Zonder spreidingverliezen vacanties haar waarde Jong R.K. Texel vierde vastenavondfeest ,De Vrieadenkring" zorgde voor hoogtijdag in Durp R.K. Kerk in Oosterend in October 50 jaar Vacantiespreiding vraagt de aandacht, óók in de winter Sportvereniging Den Hoorn worstelt met terreinprobleem Op zo'n door de weekse avond kan het k?.r zÜn in de Zwaanstraat, vooral bij winterdag. De Texelaars - op enkele uitzonderingen na (want de hond breekt wet) - blijven na gedane arbeid toch maar het liefst bij de kachel met krant, radio of televisie, constaterend, dat Eigen Haard nog altoos Goud Waard is. Als je op zo'n gewoonlijk verlaten dorpsstraat dan ook nogal wat drukte waarneemt, moet er dus wel iets bijzon ders aan de hand zijn. Zo bijvoorbeeld Maandagavond j.l. Twee gezworen ka meraden buitelden Hotel „De Zwaan" binnen, waar zij de kastelein zonder dralen of afdingen meteen maar dienst namen Hij stond daar helemaal echt in zijn pullovertje, geflankeerd door zijn onaf scheidelijke medewerker-in-wit, die weldra moest meedelen in de vreugde. Welke vreugde? Och, ja, maar dat toch zonneklaar: men vierde het Vas tenavondfeest. Eenmaal per jaar worden de bloemetjes dan eens lekker buiten gezet en de lepel stevig in de breipot waar die jonge boer van „Vredelust" z_ luidruchtig van zong en helemaal werd de pret uit de Texelse starheid gerukt, toen hij bovenop een caféstoeltje was geklommen en zich met alle volume, die hij uit zijn donkere bariton kon trekken, de vraag stelde „Waarom is de wereld rond, pa?" „Bravo!" zeiden ze aan de tapkast, die allengs meer feestgangers trok en werkelijk, iedere schouderklop was goed voor een onversneden borrel. Tralala, tralala. De deur zwaaide wijd open, liet een ijskoude stroom lucht binnen en de sliert vrolijkaards uit, in de richting Zuidwest. Dwars over het kruispunt Warmoesstraat-Graven- straat-Zwaanstraat laveerden ze op het feestelijk verlichte „Casino" af, waar voor deze gelegenheid een portier was geïnstalleerd. De kaarten werden gecon troleerd en floep schoot de tochtdeur open, die toegang gaf tot de biljartzaal. Toch werd er niet gebiljart: nee, dat zou practisch niet uitvoerbaar zijn met die leutige lui, die met de feestmuts in top en de laaiende feestvreugde onder de kruin, zich genesteld hadden rond de jonge Ome Wim en zijn staf. „Hoera, de pers", riepen er een paar en meteen moesten wij in de vreugde delen. „We benne vanavond voor het laatst als vrij' gezellen uit!" zo verzekerde Jo-uit- Australië onsOpnieuw moesten wij enige schouderkloppen ondergaan ei achteruitwijken voor een der carnaval- vierders, die in een gulle bui van plan bleek om een vol glas bier op onze her senpan te laten leegdruipen. „Zonde, man, bier op andermans hoofd" zeiden we met een variant op een soortgelijke uitdrukking. Maarze waren daar niet allemaal zo heftig: hier en daar bekenden aan 'n weggeschoven tafeltje jonge harten el- kaars (zuivere) liefde en bij het kopjes- krauwen kwam de feestmuts wel eens erg scheef te staan. Toen de grote zaal in, waar de Band er de Carnavalstemming best in had. Het wemelde van de danslustigen en het deinde van de feestpieken-met-kwast. De kellner was ook al getooid met zo'n vrolijkheidsindex, alsmede kapelaan Vos, die natuurlijk niet mee hotste, maar wel plezier aan een en ander bleek te beleven. „Piet Hin van Dijkmanshuizen heeft het feest met een hartelijk woord geo pend, nou en toen dansen, met allerlei attracties. Vooral die polonaise