Wat in 1954 Texel en zijn bewoners bracht Allerlei Personalia Jubilea Kerkelij kleven Nieuwe 'Verenigingen Gemeentewezen Onderwijs Laadbouw en Veeteelt Ongellen - Branden Tirisme N.V. .E.S.O. Sport Polders en Waterschappet Scheepvaart en Viserij De Grote Speurder V ereüigingsleven Zij die heen gingen 1 Jan. telde Texel 10.112 inwoners. 15 Jan. Het Rusthuis van de Clazina Emelie Gollardssöchting geopend. 22 Jan. Oeverval bij 't Homtje. 10 en 11 Febr. is Texel door ijsgang ge- isoleerd. Febr. De PTT telt op Texel 720 telcfoon- abonne s. 17 Febr. De krant meldt plannen tot stichting van een nieuw R.K. Rusthuis. 15 Maart. De eerste buis voor de waterlei ding gelegd. Maart. Gerritsland aangesloten bij de TEM. 13 Maart. Herdershond verscheurt vier scha pen in „De Nederlanden". 10 Maart. Verschillende Texelaars „voor" wegens jutterij. 23 Maart^ vindt de heer Jn. Roeper Dzn., „Akenbuurt", het eerste kievitsei. 19 Maart. Achter Den Hoom twee duinscha- pen door hond verscheurd. Maart. Het Prins Ilendrikhotel in het Noor den weer in exploitatie (als café). April. Westergeest aangesloten bij de TEM. April. Op bijna alle dorpen gramofoonplaten- uitvoering Matthaeus-Passion. April. Jonge landbouwers dineren met adspi- rant-huisvrouwen in de Landbomvhuishoud- school. 30 April. Koninginnefeest, o.a. naaldzoeken in hooiberg! April. Texelaars onderzocht op t.b.c. Mei. Er broeden lepelaars in De Geul. 3 Juni. Optreden N.H. Pliilharmonisch Or kest groot succes. Juni. kip van de heer II. van der Meer legt ei, waaruit twee kuikens komen. 21 Juli. Stationsgebouw vliegveld Texel ge opend. Zomer 1954, Firma Scholte uit Diemen zet slopingswerkzaamheden op wrak „Benbrack" voort. Zomer. Prof. Dr. W. F. Wertheim verneemt in Georgië, dat de mannen, die op Texel voch ten in Kaukasië als helden werden ontvangen. 8 en 9 Sept. Groot volksfeest te Den Hoorn. Sept. Ouden van Dagenrilten voor Den Burg, Den Hoorn, De Cocksdorp en Oudeschild. 12 Sept. Nationaal Muziekcorps Leger des Heils. 17 Sept. Het Ballet der Lage Landen in „De Oranjeboom". f6 Oct. De heer J, A. van der Vlis besluit tot gewijzigde herdruk van de „Tragedie op Texel". 21 Oct. Vele Texelaars zien een „vliegende schotel". 27 Oct. De Koog heeft een nieuwe brand spuit. Oct.—Dec. Drie instructieve muziekmiddagen voor de jeugd. Oct.—Dec. Texel brengt 2575,27 voor de vluchtelingen bijeen. (D.w.z. buiten de aparte, niet door de Texelaar verantwoorde stortingen om). Nov. De jager M. A. Langeveld, 79~jaar, legt in één schot twee hazen neer. Nov. Enorm aantal trekvogels rond de vuur toren. Nov. Het PWN besluit het water bij Loods mansduin te winnen. 12 Dec. Een actief clubje organiseert blik- semloterij voor de Vluchtelingen. Opbrengst netto 377,20. 15 Dec. Bij het Gewestelijk Arbeids bureau, Bijkantoor Texel, staan slechts tien 'mannelijke werkzoekenden in geschreven, f 22 en 24 Dec. Storm slaat hevige gaten in Eendrachtdijk. Vuurtoren door 37 meter afslag nog slechts 50 meter van de duinrand. Langs de ge- i hele kust veel duin verloren. Jan. Mej. M. Muste, Den Helder, benoemd tot directrice van het „Kinderdok", De Koog. 18 Jan. De gebr. J. en A. Bakker, resp. schip per en roeier van de Joan Hodshon", nemen afscheid van de K.N.Z.H.R.M. 25 Jan. De heer Jur. Beumkes neemt af scheid als hoofdconducteur van de N.V. Teso. _1 Febr. De heer G. J. Logman beëindigt zijn 45-jarige loopbaan bij de Texelse Courant. 