9 roen /wa in het hart— De laatste zitting van de Gemeenteraad in 1955 Jeugd düocaat Op reis WOENSDAG 5 JANUARI 1955 69e JAARGANG No. 6902 T E X E LS E® COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbua 11 -Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1,95 p. kwart. 4* 20 ct. incasso. Adv. 8 c. p mm ,,Wij hebben geen eenvoudige tijd achter de rug, maar toch mochten tal van zaken op bevredigende wijze ver lopen en wij mogen blij zijn, dat ver schillende zaken na de ramp iets beter georganiseerd konden worden''. Aldus burgemeester C. de Koning aan het slot van de laatste Raadsvergadering in 1954. Nee, het afgelopen jaar is ook voor ons gemeentebestuur niet over rozen gegaan. Neem in de eerste plaats de begroting, die grondig moest worden herzien. Uit de uitvoerige toelichting, welke B en W de Raad verstrekten en waaruit wij het voornaamste overna men in ons vorig nummer, blijkt duide lijk, dat B en W de uiterste grens had den bereikt en terecht merkte de voor zitter Woensdagmiddag in de Raadszaal dan ook op: „Als wij nog meer moeten bezuinigen komen wij in een periode van afbraak terecht. Ondanks de afvoe ring van tal van posten, die velen on zer zo graag gehandhaaft hadden ge zien - neem in de eerste instantie de rioleringen en het kleuteronderwijs resteerde er nog een tekort van f 190.000,Het is dus te hopen, dat de hogere instanties rekening willen hou den met het reeds dikwijls door de voorzitter en andere bestuursleden naar voren gebrachte feit, dat Texel een gro te achterstand heeft in te halen. In deze zitting - hoe kon het anders - werd ook uitvoerig gesproken over de ernstige situatie, waarin ons eiland vo rige week kwam te verkeren, toen de Waddenzeedijk èn de Noordzeekust door de zee werden belaagd. Aller con centratie was feitelijk gericht op het geen zich tegen de dijk van de Een- drachtpolder afspeelde, maar aan de Noordzeekust heeft de zee ook grote schade aangericht. Mevr. J. Koning- Bruin bracht dit onderwerp tersprake met. de vraag of B en W iets bekend was over de versterking van de Texelse dijken. Grote besluiten - zoals het uit voeren van de ruilverkaveling - zijn feitelijk van weinig nut als de dijken niet in orde zijn''. De voorzitter hoopte, dat de critieke toestand waarin Texel heeft verkeerd er toe zal bijdragen, dat met meer spoed de nodige maatregelen zullen worden getroffen. Mevr. Koning wees erop, dat er onder de bevolking ongerustheid heerst. De heer W. Wassenaar noemde versterking van de dijken hoogst urgent Het is vorige week critiek geweest en toen ging de stormvloed niet eens met springtij gepaard. Wat zou er wel ge beurd zijn. als dat wel het geval was geweest? Uitvoering van een dijk naar Vlieland zou hier dè oplossing kunnen brengen. Het plan daartoe staat al lange tijd op het programma. Door omstandig heden is dat plan op de achtergrond ge raakt. Nu ook de vuurtoren wordt be dreigd, verwacht ik toch, dat de aanleg van een dijk dringender wordt be schouwd''. De voorzitter uitte eveneens zijn be- zorgheid. Ook aan de Noordzeekust is de zaak ernstig geweest. U moet eens zien hoeveel duin daar verloren is ge gaan en tot hoever het water op vele plaatsen landinwaarts is opgedrongen. Mevr. G. Vrijdag-Keijser herinnerde aan een VARA-uitzending, waarin een hoofd-ingenieur gezegd zou hebben dat van een alarm-toestand volstrekt geen sprake was geweest en dat de betrok ken instanties volkomen op de hoogte waren geweest van de te verwachten waterhoogten. De voorzitter merkte op, dat men na de ontvangst van het A en B telegram een critieke situatie vreesde. „Als iemand ontkent, dat