MET ïÜfiSïi WERK I Het witste bed dat ooi werd „afëetald mmn SUNIIGHT g&ettt U Texel heeft nog steeds belangstelling- voor het paard Aan rheuma sterft bijna niemand, maar Filmavond N.C.L.B. 't Verlicht over! Zeker, wij hebben geen enkele bezoeker van de avond, welke Zaterdag door de Paardensport in Hotel Texel was georgani seerd, per tilbury, landauer of calèche naar de Groeneplaats zien rijden, maar de taxi heeft nu eenmaal ontegenzeggelijk de havermotor verdron gen. Het zal dan ook niemand zijn opgeval len, dat er geen door paarden getrokken rijtuigen verschenen om de bezoekers naar hun feest te brengen. Het paard moet nu eenmaal met een heel wat bescheidener po sitie genoegen nemen. Maar dat wil niet zeggen, dat wij ons in een paar denloos tijd perk bevinden. De heren Keesom en Stoepker Jr hebben ons tenminste Zater dagavond verzekerd, dat er op Texel stel lig nog een 700-800 rossen worden ge houden, wat een indrukwekkend getal lijkt, doch in feite maar een klein deel van vroeger. „In Eierland b.v. werden voorheen, dus vóór de mechanisatie haar intree deed, op één bedrijf tien tallen paarden gehouden, niet alleen werkpaarden, maar ook voor de aanfok en de handel. Thans worden op de Texelse veebedrijven, dus hoofdzakelijk het z.g. Oude Texel, gemiddeld per be drijf twee paarden gehouden en in Eier land, dat hoofdzakelijk de landbouw be oefent, gemiddeld nog slechts. één paard per bedrijf. Vele Eierlandse be drijven bezitten zelfs geen paard meer. Vooral na 1945 is de mechanisatie enorm toegenomen, mede door het feit, dat de landarbeidersionen hoger waren gewor den en door het feit. dat er minder ar beidskrachten voorhanden waren. Dat de mechanisatie het zou winnen was te voorzien, want hierdoor kan één ar beidskracht vier tot vijf man vervangen. Wij hebben momenteel niet één paard meer, terwijl op ons bedrijf er vroeger 11-13 werden gehouden" Aldus de heer Stoepker Jr. Maar, weinig of veel paarden, de Paardensport is een vereniging, die haar bestaansrecht ieder jaar opnieuw mag en weet te bewijzen: dan toch ko men de- (vergeten) tilbury's uit de „stof hoek" te voorschijn om te worden ver sierd en bespand ten einde deel te ne men aan een der attracties ter gelegen heid van het concours. Dan komen de werkpaarden uit het gareel en onder de man om als Waddenruitersros de ene barrière na de andere te nemen. Ja, er leeft nog wel wat in onze Texelse paar- denwereld. Daarom was er dus alle re den om óók het door verschrikkelijk slecht weer grotendeels in het water ge vallen concours te besluiten met een (late) feestavond, waarop o.a. de prijzen konden worden uitgereikt. De leiding berustte weer in de handen van de heer H. Keesom, aan wie werke lijk een Wim Kan verloren is gegaan, want zijn conférence is origineel en sprankelt van humor. De vele paarden sportliefhebbers en hun relaties heette hij van harte welkom, in het bijzonder de deelnemers, de Waddenruiters, bur gemeester De Koning en wethouder Hin en last but not least onze vroegere eilandgenote de familie dokter Swart, die nog steeds volop meeleeft met Texels lief en leed. Aan het door Pluvius zo zwaar ge handicapte concours verspilde de voor zitter maar weinig woorden: de totale ontvangst aan de kassa van het och- De leden van de Nat. Chr. Landar beiders Bond en de met hen sympathi- serenden werden Vrijdagavond te Oos terend vergast op een prima filmpro gramma. Groot ook was de belangstel ling, want toen de voorzitter, de heer P. Riemens, opende was het gebouw voor Christelijke Belangen geheel gevuld. Na samenzang van Psalm 89:1 en ge bed sprak de voorzitter zijn voldoening uit over de flinke opkomst, waaruit het medeleven met de Bond sprak. De be langstelling van de zijde van andere or ganisaties deed spreker een genoegen. Hierna werd gedraaid de film „Herwon nen Land", die ons een duidelijk beeld gaf van de gevolgen der overstromings ramp in 1953. Onvoorstelbaar groot is het toen geleden leed. Daarna werd dooi de overlevenden de wederopbouw ter hand genomen. Er is door de arbeiders hard gewerkt en mede dank zij de mo derne machines kon in enkele polders reeds weer in hetzelfde jaar worden ge oogst. In de pauze werd gelegenheid gege ven tot het drinken van een kopje kof fie met gebak, daarna werden enige komische filmpjes gedraaid. Ook werd de jubileumfilm vertoond van de Bond, die ruim 30.000 leden telt, wel niet de grootste van ons land, maar toch een Bond waar de overheid rekening mee houdt. De avond werd door de heer A. Mechielsen met dankgebed besloten. Aan de deur werd tenslotte nog een collecte gehouden tot bestrijding der kosten: de avond was nl. gratis toegan kelijk. 