9 roen /wa in het harL, Hlllioenen dames De resultaten van een Graslanclopbrengstproef Oud grasland of kunstweiden De vorst verscheen Hoofdingelanden polder Eijerland vergaderden Handen en Lippen l^PUROL Buiten dorpen kunnen straks onderling i automatisch hellen ZATERDAG 8 JANUARI 1955 69e JAARGANG No. 6903 T E X E LS ECOURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 -Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdag». Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652.-Abonn. pr. f 1,95 p. kwart. 20 ct. incasso. Adv. 8 c. p.mm. In het Jaarverslag van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting over het jaar 1953 werd een overzicht gegeven van 'n proefveld op het bedrijf van de heer C. Stoepker, Aurora, waarbij de opbrengst van oifd grasland werd vergeleken met de opbrengst van nieuw ingezaaid grasland. De resultaten van dit proef veld waren zodanig dat wij ons de vraag gingen stellen of de mening van veel Texelse landbouwers dat de op brengst van kunstweiden en nieuw in gezaaid grasland veel hoger is dan van oud grasland wel juist was. Het is be kend dat ook de Landbouwvoorlichting dezelfde mening was toegedaan, getui ge de propaganda, die de Landbouw- voorlichtingsdienst heeft gemaakt voor het zgn. kunstweidesysteem. De publicatie van de gegevens die wij in 1953 verkregen heeft heel wat reac tie gegeven en heel veel boeren konden nog niet aannemen dat de resultaten, die wij op het bedrijf van Stoepker kre gen ook voor andere bedrijven zouden gelden. Van verschillende kanten werd er dan ook bij ons op aangedrongen om deze proeven voort te zetten. Voor deze opbrengstbepalingen ma ken wij gebruik van zgn. proefkooien, die een oppervlakte van elk 5 m2 tegen afgrazen door de dieren beschermen. Op deze wijze is het dus mogelijk de totale jaaropbrengst van een bepaalde opper vlakte grasland te bepalen. In 1954 werden de kooien geplaatst op het bedrijf van de heer C. Keijser Hzn. Op dit bedrijf lagen namelijk in eikaars onmiddellijke omgeving een perceel oud grasland, een in 1951 onder dekvrucht ingezaaide kunstweide en 'n perceel, dat eveneens in 1951 onder dek vrucht werd ingezaaid met een mengsel van blijvend grasland. Wij menen te kunnen zeggen, dat de grondsoort op de drie percelen gelijk was en dat er ook verder geen grote verschillen tussen de drie percelen waren. In de herfst van 1953 kregen alle per celen een bemesting van 500 kg slakke- meel per ha. In de tweede helft van Maart werd verder 200 kg kali 40% en teggiDVoor de handen niets heter dan HAMEA-GBLEL 400 kg kalkammonsalpeter per ha ge geven. Op 11 Juni kregen alle kooien een be mesting van 250 kg kalksalpeter per ha, op 3 Juli werd 250 kg chilisalpeter per ha gegeven en op 3 Augustus 250 kg kalkammonsalpeter en 200 kg kali 40%. De totale bemesting is dus 500 kg slak- kenmeel, 600 kg kalkammonsalpeter, 250 kg chilisalpeter, 250 kg kalksalpeter en 400 kg kali 40% per ha geweest. De kooien op elk perceel werden vier maal gemaaid en wel op 18 Mei, 17 Juni, 3 Augustus en 1 September. De op brengst van elke kooi werd gewogen er- tevens werd van elke snede een mon ster verzonden voor onderzoek naar het gehalte aan Droge Stof en Verteerbaar ruw eiwit. Daar de publicatie van alle verkregen cijfers te veel ruimte zou vragen, heb ben wij in onderstaand overzicht de ver schillende cijfers gecombineerd. Wij krijgen dan het volgende: Soort grasland Jaaropbrengst aan: resp. Vers gras, Droge Stof en Verteerbaar ruw eiwit Oud grasland 61.050 kg, 