t. Albert Heijn geeft obligaties uit voor vaste afnemers mMumurs ssg? AH klanten worden couponknippi Een Fosfaatproefveld op bouwland Vrijwillig obligatie-spaarsysteem maakt Neerlands goedkoopste kruidenier nu nóg goedkoper! Weiöig ondernemingen hebben door de jaren heen zozeer het belang van een goedgevulde bood schappentas ingezien als Albert Heijn. Góédgevuld - zowel gerekend naar de hoeveelheid als naar de kwaliteit. Albert Heijn heeft dit voorname gezinsbelang nimmer in de waagschaal gesteld door het geven van denkbeeldige kortingen - denkbeeldig, omdat de huisvrouw elke korting toch eerst zelf betaalt. Neen! Albert Heijn's prijzen zijn altijd direct en daarbij zo laag gesteld, dat de huis vrouw in de AH winkels minstens 10% goedkoper uit is dan waar ook, terwijl zij bovendien de zekerheid heeft, de allerbeste kwaliteit voor haar geld te ontvangen! Nu gnat Albert Heijn nog een stap verder. Door een vrijwillig obligatie-spaarsysteem kan elke klant nu Obligatiehouder bij Albert Heijn worden. Hiermede betreedt Albert Heijn als eerste de weg, die naar een practische bezitsspreiding voert, n.l.'deze: Klanten delen in de winst Om dit nieuwe voordeel binnen het bereik van een zo groot -mogelijk aantal klanten (dus een zo groot Bij Albert Heijn dus geen korting, die U toch zélf betaalt, maar nu 3-voudig voordeel 1 de beste kwaliteit 2 de laagste prijzen 3 rente en winstaandeel WMI 1 k Behalve de vaste rente van 4%, keert Albert Heijn N.V. op deze obligaties een extra uit voor elk procent dividend, dat in een be paald jaar op de gewone aandelen Albert Heijn boven 5% wordt uitbetaald. (Over- 1953 bedroeg het dividend op de gewone aandelen Albert Heijn 9De obligatie- uitkering 1954 zou dus geweest zijn: vast 4% plus 4 x '/27o extra 6°/o. Uw spaartegoed, ook wanneer Uw spaar boekje nog niet is volgeplakt, is te allen tijde in elk onzer filialen onmiddellijk op- vorderbaar. I Ook de obligaties en spaarbrieven kunnen op elk gewenst moment worden verzilverd. Hoe U in het bezit komt van een AH-obligatie mogelijk aantal gezinnen) te brengen, is de nominale waarde van deze klanten-obligaties, in navolging van een goede Amerikaanse gewoonte, zeer laag gesteld - f 50.- - (Lees hiernaast, hoe gemakkelijk en winstgevend U dit bedrag bijeen kunt sparen.) Deze obligaties hebben een vaste rentevoet van 4% en delen daarenboven winst van Albert Heijn N. U vraagt in een onzer filialen een GRATIS spaarboekje. Hierin plakt U obligatiezegels. - U kunt vol komen vrijwillig 1 obligatiezegel van 10 cent kopen voor elke bestede, volle gulden. Zodra het boekje vol is (waarvoor U een totaal van 49.- aan zegels spaart) kunt U a. tegen inlevering van het boekje in een onzer filialen 50.- contant uitbetaald krijgen; of b. in het bezit komen van een 4% winstde- lende obligatie, groot 50.- of: c. van een rente op rente kwekende AH spaarbrief, eveneens groot 50.-. In alle drie gevallen ontvangt U dns direct rente van Uw gespaarde geld. Vraag in onze filialen het boekje „HOE EN WAT', waarin U alle bijzonderheden over bet vrijwillige spaar systeem en de nieuwe obligaties vindt vermeld, benevens een nadere uiteenzetting over AH spaarbrieven. Het ligt GRATIS voor U klaar. Mfiü-N N.V. HEIJN N.V 1 BELANGRIJK! Let op onze volgende advertentie. Daarin kunt U lezen, hoe U van f 49.- aan spaarzcgels f ISO.