Groen 2 in het hart Puistjes mm Afdeling De Koog der VVV Texel vergaderde Wrijf Kou en Pijn wes met DAMP® Aansluiting op de Drinkwaterleidin ZATERDAG 15 JANUARI 1955 69e JAARGANG No. 6905 TEXELSE^COUMNT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 -Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abcnn. pr. f 1,95 p. kwart. 4- 20 ct. incasso. Adv. 8 c. p.mm. De Dinsdagavond in „De Toekomst gehouden vergadering der VW, afde ling De Koog, viel een druk bezoek ten deel: toen de voorzitter, de heer C. Groenhof, opende 'kon hij 44 personen welkom heten. Ondanks het ongunstige weer mag seizoen 1954 goed genoemd worden, aldus de voorzitter. Nadat de secretaris, de heer P. Eel- man, de goed verzorgde notulen had ge lezen, vond een bestuursverkiezing plaats. De heren N. Kikkert en J. Zwan werden herkozen. Vervolgens hield de directeur, de heer J. C. Quint, een korte beschou wing over het afgelopen seizoen, dat voor de meeste leden zeer goed is ge weest - niét natuurlijk voor hen, wier bedrijf staat en valt bij het weer. Het bezoek door buitenlandse toeristen was opvallend groot. De aanvragen voor het nieuwe sei zoen doen de verwachting rechtvaai'di- gen, dat ook 1955 weer een grote stroom toeristen het Marsdiep zal oversteken. Iedere post brengt ook weer aanvragen vanuit Duitsland. De Duitsers zijn nu eenmaal gewend vroeg te bespreken. Het aantal klachten van de zijde der gastheren bleef minimaal. Wel bleek in bepaalde gevallen misverstand te zijn ontstaan inzake de schadeloosstelling wegens voortijdig vertrek. In diverse landen schijnt men zulk een regeling nl. niet te kennen: men stapt op, wanneer men dat verkiest. De directeur zegde toe in het orgaan een woordje aan dit onderwerp te wijden, opdat de gast op de hoogte is van de regeling, zoals die in ons land geldt. Spreker memoreerde voorts het uit stekend geslaagde strandfeest, de gold- rush en de lampionoptochten. Mevr. B. Luberti-van Bergen noemde hij de ziel der kinderfeesten. Een nieuw seizoen wacht. Nieuwe ac tiviteit, die zich allereerst richt op de propaganda. De krant Voor Vrienden van Texel zal daarin weer een belang rijke rol spelen. Ook dit jaar zullen weer vier edities van elk 10.000 exem plaren verspreid worden. Het eerste nummer liefst uitgebreid tot 12 pagina's Ontegenzeggelijk is dit ook het belang rijkste nummer, want het zal reeds vol gende maand in zee gaan. De folders zullen ook weer de schoonheid van ons eiland verkondigen. 'Er zullen diverse soorten van de pers komen. De directeur kwam het wenselijk voor de reclame campagne in de dagbladen reeds eind Febr., begin Maart te doen starten: uit de reeds binnenkomende aanvragen valt oo te maken, dat *de toeristen steeds vroeger aan het plannen maken zijn. Daar de belangstelling vanuit Duits land ook voor Texel groot is en de Duit sers voor 90 'pet in de maand Auugstus met vacantie gaan, meende de directeur voorlopig met een passieve propaganda te kunnen volstaan: het beantwoorden van de vele aanvragen en het zenden van de krant plus folder, doch geen extra wervingsacties. Er wordt momen teel trouwens toch al reclame in Duits land voor ons eiland gemaakt: op ver zoek van de Duitse Vereniging voor Vo gelbescherming die een zeer groot aan tal leden telt, draait daar thans nl. de Texelfilm. Het zou niet kwaad zijn als er tóch extra bezoek vanuit Duitsland kwam, maar dan tijdens de vogelbroed tijd. De grote trek van buitenlanders naar Nederland vindt o.a. zijn oorzaak in het feit, dat Nederland relatief goed koop is. Naarmate de prijzen minder aanlokkelijk zouden worden, zou de aantrekkingskracht