Boeiende voordracht in Oosterend De rassenkeuze bij Zomergranen TEXELSCH SCHAPENSTAMBOEK Op Woensdag 16 Februari hield het Texelsch Schapenstamboek te Alkmaar haar algemene vergadering. - Statutenwijziging volgde ten doel heb bende de zittingsperiode van de voor zitter 1 maal te verlengen. De voorzit ter, de heer A. Koopmans, Barsinger- horn, werd met op drie na algemene stemmen herkozen. Rekening en begroting werden goed gekeurd. De rekening met een voordelig saldo van f 809,31. Er werd besloten tot verhoging van inschrijfgeld, evenals voor de wolkeuring. Dit was in de be groting verwerkt, welke zonder enige opmerking werd aangenomen. De Nationale tentoonstelling voor schapen en varkens zal te 's-Hertogen- bosch op Vrijdag 16 September gehou den worden. Eveneens wordt gedemon streerd met slachtschapen, goede en verkeerde en ook met geslachte schapen. Zo ook met wol en de wolproducten. 340 Schapen mogen worden ingezon den, waarvan uit NH 80 stuks. Te Op meer wordt op 1 Augustus en te Den Burg op 6 Augustus de collectie uitge zocht door de heren Ir. L. de Vries, P. Kistemaker, M. C. Bakker en C. Roeper. Te Texel door de Texelse bestuursleden plus de inspecteur. Het jaarverslag is optimistisch ge steld, de schapenhouderij was goed. Veel medewerking werd ondervonden van Gemeentebesturen, tentoonstellingsbe- sturen en van bestuurs- en juryleden. Ingeschreven zijn 7850 schapen; per fokker op Texel 36,9 (89 fokkers), per fokker op het vaste land van Noord- Holland 12,2 (374 fokkers). Tijdens de najaarsinspecties zijn 2185 ooien en 307 rammen opgenomen. 3261 Wolvachten van stamboekdieren zijn er gekeurd. Ge middeld gewicht 5,38 kg. 16,5% was te grof bij de 1-jarige ooien, 13,8% was te grof bij de 1-jarige rammen. Ons land telde op 1 Mei 1953 423.788 schapen; op 1 Mei 1954 407.306; een af name dus met 4 procent. Het aantal fok-ooien nam af met 4,5 pet. Ondanks deze vermindering was de export van schapenvlees in 1954 groter dan ooit te voren. Er waren op 1 Mei 1954 218.000 lammeren (in 1953 224.270), 171.219 fok- ooien i(in 1953 178.358), 3.094 fokrammen (in 1953 4.393) en 14.993 overige scha pen (in 1953 16.767). Er werd in 1953 4,5 millioen kg scha penvlees uitgevoerd. In het vorige jaar ging 5 millioen kg over de grenzen, waarvan 3,5 millioen kg naar Frankrijk en 13/8 millioen kg naar België en Luxemburg. De diverse fokdagen zijn goed ge slaagd. 14 Rammen zijn er premiewaar dig verklaard, waarvan 4 definitief, o.a. 6144 van C. J. Commandeur en 6311 van G. Eelman Jbzn. Een voorlopige premie verkreeg o.a. 6865 van G. C. Kikkert en verder 6479 door G. C. Kikkert gefokt. Sterooi werd de moeder van deze laat ste ram. Alsnog kon worden medege deeld dat de N.W.F. minstens 20% op de reeds hoge voorschotprijs van de in genomen wol zal nabetalen. Tenslotte werd nog het besluit geno men de contributie met f 1,per jaar te verhogen, waarvoor dan de leden een blad, speciaal bestemd voor schapen houders, zal worden toegezonden en wel enkele malen per jaar. Op uitnodiging van het Bestuur van het Gebouw voor Chr. Belangen te Oos terend, trad de heer J. B. Oostweller, Amsterdam, Woensdagavond voor een uitstekend bezette zaal op en wel als verteller. De heer Jn. Daalder liet ter opening zingen Ps 89:1 en ging vervol gens voor in gebed. Spreker verheugde zich in zijn openingswoord over de grote belangstelling, want ondanks het zeer ongunstige weer was het gebouw ge heel gevuld. Nu, niemand der aanwezi gen zal van zijn bezoek spijt hebben ge had. De heer Oostweller vertelde een indrukwekkend verhaal, een episode uit het leven van Tom Spier, een straatarm kereltje, dat het tot groot-industriëel bracht. Alle personen met hun verschil lende dialecten, voorkomend in dit ver haal, wist spr. op bijzonder geslaagde wijze te schetsen. Het verhaal gaf zowel aanleiding tot een gulle lach als tot die pe ontroering, waaruit bleek, dat de ver teller zijn gehoor sterk wist te boeien. Het verhaal speelde zich af in Lon den, waar kij kennis maken met een boefje, die samen met zijn vriendjes de buurt onveilig maakt en steelt wat van hun gading is. Is dat een wonder in zulk een milieu, waar de vader een chroni sche dronkaard is? Een toevallige sa menloop van omstandigheden bewerk stelligt c-en grote ommekeer in het le ven van Tom: op zekere dag redt hij het leven van een Lord, zijn vrouw en dochter, als hij hun met paarden be spannen rijtuig een duik in de rivier belet. Door deze heldendaad komt hij in relatie met de rijke familie, die hem laat studeren en thans vindt ge in Lon den een grote textielfabriek, waarvan