's Middags was een voorstelling voor de jeugd gegeven. Ook toen was de zaal geheel gevuld en dit programma werd, gezien de reacties, bijzonder gewaar deerd. Paardensportliefhebbers zijn even sterk aan bun ver eniging verknocht als motor-sportliefhebbers. Dat be wijst bovenstaand plaatje, uit ons archief, genomen ter gelegenheid van het huwelijk van de heer G. P. Koorn met mej. Stark. De bruidegom was lid van de Ruiter- eniging, die natuurlijk acte de presence gaf toen het echtpaar het Stadhuis verliet. t endprogramma, zegge en schrijve elf gulden spreekt boekdelen, 's Middags was het weer vrij goed, maar de bezoe kers hadden de schrik nog zodanig te pakken, dat velen helemaal verstek lie- eu gaan. Echter toch jammer, want het paardenmateriaal wordt, aldus de voor zitter ieder jaar beter. Dit jaar spande zelfs de kroon, terwijl ook het berijden steeds deskundiger wordt. Steeds komt er beter materiaal naar het eiland, na genoeg alles stamboekpaarden, vnl. van het Groninger en Gelderse type. Na de opening was het woord aan het Noordhollands cabaretgezelschap van Maart je en Jan Buisman uit Schagen, waarin ook optraden Ben de Vries als pianist en medewerker aan de schetsjes. Ine Veen als danseres, Eddy Canzoni, meermalen door de radio gehoord, ais Napolitaans zanger, Tobi de Vries als :abaretière, Black als acrobate, terwijl de balmuziek, die een en ander steeds afwisselde, verzorgd werd door het niet minder succesvolle trio „De Drie Mus ketiers": Cees Nat, Henk Smal en Leo van Nor den. Tot diep in de nacht hebben zij de aanwezigen opperbest geamuseerd, zo dat het Bestuur van de Paardensport met genoegen op zijn bemoeienissen kan terugzien. „STORMEILAND" De opvoeringvan dit stuk trok Za- irdagavond in De Hoop een volle zaal. (Verslag volgt). OUDSTE BEWOONSTER OVERLEDEN Zondagavond is de oudste ingezetene van Den Hoorn, mevr. de Wed. A. Kil- jan-Gielis overleden. Zij bereikte de leeftijd van 90 jaar. DEN HOORN EN DE MAU MAU Ook in Den Hoorn bestond grote be langstelling voor de causerie van Pater Witte, die in „Loodsmans Welvaren" over de Mau-Mau en andere onderwer pen sprak. UITVOERING SCHOOLJEUGD Ook dit jaar geeft de O.L. School te Den Hoorn een uitvoering en wel op 10, 11 en 12 Februari in Loodsmans Welvaren. Opgevoerd wordt een Oosters sprookje „Alie Ben Hassan". De eerste avond is voor de ouders, de tweede voor andere volwassenen en de derde voor de jeugd. LICHTBOEI SLOEG LOS Op het strand bij paal 10 spoelde Zondag een lichtboei aan. Het gevaarte is door C. Keijser's sleepdienst geborgen GIFTEN VOOR HET WITTE KRUIS Den Burg: N. C. R. 2,50; fam. B. 1,—; P. H. R. 2,50; C. K. 2,50. Oudeschild: C. B. 7,50; P. W. 2,50; J. S. 2,50; S. 5,—; P. H. P. 2,50. Den Hoorn: P. K. 1,90. Oosterend: D. B. 2,50; Z. 1,—; Z. 2,50; C. B. 5,—; K. B. 2,50; J. V. 2,50; K. W. 2,50; B. 2,50. De Koog: J. K. 5, Eierland: v. S. 2,50. De Waal: S. 2,50. OP HET BERUCHTE FIETSPAD Als wij over een berucht fietspad spreken, behoeven wij voor de Texelse abonné's werkelijk niet te vertellen, dat wij daarmee het fietspad langs de Schil- derweg bedoelen. Daar gebeuren nogal wat ongelukken- Dezer dagen ook weer: teen de boot van 4,20 uit Den Helder in Oudeschild de bootscholieren had ge loodst, begon meteen het gevaar op te duiken, want de leerlingen hebben nu eenmaal grote haast. Wellicht wilden zij extra tijd winnen met het oog op de revue. Hoe dan ook: zij gedroegen zich minder netjes op het fietspad, dat zij blijkbaar ais een jaagpad beschouwden. Kunnen ongelukken uitblijven? Een meisje, dat kalm fietste, werd door een der knapen omvergereden. Het kreeg daardoor een zo ernstige hoofdwond, dat het zich "onder