Raakt Texel zijn vuurtoren kwijt? Er sloeg 37 meter duin weg.... fes, yrv k De Gemeentebegroting moest grondig worden herzien Op reis jA \l v.; V - X. '".••••- - - ii-v r;,, V •-/ \4 f)// DEftkKSÖOBP Jm. De Grote Speurder „Nou, die torenwachter mag bij een nieuwe storm ook wel uitkijken". Aldus een bewoner van De Cocksdorp, die, als zovelen, Tweede Kerstdag even de kerstboom de kerstboom liet en eens poolshoogte ging nemen bij de Vuurto ren. Ja, het begint nu toch wel beden kelijk te worden: sinds Woensdagoch tend is daar van de 87 meter duin, welke de toren nog van het strand scheidde, 37 meter verloren gegaan, zo dat er nu nog maar 50 meter duin ach ter de toren ligt. De toren, die bijna 35 meter hoog is, werd in 1948 opnieuw in gebruik genomen. In 1945 was hij tij dens de Russenoorlog zeer zwaar be schadigd. Er waren er toen die met ze kerheid aannamen, dat men de toren wel een flink stuk landinwaarts zou herbouwen, maar blijkbaar hebben de betrokken instanties verwacht, dat het zo'n vaart niet zou lopen. De practijk leert echter anders Drie jaar geleden lag er nog een 125 meter duin tussen toren en strand, een kwart eeuw geleden nog honderden me ters. Je kon er uitgebreide wandelingen maken Nee, als wij vuurtorenwachter waren en er kwam weer een hevige storm op zetten, kregen ze ons voor geen geld naar boven. Dat „men" deze geweldige duinafna- me absoluut niet had verwacht, blijkt uit een zeer recent feit: enkele maanden geleden heeft men ten Noorden van de toren een observatiepost gebouwd, toen op flinke afstand van de duinrand, thans.... staat dit gloednieuwe ge bouwtje onmiddellijk aan de rand van het zeer steile duin. De mast, waaraan nog steeds de stormbal wordt gehesen, is ook al erg dicht aan de duinrand ge komen. Als de torenwachter in zijn ca bine staat, kan hij aan de zeezijde geen spoor meer van de duinen ontdekken: hij kijkt regelrecht op het strand zelf, dat tijdens de laatste stormen wel twee meter is gezakt. Weliswaar kan men „winst" noteren naar het Oosten, doch het grootste gevaar dreigt nu onmiddel lijk van het westen uit. Velen hebben het kleine bunkertje tegen de helling van het* duin zien liggen, dat is nog maar kort geleden, nu is het niet ver meer van de laag waterlijn verwijderd. De duinen ten noorden van het red dingbootstation hebben er ook geducht van langs gekregen en aan de westzijde van de toren heeft de zee ook ver schrikkelijk huis gehoudert Na het doorbreken van een zwakke gordel, die door het plaatsen van een rietscherm was gekweekt, kon het water bezit ne men van een groot terrein, dat met lage duintjes was begroeid. De vernielingen zijn ei groot. Daarachter rijst een hoge duinformatie op, maar erg solide achten wij haar toch ook niet. Het zou ons niet verbazen als van daaruit de Eierlandse GRONDAANKOOP Het betreft hier maar een kleine op pervlakte van totaal 138 m2, eigendom van de heren B. Lap Szn, S. Lap Bzn, S. P. Troost en J. Lap Kzn. en van de heer C. Bruin Jzn, te koop f 1,per m2. De transactie houdt verband met de bouw van een automatische telefoon centrale te Den Hoorn en de wenselijk heid tot het verkrijgen van een toe komstig overpad van de Hoornder Dorpsstraat naar de Hoge Achterweg. Voorts stellen B W de Raad voor aan te kopen 946 m2 grond 5 f 0,70 per m2 van de heer K. Kikkert; deze grond is bestemd voor woningbouw in uit breidingsplan Zuid-Eierland. dan Uw spoorkaartje ge- polder nog eens door de zee wordt verrast. De duinen ten Oosten van de toren zim zo goed als verdwenen, zodat het water zonder noemenswaardige be lemmering kon doordringen tot voorbij kamphuis „De Robbenjager'', dat al lengs als een eilanje in het water stond. Wij zijn benieuwd hoe men 't „vuur- torenvraagstuk" oplost. Wil men de to ren behouden? Of zal men haar prijs geven en meer landinwaarts een nieuwe bouwen? Wij horen wel eens spreken over verbinding van Texel met Vlieland, maar of dit het behoud van de duinen ten westen van de vuurtoren kan bete