Als de oostenwind blaast De Televisie wordt ook voor Texel beter Heldenmoed bruine leren motorkap en voor al Uw drukwerk Drukkerij Texelse Courant f Verhuur van tuingronden ledenvergadering Heropvoering Jennie.de dochter van fjynke M. A. J. Vonk Gelderse rookworst stuk 69 Vet spek Gerookt 500 gram 129 Splitèwten^ïamso* 52 Bruine bonen 5oogrw,.B9 Witte bonen, soolbes 52 Erwten en wortelen -Mik 75 Appelmoes groot blik 78 69 Daisy biscuits 250 gram 25 jesgnes Kaneelkussentjes 200 gram 29 Pepermuntbellen 200 gram 2Ö Peanuts 250 49 Droptoffees 100 gram 19 Gemberjam ?i>VUTIig 80 Oranje marmelade P.Po, 85 Goudse kaas Belegen 100 gr. 32 Fijne snijworst 100 gram 44 Als de Oostenwind blaast, dan is het werken aan de Eendrachtdijk geen pret tig karwei en dan is het kapitein zijn op een Texelse boot, die de verbinding met het Vasteland moet onderhouden evenmin een genot. De Waddenzee h hoogst gevoelig voor aanhoudende Oos telijke wind: die het water wegzuigt. Hierdoor kan de stand zo laag worden, dat een boot met een beetje diepgang, zoals de Dokter Wagemaker, afhanke lijk wordt van het tij. Maandagavond b.v. kon onze boot Oudeschild niet eer der binnenkomen dan om elf uur, een hele ruk dus voor de passagiers, die al om half acht aan boord waren gegaan. Gisteren was het helemaal goed fout de Wagemaker was om half zes van Texel vertrokken en bereikte op nor male tijd Den Helder, maar de terugreis was minder vlot: de boot kon de haven van Oudeschild niet binnen en keerde dan ook naar Den Helder terug. De passagiers en zij, die naar hun ochtend blad uitzagen, moesten nog een paar uurtjes geduld oefenen. De Voorwaarts nam de dienst van 7,45 uur van Texel waar en dit vaartuig nam later ook de passagiers en de post van de Wagema ker over. Om half elf probeerde de Wa gemaker het wederom en toen met succes: even over half twaalf liep Oudeschild binnen en omstreeks twaalf uur voer ze weer uit. Het lag in de be doeling, dat zij gistermiddag nog een maal de dienst zou uitvoeren en de laat ste gelegenheid aan de Voorwaarts zou overlaten. WINTER VOEDERING VOGELS Zoals bekend is, heeft het strenge winterweer in Januari en Februari 1954 een groot aantal slachtoffers gemaakt onder de in het wild levende vogels in het algemeen en onder de watervogels in het bijzonder. Reeds toen hebben ve le Burgemeesters, de Rijks- en Ge meentepolitie en talloze particulieren zich beijverd de nood zoveel mogelijk te lenigen, in de regel met gunstig, soms ook met zeer gunstig resultaat. De organisaties op het gebied van vogel- en dierenbescherming hebben in dit alles aanleiding gevonden van dachten te wisselen over de vraag, op welke wijze in voorkomende gevallen op doeltreffende wijze hulp kan worden verleend. Zij hebben gemeend een be roep te moeten doen op de Burgemees ters, in het vertrouwen dat deze zullen slagen toezeggingen te krijgen voor het beschikbaar stellen van voer en in het werven van vrijwilligers voor het eigenlijke buitenwerk. Indien deze pogingen slagen, zullen stellig vele vogels gered kunnen wor den, die anders aan honger en koude ten prooi zullen vallen. De organisaties, die in deze samen werken zijn: de Nederlandsche Vereeniging tot Be scherming van Dieren; de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Vo gels; het Dierenrampenfonds; het Comi té COVAVO; de Vereniging tot- Behoud van Natuurmonumenten in Nederland en de Bond van Politieambtenaren Nederland lot Bescherming van dieren. Zij die deze actie geldelijk willen steunen, kunnen deze bijdrage overma ken aan de Ned. Ver tot Bescherming van Dieren. Prinses Mariestraat 40, Den Haag, postrekening 25685, met vermel ding „Voor vogeïwintervoedering". en straks honderd pet. door de inschakeling van een steun zen der te