lite vEngelse Melange Bejaarden-Sociëteit Ei Douwe Egberts SllklZ/l SllPS MARKEN BAKKER Den Burg krijgt een Chemische onkruidbestrijding in bieten Een oplossing voor onkruidrijke grond De koning der breimachines 1 Breimachinehandel „Tosca" Een sociale instelling zonder winstbejag Wij maken prima wagens en niet duur. Smederij DE \UT STAATSBOSBEHEER Publieke Houtverkoping a contant BIBLIOTHEEK Boekhandel Parkstraat De zoon De Culturele Raad voor de gemeente Texel heeft enige tijd geleden overlegd wat er voor de bejaarden op Texel ge daan zou kunnen worden. Immers het aantal bejaarden neemt steeds toe, als gevolg van een verlenging van de le vensduur van de gemiddelde mens. Deze verlenging van de levensduur is uiter aard alleen maar toe te juichen, al bete kent oud-worden ook nog niet, dat men met zijn ouderdom ook gelukkig is. Ouderdom brengt veelal vereenza ming, naarmate de rijen der leeftijds genoten dunner worden. Het uitgescha- keld-zijn van dagelijkse arbeid en het gebrek aan andere gelijkwaardige bezig heden, kunnen een gevoel van teleur stelling veroorzaken. Sociaal-economi sche maatregelen, ouderdomspensioen en het uitstellen van het tijdstip, waar op men het arbeidsproces verlaat, kun nen zonder meer dan ook geen levens geluk brengen. Iedere oudere mens moet een eigen levensstijl trachten te vinden, welke echter een andere zal zijn, dan die van zijn jonge jaren. Het is dan ook verheugend, dat de bejaarden tegenwoordig steeds meer in de belangstelling komen te staan. Men krijgt steeds meer aandacht voor de pro blemen van de oudere mens. Op Texel demonstreert zich dit, door de organisa tie van een aantal ouden-van-dagen trips. De Culturele Raad juicht derge lijke trips uiteraard ten zeerste toe en zal dan ook gaarne zien, dat gelijke ini tiatieven als in 1954 te Den Burg, Den Hoorn, te Oudeschild en te De Cooks- dorp naar voren kwamen, ook in de vol gende jaren en ook op de overige dor pen zouden kunnen worden ontwikkeld. Wel meent de Culturele Raad, dat het niet juist zou zijn zich tot deze trips te beperken. Door het maken van trips ge durende één dag of middag per jaar im mers wordt het probleem der eenzaam heid niet opgelost en de leegte in het le ven van vele bejaarden niet opgevuld. Daarom heeft de Culturele Raad ge poogd de vestiging van een bejaarden- sociéteit te stimuleren. Het is uitermate verheugend, dat deze pogingen thans vaste vorm hebben gekregen. De bejaar- den-sociéteit zal gevestigd worden in 't z.g. „Dorpshuis" in de Nieuwstraat te Den Burg. Voorlopig zal met één middag per week worden gestart. Als blijkt, dat voor een dergelijke sociëteit voldoende animo bestaat, zal een verdere uitbrei ding van het werk, zowel wat de uren van openstelling als wat de bezigheden in de sociëteit betreft, overwogen wor den. Hoe werkt zo'n sociëteit? De gezamenlijke vrouwenverenigingen van Den Burg hebben zich bereid ver klaard de leiding van de bejaarden-so- ciéteit op zich te nemen. Ook de Vereni ging van Volksfeesten en Texelse Folk lore verleent haar medewerking. Reeds werd een voorlopig dagelijks bestuur gevormd, bestaande uit de navolgende personen: Voorzitster, mevr. M. F. van Sluijs-Bijl (D.G. Zusterkring); Secretaris, de heer M. A. Idema (Ver. voor Volksfeesten); Penningmeester esse, mevr. J. Wasse- naar-Wilmink l(Vrouwengr. NVV); de overige bestuursleden zijn: Mevr. A. Peeters-Peeters (Bond v. Plattelands vrouwen); Mevr. P. A. G. de Waard-Al- derlieste (Ned. Herv. Zusterkring). De afgevaardigde