kenen geloven wij niet, want langs de gehele Texelse kust is veel duin ver loren gegaan: bij het Westerslag b.v. sloeg ook ca twintig meter duin weg. Men kan dit eenvoudig controleren door na te gaan, hoever daar een bepaalde bunker, die Dinsdag nog contact met het duin had, thans van de duinrand verwijderd is. S.V. Texel Voor de wedstrijd Alkmaar-EBOH op Zondag 2 Januari a.s. zijn nog kaarten beschikbaar. Totale kosten f 5,(boot, bus en zitplaats f 2,inbegrepen). Men kan zich opgeven in Hotel „De Graaf', waarbij men het verschuldigde bedrag gelijktijdig gelieve te voldoen. Voor Zondag a.s. is de handbalwed strijd Texel-Petten vastgesteld. Laten we hopen, dat er nu eindelijk weer eens gespeeld kan worden. Programma Zondag 2 Januari 1955: Texel 1, Texel 2, Texel b en c geen wedstrijd. HRC c-Texel a, 10 uur. Zo hebben we weer een jaar afgeslo ten. Of het een goed jaar geweest is voor onze club? We zouden zeggen, het kon beter. We moeten hard aanpakken om ons staande te houden. Daarbij hebben we de steun van alle leden nodig. Of er, vooral bij de jongere leden, voldoende begrip aanwezig is? Laten we afspre ken, dat we het nieuwe jaar met frisse moed en vol goede voornemens zullen beginnen, daarbij door houding en ge drag een gezonde eenheid te bewerken tussen bestuur, elftalcommissie en le den, dan zal 1955 ons stellig vooruit gang brengen. Aan allen onze beste wensen èn voor u zelf èn voor de club. D. Dapper, voorz. FIFKLANDZCH.Q^r ".v ,J\ XVVm E/LRlANBiMÏ HUIS 7/ St KOQCr \\7>OL~ f'Vxr/a. NAXDi:.^ WO Doiys 2i'cjt tTO LOER A,VP PL A RAI VIT A - POLDER o< k rot. haald bij de V.V.V. „Texel' y Pt e t e rs h o v e Dit kaartje toont ons de situatie aan Texels Noordoostpunt, zoals deze was vóór 1926, want in dat jaar ging het poldertje Volharding verloren. De ga ten, welke thans in de Eendrachtdijk werden geslagen, vindt u op het kaartje ter hoogte van het woord „NAAR" (Naar de Schorren). De lijnen en kron kelingen buiten de zeedijk stellen het toenmalige Schorrengebied voor, maar ten Noorden van hoeve Zeehurg komen al sinds veie jaren geen Schorren meer voorDe vuurtoren heeft nog flink wat duin om zich heen, althans op deze kaart: op het ogenblik is de toestand daar minder rooskleurig geworden VRIJWILLIG VERZEKERDEN Wij ontvingen een uitvoerig artikel naar aanleiding van het besluit tot ver hoging van de premie der vrijwillige verzekering (Ziekenfonds „Texel" en ANOZ). Daar dit een landelijke rege ling betreft en dagbladen er reeds aan dacht aan schonken, hebben wij het bij de inzage gelaten - red. Zie verder de adv. HOOG WATER 29 Dec. 10,45 en 22,35; 30 Dec. 11,20 en 23,05; 31 Dec. 12,00 en 23,50. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water- Ontleend aan „De getijtafels voor Ne derland 1954'' bewerkt bij de Directie Algemene Dienst van de Rijkswater staat. TEXELSE MARKT Aangevoerd 27 December 1954: 5 koeien 500700; 4 schapen 85100; 30 biggen 4555; 6 nuchtere kalveren 35—50. AANVULLENDE AGENDA Aanvullende agenda voor de vergade ring van de raad der gemeente Texel, te houden op 29 December 1954. Texel, 22 December 1954. De Burgemeester van Texel, C. DE KONING. 17. Benoeming van een echtpaar voor de leiding in huize „Irene''. 18. Vaststelling van de le wijziging van de „Verordening bezoldiging Vakleer krachten". 19. Benoeming van een vakonderwijzer- in de lichamelijke oefening. 20. Stemming over een voorstel tot uit breiding van het opwekvermogen van de electrische centrale met 2 dieselmo toren van ieder 150 KW. De meeste Texelaars zullen zich wel eens even achter het oor hebben ge krabbeld, toen zij in hun lijfblad van 22 September lazen, dat de gemeentebe groting voor 1955 een tekort vertoonde van meer dan zes ton. Velen zullen ge zegd hebben: als de Raad tóch zijn zin krijgt zitten wij op fluweel, wat een mogelijkheden openen zich. Maar. op 17 November jl. klommen Gedeputeerde Staten hoog in de pen en in de voor laatste alinea van hun brief deden zij het verzoek de