10.430 kg en 1384 kg Kunstweide 57.000 kg, 10.114 kg en 1290 kg Nieuw blijvend grasland 67.000 kg, 11.419 kg en 1468 kg. Uit het bovenstaande blijkt ten eerste dat de opbrengst van de kunstweide het laagst is. Hierbij dient er op gewe zen te wórden dat deze voor het derde jaar lag en hoewel het veelal gebruike lijk is een kunstweide 3 jaar te laten liggen weet de praktijk toch wel dat het derde jaar de resultaten meestal minder goed zijn dan in de voorgaande twee jaren. In veel gevallen zal men dan ook verstandig doen om de kunstweide na twee jaar weer om te ploegen. De opbi engst van het nieuwe blijven de grasland was het hoogst. De samen stelling van dit grasland was prima en het verwondert ons dan ook zeker niet dat dit perceel aan de top staat. Eigen lijk hadden we een veel groter verschil verwacht met het oude grasland. De samenstelling van de grasmat op het oude grasland was zeker niet prima en maakte veeleer een wat magere in druk. Bij elke keer maaien verwonder de het ons dan ook dat er zo weinig gewichtsverschil was tussen het nieuwe en het oude grasland. Het gras op het oude grasland was nl. veel korter, maar dit werd goed gemaakt door een veel dichtere bezetting. Verder was het ge halte van Verteerbaar ruw Eiwit ge middeld het hoogst. Slotconclusie: De resultaten van deze proef zijn ze ker niet zo, dat we van nu af aan moe ien gaan zeggen: Geen kunst weiden en geen nieuw ingezaaid grasland meer! Maar het is toch wel waarschijnlijk dat de beweringen dat kunstweiden of nieuw grasland een veel hogere op brengst geven dan oud grasland in veel gevallen overdreven zullen zijn. Heel veel percelen oud grasland kunnen bij een goede bemesting een opbrengst ge ven, die weinig of niet minder is dan van kunstweiden of nieuw grasland. Wel m enen wij te moeten opmerken, dat kunstweiden hun waarde ook ont lenen aan het feit, dat ze percelen bouw land, die „uitgebouwd'' zijn weer „op krachten" helpen. We zullen dus de kunstweide misschien vooral moeten zien als een „bouwlandgewas'' en niet als een vervanging van blijvend gras land. Wij zijn voornemens deze proeven voort te zetten, omdat wij er van over tuigd zijn dat heel veel Texelse boeren, ook na het resultaat van het afgelopen jaar, er nog niet aan zullen willen, dat de hier verkregen resultaten overal en onder alle omstandigheden zullen gelden C. v. Gr. Woensdag besloot de Heidemij met haar op Texel actief zijnde arbeids krachten, totaal plm. 90 personen, het werk wegens vorst te staken. De ruil verkavelingswerkzaamheden kwamen hierdoor tijdelijk stil te liggen. De vorst trof ook het bedrijf van Van Hattum en Blankevoort, dat bezig is met de bouw van het pompstation aan de Driehuizer- weg nabij Den Burg. Men was juist be zig met het storten van cement voor de fundering van de enorme kelder, waar in diverse objecten worden onderge bracht. De werkzaamheden, welke de fa. Daalder uitvoert, werden Woensdag nog voortgezet. In de landbouw moet hier en daar ook een tijdelijk ontslag plaatsvinden, wegens het winterweer. Deze werk krachten dienen, zoals bekend, zich niet tot het Arbeidsbureau te wenden, maar tot de vertegenwoordiger hunner be drijfsvereniging. S.V.O—nieuws Het eerste heeft het Zondag tegen ZDH niet bijster best gedaan, dit was trouwens ook wel te verwachten. VoOr de rust speelde men al met twee inval lers en na de thee met 10 man. Dit in aanmerking genomen was de uitslag nog niet zo gek. Tot 7 min. voor het eind was het nog 10, daarna doelpuntte Z. nog driemaal. Het