van de R.K. Vrouwen verenigingen en die van de Geref. Zus terkring zijn nog niet met name bekend. Hei je ut ok hoord? Luut gaat uut de lappies vandaan! Weerom? Nou, hé wordt pierespitter bee de VW. De medewerking van deze groepen staat evenwel vast. Voorts heeft de heer W. Wassenaar, namens het bestuur van het „Dorpshuis" zitting in het bestuur, ter wijl tenslotte de heer M. L. Kempenaar, namens de Culturele Raad voorlopig als adviserend bestuurslid zal optreden. Elke vrouwenvereniging heeft een aantal helpsters aangewezen, die tijdens de openstelling van de sociëteit zullen assisteren, (schenken van thee en koffie etc.) De activiteit van de bezoekers der sociëteit zal zich wel in hoodzaak be perken tot kaarten, dammen, schaken, biljarten en lezen voor mannen en tot lezen en handwerken voor vrouwen. Af en toe zal een bijzonder programma (bijv. een film) de sociëteit aantrekkelij ker maken. De sociëteit zal worden geopend op Woensdag 9 Februari a.s., n.m. 2,30 uur. Alle personen, die ouder zijn dan 65 jaar en te Den Burg of in» de naaste omge ving van Den Burg woonachtig zijn, zullen een persoonlijke uitnodiging voor de opening ontvangen. Het aantal be jaarden te Den Burg is vrij hoog en komt een aantal van 400 zeer nabij. De opening zal uiteraard een feestelijk tintje hebben. De burgemeester heeft zich bereid verklaard de sociëteit te ope nen. Voorts ligt het in de bedoeling deze middag een aantrekkelijk filmprogram ma aan te bieden. Op Woensdag 2 Februari a.s. zal het bestuur van de bejaarden-sociëteit nog een bespreking hebben met de dames, die zich als helpsters in de sociëteit heb ben beschikbaar gesteld. Deze bespre king zal in het Dorpshuis plaats vinden en aanvangen om 8 uur 's avonds. Houdt U deze avond dus vrij, dames! Lettende op het enthousiasme, waar mee de bestuursleden hun taak hebben aangevat, is de hoop gerechtvaardigd, dat de bejaarden-sociëteit een voorspoe dige start zal beleven. Dit zal echter voor een belangrijk deel mede van de ouderen afhankelijk zijn. Dus ouderen, toont Uw belangstelling en neemt de ge legenheid waar eens een kijkje te gaan nemen in de bejaarden-sociëteit. Houdt Woensdagmiddag 9 Februari vrij! Wij zijn er van overtuigd, dat U er geen spijt van zult hebben! Dus afgesproken: Tot Woensdag over één week! «(Publicatie Culturele Raad) S.V.O-nieuws Eindelijk kunnen we weer eens gaan voetballen. We zullen maar hopen dat de rustperiode geen afbreuk aan het spel peil heeft gedaan. Dit geldt ook voor de contributie. Zorg er voor, dat je weer bij komt, loop even bij M. Mosk aan, je bent altijd welkom. Het programma voor Zaterdag en Zondag is: Oosterend 1-ALC 1, 1,30 uur; De Koog 2-Oosterend 2, 2,30 uur; Cocks- dorp a-Oosterend a, 3 uur. Wie verhin derd is, gelieve tijdig afbericht te doen! Zaterdag 26 Februari geeft het to neelgezelschap van S.V. Cocksdorp op uitnodiging van S.V. Oosterend een to neelstuk bij J. Dijt. Hier komen wij nog nader op terug. Iedere landbouwer weet dat de on kruidbestrijding in het gewas bieten 'n apart probleem vormt. De beslissing of men wel of geen bieten zal verbouwen wordt voor een groot gedeelte bepaald door het feit of men kans ziet de bieten „onder het vuil vandaan te houden". In dien er dus een mogelijkheid zou zijn de onkruidbestrijding in bieten eenvoudi ger te maken zou dit ongetwijfeld be tekenen dat de animo om bieten te ver bouwen groter zou worden. Het is dan ook geen wonder dat men na de verkregen successen met chemi sche onkruidbestrijding in