9 roen in het hart-, Definitief besloten tot de bouw van een R.K. Rusthuis aan de Molenstraat Jf. S m Hp b mmm mmrn tap a Afdeling Texel der Holl. Mij. van Landbouw hield geanimeerde vergadering iBl HjBB i BSSf BjjSjftflS Ill Huid uitslag Critiek op huidige verbinding Wrijf Kou en Pijn ZATERDAG 29 JANUARI 1955 69e JAARGANG No. 6909 TEXELSE® COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 -Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1,95 p. kwart, -j- 20 ct. incasso. Adv. 8 c. p.mm. •m i T BüÜ iEBBlL En zo zullen wij het te bouwen R.K. Rusthuis aan de Molenstraat te Den Burg straks aanschouwen kunnen. De kamers liggen zowel op de begane grond als op de eerste verdieping, zowel aan de straat- als aan de tuinzijde. Rechts de eet zaal met daarboven de kapel. Het Dagelijks Bestuur van het Comité tot stichting van een R.K. Rusthuis kon ons Zaterdag mededelen, dat thans definitief is besloten tot de bouw van een rusthuis aan de Molenstraat. Op de nu in kannen en kruiken zijnde plan nen zal de Stichting thans de Bisschoppelijke goedkeuring aanvragen. Zodra deze verleend is zal de architect, de heer J. B. Wesselingh, Heemstede, opdracht gegeven worden de plannen nader uit te werken aan de hand van het door het Ministerie van Wederopbouw goedgekeurde plan. Zoals bekend bestaat sinds enige tijd het plan tot de bouw van een R.K. Rust huis aan de Molenstraat. Het zal ver rijzen tussen de garage van de pastorie en de meubelafdeling van de N.V. Goe derenhandel Ph. Vlessing. Er ontstond evenwel een stagnatie bij de behande ling. doordat de stedebouwkundige de rooilijn zodanig verplaatst wilde zien, dat deze gelijk kwam met de pastorie, waardoor het rusthuis plm. twee meter achterwaarts zou moeten worden ge bouwd. Tegelijkertijd stelde het Minis terie van Wederopbouw de eis, dat de kamers niet 3,60, maar 4 meter lang zouden worden. Een en ander vereiste een algehele omwerking van het oor spronkelijke plan. Maar nu is het dan toch zover, dat de aanbesteding niet lang meer op zich behoeft te wachten. Gelukkig, want het gebouw, waarin momenteel de bejaar den worden verpleegd, heeft reeds lang zijn beste tijd gehad. Wie wel eens een bezoek aan de „Sint Jan-stichting" heeft gebracht, zal dit met ons eens zijn. De ouderdom van dit gebouw openbaart eveneens zijn onvermijdelijke gebreken. Nee, hoe eerder 't gesloopt wordt hoe be ter. Dit tehuis herinnert ons aan Nico- laas Beets' Camera Obscura met het on vergankelijke diakenhuismannetje. Het is een somber, ongerieflijk ongezellig ge bouw, in schril contrast dus met de wij ze waarop de Zusters, die met de lei ding zijn belast, zich van haar taak kwijten. Hier kan dus goed werk worden ver richt en aan de hand van de ons ter in zage verstrekte tekeningen konden wij reeds een prachtig gebouw in onze ver beelding oproepen: wij zullen vóór het Dan gaan wij naar de eerste verdie ping, voorlopig nog via een trap, maar t.z.t. met de lift, waarvoor de ruimte reeds geprojecteerd is. Daar vinden wij rechts, boven de eetzaal, de kapel, de linnenkamer, sacristie en de slotkamer voor de zusters. In totaal zullen er 4 twee-persoons kamers zijn (twee boven en twee bene den) en 31 een-persoons kamers (17 bo ven en 14 beneden). Ook daar douche en bad. De eetzaal zal worden gemeubileerd met kleine tafeltje volgens het nieuwste systeem, plaats biedend aan 46 per sonen. Het front van het gebouw zal biina 44 meter lang zijn. Het kelderplan omvat een knutselkamer, provisiekel der en centrale verwarming. Op de zol der zullen wij de slaapkamers voor de zusters en het personeel vinden, alsmede enige logeerkamers, diverse bergruim ten en een droogzolder. Zolang-, het tehuis, dat aan 40 perso nen - van