TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT Met Huib de Rijmelaar door het afgelopen jaar V.V.V. „Texel" Q I Mp/y Timmer- en Aannemersbedrijf v.h. Jan Koorn Mzn. ml 'i SUCCESVOL 1955 BAKKER'S IJZERHANDEL Metsel-, Beton- en Timmerwerken N.V. Texels Eigen Stoomboot Onderneming Specialisten- en Ziekenbezoek Alg. Ziekenfonds „Texel" Alg. Ziekenfonds A.N.O.Z. VRIJDAG 31 DECEMBER 1954 Of onze vroede vaderen, Het nu juist goéd bekijken. Voor Gerritsland en Westergeest, De heer J. Drijver, meer bekend Als Drijver van de „veugels", Begon het licht te dagen, Want TEM gaf hen electrisch licht. Dies heeft men niet te klagen. De bezems gingen aan de kant, De stofzuiger kwam binnen, En vrouwlief kan, als zij dat wil, Nu ook electrisch spinnen. De Rijmelaar krijgt inspiratie Als straks de laatste twalef slagen, Weerklinken door de stille nacht, Dan heeft ook Neeg'tien-vier en vijftig, Zijn loop weer in de tijd volbracht. Een jaar is dan weer omgevlogen, En ieder denkt in eigen kring, Aan wat in dit jaar werd verkregen,.. Of aan het liefst dat henen ging. Wanneer wij de balans opmaken, Van dit teneinde lopend jaar Dan zijn wij, beste Tesselaren, Niet in één ogenblikje klaar. Want wie héél even zijn gedachten, Over deez' aarde dwalen laat, Waar boven in een vlammend opschrift, Dit éne woord „Atoombom" staat, Die is zo gauw niet optimistisch, Doch kan alleen maar dankbaar zijn, Dat wij nog steeds in vrede leven, Trots eigen zorg en leed en pijn, De Prins werd ook electrisch Nu zou het heus ondoenlijk wezen, Om van het wereldspeeltoneel, Hier alles in dit blad te schrijven. Dat werd van 't goede wat te veel. Daarom zal ik mij maar beperken Tot wat er voorgevallen is, Hier, tussen eigen dijk en duinen, Aan vreugde en aan droefenis. Den Burg werd in dit jaar verrijkt, Met onze „Gollards-Stichting". Een ieder die haar heeft bezocht, Die zegt: „Een pracht inrichting". Zo zien we onze oudjes daar, Achter de ramen geuren, Want wie daar plaats gevonden heeft, Zal dat vést niet betreuren. Jur Beumkes zei de boot vaarwel, Na trouwe dienst van jéren. Wat heeft hij in zijn leven al, Een golven stuk gevaren. Voor Gerrit Logman kwam een eind, Aan 't drukke drukkersleven. Hij heeft zijn hele leven haast, Aan onze krant gegeven. Ik hoop dat deze „renteniers", Maar lang mogen genieten, Van hun zo welverdiend pensioen. Dan zijn het hele pieten. Als ik het over pieten heb, Moet 'k ook Piet Spigt wel noemen, Want deze Piet der Pieten zat, Ook aardig in de bloemen. Nu mag ik bij dit afscheidswoord, Jac. Drijver niet vergeten, Die achtenveertig jaren lang, De Gollards Stichting bracht veel vreugd (Dit plaatje kwam van elders). Aan 't orgel zat te zweten. Mocht hij geen Willem Parel zijn, Wél heeft hij half zijn leven, Aan 't Doopsgezinde kerkorgel, Al pompend lucht gegeven. De Stichting „Hulp Bejaarden" wist, Men dit jaar op te richten, ji Waarmee zij zeer veel oudjes wel, Voor goed aan zich verplichtte. De zorgen van de „jonkies" hield, Men niet zo goed voor ogen, Men ging althans het trouwgeld met Honderd procent verhogen. Men kan dit pretje Zaterdags, Des middags beter laten. Of zal de ambtenaar dan ook, Een beetje duurder praten? Maar ook kwam er bij tijd en wijl', Weieens een blijde tijding. Zo werd de eerste buis gelegd, Voor onze waterleiding. Straks zien wij heel ons eiland in, Zijn blootje staan te douchen. Doch dat is alles binnenshuis, Dus daar niet over smoezen. Heel Oudeschild kwam in 't geweer, Voor het behoud der haven. Men zag de sprekers voor dit doel, Heel naar De Koog toedraven Wie onzer geeft hen ongelijk, Want 't zal nog moeten blijken, Verdronk haast in de regen Hield op met 't Monumentenwerk, Gaf anderen de teugels. Hij werd benoemd tot officier, In d'Orde van Oranje. En deze orde noem ik voor Zó'n kerel lang geen franje!! De vroede raad ging in dit jaar, Aan 't nieuwe straatnaam kiezen, Helaas moest Texel door die keus, Veel origineels