9 roen in het harL, Bij de Jaarwisseling Over Opruiming gesproken. 2.19 Firma C. TROOST Is onze vuurtoren geen lang leven meer beschoren Au Bon Marché Ruimt op, en hoe!!! Dit is zeldzaam. Firma C. Troost 100; ade- xel, van ier- jzer- uit- RIJ DAG 31 DECEMBER 1954 69e JAARGANG No. 6901 T EXE LS E«COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 -Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1,95 p. kwart, -j- 20 ct. incasso. Adv. 8 c. p mm. zij ïen ec- oor ing ïit- ?en Ieder jaar weer geroepen om een in zicht en een overzicht te geven over het voorbije jaar, wordt de neiging om in een meer bespiegelende trant te ver vallen en af te keren van de feitelijk heden, groter. Hoe belangwekkend zou het niet zijn dieper in te gaan op de volgende tegenstellling. De gezapige rust van het genoeglijke schapeneiland van 1900; zijn afgesloten heid, die zelfs zo ver ging, dat de af stand van De Cocksdorp naar Den Burg nog een aardig reisje was. Dit aan de ene kant en daarnaast het Texel van nu met zijn overal bruisend leven, met een activiteit, die hier en daar wel eens be angstigend wordt. Noem slechts op, waaraan zijn wij hier al niet bezig. Ruilverkaveling en Waterleiding; ver dergaande voorzieningen op electrici- teitsgebied, verbeteringen aan de riole ring en nog zo veel meer. Het zou toch wel zeer interessant zijn om hierop dieper in te gaan, om eens te onderzoeken wat van dit alles de ge volgen zijn in het gehele maatschappe lijke bestel. Wij zullen en kunnen dit niet doen; wel zouden wij willen hopen, dat binnen niet te lange tijd een terzake kundige zich zou zetten aan een historie van ons eiland over de laatste vijftig jaren. Het zou een studie van betekenis kunnen worden. Keren wij terug tot onze meer een- Ivoudige taak. Mijn ervaring hier is dat het op Texel eigenlijk altijd meevalt. Zien wij voor eerst naar het Vreemdelingenverkeer, dan zou toch te verwachten zijn, dat de ze zo beruchte zomer van 1954 wel na delige gevallen zou moeten hebben ge had Ik wil niet zeggen, dat die er niet zijn geweest; immers bij ander weer zouden wij vermoedelijk een fantastisch seizoen hebben gehad. Een seizoen, dat met de beste wil niet te verwerken was geweest. Nu vertoont dan toch het vreemdelingenverkeer in 1954 nog steeds een toename. Dit heeft uiteinde lijk weer zijn gunstige weerslag gehad in het gehele middenstandsbedrijf. In gemeentelijke sfeer wordt ten be hoeve van het vreemdelingenverkeer gedaan, wat mogelijk is binnen de gren zen van het financiële kunnen Een ge lukkige omstandigheid is dat de ver fraaiing van De Koog kan worden be vorderd door samenwerking met de ruilverkaveling. Een zeer belangrijke beslissing werd kort geleden genomen door de gemeen teraad met de oprichting van een Stichting Sociaal Toerisme Texel. Het is een moeizaam werken geweest om daartoe te komen; laten wij nu hopen, dat dit besluit verstrekkende gevolgen ten goede mag hebben. Ook m de landbouw zijn de moeilijk heden voorwaar niet gering geweest. De bedrijven hebben met man en macht moeten werken om de nadelige gevolgen der weersomstandigheden tot een mini mum te beperken. Men is daarin rede lijk geslaagd, doch niet zonder hulp van elders o.a. ook van de dienst van ge meentelijk personeel bij de oogst. Hier en daar met zonder wrijving in de ar beidssfeer. Hoewel het uiteraard ge zonder is, wanneer moeilijkheden in eigen kring worden opgelost en daarop in de eerste plaats moet worden ge werkt, lijkt het toch verstandig zich te beraden op maatregelen om in voorko mend geval wrijvingen te voorkomen Al met al waren de resultaten in de landbouw niet ongunstig en hetzelfde was het geval met de veehouderij. Meer beweging, meer te verwachten ontwikkeling is te constateren en te verwachten in twee andere bronnen van bestaan. De visserij en de bloembollen cultuur. De Noordzeevisserij had een zeer goed jaar en ik geloof dat het geen overdre ven optimisme is, wanneer de hoopvolle verwachting wordt gekoesterd dat onze kottervloot voor verdere uitbreidingen staat, althans daartoe de mogelijkheden biedt. Dit zou voor een versteviging van ons economisch evenwicht van gro te betekenis kunnen zijn. Minder aangenaam ziet de situatie van de andere visserij eruit. Hier heb ben wij te maken