andere ge wassen ook voor het gewas bieten in deze richting is gaan zoeken. Tot nu toe is het jammer genoeg niet gelukt een chemisch middel te vinden, dat het onkruid doodt en de bietenplan- ten spaart. Maar toch heeft men een op lossing gevonden, die o.i. wel enig pers pectief biedt. Deze oplossing wordt aan geduid met het woord zaaibedonkruid- bestrijding. In 1953 werd door ons voor het eerst een proef genomen met deze wijze van onkruidbestrijding in bieten en wij heb ben deze proeven in 1954 voortgezet. Het proefperceel voor 1954 lag op het bedrijf van de heer D. Hin, Dijkmans huizen. De werkwijze is als volgt ge weest: Ruim een week vóór het zaaien werd het perceel zaaiklaar gemaakt. Bij het zaaien op 20 April werd de grond dus niet meer geëgd. Het land werd toen alleen met de landrol bewerkt. Op 1 Mei kon worden geconstateerd, dat de bietenplanten heel spoedig bo ven de grond zouden komen en op deze datum werd het proef?edeelte van het perceel bespoten met zgn. zaaibedon- kruidbestrijdingsmiddelen. Op dit proef veld werd van drie verschillende merk- middelen gebruik gemaakt, resp. af komstig van de Fa. Wiersum, de Ko ninklijke Shell en de firma Noury van der Lande. De hoeveelheid sproeimiddel variëerde van 3050 liter per ha. Op 3 Mei kwamen de eerste bieten plantjes boven de grond en duidelijk bleek dat deze van de bespuiting geen enkele hinder hadden ondervonden. Bij de bespuiting was het perceel zeer dicht bezet met onkruid, hoofdzakelijk „roodschinkel". Dit onkruid werd door de bespuiting voor practisch 100% ge dood. De afsterving van het onkruid vond op de veldjes, die met de grootste hoeveelheid onkruidbestrij dingsmiddel werden behandeld wat sneller plaats dan op de veldjes met een kleinere hoe veelheid, maar uiteindelijk was het re sultaat ook op de laatstgenoemde veld- jes voldoende. Wij zijn van mening dat een hoeveelheid van 35 liter Aamergens, Shell P.E. 30 of Noury preem voldoende is om een goed resultaat te bereiken. Beoordeling van de resultaten We zijn er van overtuigd dat verschil lende landbouwers nog niet direct en thousiast zullen zijn over deze manier van onkruidbestrijding. En we moeten direct toegeven dat in deze methode ook nog wel enkele zwakke punten zitten. Daar is in de eerste plaats het zaai klaar maken van het perceel op een mo ment, dat zo mogelijk veertien dagen vóór de datum van zaaien zou moeten liggen. Op lichte gronden geeft dat het risico van stuiven of verslempen, - op zwaardere gronden van korstvorming. Dan is er het bezwaar van het uit kiezen van het juiste moment, waarop de behandeling moet plaats hebben. Men wil daar uiteraard zo lang mogelijk mee wachten, d.w.z. een tijdstip, dat zo kort mogelijk vóór de opkomst van de bieten ligt. Indien dit tijdstip in een periode van slecht weer valt loopt men de kans niet aan het spuiten toe te kunnen ko men. Ook de kosten kunnen nog wel als een bezwaar worden genoemd. Welis waar was de prijs van deze bestrijdings middelen in 1954 reeds aanmerkelijk lager dan in 1953, maar per hectare was toch nog altijd een bedrag van plm. f 50,nodig. Bovengenoemde bezwaren willen wij zeker niet wegcijferen, maar toch zijn wij van mening dat in deze methode mogelijkheden zitten. Dit zal vooral het geval zijn als de bieten vrij vroeg ge zaaid werden, omdat de periode tussen het zaaien en de opkomst dan aanmer kelijk langer is dan bij zaaien omstreeks 1 Mei. En wij zijn van oordeel dat het vroeg zaaien van bieten, ondanks ver schillende bezwaren