Eierland besprak organisatie dijkleger MARTIEK BAKKER m V.I.O.S. geeft uitvoering B ij de gezellig brandende haard Garage A. Kievit Tel. 58 Permanent WAARSCHUWING en voor al Uw drukwerk Drukkerij Texelse Courant De zoon Dameshanden HnmEfl^ Borduren J. G. Dekker 'n Cadeautje van de Burgemeester De vergadering van Hoofdingelanden van Polder Eierland, waarop o.a. de or ganisatie van het dijkleger in behande ling is genomen, werd buiten de Dijk graaf, de heer Joh. de Graaf, voorzitter, de heren KI. Kalis, A. Garritsen, J. G. Flens en Jac. Reuvers, Heemraden, de heren P. Dros Bzn., P. C. van Exel, H. J. Leber en J. C. Witte, Hoofdingelan den, en de secretaris, de heer A. van Hoorn, bijgewoond door 28 belangstel lenden. De voorzitter constateerde tot genoegen, dat het dijkleger nog wel be langstelling ontmoet bij de ingezetenen, gezien de behoorlijke opkomst. Spreker vervolgde: „De organisatie van het Dijkleger heeft al meerdere ma len een punt van bespreking uitgemaakt tijdens bijeenkomsten en vergaderingen van het Bestuur. Toch heeft een en an der tijdens de stormvloeden van Dec. j.l. niet voldaan. Reden waarom het Dagel. Bestuur heeft gemeend een andere vorm aan de wijze van oproepen te moeten geven. Het is n.l. zo - de ervaring heeft dit geleerd - dat het bericht uit Den Haag van te verwachten hoog water vroegtijdig wordt ontvangen. Direct na ontvangst van dit bericht zullen voor taan de Hoofden en de plv. Hoofden van de diverse groepen worden gewaar schuwd en per auto worden opgehaald naar De Cocksdorp. Hier kan overleg plaats vinden en de werkzaamheden worden verdeeld. Ondertussen gaan de sirenewagens door de polder om, met inschakeling van de porders, de mensen te waarschuwen. De Dijkplichtigen moeten zich hierna gereed houden en thuis blijven. De Hoofden en plv. Hoofden gaan daarna met auto's de polder door en halen de manschappen van hun eigen groep op. Degenen, die onverhoopt geen ge bruik van genoemde auto's kunnen ma ken, moeten zo spoedig mogelijk op eigen gelegenheid volgen. Zij worden door de Hoofden aangezegd waarheen zij zich moeten begeven. Op deze manier is controle mogelijk daar de Hoofden no teren wie meegaan. Bovengenoemde regeling is alleen voor de groepen 3, 4, 5 en 6 van het Dijkleger. Voor de groepen 1 en 2 (bewo ners van de Witte Hoek, Duinweg en De Cocksdorp) is de regeling zo, dat de Dijkplichtigen van deze groepen direct na waarschuwing door de sirene, op ei gen gelegenheid naar de zeedijk bij het gemaal te De Cocksdorp dienen te ko men. Spreker zegt er op te willen wijzen, dat niet opkomen strafbaar is. In Dec. j.l. werd het oproepen van het Dijkleger doorkruist door de aanzegging van de Burgemeester van Texel tot beperkte evacuatie. Deze aanzegging is door ve len verkeerd begrepen. Het gevolg is geweest, dat verschillenden de polder verlieten. Dit nu was natuurlijk niet de bedoeling. De opzet was, dat de bewo- fcners van de minder solide huizen zich naar de sterkere boerderijen zouden be geven. Spreker geeft hierna de vergadering gelegenheid tot het stellen van eventu- ele vragen. De heer F". Geense meent, dat de j groepen van het Dijkleger veel te groot i zijn. Tevens vraagt spreker wanneer tot betaling van de arbeid, verricht op 23 Dec. j.l. wordt overgegaan. De voorzitter zegt, dat splitsing van de bestaande groepen in kleinere het probleem van de leiding van deze groe pen nog nijpender maakt dan het nu al is. Daarom ziet spreker geen heil in het verkleinen der groepen. Wat de betaling betreft, het bestuur is zeker in deze van goeden wille. Wanneer echter, zoals op 23 Dec., een zeer onoverzichtelijke toe stand ontstaat, is betaling erg moeilijk. Reden waarom het