Appelscha De Televisie zal nu snel veld winnen de regering heeft zich immers accoord verklaard met het plan voor uitbreiding van het net met steupzenders in Appel scha, Markelo, Roei'mond en Goes. Te vens bestaat het voornemen om de ener gie van Lopik-TV (thans 25 kW nom.) op 100 kW eff. te brengen. Het grotere zendvermogen zal naar men aanneemt, een ongeveer tweemaal zo hoge veldsterkte ten gevolge hebben. Wij lezen dit in „Radiowereld"', een betrouwbare en deskundige bron dus. De heer M. Vonk - van de bekende fir ma M. en A. J. Vonk - had het al eer der vernomen en er naar gehandeld, want hij toch was op Texel een der eer sten, die zich in dit vak bekwaamde. Nog zien wij hem als jongeman met vreemdsooi-tige instrumenten „radio maken''. Het duizelde je van de stek kers, maar er kwam muziek uit. Thans troffen wij hem wederom bij een appa- x-aat, maar dit was helemaal niet vreemdsoortig, ja, zelfs eenvoudig er sierlijk. Het was het nieuwste televisie apparaat. „Een paar jaar geleden heb ben wij in de Texelaar al aangekondigd, dat wij zouden starten met de televisie, zodra ook voor Texel de ontvangstmo gelijkheid gunstig zou zijn (worden). Wel, het is al prima''. En hij overdreef niet, want wie gis teravond b.v. de opvoering van het spel „Arsenicum en Oude Kant" op het tele visiescherm heeft gezien, kan, ook op Texel, enkel maar verrukt zijn over het resultaat. En dan te weten, dat de ont vangst hier binnenkort nog veel beter wordt door de inschakeling van een steunzender te Appelscha, ja, het tele visie-tijdperk is aangebroken en wij kunnen dan ook met zekerheid aanne men, dat er t.z.t. opgemerkt zal wox-den: „He, hebben ze bij jullie nog geen tele visie?" Want dan zal het televisie-toe stel een even normale verschijning zijn als het tegenwoordige radio-toestel, waarbij wij het toch altoos nog „van horen zeggen" moeten hebben, niet waar. In een volgend nummer nog enkele mededelingen uit „Televisie-Nieuws". HET LAATSTE SUIKERBIETENSCHIP VERTROKKEN Het laatste suikerbietenschip van dit seizoen heeft Donderdag de haven van Oudeschild vexdaten en is op weg naar Puttershoek. De oogst van ons eiland bedroeg dit jaar 9.662.345 kg bruto en 7.681.877 kg netto. Het suikergehalte van de Texelse bieten was het hoogste van het gehele land. Het lag tussen 15,8 en 16,2 procent INGEZONDEN De storm giert öVer stad en land, De zee springt brullend op de dijken, Die al reeds uren zijn bemand, Met Mannen, die niet zullen wijken. De regen striemt hen in 't gezicht, Terwijl zij zeil en zakken dragen, Zij voelen echter slechts hun plicht, Men hoort er niemand klagen. Dit zijn de Werkei's, die door d'eeuwen heen, De dijken hebben helpen bouwen. Zij waren zelfs met Kerstmis op de been, Om onze dijken te behouwen. Echter: de Eerlijkheid gebiedt te memoreren, Dat er ook an'dre „Werkers" zijn, Dat waren dan de "Fiscus Heren, Die geen (zee)water doen bij wijn. Gezellig bij de haard gezeten, Familiekring, Kerstboom en krans, Heeft hij zich van zijn taak gekweten, Gegrepen, deze mooie kans. Ha, ha, er wordt gewerkt, verdient dus, En Zondagswerk geeft dubbel loon, Aldus dacht deze knecht van Fiscus, Nimmer zag hij zijn kans zo schoon. Terwijl de Werkers zwoegden, zweten, Zonder tot rust te kunnen komen, In plaats van Kei'stki-ans, zand liepen te to- j i eten> Wexd hun dat extra loon ontnomen. Waarom dat werken aan een dijk?? J-och kan dit feit ons heel wat leren, Laat dit toch over aan die Heren, Wij zijn toch vele knappe koppen rijk?? Eis van de Noordzee Invoerrechten, B;j ied're golf, één Ambtenaar, Ds dijken kunnen wij dan slechten, Weg is voor altijd het gevaar. Ook wij gaan dan weer Kerstkrans eten, Want zelfs de grootste Watervloed, Zal zich. beslist niet durven meten! Aan des Fiscus