toch voordeel biedt. In gevallen, waarin vrij vroeg gezaaid wordt, zal de methode o.i. ook al voor deel bieden als het zaaiklaar maken van het land plm. één week voor het zaaien plaats heeft. In ieder geval kan men met deze me thode bereiken dat de bieten boven de grond komen in een practisch onkruid- vrije omgeving. De bieten zijn in dit geval dus het onkruid voor. En wat dit waard is weet iedere bietenverbouwer! Op het proefperceel van het afgelopen jaar hebben we kunnen constateren dat de onkruidbestrijding zonder een be handeling met chemische middelen een hopeloos geval zou zijn geweest. Dank zij de chemische onkruidbestrijding slaagde men er in, al was het dan ook nu nog met veel moeite de bieten boven het onkruid te houden. Indien er Texelse landbouwers 'zijn, die in 1955 van de hier beschreven me thode gebruik willen maken, dan zullen wii graag de nodige inlichtingen geven. C. v. Gr. Geurig, krachtig en verkwikkend Douwe Egberts Pickwick thee heeft duidelijk een heel eigen karakter. Bij het zetten valt U al dadelijk de krachtige geur op. Bij het vullen van de kopjes is de rijke afschenk een prettige verrassing. En bij het drinken eniet U van de zo volle, kernachtige smaak, ie een echte Engelse melange tot zulk een verkwikking maakt sa - fS Ceylon Melange (Geel etiket) 134 ct Engelse Melange (Rood etiket) 130 Engelse Melange (Groen etiket) 125 cc SPECIAALZAAK m Allereenvoudigste bediening. Verwerkt alle garens. 1 Gratis onderricht. Prijs t 275, -. 1 Ook op gemakkelijke betalingsvoorwaarden. I Koningstraat 60 - Telefoon 2676 - Den Helder 1 Texelse cliënten krijgen hun reisgeld vergoed. ^lllllllllllllllllllllllllllllllllUllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllll iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Bijkantoor Kogerstraat 34 De muziek die U mint wanneer het U zint PLATENVERKOOP Telefoon 153 Wij zullen U gaarne de voordelen en prijzen noemen. Door injuiling hebben wij aan te bieden een zware wagen en een kleinere zeer laag in prijs. Den Hoorn - Tel. 1 in hotel „De Toekomst" te De Koog op Texel op 1 Februari 1955. Aanvang 13 uur. Verkocht zullen worden circa 300 percelen hout, be staande uitlichte- en zware dennenslieten, bonenstaken en brandhout. Het hout ligt achter het sportterrein en langs de Houtvester Boodtlaan met zijwegen te De Koog. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat dit seizoen geen tweede publieke verkoping volgt. Aan de van wordt maandelijks een aantal goede boeken toegevoegd. FEUILLETON: Door Tom Lodewijk van de Burgemeester 6. Wat is een houwitzer? wilde Isa weten en kreeg Frits meteen op zijn praatstoel. Vera wendde zich weer naar mevrouw Laarman en Rob luisterde ge duldig naar de vertogen van Hans, die nog niet uitgepraat was over de zweef- vliegclub. Maar onder het praten gingen zijn ogen naar de hoek van de salon, waar de donkerblauwe uniform en het goud gele avondjaponnetje maar steeds naast elkaar bleven. Hij zag hoe Vera de ka mer uit ging „om eens even te kijken of alles in de keuken op rolletjes liep", en dacht er het zijne van Later op de avond werd er gedanst. De heren, behalve de notaris, die jicht had en meneer Bikkers, die niet dansen kon of deed alsof, streden om de eer, de schone Isabeau ten dans te mogen lei den. Frits danste met Vera en lachte en scherste maar zijn ogen volgden het slanke figuurtje, dat zo gracieus walste. Rob danste plichtmatig met mevrouw Laarman en met mevrouw Bikkers, die tegen hem schertste over de aantrek