echter weer kunnen gaan afnemen. Gelukkig liggen, aldus de directeur, de „Texelse prijzen" gun stig t.o.v. de anderen. Voor en door de gasten Ofschoon de gasten voor de rust en de vrijheid naar ons eiland komen, mag het element ontspanning niet worden verwaarloosd. De factoren ontspanning en rust behoeven elkaar geenszins uit te sluiten. Dat heeft b.v. de miniatuur golfbaan bewezen. Het buitenland kent programma's voor en door de gasten. Dit verdient ook voor Texel navolging. Er zijn feitelijk geen financiële risico's aan verbonden. Voor De Koog zou we kelijks ëen vaste avond daarvoor ge reserveerd kunnen worden. Dat daar behoefte aan is, bewijzen de successen welke de leden te Den Hoorn en De Cocksdorp ieder seizoen opnieuw mogen boeken. Spreker noemde in dit verband zijn contact met vertegenwoordigers van de Vereniging van Werkstudenten, die hier bij zomerdag gedurende een zevental weken met een groep van dertig man in de landbouw actief plegen te zijn. Zij zouden gedurende het seizoen diverse avonden kunnen verzorgen. De duin vallei achter de „Noordzee" is daarvoor een zeer geschikte plek. Meer licht Dat het dorp De Koog nog lang niet aan de naam „ville lumière" toe is, kunt U het hele jaar door constateren: het aantal lantaarns is er maar hoogst spaarzaam aangebracht. Het zou dan ook een goede daad zijn, als de Dorpsstraat beter verlicht werd: licht trekt aan, duisternis stoot af. De Directeur deed diverse suggesties. Men zou b.v. een guirlande van lampje kunnen spannen, de gehele Dorpsstraat door. Misschien kan door samenwerking tussen gemeen te en particulieren iets goeds tot stand gebracht worden. Elders boekt men daar successen mee en waarom zou dit hier ook niet gaan? De Rondvraag Mevr. Wullink pleitte voor de verbe tering van de route-aanwijzingen. Ge antwoord werd, dat van de zijde der ANWB nauwe samenwerking is toege zegd. Het is vooral de zaak de route naar de diverse broedplaatsen zo duide lijk mogelijk aan te geven. Dit voorkomt tijdverlies en ergernis. Toen mevr. W. het plaatsen van ban ken bepleitte zagen wij de heer Mantje ijverig noteren, zodat De Koog ook in deze goede hoop mag koesteren. Mevr. W. memoreerde het op 1 Au gustus voor en door de Zwitsers geor ganiseerde feest ter herdenking hunner bevrijding. Texel zou goed doen daar aandacht aan te besteden. In antwoord op een vraag van de heer D. Eelman werd medegedeeld, dat De Koog de komst van papierbakken voor plaatsing in het dorp zelf tegemoet mag zien. De heer A. Daalder wees op de wen selijkheid tot aanleg van een behoorlijk h'tegel-) pad langs „Op Duin" naar het strand. De heer Tj. Alderlieste oefende felle critiek uit over de toestand waarin de Badweg bij het strand verkeert. Ook wordt het meer dan tijd, dat er een deugdelijke afrit naar het strand zelf komt. De heer Tj. van der Lei hoopte, dat De Koog inderdaad een vaste ontspan ningsavond zou krijgen. Hij zou het jammer vinden als de door de directeur gedane suggestie zonder effect bleef. De heer W. Visser vreesde, dat de ;emeente kampeerverordeningen in het leven zal roepen, welke de belangen van de kampeerders zullen schaden. Van de de der bestuurstafel werd verzekerd, :iat de VVV waakzaam blijft. Wel moest het bestuur bekennen, dat ook haar „nog vele punten onduidelijk zijn'" De heer A. Daalder vroeg of uitbrei ding van de kombesteiling bepleit kan worden. Het Bestuur beloofde zich in verbinding te stellen met de PTT. De heer Mantje merkte op, dat vele toeristen onkundig zijn van het verschil tussen de natuurmonumenten van het Staatsbosbeheer en die van de Ned. Ver. voor