19 Febr. Onze vroegere eilandgenoot, de heer N. W. Duinker, viert op Vlieland zijn 90ste verjaardag. Maart. De heer K. Stoepker benoemd tot secr.-pennm. van Hoomder-Nieuwland en De Kuil als opvolger van de heer Jur. Beumkes. 20 Maart. De heer J. Drijver neemt afscheid van „Natuurmonumenten". Hij wordt benoemd tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. Maart. Onze vroegere eilandgenoot, de heer B. M. Mulder, slaagt voor het doctoraal exa men economie. 19 April. Mevr. Beerling-De Graaf 25 jaar organiste bij de R.K. Kerk te De Cocksdorp. 30 April. De heren J. en A. Bakker, P. Spigt en P. Visser koninklijk onderscheiden. 1 Mei. De heren A. Backer, P. Kuiper, C. Burger, R. Stoepker en L. de Waard 25 jaar in dienst van de C.V. Selectiebedrijf C. J. de Lugt. De heer De Lugt nam het bedrijf 25 jaar ge leden over van de heer Dr. M. D. Dijt. 21 Mei. De lieer P. A. de Rode, sinds 1927 directeur van de N.V. TEM, neemt afscheid. 21 Mei. Mej. R. Dijkstra, Groningen, be noemd tot maatschappelijk werkster bij de so ciale dienst. 1 Juli. De heer J. C. van der Pijl benoemd tot technisch ambtenaar bij de Prov. Water staat van Drente. Aug. De heer Jb. de Graaf, havenmeester, te Lelystad benoemd. 2 Sept. De heer P. G. Spigt neemt afscheid van de gemeente. Oct. De heer Lakerveld, 't Homtje, tot op zichter bevorderd. Nov. De heer Heiligenberg, Amsterdam, tot havenmeester te Oudeschild benoemd. Nov. Pater Witte weer op Texel. Visser 40 jaar bij het viert 1 Jan. De heer Jac. Drijver Thz. legt na 48 jaar zijn functie neer als orgeltrapper bij de Doopsgez. gemeente te Oosterend. 14 Maart. Ds. M. N. de Wolf neemt afscheid van de Gereformeerde Kerk te Oosterend. April. De kerk van de II. Martinus te Oude schild 50 jaar geleden hersteld. 4 Juni. Intrede Ds. J. J. J. van Sluijs bij de Doopsgezinde Gemeente. 14—17 Juni. Zendingstentoonstelling in de Ned. Herv. Kerk te Den Burg. 30 Aug. Ds. A. F. Goedendorp benoemd tot legerpredikant voor de duur van één jaar. 5 en 6 Nov. Fancy-Fair t.b.v. de Centrale verwarming der Hervormde kerk te Oosterend brengt 2700,— op. Nov. Bazar t.b.v. de Hervormde gemeente te De Cocksdorp brengt 1600,— op. Nov. Het plm. 600 jaar oude doopvont van de Hervormde gemeente te Den Burg hersteld. Dec. Mej. da Tr. van der Zwaag, Tjallebert (Friesland) neemt het be roep aan (Tweede predikantsplaats Doopsgezinde Gemeente) 1 Jan. De heer P. Staatsbosbeheer. 9 Jan. Het echtpaar Van Leersum-Den Bode. Den Burg, 50 jaar getrouwd. 19 Jan. De heer Jac. Koning 35 jaar bij de ESSO. 23 Febr. De Coop. Boerenleenbank haar 40-jarig bestaan. P T -p*aart' 'ieer A- Huisman 25 jaar bij de 20 Maart. De heer G. Smit 25 jaar in dienst n de fa. J. C. Rab. 20 Maart. De heer J. Witte Thzn. 25 jaar werkzaam op het schapenbedrijf van de heer S. Keijser jbzn. 2 Mei. Echtpaar Jac. Boersen en A. Boersen- Smit 55 jaar getrouwd. 