ging ei in als koek", zo werd ons toevertrouwd. Een der feestvierders werd uitverkoren een dame te vragen, wat hem gemakke- TEXEL ROND PER AUTOPED De Texelse rijwielhandelaren schijnen het voornemen te koesteren a.s. seizoen een autopedtocht rond Texel te maken. Zij worden in dit streven aangemoedigd door het grote succes, dat de mannen uit Sint Maartensvlotbrug vorig jaar ten deel viel met hun trip rond 't IJselmeer. TEXELAARS OP HET MATJE Bepaald ontstemd was de officier van Justitie over verd. A. S., die in De Cocksdorp al sinds 1946 een dames- en herenkapsalon drijft, zonder in het bezit te zijn van een vestigingsvergunning voor de damessalon. Dat S. in de loop der jaren niets had gedaan om deze zaak in orde te brengen, nam de Officier hem zeer kwalijk. Bij wijze van waarschu wing wilde hij nog volstaan met 'n boete van f40,subs. 20 dagen. De politie rechter vonniste conform. Aldus het N.H. Dagblad, dat voorts berichtte: De Texelse slager F. V. had een han delaar, zekere J. H. M., opdracht gege ven vee voor zijn bedrijf aan te kopen, zonder evenwel te controleren of M. daartoe wel gerechtigd was. Deze nala tigheid wilde Mr. Vellinga bestraft zien met f 25,of 10 dagen. De rechter trok evenwel de goede trouw van V. niet in twijfel en volstond met f 5,of 2 dagen. J. H. M., die momenteel als slagers knecht te Arnhem werkzaam is, onder vond daarentegen minder lankmoedig heid. De officier bracht in zijn scherpe requisitoir o.m. naar voren, dat in de paardenhandel veel onregelmatigheden voorkomen, waaraan slechts met krach tige hand weerstand kan worden gebo den. M. werd conform de eis veroordeeld tot f 35,of 15 dagen. H. B. uit Texel, die zonder vergun ning een smidsbedrijf had uitgeoefend, werd veroordeeld tot f40,of 20 dagen en de kapper P. U., eveneens afkomstig uit Texel, tot f 25,of 10 dagen wegens ontbreken van een vergunning voor zijn tabakshandel. lijk afging en telkens als het fluitje van de bandleider snerpte, was je weer vrije jongen en kon je een ander aan de haak gaan slaan. Zo ging die distributie van aanhankelijkheid door totdat alle aan wezigen aan de man of de. vrouw waren geraakt. Jaap Schrama beende bedrijvig heen en weer, waarbij de pluim van zijn feesttrechter driftig op en neer danste. Co de Veij pootte diverse soorten dran ken, van geel tot rood op het tafeltje voor ons en knipoogde met véél begrip. Ja, de stemming zat er goed in. En die bleef er in tot diep in de nacht, want ze wisten het maar al te goed, dat ze er vele weken lang op zouden moeten kun nen teren ELECTRISCHE SCHRIKDRADEN Het hoofd van plaatselijke politie te Texel, herinnert er aan, dat hoofden of bestuurders van ondernemingen van landbouw, tuinbouw, bosbouw of vee houderij, waarin gebruik wordt gemaakt van schrikdraden, in het bezit moeten zijn van een door een bevoegd deskun dige opgemaakt en geldig bewijs, waar uit blijkt, dat ten tijde dat het bewijs werd afgegeven, aan de bepalingen van het veiligheidsbesluit electrische schrik draden was voldaan. Zij zijn verplicht een duplicaat van het bewijs, uiterlijk de derde dag nadat het is opgemaakt, te zenden aan het districtshoofd van de arbeidsinspectie. De bewijzen verliezen hun geldigheid op 1 April van het jaar volgende op dat van afgifte. Zij, aan wie in het afgelo pen kalenderjaar een bewijs is afgege- In „Durp" - De Cocksdorp - hebben ze een sportvereniging, met gymnastiek- afdeling; ze hebben een ijsclub en zo voorts, maar dat zijn dan