begroting zodanig te her zien, dat deze.... sluitend is. Het college van B en W moet dit wel zeer aan het hart zijn- gegaan, want hoe gaarne zouden zij een grote achter stand willen inlopen. „De stijging der uitgaven, zo schreven B en W onlangs, dient in hoofdzaak te worden toege schreven aan de voortschrijdende ont wikkeling van onze gemeente", m.a.w. bij het kiezen van een andere weg, zou de gemeente in een klem worden ge legd. De heer rijksinspecteur voor de ge- meent efinancien heeft het basisbedrag van de algemene uitkering uit het ge meentefonds voor 1955 tot f40,56 ver hoogd en mede door de herziening van de uitkeringspercentages van de alge mene en belastinguitkering kon het be grotingstekort slinken tót f 386.638, dus tot een goeie drie ton. Gedep. Sta ten willen haar evenwelsluitend gemaakt zien. Dat B en W voor nieuwe moeilijk heden staan blijkt zonneklaar uit hun schrijven aan de raad dd 21 dezer: „Wij hebben ernstig getracht U een voorstel te doen toekomen, waarin aan de wens van G.S. wordt voldaan. Post voor post, zowel van de gewone, als van de kapitaaldienst hebben wij uiterst critisch bekeken en daarbij de mogelijk heid van vermindering of afvoering van de begroting onderzocht. Op deze wijze zijn wij op een vermindering der uit gaven van de gewone dienst gekomen van f 88.336,Het investeringspro gramma van de kapitaaldienst ad f 2078.000,zou als gevolg van ons on derzoek met f 1152.250,kunnen wor- verlaagd. Dit betekent op de gewone dienst een besparing aan afschrijvingen van f76 685,Bovendien is een ver mindering van de rentelast vast te stel len van f 30650,In totaal is op deze wijze een besparing verkregen van f 195.671,zodat er nog een tekort resteert van f 190.967, Wij menen met vorenstaande bezuini gingen de uiterste grens te hebben be reikt. Een verdere besnoeiing van de be groting zou ernstige schade kunnen ver oorzaken aan de verschillende onderde len van de gemeentelijke huishouding. Het onderhoud van de gemeente-eigen dommen zou niet meer tot zijn recht ko men, terwijl het lang met denkbeeldig is, dat gevaar zou ontstaan voor de volksgezondheid in de ruimste zin van het woord. Een verdergaand voorstel achten wij dan ook niet verantwoord. Hoewel wij met het vorenstaande met voldoen aan de letter van de brief van G.S., zijn wij van mening, dat ons voor stel naar de geest wel conform de be doeling van dat College is. Dit moge blijken uit zijn brief d.d'. 13 October 1954, toen nl. G.S. schreven, dat zij zich, althans voorlopig, niet kunnen verenigen met de door de Rijksinspec teur voor de Gemeentefinanciën voor het jaar 1955 voorgestelde verhoging van het basisbedrag der algemene uit kering en dat zij voor het jaar 1954 een verdere verhoging van het basisbedrag met f 10.72 noodzakelijk achten. De ra mingen op de dienst 1954 zijn op deze mededeling gebaseerd. Aangezien ons tot op heden geen enkel bericht heeft bereikt, waaruit zou kunnen blijken dat G.S. hun standpunt ten aanzien van dit punt hebben gewijzigd, mag worden aangenomen, dat dit College ons de no dige steun bij onze pogingen tot het doen verhogen van het basisbedrag der algemene uitkering met het eerder ge noemde bedrag ad f 10,72, niet zal ont houden. Indien het basisbedrag boven het bedrag ad f 3,50, waarvan G.S. in hun brief van 17 November 1954 uit gaan, verder zal worden verhoogd met een bedrag ad f 10,72, dan zou het nog bestaande begrotingstekort ad f 190.967 rekening houdende met een bedrag aan besparing voor de gewone dienst ad on geveer f 48000.