Civoen 2rwartrjexehin het harL, Het gaat best met de Schapenhouderij Wolvee nog nooit zo duur geweest Voor de Ouden van Dagen De heer J. C. Quint sprak voor de Oosterender Ontwikkelingsclub De kat en de kanarie ZATERDAG 5 FEBRUARI 1955 69e JAARGANG No. 6914 TEXELSE^COURANT Uitgave N.V. v.h. Langev»ld de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 -Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zateidags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1,95 p. kwart. 20 ct. incasso. Adv. 8 c. p.mm. „Vandaag stonden er vijf schapen op de markt, die f 125,per stuk hebben opgebracht, dat is werkelijk nog nooit vertoond". Aldus een wolveehouder, die wij Maandagmiddag in Hotel „De Graaf"' prompt een antwoord konden uitlok ken op de vraag „En, het gaat tegenwoordig zeker nogal goed met de schapen houderij?!" Ja, het gaat best. Momenteel zijn er, zo vertelde ons even later de heer C. Roeper, secretaris van het Texelsch Schapenstamboek in Noordholland ons, zelfs geen schapen meer verkrijgbaaar voor de export, terwijl Frankrijk er momenteel nog best wat kan gebruiken. komt en die van het Vasteland ook, dan kunnen wij ervan op aan, dat de kopers naar deze provincie worden getrokken. Om zo goed mogelijk voor de dag te ko men, dienen bij de voorkeuring reeds die dieren te worden uitgezocht, die voor Den Bosch bestemd zijn. De opga ve moet immers vrij vroeg geschieden en de tentoonstelling wordt half Sep tember gehouden. Daarom kan het mate riaal niet op de Texelse fokdag worden uitgezocht. Bij het samenstellen van een collectie moet men het materiaal kunnen vergelijken en het uitzoeken vergt dus bijzondere accuratesse. De heer R. Eel- man stelde voor om het uitgezochte ma teriaal bij elkaar te brengen om een goed overzicht te verkrijgen. De heer C. Commandeur meende, dat reeds bij de voorjaarsinspectie de aandacht aan dit onderwerp zou kunnen worden besteed. Het bestuur vond het verzamelen van 't materiaal een goed idee. De heer Jac. Roeper Johzn bood hiertoe zijn terrein naast Huize Irene aan. Vorig jaar om deze tijd waren er nog wel schapen te koop, maar ze zijn nu in grotere kwanta opgeruimd in verband met het gevaar voor leverbotziekte en andere kwalen èn omdat de hoge prijzen velen doen zwichten. Zodat aan de Vas- tewal weinig wolvee meer aanwezig is. Een goed teken dus voor de toekomstige lammerenmarkten 1-Iet gaat de wolveebedrijven tegen- wóordig dus wel naar den vleze. Maar goed ook, want deze arbeids-extensieve tak van veeteelt ligt nu gunstig met het oog op de schaarste aan personeel. Het schaap herovert zodoende derhalve zijn oude positie. Dat er flinke belangstelling voor het schaap bestaat, alsmede voor de organi satie van wolveehouders, bleek ook weer op de vergadering, de z.g. contact bijeenkomst, die Maandag voor de Texelse leden van 't Texelsch Schapen stamboek in Noordholland was uitge schreven, want van de rond 100 leden waren er 39 present, wat voor Texel een behoorlijk percentage is. Het plan om 11,45 uur te beginnen kon natuurlijk geen doorgang vinden: wellicht was aan de Groeneplaats de koffie te best om haast te maken. Intus sen vernamen wij uit de mond van een wolveehouder, dat de prijzen van de z.g. vette lammeren en die van de z.g. over- houders sinds de verkoop zomer 1954 als marktlam zijn verdubbeld. M.a.w. voor een marktlam, dat voor 50-60 van de hand ging, betalen ze nu 100-200 gulden. Dat zit dus voor alle partijen rustig. Komend seizoen zullen de boeren van Noord- en Zuidholland en Friesland stellig wederom een goede prijs willen geven. Practisch alle dieren zijn naar