Cfroen ^warts Jexels in het hartL In polder Waalenburg - open en vlak - houdt het ijs spoediger dan elders op Texel Voor het dier Ned. Katholieke Vrouwen Beweging Het beste uit de Virginia oogst Eilandgenote maak e reis door Amerika WOENSDAG 23 FEBRUARI 1955 69e JAARGANG No. 891'6 TEXELSE ^COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 -Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652.-Abonn. pr. f 1,95 p. kwart, -f 20 ct. incasso. Adv. 8 c. p.mm. Wij stapten, gewapend met de came ra, zo ver achteruit tot een brede, diepe sloot, recht als een lineaal, ons een halt toeriep. Het bleek een gloednieuw maaksel, behorend tot het nieuwe-ei- land-na-de ruilverkaveling. Vandaar stelden wij in op „oneindig" en konden zo het gehele gebied tussen de dorpen De Waal en Den Burg bestrijken. Wij waren even naar Waalenburg gereden om te zien of het ijs daar soms al hield, maar wij waren te vroeg, 't Weer was trouwens volstrekt niet van een winter se barheid, zoals wij het toch wel ken nen, als de winden over het eiland gie ren. In de dorpen zelf kreeg je zelfs idee, dat het volop dooide. Maar in Waalen burg houdt het gauw èn lang. Ineens schoof er een donkere wolk voor de zon, het begon te sneeuwen, 'n miniatuur sneeuwstormpje werd het en de schaatsers plegen daar dadelijk te schuilen in de luwte van de leuke mo lentje, die averechts werken als ze wer ken, want natuurlijk hadden ze met dit weer vorstverlet. Deze molentjes zijn daar door Natuurmonumenten geplaatst met het doel de landen van het natuurreservaat drassig te houden, want toen Waalen burg haar (olie-) gemaal kreeg kon het overtollige water via het Noorden in de Waddenzee worden geloodst. Als nu in het voorjaar de vogels er neerstrijken, vinden zij er een dorado, d.w.z., die vo gels, die dit soort terrein prefereren. Waalenburg vinden wij helemaal geen bijzonder goed. gekozen naam, want Den Burg ligt in het ver verschiet, ter wijl het dorp De Waal aan de polder grenst, althans in de onmiddellijke na bijheid ervan ligt. Waar deze polder eindigt kim je nog goed zien, want de zuidelijke dijk is nog niet helemaal geslecht. Bij het meertje Weegerswaal vind je zelfs nog een flink stuk van de vroegere dijk terug. Die dijk kan vijf eeuwen oud zijn, want in 1436 werd Waalenburg voor het eerst ingedijkt. In 1532 - dus nog geen eeuw- later - is deze polder echter overstroomd en pas in 1612 werd - volgens het boek „Texel" - opnieuw lot bedijking beslo ten. In 1617 werd daartoe overgegaan. Tegenspoeden maakten, dat de her nieuwde bedijking, welke op f 28.000, was begroot, f 130.000,vorderde, wat voor die dagen een enorme som was. Wij trokken over de bomendijk naar De Waal. Dijk, voordat Waalënburg in 1436 werd ingepolderd, was dit inder daad een zeewering, welke tevens dien de als verbindingsweg tussen Tienhoven en De Waal. De Bomendijk was een dam (vandaar de naam Waal dam der boerderij aldaar), die het water belette door het overigens ondiepe zeegat on middellijk ten noorden van De Koog langs De Waal in zuidoostelijke richting naar de Waddenzee te stromen. Dat Natuurmonumenten de terreinen zo „natuurlijk" mogelijk houdt is voor velen van belang, want de vogelvrien den plaatsen altijd een bezoek aan Waal enburg als vast agendapunt op hun pro gramma. In het boek „Texel" lezen wij, dat de Haagse kunstschilder Pieter van Cuyck, die omstreeks 1750 veel op Texel ronddoolde, in