bestuur naar een an- Bins dat Zunrbranden op Uw maag. Nog beter: voorkom hot. Met Rennies. U hoeft geen vrees te hebben voor over tollig maagzuur en het pijnlijk zuur- branden dat daardoor ontstaat. Neem Rennies bij voorbaat, iedere keer dat gij iets eet dat wel eens ..verkeerd zou kunnen vallen"- 't Zou interessant zijn, als ge in Uw om geving eens vroeg, wie wel allemaal Rennies gebruiken- Met Rennies behoort lijden .aan zuur- brand tot het verleden- De brand is al geblust vóórdat ze uitslaat- dere vorm zoekt voor wat betreft de op roeping en controle hierop. De heer A. Boon Mzn. zegt dat de ver lichting tijdens wachtlopen aan de zee dijk een belangrijk punt is. Spreker zou het aanschaffen van schijnwerpers, ge voed door batterijen o.d. willen advise ren. De heer R. Buijs wijst op de opstop ping van auto's bij het gemaal tijdens stormvloeden. Hierdoor wordt het nood zakelijke verkeer gehinderd. De voorzitter zegt, dat voortaan de politie zal worden gevraagd hier rege lend te willen optreden. De heer Hooijberg Sr. zegt, dat de richtlijnen welke nu aan de Dijkplichti gen zullen worden gegeven weer zo gauw worden vergeten. Spreker zou ge noemde richtlijnen op een stevig stuk papier willen zien gedrukt. Dit zou het wegraken tegengaan. De voorzitter zegt, dat alleen met de volle medewerking van een ieder, de or ganisatie kan slagen. Tot een der eerste plichten is toch te rekenen het zich op de hoogte stellen en houden van de wij ze hoe en wanneer men moet opkomen. De heer Verseput zegt, dat de sirene- wegen op 23 Dec. niét door de Wage- ningseweg is gereden. De voorzitter zegt onderzoek toe. De heer C. Garritsen zegt de waar- schuwingslichten niet te kunnen waar nemen. Dit is in een enkel geval niet te onder vangen, aldus de voorzitter. Omtrent verschillende vragen uit de vergadering inzake het verhogen van de zeedijken en de toestand der duinen zegt de voorzitter, dat officieel bij het Be stuur niets bekend is. Wij hebben allen wel in de couranten gelezen, dat de zee dijk van de polder Eendracht zal wor den verbeterd. Wat de zeewering van de polder Eierland betreft zegt spreker, dat het bestuur waakzaam is in deze. Wij zullen toch eerst de plannen van de overheid moeten kennen alvorens zelf de hand aan de ploeg te kunnen slaan. De heer KI. Kalis, Heemraad, drukte zich in dezelfde geest uit, hierbij de hoop uitsprekend, dat zeer binnenkort bekend zal zijn wat de plannen met de Texelse zeedijken zijn. MOEDERS OPGELET! CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 16 Febr. Consultatiebureau De tijden voor het bureau zijn nu als volgt: 2-3 uur taxi's, 3-4 uur moeders met kinderwagens van buiten Den Burg en van 4-5 uur moeders van Den Burg. Eenmaal per jaar trekt „VIOS" naar Den Burg om er zijn winteruitvoering te geven. Een geste, welke, gezien de grote belangstelling van de vele muziek- vrienden, altoos op hoge prijs wordt ge steld. VIOS moge dan een orkest verte genwoordigen van kleine, eigenlijk te kleine omvang, toch weten zij ons steeds een programma te bieden, dat ons aller waardering verdient. Ditmaal zal het optreden in een bij zonder licht staan: het wordt immers 't laatste concert onder leiding van de heer H. Westerdijk, die over enkele we ken ons eiland gaat verlaten wegens zijn benoeming tot hoofd van de o.l. school te Winterswijk. „Jammer", zo zei ons kort geleden een werkend lid van VIOS, „want zullen wij ooit zo'n beste direc teur terug krijgen?" Eén geluk is er echter: VIOS zelf blijft en de liefhebberij in het Oosten van ons eiland tot musiceren zal er stel lig niet door verflauwen, want de wer kende leden spelen met ambitie, een voorbeeld voor velen. En nog steeds heeft VIOS de