er een alarm toestand is geweest, dan vind ik dat zeer raadselachtig". De heer A. Dros: Het lot van Eierland is nauw verbonden met dat van de Een- drachtpolder. Wij moesten de Eierland- se dijk dan ook zo vlug mogelijk opho gen. Is het niet onverantwoord, dat wij in zulk een onveilige positie moeten le ven?" De voorzitter stelde de Raad voor de minister in een schrijven de be zorgdheid van de Vroedschap onder ogen te brengen. Dit vond uiteraard aller instemming. Onder de ingekomen stukken bevond zich een verzoek tot verhoging van de subsidie aan het Kraamzorgcentrum tot f 1,50. In verband met de financiële positie van de gemeente wenste de Raad echter niet verder te gaan dan tot f 1, welk bedrag hij al ruim gesteld achtte. Benoemingen. De heer F. L. Faber, De Koog, werd met 13 stemmen be noemd tot bestuurslid van de Sociale Dienst; op mevr. P. Boogaard-Witvliet, De Koog, werden 2 stemmen uitge bracht. De heer Jac. van Heerwaarden, Wilhelminalaan, Den Burg, werd met 15 stemmen benoemd tot slager aan de gemeentelijke verwerkingsinrichting, de heer J. C. Pelgrim, Alkmaar, werd met 15 stemmen benoemd tot vakonderwij zer voor de lichamelijke opvoeding. Deelneming in de Stichting voor Geestelijke Volksgezondheid in Noord holland te Amsterdam. Mevr. Vrijdag had gaarne een limiet gesteld gezien t.a.v. de financiële consekwenties. Het lidmaatschap bracht h.i. een bepaalde onzekerheid mede. De voorzitter ver klaarde, dat de verantwoordelijkheid op evenredige basis berust, daar valt niet aan te tornen. In dit opzicht is aan de bijdrage geen bepaalde grens te stel len. Wethouder S. de Waard lichtte een en ander duidelijk toe. Men moet een en ander zien in het kader van een lange termijn. Het zal èn geestelijke èn materiële winst opleveren. Uiteraard mag deelname niet boven de draag kracht uitgaan. De voorzitter zei, dat de ontwikkeling tot dusverre een gun stig verloop heeft. De gemeenten heb ben een stem in het kapittel. Als voor beeld haalde hij een geval aan, waarin een bepaalde gemeente een grote be sparing wist te verkrijgen. De heer W. Wassenaar meende, dat allen overtuigd zouden zijn van het nut van de geeste lijke nazorg, maar inzake de beroeps keuze zal men wel eens kunnen zeggen: „Daar moeten wij toch maar niet te veel geld voor uittrekken. Ik kan mij best indenken, dat vele raadsleden daar een groot vraagteken achter zetten. Wethouder Hin meende, dat een advies verstrekt ten behoeve van kinderen be neden de 15-16 jaar niet deugdelijk kan zijn. Nadat mevr. Koning nog geadvi seerd had aan het doel van de Stich ting meer bekendheid te geven, ging de Raad accoord met het voorstel. Het volgende voorstel gold de deel name in de Stichting Het Noordhollands Philharmoniseh Orkest te Haarlem. De heer S. van der Vis wilde graag weten hoeveel het dit jaar te Den Burg gehou den concert in totaal had gekost. Ant woord rond f 1700,De entree had be slist wel hoger gekund en het nadelig saldo van zo'n concert behoeft dan ook niet hoog te worden. Ditmaal bedroeg het f 350,wat door een verhoogde entree met 50 ct per plaats zou zijn weggewerkt. Ook met dit voorstel ging de raad accoord. Na diverse grondaankopen te hebben goedgekeurd en de andere, op de agen da vermelde punten waren behandeld in onderdelen voor Midden-Eierland (de aanbieding van het uitbreidingsplan moest worden aangehouden) terwijl nog geen benoeming van een echtpaar voor de leiding in huize Irene kon plaats vinden, doordat de keuring nog niet was geschied, brak de heer J. Daalder nog even een lans voor het gymnastiek onderwijs te Oosterend: „Wij zijn daar nu geaceomodeerd