alle gezindten - plaats zal bieden, niet volgeboekt is, zal een afde ling als kraaminrichting worden aan gewend. Als dit het beoogde effect ver krijgt, zal, zo zijn de plannen, een Dit is de begane grond. De één-persoonkamers zullen 2,70 bij 4,00 meter groot zijn, de twee-persoonkamers 4,15 bij 3,80 meter. Inmiddels is in deze tekening een kleine wijziging gekomen: de rouwkamer komt op de plaats van de in de Westelijke vleugel gelegen hall, terwijl „Ontvangst familie" en „rouwkamer" vervallen. PAARDENFOKKERIJ De burgemeester van Texel herinnert er aan, dat het volgens artikel 8 der Paardenwet 1939 verboden is een hengst van twee jaren of ouder te houden zon der in het bezit te zijn van een bewijs van aangifte. De aangifte moet geschieden bij de stamboekvereniging, als de hengst in een stamboek is ingeschreven en anders bij de burgemeester der gemeente, waar binnen de hengst wordt gehouden. De aangifte kan ter gemeente-secre tarie geschieden, dagelijks van 8,30 tot 12,30 uur. Texel, 28 Januari 1955. De Burgemeester voornoemd, C. DE KONING MOEDERS OPGELET! CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 2 Februari Consultatiebureau De tijden voor het bureau zijn nu als volgt: 2-3 uur taxi's, 3-4 uur moeders met kinderwagens van buiten Den Burg en van 4-5 uur moeders van Den Burg. rusthuis een ruim negen meter breed gazon aantreffen, een mooie tuin dus. Auto's zullen via een oprit tot de brede stoep kunnen voorrijden. Daar vindt men de hoofdingang met daarachter een portaal, het domein van de administra teur en een „levensgrote" hall, van waar men verschillende richtingen uit kan: links naar de lange gang aan weerszijden waarvan de kamers van de begane grond zullen liggen: men krijgt nl. zowel kamers aan de voor- als aan de achter- (tuin-) zijde. Naar rechts gaande komt men via een aparte gang in de eet- en recreatiezaal, die 6,43 me ter breed en 9,30 meter lang zal .zijn. Deze zaal zal op één lijn met het tuin- front komen te liggen, zodat de zon daar een trouwe vriend zal zijn. Achter de eetzaal vinden wij dan de brood- en dienkeuken en de keuken zelf; die even eens een behoorlijke oppervlakte krijgt. De tekening van de begane grond toont ons verder telefooncel, groente keuken, douche, badkamer, theekeuken, dienstbodekamer, keukenschuur, fiet senstalling, rouwkamer, een ruim door glas overdekt terras grenzend aan de grote tuin. aparte vleugel in de tuin worden aan gebouwd als speciale kraaminrichting. Met een en ander is reeds bij de pro jectie van dit object rekening gehouden. In de nabije toekomst hoopt men eveneens te kunnen overgaan tot de bouw van een aantal aparte woningen voor bejaarden, d.w.z. voor mensen, die zichzelf nog kunnen redden. In de statuten der stichting staat uit drukkelijk vermeld, dat de R.K. Stich ting voor Ouden van Dagen „Sint Jan" geen winst beoogt. Het Bestuur wordt gevormd door een afgevaardigde van elk R.K. Kerk- en Armbestuur van Texel. Het rusthuis zal toegankelijk zijn voor iedereen, maar niet als ziekenhuis beschouwd kunnen worden. Het ligt in de bedoeling ten behoeve van minvermogenden een suppletie fonds te stichten dat in samenwerking met andere instanties opname van min- derdraagkrachtigen zal mogelijk maken. Het Bestuur hoopt op aller medewerking Tijdens de bouw van het nieuwe rust huis kunnen de bewoners van het te genwoordige tehuis ondergebracht wor den in het door het R.K. Armbestuur GENEESMIDDEI HUI DA AN DO VLOEISTOP Krabben en peuteren maakt de kwaal steeds erger. De helder vloeibare D.D.D. dringt diep in de poriën door, doodt de ziek tekiemen en geneest de huid. CABARETAVOND De Texelse Bestuurdersbond van het NW geeft Zaterdag 26 Februari een Cabaretavond in „De