moeilijkheden het hoofd weten te bieden, zodat wij ook in dit ge val maar met Paul Kruger zullen zeg gen, dat het wel weer sal reg kom. Wij zullen de uit te voeren werken niet afzonderlijk beschrijven. Het pro gramma is afwisselend: marsen, ouver tures, (o.a. van het vrije nummer voor het a.s. concours), een fantasie en een muzikale verklanking van een avond partijtje. Daarna het bekende VlOS-amuse- mentsrepertoire, die keer onder de titel" „Varia.... varia" en ten besluite een dansje. Kortom, attractief genoeg en wij twij felen niet of VIOS zal Zaterdagavond weer een goede uitvoering tegemoet gaan. Bij de gezellig brandende haard vliegen de uren om en de leeruur wordt alleen onderbroken voor een pittige kop Douwe Egberts koffie Die echt lekkere koffie, samengesteld uit de allerbeste soorten, wordt op speciale wijze voor U gebrand Door de grote omzet is Douwe Egberts koffie altijd vers bij Uv winkelier verkrijgbaar Taxi, T rouwen, Bui tenritten Verwarmde wagens Voor een betere slaagt U zeker in Oosterend KAPPER BAKKER, Telei.37 S?:"."-" 'mmmfBÊSSmmL De muziek die\Umint wanneer het U zint PLATENVERKOOP Telefoon 153 Alles wordt duurder. Ook leren jassen Wegens onze enorme voorraden leveren wij zolang de voorraad strekt tegen oude prijs, onze bekende extra lage prijzen. Alleen de eerste soort VERHA JASSEN de beste. Lange rundleren motorjas KLM 150.— Damesman tels soepel leer in zwart, bruin, groen v.af 140. Heren motorjekkers zwart en bruin 110 Sportjek- kers voor heren met rits v.af 100.— Fingertip voor dames en meisjes in rood. beige, blauw, groen, bruin v.af 90.00, Leren sportvesten zwart, bruin v af 75,00 Inruilen, repareren, verven. Alles onder garantie Rubberlaarzen, werkschoenen, rubberklompen, regen kleding, kinderlaarzen, landbouwbroeken, schoenen, pantoffels, motorbroeken, fietspijpen, motorwanten, valhelmen, glacé's, motorlaarzen, bromfietsjekkers, naadloze regenpakken, enz. enz. Ruime keuze en lage prijzen PIET ^yROEGOP St. Pancras Tel K 2267 588 rima V oordelig Maandags op de markt FEUILLETON: Door Tom Lodewijk 10. Hij maakte de balans van de dag op. Meneer Korrenga had hij niet meer gezien. Leek niet makkelijk, streng maar rechtvaardig. Koster was een beetje mopperig, maar niet zo kwaad, geloofde Rob. Met de jongens? Kon je nog niets van zeggen. Die lange was een mispunt, die kleine rooie een stiekemerd, maar Gijs was er ook nog. Die avond liep hij langzaam langs de singels van de vreemde stad. Hij had de brief naar huis gepost. Het was stil on der de bomen. Op een bank zat 'n paar tje te fluisteren. Een politieagent stapte bedachtzaam voorbij. De bus naar Old- stad rommelde langsde bus van Kor- vragen renga, waar hij werkte. Rob van Liemp- den leerling-monteur bij Korrenga, en niet langer de zoon van de burgemees ter hier. De gelijke van jongens als Gijs en de Lange. Duvelstoejagertje van chef Koster. Rob begon langzaam te begrij pen dat iedere medaille haar keerzijde had. Hier was werk dat hij graag deed, dat hij begreep. Maar de omstandighe den waaronder dat werk verricht moest worden, verschilden zo hemelsbreed met die van thuLs.even kroop 't heimwee naar Beerzoyen, naar de schoolkamera den, naar Vera, naar vader en moeder, omhoog. Toen bedacht hij: dan zou ik hier niet lopen, maar op mijn kamer zit ten blokken over scheikunde en geschie denis. Het ministerie-Thorbecke en de Grondwetsherziening Hij had gekozen. En hij was tevreden met zijn keus. TWEE WERELDEN Zij drukte z'n vereelte hand, reci teerde Vera van Liempden, waarlijk Rob je kunt wel voelen dat je werkt, jo. Valt me mee, dat je nagels schoon zijn. Dat kost me moeite genoeg, ant woordde Rob, en als je me op m'n ver jaardag