Natuurmonumenten. Toegezegd werd hierop in het orgaan te attenderen. De voorzitter richtte vervolgens een woord van erkentelijkheid aan het adres van de heer Mantje, die reeds veel ten gerieve van de gasten heeft verricht Maar.laat men dan ook tonen, dit te waarderen. De Koger jeugd blijkt nl. vernielzuchtig en toen op een bepaald punt het hinderlijk prikkeldraad werd verwijderd - van de zijde van de Bos- wachterij - ging men dat terrein maar meteen als vuilnisopslagplaats gebrui ken.... Ouders, geeft het goede voor beeld. De voorzitter richtte ook woor den van waardering aan het adres van het gemeentebestuur, dat veel voor De Koog doet. Hij herinnerde o.a. aan de beplanting van de Brink. Een der aanwezigen deelde nog mede, dat voor De Koog een beplantingsplan is opgemaakt en wel in het kader der ruilverkaveling. Spreker adviseerde jeugdfooomplantdag te houden en ieder kind zijn eigen boom te laten planten. Zou, als „zijn" boom van een labeltje met de naam van de planter is voorzien, dit niet een prachtig middel tevens zijn tot bescherming van de jonge aanplant? Tenslotte werd op de ouders en omwo nenden een beroep gedaan mede te werken tot het doen slagen van dit plan. Hierna volgde sluiting. ZONDAGSDIENST DEN BURG DOKTER VAN LOON ONTRUIMING DIENSTWONINGEN Het gemeentebestuur van Texel ves tigt de aandacht van de werkgevers en werknemers in de landbouw, voor wat betreft de ontruiming van dienstwonin gen, op het volgende: De huisvestingsmoeilijkheden in deze gemeente maken het noodzakelijk, dat indien door beëindiging van het dienstverband de werknemer zijn wo ning moet ontruimen, of de werkgever de beschikking over zijn dienstwoning wenst te verkrijgen, hiervan zo spoedig jelijk, doch uiterlijk vóór 25 Januari 1955 opgave wordt, gedaan bij de ambte naar voor de huisvesting, Raadhuis Den Burg. Texel, 15 Januari 1955. Burgemeester en Wethouders van Texel. De Burgemeester, C. de Koning De Secretaris, P. Beemsterboer GEMEENTE TEXEL Loop der bevolking over 1954: Respectievelijk mannen, vrouwen, totaal Aantal inwoners per 1 Januari 1953 5131 4977 10.108 Geboren in 1954 103 149 257 Ingek. personen 193 176 369 5432 5302 10.734 Overleden 43 47 90 Vertrokken 233 226 459 Aantal inwoners per 31 December 1954 5156 5029 10.185 Waarom steeds meer lijden en langer lijden - aan die ondragelijke Eheumatiek Doe toch een bloedzuiverende kuur. Met Kruschen. Bij talloze Rheumatieklijders ligt de oorzaak in onzuiver bloed. En daartegen is Kruschen de remedie. Door de aansporende werking van Kruschen op de bloedzuiverende organen gaan deze weer krachtiger werken; het bloed gaat sneller stromen en blijft zo vrij van de onzuiverheden, die Uw pijnen veroorzaken. Kruschen's zes minerale zouten zijn over de hele wereld be roemd- En niet zonder reden- Begin ook met Kruschen. Liever vandaag dan morgen. CURSUS AARDAPPELSELECTEURS De cursus voor aardappelselecteurs in de Landbouwschool gaat door. Hiervoor hebben zich 20 gegadigden opgegeven. Nieuwe deelnemers kunnen zich nog opgeven bij de heer C. P. Laan, Koger- straat 21, Den Burg, Telefoon 126. KAARTVERKOOP VERENIGING VAN OUDLEERLINGEN De kaarten voor de uitvoering van de Ver. van Oudleerlingen gaan weer vlot van de hand. 