12 Juni 1890 Oosterend wilde een eigen haven Door de storm Dokter Wagemaker defect Geestelijke Volksgezondheid Tegenwoordig zijn de instanties gelukkig niet zo geheimzinnig met hun plannen. Dan had je vroeger moeten komen: „De voorzitter van de gemeente raad had van de ingenieur, belast met de werkzaamheden tot vergroting van de haven te Oudeschild, een missive ontvangen met bestek, tekening en be groting, maar, zo vervolgde de Texelaar anno 2 Maart 1890, „omtrent bestek, en tekening kunnen wij de lezers geen nadere bijzonderheden geven, wij heb ben daarvan geen inzage gehad. De begroting was f41.000,rijk en provin cie nemen daarvan samen f 34.000,voor hun rekening, zodat voor de ge meente f 7.000,overblijft''. Texels actueelste en urgent ste probleem is ongetwijfeld dat van zijn haven. Iedereen „vriend en vijand*' - is het er over eens, dat de haven van Oudeschild vergroot dient te worden. Waar je je ook bevindt, in het hart van de dorpen of op het platteland, tien tegen één, dat je zomaar ineens in gesprek raakt over de havenkwestie Vooral in Oosterend wordt over de huidige toestand erg ge klaagd: daar immers wonen de meeste kottersvissers en hun schepen kiezen iedere Zaterdag de haven van Oudeschild om er gedurende het weekend een veilige ligplaats te hebben. Intussen is het niet voor de eerste keer, dat er ook in Oos terend over het havenprobleem wordt gesproken; omstreeks 1890 stond dit dorp in het teken van het verlangen tot het ver krijgen van een eigen haven bij de Kaap te Nieuweschild. Legio is het aantal vergaderingen ge weest, dat de vissers van Oost en Oosterend - toendertijd bijna honderd schuiten vertegenwoor digend - in „Het Wapen van Amsterdam" of „Het Wapen van Texel" hebben gehouden. Het is interessant door mid del van een serie artikelen de strijd voor een Oosterender haven eens in de herinnering terug te roepen. Hierbij <*aat het derde artikel. Dat verbetering van de haven van Oudeschild geen luxe was, moge blij ken uit onderstaand bericht dd 26 Fe bruari 1890: „Doordat de waterstand gedurende de maand Februari niet tot volzee is gestegen ondervinden vooral beladen vaartuigen meermalen de last ervan. Moge de a.s. havenvergroting ook in die toestand verbetering bren gen". Intussen gingen ze in Oosterend (en Oost rekenen wij daar ook toe) gewoon door: In een op 29 April 1890 gehouden vergadering van de Oosterender schip pers werd het bestuur uitgebreid met de heren P. J Plaatsman, B. Vlaming, J. Duinker, J. J. Kuijper en P. Burger. In dit bestuur hadden reeds zitting de heren C. Mossel, J. K. Brouwer en J. Bakker. Het zat de mannen echter niet mee, want het in April 1890 aan de Raad gerichte verzoek door 88 schip pers te Oosterend en Oost om de sub sidie door de Raad uitgetrokken tot verbetering van de Oudeschilder ha ven daarvoor niet te besteden, werd met 11 tegen 2 stemmen van de hand gewezen. Hetzelfde lot viel ten deel aan een verzoek van de heer Joh. Eel- man om de beslissing omtrent de ha venkwestie twee maanden uit te stel len ten einde in die tijd een door hem ingediend plan te doen onderzoeken. De voorstemmers waren de heer Dros en W. K. Bakker. De Raad besloot aan de adressanten te kennen te geven, dat, indien het hun lukt te Nieuwe Schild een rijkshaven te verkrijgen, de raad zich niet zal onthouden zijn hulp te verlenen. Niet tevreden „De havenkwestie schijnt steeds moeilijker te worden", aldus schrijft de Texelaar van 15 Mei 1890. „De vis sersbevolking van Oost en Oosterend, niet tevreden met de afwijzende be schikking op haar adres, in de vorige raadsvergadering behandeld, heeft zich thans weder tot de raad gewend. Daar in betoogt zij nogmaals met klem, dat zij bij vergroting van de Oudeschilder haven niet is gebaat en zij verzoekt de daarvoor bestemde gemeentelijke bij drage te bestemmen voor haar verlan gen: een haven bij Oost. „Kies het Horntje" De