Mevr. De Vries op de NVV-Vrouwenavond „De vrouw gaat een steeds belangrijker rol spelen Dames! Vooral nu Zal die Molen worden herbouwd L -v „Ik hoop, dat datgene wat de Mode- Cabaret-Revue de H.-lijn en de toe spraak van Mevr. De Vries-Steutel U zullen bieden, U tot het besef zullen brengen, dat de vrouw samen met de man moet werken aan de grootmaking van het N.V.V." Aldus de heer D. Dap per, voorzitter van de Texelse Bestuur- dersbond, op de speciale Vrouwenavond Zaterdag in Casino. Mevr. De Vries-Steutel zeide met ge noegen deze feestelijke bijeenkomst te willen inleiden. Het N.V.V. viert dit jaar zijn gouden jubileum. Dit is alles zins waard om herdacht te worden, want het NVV kan terugzien op een 50-jarige periode van strijd voor verheffing van de arbeidersklasse. De resultaten zijn belangrijk en het succes groot. Dat men nog slechts kort geleden het NW op één lijn wilde stellen met al wat slecht en onchristelijk is, is teleurstellend, maar heeft ons niet kunnen beletten op de ingeslagen weg voort te gaan. De nieuwe telg van het NW, de Vrouwen bond, bestaat geen 50 en zelfs nog geen 10 jaar, maar toch is reeds goed werk verricht. Het zijn niet de georg. vrou welijke leden, maar de vrouwen, waar van de man lid van een vakbond is. Het NW is blij, dat ook vrouwen zich voor het werk van de vakbeweging gaan interesseren. De vrouw gaat een steeds belangrijker rol spelen in de maatschappij, want steeds meer wordt beseft, hoe groot de plaats is, die de vrouw in het gezin inneemt. Zij vormt de sfeer en de geest in huis. Het maakt b.v. voor een rnan heel veel uit of zijn vrouw voor of tegen zijn vakbond is en of ze meeleeft met datgene, wat hij be langrijk vindt. Dit is voor de man zeer belangrijk en nog belangrijker met het oog op de kinderen. Als bij moeder alles uitsluitend om het gezin draait en zij geen oog heeft voor wat in de wereld gebeurt, zal het met de kinderen net zo zijn en aan zulke mensen heeft de wereld niet veel. Iedere vrouw heeft mogelijkheden om op te voeden tot goede wereldburgers, tot kameraad schap in de vakbeweging, tot al wat goed is in de wereld. Maar ze kan ook enge, kortzichtige meningen verbreiden. Daarom zijn gesprekken aan tafel vaak belangrijk en is het goed als de vrouw belangstelling heeft, wanneer de man praat of voorleest over wat in de wereld gebeurt. Het is nog niet lang geleden, dat een vrouw geen krant las. Daarvoor moet ze nu nog leren een krant te lezen, want het is niet gemakkelijk om uit te zoeken wat belangrijk is. De kranten worden nog in hoofdzaak door mannen geschre ven, maar als er meer vrouwelijke journalisten komen, zullen de kranten stellig leesbaarder worden. Waar wij naar moeten streven is een rechtvaardi ge samenleving op democratische grond slag, waar ieder mens recht 'heeft op eigen plaats en oordeel, waarmee reke ning gehouden moet worden. Wij zijn verheugd, dat vele vrouwen hiervoor willen werken en wij weten uit ervaring hoe intensief in het Hoofd bestuur en de afdelingen wordt gewerkt Daarom sluit U aan bij de Vrouwen bond; tracht Uw grenzen te verbreden en leef mee met wat in de wereld ge beurt. Wanneer U samen met de man nen strijdt voor recht en gerechtigheid in maatschappelijke zin, zal dit eens werkelijkheid worden: Er is maar één volk, de mensheid. Er is maar één land, de wereld. Het is prettig wanneer U daar in de Vrouwenbond van het NW aan kunt meewerken. Door Tineke van Leer, Corry Vroons, Ko van den Bosch, Dolf Driessen, Jo Hamilton en Ben Tollens werd daarna een bont programma afgewerkt van zang, sketches en voordrachten, waarin de mode de boventoon voerde. En pas sant leerden de vrouwen nog hoe ze van enkele lapjes stof een jurk een an der aanzien konden geven, waardoor de echt vrouwelijke uitdrukking: „Ik heb niets om aan te trekken" tot het verle den behoorde. Het was een zeer genoeg lijke avond. Na een mooie declamatie, waarvan het slot was: „Vrouwen strijdt mee naast de man in het NW", was de heer Dapper dan ook zeker de tolk van alle aanwezigen, toen hij het gezelschap dank bracht voor de prettige avond en Mevr. De Vries voor haar interessante en leerzame toespraak. 