Oranjeboom". Dit programma zal worden verzorgd door het gezelschap Adri van Oorschot en De Spelbrekers". Het festijn zal met bal worden besloten. (Adv. volgen). DE FILM VAN OOSTEREND Zoals U zich herinnert werd onlangs te Oosterend een film opgenomen. Het aantal medewerkers was zeer groot. Natuurlijk zijn ze er allemaal even be nieuwd naar hoe ze er op staan! Wel, binnenkort zal de film te Oosterend worden vertoond. De juiste datum volgt nog. We spraken over film „zien", maaT dat niet alleen: het wordt een film met muzikale omlijstipg door fanfare en zang. KLAVERJASCLUB „DE DOORMARS" OUDESCHILD Vrijdag 21 Januari is er voor de laat ste keer voor de competitie gespeeld, over de 48 gespeelde partijen zijn no. 1 geworden Mevr. B. Hemelrijk-de heer KI. Vlas met 77193 punten; 2 de heren P. Vos-W. Vlas met 77155 punten; 3 de heren J. Koning-D. Westdorp met 76985 punten; 4 de heren P. Kleve-T. Dekker met 76906 punten. De meeste marsen, 34, werden be haald door het echtpaar J. Spaans. Vrijdag 4 Februari zal er weer met de nieuwe competitie begonnen worden. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 30 Jan. op om 8,25 uur en gaat onder om 5,22 uur. Maan: 31 Jan. E.K.; 7 Febr. V.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: 29 Jan. 11,50 en 23,45; 30 Jan. 12,30 en 31 Jan. 0,30 en 13,10; 1 Febr. 1,20 en 14,10; 2 Febr. 2,35 en 15,35; 3 Febr. 4,10 en 17,00; 4 Febr. 5,45 en 18,30; 5 Febr. 7,15 en 19,35. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water- Ontleend aan „De getijtafels voor Ne derland 1955" bewerkt bij de Directie Algemene Dienst van de Rijkswater staat. Doe een Kruschen-kunr. Om die Rheumatiek uit üw leden te jagen. Bij talloze lijders aan Rheumatische pij nen ligt de oorzaak in onzuiver bloed. Als die onreinheden zich dan nog gaan vastzetten ook, is het leed helemaal niet te overzien. Mits ge bijtijds Kruschen neemt. Met Kruschen's zes minerale zouten brengt ge de bloedzuiverende organen weer op gang. Daarom neem óók Kruschen, regelmatig, elke dag de kleine dosis- De weldadige werking on dervindt ge dan al gauw. Onder voorzitterschap van de heer Jac. Roeper Johzn. werd Dinsdagavond door de Afdeling Texel van de Holland se Maatschappij van Landbouw een le denvergadering gehouden in Hotel „De Lindeboom". In zijn uitvoerig openings woord merkte de voorzitter op, dat de boeren de laatste tijd nogal in het nieuws zijn. Uit de uitlatingen van ver schillende volksgroepen blijkt, dat men over het algemeen met weinig begrip en weinig kennis van zaken oordeelt over hetgeen de agrarische sector aangaat en de afstand van boer tot niet-boer lijkt mij momenteel dan ook groter dan zij ooit geweest is. Gelukkig kunnen er ook gunstiger klanken worden beluisterd, b.v. de uitspraak van deskundigen, dat melk nog altijd het goedkoopste voedsel in West-Europa is. Intussen geeft de deining ons te denken, dat, als het er op aankomt dat onze belangen verde digd dienen te worden, wij geen steun behoeven te verwachten van de zijde der niet-agrariërs, maar zelf op de bres moeten staan. Sprekend over het nut van een or ganisatie zei spreker, dat een organisatie niet gebaat is bij leden zonder meer, maar haar kracht kan tonen door ac tieve leden, die hun niet-georganiseer- de buren dienen op te wekken lid te worden. De standsorganisatie of welke organisatie ook, kan zich nu eenmaal niet roeren als zij niet een groot aantal leden achter zich heeft. Wij moeten alles wat boer is mobiel maken en tezamen met de andere standsorganisaties en het Landbouwschap proberen te krijgen waar wij recht op hebben. Als het in derdaad zo zou zijn, dat wij ons op de kentering bevinden en daling der con junctuur verwacht moet worden met als gevolg