tweede kwam met de eerste over winning thuis: 30. Goed gedaan, he ren, je ziet als je maar volhoudt, dan komt het vanzelf. Programma voor Zondag: Oosterend 1-MOC 1, aanvang 1,30 uur. Indien het weer zo blijft, luister dan Za terdag om 1 uur. en 6 uur naar de nieuwsdienst voor eventuele aflassing. Het tweede en de adspiranten zijn vrij. Tex. Boys Boys 1 speelde Zondag thuis tegen Petten 1. In een matige wedstrijd ver loren de Boys met 21. Het tweede ging uit naar De Koog 2 en kwam met een 61 overwinning thuis. IJs en weder dienende moet het 1ste elftal Zondag a.s. uit naar Koedijk, om 11,15 uur van de Groeneplaats. Vandaag even naar de nieuwsdienst luisteren, hoor. Indien de KNVB zijn programma af last, gaan de wedstrijden in de onder afdelingen van de KNVB automatisch niet door. De adsp. spelen vanmiddag om 3 uur uit tegen Texel b, aanvang 3 uur. Digestif Rennies - Om zuurbrand te blussen; óók om zuurbrand te voorkomen U hoeft niet meer tegen Uw maaltijden op te zien uit vrees voor zuurbranden op de maag. Met één of twee Rennies bij de hand blijft U iedere brand de baas en blust U de pijn bij voorbaat. Vraag Rennies bij. Uw apotheker of drogist. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 9 Jan. op om 8.47 uur en gaat onder om 16,47 uur. Maan: 8 Jan. V.M.; 15 Jan. L.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: 8 Jan. 8,20 en 20,35; 9 Jan. 9,10 en 21,20; 10 Jan. 10,00 en 22,00; 11 Jan. 10,45 en 22,35; 12 Jan. 11,25 en 23,10; 13 Jan. 12,05 en 23,45; 14 Jan. 12,30 en 15 Jan. 0,20 en 13,05. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water- Ontleend aan „De getijtafels voor Ne derland 1954'' bewerkt bij de Directie Algemene Dienst van de Rijkswater staat. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 30 Dec. 1954 t.m. 6 Jan. 1955: Geboren: Joseph Cornelis Antonius, zv Antonius C. J. Wessels en Cornelia Bakker; Elisabeth Maria, dv Jan Verberne en Afra A. Commandeur; Reinera Veronica dv Cornelis J. Barhorst en Theodora Bakker; Johannes Cornelis Petrus, zv Jacob J. Hih en Maria M. Kuip; Gerrit, zv Jan van Strien en Cornelia A. Bak ker. Ondertrouwd: Jan van der Kerkhof en Akke Kikkert; Jan Zuidema en Jel- tje Wiersma; Marten de Vries en Harm- ke A. de Graaf. Getrouwd: Petrus G. Kuip en Sibbel- tje M. Haarsma. Overleden: Hendrik Maas, oud 75 jr; Johanna I. Keijser, echtgen. van Bakker, oud 70 jaar; Kaatje Backer, wed. van Hoogerheide, oud 69 jaar; Broer de Boer, oud 76 jaar. Gevonden voorwerpen: muts, blauwe shawl, kinderdas. INGEKOMEN PERSONEN Cornelis J. Havik, van Wieringermeer, Schelpenbolweg 9 naar K 37; Gerardus A. D. Bloem, van Heemstede, Achter weg 5 naar De Waal 82; Maria C. van Zuilen, ev Hin, van Haastrecht, Prov. weg Oost 73 naar B 86. VERTROKKEN PERSONEN Bastiaantje S. Swank, van Groeneplaats 14 naar Oud-Beijerland, Koninginneweg 87; Nelly C. de 'Geus, van De Koog 41 naar Amsterdam, Amstel 254; Gildrina Vlaming, van Bosweg 24, Oosterend, nr Haarlem Nassauplein 2; Saakje Schu- rer, van Groeneplaats 11 naar Zuid- Rhcdesia; Trijntje Kind, van Graven straat 24 naar U.S.A.; Aris Vlaming, van Kerkplein 8 naar Den Helder, Koe koekstraat 20; Aaltje H. Dogger, van Oudeschild 251 naar Zijpe, Petten, Mid delweg 2, met gezin. 31 WONINGEN IN PLAN-ZUID GEREED Eigen haard is goud waard. Wel, in Plan-Zuid zijn alle 31 woningen, die de fa. J. Drijver Czn., daar in opdracht van de Woningbouwverenignig „Texel'' heeft gebouwd, gereed gekomen. Moderne wo ningen, die reeds allemaal zijn aange sloten op de waterleiding, d.w.z. de mi niatuur waterleiding, die wordt gevoed door de installatie van de Wolmani- seerinrichting aan de Hollewalsweg. 