-', hetwelk de instelling van een dienst van Gemeentewerken tzt zal opleveren, nagenoeg zijn opgeheven. Resumerende kan derhalve worden gesteld, dat het bestuurlijk inzicht van G.S. en ons College ten aanzien van de behoeften van de Gemeente Texel vol komen parallel lopen. In verband hiermede koesteren wij het vertrouwen, dat indien aan de geest van het verzoek .van G.S. wordt vol daan, de nog op de begroting 1955 ge handhaafde ramingen geen bezwaren zullen ontmoeten." Aldus B en W. Voorgesteld wordt overeenkomstig het hierboven omschrevene de begroting 1955 te wijzigen en daartoe de derde ontwerp suppletoire begroting vast te stellen. Afgevoerd Uit de memorie van toelichting blijkt, dat voor 1955 afgevoerd zullen worden: bouw kleuterscholen te De Cocksdorp, Oudeschild en Oosterend; aanleg 2de sportveld, inrichting kampeercentrum Loodsmansduin; verlengen Witteweg naar Hoornderstrand; uitbreidingsplan Grocneplaats; verbetering Groeneplaats; vrachtauto; restauratie toren Oosterend, uitbreiding huize „Irene"; aantal te vernieuwen en te herleggen vierkante meters straat is gehalveerd; werkzaam heden inzake de voorbereiding der krotopruiming zullen voortaan door ambtenaar van Gemeentewerken zelf worden uitgevoerd; straat naar o.l.s. in Den Hoorn komt in „meer sobere" op lossing. Ook de bouw van een kleed ruimte en tribune op het gemeentelijk sportveld te Den Burg wordt afgevoerd; de kosten voor de inrichting van dorps huizen worden van f-15.000 op f6000 gebracht, kosten verbetering sportacco- modatie in de gemeente wordt van 10 op 5 duizend gulden gebracht. Ook zul len vervallen de post ad f 25,500 voor doorbraak van Plan Zuid naar het Schilderend, kosten uitbreiding en ver nieuwing riolering te Den Burg en Ou deschild zullen worden gehalveerd. Aldus de o.i voornaamste bezuini gingen. FEUILLETON Of te wel „De wonderlijke beleve nissen van Pieter Bakker. 30. Ik zie dat u er meer van ge hoord hebt stelde hij rustig vast en gaf Düsselhoff niet de tijd het te ont kennen kijk es, het zit zó: die cliënt van mij is een beetje getikt. Hij zag hoe Düsselhoff zijns ondanks tevreden knikte. Hij heeft zich in het hoofd gezet, dat er met die aandelen iets te begin nen is. U en ik, meneer Düsselhoff, we ten, dat ze uitstekend geschikt zijn voor gebruik op zekere plaatsnee, hou u niet van de domme, want zo dom bent u niet. Maar mijn cliënt is van an dere mening. Die mening is hem blijk baar ingeblazen door een zekere me neer, die uit de Congo teruggekomen zou zijn en hem zijn aandelen te koop heeft aangeboden. Mijn cliënt heeft van zulke dingen geen verstand. Waarom hij er dan mee begint, zult u vragen? Och, meneer, daar heb ik ook niet naar ge vraagd, want waarom zou ik een rijk mens advies geven? Hij zegt: koop die aandelen. Ik zeg: accoord. Alleen.... ik denk, misschien zit er voor mij een extraatje aan. Ik kan natuurlijk naar die meneer toegaan en zeggen: meneer, doe het niet, het is zwendel U durft veel te zeggen We zijn toch onder vier ogen? Dan durf ik nog wel veel meer te zeg gen. Toe, meneer Düsselhoff, laten we geen spelletje spelen. We zijn toch jon gens van de gestampte pot niet? Wat wilt u dan? Ik wil van u alle aandelen kopen. -Maar ik heb de helft, meer niet De andere helft heeft een meneer Mollendijk, een meneer die u wel kent nietwaar? Nooit van gehoord ontkende Düsselhoff. Nou zuchtend stond Dikmans op dan ga ik maar. Er is met u geen zaken te doen. Ik zal naar meneer Bak ker gaan en hem vertellen, dat hij ze maar via een andere makelaar moet kopen. Nee! riep Düsselhoff wat bent u toch haastig gebakerd! Ga toch zitten, meneer Dikmans. Natuurlijk kunnen we zaken doen! Gelukkig zei Dikmans en zette zich weer mijn keel wordt droog van al dat nodeloos gepraat ging hij voort met een duidelijke blik op een rij fles sen die op het buffet terzijde waren op gesteld. Düsselhoff begreep de wenk. Toen ze getoast hadden op de goede afloop, ging hij verder. Luisteruw man, Mollendijk, nee, ik weet wel dat het uw man niet is, ik zeg het maar bij wijze van spre ken, uw man dan, vroeg tien mille voor de helft. Dit is twintig mille voor het hele katje. Ik wil alle aandelen in één klap van u kopen voor tien mille, me neer Düsselhoff, dat is dan fifty-fifty, niet? Want ze zijn geen tien centen waard. Het duurde vijf minuten voor Düssel hoff van zijn verwilderde ^verbazing bekomen was. Dikmans dronk rustig zijn glas leeg en schonk