's Maandags kunt U krijgen in Hotel „Texel" en verder bij C. P. Laan, Kogerstraat 21, Den Burg, Telefoon 126. INGEZONDEN (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie) Geachte Redactie, Als voorzitter van de N.C.L.B. mocht ik na de Februari-ramp een vergadering meemaken met het polderbestuur van Eierland, De avond had tot doel het or- niseren van het dijkleger enz. Her haaldelijk hebben we in Eierland z.g. oefeningen gehad met sirene en bran dende lampen. Resultaatvan de organi satie: prachtig. Nu de practijk. Bij de laatste storm heeft het polderbestuur gemeend het dijkleger te moeten oproepen. Of het nodig was of niet kan ik niet beoorde len. Interesseert me ook niet. Maar wel interesseert me het feit, dat er maar een klein percentage van de dijkplichtigen aan de oproep gevolg heeft gegeven, de rest had blijkbaar vrijstelling". Zaterdag jl. las ik in de Texelse Courant het verslag van de laatstgehouden vergadering van het pol derbestuur. De mobilisatie van het dijk leger is er blijkbaar niet besproken, al thans ik kon het er niet uit opmaken. Mag ik aannemen dat de gang van za ken naar wens is geweest? Dan acht ik mij hiermede ontslagen van mijn dijkplicht, en ga ik me ook scharen in de gelederen van het duin- leger. Ter toelichting kan ik U vertel len dat dit mensen zijn, die hun -meu beltjes op zolder sjouwen en de duin kant opzoeken. Het is de veiligste weg en och er ge beurt je niets, al is ons dan ook op de eerstgenoemde vergadering verteld, dat niet opkomen van het dijkleger straf baar was. F. Oosterhof, Eierland WETTELIJKE REGELING VERSTER KING DER ZEEDIJKEN OP KOMST Desgevraagd wijzen GS er op, dat blijkens de memorie van toelichting op de Rijksbegroting van Verkeer en Wa terstaat voor 1955 een wettelijke rege ling tot verzwaring en verhoging van zeedijken te verwachten is. De Minister is van mening, dat het niet verantwoord zou zijn, indien de versterking van de zwakke plekken, zo als die in het licht van de stormvloed van Februari 1953 nodig wordt geoor deeld, in afwachting van de tot stand- koming van een wettelijke regeling zou stagneren. Het is dringend gewenst, de totstand koming van de noodzakelijke verbete ringen, waartoe de betrokken beheer ders zullen moeten besluiten, wegens hun spoedeisend karakter reeds nu van Rijkswege te stimuleren door de nodige fondsen beschikbaar te houden om deze werken geheel of gedeeltelijk te finan cieren. Van het Rijk is tot dusverre nog geen ant-woerd ontvangen op het verzoek om subsidie (op grond van artikel 7 van de Noodwet Dijkherstel ten behoeve van dijkverbeteringen op Texel. Het is dus de bedoeling, dat de zwak ke dijkgedeelten gelijkwaardig worden aan de aangrenzende dijkvakken, aldus lichten GS dit standpunt van de minis ter toe. Door de uitvoering van het zo genaamde zwakke-plekkenplan zal de sterkte van de gehele dijkring van Texel aanmerkelijk worden vergroot. Het laat zich aanzien, dat het overleg met de Delta-commissie over deze werken, wel ke op korte termijn dienen te worden uitgevoerd, spoedig tot overeenstem ming zal leiden. Omdat gebleken is, dat er onder de I bevolking nog veel misverstand heerst j omtrent de aansluiting op de drinkwa- tei leiding deelt het gemeentebestuur - na overleg met het Provinciaal Water leidingbedrijf Noordholland - als ant woord op de vele ter zake gestelde vra gen, het navolgende mede. Is men verplicht zich op de drinkwater leiding aan te sluiten? Inderdaad bestaat er volgens artikel 39 van de „Bouwverordening voor de jemeente Texel'' een verplichting tot aansluiting op de drinkwaterleiding. Deze verplichting is als volgt omschre ven. Het eerste lid van dit artikel be paalt, dat elke woning afzonderlijk voorzien moet zijn van een middel tot watervoorziening, dat deugdelijk drink- huis'houdwater verschaft. Volgens derde iid van dit artikel moet dit middel tot watervoorziening bestaan in een aansluiting op de drinkwaterleiding indien enig deel van de woning niet meer dan 40 m verwijderd