geneeskundige behande ling moest stellen. De fiets van de haas tige knaap werd behoorlijk beschadigd. (Ook de wielrijder die zich beheerst is sterker dan degene, die een stad in neemt). JOH AN WILLEM FRISO KAPEL Woensdag 26 Januari a.s. zullen in de grote zaal van het Concerthuis te Assen aan de Johan Willem Friso Kapel de beloofde gala-uniformen worden aange boden. Zoals U zich herinnert heeft deze kapel hier vorig jaar zomer een concert gegeven in het park te Den Burg; de opbrengst was bestemd voor het gala uniformen-fonds, waarvoor 'n hele reeks uitvoeringen was verzorgd. De Nederlandse Vereniging tot Rheu- matiekbestrijding vraagt Uw aandacht voor het onderstaande: De geneeskundige zorg in Nederland heeft zich steeds gericht op een samen werking van geheel vrijwillige aard tussen de bevolking en de overheid. Met grote voortvarendheid en toewijding is de bestrijding van volksziekten als tu berculose en kanker ter hand genomen. Zeer veel zorg is besteed aan het weder om in het maatschappelijk verkeer bren gen van hen, die het slachtoffer waren van ongevallen, blindheid, epilepsie en andere ziekten. In vele gevallen heeft deze zelfwerkzaamheid der bevolking gesteund door de overheid, de voortref felijkste resultaten opgeleverd. Rheuma, waaronder te verstaan een groot aaptal ziekten of kwalen, die zich onder veler lei naam en vorm voordoen, is in zo verre thans de volksvijand no. 1 geble ven, dat aan deze ziekten in absolute /.in het meeste geld wordt besteed, o.a. ziektegeld en verlies in economische productiviteit. Hoe is deze toestand ont staan? Aan rheuma sterft bijna nie mand. Een uitzondering wordt gevormd door de rheumatische aandoening, die bij kinderen veel voorkomt, en die leidt tot hart- en klepgebreken. Er wa ren andere volksziekten, die veel dode lijker of gevaarlijker zijn en waaraan dus in de eerste plaats het medisch on derzoek en de algemene aandacht wa ren gewijd. Er waren slechts weinig specialisten (nieutoe,) weinig klinieken, waar behandeling plaats kon vinden en er was een merkwaardig gevoel, dat men aan rheumatiek toch niet veel kon doen. In tegenstelling tot andere ziekten wekt rheuma soms wel eens de lach lust op, waaruit men kan afleiden, dat het overgrote deel van ons volk niet eens beseft, welke .betekenis het rheuma heeft. En zoals het bij ons was, zo is het in alle andere landen ook. Nergens was men met het onderzoek naar rheuma •/.over, als met het onderzoek naar an dere ziekten. En toch is rheuma één van de oudste ziekten die er bestaan. Een klein aantal pioniers bond in de laatste tientallen jaren de strijd aan te gen het rheuma en hun streven werd eindelijk sterk gestimuleerd toen men bemerkte, dat er toch wel wetenschap pelijke methoden waren te vinden om de ziekte aan te tasten. Een groot aan tal van deze methoden is eerst in de laatste tien jaren tot ontwikkeling geko men. De Nederlandse Vereniging tot Rheu- matiekbestrijding stelt zich ten doel het onderzoek naar rheuma te bevorderen, het aantal mogelijkheden tot behande ling te vergroten en coördinerend en steunend te werken overal, waar zich organisaties op dit gebied bevinden. Om een complete rheumabestrijding moge lijk te maken, is het nodig dat er uit breiding wordt gegeven aan het weten schappelijk rheuma-onderzoek. Zulk een onderzoek kost tijd en geld, doch is on vermijdelijk, wil men speuren naar de oorzaken van het rheuma, wat nodig is, om de geneeswijzen te vinden en te ver beteren. Er moeten meer klinieken, ïiheuma-centra en consultatiebureaux komen. Dit zijn immers de inrichtingen, die gespecialiseerd zijn op de rheuma bestrijding, maar daarnaast wenst men, dat in elke polikliniek een behandeling van rheumatiek mogelijk zal worden. Omdat rheumatiek in zwaardere vor men een intensieve en langdurige be handeling nodig heeft, moet men in de ziekenhuizen meer bedden voor rheuma- patiënten krijgen. In totaal zijn er 3000 van dergelijke bedden nog nodig. Zeker is het nodig, dat er meer specialisten zich gaan bezig houden met de studie van het rheuma. Aan enige universitei ten is al specialisatie mogelijk. Boven alles is het nodig meer kennis van de rheumatische