's Middags verzorgde het gezelschap een kindervoorstelling voor de jeugd van alle dorpen van het eiland. Als ex tra attractie werd allen een versnape ring Op reis dan Uw spoorkaartje ge- haald bij de V.V.V. „Texel" PUBLICATIE CULTURELE RAAD Donderdag 20 Januari Den Burg, De Oranjeboom, Bootscholie ren, opvoering „Bootrevue''. Den Burg, De Zwaan, R.K. Ontwikke lingsclub. Besproken wordt „Het hu manisme". Vrijdag 21 Januari Den Burg, Landbouwschool, Ver. Oud leerlingen, Praatavond. De heer Wie- ringa spreekt over „Melk". Vertoning zuivelfilm. Zaterdag 22 Januari Den Burg, De Oranjeboom, Uitvoering Koninklijk Texels Fanfarecorps. Den Burg, Hotel Texel, filmavond „Castrol". Toegang boven 18 jaar. Hamea-Gelei voor Uw handen HOE KWAM IK ER TOE? Een schrijver, die tevens lezingen houdt kan er vast van op aan, dat hij in de pauze, of na het verzorgen van de avond, wordt aangeklampt met de vraag: „Hoe bent U tot schrijven geko men?" Een vraag, die men kan afdoen met een bondig: „Omdat ik het niet la ten kon!" Maar velen, die de drang in zich voe len hun ervaringen of gedachten op pa pier te uiten, komen nimmer tot schrij ven, laat staan tot publiceren van de feiten of dromen die hen bezighouden, omdat zij er de tijd niet voor kunnen vinden, of doordat de aanmoediging die zij behoeven uitblijft. Wie intens kan genieten van een roman en er al lezende in opgaat heeft, m.i. blijk gegeven, dat wat de schrijver bezielde ook hem of haar eigen is. Zo gezien wordt het dui delijk, waarom maar al te vaak de ver onderstelling wordt geuit, dat een van de hoofdfiguren in het boek de schrij ver zelf moet zijn en de gebeurtenissen die hij geeft de eigen ervaringen betref fen. Ofschoon dat lang niet altijd het ge val kan zijn is het toch wel opmerkelijk, dat vele schrijvers teruggrijpen naar de jeugdjaren, omdat herinneringen uit de kindertijd het langste fris blijven en zich dus vlotter laten verwoorden. Me- rijntje, Boefje, Polletje Piekhaar, Bartje, Ciske de Rat en talloze andere publica ties zijn er het voorbeeld van. De na men van de jongens waar we mee in de klas gezeten'hebben, blijven ons bij tot in de ouderdom, terwijl we, op gevor derde leeftijd, vaak moeite hebben ons de naam van die of die, waarmee we in het dagelijks leven te doen hadden, te herinneren. Schrijven is: zich laten gaan als de geest vaardig is! We spreken dan van inspiratie, maar we moeten er eerlijk heidshalve aan toevoegen, dat de inspi ratie zich pas aandient als de tijd, in het contract met de uitgever bepaald, begint te dringen. Vooral als het voor schot is opgenomen en de aansprakelijk heid dreigt, wordt de pen willig en de geest actief. Ook het succes speelt een grote rol. Vindt een schrijver bij z'n eerste publicatie waardering, dan heeft I de lust die arbeid voort te zetten hem te pakken en volgt er veelal een nieuw en j weeral een nieuw geschrift van zijn i hand. Blijft succes in eerste aanleg uit, doordat geen uitgever belangstelling toont of omdat het geschrift niet aan slaat bij het publiek, en dus plat ligt, dan slaat ook vaak het talent van de jonge schrijver plat onder de last der ontmoediging. En er zijn heel wat boe ken die aanvankelijk plat lagen en eerst later waardering en soms zelfs grote waardering vonden. We denken hierbij aan Remarque's: „Van het Westelijk front geen nieuws'', dat aanvankelijk in Duitsland geen belangstelling vond, maar na verloop van tijd een wereld succes werd. En terugkomend op ei gen ervaring! Polletje Piekhaar kon geen uitgever vinden; en toen het einde lijk gepubliceerd werd, deed het boek aanvankelijk niets. Het boek lag plat, evenals de schrijver, die z'n Remington op afbetaling - weer zag verdwij nen. Eerst toen Polletje ging „lopen'', In de oorlogsjaren werd op last van de Duitsers de molen „De Bazuin" te Harlingen af gebroken. Er is thans een actie op touw gezet om de molen aan de zee weer te herbouwen. Een plaatselijk comité maakt er propaganda