13 Van deze woningen bevatten 3 slaapka mers, 18 ervan vier slaapkamers. De bouw van dit complex, dat de som van f 313.000,heeft gekost, werd eind 1953 begonnen en kwam keurig op tijd gereed. Niettegenstaande het veelal on gunstige weer en.... de moeilijkheden, die de aanvoer van materiaal, zoals stenen en pannen opleverde. Ja, met de aanvoer daarvan gaat het verre van vlot. Dat bewijst ook de stagnering b.v. in de bouw van andere woningen. Het is een betreurenswaardig feit, dat de voltooiing van woningen thans wordt vertraagd door het uitblijven van de ge wenste aanvoer van bouwmaterialen. De aannemers, zo vernemen wij uit goede bron, zien met groter belangstel ling dan ooit uit naar nieuwe aanbeste dingen. BOUWVERGUNNINGEN De heer P. van Heerwaarden, Schoon- oordweg 18a, bouw woonhuis aan de Schoonoordweg; Kerkvoogdij N.H. Ge meente Zuid-Eierland, bouw van een keuken aan de kapel; de heer P. D. Kuiiper, Kogerstraat 20, wijziging gevel woning Kogerstraat 56. EMIGRATIE De heer J. van Uden, Eierland, is naar Nieuw-Zeeland geëmigreerd. Daar hébben zich reeds eerder twee zijner broers gevestigd. Voorts vernemen wij, dat de heer Joh. van Heerwaarden Wzn, voorheen Gasthuisstraat, Den Burg, en j echtgenote besloten hebben tot emigra tie. Hij gaat naar Australië, waar zijn broer C. van Heerwaarden, reeds enige tijd werkzaam is. BINNENVAARTUIG ZONK; OPVARENDEN KONDEN WORDEN GERED Door het lage water raakte het bin nenvaartuig „Catherina", eigendom van de rederij Doeksen, Terschelling, dat met een lading schelpen op weg was naar Amsterdam, op het Vogelzand, ca. vier km buiten de Texelse kust en -ter hoogte van Nieuweschild, aan de grond. De twee opvax-enden, schipper D. Post en zijn knecht E. Post, trokken door stakelen de aandacht, waarop de Dorus Rijkers naar de plaats van de stranding veer. Het water was zelfs voor de red dingboot te laag. Bij vloed - 's morgens vroeg - maakte de Dorus Rijkers con- tact. Men besloot de Catherina naar Oudeschild te slepen, maar al spoedig brak de tros en begon het 400 ton grote schip te zinken. De opvarenden raakten te water, maar konden worden gered. Woensdagochtend spoelde bij Oude schild twee reddingsgordels van de Do rus Rijkers aan. alsmede een aantal luiken van de Catherina. Later spoelde nog het dak van de stuurhut aan. Het daaraan vastzittende kompas werd door de strandvonderij geborgen. In de op 30 December j.l. gehouden vergadering van Hoofdingelanden van de polder Eijerland op Texel werd o.m. besloten, de Eijerlandse binnendijk voorzover deze is gelegen achter de pol der de Eendracht - te verhogen tot 3,50 m. plus N.A.P. Dit in verband met de toestand waarin de zeedijk van de pol der de Eendracht is komen te verkeren door de stormen der laatste weken. Het gedeelte binnendijk in kwestie is 3400 meter lang. De verhoging zal plaats vinden over plm. 1200 meter lengte en wel die gedeelten, welke op het moment 3,40 m. plus N.A.P. of lager zijn. Het werk, waarmede zo spoedig mo gelijk een aanvang wordt gemaakt, zal plm. f 8.000,vragen en kan uit het Reservefonds tot verdediging tegen de zee. worden gefinancierd. Bij de aanvang der vergadering had de Voorzitter verzocht goed te vinden een punt aan de agenda toe te voegen, n.l. de samenvoeging polder Eendracht- polder Eijerland. Dit punt kwam, met algemeen goedvinden, als punt 4 der agenda ter sprake. Na een