schrijver Z. - in de Texelaar van 25 Mei 1890 - komt met een gloednieuw idee: géén aanleg van een haven te Oost, géén vergroting van Oudeschild's haven, maar een haven bij het Horntje. „Ik zoude voorstellen" - zo schrijft hij - „om nabij de Prins Hendrik Polder op het z.g. Horntje gelegenheid te ma ken tot ligplaats der schuiten, hetgeen met zeer weinig kosten geschieden kan om vandaar die tak van nijverheid uit te oefenen. Stel de gelegenheid open en het gebruik volgt. Bouw daar wo ningen en voeg daarbij een flink stuk bouwgrond. De verbazende vraag naar rog, geep en andere vissoorten, zoals haring, bot, paling, ansjovis en Noord zeevis dank zij de gunstige ligging van het Nieuwediep en in het algemeen de verbeterde communicatie met het bui tenland, belooft voor deze onderneming een schone toekomst. Het Horntje, on middellijk tegenover de haven van Nieuwediep gelegen, waar flink ter rein tot droging, zuivering en berging der netten en ook bebouwing van tuin grond; waar men des winters meer open water heeft, immers de overtocht der postvlet bewijst zulks, is meer dan enig ander punt van het eiland ge schikt voor de uitoefening der visserij en met grond mogen wij verwachten, dat de zaak, eenmaal op touw gezet, Wijlen de heer C. Mossel, die samen met wijlen de heren J. K. Brouwer en J. Bakker, het initiatief nam tot het plan, pogingen in het werk te stellen bij Nieuwe Schild weer een haven te doen aanleggen. weldra goede vruchten zal afwerpen. Bevorens men nu verkeerde werken gaat doen, bedenke men zich terdege, vergeet het Horntje niet, het is volggns schrijver „voor de vissersman 't beste". Financiële steun Dat veler harten warm klopten voor het plan te Nieuwe Schild een haven te maken, bewijst dit bericht: „Aan het door de vissers van Oost en Oosterend geschreven adres aan de raad wordt toegevoegd, dat 92 personen met een totaal bedrag van f 5.465, schenkingen zullen verlenen aan een corporatie, die door particulier initia tief in het leven zal worden geroepen om te Oost een haven aan te leggen. Door 26 andere ingezetenen wordt ad- haesie met het adres betuigd". De ha venkwestie bracht leven in de brouwe rij. Velen kenden maar één kwestie meer als belangrijk: die van hun haven. Onderstaande regels bewijzen zulks zonneklaar: Publieke tribune te klein „Zeer groot was de belangstelling voor de gemeenteraadszitting van gis teravond. Blijft die belangstelling zo voortgaan, dan zal ook de publieke tri bune moeten worden vergroot". Aldus de Texelaar van 12 Juni 1890. Het groot aantal toeschouwers vond zijn oorzaak in de behandeling van het adres van de vissers van Oost en Oos terend Sommige raadsleden waren daardoor tot andere zienswijze geko men en steunden het verzoek der vis sers van Oost en Oosterend, anderen wensten vast te houden aan het plan tot verbetering van de haven van Ou deschild. „Een wanhopige poging werd gewaagd om het nemen van een besluit uit te stellen, doch als een onverbidde lijke rechter kwam ter tafel een schrij ven van de commissaris des Konings, om vóór 21 dezer een beslist antwoord te ontvangen, een schemerig uitzicht biedende, dat bij niet voldoening hier aan, de toegezegde subsidiën wel eens moeilijk zouden zijn te verkrijgen. Daarom werd besloten het adres voor kennisgeving aan te nemen en de voor stellen tot havenverbetering te Oude schild, thans aanhangig, goed te keu ren. Met 10-3 stemmen werd besloten het adres voor kennisgeving aan te ne men. Tegen stemden de heren Westen berg, Koning en W. K. Bakker. „De ramp van 1890'* De heer Bakker betoogde aan het slot van zijn rede: „De raad kent de geschiedenis van onze dorpen Den Hoorn en. De Cocksdorp en weet dus, wat de gevolgen zijn van het verleggen en opdrogen van bronnen van wel vaart of bestaan. Dat de raad thans wel wete wat ze doe. Zal ze de haven plannen te Oudeschild tot stand bren gen dan zal dit werk