voor en zemelt er gelden voor in. Er wordt ook speciaal een beroep op alle oud-Harlingers gedaan om een steentje bij te dragen. Het gironummer js 99400. Op de foto de mo len zoals ze voor de oorlog het stadsbeeld van Harlingen markeerde. kwam het zelfvertrouwen en met het geld, dat Polletie inbracht, de lust en de mogelijkheid Lord Zeepsop van de vlakte in de etalage te manoeuvreren. Als Polletje 't niet „gedaan" had dan.. Ach, dan was m'n schrijfmachine twee dehands verkocht aan een andere lief hebber en de Lord niet naar de bios coop gegaan met Stella Okkeleen. Ook de Lord deed het en zou misschien in een derde deel tot een huwelijk met Stella zijn gekomen als de schrijver z'n figuur niet te lief had gekregen om hem dat aan te doen. Wie de drang tot schrijven in zich draagt heeft tijd, pa pier en aanmoediging nodig en doet wijs zich bij z'n scheppen niet te bewegen op het terrein waar hij niet in thuis is. Voor mij ligt het boek van een jonge schrijver, die ongetwijfeld talent heeft, maar zich als stadsman inlaat met het dorpsleven op het platteland en een tuinder sperciebonen laat schoffelen in April! Ze worden in Mei gelegd! W. VAN IEPEND AAL MOEDERS OPGELET! CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Heden, Woensdag Consultatieureau De tijden voor het bureau zijn nu als volgt: 2-3 uur taxi's, 3-4 uur moeders met kinderwagens van buiten Den Burg en van 4-5 uur moeders van Den Burg. VERENIGING VAN OUDLEERLINGEN Vrijdag 21 Januari 1955 zal de heer M. Wieringa een inleiding houden in de landbouwschool over „Melk". Na de pauze zullen 3 films gedraaid werden, nl. Land van melk, Holland waarborgt en Goed werken met de melkmachine. Iedereen is welkom. Jullie weten natuurlijk alle maal wel, dat padvinders el ke dag een goede daad moe ten doen. Maar het is wel eens moeilijk om steeds weer opnieuw iets te weten dat nu echt een goede daad is. En voor beertjes is dat nog moei lijker. Vooral voor Bim en Bam, die padvinder zijn ge worden en van zichzelf vin den dat ze al zo erg veel goede dingen doen. Ja, je moet maar verbeelding heb ben, hoor! Ze verzinnen en verzinnen en eindelijk heb ben ze iets gevonden. 'Ze gaan op weg, ieder met een grote zak kurken op zijn rug. In de woestijn gekomen, waar van die ontzettend scherpe cactussen groeien, gaan ze cp elke stekel van alle cactussen een kurk zet ten, zodat hun dierenvriend- jes zich daar niet meer aan kunnen bezeren. Is me dat even een buitengewoon goede daad. Agent voor Texel: 0. KOQUMAN, Den Burg, Tel. 3' FILMN1EUWS „VROUWENKOOR' De film houdt zich bezig met het jon ge meisje Micheline, die in een huurka zerne in Lyon een weinig liefdevolle opvoeding ontvangt. Een stiefvader, die haar voor secretaresse laat studeren, terwijl ze graag coupeuse wil worden en die er tevens geregeld op los ran selt, een moeder, die zich niet tegen de stiefvader durft te verzetten vormen haar naaste omgeving. Als ze zakt voor haar examen vlucht Micheline. Op een kermis maakt ze ken nis met een sympathieke jongeman. Hij neemt haar mee naar Parijs, waar ze 'n kamer huren. Micheline is er voor het eerst van haar leven gelukkig, totdat ze ervaart, dat haar amant gehuwd is.... De kinderpolitie wil haar naar haar ou ders terugbrengen, maar als haar stief vader weigert komt ze in een opvoe dingsgesticht. Dit is zo ongeveer het eerste bedrijf uit dit filmverhaal, dat een uitstekende pers genoot. Het is geen hard en wrang verhaal, evenmin een felle aanklacht. Het is de simpele historie van een indi- i vidu in een wereld, waarin goed en kwaad het met elkaar aan de stok heb ben. Cloche, de schepper van deze film, laat zien hoe een mens ten onder kan i gaan, omdat anderen hem niet begrijpen. Maar hij toont ook mededogen voor die anderen, die hij als slachtoffer van eigen domheid en bekrompenheid ziet. „MOOISTE TIJD VAN JE LEVEN" Door een administratieve vergissing van het departement van Onderwijs, krijgt een Engelse jongenskostschool 'n meisjeskostschool ingekwartierd. De ramp is niet te voorkomen als men de vergissing