toch allemaal ontspanningsmogelijkheden, waarbij de oudere garde zich maar niet binnen het strijdperk waagt. Een enkele keer komt Jong De Cocksdorp uit tegen de Vete ranen, maar heus, die Veteranen doen ons nooit onmiddellijk aan oud-strijders denken: Marius Reuvers is nog steeds in de dertig, evenals Gerrit Troost. En toch komen de oudjes daar wel aan bod voor hen is daar een bloeiende vereni ging, die zich presenteert onder de naam „Vriendenkring". Het is een sociëteit, die iedere Donderdagavond in de stam kroeg Hotel „De Hoop" bijeenkomt. Om er te biljarten of te kaarten. De stem ming is er steeds uitmuntend en een der leden, die wij dezer dagen ontmoetten, zei dan ook, dat hij de verenigingsavon den nooit overslaat. „Vriendenkring' telt 66 leden, maar toch komen ze lang LUNCHROOM „SELECTA" Lunchroom „Selecta", De Koog, zal dit jaar niet door de heer N. Kikkert worden geëxploiteerd. De heer Kikkert heeft de lunchroom nl. niet langer pacht, zodat de eigenaar, de heer C. D. Bremer, aan een andere gegadigde zal verpachten. PROVINCIALE LEZINGWEDSTRIJD IN DÉ LANDBOUWSCHOOL Op Vrijdag 25 Februari wordt in de Landbouwschool een provinciale le zingwedstrijd gehouden. Er komen drie juryleden van de overkant. Als sprekers zullen voor Texel optreden de heren A. Boerhorst, A. v.d. Geest en A. Hin. De onderwerpen zijn nog niet bekend. Het Bestuur van de Vereniging van Oud- leerlingen rekent op een grote opkomst. Op Maandag 24 October gaat R.K. Oosterend het vijftig jaar bestaan van ziin kerk vieren. Het belooft een indruk wekkend geheel te worden en de feest commissie - de heren kapelaan Vos, voorzitter, B. Roest, secretaris, W. Witte Sint Marcus", penningmeester, en de heren M. Witte, ,,'t Hoffie", S. Zijm Hzn, Zevenhuizen, en Th. Kuip, „Isodorus"- hceve, leden - zijn dan ook reeds bezig met de voorbereidingen daartoe. Het feest zal o.a. worden gevierd met een gezamenlijk ontbijt in „Het Wapen van Amsterdam", een feestmiddag voor de jeugd en een feestavond voor de volwas senen. Vijftig jaar in het bezit van de mooie kerk. Is het geen reden om dankbaar te cijn? De commissie hoopt, dat dit óók n stoffelijke zin zal uitstralen, want zij zou de kerk zelf zo graag verrijkt zien met een koorbouw, dat boven het por taal van zijmuur tot zijmuur aange bracht zou kunnen worden. Dit ont breekt nog steeds in deze kerk. Het spreekt vanzelf, dat wij op het ouden jubileum t.z.t. uitvoerig terug komen. VROUWEN-WERELDGEBEDSDAG Vrijdagavond zal ook op Texel de Vrouwen-Wereldgebedsdag worden ge houden en wel om 8 uur in de Doops gezinde Kerk te Den Burg en om 8,15 uur in „Ons Huis" te Den Hoorn. Moge lijk zijn er ook op andere dorpen sa menkomsten, doch wij kwamen nog niet in het bezit van mededelingen daarover. De bijeenkomst te Den Burg wordt geleid door mevr. Van Reijendam en mevr. Van Sluijs en gaat uit van de ge zamenlijke Zusterkringen. Te Den Hoorn staat de bijeenkomst onder lei ding van mevr. Van Rhijn. De Vrouwen-Wereldgebedsdag is niet - zoals velen menen - ontstaan tijdens de Tweede Wereldoorlog, doch in 1887 kwamen in Amerika reeds vrouwen in het gebed verenigd bijeen en sindsdien is deze wereld-omvattende gebedskring door vrouwen steeds wijder getrokken. Dit jaar komt de liturgie tot ons uit Argentinië en is samengesteld door mej. Jorgalina Lozada, die een van de twee eerste vrouwelijke predikanten in haar land was en belast is met het jeugd werk. Zij is thans hoofd van de afdeling voor