met een moeilijk probleem, een probleem, dat tevens dat van Oudeschild is. Ook het gemeente bestuur houdt zich hiermede bezig. Overleg is gaande met de betrokken Minister en wij mogen ons overtuigd houden van de actieve steun van het College van Gedeputeerden. De behandeling van deze kwestie ver loopt traag, doch dit kan hierbij wel licht niet anders. Zeker lijkt mij intussen dat op het gebied der visserij in het algemeen Texel nog ontwikkelingsmogelijkheden biedt en dat het zaak is door nauwe sa menwerking tussen alle betrokken in stanties de eventuele kansen niet te laten voorbijgaan. De bloembollenteelt leverde goede resultaten op. Ook hier een tak van be drijvigheid die vele perspectieven biedt. Ik wil mij niet te ver wagen op dit bij uitstek deskundigheid vragend gebied, doch wil als mijn persoonlijk inzicht stellen dat hier nog goede toekomst kansen liggen. Maar, een waarschuwing tegen te grote speculatieve bedrijvig heid is daarnaast wel op zijn plaats. door Burgemeester C. de Koning Tot zover dan ons overzicht over de economische situatie, die gunstig was. Het is, nog rekening houdende met tal van andere activiteiten in overheids sfeer, wel duidelijk dat dit jaar geen werklozen-probleem heeft gekend. En anders om, zo liepen de zaken in het bouwbedrijf wel eens stroef en een zelfde verschijnsel viel ook elders te constateren. Twee werkzaamheden van het aller grootste gewicht voor de gemeente na men een aanvang. De ruilverkaveling kwam zeer duidelijk op gang en voor zover ik dit kan beoordelen, wordt met de rust en gedegenheid gewerkt, die een project van deze aard en omvang in de eerste plaats vereisen. Het is ook van betekenis op te mer ken dat zich een goede vorm van sa menwerking ontwikkelt met verschil lende organen, een samenwerking die onmisbaar is. In gelijke zin ontwikkelt zich het werk aan de waterleiding. Niet genoeg kan Texel het standpunt van het Colle ge van Geduputeerden en dat van de Directie van het P.W.N. met betrek king tot dit onderwerp waarderen. Het ïaat zich aanzien, dat, zonder tegensla gen het volgend jaar ons definitief goed water zal geven. In gemeentelijke sfeer is stellig het releveren waard dat de nieuwe scholen in De Koog en De Waal iri gebruik konden worden genomen, dat de J. P. Thijssschool kon worden voltooid en ons eerste gymlokaal gereed kwam. Met de onderwijsvoorzieningen is het echter zo, dat hier toch wel een onder werp van eerste zorg voor 't gemeente bestuur ligt. Hoemeer hieraan wordt ge werkt. zomeer blijkt wel welk een grote achterstand op dit gebied ons eiland had. Het laat zich aanzien dat de finan ciële verhouding een verlangzaming van tempo zal veroorzaken, maar toch zal alles er op moeten worden gezet om, ook bij het kleuteronderwijs, een be hoorlijk niveau aan voorzieningen te bereiken. Het eerste object dat aan de orde is, >s d£ lagere school met kleuterschool en een gelegenheid voor eenvoudig gym nastiekonderwijs te Den Hoorn. Geheel en al op de toekomst gericht moeten wij de tot standkoming van het stationsgebouw op het vliegveld zien. Het is niet onmogelijk dat enige nieu we kansen zich zullen voordoen ter ver betering van de financiële positie van de N.V. in oprichting, die het vliegveld nu is. Een moeilijke zaak voor Texel blijft nog steeds de verbinding. In ieder ge val heeft de Minister zich uitgesproken voor een verbinding via 't Horntje. De financiële verhouding Rijk-Ge meente baart het gemeentebestuur ern st.ge zorgen. Het gemeentebestuur mag erkentelijk zijn over het ten dele laten vieren der teugels, maar meent toch dat het juiste inzicht in de moeilijke situatie van deze gemeente nog niet in de hoogste regionen is door gedrongen. Laten wij hopen, dat de permanente discussie die hierover gaande is zal leiden tot dit resultaat dat misschien wel vertraging van tempo daarvan het gevolg is, maar niet afstel of te lang u.tstel van voor dit eiland noodzakelijke voorzieningen. De ontwikkeling der werkzaamheden van de Culturele Raad is in het afgelo pen jaar stellig niet onbevredigend ge weest. De commissies uit die Raad wa ren zeer actief en tal van rapporten werden uitgebracht. De resultaten van dit alles zullen eerst op lange termijn kunnen worden waargenomen. Een voornaam ding hierbij