Waalenburg op één dag eens honderd baarzen van 34 pond per stuk ving. Wellicht heeft hij de hengel uitgelegd in het meertje Wee gerswaal, dat precies aan de andere kant van de Waalenburger dijk ligt. IJsbaan Waalenburg. Vroeger reden wij vanaf Den Burg naar Waalenburg en vandaar over het Kil naar het cafeetje van Kors List. Zo'n tocht moest echter sLeeds worden onderbroken, want om de haverklap belandde je bij een dam in de sloot, tenminste, tussen Den Burg en De Waal. Nu kun je de schaatsen beter bij De Strooppot onderbinden, want daar kruist de nieuwe ruilverkavelings- sloot de Kogerweg. Je kunt dan zonder veel overstapjes op het Kil terecht ko men. Vandaar is het maar een spronge tje naar het Eierlandse Kanaal. In zo verre zullen de schaatsliefhebbers de ruilverkaveling geen kwaad woord wil len toevoegen! Dit is Waalenburg. Het terrein waarop geschaatst wordt is bezit van Natuur monumenten, dat er een drietal molen tjes neelt geplaatst, die het terrein er drassig houden, zodat bij winterdag de schaatssport er altijd hoogtij viert. I is het Dorp De Waal; II Ongeren en III Den Burg. HANDELSBELANGEN In „Handelsbelangen" lezen wij onder „wijzigingen": N.V. Strandhotel Prinses Juliana, P. Kikkert en Zonen, Texel, De Koog, Strandweg. Hotelbedrijf. Ben. dir.: D. Flapper. Vrijdag gaf de afdeling Texel van de Ned. Katholieke Vrouwen Beweging 'n feestavond voor haar leden en echtge noten in de met bloemen versierde zaal van Hotel „De Zwaan". Ondanks de sneeuw kon de waarne mend voorzitster, mevr. A. Witte-Kuip, een geheel gevulde zaal van harte wel kom heten. Om plm kwart over acht werd de bijeenkomst geopend met de Chr. groet en werd begonnen met het gezamenlijk zingen van het bondslied. Hierna volgde een vlot samengesteld programma: een viertal leuke toneel stukjes en een vlot schetsje, door eigen krachten bijzonder goéd naar voren ge bracht. Alle medewerkers, met en zon der toneelervaring, mochten een dank baar applaus in ontvangst nemen. De pianiste, mej. Reij, bracht ter af wisseling leuke liedjes ten gehore, wel ke door de aanwezigen werden meege zongen. De pauze werd benut met het ge bruikelijke kopje thee en koekje. Ook de Geestelijke adviseur Kapelaan Stam, was aanwezig. Om elf uur werd de bijeenkomst na een dankwoord aan alle medewerkenden met de Chr. groet besloten. Al met al een goed geslaagde avond, welke naast de vele culturele avonden, welke de K.A.V. geeft, een leuke af wisseling vormde. SNEEUWFEEST Vorige week zagen wij een familiè uit Amsterdam de Dokter Wagemaker af rijden. Bespreken voor het a.s. seizoen? Nee, want zij bezitten zélf een zomer huis. Ongetwijfeld hadden zij in de oren geknoopt, dat de weergoden ons op een flinke portie sneeuw wilden verras sen en zo was bij hen het idee opgeko men een weekeinde op Texel door te brengen met het doel in de duinen de sneeuwpret, de wintersport te gaan be oefenen. En uit dezelfde richting zagen wij „meester" met zijn jeugd naar de zand kuil bij het Sandershuis trekken. Ook al met het doel de sneeuwsport te gaan vieren. Ten behoeve van de ver sterking der Waddenzeedijk - in ver band met de afsluiting van de Zuider zee - werd grond onttrokken aan de Noordelijke uitloper van de Hogeberg. Daardoor ontstond een enorme uithol ling en langs de hellingen willen de sleetjes best omlaag. Bij De Koog organiseerde men (De Oranjevereniging?) dezer dagen weer 'n wedstrijd