16 Mei. De fa. J. Agter 25 jaar. 17 Mei. Echtpaar G. Hin en M. Hin-Mulder, Den Burg, 50 jaar getrouwd. _28 Mei. Groenhof's Behangerij-stoffeerderij 25 jaar. 17 Juni. Echtpaar A. de Ridder, P. de Rid der-Van Vliet 50 jaar getrouwd. 20 Juni. De afd. Texel vdn de VARA viert haar 25-jarig bestaan. I Juli. Mej. K. Beekenkamp 12% jaar onder wijzeres aan de o.l. school te De Waal. 6 Juli. De heer G. Koorn 40 jaar bij C. R. Keijser Co. 16 Aug. De Ned. Herv. Gemeente te De Waal 300 jaar. 24 Aug. Het echtpaar K. Duinker Pzn. en M. Duinker-Blom 60 jaar getrouwd, i 28 Aug. Het echtpaar M. Kikkert en D. Kik- kert-Bramer 50 jaar getrouwd. 3 Sept. De heer J. H. Segerink 40 jaar in dienst van 's Rijksbelastingen. II Sept. Mevr. de wed. A. Kiljan-Gielis, Den Hoorns oudste ingezetene, 90 .jaar. 16 Oct. Afdeling Texel van de C.T.B. 25 jaar. 30 Oct. De vereniging tot bestrijding van de tuberculose onder het rundvee 25 jaar. Jan. Texelse Handbalbond opgericht. 21 Jan. Sportraad opgericht. 8 Febr. Te Den Burg een IJsclub opgericht. 11 Febr. Stichting tot Hulp aan Bejaarden opgericht. 13 Febr. Te De Koog een ijsclub opgericht. IS Febr. Afd. „Orkava" opgericht. April. Op initiatief van de Culturele Raad wordt een Contact-orgaan ingesteld voor zang en muziek. Juni te Zuid-Eierland een athletiekclub op gericht. 25 Oct. Te De Koog een gemengd koor op gericht met de heer J. Visser als dirigent. 26 Febr. De Raad besluit tot de bouw van een 2de gymlokaal. 26 Febr. De Raad besluit het tarief voor de voltrekking van huwelijken op Zaterdagmiddag met 10 te verhogen. 3 April. Gedeputeerde Prakken: „Uiterlijk 1 Juni beslissing inzake oplossing verbindings probleem". Apri. Hoofd-ingenieur-directeur Rijkswater staat: „Als B. en W. voor geheimhouding ga rant zijn, mag de Raad kennis nemen van het rapport inzake de verkeerskwestie met de Vas- tewal". 15 April. Texel heeft een nevel- en straal- brandspuit. 14 April. Aantal nieuwe straatnamen gekozen. 15 April. De Raad besluit tot de bouw van een nieuwe o.l.-school te Den Hoorn. April. Besloten de Oudheidskamer, Koger- straat 1, over te dragen aan de Stichting Texels Museum. 21 April. Texel stemde voor de Provinciale Staten. 1 Mei dhr B. Klemhuis, Katwijk, be noemd tot adjunct-directeur der TEM. 21 Mei. Het geheime rapport thans ook in handen van de Raad. 2 Juni. De vier Leidse Wethouders bezoeken o.a. de Texelse lammerenmarkt. 20 Juli. Raadsvergadering. 9 van de 15 raads leden spreken zich uit voor een kortere ver binding via het Horntje. Sept. Begrotingstekort van 671.711,—. 17 Sept. Gemeenteraad besluit tot uitbreiding van de School met de Bijbel met een 4de les lokaal. Oct. De gemeente besluit tot subsidie aan TESO t.b.v. de busdienst. 23 Nov. De Raad besluit tot de instelling van een „Stichting Sociaal Toerisme Texel". 