Frankrijk uitgevoerd. De vraag naar schapenvlees is dus behoorlijk. Wel een verschil met de jaren 1933, 1935 en 1939, toen er marktnoteringen waren van f 2,75-f 5,f3,50-f6,en nogmaals f3,50-f6,(de zesde markt in 1939). Was het een wonder, dat er toen steen en been geklaagd werd? Toen de oude schapen voor f 8,tot f 10,moesten worden afgezet. Dan kun je beter f100- f 120 hebben, al is de gulden dan ook heel wat minder waard dan toen. De voorzitter, de heer A. Koopmans, Barsingerhorn, merkte in zijn openings woord op, dat 'n vakblad schreef: „Vlag in top voor de schapenhouderij!" Dat geldt vooral voor de weiders. Intussen zijn ook de onkosten hoog geweest in 1954: in het koude voorjaar moest veel worden bijgevoerd, daarna een natte zo- voor de fokkers een zeer goed jaar ge- mer en een natte herfst. Toch is 1954 worden. De afzetprijzen waren hoog en vandaag de dag zelfs buitengewoon hoog Hoog vooral, als wij nagaan, dat het ge wicht aan de lichte kant is. Geen won der, want de dieren hebben het in 1954 zeer slecht gehad. Vele schapen bleken bij de slacht afwijkingen aan de levers te hebben of aan ingewandziekten te lij den. Laten wij hopen, dat 1955 voor de fokkers en de afnemers weer zo'n gun stig jaar zal worden en de dieren zelf onder gunstiger omstandigheden mogen opgroeien. Nadat de heer C. Roeper de notulen had gelezen, werd het vraagprogramma fokdag Texel behandeld. Teneinde de rubriek viertallen oudere schapen uit gebreid te krijgen werd op voorstel van het bestuur besloten een rubriek drietal ramlammeren in te voegen. De heer C. Commandeur zag daar echter wel het gevaar aan verbonden, dat de betreffen de moederdieren afwezig blijven, maar hier zou de voorwaarde aan kunnen worden verbonden, dat ook deze moeten verschijnen. De heer C. Roeper deelde mee, dat de rubriek drietallen ramlam meren in Alkmaar een van de beste ru brieken is. De heer J. M. Bakker, Atlas, meende, dat er meer reclame voor het betreffende schaap in zit als het bij de ramlammeren staat. De heer R. Eelman .merkte op, dat men reeds in Juni moet beginnen te voeren en - daaraan schreef hij de geringe animo toe voor de rubriek vierjarigen. „Men moest eigenlijk niet op het vlees keuren". Maar een andere stem weerlegde: „De kleren maken de man!" Inzake de Nationale Tentoonstelling te Den Bosch merkte de secretaris op, dat bijna alle Texelse inzendingen een bekroning verwierven. Dat was dus een prachtig reclame-object voor onze pro vincie. Onze collega-stamboeken zitten intussen ook niet stil! Wanneer Texel met een goede collectie voor de dag Vervolgens werd het onderwerp Ster ooien behandeld. Om dit predicaat te kunnen verwerven dient aan een ge wijzigde regeling te worden voldaan. Deze moesten bij de oude regeling ram men hebben voortgebracht, welke gepri- meurd waren, maar nu worden door het centrale bureau andere richtlijnen voor geschreven. Om te voorkomen, dat er te veel aanvragen binnenkomen, die niet aan de eisen voldoen, heeft het bestuur inleggeld van f 1,per ooi ingevoerd. Het exterieur moet van klasse B zijn, de fokkers moeten de aanvragen zelf in dienen. De dieren minstens vier jaar oud en driemaal gelamd hebben: in 3x5 lammeren, in 4x6, in 5x8 en in 6x10 lammeren hebben voortgebracht, ter wijl gust voor eenmaal werpen geldt. De wol moet aan de minimum eisen vol doen. Het exterieur moet tenminste 10 pnt behalen. De afstammelingen mogen geen bleke neuzen, rimmel of vossigheid vertonen. In het bekende fokkersboekje staan de meeste gegevens vermeld. Nu komen dus ook in aanmerking ooien die alleen ooilammeren ter wereld hebben gebracht. De ooienkeuring zal evenals vorig jaar weer op twee plaatsen op Texel worden gehouden, maar die van de rammen weer op één dag te Alkmaar, gelijk met de rammen zelf. Dit geeft weliswaar be- zwaren, maar collectieve opzending vangt het bezwaar grotendeels op. De jury krijgt dan van de vachten een uni form 'Overzicht, wat critiek kan voorko men. De heer M. J. Kikkert, Den Hoorn, gaf de volgende tip, die gaarne aanvaard werd: Kort voor de keuring van ram- menvachten te Alkmaar wordt de wol van de 1.