verliezen. Waarom is onze „Suikerweg" Geen Suikerweg gebleven? Waarom gaat men de straten hier, Oók een clichénaam geven. Of vreest men dat de vaste wal, Ons achterlijk zal heten? Komt, heren, maak de kat dat wijs, U moest toch beter weten! Voor zóver ik mij heugen kan, Was mevrouw Vrijdag-Keijser, Als enige in onze raad, In deze heel wat wijzer. Waar elders weet men „Hollebol", En „Dooieman" te vinden? Juist deze namen maken ook, Ons eiland tot „beminde"! Pater Witte temde de Mau Mau De Koog kreeg een gloednieuwe school Dat was niet overbodig, En dat De Waal er óók een kreeg, Was waarlijk meer dan nodig. Den Hoorn hield ook op dit gebied, De zaak goed onder ogen, Tot vreugde van de leerlingen En van de paedagogen. Ook TESO is bij 't onderwijs, Niet achterlijk gebleven, En heeft de dobberende jeugd, Haar studiebox gegeven. De bollenboeren lieten ook, Dit jaar de centen rollen, Want zij verscheepten met elkaar, Ruim één millioen aan bollen. Ik heb nog vier narcissen bij Mij achter in de grond staan. Misschien kan ik mij vólgend jaar, Van vreugde op mijn k. .nie slaan. Het „Haagje" speelde langer niet, Voor een soort Wim de Zwijger, Maar gaf vijfhonderdduizend pop, Voor 'n nieuwe aanlegsteiger. Dat zal, dunkt mij, het antwoord wel, Op TESO's nieuwe boot zijn, En daarmee zullen wij aanstonds, Voor jaren uit de nood zijn! Nieuwe aanwinsten voor Skil's Museum Het vreemdelingenlegioen, Dat dit jaar kwam naar ,,'t Boltje", Deed, wanneer zij de deur uit moest, Haast alles op een „holtje". Want wie het langzaamaan wou doen, Verdronk haast van de regen, Want Pluvius was ons dit jaar, Toch wel zeer ongenegen. De brave boeren konden het, Met 't rooien niet meer rooien, Waarom hier Helders schooljeugd kwam Om 't voor elkaar te plooien, j De Koog dacht bij dat water aan j De branden die het bluste, En zo zag zij haar korps dan met Een nieuwe spuit uitrusten. Maar zo tussen vele dingen,^ Die gebeurden rijp en groen, Kregen vele Tesselaren, Plots een schotelvliegvisioen. Iedereen haast zag ze vliegen, Schoon men ze niet vliegen zag. Nog één schotel en ik zie 'm ook vliegen Deze zag bij nacht ze vliegen En een ander over dag. Nu, wij zijn als Tesselaren, Van een uitstapje niet wars, En zo gaan we met elkander, Binnenkort naar Mars op mars. Heeft men een Marsmarslied nodig, Ik bied mij heel gaarne aan, Als men Mars de oorlogsduivel, Daarbij maar op stal laat staan! En Oosterend werd Hollywood Oudjes uit diverse dorpen, Zijn ook dit jaar met elkaar, Fijn een dagje wezen toeren. Nu, dat was dik voor mekaar. Volop hebben ze genoten, Opa zus en Opoe zo. Ik zou zeggen, geef die oudjes, Volgend jaar wéér zo'n cadeau. En zo draaide vierenvijftig, Met zijn wel en met zijn wee, Ongemerkt weer naar het einde, Nam en bracht van alles mee. Niemand onzer kon vermoeden, Dat 'het aan het eind van 't jaar, Met de storm nog zo zou spannen, Dat hier loerde het gevaar. Het was waarlijk niet denkbeeldig, Dat de Februariramp, Zich weer plote'ling zou herhalen. Maar ons eiland gaf geen kamp. 't Dijkleger kwam weer in actie En het blijkt wel zonneklaar, Dat men hier paraat MOET blijven, Voor het onverwacht gevaar. \b<V a De Koog kreeg golfbaan in het klein Dankbaar mogen w'allen wezen, Dat, de vissersvloot incluis, Geen der onzen werd ontnomen, Maar een elk kwam veilig thuis. Ja, wanneer de elementen, Samen spannen met elkaar, En de „grote" mens geplaatst wordt, Tegenover het gevaar, Dan ontdekken we pas eind'lijk, Hoe geweldig bang en klein, Hoe afhankelijk wij allen, Van Gods goede zorgen zijn. Daarom is 't m;,n wens en bede, Dat Hij ons in 't nieuwe jaar, Aan zijn hand ook wil geleiden, Zij 't door voorspoed of gevaar. Vorstenhuis en Landsregering, Wens ik een zeer wijs beleid, Om ons landje te besturen, In deez' zorgenvolle tijd. Mogen onderling de volken, Nader komen tot elkaar, Opdat wij verstoken blijven, Van een nieuw oorlogsgevaar. TESO's positie werd