23 Nov. Burgemeester De Koning kan de Raad mededelen, dat Texels vliegveld niet door militaire vliegtuigen zal worden gebruikt. Er ging een gerucht in die richting. Nov. De Minister van Verkeer en Waterstaat deelt mede, dat hij voor een geschikte aanleg- gelegenheid voor de Texelse passagiersboot zal zorgdragen door havenmond te Oudeschild te verbreden. Z.E. blijft plan 't Homtje echter als het enig juiste zien. 29 Dec. Texel besluit tot deelneming in de Stichting voor Geestelijke Volks gezondheid in NH en de Stichting het Noordhollands Philharmonisch Orkest te Haarlem. Dec. De Gemeentebegroting grondig herzien: tekort nu nog f 190.967,—. 25 Febr. De heer en mevr. Kuys nemen af scheid van De Waal. 26 Febr. Mej. A. Heukers, Zoutkamp, be noemd tot onderwijzeres aan de o.l. school te De Koog. 26 Febr. De heer R. W. Koolhaas, Katwou- de, benoemd tot onderwijzer aan de ULO. 14 April. De heer G. Snoeij, Hilversum, be noemd tot hoofd van de o.l. school te De Waal. 24 April. De o.l.-school van Den Hoorn 75 jaar. 17 Mei. De Landbouwhuishoudschool uitge breid tot zes lokalen. Mei. Mevr. Laan opent cursus in kantklossen. 21 Mei. De nieuwe o.l. school van De Waal krijgt de naam „Rednier Yska-school". 29 Mei. O.l.s. Den Burg schoolvoetbalkam- pioen. 19 Juni. Voltooide o.l. school van Den Burg met gymlokaal officieel geopend. 22 Juni. De „Redmer Yska-school" te De Waal geopend. 24 Juni. De Luberti-school te De Koog ge opend. Oct. Mej. S. van der Meer nam afscheid als directrice van de landbouwhuishoudschool. 9 en 10 Nov. Texelse onderwijskrachten voe ren een sprookje op. 6 Febr. bericht de krant, dat het behoud van Eierland 8 millioen zal kosten. April. De heer Van Groningen schrijft over de vorstperiode en de landbouw. April. Het boek „Schapenfokkerij en -houde- rij" verschenen. 12 Mei. Landbouwjongerendag. Mei—Juni. De zes grote lammerenmarkten: le. 1200 stuks 44-f 62 2e. 3000 stuks 48-/ 68 3e. 3000 stuks 47—62 4e. 3000 stuks 41-f 62 5e. 1400 stuks 50-ƒ 59 6e. 900 stuks 48-ƒ 59 Juli. De heer H. C. Dijt verwerft te Haar lem gouden medaille met zending lelies. Juli. Tentoonstelling door de Coop. Aankoop ver. „Texel". Aug. Texel verscheepte voor ruim een mil lioen gulden aan bollen. 6 Sept. De Texelse schapenfokdag. 14 Sept. Gedenksteen geplaatst in Eerste Ruilverkavelingsboerderij. 21 Sept. Rundveefokdag. Oct. Helderse scholieren helpen de aardap pelen oogsten. 2 Jan. Dter J. Gielis ernstig gewond bij het rooien vien boom in de Westermient. 4 Sept. Grschuur van de heer Jb. Keijser, De Waal, d<Je bliksem verbrand. Oct. Landi'aartuig strandt bij paal 9. Bij poging het vle slepen blijft het in de bran ding achter ebet worden opgegeven. Jutters voor 14 Nov. Delderse kotter HD 28 slaat lek v 9e, Dockso, opvarenden worden in vei ligheid gebracQp 11 Nov. wordt het vaar tuig vlot gebra 13 Nov. Bschip „IJstroom" botst bij Wormerveer te. in aanbouw zijnde brug en zinkt. Beurtschijpitein S. Zijm wordt even eens beschadigc 6 Dec. Wieir mosselschip, dat in de Waddenzee strai wordt door de Doms Rij kers vlotgebrach 9 Maart. De hiG. W. Oskamp tot Direc teur Prov. Zeeuw/VV benoemd, neemt af scheid van de VVe\el. 16 Mei. Strandpjoen ,De Geul" geopend. 27 Mei. Openinjfetaria „De Primeur" te De Koog. 5 Juni. Duinwegiter Den Hoom geopend. Juni. De Krimwvemieuwd. 16 Juli. Burgenter De Koning opent hoofdgebouw van Bremakker". Juli. Fietspad naaial 9 verbeterd. 