moet zijn dat we derzijds begrip en, naast gevoel voor aanvaardbare verscheidenheid, zin voor eenheid groeien. Hoewel dit niet een voudig zal zijn, vallen toch tekenen in de goede richting waar te nemen. Juist begrip voor de plaats van de Culturele Raad in onze gemeenschap dient even eens te groeien. En bepaalde misver standen moeten worden weggenomen. Zo is het steeds de bedoeling van de gemeenteraad geweest vooral stimule rend te werken en ook in de Culturele Raad is men zich daarvan terdege be wust. Het voornaamste in deze sfeer is dat de activiteit zich van onder af ont wikkelt en het streven is bij voortdu ring er op gericht om hier te helpen en te steunen. Spectaculaire successen van de Cul turele Raad zijn ongetwijfeld geweest het concert van het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest en de muziek-cyclus voor de schooljeugd. Wij mogen ver wachten dat herhaling in de toekomst te verwachten is. Ons jaar sloot met eni^e ernstige da- HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudschild: 1 Jan. 12,45 en 2 Jan. 0,45 en 13,40; 3 Jan. 1,45 en 14,50; 4 Jan. 3,00 en 16,00; 5 Jan. 4,30 en 17,25; 6 Jan. 6,00 en 18,45; 7 Jan. 7,15 en 19,45. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water- Ontleend aan „De getijtafels voor Ne derland 1954" bewerkt bij de Directie Algemene Dienst van de Rijkswater staat. Tex. Boys Het eerste speelt Zondag thuis tegen Petten 1, aanvang 1,30 uur. Boys 2 gaat naar De Koog 2, aanvang 12 uur. Vertrek om 11,15 uur per fiets. De ad- spiranten zijn vrij. Boys, dit wordt dan de eerste wed strijd in het nieuwe jaar. Als we zo eens een blik op 1954 werpen, dan kunnen wij op een gunstig jaar voor onze vereniging terugzien. Het leden aantal is gestegen, de onderlinge ver standhouding is goed, en de wil om te voetballen is bij alle leden aanwezig. Op het ogenblik bezet Boys 1 de derde plaats in hun afdeling met nog een kans voor het kampioenschap, maar dan moet er ook stevig aangepakt in de res terende wedstrijden. Het 2de elftal heeft momenteel de leiding in hun af deling, met een grote kans voor het kampioenschap, dus volhouden Boys. De adsp. zijn in de eerste helft niet zo goed gestart, maar tracht deze achter stand nog in te lopen, jongens. Vanaf deze plaats wensen we de le den een Zalig uiteinde en een Zalig nieuwjaar toe. Een sterke WOLLEN SOK, kleuren RAF. zwart, grijs, hiel en teen nylon versterkt, geen sokhouders meer door elastic top, speciale prijs Speciaal Herenhoeden Spoorstr. 40, Den Helder Tel 2606 GOED NIEUWS VOOR OUDERE DAMES Blijkens een adv in dit nr. wordt door de Gymn. Ver. „Texel" een nieu we afdeling opgericht voor dames van 25 jaar en ouder. Gezien de vele aanvragen voor een dergelijke afdeling, had het bestuur reeds lang plannen in deze richting, maar ontbrak het tot nu toe steeds aan lokaal en leiding. Men is er nu in geslaagd hiervoor een oplossing te vinden, daar de heer V.d. Boomgaard zich hiervoor beschikbaar heeft gesteld en van het Gemeentebe stuur ook de medewerking werd ver kregen door beschikbaarstelling van het nieuwe gymlokaal in plan-Zuid op Maandagavond. We geloven dat deze afdeling in een grote behoefte voorziet en wensen de Gymn. Ver. dan ook veel succes toe met deze nieuwe afdeling. gen. Twee malen traden stormvloeden op van ongekende hoogte. De verwach tingen waren zelfs zodanig dat waar schuwingen voor evacuatie moesten uit gaan. De Eendracht ging bijna weer verlo ren. Iets hebben ons intussen deze da gen weer geleerd. In de eerste plaats, dat de organisatie van bewaken en be veiliging na de Februari-ramp aan zienlijk is verbeterd en dat ook het ge hele stelsel goed functionneerde. Ook hebben deze dagen ons geleerd, dat Texel in zijn kwetsbaarheid één ge bied is dat niet in onderdelen is te split sen. Ieder gebied hangt onverbrekelijk met het andere samen en de veiligheid van de één is die van de andere. Het is goed dat wij allen dit nog eens ernstig overwegen. Hulp is in deze dagen toch in vol doende mate geboden. Militaire bijstand was voortijdig geregeld en na de eerste stormnacht bleek het direct mogelijk 'n kleine noodzakelijke groep van vrijwil ligers te verzamelen. Op tweede Kerst- da f mocht het gelukken een grote groep aan de Eendracht te werk