en zouden daar ook graap de nieuw benoemde gymnastiek leraar in functie zien". De voorzitter antwoordde, dat er nog geen vaststaan de plannen omtrent dienst werkrooster bestaan en dat ook nog niet overwogen is, of de leraar ook op de buitendorpen les kan geven. In de rondvraag wees de heer P. Smit op de „moddertroep" waarin de Emma- laan gedeeltelijk verkeert, de heer J. Vlaming herinnerde aan het tumult, dat op Oude Jaarsavond was gemaakt bij de muur van de Hervormde kerk door met explosieve middelen spelende jon gens. „Op zichzelf zie ik daar geen kwaad in, maar als dat tijdens een kerk dienst wordt uitgehaald gaat dat de peiken te buiten''. De voorzitter had het verwonderd, dat hij daar vorig jaar nooit iets van vernomen had. Hij hoopte dat voortaan dergelijke baldadigheid zou worden voorkomen. De heer K. Beumkes bleek diep te leurgesteld te zijn over hetgeen in de Tweede Kamer was gezegd over de Waddenvisserij, voornamelijk wat de mosselvisserij aangaat. De Waddenvia- sers, aldus spreker, worden ten achter gesteld bij hun Zeeuwse collega's, die gedupeerd zouden zijn door ziekte in hun mosselpercelen in Zeeland en daar om mosselenpercelen kregen toegewezen in de Waddenzee. De Waddenzeevissers zijn echter al meer dan twintig jaar ge dupeerd door de afsluiting van de Zui derzee. De Zeeuwse mosselvissers wor den van alle zijden voorgetrokken. Mi nister Mansholt maakte zich er van af met een vage uitdrukking. Laten wij verzoeken meer aandacht aan deze zaak te schenken. De voorzitter verklaarde, dat reeds alles was gedaan wat mogelijk was. Hij beloofde er nogmaals met de Inspecteur over te gaan praten. Een lukkige omstandigheid is, dat de Gede puteerde Staten in deze het standpunt van Texel ten volle steunen. De heer Wassenaar: De Texelse vissers zitten zelf hard om zulke percelen verlegen. Wethouder Hin sloot zich eveneens bij de woorden van de heer Beumkes aan. De heer Wassenaar was aangeklampt door een bewoner van het Schoenmaker weggetje bij De Koog. Dit weggetje ver keert in zeer slechte staat. De voorzit- ter zegde onderzoek toe. Omstreeks vijf uur volgde sluiting. VAN OUD OP NIEUW De doktoren hebben diverse personen moeten verbinden, slachtoffers van de jaarwisseling. Nee, die gillende keuken meiden zevenklappers, voetzoekers en ander ontplofbaar spul zijn niet onge vaarlijk. Vooral niet als, zoals op de Stenenplaats, zo'n vreugde rond de jaarwisseling in een soortement burger oorlogje ontbrandt, want daar had het alles van weg. Als je voetzoekers door de lucht naar je „tegenpartij" slingert, kan dat ernstige gevolgen hebben. Zo werd een jongen aan een oog verwond, weer een ander aan de mond en in Oos terend schijnt een knaap aan het hoofd te zijn verwond door een uit elkaar spattende fles, waarin ze een voetzoe ker hadden geplaatst. De voetzoeker verkoos echter een richting, tegenge steld aan de bedoeling van de construc tor. Voorts hoorden wij nogal eens van gevallen, waarin de voetzoeker, die het niet deed, later ontijdig in de hand ont plofte, wat ontvellingen en blaren tot gevolg had. Wij raden de ouders aan hun kinderen dringend te waarschuwen voortaan voorzichtiger te zijn. En tenslotte spre ken wij de hoop uit, dat er tijdens de kerkdiensten geen enkele voetzoeker of wat dies meer zij wordt afgestoken, ter wijl het tevens te hopen is, dat de over heid het ontsteken van ouwejaarsvuur: werk vóór twaalf uur middernacht ver biedt, want in Den Burg b.v. was de jeugd daar al 's morgens vroeg mee bezig. OVERWELDIGENDE BELANGSTELLING De kaarten voor het spel in vier be drijven „Jenny, de dochter van Nynke'', vlogen