Ringsteken met de bobslee. Nu moet U dat woord bobslee maar erg ruim nemenIedere slee werd toe gelaten. en jong en minder jong nam met groot enthousiasme deel, behalve dan slager Ipenburg, die zo lelijk met zijn bromfiets was komen te vallen, dat hij een enkel brak. Hier volgen de uitslagen: Voor groten: 1. Gerie Eelman en Kees Kooiman; 2. Jenneke Vennik en Irene Eelman; 3. Tjeerd Douma en Arie Eel man. Voor kinderen: 1. Tineke Wuis en Henk Kiewiet; 2. Hans Eelman en Leendert Daalder; 3. Ineke Drevel en Gerda Wuis; 4. Idie Kramer en Peter Kramer. KRAAMCENTRUM ONTVANGT VELE AANVRAGEN TE LAAT Dezer dagen kregen wij bezoek van een der leidsters van het Kraamzorgcen trum Den Helder en Omstreken. Nee, ze zat niet om een bakerpraatje verle ggen, het interview diende een belang rijke zaak: velen vragen veel te laat aan. Er is tegenwoordig echter meer vraag om kraamverzorging dan er gebo den kan worden, tenminste, het verle nen van tijdige hulp is moeilijk, maar wie op tijd aanvragen kunnen er zeker van zijn, dat hun bijzondere zorgen be spaard blijven. Ook hier geldt: wie het eerst komt, het eerst maalt. Men dient zijn aanvra ge tijdens de tweede maand van de zwangerschap in zee te sturen. Iedere eerste Donderdag van de maand houdt het Centrum zitting in het Consultatiebureau te Den Burg en wel van 34 uur, maar men kan ook schrif telijk contact opnemen. „Ja, maar als ik te vroeg aanvraag, en het blijkten fin, dan ben ik m'n gestorte f 7,50 kwijt!" Niks hoor, U krijgt in ieder ge val f 5,terug. Uitstel van aanvrage is dus ongemotiveerd. Voor de maand Juni waarin ook weer een reeks nieuwe Texelse Burgers verwacht mag worden, heeft het centrum al twintig aanvragen moeten afwijzen, omdat de krachten be zet zijn. Dit Centrum heeft dan ook niet over gebrek aan belangstelling te kla gen: het bestaat nog geen zes jaar en heeft al rond 3000 kramen verzorgd. Alle verdere inlichtingen zijn ver krijgbaar aan het Bureau Pasteurstraat 135, Den Helder. BEROEPEN TE DOETINCHEM Ds C. J. J. Janse, predikant bij de Hervormde Gemeente De Waal en De Koog, is beroepen bij de Hervormde Gemeente te Doetinchem, Gelderland. TEXELSE MARKT Aangevoerd 21 Februari 1955: 12 koeien 600750; 4 schapen 80105; 36 biggen 4560: 28 nuchtere kalveren 35—45. RING VAN STORMMEEUW Op Oost werd een door ziekte ge storven stormmeeuw gevonden. De vo gel bleek op Helgoland te zijn geringd. Op verzoek van de vogelwachter, de heer T. Brouwer hebben wij de ring, die van een nummer voorzien was, door gezonden aan het Vogelringstation te Leiden. Zo komt straks de dierenwet dan, In de Kamer aan de beurt, En wij mogen wel verwachten, Dat zij ook wordt goed-gekeurd, Want wat wordt er vele dieren, Vaak een leed nog aangedaan. Ge behoeft daarvoor de kranten, Elke dag maar op te slaan. Kwellingen en martelingen, Doen zich voor schier elke dag, Door de „mens", die men in deze, Wel een beestmens noemen mag. 