(froen ftvarL-Jexels in het harL, Hevige storm sloeg grote gaten in de dijk van polder „De Eendracht flas&GHia? Deel van de bewoners trok naar veiliger gebied JEUK T.E.S.O. en de storm Kerstfeest Bunker met munitie bloot gekomen Aat van Liere clubkampioen in de sportklasse cn JH. de Ridder in de tourklasse VRIJDAG 24 DECEMBER 1954 TEXELSE 69e JAARGANG No. 6899 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langev^d <S de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 -Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1,95 p. kwart, -f 20 ct. incasso. Adv. 8 c. p.mm. „Zwaarste storm sinds de Februari-vloed", „Orkaan sloeg schip op strand''. De zee, de onberekenbare zee, verdrong vele, anders zo belangrijk schijnende berichten, naar de tweede of volgende pagina's der dagbladen. De zee had zich wederom opgeworpen als een verraderlijk monster, dat fc! om zich heensloeg in de lust vele slachtoffers te maken. En haar wandaden stelden de kranten te boekJa, de voorspelling: „Zware storm'' kwam helaas uit. Weinigen on der ons zullen in de nacht van Dinsdag op Woensdag normaal geslapen heb ben.. En zeker nietde bewoners van het kleine, 250 ha metende poldertje „De Eendracht'', dat zijn bestaan moet toevertrouwen aan eenzwakke zanddijk. Het was te voorzien, dat de brullende storm hier weer grote successen zou kunnen boeken. Wie op 1 Februari van I het vorige jaar de kracht van het wa- J ter heeft aanschouwd moet het hebben zien aankomen en het is gebeurd: de toestand voor ,,De Eendracht'' werd hoogst critiek. Nog ver vóór het nieuwe daglicht ontdekte de parate dijkwacht de ernstige gevolgen van de onafgebro ken aanvallen, die de zee op de dijk ondernam Dit moest fout gaan. De ver houding was totaal zoek. Dat kon ge constateerd worden, toen het water, dat óver de dijk was gezwiept, bij eb traag terugweek en de schade kon worden opgenomen: tal van gaten in de dijk, die nog geen twee jaar geleden even eens zulk een hevige slag moest onder gaan. Er bleken gaten bij van vijf, tien, maar ook een van tegen de veertig meter lang. De betrokken instanties gaven onmiddellijk het sein tot de te genaanval en auto's met materiaal en manschappen om het ter plaatse te de poneren, begaven zich naar de bedreig de plekken Weer werden er zeilen langs de Waddenzeekust uitgerold en weer werden ze met zakken zand en wat dies meer zij verzwaard. Op weg naar de Eendrachtpolder ont moetten wij de heer Rutten van Hoeve „Irene", het is critiek, o wat een gaten. Ik ga m'n vee evacueren", zei hij en liep weer verder, „Op „Zeeburg" zijn ze ook al bezig met het evacueren" zo vertelde men ons. Daar woont de fami lie J. van Strien. Uit de grote hangar werden allerlei landbouwwerktuigen naar buiten gereden. Een groot deel van het meubilair bleek ook al in veiligheid te zijn gebracht. De heer Van Strien schudde nu en dan het hoofd. Hij moet wel gedacht hebben: „Zo kan het toch niet langer, alwéér in de hoogst ge vaarlijke zóne...." Bij de hoeve van de familie Rutten de dijk oprijdend zagen wij een minder droevig beeld dan op die beruchte Fe bruaridag van 1953; de polder gaf im mers haar gewone, vriendelijke sfeer. Maar in de verte dreigde het gevaar. Zou de zee het weer winnen? De ge dachte maakte een mens somber. De bijkeuken binnenstappend, troffen wij -daar