-jarige ooien op Texel verza meld. De rammenvachten zouden dan dus gelijktijdig opgezonden kunnen worden. De heer W. H. Bakker, Den Hoorn, bepleitte keuring van de wol op de be drijven zelf, het keuren op een verza melplaats vond hij gezien de ervaringen minder geschikt. Geantwoord werd, dat men dan onder verschillende omstan digheden moet keuren, wat ook niet aan te bevelen is. Men kan om wachten te voorkomen, de wol vooruit opzenden, maar een der veehouders wilde daar graag zelf bij wezen, omdat je er altijd van kunt leren. De heer C. Comman deur had liever dat alleen op het schaap zelf gekeurd werd, maar met het oog op de onberekenbare weersgesteldheid is dat practisch niet goed uitvoerbaar. Ook het centrale bureau is daar geen voor stander van. Tijdens de rondvraag merkte de heer C. Commandeur op, dat er f 250,was uitgetrokken voor reclamedoeleinden (Den Bosch). Hij vond dat te laag. Ge antwoord kon worden, dat de Federatie voor ieder geëxporteerd schaap f 1, uitgekeerd krijgt. De federatie maakt de meeste reclame in het buitenland. De heer J.M. Bakker, Atlas, zei, dat je nogal eens hoort klagen over het feit, dat de uitslag van de fokveedag zo lang op zich doet wachten. Kan er misschien wat eerder met het keuren worden be gonnen? Uitbreiding van het aantal ju ry's is misschien ook bezwaarlijk? Ge antwoord wei-d, dat voortaan misschien met de keuring kan worden begonnen voordat de vergadering zelf begint. De assistent-juryleden zouden de uitslagen omgaand kunnen aanbrengen. Voorts werd besloten de uitslagen en andere mededelingen voortaan per mi- Ha, dat is een blijde tijding, Voor het Drees-trek-legioen. En vanzelf óók voor de oudjes, Die het zonder deze doen. Plattelands- en zusterkringen, Zullen hen met zorg omringen. Bréngen wat gezelligheid. In de herensociëteit. 'k Steek de Culturele Raad hier, Graag een moordpluim op de hoed, Want het is geweldig, dat zij Zoiets voor de oudjes doet. En óók al de dames, heren, Die straks thee zullen serveren, Koffie, kwast of sukkelaad, Naar gelang op 't pitje staat. Tol vandaag moeten de oudjes, Op het „hoekie" beurzen gaan. Met geen leger van polities, Krijg je ze daar ooit vandaan. Want het dagelijks gebeuren, Wordt in geuren en in kleuren, Daar besproken tot en met, Elk krijgt op zijn tijd z'n vet. 't Beurzen dat behóórt bij Texel, Maar toch zal die sociëteit, Of die „soos" hoe ge 't wilt noemen, Opgang maken mettertijd. Want geen hagel, wind of regen, Houdt hen voor 'n bezoek meer tegen. Want het kacheltje dat brandt, En de thee is bij de hand. ,k Zie de heren daar al zitten. Allen even in hun sas, Deez' met domino of dammen, Gene weer met klaverjas Nou, wanneer de tent gereed is, En heel keurig aangekleed is, Komt óók Huib de Rijmelaar, Vast eens kijken, reken maar! Huib de Rijmelaar GEEN TWEEDE HOUTVERKOPING Naar wij vernemen zal dit jaar geen tweede publieke verkoping van hout door het Staatsbosbeheer plaats vinden. De verkoping, welke -Dinsdag jl. in Ho- lel „De Toekomst", te De Koog werd ge houden, was dus de enige. Blijkbaar hadden de kooplustigen met