Heldenmoed! Guus H., Parkstraat (De werkkrachten was een loon toe- gezegd van drie gulden per uur; echter - wat velen, evenals de inzender - niet hadden voorzien: de fiscus trok er zijn 1-ortie van af. In geval G. H. werd van de 24 gulden f 6,36 afgetrokken, zodat er f 17,64 overbleef, red.). ENKABE VOORLICHTINGSAVOND De^ bekende „ENKABEv'-winkelier de fa. Kikkert, De Cocksdorp, is voorne mens op Dinsdag 11 en Woensdag 12 Januari a.s. in „De Hoop" een voor lichtingsavond te organiseren. De entree is gratis en het programma zeer aan trekkelijk. De bezoeksters (en bezoe- s) zullen kunnen genieten van een paar prachtige films, afgewisseld met korte demonstraties. Gratis verloting, terwijl tevens een tractatie op koffie, wijn, toast met worst enz. zal worden aangeboden. Voor de komische noot wordt gezorgd door Willem en z'n part ner. (Zie ook de adv.). KRAAMZORGCENTRUM DEN HELDER EN OMSTREKEN Het bovengenoemd Kraamcentrum udt Donderdag 6 Januari a.s. spreek uur van 3-4 uur in het Consultatiebu- eau, Schoonoordweg. S.V. Texel Uitslagen van Zondag: mdijk-VZV 12; Watervogels-WGW 2—0; Succes-ZAP 1—1. HRC c-Texel a -5; Handbal: Texel-Petten 61. VZV behaalde haar 3e overwinning in successie. Ook Watervogels wist beide punten in de wacht te slepen ten koste van WGWDit betekent, dat de lust om uit het gedi-ang onder aan de lijst van daan te komen zienderogen toeneemt. Adspiranten a wonnen met 52 van HRC c en zij staan nu stevig aan de kop. Het was een koude reis naar Den Helder, maar de wedstxüjd werd gewon nen, een revanche van de thuiswed strijd, die 2—2 eindigde. Onze handbaldahies hebben 1955 met een -.sprekende overwinning op Petten ingezet. Wel was de ploeg niet geheel compleet, hetgeen niet wegnam, dat T. het meest en gevaarlijker aanviel. Ze wist de stand tot 30 op te voeren, al eer P. kon tegenscoren. Na de rust werd de score tot 61 opgevoerd en hebben de dames bewezen behoorlijk in deze afdeling mee te kunnen komen. 6 Pun ten uit 3 wedstrijden is een hoopvol re sultaat. A.s. Zondag speelt Texel 1 thuis; Texel 2 gaat naar Schagen .3; Texel a gaat naar JVC a en Texel b speelt thuis tegen Tex. Boys a. Heden overleed plotseling on ze lieve Man, Vader en Groot vader, de heer B. DE BOER in de ouderdom van ruim 76 jaar M. de Boer-Koers J. Pannekoek L. Pannekoek-de Boer en Kleinkinderen De Cocksdorp, 3 Januari 1955 De teraardebestelling zal plaats vinden op Vrijdag, 7 Januari a.s. des namiddags 2 uur op de Al gemene Begraafplaats te De Cocksdorp. ONWEL GEWORDEN De bejaarde heer P. van der G., Den Hoorn, werd Maandagochtend, toen hij per fiets op weg was naar Den Burg, onwel. Hij kwam te vallen en moest per ziekenauto naar zijn woning worden vexwoerd. POLYGOON-PROFILTI In het Filmjournaal van Polygoon- Profilti, Haarlem, zullen wij binnenkort een reportage op het witte doek in Texels Bioscoop Theater te aanschou wen krijgen met de Texelse vuxirtoren als hoofdfiguur. De cameraman heeft de toren van diverse punten uit bekeken en ook van de omloop af opnamen ge maakt. Het was erg jammer, dat de film juist volgedraaid was, toen wij op het strand een zeehond ontdekten, die met grote sprongen op een zwin afstevende. Zee hond en vuurtoren had de camera an ders op hetzelfde beeld gekregen. Vervolgens beklommen de mannen van Polygoon-Profilti de zwaar ge kwetste dijk van de Eendrachtpolder, waar enige ploegen werkkrachten de gaten dichtten. Men maakte hierbij ge bruik van twee Jacobsladders, die de zakken vanaf de voet naar de top van de dijk voeren. Jammer echter, dat die apparaten niet feilloos werken. TEXELSE MARKT Aangevoerd Maandag 3 Januari 1955: 3 koeien 500650; 12 schapen 85 110; 34 biggen 4560; 11 nuchtere kal- vex-en 4055. OUD EN NIEUW TE DEN HOORN Ditmaal waren de