een kerstboompje aan. Het was een gek gezicht, iets dwaas, iets spot- tends. Vrede op aarde bij.... de nood zaak tot evacuatie. De heer Rutten bleek tóch vol goede moed, hij durfde zelfs op te merken: „Man, als - ie het nu houdt, dan lopen wij de kans, dat ze de dijk preferent behandelen, het is. misschien ons geluk" Wij hopen het zeer voor de bewoners van dit kleine poldertje, welks dijk nu eenmaal veel te zwak is als de water wolf werkelijk kwaad wil. De heer Rutten was even later ineens verdwenen. Wij troffen hem daarna bij de telefoon, waar hij het ene gesprek na het andere voerde. „Het is critiek, ja we moeten het vee eerst evacueren. Hoeveel beesten kun je hebben? De graskalveren? Ja, die kunnen best bui ten lopen, heb je een goed afgerasterde weide?" Van tientallen lijders aan Brandend Maagzuur hebben er Dozijnen Rennies op zak... Altijd en overal ontmoet U lijders aan brandend maagzuur en U herkent ze aande lof die ze voor Rennies heb ben. Innemen doen ze die tabletjes on opvallend, want water of wat ook komt er niet aan te pas. Ze helpen van de ene minuut op de andere. Ook U! PUBLICATIE VAN DE CULTURELE RAAD Zondag 26 December Oosterend, Geref. Kerk, Hervormd-Ge reformeerde Kerstsamenkomst met medewerking van de muziekvereniging „Excelsior" en de zangver. „De Lof- stenl" en „Chr. Mannenkoor". „Koffie?" vraagt mevr. Rutten. „Ach, wji drinken al uren lang koffie...." De spanning was voelbaar en ook het geen in hun brein omging. Zou de pol der, die weer zo prachtig geheeld was van de in 1953 toegebrachte wonden, opnieuw de zware tol moeten betalen? De koeien, nee, die wisten van niets. In twee stallen, warme, moderne stal len, stonden ze in lange rijen aan de hooimaaltijd en kauwden tevreê. Een uur later zouden ze naar allerlei boer derijen worden gedreven. Evacuatie. Vreemd, denk je, wij met onze moder ne middelen. Moet dit? Kan het niet an ders? Moet dit gevaar dreigen? Wij zullen maar niet oordelen, doch hopen, dat deze tweede waarschuwing zegen rijke gevolgen mag hebben en „De Een dracht" straks veilig kan dromen ach ter een onneembare vesting. PATER WITTE SPRAK TE DE WAAL Zaterdag jl. hield de ontwikkelings club De Waal de tweede avond van dit seizoen. Pater Witte sprak voor ruim tachtig bezoekers over zijn werk tussen de negers in Afrika. Met grote belangstelling volgde men de uiteenzetting over de Mau-Mau-be- weging, die momenteel uitgegroeid is tot een oorlog tussen de Kikoejoes en alles wat blank is. Ondanks de ernst van het onderwerp deed pater Witte de aanwezigen her haaldelijk hartelijk lachen om de gees tige wijze, waarop een en ander door hem naar voren werd gebracht. Het was voor ons dorp weer een moo'e avond en we hopen, dat de ont wikkelingsclub voortgaat met het orga niseren van leerzame cn prettige avon den, al wordt de behoefte aan een dorpshuis voor De Waal hiermede steeds groter. Wij wonen op een eiland. Aldus schreef eens een vroesere burgemeester. Wij bemerken dat niet iedere da?. In vele opzichten is het leven op ons gou den bolt je in niets verschillend van dat aan het continent, tot.... de elementen een woordje gaan meesperken, ja de trom roeren. Eiland-Vastewalde verbinding. Wdj hechten tóch erg aan onze verbin ding, waardoor in- en uitvoer mogelijk is. „Hé geen post? Is de krant er nog niet?" Velen