christelijke opvoeding van de Con federatie van Evangelische Kerken in Argentinië. Zij bezocht vele internatio nale, interkerkelijke vergaderingen, b.v. voor Zondagsschoolwerk, Zending, Vrouwenwerk in de kerk en de We reldraad der Kerken, o.a. Toronto, Wil lingen, Evanston. Haar leidende gedach ten zijn zowel de Heilsboodschap voor ieder persoonlijk uit te dragen als te streven naar de ene algemene Christe lijke Kerk. Zij is een persoon van grote betekenis voor het Protestantisme in Zuid-Amerika. niet allemaal. De stand is al erg best al er Donderdags 25 naar De Hoop komen, maar doorgaans beperkt de club zich tot een man of vijftien. Anders wordt het echter als er een bijzonderheid aan het handje is: b.v. de jaarlijkse feestavond. Dan is De Hoop haast te klein en moet het biljart aan de kant. Zo ook op de fuif, welke ze daar Zaterdagavond ge vierd hebben met de cabaretier Teu- nisse, trouw ter zijde gestaan door zijn voortreffelijke pianist en niet minder trouwe en hulpvaardige gade. Voor de pauze ontpopte de heer Teu- nisse zich als een geboren conférencier, die de zaal nu en dan deed deinen van de pret om zijn onuitputtelijke voorraad moppen en verhalen. Daarbij bleek hij te beschikken over een bijzonder talent als muzikant, terwijl zijn stem ook van behoorlijk volume bleek te zijn. Boven dien wierp hij zich op als een kunste naar in het fluiten. Al met al dus een bonte afwisseling. In de pauze werd een aantal loten aan de man gebracht en onmiddellijk daar op werd de trekking gehouden. Alvorens de stoelen aan de kant werden gezet om de danslustigen een kansje te geven, was weer het woord en de daad aan de heer Teunisse, die nu als acrobaat op trad. Nog nooit hadden ze in De Hoop zulk een manipulator waargenomen. Hij fietste op een circusrijwiel over het podium en demonteerde het vehikel on der het rijden tot hij niet veel meer over had dan één wiel. Geweldig was dan ook de bijval. Omdat het toneel aan de lage kant was voor zijn trapezenummer, zette hij later zijn verrichtingen in de zaal voort, toen daar flink ruimte was gemaakt met het oog op het bal. Het hoogtepunt van zijn toeren was wel het rijden op een twee meter hoge stang, die op een klein wieltje was ge monteerd en waarbij hij bovendien ge bruik maakte van een ladder. Maar nog was dit niet het summum: hij haalde toen een miniatuur harmonica voor de dag en speelde lustig een liedje, onder wijl keurig balancerend op zijn vreemd soortig voertuig. De vele aanwezigen - rond honderd man - hebben hem met veel bijval beloond en de waarnemend voorzitter, de heer P. Meindertsma, hem hartelijk bedankt voor het gepresteerde. Deze feestavond werd met een geani meerd bal besloten, waarbij de muziek door een Zaanse Band verzorgd werd. ven, dienen zich dus in het bezit van een nieuw, door een bevoegd deskundige op te maken bewijs te stellen vóór 1 April 1955. Formulieren voor deze bewijzen, in gericht volgens het door de minister van Sociale Zaken vastgestelde model, zijn tegen kostende prijs verkrijgbaar bij de Rijkspolitie, groep Texel, De Zes, Den Burg. Onder een schrikdraad als hiervoren. bedoeld, wordt verstaan een onder elec trische spanning staande draad, welke ten doel heeft paarden, vee, pluimvee, wild of andere dieren van de plaats, waar de draad gespannen is, verwijderd te houden door de electrische schok en de daarmede gepaard gaande schrik, welke van een aanraking van de draad het gevolg zijn. Texel, 22 Februari 1955. Het hoofd