een manicure-set cadeau geeft, hoef je heus niet bang te zijn dat ik be- WIERINGER VISSER KREEG MIJN IN DE KOR Bij het garnalenvissen in de buurt van Texel had de bemanning van de WR 19 (schipper J. Kaptein) een minder pret tige ervaring. Bij het binnenhalen van de kor bleek deze, behalve garnalen, zeesterren, enz. ook een mijn te bevat ten. De bemanning van een der loods boten, die in de buurt voeren, werd op de hoogte gebracht van de bijzondere vangst en deze seinde het bericht per radio door naar de Mijnenveegdienst te Den Helder. Deze bevrijdde de Wierin- ger spoedig van het gevaarlijke voor werp en zorgde voor demontage. Er bleek o.a. een grote hoeveelheid kruit in te zitten. DAMCLUB TEXEL Uitslagen van 3 Februari 1955: A.: S. v. Heerwaarden-N. de Graaf 11 W. A. v. Zeijlen-C. Dijker 02 S. Ros-J. Vinke 20 B.: P. W. Kooi- J. Hooijberg 02 Jac. v. Heerwaarden-D. v.d. Werf 20 C. P. Burger-Jb. Koorn 20 Jn. Stam-Jac. Rijk 20 Jo Schoo-C. v.d. Werf 11 C.: F. van Sambeek-C. Medendorp 11 A. de Vries-J. Koorn 20 J. J. de Beurs-Jn. Barhorst 20 P. Bakker-C. Vinke 02 J. A. Barhorst-J. Hillen 20 Jn. Koorn-P. Bakker 02 Opnieuw een waardevolle remise voor N. de Graaf. C. Dijker en S. Ros hadden weinig moeite om de volle winst in de wacht te slepen. De kopgroep in B. handhaafde zich. De grootste concurrent voor de leider plaats is Jac. v. Heerwaarden, die met 4 pnt. minder, maar 3 partijen achter stand in derde positie volgt. C. van der Werf moest een veertje laten en deelt nu de 4de en 5de plaats met S. v. Heer- waarden. In C. ontging C. Medendorp een zeke re nederlaag. F. van Sambeek kon het meerderheidseindspel niet volbrengen en bood tenslotte remise aan toen hij i slechts nog hoefde te slaan om de volle winst te incasseren. Een nederlaag bracht J. Hillen terug op de 4de plaats achter A. de Vries. FILMNIEUWS „VULCANO" Dit is een Italiaanse film van William Dieterle. Zij behandelt een familiedrama op een eilandje aan de voet van een vul kaan. Dieterle's film heeft ongetwijfeld kwaliteiten. Hij blijkt het realisme, *dat de jongste Italiaanse productie ken merkt, in alle finesses te beheersen. Hij kon daartoe beschikken over het in drukwekkende berg- en zeelandschap van de Liparische Archipel, dat op zich zelf een dramatische factor van de eer ste rang is. Het verhaal geeft de grote actrice Magnani gelegenheid tot hartstochtelijk „theater" van de eerste rang. Uitstekend is ook de Amerikaanse Geraldine Brooks als Maria, is ook Rossano Brazzi als Donate, terwijl we het jongetje uit De Sica's Fietsendieven, de kleine Enco Stajola, hier in het rolletje van broertje Nina terugvinden. ROBINSON CRUSOE Stan Laurel en Oliver Hardy zijn weer eens op het doek te zien. De „dun ne en de dikke" krijgen in deze rolprent een erfenis, die blijkt te bestaan uit: be lastingschuld. Zij nemen de benen en belanden op een onbewoond eiland, waar zij leven gelijk Robinson Crusoë. Naderhand komen er steeds meer vluch telingen en dan wordt Hardy tot presi dent gekozen. Je begrijpt, dat deze heerlijkheid niet blijft aanhouden voor onze vrienden. De moeilijkheden stapelen zich tenslotte op en slechts ternauwernood ontkomen zij aan de strop. „Robinson Crusoë en Co." is van het bekende genre, dat door zeer velen met volle teugen kan worden genoten. Nederlands nieuws O.a.: Koningin Juliana bij de reünie van vrouwelijke studenten te Leiden; Opening van het wielerseizoen, Cycle- cross bij Kraantje Lek; „Zwaargewicht"- wedstrijd in Utrecht; Biljartwedstrijden om het Nationaal Kampioenschap Drie banden; Hoog water in het oosten van het land. Wereldnieuws O.a.: Hulp voor de Schotse Hooglan den; Groot spoorwegongeluk bij Bir mingham; Verdronken