zullen dit Woensdagoch tend verrast hebben opgemerkt. Was het een wonder? U had de situatie die ochtend vroeg eens aan de haven moe ten zien. Gelukkig, dat de coupure aan de Schilderweg tijdig gedicht was, want het water zette weldra het gehele havenplein blank. De golven rolden langs de muren van pakhuizen en café's de boten en schuiten dansten op en neer en ineens schoot zelfs een vaartuig - de tjalk „Ouo Vadis" van de heer J. Bul, uit Wildervank, los van zijn tou wen om met vaart de haven uit te drijven. Waarheen? Het scheepje - dat onbemand was en slechts door de scheepshond bewaakt werd - werd bui tengaats meteen een prooi der golven en na weinig uren lang het hulpeloos uitgespeeld tegen de zware Afsluitdijk. Schipper Bul bevond zich te Den Hel der, waar hij zijn echtgenote, die in een ziekenhuis was opgenomen, had bezocht. Zeg mij hoe het weer is en ik zal U zeggen hoe de verbinding wordt ge handhaafd. Bij zulk een storm, als men het schip nauwelijks zonder levensge vaar kan bereiken, is het duidelijk, dat de bootdienst geducht in de war moet raken. De 22 December deed de dienst ons dan ook aan een situatie van hartje winter denken. Maar ondanks het barre weer en de grote moeilijkheden welke storm de navigatie bezorgde hielden wij het contact met de vastewal gaande. De Dokter Wagemaker voer toch nog driemaal naar Den Helder v.v. Hulde! Hij, die naar Bethlehem wil gaan, Hoeft zich niet eerst te gaan verkleden, Maar richt meteen daarheen de schreden. Hij mocht eens buiten blijven staan. De herders hebben niet gewacht, De wijzen zijn met spoed gekomen. Nóg wordt een ieder aangenomen, Die tot Hem komt in deze nacht. Doch ieder kome zo hij is, Al is hij nog zo diep verloren, Want déarvoor werd het Kind geboren, In 's wereld diepste duisternis. Huib Fenijn VERGADERING VAN DE RAAD Vergadering van de Raad der ge meente Texel op Woensdag 29 Decem ber 1954, des namiddags 2,30 uur ten gemeentehuize. Texel, 20 December 1954. De Burgemeester van Texel, C. DE KONING Agenda: 1 Notulen 2. Ingekomen stukken en mededelingen 3. Benoeming van een bestuurslid voor de Sociale Dienst. 4. Benoeming i(op arbeidscontract) van een slager aan de gemeentelijke ver werkingsinrichting. 5. Deelneming in de Stichting voor Geestelijke Volksgezondheid in Noord holland te Amsterdam. 6. Deelneming in de Stichting het Noordhollands Philharmonisch Orkest te Haarlem. 7. Aankoop van grond te Den Hoorn van de heren Jac. Lap Kzn c.s. en van de heer C. Bruin Jzn, aldaar. 8. Ruiling van gronden te Den Hoorn met het Staatsbedrijf der PTT en ver koop van grond aan de heer C. Bruin Jzn, aldaar. 9. Aankoop van grond te Zuid-Eierland van de heer KI. Kikkert, aldaar. 10. Hernieuwde vaststelling van de 6e wijziging van de legesverordening. 11. Stemming over de vaststelling van de balans per 31 December 1953 en van de verlies- en winstrekening over 1953 van de N.V. T.E.M. 12. Beslissing op een verzoekschrift van de heer Joh. Fledderus, om een tege moetkoming ex art. 13 der Lager-on- derwijswet 1920. 13. Aanbieding van het uitbreidings plan in onderdelen voor Midden-Eier- land. 14. Verlening van een garantie ten be hoeve van bouwspaarders. 