van plaatselijke politie, C- DE KONING ALS DE RAAD 'T JA-WOORD GEEFT In het Brabants stadje Tilburg, Komt een voorstel in de raad, Dat het vrijen van de paartjes, In de toekomst tegen gaat. Bij het maken van een fietstocht, Of een wand'ling op de hei, Moet je in beweging blijven, Anders ben j'er gloeiend bij. Want bij wandelen of fietsen, Zeggen deze B. en W., Komt een moment van even blazen, .En „daar beginnen wij niet mee. -Verloofden zonder knap gezelschap, Van familie of een vrind, Mogen niet, maar zo gaan zitten, Hoe beroerd je dat ook vindt, In de parken, bossen, heide, Zijn alleen slechts zij vertrouwd, Die in 't bezit zijn van een boekje, Het bewijs, wij zijn getrouwde Neemt de raad, dit voorstelnover, Van deez' Tilburg's B.-en W„ Gaan de paartjes Zondag, fietsen, En een dwarskijker gaat mee. Adr. S. Het Centraal Bureau voor de Statis tiek maakte bekend, dat het een onder zoek gaat instellen naar de maniei waarop allerlei gezinnen en personen hun vacantie doorbrengen. Het werk comité „Natuurbehoud en Recreatie' besprak enkele weken geleden op een congres de vraag wat er gedaan kan worden om het nog aanwezige natuur schoon zoveel mogelijk te sparen en de jeugd en de ouderen te leren hoe zij zich in de vrije natuur moeten gedragen. De „Nederlandse Reiskamer" presenteerde zich: een instelling van de gezamenlijke reisbureaux, passage-agenten en reis- verenigingen, die wil gaan optreden te gen de beunhazerij op het gebied van de reisbemiddeling. "De Reiskamer hoopt het publiek tegen teleurstellingen, die van beunhazerij het gevolg kunnen zijn, te beschermen door aan de bona fide bureaux 'n schild uit te reiken, „Erkend door de Nederlandse Reiskamer", dat duidelijk op de kantoren en agentschap pen zal worden aangebracht. Vrijdag 17 December werd in Utrecht' eeri congres gehouden over „vacantie spreiding" en onder de sprekers op deze samenkomst bevond zich de minister-, president Dr W. Drees. Waarom vacantie-spreiding? De bedoeling van dit congres was: een dringend beroep te dóen op iedereen, die een grotere spreiding van de vacanties kan helpen bevorderen. Tot nu toe was de situatie in ons land zó, dat het groot-: ste deel van de vacantiedrukte zich con centreerde op de laatste week van Juli en de eerste weken van Augustus. En dé bedoeling van het Centraal Werkcomité Vacantie" is, dat de vacanties meer. .vet spreid worden over een langere periode tussen half Mei en half September. Woensdagavond hield de Hoornder Sportvereniging haar jaarvergadering in Loodsmans Welvaren. Toen de voorzitter, de heer Jurr. Beumkes, om 8,15 uur opende, waren 24 leden aanwezig. We hebben een kleine vereniging en in zo'n vereniging zijn we automatisch op elkaar aangewezen. Het afgelopen jaar is over het algemeen gunstig geweest, aldus de voorz. Dat bleek ook wel uit het zeer uitgebreide jaarverslag van de secretaris, de heer D. Drijver. Seizoen 1953-1954 eindigde het voetbalelftal op de vierde plaats 189 51 23 punten. Onze supporters tonen steeds grote belangstelling en onder aanvoering van Le Noble waren ze het elftal tot grote steun. (Jammer dat onze supporters niet op de vergadering ko men, volgende keer beter hoor!). Er werd wegens het zware seizoen niet deelgenomen aan de Gouden Kruiswed- strijden. De opbrengst van de oliebollen actie op de volksfeest-dagen is een succes geworden: de netto opbrengst was f217,13. De "handbal-af deling, die een zeer groot aandeel in de actie had, vaart daar