een en an der reeds rekening gehouden, want de belangstelling voor de verkoop was zeer groot. Er werden 230-240 kavels ver kocht tegen beste prijzen. Vooral het brandhout ging betrekkelijk hoog van de hand. Naast de verkoop aan de ei landgenoten heeft steeds verkoop plaats naar de vastewal, waar het grootste kwantum heen gaat. VOOR ONZE BEJAARDE EILANDGENOTEN Het bestuur van de Bejaarden- Socië teit Den Burg heeft alle inwoners van Den Burg en omgeving boven de 65 jaar een brief geschreven in verband met de opening van de sociëteit op Woensdag 9 Februari a.s. n.m. half drie. Burgemeester C. de Koning zal de sociëteit officieel openen. Op deze eerste middag zal er van schaken, dammen, biljarten, lezen, handwerken of kaarten wel niet veel komen, want het- program ma zal grotendeels worden gevuld door filmvertoning. Over dit filmprogramma zal ons blad nog nadere bijzonderheden geven. Zoals bekend zal de sociëteit ge vestigd zijn in het Dorpshuis, Nieuw- straat, en zowel door de mannen als door de vrouwen bezocht kunnen wor den. Elke Woensdagmiddag zal zij geo pend zijn. De entree is kosteloos, terwijl een aantal dames gratis thee of koffie zullen aanbieden. Van tientallen lijders aan Brandend Maagzuur hebben er Dozijnen Rennies op zak... Altijd en overal ontmoet U lijders aan brandend maagzuur en U herkent ze aande lof die ze voor Rennies heb ben. Innemen doen ze die tabletjes on opvallend, want water of wat ook komt er niet aan té pas. Ze helpen van de ene minuut op de andere. Ook U! UITBREIDINGSPLANNEN MIDDEN-EIERLAND Het Hoofd van het gemeentebestuur van Texel maakt bekend, dat van 5 Fe bruari 1955 af gedurende vier weken, alzo tot en met 4 Maart 1955, ter secre tarie der gemeente Texel voor een ieder ter inzage zal liggen een ontwerp-plan van uitbreiding in onderdelen voor „Midden-Eierland", alsmede een ont werp van de bebouwingsvoorschriften, waarin de bestemming in genoemd plan van uitbreiding-in-onderdelen bepaald, nader wordt omschreven. Gedurende de voormelde termijn van vier weken kunnen belanghebbenden bij de gemeenteraad bezwaren indienen. Texel, 1 Februari 1955. Het Hoofd van het gemeentebestuur voornoemd, C. DE KONING Zaterdagavond sprak de heer J. C. Quint, Directeur der VVV „Texel", oud journalist, 'voor de Oosterender Ont wikkelingsclub in het Wapen van Am sterdam, dat geheel gevuld was. Na opening door de voorzitter, de heer J. Visman, die ook een bijzonder woord van welkom richtte tot mevr. Quint en zich over de flinke belangstelling ver heugde, werd het woord aan de heer Quint verleend, die als onderwerp ge kozen had „Uit de keuken van de jour nalistiek". Allereerst wees spreker met voorbeel den op de macht van de pers, die gehele volkeren in een bepaalde richting kan stuwen, neem b.v. de propaganda, die Goebels destijds voerde. In een demo cratisch land heerst persvrijheid, maar dat breixgt tegelijkertijd grote verant woordelijkheid met zich. Hoeveel de pers „eraan" kan doen is ook wel weer dooi* de recente kwestie rond het liften gebleken. Van alle kanten werd minister Staf aangevallen met het gevolg dat Zij- crofoon te laten omroepen. Ook werd besloten een bekroning uit te loven voor de rubriek drietallen ram lammeren. dus zal niet worden volstaan met eervolle vermeldingen zonder meer. De heer H. J. Keijser, Waalderstraat, verklaarde, dat het Texelse type op de markt te Leeuwarden meer tot uitdruk king gaat komen dan in onze provincie. „Wij moeten oppassen, anders veegt Leeuwarden ons van de kaart!", zo waarschuwde hij, want daar komen ze buitengewoon voor de dag. Wanneer wij niet terdege