- kunt maken. Ook de fosfaattoestand is belangrijk Het in 1946 op het bedrijf van de heer G. Hin Czn aangelegde proefveld werd ook in 1954 weer aangehouden. En wij menen te mogen zeggen dat de resulta ten van dit proefveld ook nu weer ver meldenswaard zijn. De meelevende leden van de Bedrijfs vereniging weten dat op dit proefveld aanvankelijk variërende bemestingen van resp. geen, 400 kg superfosfaat 17°/o, 800 kg superfosfaat 17% en 1200 kg su perfosfaat per ha werden gegeven. Bij de aanvang van de proef in 1946 was het perceel zeer fosfaatarm. en het effect van de fosfaatbemesting was dan ook zeer groot. Sinds een aantal jaren worden geen variërende bemestingen meer gegeven, maar zijn wij er toe overgegaan om het hele proefveld een zelfde bemesting te geven. Als gevolg van de gevariëerde bemesting van de eerste jaren hadden wij echter ook een gevariëérd fosfaatni veau gekweekt op de verschillende veld jes. In de herfst van 1953 kregen we de volgende P. citr. cijfers op de verschil lende objecten: Voorheen geen fosfaat P. citr. 17 voorheen 400 kg sup. P. citr. 20 voorheen 800 kg sup. P. citr. 29 voorheen 1200 kg sup. P. citr. 33 Ter oriëntering kan nog worden me degedeeld dat we een grond met een P. citr. getal van 40 normaal van fosfor- zuur voorzien noemen. De bemesting was dit jaar als volgt: Per ha.: 400 kg chilisalpeter 400 kg kalksalpeter 500 kg kali 40% 400 kg superfosfaat Het proefgewas was voederbieten, die in de tweede helft van April werden ge zaaid. Tijdens de groeiperiode was zeer dui delijk te zien dat de bieten op de veld jes met de hogere fosfaatniveaux vlotter groeiden dan op de veldjes met 'n min der goede bemestingstoestand. Dit ver schil is de hele zomer zichtbaar geweest. Ook hier bleek weer duidelijk dat een betere groei ook de onkruidbestrijding veel gemakkelijker maakt. Het resultaat van de betere groei vindt U gedemon streerd in de opbrengsten, die bij het rooien werden verkregen. Deze waren gemiddeld en omgerekend per are als volgt: resp. aantal bieten per are en kg bieten per are: Voorheen geen fosfaat 533 st. 569 kg voorheen 400 kg sup. 583 st. 633 kg voorheen 800 kg sup. 647 st. 722 kg voorheen 1200 kg sup. 638 st. 719 kg Conclusie: Uit de gegeven cijfers blijkt in de eerste plaats dat ook op dit proefveld uitkomt dat het zeer moeilijk is om een voldoende aantal planten per ha te krij gen indien de groeiomstandigheden door een of andere oorzaak minder goed zijn. Op de veldjes met het laagste fosfaat niveau is het aantal planten per ha ruim 53000, op de betere veldjes plm. 64.000. Dit geeft al direct een goede kans voor een hogere opbrengst. Mede als gevolg van dit verschil in aantal planten is de opbrengst aan bie ten van de veldjes met het laagste fos faatniveau plm. 57.000 kg, van de veld jes met een betere fosfaattoestand plm. 72.000 kg per ha. Een verschil van 15.000 kg per ha. Voorwaar nog wel van be lang! Wij moeten ons goed realiseren dat de hogere opbrengst geen gevolg is van een verschil in de bemesting van dit laatste proefjaar. Zoals reeds gezegd is, was de bemesting voor het hele proef veld gelijk. Het verschil is dus alleen te danken aan het feit dat de fosfaattoe stand van de grond op alle veldjes niet gelijk was. We zouden het misschien zo kunnen zeggen: De voeding Was voor alle veldjes gelijk, maar de huisvesting was verschillend. Voor de practijk betekent dit m.i. het volgende. Het is geen weggegooid geld wanneer men op fosfaatarme grond een zwaardere bemesting geeft dan normaal. In de eerste plaats wordt daardoor de directe opbrengst hoger. In de eerste ja ren van dit proefveld is duidelijk geble ken, dat om hier een maximale op brengst te krijgen een zware fosfaatbe mesting nodig was. Maar bovendien zal door deze zware fosfaatbemesting het fosfaatniveau worden verhoogd en dit geeft op de duur de mogelijkheid om met een normale bemesting een volledi ge opbrengst te verkrijgen. De „huisves ting" wordt dan zodanig verbeterd dat met een normale voeding een