een daling van het nationale inkomen, dienen wii vooral te waken, dat wij in gelijke pas blijven en als boer niet het sluitstuk van de rekening worden, zoals in het verleden maar al te dikwijls het geval is geweest. Spreker hoopte, dat avonden als deze zouden bijdragen tot versterking van de saam horigheid. Vervolgens besprak de voorzitter de aangekochte pand van de heer Jb van Heerwaarden, Molenstraat. „Wij menen met de stichting van het nieuwe rusthuis het algemene belang te dienen en hopen dan ook op aller mede werking". Aldus de heer Th. R. Hin, die als voorzitter van het Dagelijks Bestuur samen met de heren C. Merkx, secreta ris en Jb van Heerwaarden, penning meester, juist een uitvoerige conferen tie met de architect achter de rug had, nadat de avond te voren ook reeds ver scheidene uren over deze mooie plannen was beraamd. De besprekingen waren in de .beste sfeer gevoerd en hadden ge tuigd van optimisme inzake het voor ogen gestelde, belangrijke plan, dat voor Texel van grote betekenis zal zijn. Daarom besluiten wij gaarne met de hoop, dat de uitvoering ervan naar wens zal kunnen geschieden en velen er t.z.t. hun levensavond in zonnige uren zullen mogen doorbrengen. Last van «ennweil Mij nhardt'» Zcanwtablattaa helpen U mt OTerheea. UITVERKOCHT De kaarten voor de tweede uitvoering van de Vereniging van Oudleerlingen van de Landbouwschool op Zaterdag 5 Februari zijn uitverkocht. 25 JAAR VERPLEEGSTER Bescheidenheid siert de mens.. Nee, Zuster M. Lap, Den Hoorn, voelde niets voor een officiële huldiging en daardoor komen wij pas nu met het bericht, dat zij op 15 Januari jl. haar zilveren jubi leum heeft gevierd. Van 1930 tot 1936 was zij werkzaam in het Diaconessenhuis te Utrecht. Daar na was zij steeds actief op ons eiland zelf, vooral in Den Hoorn. Nog vele jaren! VOLKSDANSGROEP „TEXEL" Er wordt wel eens gevraagd „Hoe gaat het met de Volksdansgroep". Wel, dat gaat prima. Verscheidene nieuwe le den hebben wij dit seizoen kunnen be groeten. Er kunnen er nog steeds „meer" bij. A.s. Dinsdag worden de leden om 8 uur verwacht voor de maandelijkse „ge zellige" dansavond. Tussen de bedrijven door houden we ledenvergadering. Dus, is er iets te be praten, kom allen op deze avond. Dit is ook een geschikte avond voor nieuwe leden. NIEUWE VERENIGING De Zusterverenigingen op Texel schij nen wel in een behoefte te voorzien, er zijn er verscheidenen. Naast de bestaan de Zusterverenigingen van Den Hoorn en de Prins is te Den Hoorn nu ook een Zustervereniging opgericht voor dames tot 35 jaar. Dinsdagavond is de nieuwe vereniging voor het eerst bijeen geweest. VIJF JAAR „ONS BELANG" De Boerenvereniging „Ons Belang", Den Hoorn, voortgekomen uit de voor malige Hoornder Stierenvereniging, gaat Maandag in „Loodsmans Welvaren" haar vijf-jarig bestaan vieren. De leden van deze jubilerende sociëteit zullen er samen met hun dames 'n prettige avond van maken. SVC-Nieuws Onze adspiranten spelen vanmiddag om 3 uur uit tegen Oosterend a. Ver trek De Cocksdorp 2 uur. Ons tweede elftal ontvangt om half twee WGW Terreindienst Jp. Stolk en C. Smit. melkprijs. Het door de agrarische sector gegeven advies inzake de prijspolitiek was nauwelijks ruchtbaar of men begon er reeds critiek op uit te oefenen. Jam mer, want door het verschil van mening is het voor de minister des te gemakke lijker een eigen standpunt te bepalen. In dit opzicht laat de organisatie nogal wat te wensen over. De commissie der Mij noemde een bedrag van 23,60 als de landelijke gemiddelde kostprijs. De an dere op agrarisch terrein werkzaam zijnde instellingen gingen met deze prijs accoord. In hoeverre dit resultaat zal opleveren is nog niet te bezien, maar in ieder geval kan van