Hoox-nder boeren bijzonder op hun hoede en toen de klok twaalf uur sloeg, bleek overal schoon schip te zijn gemaakt door de eigenaars van landbouwwerktuigen etc. zelf, zodat de werklustige jongelui, zo goed als werkeloos de jaarwisseling moesten vie ren. Extra werk was intussen gemaakt van het afschieten van zevenklappers en dergelijke projectielen. Gelukkig de den zich in tegenstelling - tot elders, geen persoonlijke ongelukken voor. ARBEIDSVITAMINEN De Ligstoelkussenfabriek „Texel" (N.V. Goederenhandel Ph. Vlessing), heeft gisterochtend van 10 tot 10,55 uur over Hilversum II het radio-programma van de rubriek „Arbeidsvitaminen", verzorgd. Dit programma gaat uit vam de Nederlandse Radio Unie. HERVORMDE GEMEENTE DE KOOG Praatkring morgenavond ten huize van de familie F. L. Faber, Pijpersdijk. Doopaangifte voor Doop op 16 Jan. ui terlijk morgenavond aan een der Ouder lingen of aan de Predikant. NUTSSPAARBANK OP TEXEL Men schrijft ons: Gedurende 1954 werd totaal ingelegd f 501.457,25 en teragbetaald f 314.106,22 verdeeld respectievelijk over 913 en 663 posten. Aan rente werd- bijgeschreven f 1597,16. Het thans aan inleggers - verschuldigde kapitaal bedraagt f536.957,21. In de laatste maand werden nog 11 boekjes uigegeven, zodat thans ^46 boekjes in omloop zijn; de 500ste spaarder ont vangt een extra inlage op zijn spaar boekje. Pasgeborenen krijgen vanaf he den f2,50 inleg op het boekje. Het ge bruik van spaarbusjes neemt toe en worden gratis verstrekt. Ook toeristen maken meer gebruik van onze instelling De rente blijft gehandhaafd op 2,5 pet dagelijks berekend. Hypotheken. Het grote nut van onze instelling op Texel blijkt gerechtvaar digd. Er werd in totaal 1 millioen aan hypotheken verstrekt aan particulieren, instellingen etc. etc. DE DAMES TURNEN Voor de speciale gymnastiekcursus Y-oor dames van 25 jaar en ouder be staat flinke belangstelling. De eerste avond, Maandag jl. werd door 24 dames bijgewoond, terwijl het aantal inschrij vingen 30 bedraagt. Zend vroegtijdig Uw advertenties in. TEXELAARTJES Bij vooruitbetaling tot 3 regels f 0,60; elke regel méér f 0,20. Onder adres te bevr. (niet eerder dan 11 u. in Boekh.) en onder rxr. f 0,20 meer. Gev. een wollen das rood en groen Tegen adv.kosten ter. te bekomen F. Duinker Tz. 0 51, Nieuweschild Wie vond Willy Huizinga zijn want br., geel, wit ingebr. De Zes 9 1955 Een nieuw begin Oude beproefde die- renmedikamenten. Osmond reeds meer dan 100 jaar. Vert. S. Daalder, Tel. 29 - Te koop pr. kunstschaatsen f 10. W. Roeper, Bargen W 45 Verl. leren want aan Den Hoorn op dijk. Tegen bel terug bij G. C. Kikkert, De Westen Verl. kinderwantje omg.Parkstr. Rood met blauw Gaarne terug Parkstraat 10 Zondag 9 Jan hopen onze geliefde ouders Jn. Brouwer Pz. en M. Brouwer-Bakker hun 25-jarige echtvereni ging te herdenken. Dat zij nog lang ge spaard mogen blijven is de wens van hun dank bare kinderen Piet Annie Kea Harry Jan Oosterend, Kerkstraat 24 R. Zijm M. Zijm-Garritsen Westerweg 13 G.N. Heden overleed nog onverwachts in „Park zicht" te Den Helder onze lieve Moeder, Be huwd- en Grootmoeder Kaatje Backer Wed.v.Jac. Hoogerheide in de ouderdom van 69 jaar T. Broersma- Hoogerheide H. Broersma G. Hoogerheide J Hoogerheide- Eelman en kleinkinderen Oudeschild, 1 Jan 1955 De begrafenis heeft plaats Woensdag 5 Jan. (heden) n.m. 2 uur op de Algemene Begraaf plaats te Oudeschild Bij deze geven wij U kennis dat heden na een geduldig lijden is overleden onze gelief de Echtgenote, Moeder, Behuwd- en Grootmoe der Johanna Immelia Keijser in de ouderdom van ruim 70 jaar Jac. Bakker Azn Trijntje Bakker Adriaan Bakker Cor Bakker-Blom en kinderen Den Burg Texel, 3 Januari 1955 De teraardebestelling zal plaats hebben op Donderdag 6 Januari a s. 