maximale prestatie kan worden geleverd. En de resultaten van dit jaar tonen duidelijk aan dat dit met een onvoldoende „huis vesting" niet mogelijk is. C. v. Gr. Stram en stijf nü Oud en krom straks! Door die slopende Eheumatiefe. Begin toch bijtijds met Kruschen Salts. Daarmee zuivert ge Uw bloed en neemt zo de oorzaken weg van Uw kwellende plaag. Jaar-in, jaar-uit, al tientallen ja ren lang, bracht Kruschen baat en ver lichting voor tienduizenden Rheuma- tieklijders. Waarom zoudt gij dan ach terblijven? Begin morgen met de kleine dagelijkse dosis; en dan steevast iedere morgen weer! GEREF. JEUGDVERENIGING De Gereformeerde Jeugdvereniging van Den Burg hield Vrijdagavond in „Eben Haëzer" haar jaarfeest. De voor zitter, de heer H. de Boer, opende met gebed, waarna gezamenlijk gezongen werd Ps 138:1. Nadat de diverse be stuursleden him jaarverslag hadden uit gebracht hield de heer C. Roeper een inleiding over „Het Gebed", waarna ge legenheid bestond tot gedachtenwisse- ling over dit onderwerp, hetgeen tot 'n goed en prettig gesprek mocht leiden. In de tweede pauze werden twee taar ten verloot ten bate van de Kerk, welke samen f 115,69 opbrachten. De avond werd verder gevuld met ernstige en luimige schetsjes en voor drachten, een potp. van Vaderlandse liedjes enz. Aan het slot kregen nog enkele afge vaardigden het woord, om de jeugdver, toe te spreken. Ouderling D. Mechielsen sloot deze avond met een kort woord. Jij liet ver volgens zingen Ps 119:3 en 5 en ging daarna voor in dankgebed. SVC-Nieuws De adspiranten A spelen hedenmiddag 3 uur in Den Burg tegen Tex. Boys A. Vertrek De Cocksdorp 2 uur. Het le en 2e vertrekt met de boot van kwart voor twaalf. De spelers die met de auto mee gaan, gelieven dit op te ge ven. Vertrek De Cocksdorp 11 uur. MAANDAGAVOND POSTZEGELRUILBEURS Zo zullen we dan als postzegelverza melaars alweer de vierde ruilavond hebben. Vriendinnen en vrienden geeft blijk van U lidmaatschap door aanwezig te zijn. En wie nog steeds verzuimd heeft om zich aan te sluiten ikome Maan dag en geve zich op als lid. Bent U ver hinderd te komen, meldt U dan bij een der Bestuursleden. Er zullen nog twee ruilavonden gehouden worden, dus we kunnen gerust gewapend met ons ruil materiaal te voorschijn komen, want wat er nu niet is kan er de volgende keer wel zijn. Vrienden, komt allen en haal er uit wat er in zit. De volgende ruilbeurs zal gehouden worden 21 Maart Dus postzegelliefhebbers tot Maandag avond. De secretaris, Joh. A. Stemfoort ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 6 Febr. op om 8,14 uur en gaat onder om 17,36 uur. Maan: 7 Febr. V.M.; 14 Febr. L. K. Hoog water ter rede van Oudeschild: 5 Febr. 7,15 en 19,35; 6 Febr. 8,15 en 20,20; 7 Febr. 9,00 en 21,05; 8 Febr. 9,50 21,35; 9 Febr. 10,25 en 22,10; 10 Febr. 11,00 en 22,50; 11 Febr. 11,25 en 23,20; 12 Febr. 11,50 en 23,45. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water- Ontleend aan „De getijtafels voor Ne derland 1955" bewerkt bij de Directie Algemene Dienst van de Rijkswater staat. FILMNIEUWS „DE MAN OP DE EIFFELTOREN" Wie van een sensationele geschiedenis houden en er wat voor over hebben om eens lekker te griezelen, moeten dunkt ons, deze film maar eens bijwonen. Aan spanning ontbreekt het tenminste niet. Er komt een man in voor, die liever lui dan moe is en opdracht geeft - voor geld - tot het vermoorden van zijn schatrijke tante. Dit gebeurt. Dan komt de politie ten tonele. Zij weet de dader op te spo ren. Deze wil een arme scharenslijper, die van de prins geen kwaad weet, voor hem laten boeten, maar de truc mislukt en hij blijft vervolgd. Ten einde raad vlucht hij de Eiffeltoren op en daar. Enfin, de