weg en velen konden dan ook geen plaatsje meer bemachtigen. Daar om heeft men besloten het stuk a.s. Za terdagavond te herhalen. Naar wij ver nemen werd er zeer goed gespeeld, zo dat de aanwezigen volop hebben geno ten. Waar de kaarten voor de tweede opvoering verkrijgbaar zijn, leest U in de adv. TEGEN BOOM GEREDEN Vrijdagavond reed de wielrijder C. A. D. op het Schilderend tegen een boom. Het ongeluk ontstond, doordat een te- genliggende bromfietser, die uit de rich ting van Oudeschild kwam, plotseling links afsloeg en de fietser een botsing trachtte te vermijden. De materiële schade was behoorlijk. VERBETERING STEIGER Indien de plannen werkelijkheid wor den, aldus Het Vrije Volk, zal waar schijnlijk reeds in het voorjaar en an ders in het. begin van de zomer een be gin worden gemaakt met de werkzaam heden ter verbetering van de aanleg plaats van de Texelse boot in Den Hel der. Wij vernamen dat er plannen bestaan het Havenplein en het terrein, waaraan de steiger ligt te verhogen tot gelijk ni veau en hierop een toevoerweg en een afvoeiweg aan te leggen. Er zou een nieuwe aanlegplaats worden gebouwd, volgens het zogenaamde stoepensysteem. Dat houdt in, dat er vier steigers komen met verschillende hoogte, telkens onge veer 60 centimeter verspringend, zodat de boten van de TESO bij iedere water stand gemakkelijk kunnen aanleggen, laden en lossen. Van de zijde van Rijkswaterstaat kon den wij over deze plannen geen bevesti ging krijgen, omdat er nog overleg ge pleegd wordt met de TESO en het Rijk zijn toestemming nog zou moeten ver lenen. Men verzekerde ons dat er in ieder geval binnenkort met de werkzaam heden wordt begonnen. Reeds enkele jaren bestaan er plan nen om een einde te maken aan de on houdbare toestand, maar deze werden telkens gewijzigd en met de uitvoering ervan iedere keer gewacht, waarschijn lijk in verband met de onzekerheid in zake de plannen met de aanleg van een nieuwe haven aan 't Horntje op Texel. Nu de minister onlangs heeft besloten tot „voorlopige" verbetering van de ha ven te Oudeschild, is het plan 't Horn tje zo al niet van de baan geraakt, toch minder actueel geworden. Zo zal binnenkort een einde komen aan de misère bij de aanlegplaats. De nieuwe boot van de TESO, die on langs in Arnhem op stapel is gezet en die in September 1955 (dus na het sei zoen) gereed zal komen, zal dan niet te kampen hebben met de grote moeilijk heden met laden en lossen van nu. Niet alleen hierom is dringende voor ziening vereist. De steiger, die veel te klein is, verkeert nl. in zeer slechte con ditie, evenals het stuk Havenhoofd en de TESO-steiger. Reeds geruime tijd was een onder mijnd gedeelte met een hekje afgezet. De laatste storm heeft echter het hekje weggespoeld en het zwakke stuk geheel uit zijn verband gerukt. In alle liederen over Texel wordt over zijn natuur de loftrompet gestoken; ge lukkig maar, dat er over de jeugd van dat schone eiland maar niet al te veel gepraat wordt, men kon wel eens te voorbarig zijn met het te voorschijn ha len van de loftrompet, nee, helaas, moet het tegendeel geconstateerd worden van wat wij zo gaarne hadden gesignaleerd. De jeugd, althans vele adspirant-eiland- bewoners, is bezig zich te ontpoppen als een laffe, gemene, a-sociale gnieper. Het wordt de hoogste tijd, dat onze Culture le Raad zich eens intens gaat bemoeien met dit verschijnsel, het verschijnsel „Ontredderde jeugd''. Vlak na de oorlog heeft een vorige redacteur dat woord „Ontredderd" gebezigd en nóg moeten wij het neerschrijven, gezien de staaltjes van vernielzucht en nog veel erger, die ons eergisteren ter