19 Febr. Teso vaiweer volgens het nor male dienstschema. 4 Maart. De „Der Wagemaker" in de haven van Den Heldfoor fregat aangevaren en vrij ernstig beschaj. TESO maakte in 953 een winst van 64.253,14. April. Teso zegt mar jaarverslag: „Ver vanging Marsdiep vo de naaste toekomst zeer gewenst, doch eeidient bekend te zijn hoe en waar de aanlegRsen te Texel en Den Helder zullen worden maakt. Bestek voor nieuw schip (met zijlag) ügt uitgewerkt klaar 15 April. Jaarvcrgadej N.V. TESO. Op- fenf. verkeejspr°bleein impasse. Minister blijft bij plan t Horntje, ar de Provincie ziet van medewerking daaraarf. 288 TESO -aan deelhouders voor Oudescl, 94 voor 't Horn tje. De heer J. C. Rab totmmissaris gekozen. De lieer G. J. B. Mulderresident-commissa ris, stelde zich niet me&erkiesbaar. Sinds 1934 maakt hij deel uit vaie Raad van Com missarissen. April. Aan boord van d<Dokter Wagema ker" wordt een huiswerkbegemaakt. 19 Mei. De Texelse Cour publiceert schets van schip zoals de N.V. "SO zich voorge steld heeft. „Oplossing va de noodtoestand door verbetering van de hmmond te Oude schild en het in de vaaibrengen van dit schip", aldus de N.V. TESt Juni. De NtV. TESO stelt een nieuwe veerboot, die omstreekSept. 1955 in de vaart zal komen. 500.000 voor nieuwe aangelegenheid Texel —Den Helder. Oct. „Texel zal toerisme naaste toekomst sterk zien toenemen!" Aid rapport Econo- misch-technologische Dienst, «L Nov. De kiel gelegd oor het nieuwe TESO-schip. 28 Dec. De Dokte Wagemaker krijgt motorpech ter h<gte van het Horntje. De Voorwaarts brengt het schip naar Oudeschild tuo- 31 Jan. Hardrijden op dCschaats te De Cocksdorp. De heer C. van dtBerg, Wester mient, de snelste rijder. April. De SVO-adspiranten kipioen. 29 Mei. 85 Texelse sportsmenaar Terschel ling. 29 Juni. Racewedstrijd „Het rote Wiel". 11 Juli. Sportdag te De Koog 9 Juli. Handbalclub van SA Texel kam pioen. 29 Aug. Ronde van Texel voorielrijders. 4 Sept. De Ronde van Eierlar, 25 Sept. Paardenspörtfeest. 24 Nov. De sportraad organiseeieen binnen sportavond. Nov. De heer P. Schoorl behat wederom het kampioenschap van Turnkrii Hollands Noorderkwartier. Nov. Deskundigen achten aanmerkjjke ver zwaring van de Texelse zeedijken wee!ijk. Febr. Te Oudeschild opgericht „Hr Actie comité tot behoud van de veerhaven t Oude schild 20 Febr. houdt zij protestverpjerin" in Het Eigen Gebouw, op 10 Maart 1 .De Toekomst", 3 Juni. Actie-Comité Oudeschild t. Den Haag. Sept. Te Oudeschild schouderblad vaiwal vis gevonden. FEUILLETON Of te wel „De wonderlijke beleve nissen van Pieter Bakker. 31 Duizend hadden we afgesproken! Ik maak er vijftienhonderd van, voor m'n moeite en m'n verschotten en de beledigingen die ik moet slikken op de koop toe. En kom nou maar over de brug, anders ben ik zo weg en ga met een die cheque incasseren. Je zult wel oppassen dreigde Dusselhoff ik weet nog een en an der van jou. Daarbij ben je medeplich tig! Ik niet! schamperde de ander Ik heb die man volkomen correct vijf honderd aandelen verkocht en geleverd. Doe jij me dat maar es na! lachte hij vals. Hoor es Ben probeerde Dussel hoff het gemoedelijk neem me