film vertelt ons ook de Z van dit harde spel. „SONG OF MY HEART" De jonge componist Peter Tsjaikofsky heeft weinig succes in de hofkringen van de tsaar. Hij wordt er neerslachtig onder. Maar een lichtstraal van groot kaliber gaat in zijn leven domineren als hij een beschermvrouwe achter zich weet. Wie zij is? Hij kan het niet ont dekken, totdat zij te voorschijn treedt als de dochter van een Russische hertog, een neef van de tsaar. Ze worden in Italië verliefd op elkaar, maar zij meent niet met hem te kunnen huwen, omdat dit groot schandaal aan het hof zou wek ken en Peters naam voorgoed zou kun nen knakken. Maar. terug iri Rus land verklaart zij aan haar vader, dat zij met Peter wil trouwen. De groother tog weigert evenwel enOok hier geve de film zelf het antwoord. Nederlands nieuws O.a.: „Straatdoop" van vrouwelijke agenten te Amsterdam; „Wintersport" in de Lage Landen; „Stof" in het R.A.I.- gebouw, de Federatieve Textiel Gros siers Beurs; Tewaterlating van de tan ker „Vasum", eerste officiële daad van Prinses Beatrix. Wereldnieuws O.a.: Politieke reis: Mendès-France in Rome en Baden-Baden; Overstromingen in Frankrijk; Vliegtuig verongelukt op London Airport; Toneelschool in Ma rokko; Rallye-rijders in Schotland ge start. WON U EEN PRIJS? Ten bate van het te vormen Hulpfonds voor de A.V.O., de Nederlandse Vereni ging Sociale Zorg voor Minder Validen, zijn op de in October gehouden „Mima- to" een groot aantal loten verkocht. De trekking van deze loterij heeft on langs plaats gehad en op onderstaande nummers zijn prijzen gevallen. De houders van de loten kunnen deze inzenden aan de heer G. H. Böhmer, Reigerstraat 9, Den Helder, waarna zij bericht ontvangen waar en wanneer de prijzen kunnen worden afgehaald. De nummers zijn: 114109, 114179, 114196, 114259, 220015, 220118, 220289, 220742, 220841, 220882, 220885, 221473, 221905, 222478, 222489, 222521, 222532, 222564, 222709, 223433, 223654, 224156, 224181, 224500, 224555, 224665, 224728, 225109, 225329, 225346. HANDELSBELANGEN In het blad „Handelsbelangen" lezen wij onder wijzigingen: Aart Slegh, Texel, Den Hoorn, Dijk 11. Expeditiebedrijf. Uittr. eig.: A. Slegh. Bedrijf w.v. door v.o.f.o.n. Fa. A. Slegh en Zn. Venn.: A. Slegh en D. Slegh. voor kinderen,meHhijm en Honing „NACHT EN MORGEN" Hedenavond zal door de 'jonge Ooster- ender toneelvereniging „De Planke niers" in Hotel „Het Wapen van Am sterdam" worden opgevoerd „Nacht en Morgen", een ernstig spel in drie bedrij ven. Gezien hun ernstige studie is de vereniging voornemens een première te bereiden, die zal klinken als een klok en wij mogen dan ook aannemen, dat Oos terend grote belangstelling aan de dag zal leggen. Na afloop kunnen de 'dans- lustigen nog een paar uurtjes gezellig bijeen blijven. FEUILLETON: De zoon Door Tom Lodewijk van de Burgemeester 8. Maar veertien dagen later dacht Rob aan dit alles niet meer. Te veel nieuwe indrukken waren er te verwerken ge weest. De eenvoudige kamer bij een kraakheldere, bejaarde weduwe, die blij was iemand te hebben voor wie ze goed zorgen kon, de grote werkplaats, waar de auto's af en aan .reden, met het tank station, de autobussen van de lijn Lier hovenOldstad, die door Korrenga's Garagebedrijf werd geëxploiteerd, de grote montagehal waarin ook de drag lines en transporteurs van het aanne mersbedrijf, dat even verderop lag, wer den gereviseerd en gerepareerd, het taxibedrijf, kortom, in één hand was hier alles verenigd wat door een motor tot actie kon worden gebracht. Tientallen monteurs, wagenwassers, chauffeurs en ander personeel werkten hier. Rob had zich gewoon Maandagsmor gens aangemeld op het kantoor van me neer Korrenga, een