voorzichtig zijn met onze afzet, dan kopen Fx-iesland, de andere provincies of Frankrijk ons beste mate riaal weg. Dan blijft er voor de nationa le tentoonstelling weinig reden tot opti misme meer over. De secretaris merkte op, dat deze restrictie geldt: verkoop mag uiteraard wel plaats hebben,'maar die dieren, die voor de nat. tentoonstel ling zijn uitgezocht dienen daar ook te verschijnen. De voorzitter vestigde in zijn slot woord de aandacht op de algemene ver gadering op 16 Febr. in Alkmaar. Hij hoopte, dat Texel daar weer goed ver tegenwoordigd zou zijn. ne Excellentie van zijn besluit al aardig teruggekomen is. Wil een journalist zijn werk goed kunnen verrichten, dan dient hij over vele betrouwbare bronnen te beschik ken. Er zijn velen die zich afvragen hoe men iedere dag opnieuw de grote bla den weet vol te.krijgen. Dat valt mee: het meeste nieuws moet tegen woordig zelfs blijven liggen. Er stroomt veel meer nieuws toe dan er per dag geplaatst kan worden. De journalistiek is een mooi vak, maar het vereist tevens paraatheid bij dag en nacht, want alle kranten hebben een voorliefde voor de zg. primeur. Grote kranten hebben journalisten voor speciale rubrieken: de een verzox-gt het z.g. binnenlands nieuws, de ander de sport, weer een ander de scheepvaart, financiën enz. Een belangrijke nieuws voorziening vormen de persbux-eaux. Het A.N.P. b.v. spuit haar nieuws niet alleen via de radio, maar ook naar alle op haar telex aangesloten kranten en weekbla den. De telexmachine ratelt dag en nacht door. Dikwijls is men zo vriende lijk de te houden toespraken reeds te voren aan de pers te verstrekken, na tuurlijk onder het uitdrukkelijk voor schrift, dat deze niet voortijdig mogen worden afgedrukt. Een krant heeft eens een schip met volkslied en al van de helling laten glijden, terwijl het vaar tuig door een practisch nooit optredend euvel 24 uur later nog altijd te water moest worden gelaten en men heeft eens hoge pieten prachtige speeches laten afsteken bij een plechtigheid, wel ke plotseling een week moest worden uitgesteld. Dan sla je natuurlijk een raar figuur, maar gelukkig vergeet de abonné gauw. Na de nauze werden vragen gesteld. Wat is het persgeheim? Wel, een journa list kan niet worden gedwongen de bron van zijn nieuws te noemen. Onlangs heb ben ze een journalist zes weken gegij zeld, maar hij bleef '(natuurlijk - red.) zwijgen. De man had uit een geheime zitting weten te klappen. De pers zege vierde dus. Voorts werd een en ander verteld over de expeditie en de kosten. Bij dagbladen van formaat gaat het om tonnen. In ons land wordt jaarlijks 20 millioen kg pa pier van de pers naar de abonné ver voerd. Aan het slot dankte de voorzitter spreker voor zijn interessante causerie en deelde vervolgens nog mee, dat mej. Fr. Rab J. C.d. eind Februari zal spre ken over haar reis door Amerika. MIDDENSTANDSAVOND Wij maken de leden van de Alg. Tex. Middenstands Vereniging nog even at tent op de familieavond op Dinsdag a.s. Het blijkt n.l., dat nog veel leden ver zuimd hebben om zichzelf of hun perso neel op te geven. Doet U dit alsnog omgaand even bij C. Mets. Het belooft een mooie avond te worden, die mag U zeker niet missen. SCOOTERRIJDER TROF GEEN SCHULD Blijkbaar waren niet alleen onze ha ren, maar óók die van de politierechter ten berge gerezen, toen de officier van justitie onze scooterrijdende eilandge- noot J. tot f75,— of 50 dagen had ver oordeeld, omdat zijn voertuig een bot sing met een motorrijder had veroor zaakt. Mede dank zij een verklaring van een getuige, volgens wie het wegdek niet van de