natuurlijk ook wel bij, want ze zijn nu verrijkt met twee brede veldlinten. De voorzitter dankte alle medewerkers. Het handbalelftal eindigde op de 5de plaats met 14716 en 15 punten. De pennningmeester, de heer W. Duinker, liet eveneens een optimistisch eluid horen. Er is nl. een batig saldo. Toch merkte de voorzitter waarschu wend op, dat zulks mooi klinkt, maar dat er altijd meer nodig is dan verwacht werd om de boel draaiende te houden. Het volgende punt was het veld. Wil len we blijven spelen dan moet er veel verbeterd worden. Het bestuur heeft alles gedaan om een ander terrein te be machtigen, maar het lukt nog steeds niet. Wij hopen nu, dat de gemeente ons .helpt en dat we door samenwerking erin zullen slagen het veld te verbeteren. Het betalen van de contributie lever de ook nogal wat stof op. Er zijn er nl., die een stuk achterop zijnAls we afspreken er een gewoonte van te ma ken even bij Willem aan te lopen, dan wordt het bedrag nooit verrassend hoog. Bestuur. Mej. N. Bakker en de heer F. Zwanenburg werden herkozen. Vervolgens werd het organiseren van een sportuitwisseling voor hand- en voetbal besproken. Wie gasten kan heb ben (dames of heren) gelieve dat bij het bestuur op te geven. Ook de donateurs, die gelegenheid hebben om een of twee gasten onder te bréngen," gelieven dat even te melden "aan Nel Bakker of Dick Drijver. Graag zo spoedig mogelijk, want het vindt in Mei plaats. De heer J. Boon Kzn. stelde voor om een supportersver eniging te stichten. Bij voldoende be langstelling gaat dit door. De heer Th. Jonker vond het maar merkwaardig, dat sommige toeschouwers niet achter de draad kunnen blijven. Dus, vereerd pu bliek Volgend jaar bestaat ZDH 25 jaar. Er is al een commissie samengesteld ter voorbereiding van de jubileumavond. Het zorgenkind vormt wel de adspi- rantenafdeling. Als het zo doorgaat, zei de voorzitter, zien wij de toekomst voor ZDH somber in. Vrijdagsavonds zal de adsp. training weer beginnen. Nader be richt volgt. Drie leden willen de leiding op zich nemen. Er zullen dan enige vriendschappelijke wedstrijden gespeeld worden. Als het gymlokaal, dat bij het nieuw te bouwen schoolgebouw komt, klaar is, zal men een gymafdeling op richten. Te gelegener tijd wordt daar 'n vergadering voor uitgeschreven. Met de beste wensen voor het komen de jaar besloot de voorzitter deze ge animeerde vergadering. IIOE KOMEN WIJ ER? Vrijdagavond zal in „De Oranjeboom" door de V.P.R.O. - de Vrijzinnig Prot. Radio Omroep - een z.g. Bindingsavond worden gehouden, waarvan het amuse mentsgedeelte, dat de hoofdschotel vormt, verzorgd zal worden door het ge-, zeischap Benny Vreden. Hoe de buitendorpers er kunnem ko men? Wel, de organisatie zorgt voor busvervoer: om 7,15 uur van De Cocks dorp, via het Noorden en De Waal; om 7,15 uur tevens van Oosterend over Spang en om half acht zowel van Oude- schild als De Koog. (Zie ook de adv.). WANNEER IS HET POSTKANTOOR TE DEN BURG OPEN? Dagelijks van 8.30-12.30, van 2-4 en van 5-7 uur. Zaterdags van 8.30-1. Voor telegraaf en telefoon Zaterdags bovendien van 2-4 en van 5-7 uur. Zondags. Alleen voor telegraaf en tele foon van 8-9 uur. De winter lijkt niet de meest ge schikte tijd om over vacantie te pra ten. Behalve de betrekkelijk kleine groep van mensen, die zich de luxe van wintersport kan veroorloven, wordt iedereen pas werkelijk en thousiast voor de genoegens, van een of twee weken vacantie als van de kalender zo ongeveer de helft van de