ziekten te kweken en dat zeker niet alleen bij de artsen, maar ook bij het publiek. Wat U kunt doen Ieder onzer kan helpen in de strijd tegen een ziekte, die U vrijwel zeker in Uw naaste omgeving kunt aantreffen. Het is zeker, dat tenminste 1 op elke 10 Nederlanders wel eens een rheumati sche aandoening heeft gehad. Voor een algemeen bevolkingsonderzoek, anders dan bij wijze van proef in beperkte ge bieden, is zeer veel geld nodig, dat op het ogenblik ontbreekt. De Nederlandse Vereniging tot Rheu ma tiekbestrijding begint in de eerste maanden van het komend jaar 'n grote campagne waarbij op Uw aller steun wordt gerekend. Men zal U dan vragen om via Uw eigen winkelier én vele andere groepen een bijdrage te storten. Op het ontvangstbewijs moet U zeer zuinig zijn want voor sommige houders, ja voor vele houders van zulke bewij zen. zijn bijzondere attracties wegge legd. Inmiddels echter gaat het erom U te vex'diepen in wat het rheuma voor ons volk betekent en daarvoor kunnen nu de volgende raadslagen worden ge geven: 1. Zelfs de ergste vorm van rheuma tische aandoeningen heeft bij goede medische behandeling een kans om ge nezen, te worden. Er bestaat een redelijke hoop op her stel, een hoop die groter wordt naar mate U eerder Uw rheuma laat behan delen. 2. Indien U meent aan de een of andere vorm van rheuma te lijden en zeker als U weet, dat U daaraan lijdt, is er een eenvoudig hulpmiddel. Slaap zoveel en zo rustig mogelijk en ontdoe U zoveel mogelijk van zorgen. Zorg en moeheid bevorderen het rheuma. 3. In sommige gevallen is een goed sa mengesteld dieet een goed middel om rheuma te voorkomen. Wanneer U daar over iets wilt weten kan Uw arts U daarin voorlichten. 4. Tracht zoveel mogelijk zon te krijgen. Vrijwel alle rheumatische aandoeningen kumxen tot op zekere hoogte bestreden worden door warmte, al is het beter ook hierover de raad van Uw dokter in te winnen. 5. In ons klimaat, waar koude en voch tigheid gevaarlijke vijanden zijn, dient men er voor te zorgen, dat het huis en de slaapgelegenheid droog zijn. Het is niet, dat men warmer moet stoken, maar men moet zo vlug gaan stoken, dat het huis niet koud of vochtig wordt. Kleedt U voldoende en doelmatig. 6. Eet niet te veel en zorg vooral dat U niet te zwaar wordt. Uw dokter weet precies wat U nodig heeft. 7. Luister niet naar bakerpraatjes over wonderbaarlijke kuren tegen rheuma tiek en zeker niet tegen gewrichtsrheu- matiek. Er zijn geen wonderkuren. 8. Weest niet bevreesd om naar Uw dokter te gaan, als U denkt last te heb ben van rheumatische pijnen. Hoe eer der U bij hem bent, hoe meer kans U hebt om geen last van rheumatiek te houden. Tracht in Uw buurt mede te werken aan de lichamen, die de rheumatiek helpen bestrijden, U doet Uzelf en ons allen daarmede een weldaad. U ziet het, Pietje heeft zo zijn eigen manier om een bed af te halenZoals Moeder tegenwoordig haar eigen manier heeft om lakens en slopen te wassen. Die worden in SUNIL witter dan zij ooit voor mogelijk had gehouden. En 't kost nog minder moeite bovendien. HOE WAST SUNIL HET WITST? KIJK DOOR MICROSCOOP: Zonder weken, mm Dat bespaart U heel wat rompslomp. Want al was send losrSUNIL vuil en vlek ken op, snel en afdoende. En Uw was is vlugger aan kant. Zonder bleken "t Gebruik van scherpe, scha- z®ntier wakers zo&süsr Saiek&n er fySawwen i< Zonder ésjauwenmmm De tijd is voorbij datU moest blauwen om Uw goed extra wit te krijgen. Het blauwe SUNIL-poeder zélf geeft U een stralend witte was mander wringen. GEWOON WASMIDDEL laat kalkzeep en ook vuil achter. Kalkzeep veroorzaakt een grauwe tint. kan nooit kalkzeep geven en zuivert vei lig elke vezel. Van daar Uw witste was. Is 't verschil ook zó te zien? Heel duidelijk zelfs. Kijkt U maar in 't pak SUNIL is blauw. Hoe belangrijk dit voor U is, dat laat Uw was U zien nu schoner, nu witter dan ooit tevoren. En het gaat zo gemakkelijk! U hoeft geen papje te maken. Strooi SUNIL zó in 't water. Even goed op kloppen en zelfs 't hardste water wordt direct een vet en vlijtig sop. Dit ene sop doet alles veiliger èn beter! En... met het minste werk.

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 2