niet kwalijk, maar ik zit hier lelijk mee om hoog Je kunt het toch uitleggen! meen de Mollendijk. Als hij te goeder trouw is wèl, maar ik ben zo benauwd dat die vent ons te glad af geweest is en dat ik in de boot zit inplaats van hij. Tja zuchtte Mollendijk dan ben je er lelijk aan toe. Geef mij die duizend piek maar vast, dan heb je van mij geen last meer En de cheque? Nou, die krijg je dan natuurlijk. Je kunt op mij rekenen, Hermann, voor als er nog es een klusje is Grommend haalde Dusselhoff 10 bankjes uit zijn geldkistje. Ze schenen aan zijn vingers te kleven. Traag telde hij ze voor Mollendijk neer. Die stond snel op en nam haastig afscheid. Nou, 't beste er mee. 't Komt nog wel terecht. Met die schrale troost liet hij de be- bedrukte Dusselhoff achter. Het humeur van deze achtenswaardi ge man was er niet beter op geworden, toen een half uurtje later een beschei den manneke, simpel in de kleren, zijn weids bureau binnen schuifelde en ver legen op de punt van een der crapauds ging zitten. Meneer zei hij bedremmeld ik wou u wat vragen. Ik ben een kennis van juffrouw Laerschot die hier ge werkt heeft Aha zei Dusselhoff kwaadaardig die juffrouw, is dat een kennis van u. Nu meneer, dat zou ik maar niet zo uit bazuinen, want daar legt u geen eer mee in. O nee? vroeg het mannetje ver schrikt. Zijn grote flaporen stonden wijd uit van verwondering. Ze leek mij zo'n net meisje. Schijn bedriegt, meneer zei Dus selhoff wereldwijs. Die meid deugt niet. Allereerst niet voor haar werk. Maar verdernou meneer, ik zeg u maar liever niet te veel. Dat is misschien maar beter ook antwoordde de bezoeker. Het leek net of zijn stem iets anders klonk, en Dussel hoff wierp he*~ 'n snelle blik toe. Maar het was een haveloos mannetje, dat daar zat. Maar ik wou u vragen ging de bezoeker voort of ze misschien haar loon kon krijgen over deze maand en een getuigschrift. Want ze kan nergens zonder getuigschrift aan de slag komen. Een getuigschrift? herhaalde Dusselhoff in opperste verbazing? En haar loon? Laat ze blij zijn dat ik haar de politie niet op haar dak gestuurd heb. De meid deugt niet. Ja, dat moest haast wel zei de bezoeker instemmend om op een kan toor te zitten bij een man als u! Nu keek Dusselhoff opnieuw naar de bezoeker. Want de klank in de stem be viel hem niet. Zat de vent hem belache lijk te maken? U bedoelt? vroeg hij. De bezoeker was overeind gekomen en Dusselhoff merkte opeens dat hij toch niet zo minnetjes was als hij leek. En niet zo oud ook. En zijn ogen stonden de heer Dusselhoff helemaal niet aan. Wat moet u, meneer! riep hij met zoveel dreiging in zijn stem als hij maar kon verzamelen. Verlaat mijn kantoor, zeg ik u! Ogenblikkelijk! U handhaaft wat u daar over die juffrouw Van Laerschot vertelt? vroeg de ander met onheilspellende kalmte. Natuurlijk! Openbaar zal ik d'r ma ken! Die kleine heks! Ik zal. Jij zaljij zalde bezoeker was nu om het bureau heengelopen, de lucht van Dusselhoffs doordringende parfum drong hem in de neus. Jij zult op je knieën smeken of je doen nag wat ik je vraag, jijhond! 