ore kwamen: Diverse firma's, welke op Texel bezig zijn met het uitvoeren van werkzaam heden, waarbij veel materiaal noodge dwongen dikwijls enige tijd onbeheerd moet worden gelaten, ondervinden re gelmatig de gevolgen van strooptochten welke jeugdige lieden op struikrover achtige wijze ondernamen. Wat denkt U b.v. van het doorsnijden van de banden van een schaftwagentje, waar arbeiders dagelijks gebruik van maken? Van het inslaan van ruiten van keten en schuil- wagentjes; het stelen van gereedschap en werkkleding, het stelen van accu's, het stelen van lampen van een rubs- wagen, het stelen enverhandelen van ijzeren platen, o.a. met het merk P. D. (Zeker, P. Dalmeijer, zei nota bene een landbouwer, die zulk een plaat had gekocht). Wat denkt U van het stelen van benzine uit een dragline, het on klaar maken van een dragline. Bij de vuurtoren werd een werkhokje finaal leeggeroofd, daar werd ook een paar handschoenen meegenomen. Bij De Koog een soortgelijk optreden; idem op de haven van Oudeschild, waar het ma teriaal al evenmin veilig is. „Als wij een weg afzetten met rode laifrjpën, moet je helemaal niet vreemd opkijken, als die lampen de volgende ochtend ver dwenen zijn". „Maar heeft U de politie dan niet in de arm genomen?" „Ach, die is op de hoogte, maar wat doe je er tegen? En het is altijd zo ge weest". Aldus een opzichter van een der gedupeerde firma's, die wij na de ons gegeven tip even aanklampten. „Het is dagelijks werk", zo voegde hij er aan toe. Jammer, maar.... wij nemen aan, dat als de politie één van de daders te pakken krijgt deze behoorlijk zal wor den gestraft. dan Uw spoorkaartje ge- qD haaldbijdeV.V.V..,'Texel" v Agent voor Texel: C. KOGIJMANj Den Burg, Tel. 3. TEXELAARS OP HET MATJE Niet alle drie Texelaars, die de Hei deree Kantonrechter Dinsdag aan de tand wenste te voelen verschenen op het matje. Alleen J. C. D. was komen opdagen. Zijn hond èn die van zijn buurman, A. M. T., die niet was ver schenen, hadden in de 'duinen achter schapen aangezeten. De eigenaar, G. P K., had een schade van f 350,Omdat de hond van D. al eens eerder een pro ces-verbaal had uitgelokt, heeft D. het onbeti'ouwbare dier na zijn tweede ope ratie laten afmaken. De eigenaars der honden werden ieder tot f 25,of 5 da gen veroordeeld. Een andere Texelaar, C. van der H. was op het terrein van een ander aan het jagen gegaan. Deze stroperij kwam hem duur te staan, want de jachtopzie ner J. C. K. liet hem in de val lopen Eindstand: 2x f 25,of 2x5 dagen en verbeurdverklaring van de ïn beslag ge nomen buit: een fazant en twee konij nen. De chauffeur J. V. tenslotte, die het viswagentje van de handelaar M. had aangereden werd tot f 6,of 3 dagen veroordeeld, terwijl hij tevens aanspra kelijk werd gesteld voor de schade, die f 82,bedroeg. HOOG WATER Maan: 8 Jan. V.M.; 15 Jan. L.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: 5 Jan. 4,30 en 17,25; 6 Jan. 6.00 en 18,45; 7 Jan. 7,15 en 19,45; 8 Jan. 8,20 en 20,35 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water- Ontleend aan „De getijtafels voor Ne derland 1954'' bewerkt bij de Directie Algemene Dienst van de Rijkswater staat. MOEDERS OPGELET! CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Heden 5 Januari Consultatiebureau De tijden voor het bureau zijn nu als volgt: 2-3 uur taxi's, 3-4 uur moeders met kinderwagens van buiten Den Burg en van 4-5 uur moeders van Den Burg. GEEN DEUGDELIJKE CONTROLE Zoals de N.V. TESO berichtte kan geen gratis vervoer meer worden ver leend voor het bezoek aan specialisten. De N.V. heeft tot deze maatregel moe ten besluiten, doordat haar