wat bars uitziende vijftiger met twee telefoons op zijn bu reau. Die had hem doorgestuurd naar de boekhouding, waar zijn naam, adres en andere personalia werden opgenomen Robbert van Liempden, had hij gewoon opgegeven. Dat was geen bezwaar. De naam van Heerwaarden dankte het ge slacht aan de heerlijkheid die een voor vader van de burgemeester eens gekocht had, was dus strikt genomen geen fami lienaam. Niemand keek hem oplettend aan, allen beschouwen hem als een ge wone leerjongen, al viel het de boekhou der wel op, dat de jongen beschaafd sprak en netjes in de kleren stak, anders was dan anderen. Maar meneer Korren- ga lichtte hem in. Zoon van een man, die weinig hechtte aan studie, de jongen van onderop wou laten beginnen, geen stu diekop maar twéé rechterhanden. En toen riep hij Koster, de chef van de montagewerkplaats. Koster kwam binnen, een grote man met een bril op, in een blauwe overall maar met een merkwaardig schone boord, die daar even bovenuit piepte. Zijn grijze ogen gingen onderzoekend van de baas naar de bescheiden jongen bij het bureau. Koster, zei meneer Korrenga, ik heb hier een jongen die graag in het autovak wil. Hij is geen held in de theo rie, maar de practijk trekt hem aan. Ik stel hem onder je bijzondere hoede, want ik zou graag willen dat de jongen hier niet alleen werkte, maar ook wat leerde. Laat hem dus bij voorkeur niet alleen loop jongens werk doen, maar leer hem het vak. Ik kan dat aan niemand anders beter toevertrouwen dan aan jou. Als je klachten over hem hebt, kom je maar bij mij, en als hij niet bevalt gaat hij er uit. Rob glimlachte om deze kordate taal en keek verwachtingsvol naar de man in de overall. Die nam hem van het hoofd tot de voeten op en knikte wat stuurs. Komt in orde meneer. Ga maar mee, sjef. Dan zullen we wel eens zien wat we voor je te doen hebben. Buiten, waar een gestaag gerammel en gedreun het spreken bemoeilijkte zei hij: Hoor es mannetje, hoe heet je. Rob, meneer. Zeg tegen mij geen meneer, zeg ge woon chef. Afijn, Rob, begrijp goed, lievelingetjes van de baas en jongeheer- tjes kennen we hier niet. Als je je werk goed doet, is alles oké. Hang je de lui wammes of de gebraaie haan uit, dan ga je de laan uit. Gesnopen? Gesnopen, zei Rob effen. Koster keek hem van terzijde aan. Je belatafelt me toch niet? Zou 'k daar veel kans toe hebben? vroeg Rob terug. Hij voelde zich merk waardig vrij tegenover deze man. Hmknorde Koster. Hij nam Rob mee naar de werkplaats. Web je wel eens een motor onder handen gehad? Jawel. Kun je een cylinder demonteren? Dat heb ik wel meer gedaan. Nou, laat maar es zien. Koster bleef een tijdje kijken, werd toen weggeroepen. Rob zag hoe andere jongens en mannen terzijde naar hem keken, hem opnamen. Hij stoorde zich er niet aan. Die cylinder zat een beetje las tig, hij kende dit merk niet. Hij bekeek de zaak van alle kanten, zag toen waar de schoen wrong. Opeens werd zijn hart licht. In stilte was hij bang geweest, dat hij Koster zou moeten vragen. Maar nu had hij het zelf gevonden. Voorzichtig legde hij de onderdelen neer, netjes in volgorde, zoals Marsman hem dat ge leerd had. Pas op, dat je op een motor geen motor overhoudt, had die altijd ge zegd. Hij voelde opeens, dat er iemand achter hem stond, maar keek niet op of om, werkte ijverig door, maar een kleur steeg naar zijn gezicht. Maak je maar niet zo dik, dun is de mode. hoorde hij de stem van Koster achter zich. De chef verdween weer. En Rob begreep dat hij de eerste proef doorstaan had. Koster liet hem alléén tobben, en dat zou hij niet doen als hij bang was dat het mis ging. Wordt vervolgd.

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 4