merkt. Dit is het thema van Gilliats geestige comedie. Het toeval wil, dat de directrice van de meisjes kostschool een paar ouders heeft uitge nodigd om de school eens te komen be kijken. En dat de rector van de jongens school, die naar een andere school sol liciteert, de curatoren van die school op visite krijgt, op een en dezelfde dag. Het is een opwindend en onderhoudend spel i om te zien hoe beide partijen proberen hun bezoekers op hgt juiste moment op de juiste plaats te krijgen, waaraan de hele gemengde schoolbevolking spon taan meewerkt. Dat het ten slotte mis loopt is te voorzien. Aanbevolen. Nederlands nieuws O.a.: Koeien voor Columbia, 495 Ne derlandse runderen emigreren; De stormschade in de Biesbosch en bij Rid derkerk; Grote belangstelling voor de gestrande „Katinco" in Bergen aan Zee; Nieuws uit Nieuw-Guinea, de taak van de Marine Luchtvaartdienst. Buitenlands nieuws O.a.: Atoomkracht voor de Britse industrie; Het Franse parlement keurt Parijse accoorden goed; Aanvaring in het Suez kanaal; Parfumverstuivers in de Parijse Metro; Zandzeilen in Calif or- nië; Skiscooter in de Duitse bergen. FEUILLETON: De zoen van de Door Burgemeester Tom Lodewijk 3. De man achter 't bureau scheen die per weg te zinken in zijn stoel. De leraar staarde voor zich uit. Het was moeilij ker dan hij had gedacht. Maar de jonge Rob van Liempden had in de heer Haen- tjens niet alleen een leraar, maar een aderlijke vriend. Er was daar méér be praat op die leerkamer dan de leraar verkoos te vertellen. Diep in zijn hart had zich het besluit gevormd, te vechten voor het levensgeluk van deze jongen, die hem zijn vertrouwen geschonken had. Nu hij tegenover de vader van de jongen zat, begreep hij, dat die strijd niet gemakkelijk was. De burgemeester zat diep in gedach ten. Hij kon de leraar wel wegkijken, die man, die hem de laatste steunsels onder het gebouw van zijn idealen had weggeslagen. Maar, sportief als hij was, onderkende hij: deze man had een hoge opvatting van zijn taak. Als hij een leerling verloor betekende dat minder inkomen en de burgemeester wist een en ander vam leraarssalarissen. Haen- tjens liet het belang van de jongen het zwaarst wegen en hij, de vader, had hem daarvoor dankbaar te zijn. Maar dat de jongen tegen een vreemde had gezegd, wat hij tegen zijn eigen vader verzweeg, dat hij zelfs had uitgeroepen, dat hij liever die ruige, roodharige vrachtrijder tot vader had dan hem, Van Liempden van Heerwaarden, telg van een oud geslacht, die daarenboven van de jongen hield en het beste voor hem had gezocht, dat deed hem zeer. Als U nu eens, zuiver in theorie, mocht zeggen wat er met de jongen moest gebeuren, wat zoudt U dan sug gereren? vroeg de burgemeester moeilijk De leraar zweeg enige tijd. Toen hief hij het hoofd op en zag de burgemeester strak aan. Als ik eerlijk mag zijn.ik zou de jongen ergens in de stad als leerling plaatsen bij een groot garagebedrijf on der betrouwbare leiding. Ik zou onder geen voorwaarde iets laten uitlekken over zijn afkomst en relaties. Hij zelf is veel te bescheiden en eenvoudig van aard, om er groot op te gaan. Ik zou hem de kans geven, zich in te werken. Mis schien, dat gebeurt wel eens, ontwaakt er toch een belangstelling, die hem uit eindelijk tot studeren brengt, al is het met moeite en niet meer dan het nood zakelijke. Misschien ontwikkelt de jon gen zich als een man van de practijk, wellicht als een goed zakenman. U hebt misschien dat mopje wel eens gehoord van die tiwee HBS'ers? De burgemeester glimlachte wat strak. Hij was niet in de stemming voor mop pen. Er waren twee jongens op school. De een leerde geweldig, de ander kon het niet. Hij zakte als een baksteen en ging in de tweede klas van de HBS af. De een werd professor en stond in hoog aanzien. Maar U weet hoeveel professors verdienen. Eens, op zijn oud fietsje, op weg naar de Universiteit, werd hij bijna aangereden door een geweldige slee. Er stapte een heer uit in een kostbare over jas, die zich begon te verontschuldigen, maar opeens zei: Heb ik