organisatorisch succes worden gesproken. Vervolgens bracht de voorzitter nog de noodzakelijkheid tot verbetering van het marktplein ter sprake; het officieuze nieuws volgens hetwelk de wol vrij van omzetbelasting zal komen; dat het lid maatschap van de Holl. Mij feitelijk neerkomt op f 0,75 per bunder, immers de heffing bedraagt f 3,per ha voor hen, die niet bij een standsorganisatie rijn aangesloten. Voor de aangeslotenen wordt dit bedrag verminderd met f 1,25, terwijl het lidmaatschap f 2,bedraagt. Bestuur. Hierna volgde de bestuurs verkiezing. De heer H. J. Keijser, Waal- derstraat, werd als penningmeester met 28 van de 29 stemmen herkozen. In de plaats van de heren P. Kikkert Hzn, Zuidhaffel, en D. Kuiper, Harkebuurt, die niet herkiesbaar waren, werden tot bestuursleden gekozen, resp. mej. G. Dijt, Weverstraat, en de heer P. Koning, Oosterend. Omdat de arbeidsvoorziening steeds moeilijker wordt in de agrarische sector heeft het Hoofdbestuur dit probleem in discussie willen brengen. Evenals vorige keer zou het afdelingsbestuur op diver se dorpen weer avonden aan dit onder werp willen wijden. Rondvraag Van de rondvraag werd allereerst gebruik gemaakt door de heer Jurr. Beumkes, Den Hoorn, die adviseerde er op aan te dringen, dat leerlingen reeds na het zesde leerjaar de lagere school kunnen verlaten om de cursus van de landbouwschool te gaan volgen. Nu ver spelen zij een kostbaar jaar. Geantwoord werd, dat reeds op 12 scholen proeven worden genomen en dat het bestuur zich al eerder met de betreffende in stanties over deze aangelegenheid in verbinding heeft gesteld. Er wordt aan gewerkt, maar natuurlijk kan het geen kwaad nogmaals op dit punt te wijzen. Dat een en ander niet zo vlot verloopt als wij wensen vindt misschien zijn oor zaak in het feit, dat er een tekort aan leerkrachten bestaat. In ieder geval heeft Texel een leslokaal vacant, maar mogelijk speelt ook het geldelijke ge deelte een rol T.a.v. de melkprijs hadden ze dezelf de tactiek moeten toepassen als met het liften, vond de heer Beumkes, dan zou de minister wellicht aan het wankelen gebracht zijn. De heer J. Roeper Johzn., Spang, bleek helemaal niet content me.t de prij zen, welke door de N.V. TESO voor het vervoer worden berekend. Ligt hier niet een taak voor de georganiseerde land bouw? Er dient, zo betoogde hij, bij de Provincie of het Rijk te worden aange drongen op subsidie. Dat wordt in Zee land toch ook verleend?! De huidige si tuatie vind ik, aldus de heer Roeper, 'n ramp voor ons eiland, vooral voor de landbouwsector. De voorzitter antwoordde, dat er in derdaad op korte termijn verbetering moet komen. Dat daar op aangedrongen moet worden achtte ook hij van belang, maar daarvoor dient in de eerste plaats de algemene vergadering van aandeel houders der N.V. TESO. De heer J. Roeper Johzn., Spang, merkte tenslotte nog op, „dat de periode, waarin een N.V. de verbinding onder houdt zo langzamerhand tot het verle den dient te behoren". De heer Jurr. Beumkes: „De boerenstand is in de N.V. TESO niet vertegênwoordigd, komt daarin in ieder geval niet tot uitdruk king, daarom moeten wij de trom roe ren". De heer P. Stoepker meende ook, dat het de moeite waard is, te onder zoeken of ook voor Texel provinciale of rijkssubsidie mogelijk is, omdat dit in Zeeland ook wordt verstrekt. De heer D. Kuiper vroeg of Texel met. het oog op de melkprijsuitkering ook tot de lichte gronden wordt gerekend. Hem kon nog geen definitief antwoord worden gegeven. Nadat nog met animo de a.s. familie avond was besproken - die zou dit voor jaar nog worden gehouden - werd om streeks half een deze vergadering ge sloten. weg met DAMPO

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 1