uitgebreide discussie kwam de vergadering tot de slotsom, dat sa menvoeging als bovenbedoeld, momen teel vcor de polder Eijerland niet aan vaardbaar is. Dit zou opnieuw kunnen worden bezien, wanneer de zeedijk van de polder Eendracht door Rijk en- of Provincie en eigenaars tot een betrouwbare en solide zeedijk werd gemaakt. De Voorzitter zegt het dienstig te vinden tot de Prov. Waterstaat van Noordholland - van wie de gedachte der samenvoeging is uitgegaan - het verzoek BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat met ingang van heden de invoer van varkens, in verband met elders heersende varkens pest, is verboden. Texel, 6 Januari 1955. Burgemeester en Wethouders van Texel* De Burgemeester, C. de Koning De Secretaris, P. Beemsterboer VERENIGING VAN OUDLEERLINGEN Voor de uitvoeringen van de Vereni ging van Oudleerlingen van de Land bouwschool op 28 Januari en 5 Februari a.s. zijn kaarten verkrijgbaar bij de heer C. P. Laan, Kogerstraat 21, Den Burg, Tel. 126 en 's Maandags in Hotel Texel. r? Omstreeks April a.s. zullen die tele- foon-abonné's, die zijn aangesloten op een hulpkantoor, dit geldt dus voor alle centra buiten Den Burg, elkaar onder ling automatisch kunnen bereiken. Zij kunnen dan nl. rechtstreeks, zonder in schakeling van hun hulpkantoor, het nummer van hun dorpsgenoten draaien. Voorts zullen zij dan rechtstreeks con tact kunnen opnemen met Den Burg. om zich in verbinding te stellen met het verlangde nummer in een der andere plaatsen op of buiten Texel. De Buitendorpers zullen hierdoor dus - een belangrijke schrede zetten op het I pad der vervolmaking van onze tele- i foon. De volledige automatisering, waarbij dus de telefonisten niet meer behoeven te assisteren, zal evenwel voor ons ei land nog een jaar of drie duren. Voor de op het net Den Burg aangesloten abonné's, zal er de eerste drie jaar dan ook geen nieuws onder de zon zijn, tot zolang zullen zij derhalve de bemidde ling van de telefoniste moeten inroepen. I Ook wat het bellen binnen het eigen telefoonnet aangaat. Daar de buitendor pen over enkele maanden rechtstreeks in contact kunnen komen met Den Burg zullen zij dag en nacht van hun telefoon gebruik kunnen maken, wat thans nog voor een kleine categorie doorverbin dingen geldt. In zoverre geniet de aan geslotene op het net Den Burg reeds 'n belangrijke voorsprong, want op dit net kan men reeds geruime tijd dag en nacht telefoneren. Wij kwamen op dit bericht naar aan leiding van de bewering, dat in De Koog reeds door iemand automatisch kon worden gebeld. Dat kan echter niet het geval zijn. Natuurlijk is het wél mo gelijk, dat die abonné reeds in het be zit is van het voor de automatisering benodigd apparaat. te richten, op een eerstkomende verga dering van Hoofdingelanden een en an der door een deskundige te doen toe lichten. Hiertoe wordt besloten. Mede op verzoek der Prov. Water staat vraagt de Voorzitter het oordeel der vergadering over de gedachte om geheel Texel in één Waterschap samen te vatten. De vergadering bleek eenstemmig van oordeel, dat de polder Eijerland waterstaatkundig bezien een apart ge heel vormt. Uit dien hoofde bleek men aan zelfstandig blijven van de polder de voorkeur te geven. INGEZONDEN NEEN, NEEN, ZO IS HET NIET! Een enkele keer, had ik te De Cocks- dorp reeds de absoluut onjuiste mening horen verkondigen, dat, wanneer de Eendrachtdijk door zou breken, dat voor de Eierlandse dijk een betekenend zakken van het water tot gevolg zou hebben. Nu ook de Tex. Courant, zonder