zichzelf weer in. U ook? informeerde hij gastvrij en Düsselhoff knikte in onmachtige woede. Düsselhoff bleek een taaie, maar Dikmans was aan hem gewaagd. Ten slotte werden ze het eens over dertien mille. Maar u levert de aandelen, al le duizend zei Dikmans, en ik wou dat graag op papier, want die meneer is wel een beetje gek, maar niet hele maal, en geeft mij op mijn eerlijke ge zicht dat geld niet. Ik krijg uw verkoop briefje voor twintig mille, natuurlijk, ik vang het geld, breng het aan u en neem de aandelen mee. Accoord? Maar ik heb er toch maar vijfhon derd steunde Düsselhoff in een al lerlaatst verweer. U weet waar u de andere vijfhon derd halen moet? sprak Dikmans minachtend. Ik zei al, meneer Mol lendijk, die u niet kent. U krijgt vast een ingeving, als u hem ziet, gaat naar hem toe, zegt: ben jij niet ene Mollen dijk? En zullen we honderd gulden verwedden, dat 'et em is? Düsselhoff moest nu toch lachen. Meneer Dikmans zei hij u bent een taaie rakker, maar u bent een man van zaken. Wij verstaan mekaar. Ik schrijf u de nota en we doen het zo als afgesproken. Goed stemde Dikmans toe en geen smoesjes, denk daarom! Op dat zelfde ogenblik zat de zwaar getroffen jongeman kuchend bij Pieter Bakker. Op de tafel tussen hen lagen vijf honderd prachtig uitgevoerde aan delen Katanga Copper. Pieter schreef met veel ijver een cheque voor tien mil le, hij deed niet anders dan cheques schrijven voor duistere zaakjes, bedacht hij met een glimlach. De jonge man stond op, bevend van agitatie. Meneer zei hij met verstikte stem ik weet niet hoe ik u danken moet. U bent mijn levensredder. U bent een. Goed, goed suste Pieter en ga nou maar gauw naar het zonnige Zui den om te genieten van het klimaat, niet? Veel geluk! De jongeman stond buiten, speurde naar een taxi. Daar kwam er een aan, vlaggetje omhoog. Hij wenkte met zijn ar\m. Vijf minuten later stapte hij binnen in het boudoirkantoor van de heer Düs selhoff. Dat wil zeggenhij viel bin nen als een wervelwind. Alsjeblieft! riep hij triomfante lijk. Hier is een cheque voor tien mille! Vijf honderd aandelen Katanga Copper! Nou, hoe is ie? Hij hapte als een snoek, man! Nou.... zeg je niks?.. Want de heer Düsselhoff zat daar als een spekstenen Boeddha, alle kleur uit zijn gelaat geweken. Hoe zit dat? Vertel het nog es, en een beetje rustig, alsjeblieft. Ik hoop niet dit dreigend dat je een stom me streek hebt uitgehaald Een stomme streek? de ander lachte verachtelijk. Net wat je me gezegd hebt: vijf honderd aandelen Ka- tanga Copper heb ik verkocht voor tien mille, geen dubbeltje er af. Hier is de cheque. En hij legde'het papiertje even op ta fel, greep het dan weer terug. En de aandelen? steunde Düsselhoff. Die heeft hij, natuurlijk lachte Mpllendijk daar kan hij papieren mutsen van vouwen. Kostbare liefheb berij voor tienduizend pop, maar dat moet hij weten! Jou ezel! siste Düsselhoff. Wat ezel? Wie ezel? vroeg de uit de koets gevallen acteur, die voelde dat er iets mis zat. Jij! brulde Düsselhoff Ga je daar vijf honderd aandelen aan die vent verkopen, terwijl ik ze alle duizend ver kocht heb! Die vent heeft nog duizend aandelen in koop van mij, waarvoor ik sta, en ik heb er nu maar vijf honderd. Waar haal ik de rest vandaan? Denk je dat ik zin heb om straks te horen dat ik iemand aandelen verkocht heb die er niet zijn? Om een oplichter te heten? De kast in te gaan? En dan over de grens? Wie van ons beiden vroeg Mol lendijk met gevaarlijke kalmte is nu de ezel? Jij of ik? Heb je me niet op gedragen die vent vijf honderd aande len aan te smeren? Heeft hij niet ge hapt? Heb ik je instructies tot de letter uitgevoerd of niet? Maar ik snap jou wel, jou gemene bloedzuiger, je wilt met een smoesje mij m'n aandeel ont futselen! Zal ik jou es wat vertellen? Hier heb ik een cheque voor tien mille, en zie maar dat ie die uit m'n vingers krijgt: Niet vóór ik die vijftienhonderd Wordt vervolgd.

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 4