het goed of heb ik het mis, ben jij dat Jacob? Ja, dat ben ik, zei de professor, en als ik me niet vergis, ben jij Hein! Dat klopt, zei Hein, wat doe je voor de kost? Ik ben hoog leraar in de archaeologie, zei Jacob, en wat doe jij? Ik ben in zaken, zei Hein. Jij in zaken? vroeg de professor? En je bracht het nooit verder dan, een vier voor rekenen! O, maar dat is een heel stuk beter geworden, zei Hein. Kij'k, ik koop bijvoorbeeld een partijtje bretels voor een gulden per stuk en ik verkoop ze voor een rijksdaalder. Nou, endie anderhalf procent winst, daar leef ik van! De burgemeester schoot toch in een lach. Er zit een diepe kern van waarheid in dat mopje, erkende hij, en nu hij ge lachen had, leek alles opeens minder erg Appreciërend zag hij de leraar aan. Meneer Haentjens, ik weet niet of ik het in alles met U eens ben en of ik Uw advies zal volgen, maar ik stel het bijzonder op prijs, dat U zo open gespro ken hebt. En dat U uw eigen belang op de achtergrond gesteld heeft voor dat van mijn zoon. Want U zoudt een leer ling verliezen, als ik uw advies volgde. Ik ben geen automaat, verweerde zich de leraar, ik houd van m'n jongens. Dat merk ik, zei de burgemeester als in gedachten. Rechtvaardig en fair als hij was, zocht zijn geest naar moge lijkheden. Opeens verhelderde zijn ge zicht. A Propos, U weet dat we van plan zijn hier een avondschool te stichten. Het voorstel komt volgende maand in de Raad. Als U wellicht iets zoudt voelen voor de post van leraar aan die school, wellicht zelfs directeur, dan zou ik U in ieder geval aanraden te solliciteren als de verplichte oproep in de krant wordt gedaan. Burgemeesterzei de bezoeker onthutst, dat was niet. ..Uw bedoeling. Daarom juist, me neer Haentjes. Wij zoeken voor onze school ook geen automaten, weet U? Ik zal er over denken. En ik zal U mijn be sluit laten weten. Ik dank U wel. Toen de leraar vertrokken was, zat burgemeester van Liempden van Heer waarden nog lang in zijn studeervertrek Het was daar, dat zijn vrouw hem vond. En dat ze eindelijk eens samen konden praten, praten over de toekomst van hun zoon. HOOFDSTUK H. Isabeau komt op. Rob van Liempden keek nog eens in de spiegel of zijn das wel recht zat, en daalde toen af naar de salon, met een gezicht als toog hij ter brandstapel. Het zou vanavond weer opzitten en pootjes geven worden. Moeders verjaar dag en alle notabelen present. Hij wist wel hoe ze over hem dachten, die stom me zoon van de burgemeester, die niet leren kon. Hoogstens beklaagden ze zijn vader, die met zo'n product moest op trekken. Veel liever had hij vanavond in de ga rage gezeten met Joep Marsman, die daar een ouwe Ford-T-motor in elkaar aan 't zetten was. Joep kon wél goed leren, maakte het best op de ambachts school, maar Joep keek hem er nooit op aan, dat hij het niet kon. En, dacht Rob als ik voor een motor zit of onder èen wagen kruip, voel ik me zo lekker als kip. Als ik het eenmaal gezien heb, weet ik het wel. Maar waarom zal ik me druk maken over Karei de Kale en Bismarck en onregelmatige werkwoorden, over algebra en meetkunde? Als ik de klas uitstap ben ik het allemaal weer verge- ten. Enfin, vanavond niet naar Mars man, maar de lieve jongen uithangen, beleefd zijn tegen de heren en de dames, kinderpraat leuteren met de meisjes. Niks voor hem. Maar 't was niet anders. Verscholen achter een grote vinger- plant, nam hij het gezelschap eens op. Mevrouw Bikkers was er nog niet, die zou vanavond haar dochter Isabeau mee brengen, die van kostschool gekomen was. Hij kende Isa nog wel van vroeger, een bijdehande meid, die hem altijd te vlug af was. Meneer Bikkers mocht hij wel, die was zelf op zijn elfde van school gegaan en had nu een grote fabriek. Daar zat notaris Midema met zijn glim mend biljarthoofd en mevrouw Midema, tweehonderd pond schoon aan de haak, dacht Rob oneerbiedig. Zó Robbert, zou ze kwelen, en hoe gaat het óp school? Dat mens wist altijd juist datgene te zeggen wat je tegen 't haar opstreek.

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 4