zeker in de ge- schiedboeken van Texel aangetekend kunnen worden als „de ramp van 1890" „Eergisteren - zo meldde de Texe laar op Donderdag 28 Mei 1891 - werd onze gemeente bezocht door twee leden van het Rijkscollege van Zeevisserijen, zijnde de burgemeesters van Edam en Wieringen in gezelschap van Dr. Hoek, Rijks-adviseur aan het Zoölogisch Station te Den Helder. Na aankomst te Oudeschild reden zij naar de Oostkaap om de vissersvloot, te Oosterend en Oost thuisbehorende en voor deze ge legenheid expres daar vertuid, in ogenschouw te nemen. Te Oosterend werd halt gehouden om met de schip pers te vergaderen, waarna men over Den Burg reed om met onze burge meester (C. M. Kooy - red.) te spreken over de havenplannen bij de Oostkaap. Op 12 Juli 1891 meldt de krant, dat de Ooster en Oosterender vloot bijna honderd kielen telt. De heer W L. Bakker schreef dd 15 Juli 1891 o.a.: Toen in 1844 het vlootje hier nog zeer klein was, werd hier reeds met de krachten van destijds een haventje gemaakt, dat helaas spoedig voor de elementen zwichten moest'*. I October 1891 kon de krant mede- Ons achtste dorp, De Mok, is ook bijna geïsoleerd geraakt, want het ta lud, gelegen naast de berm en oplopend vanuit de Mokbaai, kalfde af tot aan de verharding, zodat de berm soms nog maar enkele centimeters breed is Nog zo'n stormpje en de hele weg schiet de baai in. Een kottervisser, die kwam vorige week tot de ontdekking, dat zijn schuit behoorlijk scheef kwam te liggen en een gevaar voor omslaan niet denkbeel dig was. Tot zijn nek door het ijskoude water wadend, kon hij zijn schip be reiken en de touwen vieren. Het kleedhokje van handbalclub de Zeemeeuwen werd totaal vernield en de brokstukken tientallen meters ver weg gevoerd. Ook een schapenboet van de gebr. Vermeulen werd met de grond ge lijk gemaakt. Een groot kippenhok van de heer J. B. kon evenmin weerstand bieden aan het geweld van de storm. Een deel van het hok werd afgerukt en een eind weggeslingerd, waardoor een 20-tal kippen er het leven bij inschoot. De Kogenaars zullen weer een nieu we oprit naar het strand moeten krij gen, want vorige week is het pad door de duinafslag verloren gegaan. Er is hier nl. veel duin afgeslagen. Ten Noor den van De Koog nog weer meer dan zuidwaarts. De noordelijke bunker is nu een meter of vijf van de duinvoet ver wijderd. AANSLUITING BJI DE STICHTING NH PHILHARMONISCH ORKEST? De betreffende commissie van de Culturele Raad heeft zich uitgesproken voor aansluiting van de gemeente Texel bii de Stichting Noordhollands Philhar- monisch Orkest en B en W geadviseerd dit te bevorderen. Op langere termijn gezien kan een aansluiting - naar de mening van deze commissie - zelfs ook uit financiële overwegingen wenselijk zijn. Dit jaar vond op Texel een eerste concert plaats door het Noordhollands Philharmcnisch Orkest. Het zal U be kend zijn, dat dit concert een groot succes is geworden en in een werkelijke behoefte heeft voorzien. Het concert leverde een nadelig saldo op van f 350, De Stichting „Het Noordhollands Philharmonisch Orkest" heeft zich thans bij schrijven van 4 November 1954 tot ons gewend met het verzoek te willen overwegen, of de gemeente Texel zich bij de Stichting zou willen aansluiten. Naast de mogelijkheid van concerten door het gehele orkest biedt een aan sluiting bij de Stichting ook mogelijk heden voor concerten door kleinere be zettingen van het orkest. Voorts ver zorgt de tweede dirigent van het orkest in verschillende plaatsen lezingen, toe gelicht met geluidsfilms en filmstrips, om de kunst van het genieten van goe de muziek aan te kweken. Ook deze mo gelijkheid zou in de toekomst voor Texel van belang kunnen zijn. delen, dat op 30 September voor het eerst een vaartuig in de nieuwe haven van Oudeschild had gelost. De lading bestond uit een echt Texels product, nl. gedroogd zeegras. Voor de vaartuigen, die