blaadjes is afgescheurd. Toch is in de afgelopen weken het onder werp „vacantie" verschëideiïe ma len aan de orde geweest; oh confe renties' en congressen, wakr des kundigen van gedachten hebben ge wisseld over allerlei kanten van dit vraagstuk. In ons kleine land, het dichtstbevolkte ter wereld, bestaat n.l. een ernstig vacantie-probleem. En als voor dat probleem geen goe de oplossing wordt gevonden, dan zal er binnen niet al te lange tijd voor heel wat Nederlanders weinig meer van de vacantiegenoegens overblijven. Waarom is die spreiding nodig en hoe komt het dat tot nu toe de actie van het wérkcomité minder resultaat opleverde dan men gehoopt had? J Een woordvoerder uit de vakbewe ging, de heer J. W. van de Akker, schetste de narigheden van een gezin- met-vacantie, dat in het drukke seizoen moet reizen in overvolle bussen en trei nen. Het plezier van een weekje vacan tie, waarvoor vaak lange tijd gespaard is„ wordt daardoor in heel veel gevallen al op de heenreis vergald. De vacantie moet de mensen rust en ontspanning geven, en daarvan komt al heel weinig terecht in de drukste weken van het seizoen. Seizoenbedrijven overbelast Een directeur van een grote vervoers onderneming, Ir H. Vis, voorspelde, dat het mis zal gaan in het seizoenbedrijf, als men er niet in slaagt de steeds gro ter wordende massa vacantie-gangers meer geleidelijk „aan te voeren". Geen enkele vervoersonderneming kan zich een wagenpark aanschaffen, groot ge noeg om de drukte in die paar topweken te verwerken. mv ?r De heer G. Staalman, één" spreker uit de hotelwereld, betoogde, dat verschei dene ondernemingen op het--gebied van de vacantie-hotellerie gevaar lopen ten gronde te gaan, doordat het toch al kor te zomerseizoen nog verkort wagd,^^01" vacantie-concentratie in enkele 'we- rn. De hoofddirecteur van de ANWB, de heer H. J. van Balen, stelde vast, dat zonder vacantie-spreiding dé: Winst van het „recht op vacantie voor iederéén", waarvoor zo lang gestreden is, volkomen verloren dreigt te gaan. Dè Nederlandse hotels en pensions en de bussen en de treinen en de vacantiegebieden in ons land bieden plaats aan iedereen, die met vacantie wil gaan, als tenminste niet iedereen tegelijk vacantie gaat houden en als het vacantieseizoen wordt uitge breid tot enkele maanden. Het onderwijs kan dé oplossing brengen Hoe komt het dat eind Jüli-begin Au gustus het merendeel van deNederlan ders tegelijk vacantie neemt? Dr W. Drees wees erop, dat vele Ne derlanders, voor wat dë.kèuze van him vacantie betreft, gebonden zijn. Er zijn vacantieregelingen voor verschillende bedrijfstakken, zoals bijvoorbeeld in het bouwvak. En honderdduizenden Neder landers zijn aangewezen pp de periode, waarin hun schoolgaande kinderen va- cautie hebben. Vooral het onderwijs is bij "de vacantiespreiding een belangrijke factor; als het zó zou kunnen worden, dat de schoolvacanties in verschillende delen van ons land in een verschillende pèribde komen te vallen, dan is men al een héél eind op weg in de goede rich ting. Dr Drees en de andere sprekers spra ken de verwachting uit, dat het moge lijk zal zijn, dit door overleg en zonder ingrijpen van de overheid te bereiken. Er zullen moeilijkheden moeten wor den overwonnen, daarvan is een ieder overtuigd. Maar het doel dat bereikt kan worden, n.l. een rustige en prettige va cantie voor millioenen Nederlanders, is een extra inspanning zeker waard.

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 2