is van een rocfdbuis van die waterleiding of van de as van de weg, waarin ter plaatse een zodanige hoofdbuis aanwezig is. De afstand van 40 m wordt gemeten over de kortste weg, langs welkte aansluiting zonder overwegende bezwaren kan worden gemaakt. Indien .men verplicht is zijn woning aan te sluiten op de waterleiding, moet binnen de woning tenminste één aftap- .raan aanwezig zijn. Voorts zijn de eigenaren van deze wo ningen verplicht een abonnement voor waterverbruik aan te gaan met het Pro vinciaal - Waterleidingbedrijf voor Noordhclland, volgens de daarvoor gel dende bepalingen, (artikel 39, 5e lid, der Bouwverordening). Welke voorwaarden gelden voor de aan sluiting en de waterlevering? Het is uiteraard niet mogelijk, alle voorwaarden voor de levering van wa ter in kort bestek te releveren. Een exemplaar van deze voorwaarden is trouwens verkrijgbaar bij het kantoor van het P.W.N., Haffelderweg 15, Den urg. Aansluitingskosten. De dienstleiding (bestaande uit de leiding, die de hoofdleiding met de drinkwaterinstallatie verbindt, met in begrip van de dienstkraan, de hoofd kraan en de watermeter) wordt door de P.W.N. aangelegd en in normale geval len op kosten van het bedrijf. Het eind punt van deze dienstleiding ligt als re gel 1 m binnen de grens van het aan te sluiten perceel, (kadastrale perceel). Op het eindpunt komt de meterput. De leidingen vanaf dit eindpunt, alsmede de overige installaties, moeten door de eigenaar worden aangelegd en bekos tigd. Bij bestaande installaties zal het P.W.N. zoveel mogelijk trachten de ei genaren toestemming te verlenen om de aanwezige leidingen te handhaven. De werkzaamheden mogen slechts worden verricht door een waterfitter, die krach tens de bepalingen der „Regeling voor de Erkenning van Waterfitters" door de Directie van het P.W.N. als erkend wa terfitter is ingeschreven. De geabonneerde is verplicht om een bruikbare ruimte voor de opstelling van een put ten dienste van de plaatsing van de hoofdkraan en een watermeter kosteloos beschikbaar te stellen. De kos ten van deze put komen ten laste van de geabonneerde. II. Abonnementskosten. Abonnementen worden aangegaan met de eigenaren van de percelen. Be zwaren tegen de abonnementsprijs moe ten door de geabonneerde schriftelijk •bij het bedrijf worden kenbaar gemaakt binnen 3 maanden, nadat met de water- levering volgens de abonnementsprijs is begonnen. a. Bij huishoudelijk gebruik. De abonnementsprijs wordt per gezin berekend, bij gebruik uitsluitend voor drink-, was- en schrobwater en voor spijsbereiding, naar de gezamenlijke oppervlakte der verdiepingen. Ook bij gebouwen kunnen worden bijgerekend. De grootte der oppervlakte wordt bui tenwerks gemeten. Van zolder- en kel derverdiepingen wordt de daarop aan wezige woonruimte berekend. De minimum abonnementsprijs be draagt bij een oppeiwlakte van 35 m2 of minder f 14,40 per jaar, om geleide lijk op te lopen bij een oppervlakte van boven de 220 m2 tot f45,60 per jaar. Voorts wordt per jaar per gezin rekening gebracht: 1. voor een badkuip f 12,per jaar 2. voor een afzonderlijke douche-in richting f4,80 per jaar 3. voor een closet met waterspoeling f 7,80 per jaar 4. voor elk volgend closet met water spoeling f 3,per jaar Voorts worden nog aanvullende ta rieven berekend voor: besproeiing van een tuin; besproeiing van een straat etc. cr Het toegestaan verbruik is gelijk aan het abonnementsbedrag gedeeld door f 0,30, dus bij een bedrag van f 27, per jaar is 90 m3 water per jaar. In dien de watermeter een hoger verbruik aanwijst wordt de meerdere hoeveelheid tegen f 0,40 in rekening