in de nieuwe haven een ligplaats moeten hebben, zal het zeer lastig zijn, dat er meerpalen ontbreken. De schip perij hoopt, dat in dit ongerief spoedig worde voorzien. Op 23 October 1891 hechtte de raad zijn goedkeuringen aan het adres van de afdeling Oosterend van de Ver. Ned. Visserij. Betrokken instanties wordt de nodige steun gevraagd voor het aan leggen van 'n rijkshaven bij Oosterend In de gemeenteraad van 12 Decem ber 1891 deelde de voorzitter mede, dat ingekomen was van de minister een afwijzende beschikking op het verzoek van den raad tot aanleg van een ha ven te Oosterend, op grond, dat volgens de minister geen aanleiding bestaat om op Texel een tweede haven aan te leggen. Alweer te klein Op 1 Januari 1892 meldt de Texe laar: Wie gedurende de Kerstdagen 'n blik sloeg op de Oudeschilder haven zou zeker moeilijk hebben kunnen ge loven, dat er in de loop van dit jaar havenvergroting had plaats gehad. Zo wel de nieuwe als de buitenhaven la gen volgepakt met vaartuigen en toch waren nog niet alle schepen aanwezig die hier thuishoren. Het is onder deze omstandigheden een kwestie van hoog stens twee jaar of andermaal zal iets in het belang van de schippers moeten geschieden. Wellicht is dan de beste en meest afdoende oplossing om nabij de Kaap een flinke nieuwe haven te doen maken". Januari 1892 kwam het bericht, dat de Prov. Staten afwijzend hadden be schikt op het adres van de Raad om steun te verlenen tot de aanleg van een Rijkshaven te Oosterend. In de Raad van 22 April 1892 pleitte de heer C. Keijser Pzn krachtig voor 'n haven te Nieuweschild. De gemeente zou hieraan f 10.000,moeten bijdra gen. Particulieren zegden reeds f 5.000 toe, zodat van rijk en prov. nog f 65 000,nodig was. Aanleg zou in belang van een zesde deel der bevol king zijn. De voorzitter zag echter nog geen voldoende grond voor vragen van subsidie en betwijfelde of het rijk het onderhoud wel zou willen bekostigen. Hij stelde daarom voor dit punt in een volgende vergadering te behandelen. (Slot volgt) HANDICAP VOOR DE N.V. TESO KERSTUITVOERING TE OOSTEREND Door de storm is de hoogste van de twee aanlegpunten, welke gemaakt was na de vergroting van de Dokter Wage- maker, finaal weggeslagen, zodat bij 'n flink hoog tij water geladen vracht auto's niet overgezet kunnen worden. Onverwijld herstel is derhalve een dringende eis. KERSTLIEDEREN IN OOSTEREND De Chr. Muziekvereniging van Oos terend, heeft, trouw aan de traditie, op de Eerste Kerstdag weer Kerstliederen gespeeld, niet in haar verenigingslokaal, maar op straat. Niet op gevorderd uur, maar reeds in de vroegte. Op deze wijze wordt het Kerstfeest dus op devote, stichtelijke wijze ingezet, wat door ve len op hoge prijs wordt gesteld. Wat ieder schip kan overkomen, ge beurde gisterochtend de Dokter Wage maker: ter hoogte van het Horntje viel de motor uit. Er bleek een zuiger te zijn gebroken. Het schip was op normale diensttijd, kwart voor acht, uit Oude schild vertrokken. Via bewoners van 't Horntje werd de N.V. TESO op de hoogte gesteld en deze liet de Voor waarts ter assistentie uitvaren. Om half tien sleepte de Voorwaarts haar grote zus de haven van Oudeschild weer bin- NIEUWE MOTOREN VOOR DE TEM B en W stellen de Raad voor aan de afgevaardigde de opdracht te geven om in de Alg. Vergadering van Aandeel houders van de N.V. TEM te stemmen voor een voorstel tot het verlenen van machtiging aan de directeur om de electrische centrale uit te breiden met twee dieselmotoren met een opwekver mogen van 150 KW ieder tot een totale kosten van f 110.000, De electrische centrale heeft momen teel de beschikking over 4 dieselmoto ren, te weten 2 met een capaciteit van 450 KW en 2 met een capaciteit van 300 KW, in totaal derhalve een opwek vermogen van 1500 KW. HOUT TUSSEN PAAL 26 EN 30 Tussen paal 26 en 30, dus ten Noorden van de Slufter, is Maandag een grote partii prachtig