kingskracht van uniformen „of het nu een agent was of een generaal". Mevr. Bikkers, snapte hij, zag de flirtation maar met lede ogen, en inwendig moest hii lachen, maar dan dacht hij aan Vera, zijn zus. En hij danste niet meer, maar keek in een hoekje toe. Toen zette Hans Bikkers een tango op. Die is voor mij, zei Frits en stapte op Isabeau toe. Zijn ondanks bewonderend, keek Rob toe. De anderen staakten het dansen en schaarden zich rondom de parketvloer. Want Frits en Isabeau maakten van dit dansnummer een schouwspel vol gratie en charme. Ingewikkelde figuren ma kend, leidde de jonge adelborst het meisje met feilloze zekerheid. Ze sche nen één. En toen de laatste klank ver storven was, klapten de anderen spon taan in de handen. Die marine van ons kan wel wat, lachte de notaris goedmoedig. Met zó'n partnervoegde de bur gemeester er met duidelijke bewonde ring aan toe. Het had hem herinnerd aan de dagen, dat Agnes en hij op de dansvloer triomfen vierden, en zijn ogen zochten zijn statige, nog altijd knappe vrouw. M'n compliment, Frits! lachte Vera en Rob voelde opeens, hoeveel hij van zijn zuster hield. Vera kón tegen haar verlies! Daarna danste Frits met Vera en toen weer met Isabeau. Hij verdeelde zijn at tenties nauwgezet tussen de beide meis jes. Maar toch ging Vera met hoofdpijn naar bed. En Rob lag nog lang wakker. Hij had niet met Isabeau gedanst HOOFDSTUK III In de garage. Rob's knieën beefden toen hij voor de deur van zijn vaders studeerkamer stond Kom straks even op m'n kamer, ik heb wat met je te bepraten, had de burge meester gezegd. En Rob voelde intuïtief dat dit gesprek voor hem van grote be tekenis zou worden. Hij wist ook wel hoe slecht het er voor stond op school. Zou zijn vader hem wéér naar een andere school sturen, een kostschool misschien? Zou hij opnieuw zijn hersens moeten af pijnigen met een studie die hij niet door zag en waarvan hij niet wist te profite ren? De burgemeester keek naar zijn zoon, toen deze schoorvoetend de kamer bin nenkwam. Zijn hart kroop samen. Daar stond zijn enige zoon, zijn stamhouder, een flinke, sterke, gezonde kerel. Alle wegen stonden voor hem open. Duizen den jongens met een dubbel stel hersens zouden vinger en duim aflikken naar de kansen die Robbert van Liempden tot Heerwaarden werden geboden. En de jongen greep ze niet. kón ze niet grij pen blijkbaar. Dit uur, wist de burgemeester, zou misschien wel het zwaarste van zijn le ven zijn. In dit uur begroef hij alle toe komstdromen die hij gedroomd had over deze zoon. En hij deed dat, om de jongen niet ongelukkiger te maken. Misschien kon hij zich nu ontplooien. Misschien, wie weet, zelfs zo ver, dat hij mettertijd, zij het langs een minder gebruikelijke weg, tóch zichzelf een positie wist te scheppen waarin hij de naam die hij droeg eer zou aandoen. Aan die hoop klemde de vader zich vast. Hij had er met Bikkers over gepraat. Diens aanbod, de jongen in zijn bedrijf een kans te geven, was door de burge meester, met grote dank natuurlijk, ver worpen. Rob moest weg hier uit Beer- zoyen. De mensen hoefden niet dagelijks te aanschouwen hoe de enige zoon van de burgemeester het werk van 'n arbei der verrichtte. En het personeel in de fabriek moest hem niet beschouwen als een soort lievelingetje van de baas. Hier, in eigen omgeving, had hij geen kans. Hij moest ergens anders heen, waar nie mand hem kende, waar hij met een schone lei beginnen kon. Wordt vervolgd.

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 4