'k Weet, dat men op 4 October, Dierendag houdt, ieder jaar, Maar met deze dag allenig, Zijn wij werkelijk niet klaar. Elke dag, die ons opnieuw weer. Met het dier brengt in contact, Mag de liefde tot de dieren, Zelfs geen ogenblik verzwakt. Laten wij dit nooit vergeten: 't Dier is ook een schepping Gods, En 't beschermen van de dieren, Moet steeds wezen onze trots. Dat wil helemaal niet zeggen, Dat ge nu uw kat of hond, Tot een rolmops moet gaan maken, Want dat is óók ongezond. Maar wanneer ge in de winter, Even om de vogels denkt, En aan zwervers langs de straten, Ook Uw aandacht even schenkt, Dan is er al veel gewonnen, O- dit uitgebreid terrein, Ook al zijn die liefdedaden, In Uw eigen oog licht klein. Huib de Rijmelaar. VERFRAAID „AVIFAUNA" OPENT 19 MAART Van 19 Maart af tot 1 October 1955 zal Nederland's wereldvermaarde vo gelpark „Avifauna" te Alphen aan de Rijn, reeds door vele Texelaars bezocht, wederom voor het publiek toegankelijk zijn. Er is de laatste maanden hard ge werkt aan verbetering en vernieuwin gen. Zo werd het park, behalve een gro te collectie nieuwe, zeldzame vogels, ook een kanovijver voor de kinderen en een zelfbedieningsrestaurant in moderne stijl voor de ouderen rijker. Bij al deze aanwinsten zal te zijner tijd ook nog 'n zwembad komen, met de aanleg waar van men thans druk bezig is. NIEUWE TELEFOON-AANSLUITINGEN Den Burg: no. 399, A. H. Kikkert, vee houder, „Arcadia" S 28, Oudeschild; Nr. 390, K. du Porto, landbouwer-vee houder, De Waal 72. Eierland: Nr. 58 l(oud), 215 (nieuw), W. H. Rijkers, landbouwer, Postweg E 84. „Het Wapen van Amsterdam" was Zaterdagavond tot in alle hoeken ge vuld, toen mej. Fr. Rab J. C.d. daar op uitnodiging van de Oostérender Ont wikkelingsclub een causerie hield over haar reis door 12 van de 48 Amerikaan se. Staten. De voorzitter, de heer Jb. Visman, herinnerde er in zijn openingswoord aan, dat mej. Rab enige jaren onder wijzeres aan de o.l. school te Oosterend •is geweest en dus voor niemand een onbekende. Het verheugde spreker zeer, dat er zoveel dames aanwezig waren, want het initiatief om ook eens een spreekster uit te nodigen, was gekomen van de zijde der vrouwelijke leden. Mej. Rab, het woord krijgend, vertel de, dat ze gedurende een jaar in Ameri ka was geweest en wel in het kader van een door de Doopsgezinden georga niseerd uitwisselingssysteem. Een half jaar was zij werkzaam geweest in een Kindertehuis en een halfjaar in gezins verband. In het Kindertehuis droeg men ge bedskapjes, het getooid zijn met ver sierselen was verboden, waartoe ook het dragen van een met knoopjes gegar neerde japon behoorde(!), terwijl lippen stift natuurlijk helemaal taboe was. De kinderen, welke aan de zorgen van dit tehuis waren toevertrouwd, bleken afkomstig te zijn van uit elkaar geval len huwelijken. De leiding doet haar werk kosteloos en staat dan ook zeer hoog aangeschreven, wat blijkt uit de prettige manier, waarop men tegemoet wordt getreden. Het was een interes sante en mooie periode, want het kli maat was fantastisch en de natuur - een heuvelachtig landschap - enig mooi. Op een ochtend - ik was nog maar amper uit de veren - kwam men mij vertellen, „dat Nederland overstroomd was". U begrijpt dat. ik dadelijk aan overdrijving geloofde, maar mij toch be hoorlijk ongerust maakte, vooral toen ook de naam van Texel genoemd werd. De Amerikaanse kranten hebben zich feitelijk allemaal aan overdrijving schuldig gemaakt. Een verslaggever belde me op voor een interview. Dat stond ik natuurlijk toe, maar naar aan leiding daarvan werd de sensatie nog krachtiger gevoed geloof ik. Zo ver scheen ik als Hollandse met foto en al in de krant. Ik kreeg intussen heel wat telefoon tjes van mensen, die iets voor Nederland wilden doen. Ik werd ineens van alle kanten in de textiel gestouwd, maar toen ik vernam, dat het Rode Kruis aan kleding geen behoefte had, maar