'jjn hand greep op het bureau, vond de li niaal die daar lag en felle, kletsade slagen striemden dwars over het pars- woedende gezicht van Dusselhoff. Daaren daar.dat is voor ju. Dat is het begin! Wij rekenen nog if, manneke! Wacht maar af! Zijn hand maaide de vaas met ble- men over het bureau, zodat het wat>r droop over de papieren. Zijn voet trai te de rozenhoutentafel om. Ziezo zei hij we zullen hie eens een beetje orde scheppen. U hoor. nog van mij, meneer Dusselhoff. Wi spreken elkaar nader! Ja, schreeuwde de ander woest zichveilig denkend achter zijn bureat jij zult van mij horen, bruut die je bent. Ik zal de politie De politie zei de bezoeker min achtend en liep naar de telefoon zal ik even? Ik weet het nummer uit mijn hoofd Blijf met je vingers van mijn tele foon af! schreeuwde Dusselhoff hy sterisch en verdwijn! Graag! was het antwoord. Goede zaken, meneer Dusselhoff. Dat getuigschrift en dat geld krijg ik dezer dagen nog wel van u. Nooit schreeuwde Dusselhoff. O ja zei de ander vol vertrou wen nog déze week! Adieu. En hij wandelde statig het kantoor uit. Jan. De Udi-uitvoering voor de Nutskleuter- school brengt 450,— op. 14 Mei. Jaarvergadering „Ned. Ver. tot Be scherming van Vogels". Mei. „De Lofstem", Uitmuntendheid, en het Chr. Mannenkoor, Oosterend, 1ste afdeling, be halen op concours te Den Helder ieder een 2de prijs. 20 Mei. Contact-orgaan voor toneel opge richt. 27 Mei. Excelsior behaalt op concours Broek op Langedijk in 3de afd. een 1ste prijs. Texels Fanfare, Ere-afdeling, DEK, Uitmun tendheid, VIOS, derde afdeling, te Venhuizen, ieder een 2de prijs. 30 Mei. Nationale trial voor motorrijders. 2 Juni. Toneelver. „De Plankeniers" te Oos terend opgericht. 4 Juli. Zangconcours te Den Burg. 22 Aug. Kotex clubtentoonstelling. Aug. Lijstcollecte t.b.v. Texels Fanfare brengt meer dan duizend gulden op. 4-9 Oct. TEMITO. 6—7 Oct. Bazar in Zuid-Eierland. Bruto 1046.-. Oct. De gym richt nieuwe jeugdafdelingen op. Oct. Fancy-Fair t.b.v. acht R.K. verenigingen brengt netto ruiin 2000,— op. 20 Nov. Eerste uitvoering van gymnastiek- afdeling Oosterend. 10 Dec. Het Witte Kruis koos twee vrouwe lijke bestuursleden. 13 Jan. De heer C. Vermeulen Nzn., oud- klokkcnist te Oosterend, op bijna 78-jarige leef tijd overleden. 21 Febr. Oud-schipper Jac. Hogerheide, Oudeschild, op 68-jarige leeftijd overleden. 12 Maart. De heer C. A. Boon, Dc Cocks dorp, oud-redder, op 67-jarige leeftijd over leden. 13 April. Een vliegtuig van de N.V. Aero- Ypenburg stort op vliegveld Texel neer; de 25- jarige piloot, de heer J. Drost uit Enschede, komt 0111. 8 Mei. Mej. de wed. M. Kortenhoeve-Buis, Texels oudste ingezetene, op 97-jarige leeftijd overleden. 18 Mei. Mr. Leavey, oud-trainer S.V. Texel, te Londen op 66-jarige leeftijd overleden. 3 Juni. De heer H. Braam op 80-jarige leef tijd overleden. 8 Juli. Oud-redder H. Kalis op 70-jarige leeftijd overleden. 