timmerhout aangespoeld. Men meldde ons van grenenhout, dat bestond uit baddings, platen en ribben van 4-6 meter lengte en voorzien van het merk FxL, en enige met FOGEL. Het hout had een dag of vier, vijf in zee gelegen. Of het van een deklast af komstig is? Dit werd betwijfeld: „Daar voor was het eigenlijk te mooi van kwa liteit'*. Is het een wonder, dat snode jutters ook actief werden? Maar.... het in de duinen verborgen hout werd door de strandvonderij achterhaald. Het ber gen viel nog lang niet mee, want men moest o.a. door een vlakte, welke onder water stond. SV De Koog. De adspiranten zijn deze week vrij. De Koog 2 speelt Zondag om 12 uur thuis tegen Tex. Boys 2. De Koog 1 om half drie thuis tegen Cocksdorp 1. S.V. Texel (Afd. Handbal dames) Deze afd. van onze vereniging kan op een goed en actief 1954 terugzien. Na het behalen van het kampioenschap, de overwinning op het Texelse Handbal elftal tijdens de Sportdag, volgde het toetreden tot de Ned. Handbalbond en met succes werd gestart. Het weer laat hen in de steek, maar er wordt flink getraind, er is goede belangstelling en een flink aantal adspiranten. Voor 1955 wensen we deze afdeling veel geluk, trouw aan de club en aan ieder persoonlijk voorspoed in het nieu we jaar. D. Dapper, voorzitter VERGADERING IJSCLUB EIERLAND Ondanks de bijzonder slechte weers omstandigheden, waren er toch nog een aantal leden, die de vergadering be zochten. Bij afwezigheid van de voor zitter, de heer Jb Reuvers, opende de secr., de heer J. Zwart en na de gebrui kelijke notulen en het jaarverslag van de penningmeester de heer H. Daalder, die nogal goed bij kas was, werd de heer C. Boon gekozen in de functie van de heer A. Boon. De heer Boon kwam al direct met 'n voorstel om de vereniging zelf aan een goede ijstent te helpen. Na enig gedis- cuseer werd besloten, dat een commissie bestaande uit de heren Daalder, Boon en Visman, deze zaak in handen zou nemen en dat de heer E. Hooijberg van het jaar, ijsdienende althans, de tent zal exploiteren en dat de komende ja ren een inschrijving gehouden zal wor den. Een en ander zal in de volgende vergadering reglementair vastgelegd worden. Tijdens deze discussie ver scheen de voorzitter. De Rondvraag bracht de tongen nogal in beweging. Zo zal op verzoek van de heer J. Zuidema een leuning geplaatst worden bij Dorpszicht. De contributie zal f 1,50 voor paren en f 1,voor ongehuwden worden. De contributie zal geïnd worden door de heer E. Hooyberg met medewerking van de heer De Graaf. Ook zal de mogelijkheid voor een aparte ronde baan voor de hardrijders onder ogen worden gezien. Na een ge sprek over het schoonhouden van de baan, sloot de heer Zwart deze gezellige vergadering. WANNEER IS HET POSTKANTOOR TE DEN BURG OPEN? Dagelijks van 8.30-12.30, van 2-4 en van 5-7 uur. Zaterdags van 8.30-1. Voor telegraaf en telefoon Zaterdags bovendien van 2-4 en van 5-7 uur. Zondags. Alleen voor telegraaf en tele foon van 8-9 uur. In de Gereformeerde Kerk te Ooster end werd Tweede Kestdag onder leiding van Ds Klijnsma een kerstuitvoering gegeven. Hieraan werkten mede de Chr. Muziekvereniging „Excelsior", de Chr. Zangvereniging „De Lofstem", het Chr. Mannenkoor, alle drie onder leiding van de heer J- Visser. De belangstelling was zo groot, dat het gebouw zelf allen niet kon bevatten en velen, voor wie geen plaats meer was, genoegen moes ten nemen met een plaatsje in het por taal. Het Hervormde Kerkkoor bleek te zijn uigebreid tot 40 leden, wat de zang merkbaar ten goede is gekomen. Mu ziek en koren hebben trouwens allen verdienstelijk gezongen en met grote aandacht werd hun repertoire beluis terd. Machtig klonk vooral de gezamen- lnke uitvoering, waaraan ca 80 zangers en zangeressen deelnamen. Voorts be luisterden wij het trompet- en orgelspel door de heren gebroeders P. en J. Bak ker, die een keurige combinatie vorm den. De