streken in Frank rijk; De laatste etappe van de Rallye van Monte Carlo; Een ledikant gaat de lucht in, (Luchtdoop van een revolution- nair vliegtuigtype). ledigd ben. Maar het is lastig genoeg want de anderen, een paar er van, pla gen me er mee of ergeren zich er aan, dat ik mijn handen een beetje verzorg. Er zijn jongens bij ons, die lopen 's Zon dags nog met rouwnagels. Vera trok een vies gezicht. Ach, zei Rob, je moet maar zo den ken, het vuil is er haast niet uit te krij gen. En de volgende dag worden ze wéér vuil. Dan hoeven ze zich niet te wassen ook concludeerde Vera, ze worden im mers tóch vuil Rob staarde naar buiten. Ja, daar moest je inzitten, wilde je dat begrijpen. Waarom zorgde hij zo angstvallig dat z'n handen 's avonds schoon waren? Omdat hij voor geen geld met smerige onverzorgde handen thuis gekomen zou zijn. Daar zou het opvallen. Maar als je opgroeide in een gezin waar de vader kolentremmer was, zoals Gijs, en de broers op de fabriek en de moeder nog een paar dagen van de week uit werken ging, dan werd er zo nauw niet gekeken. Dat kon je die jongens niet verwijten. Rob dacht aan Gijs de krachtpatser, die het voor hem opgenomen had. Gijs had permanent zwarte nagels. Vera zou mis schien griezelen als ze hem een hand moest geven, hoewelals Vera wist Ceintuurs, knopen kousenreparatie binnen 4 dagen gereed. VILT PITRIET RAFFIA KRAALTJES Telefoon 146 voor groot of klein? Dan moet U immers bij J. P. STAM zijn I hoe 'n bovenste beste vent Gijs was, mis schien niet. Zo was Vera. Maar hij zag zijn moeder al ronddwalen tussen die lui van de garage, één neusvleugel op getrokken, argwanend iedereen bekij kend, met onlust de geur opsnuivend van smeer en olie en benzinedamp, de geur die hem nu al vertrouwd was en die voor hem niets afstotends had. Hij dacht aan Koster de werkbaas, met z'n smoezelige overall maar schoon over hemd, en die toch ook niet al het vuil van z'n handen wist te krijgen. Mis schien zou hij zelf later er ook niet zo veel om geven Hij was de eerste Zondagavond thuis. Hij moest vertellen. Vader en moeder luisterden aandachtig. Vader stelde vra gen. Naar zijn pensi.... zijn Kosthuis, zijn hospita, de collega's (bijna had hij: collegae gezegd), de chef, meneer Kor renga. Maar hij vroeg zoals men vraagt bij het bed van een ziekenhuispatiënt: hoe gaat het er zo mee en zijn de zusters nogal aardig en wat zegt de dokter. alsof hij zó weer weg zou gaan en de herinnering aan dat ziekenhuis vér van zich zou werpen. Er werd gebeld. De familie Bikkers zou even komen buren. Rob verheugde zich op het weerzien met Isabeau. Maar het waren de Bikkers-mensen niet. Nog niet. Het was neef Henk, de aanstaande jurist, de Leienaar, die met de auto uit Oldstad was gekomen om even de fami lie te groeten. Henk hield oom van Liempden in waarde, die had relaties, die kon hem straks misschien aan een baantje helpen. Je kon sloten dempen met jonge juristen, en misschien wist oom een goeie secretarie waar je als vo lontair uit kon kijken naar een geschikt postje. Henk van Bueren, levendig, gees tig, gezellig, was overal een welkome gast. Hij omhelsde Vera met veel ver toon, als was ze een verloren zuster, hij gaf tante Agnes een charmante handkus en ze kleurde er zo waar van (hetwas al zo lang geleden dat de jongemannen haar zo begroetten) en oom Robbert een mannelijke hand. Wordt vervolgd. vr-nww Niet krabben. De helder vloei- - jf 8/ bare D.D.D. kalmeert de jeuk 18 3 i I B% ,n enkele seconden, doodt de ziektekiemen, zuivert en ge neest tol diep In de huidpofiën. GENEESMIDDEL T EG EN "gJTSfc "KTlJk HUIDAANDOENINGEN g» vi ncir-riM! C tV-LtSS

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 4