berm te onderscheiden was geweest, concludeerde de rechter tot vrijspraak. EEN KLAP IN DE NACHT In de nacht van Dinsdag op Woensdag kwamen twee auto's op het gevaarlijk» kruispunt bij de Stenenplaats met el kaar in botsing. Wij hebben de politie om nadere inlichtingen gevraagd, maar de zaak was blijkbaar in der minne ge schikt, want er was geen aangifte ge daan. Naar men ons meedeelt was de klap zo hevig, dat in minder dan geen tijd een vijftigtal personen de gevolgen van de botsing in ogenschouw kwam ne men. DE OUDESCHILDER HAVEN TE KLEIN Gisteravond heeft een aantal verte genwoordigers van de landbouw, de vis serij en de middenstand te Den Burg 'n vergadering gehouden over het huidige havenprobleem. Zoals wij al eerder schreven zijn de beide Middenstands verenigingen door diverse belangheb benden verzocht de actie te organiseren welke naar men hoopt uiteindelijk zal leiden tot vergroting van de haven van Oudeschild. LEEFTIJDSGRENS DIJKLEGER Ieder mannelijk inwoner der gemeen te Texel, of van een door burgemeester en wethouders aangewezen gedeelte dei- gemeente Texel, tussen de 18- en 50- jarige leeftijd kan tijdelijk worden op geroepen tot het doen van persoonlijke diensten: 1. bij ovei-stroming of bij dreigend ge vaar hiervoor of bij stormramp; 2. ter handhaving der orde, wanneer die op ernstige wijze wordt verstoord; 3. voor het wegruimen van sneeuw en het bestrijden van gladheid op wegen. Het bovenstaande zou kunnen doen veronderstellen, dat ook de leeftijds grens voor het Eierlandse Dijkleger op 50 jaar is gesteld, deze is evenwel vol gens de keur, bepaald op 55 jaar. Men verzocht ons dit punt even onder de aandacht van belanghebbenden te willen brengen. NUTSSPAARBANK IN JANUARI Ingelegd f 72.802,59; terugbetaald f 32.138,65; meer ingelegd f40.663,94. Aantal posten van inleg 111, van te rugbetaling 81. 10 Nieuwe boekjes, w.o. 4 van pasgeborenen; totaal in omloop 456 boekjes. Totaal verschuldigde kapitaal aan spaarders f 586.333,93. Zatex-dagavond was Hotel „De Hoop", De Cocksdorp, jammergenoeg niet ge heel gevuld, toen de heer J. Zwart, re gisseur van O.D.I.T., opende en alle aan wezigen hartelijk welkom heette, in het bijzonder de heer Martens van „Het Pa rool". De heer Swart wees er op, dat het door de vereniging gekozen stuk een af wijkend karakter droeg t.o.v. de vorige opvoeringen en erg veel zware studie had gevraagd van alle spelers en in het bijzonder van Mevr. Zuidoma-Klingers, die wegens ziekte van Mevr. D. v.d. Linde-Reuvers, twee weken voor de op voering de vacature kwam vervullen, hetgeen haar zonder enig gebrek is ge lukt. Proficiat! De Kat en de Kanarie werd voor de derde maal op Texel voor het voetlicht gebracht, maar nu zoals de schrijver het heeft gezien. Deze opvoering was 'n vol ledig bewijs dat het stuk te brengen is, maar met regie en de juiste krachten. Dat deze regisseur er in is geslaagd de juiste man op de juiste plaats te zetten, heeft zeer zeker tot het succes van de avond bijgedragen. Er werd gelachen en gegriezeld en verschillende scènes zorg den voor een mysterieuse sfeer, welke de vraag deed opwerpen, „wie zou die kat nou toch zijn?", een goed teken. Al leen was het jammer, dat bij de eerste bladzijden ran het eerste bedrijf de ver lichting veel te zwak was om te kunnan vaststellen, dat de zegels van het testa- mens voortijdig verbroken werden, waarmee dit mysterie aanving, dat alle aanwezigen tot het einde wist te boeien. Na de verloting, welke vlot verliep, bleven velen tot het einde van het bal gezellig bijeen.

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 1