15. Vaststelling van de 21e suppletoire begroting voor de dienst 1954, alsmede goedkeuring van de 2de suppletoire be groting voor de Sociale Dienst over dat jaar. 16. Vaststelling van de 3e en 4e supple toire begrotingen voor de dienst 1955. UITSLAG PRIJSVRAAG De prijsvraag in het kader van de muziekcyclus voor de schooljeugd, ver zorgd door de Culturele Raad der ge meente Texel, in samenwerking met de „Stichting Jeugd en Muziek" te Am sterdam, had de volgende uitslag: 1. Ria Kuip, 12 jr, ETLO-school; 2. Ada Visser, 14 jr, ULO-school; 3. Henk Ver stegen, 13 jr, ULO-school; 4. Hanny Roeper, 15 jr, Landbouwhuishoudschool 5. Ko de Wolf, 12 jr, ULO-school; 6. Anneke Witte, 11 jr, St. Jozefschool; 7. André Boersen, 11 jr, O.L. School te Oosterend; 8. Rinse Stark, 13 jr, ULO- school. OPENSTELLING BIBLIOTHEKEN In verband met Kerst en Nieuwjaar lenen enkele bibliotheken op andere dagen uit dan normaal, t.w.: De Reizende bibliotheek te De Cocks- dorp (alsmede de bibliotheek van de Ned. Herv. Gemeente) leent uit op Vrij dag 24 en 31 December van 3-4 uur in het wijkgebouw der Ned. Herv. Ge meente te De Cocksdorp. De Nutsbibliotheek te Den Burg (uit gebreid met een depót van de Reizende bibliotheken) leent uit op Vrijdagmid dag van 2-3 uur in de voormalige Landbouwschool in de Nieuwstraat. Zuid^ierland: Reizende bibliotheek: Uitlening in de Kapel der Ned. Herv. Gemeente, tot Nieuwjaar Vrijdagmid dag van 5-5,30 uur. Na Nieuwjaar is de uitlening weer op Zaterdagmiddag. De uitlening van de overige biblio theken blijft ongewijzigd als volgt: Den Hoorn: Reizende bibliotheek: Uitlening in de O.L. School, elke Vrij dagavond van 7,30-8,30 uur. Oudesohild: Reizende bibliotheek: Uitlening in de O.L. School, elke Don derdagavond van 7-8 uur. Oudeschild: R.K. Leesbibliotheek „Voor Allen": Uitlening in het R.K. Bondshuis op Zondag van 11,30-12,30 u. De Koog: Reizende bibliotheek: Uit lening in de voormalige O.L. School elke Vrijdagavond van 5,30-6,30 uur. De Waal: Reizende bibliotheek: Uit lening in de O.L. School elke Vrijdag avond van 6,30-7,30 uur. Midden-Eierland: Reizende biblio theek: Uitlening in de O. L. School, elke Donderdagmiddag van 4-5 uur. Oosterend: Reizende bibliotheek: Uit lening in de O.L. School, elke Woens dagavond van 8-9 uur. (Publicatie Culturele Raad) ZONDAGSDIENST DEN BURG EERSTE EN TWEEDE KERSTDAG DOKTER SCHALKWIJK HOEST. GRIEP... De weldadige warmte van Ther- mogène stilt de pijn in keel en borst en verjaagt de aar.val BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 17 t.m. 22 December 1954 Geboren: Ingrid Aagje, dv Jan G. H. Hennink en Antje Zutphen; Klaas, zv Evert A. Riphagen en Geertruida W. de Raadt; Maria Anna Joseph, dv Henricus J. Leber en Catharina A. M. Hoogen- bosch. Ondertrouwd: Gerardus Hopman en Geertruida Boogaard. Getrouwd: Cornelis Bruin en Maatje Klippel. Overleden: Sanderina Stark, echtgen. van Stolk, oud 82 jaar. Gevonden voorwerpen: Shawl, een portemonnaie. INGEKOMEN PERSONEN Christiaan Barhorst, van Velsen, Dijck- mansstraat 13 naar Den Burg, Beatrix- laan 15. VERTROKKEN PERSONEN Pieter Hemelrijk, van Oudeschild, 145 naar De Rijp, Rechtestraat 212, met ge zin; Gerberdina van den Brink, van Oosterend, Weststraat 27 naar Vlaar- dingen, Hofsingel 46; Gerardus C. J- Bremer, van B 204 naar Haarlem, Voor helmstraat 36 rood. Ook Texel zou in de invloedssfeer van de oppermachtige depressie belan den. Wederom werd het bekende tele gram ontvangen: dijkwachten paraat. Het is nodig geweest. Op vele plaatsen sprong het water over de kruin van de 1 dijken, terwijl in die van de Eendracht- i polder, door een zwakke zanddijk van 1 de zee gescheiden, talrijke grote gaten sloegen. Gelukkig was de storm be langrijke afgezwakt, toen de vloed 's middags opnieuw opkwam Dit mag on tegenzeggelijk het behoud van de Een drachtpolder hebben betekend. Storm op én langs het eiland, waar zowel de Waddenzee als de Noordzee tot brullen- 1 de monsters werden Ja, ook de duinen moesten het geducht ontgelden: een jong duin, gelegen ten Zuidwesten van de vuurtoren, gewonnen door de steun van een gordel van riet, werd finaal van de kaart geveegd en langs de ge hele kust moest het duin belangrijke of fers brengen. Bij het Westerslag kwam een totaal onder het zand bedolven bunker bloot. Men deed een hoogst ge vaarlijke vondst: een voorraad munitie, bestaande uit zware granaten, die be stemd waren geweest voor het afweer geschut der bezetters en andere projec tielen. Terstond heeft men de autoritei ten gewaarschuwd en een mannetje de wacht laten houden ten einde het jut ten van deze gevaarlijke voorwerpen te voorkomen. Mocht U hier of daar ook gevaarlijke voorwerpen aantreffen, raak ze niet aan, maar stel de politie onverwijld op de hoogte. Zaterdag hield Motorclub „Texel" haar twee laatste ritten in dit seizoen. Het weer was zeer fraai, maar het aantal deelnemers erg klein. De kaart- leesrit, welke 's middags om 2 uur bij de R.K. School startte, trok slechts ne gen deelnemers. Het was een prachtige Puzzle, maar er hadden een 30 deelne mers moeten zijn, want er zaten ver schillende lussen in verwerkt en dat kwam nu niet zo uit. De Rit was uitge zet door de heren A. Zielman en B. Dros. Om plm. half zes kon de voor zitter, de heer C. P. Moojen de uitslag bekend maken. Sportklasse: le prijs A. Brans 5 str.; 2e A. van Liere 8 str. Toerklasse: le prijs O. Agter 3 str.; 2e prijs H. de Ridder 4 str.; 3e prijs P. Heerschap 17 str. Daar de heer L. Bakker motorpech kreeg, heeft hij de strijd moeten staken hetgeen jammer was, want hij was ook een van de kopmensen. ■Na deze rit was de Kampioensstand als volgt: Sportklasse: A. Brans 18 pnt; A. van Liere 17 pnt; S. Dijt 10 pnt. Toerklasse: H. de Ridder 19 pnt; O. Agter 18 pnt; R. de Vries 14 pnt. Er zat zodoende wel spanning is en ze waren dan ook allen wel beniewd hoe de uitslag zou worden. De avondrit vond plaats bij de fa. M. Vonk aan de Kogerstraat en om 8 uur vertrok de eerste der elf deelnemers. De route was door witte pijlen en enkele M.C.-bord jes gemarkeerd. De heren B. Dros en C. P. Moojen hadden hem uitgezet. Het GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Niet krabben. De helder vloei bare D.D.D. kalmeert de Jonk ln enkele seconden, doodt de xlektekiemen, zuivert en ge neest tot diep in de huldpor'fcn. vloeistof balsem COMITÉ OUDEN VAN DAGEN De Cocksdorp. Maandagavond kwam het comité bij elkander in Hotel „De Hoop", teneinde met de voorberei ding uitstapje 1955 te beginnen. De ver moedelijke datum zal de eerste Dinsdag in September zijn. Het is weer de be doeling een rondrit over Texel te ma ken. Het comité, dat er wel op rekent, dat het aantal Ouden van Dagen groter zal worden, heeft uit zijn midden een bestuur gekozen, bestaande uit: G. Troost, voorz.; P. Witte, 2de voorz.; J. J. Westdorp, penningm Ds W. A. Soesan, secretaris; B. Dros, 2e secretaris Om aan de benodigde gelden te ko men, zal weer, zoals verleden jaar, een verloting op touw worden gezet, met 'n mooie hoofdprijs. Begin Mei zal men hiermee aanvangen. Ook zullen de ver enigingen ODIT en SVC met elkander in overleg treden om een toneelstuk of bonte avond ten beste te geven, ook ten bate van de Ouden van Dagen rondrit. Na toestemming van het Bestuur van de Kapel te Zd.-Eierland, ligt het in de bedoeling deze uitvoering aldaar te geven. De datum zou gesteld zijn op 16 April. We hopen weer op de medewer king van geheel Eierland. was een mooie rit, er zat wat in en hij was goed uitgezet, zodat er geen klachten waren. Tegen half tien kwam de eerste bin nen, weldra gevolgd door de anderen. Er was niemand uitgevallen. Het was merkwaardig, dat bijna allen te vroeg finishten. Omstreeks half elf kon de voorzitter de uitslag bekend maken, na eerst de controleurs, uitzetters, politie de heer Schuurman dank te hebben ge bracht voor het werk, dat zij voor de Club hadden gedaan. Spreker hoopte, dat in het komende voorjaar ook eens een rit zou worden uitgezet door de jongere leden. „Wij willen ook wel weer eens rijden!" Sportklasse: le prijs A. van Liere 2 str. 2e prijs A. Brans 10 str.; 3e prijs A. Heerschap 13 str. Toerklasse: le prijs H. de Ridder 6 str.; 2e prijs O. Agter 9 str.; 3e prijs R. de Vries 11 str. De Kampioensstand werd nu: Sportklasse: A. van Liere 27 kp met 14 strafpnt; 2. A. Brans 27 kp met 19 strafpnt; 3. S. Dijt 16 kp met 153 straf pnt. Toerklasse: 1. H de Ridder 29 kp met 14 strafpnt; 2. O. Agter 27 kp met 25 strafpnt.; 3. R. de Vries 22 kp met 44 strafpnt. Zodat de heren A. van Liere en H. de Ridder kampioen werden, respectie velijk in de Sport- en Toerklasse. De voorzitter reikte hun met een toepasse lijk woord de wisselbekers voor de 2de maal uit. Aat had hem in 1950 en Huib in 1952 in bezit gehad. Het is aldus de voorzitter de gewoonte om bij het slui ten van het seizoen gezamenlijk aan de snert te gaan. Daar niemand er iets op tegen had, zaten we weldra allen heer lijk te smullen, want ze was weer pri ma. Na nog wat gezellig nagepraat te hebben, kwam ook aan dit Motoreve nement weer een einde. WEER DICHTER BIJ ZEE Woensdagochtend is achter de Eier» landse vuurtoren zes meter duin weg geslagen. SV De Koog. De Koog 1 wist de punten niet thuis te houden, maar moest met 72 in Vesdo zijn meerdere erkennen. Wij moesten met vier invallers uitkomen, zodat de ploeg niet zo goed ingespeeld was. Bovendien beschikte Vesdo over een behoorlijk elftal, dat in deze com petitie nog wel meer van zich zal laten horen. De Koog 2 won met 61 van De Cocksdorp 2. Hun samenspel was stuk ken beter dan bij het eerste. En dan rest nog de 130 overwinning van de adsp. op Texel c. Bij behoorlijk samen spel had de stand nog behoorlijk opge voerd kunnen worden, Houden we daar de volgende maal even rekening mee. Meer samenspel en dan komt het best in orde. Denken we allen nog even aan de oliebollen-actie ten bate van de nieuwe kleedkamers?! Zijn ze al bij U geweest? Nee? Ook bij komen we de bestelling nog in ontvangst nemen. Doet Uw best. Allen prettige Kerstda gen toegewenst.

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 1