wel aan geld, heb ik het maar op dollars aangehouden. De belangstelling voor ons land in het algemeen groeide ook geweldig. In de eerste plaats wilde men weten, hoe het kwam, dat Nederland zo laag ligt en hoe men zich inpoldering moest voorstellen. Amerika, helemaal aan de andere kant van de Atlantische Oceaan, leeft en denkt wel even anders dan wij Texe laars. Mej. Rab vond het familieleven er lang niet zo gezellig als hier. Het ge zellige thee- of koffieuurtje is er daar niet bij. Dat geeft de Amerikaanse huis vrouw te veel rompslomp. De vrouw brengt haar man met de auto naar zijn werk en de kinderen met de car naar school. Ook het winkelen doet ze per auto. Een fiets is daar een opvallende verschijning. De Ford bleek de goed koopste wagen te zijn: de Ford 1952 b.v. kostte maar 500 dollar. De huizen zijn hoogst eenvoudig ingericht: alles in één kleur geschilderd, geen behang, de stoe len en tafel langs de kant. In de keuken is alles echter even mooi. Ijskasten waarin men het fruit enz. bewaart, de afwas gaat helemaal automatisch, men komt er niet met de handen aan. Iedere Amerikaan bezit televisie. De jeugd van Amerika maakte op onze eilandgenote een prettige indruk. Op school heeft iedere klas een muziek band. In de kerken staan een piano, een orgel en een vleugel. Men zingt daar vierstemmig, wat gemakkelijk kan om dat de boekjes ook van vierstemmige muziek zijn voorzien. Het kerkbezoek is zeer goed. De hoofdelijke omslag be draagt daar tien pet van het loon, het geen ons toch wel beschamen moet. Toneel ziet men daar niet, wel veel bioscopen. Volgens spreekster bemoeit de man zich weinig met de politiek, de vrouw schijnt beter op dat terrein ge oriënteerd te zijn. Zij heeft dan ook veel invloed op de stemmingen. De soci ale voorzieningen hebben t.a.v. Neder land nog een grote achterstand, maar men loopt al in. Ook trof spreekster er de rassenschei ding. In schrille tegenstelling dus met de wijze waarop de gasten er worden ontvangen, vooral de Nederlanders staan er goed op. Zo werd ik uitgeno digd tot een tweedaagse autotocht. Het kostte me geen cent, ik mocht werkelijk nergens aan betalen en werd tenslotte nog met een fototoestel als souvenir verrast. Het verenigingsleven bloeit er wel, maar loopt toch anders dan hier. Men heeft er clubs voor vaders, voor moe ders, etc. Bij iedere bijeenkomst worden de bestuursfuncties opnieuw verdeeld. De lokaliteiten ziet men dikwijls opge smukt met bloemen, de Hollandse tulp is er een algemene verschijning. Na de pauze werden drie geluidsfilms vertoond. „De wijde horizon", „Dit is New York" en „De sardinevangst", vooral interessant voor de vissers. De heer Visman dankte spreekster hartelijk voor het gebodene. „Mocht U nog eens een dergelijke reis maken, dan zullen wij weer gaarne een beroep op U doen!" De heer Laan werd dank ge bracht voor het draaien van de films. Oosterend kan op een zeer geslaagde avond terug zien. TEXELSE MEISJES TURNDEN TE MIDDENMEER Bij de turnwedstrijden te Midden- meer, uitgeschreven door de Turnkring N.H. Noorderkwartier, behaalde een meisjesploeg van Texel een 2de prijs met 142 punten. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 23 Febr. 9,20 en 21,10; 24 Febr. 10,00 en 21,45; 25 Febr. 10,35 en 22,25; 26 Febr. 11,05 en 23,05. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water-

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 1