enig commentaar, een dergelijke suggestie heeft overgenomen, meen ik goed te doen, daar tegen op te komen. Wel kan de mogelijkheid bestaan, wanneer meerdere polders in een min of meer afgesloten gebied door hoog water worden bedreigd. Want wanneer dan één flinke polder onderloopt, kan dat voor de andere polders een gunstige uitwerking hebben. In mijn jeugd heb ik bijv. door men sen, die de watersnood van 1825 nog hadden meegemaakt, horen vertellen, dat toen evenals later in 1916 'n groot aantal polders in N.H. overstroomd was, dat toen op een zeer dreigend moment, de dijk van de grote en diepgelegen polder „De Wijde Wormer" het begaf, dit voor de polders in de omgeving een daling van het water tot gevolg had. Toen echter in 1916 in de Zuiderzee dijk, tegenover diezelfde polders op verschillende plaatsen door zeer grote gaten het water meer vrij in en uit kon stromen, was het nauwelijks merk baar, wanneer weer een nieuwe polder onderstroomde. En hoe zou dit in ons geval anders kunnen zijn, waar Texel door de uitge strekte Waddenzee half omringd en de nog zoveel grotere, door de storm hoog opgejaagde watermassa's van de Noord zee voor onmiddellijke aanvulling zou den zorgen? En dan nog te spreken van een halve meter daling, evenals in 1953. Is men dan nu al vergeten, dat juist het sterk verminderen van de wind toen 'n vrij snelle daling van het hoog opge jaagde water tot gevolg had en dat daardoor ook de Eendrachtpolder hele maal niet vol is geweest, doch het wa ter nog wel plus minus 60 a 70 cm be neden de kruin van de dijk is gebleven. Dat klopt dus wel zo ongeveer met de vermeende daling van een halve meter. Ook nu mogen we weer van geluk spreken, daar ook thans, juist toen de toestand werkelijk heel critiek dreigde te worden, de wind in kracht afnam en het water niet de verwachte hoogte be reikte. Nee, geen enkele suggestie, hoe dan ook, mag ons afleiden van de ge dachte dat de dijken inderdaad te zwak en te laag zijn en dat een snel en af doend ingrijpen niet langer op zich mag doen wachten en ditzelfde geldt voor de duinen, daar waar evenzo de toe stand weldra onhoudbaar dreigt te worden. J. Hooijberg UIT DIE GOEIE OUWE TIJD Onze vroegere eilandgenoot, de bijna 91-jarige heer N. W. Duinker, thans wonende te Vlieland, schrijft ons zijn volgende herinneringen: In de laatste couranten las ik hoe of men vroeger heeft getracht een haven bij de kaap te krijgen. Van elk dorp was er een boodschaploper, die een paar keren per week naar Den Burg kwam om boodschappen te doen voor de dorpsbewoners. Van Oosterend was die man Simon Mossel en het was gewoonte dat die met nieuwjaar met een nieuwjaarwens kwam. Dat was ook in die* tijd toen men het druk over de haven om Oost had Het waren verschillende versjes. Het eerste ging ook al over de haven dat ken ik niet geheel meer, maar het er op volgende was: „Ik hoop dat wij het spoedig zien, Het kruije van de polderlien, En het heije van de palen. Dat wensch ik jullie allemaal, Oosterend en Oost en dorp De Waal, Waarvoor ik boodschappen moet halen" Er is een schip uit de haven onbe mand weggedreven las ik. Dat was niet het eerste. Juist weet ik het niet, maar ongeveer 70 jaren geleden is bij stormweer een nieuwe Tjalk van Pieter Rab de haven uitgedreven. In Workum zagen de mensen die tjalk op de kust aandrijven. Er zijn een paar mensen met een boot het schip tegemoet geroeid en die hebben het veilig bij de sluis vast gemaakt.

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 1