Kerstmeditatie werd verzorgd door Ds Klijnsma. In verband met hun voorstel tot aan sluiting van de gemeente Texel bij de Stichting voor Geestelijke Volksgezond heid in NH, waarvan de kosten op f 0,25 per inwoner zullen komen, schetsen B. en W. in het volgende resumé de bete kenis van deze dienst voor Texel: „De betekenis van het werk van de Stichting voor Texel kan het beste wor den toegelicht, aan de hand van enkele gegevens, ontleend aan het jaarverslag van de Stichting, over het jaar 1953. Voor de Psychiatrische Voor- en Na- zorgdienst stonden op 31 December 1953 de navolgende aantallen patiënten van Texel ingeschreven. Voorzorg: 35 patiënten; Nazorg: 13 patiënten. Regelmatig houdt de sociaal werkster van de Stichting, zuster M. Tijsen, zit ting op Texel, nl. elke 2e en 4e Woens dag van de Maand van 15-16 uur in het consultatiebureau van „Het Witte Kruis". Het medisch-opvoedkundige bureau te Den Helder behandelde in 1953 9 van Texel afkomstige kinderen. Dit onder deel van het werk van de Stichting is onder de bevolking blijkbaar nog on voldoende bekend. Het zal zonder twij fel van belang zijn dit onderdeel van 't werk van de Stichting nog eens in bre dere kring bekendheid te geven. De bureaux voor school- en beroeps keuze en bedrijfspsychologie behandel den in 1953 4 gevallen van Texel. Het school- en beroepskeuze-onderzoek, ver zorgd door de Stichting, staat op een hoog peil. Dit werk werd dan ook dit jaar via de schoolhoofden krachtig ge stimuleerd. Een 23-tal leerlingen werd dit jaar getest". DAMCLUB TEXEL Uitslagen van Vrijdag 24 December: A.: N. de Graaf-A. v.d. Slikke 02 B.: C. P. Burger-J. N. Rijk 20 J N. Rijk-J. v. Heerwaarden 20 J. Koorn-S. v. Heerwaarden 02 D. v d. Werf-J. Schoo 20 P. W. Kooi-J. v. Heerwaarden 20 C.: C. Medendorp-J. A. van Enst 20 C. Vinke-J. Barhorst 20 J. J. de Beurs-J. Hillen 20 A. van der Slikke toonde zich weder om goed in de A.-klasse thuis te voelen; nu werd N. de Graaf daar het slacht offer van. Om een beetje regelmaat te houden, was dat de enige partij voor de comp. In de B.-klasse heeft D. van der Werf de stand zeker eens goed nagekeken en gedacht: zo gaat dat niet, waarvan J. Schoo de dupe werd. C. P. Burger be hield zijn kans door een overwinning op J. N. Rijk. J v. Heerwaarden moest zijn meerdere erkennen in J. N. Rijk en S. van Heerwaarden bleef in de kopgroep door over J. Koom te zegevieren en P W. Kooi bleek te sterk voor J. van Heerwaarden. In de C.-klasse bleef C. Medendorp de goede weg bewandelen ten koste van J. A. van Enst. Maar ook J. J. de Beurs schijnt voor de middelmoot niet te ge voelen; dat moest J. Hillen aan den lij ve ondervinden C. Vinke versloeg zijn leider, je moet maar durven. FILMN1EUWS „HELDEN ZONDER ROEM" Deze film toont het werk van de hos- pitaaldienst; wij krijgen een goede in druk van de onvermoeide en opofferen de zorg van verpleegsters en dokters. De Rode Kruis kol onnes worden ieder ogenblik opgejaagd, zodat de barakken en tenten weer elders moeten worden opgeslagen. Het documentaire bestand deel van deze film is zeker niet het minst belangrijke. De prachtige arbeid van het Rode Kruis is zelden zo indruk wekkend voor ogen gesteld. Ook de weergave van de medische behandeling is, zoals een medicus verklaarde, volko men verantwoord weergegeven, terwijl de aangrijpende taferelen een tegen wicht vinden in een dosis gezonde hu mor. Helden zonder roem verdient on ze bijzondere aandacht. Nederlands nieuws O.a.: 1 Kilometer trappen, 4 kilometer vrijwielen, Amsterdammer construeerde veer-fiets; De Velser-tunnels groeien, 'n reportage van de werkzaamheden in de nacht; Koningin Juliana bevestigt het statuut met de West. Buitenlands nieuws O.a. Stormschade in West-Europa; De Fellagha's in Tunesië geven zich over; Een zwemmende baby; Wolver hampton Wanderers-Honved 32.

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 2