weer best Het bestuur onzer gemeente, Wens ik voorspoed, wijsheid, kracht, Om haar taak te gaan volvoeren, In het jaar dat ons weer wacht. En de Tesselaren wens ik, Voor het nieuw begonnen jaar, Heel veel heil en heel veel zegen, Namens krant en rijmelaar. HUIB DE RIJMELAAR Wij wensen al onze relaties een voorspoedig Nieuwjaar. BOEKHOUDBUREAU T. M. Graaf Th. I. van Arnhem Emmalaan 90 Telefoon 4C0 Onze klanten, vrienden en bekenden een zeer gelukkig en voorspoedig 1955 toege wenst H. C. Prins en Echtgenote Speciaal Dameskapper Parkstraat 38 Telefoon 114 Den Burg WENST ALLE LEDEN, TOEKOMSTIGE LEDEN EN RELATIES EEN Dat wensen wij alle Texelaars toe in 1955 Wij wensen ook, dat wij U in het nieuwe jaar op dezelfde prettige wijze, mogen helpen met ijzerwaren, gereedschap pen, huishoudelijke artikelen, kachels en haarden, butagas enz. als in het verleden het geval was. G. de Wit M. J. de Wlt-Nottelman en kinderen Den Hoorn G.N. Strandpaviljoen „De Geul" G.N. A. P. C. Koopman J. Koopman-Boon Arie de kleme Koopman G.N. WEVERSTR:, OEN BURG - TEXEL TEL. 67 Directie en personeel der N.V. Goederenhandel Ph. Vlessing wenst al zijn clientèle een voorspoedig 1955 Fam. F. R. Haarsma Hoeve „Antwerpen" Aardappelstoombedrijf „St. Marcus" wenst allen een geluk kig nieuwjaar. Wij wensen alle fa milie, vrienden en be kenden een voorspoedig nieuwjaar. T. Boon-Wilner P. Boon Den Hoorn 125 b Wij wensen alle men sen de beste wensen voor 1955. Schildersbedrijf en Au- tolak-inrichting Jan Klomp Oudeschild, Texel. De beste wensen voor 1955 U aangeboden door C. Sijm, Rietdekker te Blokker O. B. 115 Beleefd aanbevelend. Wij wensen vrienden en bekenden een voor spoedig 1955. P. Bosma en echtgenote Oosterend, Texel. Wij wensen familie, vrienden en bekenden een voorspoedig 1955. Fam. A. Eelman De Cocksdorp 103 Kam. S. H. Wuis 't Noorden O 121 gn Familie, vrienden en be kenden een voorspoedig 1955 toegewenst T. Bakker E Bakker— Goënga en Marion Box 321 Larder Lake Ontario Fa. K. Boon en Zn. Manufacturen Den Hoorn g n Klaas Boon G. Boon-v.d. Zwaard Den Hoorn g n 't IJsbeertje wenst alle vrienden en ook niet- vrienden een gelukkig nieuwjaar Bakkerij „de Gouden Aar11 wenst iedere Texelaar een voorspoedig nieuwjaar Voor het vertrouwen in het afgelopen jaar in ons gesteld, zeggen wij U hartelijk dank en bevelen ons het komende jaar beleefd aan voor al Uw Verder maken wij van deze gelegenheid gebruik U een Voorspoedig en Gelukkig 1955 toe te wensen Wilhelminalaan 54 Den Burg Met ingang van 1 Januari 1955 wordt het door ons verstrekte gratis vervoer voor bezoek aan spe cialisten en gratis vervoer voor bezoek aan zieken van familieleden, opgenomen in een ziekenhuis te Den Helder, als volgt gewijzigd I Het gratis vervoer 2e klasse per boot voor be zoek aan patiënten die in een ziekenhuis te Den Helder zijn opgenomen wordt alleen verstrekt tegen een bewijs van opname en wel uitsluitend aan inwonende familieleden in de eerste graad. Voor een bezoek kan slechts door één persoon van de kaart worden gebruik gemaakt. Indien dus meerdere personen gelijktijdig op bezoek gaan geniet slechts één persoon vrij vervoer. 2.) Het gratis vervoer voor bezoek aan specialisten komt geheel te vervallen Zeer tot ons leedwezen moeten wij tot deze maatregel overgaan aange zien de medewerking van de specialisten te Den Helder niet kan worden verkregen en daardoor een deugdelijke controle geheel ontbreekt. De Directeur. Wilhelminalaan II Den Burg Nieuwstraat, Oosterend. Door het uitbreiden der verstrekkingen en de ver hoogde prijzen, in het bij zonder de ziekenhuisver- pleging, zijn de ziekenfond sen op Texel genoodzaakt de premie van de vrijwillige verzekering te verhogen tot f 1,70 per week. Dit is met ingang van de week 2 Januari 1955 De reductie op deze premie voor personen van 65 jaar en ouder en scho lieren zal f 0,65 per week bedragen

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 3