's namiddags 2 uur. Ds en Mevrouw Van Sluijs-Bijl danken voor ontvangen gelukwensen en. bieden wederkerig hun beste wensen aan. Earn. J. C. Rab GN. Wij wensen alle mensen een Gelukkig Nieuwjaar Garage M. v d. Slikke Telefoon 222 Smederij Kiljan wenst U een voorspoedig 1955 Wij wensen familie en relaties een Gelukkig 1955 Koorn's Wijnhandel Th. Siersma 't FRUITHU1S Wenst U een voorspoedig Fa K. Wetsteen Voor de zeer vele blij ken van belangstelling tijdens de ziekte en over lijden van onze lieve man en vader GERRIT BRUIN betuigen wij onze hartelijke dank. In het bijzonder dokter Elias en zuster Harinck voor hun onver moeide hulp, aan bestuur, directeur en personeel der TESO, aan de sprekers voor hun troostende woor den, aan buren, dragers en kleedoplegsters en verder allen die op enigerlei wijze van hun belangstelling blijk gaven. Uit aller naam Wed. F. Bruin-Setiagei Oudeschild, Jan. 1955 Langs deze weg betui gen wij onze hartelijke dank voor de overweldi gende belangstelling bij ons 25-jarig huwelijksfeest on dervonden. Fam. A SMIT Den Hoorn Verloren ;op "Oudejaars- vond 3aande van Oosterend via Casino naar Atlas Gaarne terug Th. Witte Weststr. 40, Oosterend Levensmiddelenbedrijf en Groentehandel Den Hoorn G.N. C. Koorn Mzn Vertegenwoordiger HBG wenst zijn geachte cliën tèle een voorspoedig Nieuwjaar Hiermede vervullen wij de treurige plicht U kennis te geven, dat na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der stervenden is overleden onze geliefde Vader, Be huwd- en Grootvader Hendrik Maas Wedn. van Cornelia Bakker in de ouderdom van 75 jaar H. J. Maas M. O.Maas-Daems W. C. Maas W. Maas-Visser A. C. van Leersum- Maas C .H van Leersum en Kleinkinderen Den Burg Texel, 30 Dec. 1954 De Plechtig gezongen Requiemmis en begrafe nis heeft plaats gehad Maandag 3 Jan. 1955 Fam. M. Koorn Czn. wenst fam. en bekenden een voorspoedig 1955 Fam. N. Vermeulen Groentehandel wenst familie, vrienden en begunstigers een Gelukkig Nieuwjaar Burgemeester en mevrouw De Koning danken harte lijk voor de ontvangen gelukwensen en wensen wederkerig een ieder een gelukkig nieuwjaar toe. Prima BABY WEEGSCHALEN te huur bij N. WONDER, Schilderend 8 De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van be langhebbenden, dat, zoals gebruikelijk, de na 1 Jan 1955 vrijgekomen tuingron den. voor zover mogelijk, weder de tegenwoordige huurders als ëerste gega digden kunnen worden in gehuurd en wel tot en met 7 Februari 1955, uitsluitend iedere Maandag van 9 00 tot 12 30 uur op het bureau van Gem.werken, Parkstr 3, Den Burg Is op genoemde datum niet aan het bovenom- schrevene voldaan, zo wordt aangenomen dat op weder inhuring geen prijs meer worden gesteld. Texel, 3 januari 1955 De Burgemeester van Texel C. de Koning itrKw>,HLmLEm f/Jlj EN BALATUM HEBBEN W Complete Woninginrichting P. MOERBEEK GELD credieten uitsluitend groot fl. 1600,— a 3% zonder borg verkrijgbaar, voor elk doel en voor iedereen. Gemakkelijke voorwaarden, wisselende wachttijd. Vraagt inlichtingen „Samenwerking", Verstolk straat 31, Leeuwarden. Afdeling Den Hoorn op Donderdag 6 Jan. a.s. in Loodsmanswëlvaren. Aanvang 8,15 uur. van het ernstig spel op 8 Januari 1955 Doordat wij velen teleur stellen moesten wegens plaatsgebrek, en op veler verzoek. Aanvang 8 uur precies in Het gebouw van Chr. be langen Kaarten verkrijgb. bij C. Bremer en P. Rie- mers en zo mogelijk aan de zaal Leren wanten Leren handschoenen Leren motorkappen Goed en niet duur Bij Albert Heijn gaat er minder uit Uw beurs en méér in Uw boodsshappen- tas. Méér, ja, en... beter! De echte -PRIJSVERLAGING Echte hollandse T' Met kleine bitterkoekjes 150 gram Ésa —f-NIEUW! Pinda-drups in pinda-model

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 2