te stellen. Ik ben voor dit alles zeer erkentelijk en mogen de werkers uit deze erkentelijk heid tevens het tevreden gevoel met zich dragen dat zij wellicht met hun werk hebben bijgedragen tot het be houd van waardevolle cultuurgrond, die ons kleine land zozeer behoeft. Dit alles besluitende wil ik de hoop uitspreken dat het ons eiland niet alleen in economische zin goed mag gaan in het volgende jaar en met de wens dat wij voor ernstige situaties als die van de laatste dagen verder gespaard mogen blijven. ONZE JEUGDIGE TURNERS De jongens- en meisjesafdelingen van de Gymnastiekvereniging „Texel" ho pen ons op Vrijdag 7 Januari een dave rend programma te bieden. Ongetwij feld zal het succes niet minder groot kunnen worden dan dat van de vorige uitvoering, want er wordt en is druk gerepeteerd. „Oefening kweekt kunst" en dat geldt vooral ook voor de leden van onze gym. Hoe zullen ze het er af brengen? Wie deze vraag beantwoord wil zien, raden wij aan zelf te gaan kij ken. Nu toch bestaat de goede gelegen heid voor de ouderen om Texels jeugd aan het werk te zien. In totaal zullen 150 turners en turnsters aan het pro gramma meewerken, zodat ook de kwantiteit in orde zal zijn. (Zie adv.). MOEDERS OPGELET! CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 5 Januari Consultatiebureau De tijdén voor het bureau zijn nu als volgt: 2-3 uur taxi's, 3-4 uur moeders met kinderwagens van buiten Den Burg en van 4-5 uur moeders van Den Burg. ZONDAGSDIENST DEN BURG Oudejaarsavond, Zaterdag 1 Januari en Zondag 2 Januari DOKTER ELIAS VlSAFSLAG OUDESCHILD Aangevoerd van 20 tot en met 25 Dec.: Schar 60 kg; Bot 19 kg, Exportgarnalen 761 kg; Krukels 72 kg; Wulken 468 kg. „Vuurtoren, wachter aan Texelse kust.Wij vrezen, dat mevr. Craancn déze toren de langste tijd bezongen heeft. U kunt op deze foto tenminste dui delijk zien, dat de duinen ten westen van de toren nog maar erg smal (plm- 50 meter) zijn. Geen wonder, als er in één week tijds 37 meter door de zee wordt weggeslagen Vanaf de torentrans kon de wachter de laatste jaren de afname van het be schermende duin goed controleren: drie jaar geleden lag er nog volop duin ten noorden van de seinmast, nu staat deze aan de rand. Rechts daarvan het observatiebunkertje, dat twee maanden geleden op behoorlijke afstand van de duinrand gebouwd w^rd. Iedere dag kan het omlaag rollen Vele werkelijke koopjes Belangrijke kortingen P. v. d. Maden Spoorstraat 105 Den Helder JA, DAT WAS EEN MIJN Een groot deel van Texel werd Dins dagmiddag opgeschrikt door een ge weldige dreun. Het lijkt wel of er een mijn springt, zeiden velen. Het was in derdaad een mijn, maar de explosie was geen louter toeval en had geen ernstige gevolgen: het betrof een mijn, die al jarenlang op het strand - tussen paal 22 en 23 - lag en nu door de mijnoprui- mingsdienst onschadelijk werd gemaakt. Uit het puin van de door de storm uit elkaar geslagen bunker bij het Wester slag hebben deskundigen een aantal projectielen verwijderd, alsmede een half vergane vlammenwerper.. Op deze plek moeten nog wel meer projectielen huizen en daarom raden wij de wande laars aan de bewuste plek te mijden. Dus niét te handelen, zoals die paar kwajongens die vorige week regelrecht op de brokken steen afstevenden, zon der zich dus ook maar iets aan te trek ken van de waarschuwing in de vorm van een tweetal rode vlaggetjes. DEN HOORN DICHTER BIJ ZEE Den Hoorn is weer dichter bij zee ge komen. Nu zullen de inwoners van ons zuidelijke dorp daar weinig van mer ken, want de duinen zijn er enorm breed, het breedste van Texel. De af slag wordt geschat op rond 20 meter en :n het veen kijkt men niet op een turfje Grcte vlakten hebben vol water ge slaan, ja het drong helemaal door tot vlak bij de rode schuur, aan het einde van de moderne duinweg. WANNEER IS HET POSTKANTOOR TE DEN BURG OPEN? Dagelijks van 8.30-12.30, van 2-4 en van 5-7 uur. Zaterdags van 8.30-1. Voor telegraaf en telefoon Zaterdags bovendien van 2-4 en van 5-7 uur Zondags. Alleen voor telegraaf en tele foon van 8-9 uur. Pracht popeline overhemd 2 losse trubenijs boorden 2 paar afknoopbare man chetten dubbele borst Zeer speciale prijs f 12,90 Spoorstraat 40 - Den Helder

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 1