een afdoen de controle niet mogelijk bleek, waar door het misbruik van deze service hand over hand toe nam. Voor het be zoeken van patiënten kunnen inwonen de familieleden in de eerste graad gra tis over op vertoon van een bewijs van opname. Dit geldt voor één persoon. NIEUWSCHIP VOOR LIJN IIARLÏNGEN-TERSCHELLING De rederij Doeksen op Terschelling heeft besloten een geheel nieuw schip te laten bouwen voor de dienst tussen Harlingen en Terschelling. Dit moderne passagiersschip, dat in 1956 in de vaart zal komen, zal ruim 1200 mensen kunnen vervoeren. FILMN1EUWS „HET LOON VAN DE ANGST" Vier despei-ado's, die vei'zeild zijn ge raakt in een ellendig oord Las Piedras, krijgen de kans om tweeduizend dollar te verdienen. Deze kans is vervoer van 'n paar honderd ltr nitro-glycerine naar een bi-andende oliebron op zevenhon derd kilometer afstand. Het loon wordt niet verdiend door die zevenhonderd ki lometer, het loon wordt betaald voor de angst, die de mannen in de nek grijpt, zodra ze op weg zijn. Immers, de ge ringste schok, veroorzaakt door 'n kuil, een steen of plotseling remmen kan de nytroglycerine tot ontploffing brengen. Een harde, doch indrukwekkende en knap gemaakte Franse film van Henri Georges Clouzot. „DE AVONTUREN VAN CASANOVA" De beroemde (en beruchte) memoires van Casanova vormen een onuitputte lijke bron van mogelijkheden, waarvan literatuur, toneel en ook film reeds meermalen gebruik hebben gemaakt. Deze Venetiaanse Prins der Avonturiers wiens dorst naar geld, zucht naar avon tuur en genoegen en plezier hem naar practisch ieder land in Europa voerden, is in de film de held van een interna tionale spionnage-affaire. Een affaire, die zich afspeelt en ontwikkelt tegen de achtergrond van het fascinerende We nen der 18e eeuw, het bijna legenda risch geworden hof van Catharina de Grote in St. Petersburg en het roman tische Venetië. !ren film vol afwisselende en spannende gebeurtenissen. Vittorio Gassmann die naam heeft gemaakt in „Bittere Rijst", speelt de hoofdi-ol met de vereiste men geling van charme en bravoure. Een fraai geënsceneerde, door goede fo tografie en boeiend spel aantrekkelijke rolprent, waarmee de Italianen een nieuw winstpunt boekten! Nederlands nieuw.» Panamees schip gestrand bij Bergen aan Zee; Eierenexport bereikt record van 2 milliard stuks; Het liftverbod voor militairen; Het Nederlands Bonds- elftal verslaat Austria met 40; Ko ninklijke familie viert Kerstfeest met personeel. Buitenlands nieuws O.a. Kersttijd; Maarschalk Tito in India; Rakettenscherm om Washington; Nieuw onderzoek in de zaak Dominici; Geïsoleerde vuurtorenwachter eindelijk verlost; Melk tegen alcohol in Frank rijk; Tienduizend mensen op het ijs; De voetbalwedstrijd Chelsea-De rode banier SV De Koog. De Koog2 verloor thuis van Tex. Boys 2 met 61. Tot de thee wisten ze be hoorlijk stand te houden, ja waren ze zelfs iets in de meerderheid. Maar na de rust wisten ze het hoge tempo niet meer bij te houden. De Koog 1 wist onder uitstekende leiding van Scheidsrechter Visje met 32 van Cocksdorp te winnen. Al di rect zat De Koog er goed op. Klaasenbos scoorde de eerste goal. Maar al spoedig wist Cocksdorp gelijk te maken. Een strak schot van Douma in de uiterste hoek bracht de stand met een prachtige kopbal op 31. Na de rust ging het spel gelijk op en neer, maar De Koog wist geen kans'meer te benutten. 10 Mi nuten voor het einde verkleinde De Cocksdorp de achterstand tot 32. Daarna werd door geen van beiden meer gedoelpunt, zodat De Koog deze wel verdiende punten thuis kon houden.

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 1