gebracht. b. Bij gebruik door bedrijven, instel lingen etc. Water voor bedrijven, neringen, in stellingen van algemeen belang etc. wordt uitsluitend over de meter gele verd. Het abonnement wordt aangegaan voor een minimum hoeveelheid water van 32 m3 per kalenderjaar, tegen de pr:js van f 0,30 per m3. De hoeveelheid water, welke meer door de meter is aangewezen, meet worden bijbetaald tegen de prijs van ,f 0,30 per m3. Voor geplaatste watermeters, bij de hierge noemde bedrijven etc., is huur verschul- c. Bij gemengd gebruik. Indien naar het oordeel van de Direc- :ie kan worden verondersteld, dat het gebruik wegens de tot gemengd gebruik aanleiding gevende omstandigheden, ,1 echts in beperkte mate het huishoude lijk gebruik zal overschrijden kan het tarief, voor huishoudelijk gebruik te be rekenen, worden verhoogd met een door de Directie te bepalen toeslag. III. Algemene bepalingen. Abonnementsgelden, ;zornede eventu eel fen laste van de geabonneerde ko mende vastrechtbedragen en meterhuur, zijn door de geabonneerde bij vooruit betaling in 4 gelijke termijnen ver schuldigd. Het verschuldigde uit hoofde n meerder watergebruik dan bij voor uitbetaling wordt voldaan, moet afzon derlijk worden betaald. Vaak wordt ook de vraag gesteld, of de eigenaren de uit de aanleg van de waterleiding voortkomende kosten op de huurders kunnen verhalen. Dit is in derdaad het geval. De kosten van het watergebruik kunnen ten laste van de huurder worden gebracht, terwijl voorts aanlegkcsten van de waterleidings installatie in de huur kunnen worden verdisconteerd. Deze aanlegkosten dienen dan over 'n bepaald aantal jaren te worden afge schreven. Meestal rekent men hiervoor een 10-tal jaren. In dit geval kan de huur dus jaarlijks met 1/10 deel van de aanlegkosten worden verhoogd. Het is de geabonneerde c.q. de ge bruiker verboden: werkzaamheden aan de dienstleiding met toebehoren te verrichten of te doen verrichten; b. water te verspillen; c. leidingwater om niet of tegen ver goeding af te staan (behoudens in geval van brand). Enkele der voornaamste verplichtin gen zijn voorts: 1. zorg te dragen, dat de installatie vol doet aan de daarvoor geldende „Voor waarden". maatregelen te nemen tegen schade door vorst- 3. door schuld of nalatigheid ontstane schade te vergoeden. kennis te geven van verbouwing of wiiziring van het aangesloten perceel en van de voorgenomen veranderingen der installatie. Texel, 6 Januari 1955. Het gemeentebestuur van Texel. Het Provinciaal Waterleidingbedrijf Noordholland. Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneeet. Dc „Mokvallei,, bedreigd De afslag van de duinen van Texel, ter hoogte van het noordwestgedeelte van de Moksloot (ten westen van het dorp Den Hoorn) is belangrijk. Rijks waterstaat bestudeert thans of tenge volge hiervan moet warden gerekend op een verloren gaan van de Mokvallei. (Met Mokvallei wordt bedoeld de reeks valleien tussen De Mokbaai en paal 14: Noordvlalc, Heidevlak, Pompevlak, Grotevlak - red.) Dit wordt medegedeeld in de Memo rie van Antwoord op de provinciale be groting voor 1955. Tevens wordt onder zocht of hiertegen maatregelen dienen te worden genomen. Dit onderzoek is nop niet geëindigd. Gedeputeerde Staten menen het re sultaat te moeten afwachen van dit on derzoek, alvorens zij zich gaan beraden, of er aanleiding bestaat bij het Rijk aan te dringen op het nemen van maatrege len om de afslag van de kust te beper ken. Bij het afdelingsonderzoek van de begroting blijkt één van de statenleden hierop te hebben aangedrongen.

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 1