10 Aug. De heer A. A. van Beek, Zuid- Eierland, door de bliksem gedood. Oct. Wim van Heerwaarden komt in Austra lië door een ongeluk om het leven. SPEELTUINVERENIGING „DE HOLLEBOL" Bovengenoemde vereniging begint het nieuwe jaar met een bonte feestmiddag voor de kinderen der leden en wel op Zaterdagmiddag 8 Januari in „Casino", aanvang 2 uur. Mr Figo zal het programma verzor gen. Hij zal goochelen, sneltekenen, de pop laten spreken, musiceren enz. Aan de wedstrijden om prijzen kan ieder kind mee doen. Toegang hebben alle kinderen van le den tot 12 jaar, indien de contributie- kaart 1954 geheel is voldaan. Voorts verzoeken wij de Ouders van de jeugd om medewerking in zake de bescherming van de speeltuin. Als U eens wist voor welk een onkosten het bestuur weer staat wegens vernieling, ja opzettelijke vernieling van onze toestel len etc. zoudt u verbaasd staan. Wist u dat er kinderen met breekijzers draadschaar en tangen het gaas van de hekken doorknippen, de sloten en ket tingen met breekijzer en vijl vernielen, dat de dikke ijzeren stangen waar de toestellen mee vast gezet worden bij de muzieknis teruggevonden worden en dan gebogen als een hoepel? B. de J.-V. DE OORZAAK In de rubriek „De beste moppen van het jaar" in het weekblad Elsevier schrijft Cees de Lange: Deze zomer bracht ik mijn vacantie door op onze Overzeese Gebiedsdelen op Texel. Naast de vele weilanden met schapen was er ook een weiland waar de koeien electrisch gemolken werden. Daar was één koe bij die kon 25 meter verspringen. Ik heb het zelf gezien en was zo verbaasd over deze prestatie dat ik aan die boer vroeg of die koe dat meer deed. De boer vertelde mij het volgende: Het is zo stom toevallig dat u dit nu juist ziet, want zij doet het haast nooit. Zij doet het alleen maar als er kortslui ting in het electrische melkapparaat zit'' Dusselhoff stond Pieters woning. voor de deur van Diep nadenken had hem tot de conclu sie gebracht dat hem slechts één weg openstond: met die malle Bakker te gaan praten, hem er van te overtuigen dat er een misverstand bestond, hem de cheque terug te geven. Misschien liep nu het hele zaakje wel op niets uit. Mis schien moest hij nu ook die aandelen niet meer hebben. Dan was alle moeite voor niets geweest, had hij Mollendijk die duizend pop voor niets gegeven. Maar alles liever dan een aanklacht wegens oplichting. Want zwart op wit duizend aandelen verkopen als je er maar vijfhonderd leveren kunt.... Hij bracht automatisch zijn hand naar zijn gezicht. Op zijn wang was nog een litteken, waar de scherpe rand van de liniaal hem geraakt had tijdens de af straffing die hij van de onbekende be zoeker gehad had. Eerst dit zaakje in het reine, dan zou hij met die vent afre kenen. En met Marian van Laerschot. Die zou hij het inpeperen dat ze hem zulke gasten op zijn dak stuurde. Zijn ogen begonnen boosaardig te glinsteren, want hij had een plannetje.... maar eerst dit. Het andere kon wachten. Hij belde en werd binnengelaten. De afspraak was telefonisch gemaakt. Me neer Bakker wilde hem om acht uur ontvangen om de zaak te bespreken. De heer Bakker begreep er niet veel van en zou graag een explicatie hebben Het meisje liet hem een deur binnen. Dusselhoff zette zijn netste gezicht en stapte in de kamer. Maar hij bleef op het vloerkleedje staan. Daar zaten samen Slot volgt

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 4