hij de directeur is. Op bijzonder begaafde wijze werd dit verhaal naar voren gebracht en de voor- DAMCLUB TEXEL Uitslagen van 18 Februari 1955: A.: C. Dijker-S. Ros 20 C. v. Heerwaarden-S. Bakker 20 Joh. D. Bakker-A. v.d. Slikke 20 Jac. v. Heerwaarden-S. v. Heerwaarden 2—0 P. W. Köoi-Jn. Stam 20 J'o. Koorn-Jac. Rijk 11 Jo Schoo-S. v. Heerwaarden 11 J. Hooijberg-C. v.d. Werf 11 C. Medendorp-P. Bakker 20 C. Vinke-J. J. de Beurs 02 J. Koorn-J. A. Barhorst 20 P. Bakker-J. Hillen 20 C. van Heerwaarden en Joh. D. Bak ker kregen wel iets meer dan hun qua spel toekwam. In B. is het interesssant de stand nog eens te bezien. J. Hooijberg 1723; Jac. v. Heerwaarden 1418; C. P. Burger 1618; S. v. Heer waarden 16—18; Jac. Rijk 16—18; C. v.d. Werf 1416; etc. J. J. de Beurs staat weer twee in C. zitter was dan ook de tolk van allen, toen hij de heer Oosterweller hartelijk dankte voor het gebodene en reeds nu riep hij hem een tot weerziens toe op 18 November. Nadat de Avondzang was gezongen, besloot de heer Oosterweller deze avond met dankgebed. PUBLICATIE CULTURELE RAAD Donderdag 24 Februari Den Burg, Oranjeboom, VPRO-bindings- avond. Cabaret „Benny Vreden". Spr. Ds Knot. Oudeschild, Stoombootkoffiehuis, Aan vang bromfietscursus. Vrijdag 25 Februari Den Burg, Hotel Texel, filmavond Ver. van Plattelandsvrouwen. Den Burg, Casino, Algemene vergade ring VVV „Texel". Den Burg, Landbouwschool, Provinciale Lezingwedstrijd. Sprekers: A. Boerhorst, A. v.d. Geest en A. Hin. Zaterdag 26 Februari Den Burg, Oranjeboom, N.V.V.-Cabaret- uitvoering „We nemen een snipperdag" met Adri van Oorschot en De Spelbre kers. Oosterend, Wapen van Amsterdam, To neeluitvoering SVC met „Stormeiland". Midden-Eierland, O.L. School, bonte avond leerlingen OLS ten bate van het schoolreisje. De Waal, Schooluitvoering. DE LICHAMELIKE OPVOEDING EN DE SPORT De belangstelling voor de film met causerie, welke de gymvereniging Texel Donderdagavond in „Casino" organi seerde, had wel groter gekund, maar op dezelfde avond gaf „Avanti", de accor deonclub o.l.v. de heer Brouwer, een uitvoering in „De Oranjeboom", terwijl het bovendien door de gedurige sneeuw val niet tot uitgaan lokte. Maar wie daar toch waren hebben 'n genotvolle avond beleefd. De heer J. Brouwer, lid van de Prop. Comm. van het KNGV, lichtte de zeer fraaie films toe. Over de Gymnastrada te Rotter dam, de wedstrijd Duitsland-Japan en (in kleuren) over de wereldkampioen schappen in 1954 te Rome. De heer Schotsman, leraar Lich. Oef. M.O. te Den Helder, hield een interes sante causerie. „Er bestaat een streven tot verkrijging van super-topprestaties, dit staat zelfs in het centrum van het wetenschappelijk onderzoek, maar daar mee is men toch op de verkeerde weg: inplaats van de gezondheid te bevorde ren, wordt deze geschaad. De gym stelt gelukkig in staat de lichamelijke oefe ningen in groepsverband uit te voeren, dus met elkander iets te bereiken in plaats van het individualisme naar vo ren te brengen. Spr. besprak ook de aandacht, die de overheid nu voor de sport aan de dag legt. Eindelijk beseft zij dat de sport een belangrijk onderdeel is van de nationele opvoeding, ook en voor al t.a.v. de vrije tijdsbesteding. Jam- Indien de weersomstandigheden gun stig blijven zal reeds over enkele weken weer een begin worden gemaakt met het zaaien van de zomergranen. Wij menen dat het zijn nut heeft nog iets te ver tellen over de voornaamste rassen dei- zomergewassen, omdat dit van belang kan zijn bij het kiezen van het juiste ras, mede in verband met grondsoort en bemesting. Zomergerst Het ras Kenia, dat tot voor enkele jaren een zeer grote plaats innam is een ras van weinig betekenis geworden. Wij zijn van mening dat dit niet zonder reden is. Er zijn de laatste jaren rassen naar voren gekomen, die voordelen be zitten boven Kenia. In de eerste plaats is dit de opbrengst. Het ras Kenia werd hierin de laatste jaren overtroffen door rassen als Agio, Frisia, Herta, Piroline en Balder. Wij willen van elk dezer ras sen iets meedelen. Agio. Hoewel de opbrengst het laatste jaar wat tegenviel, mogen we toch wel zeggen, dat deze in 't algemeen hoger is dan van Kenia. Het zaad is belangrijk Agent voor Texel: C. KOOiJMAN, Den Burg, TeS. 3. BIM EN BAM Het regent alweer, iedere dag regen. Maar Bim en Bam vinden het helemaal niet erg hoor. Kijk maar eens wat ze gaan doen. Ze gaan naar bui ten met een reuzeparapluie onder de arm. Maar wat is dat nu? Ze zetten de para- pluie omgekeerd op het gras en dan gaan ze naar binnen om voor de ramen te kijken .hoe de parapluie vol water loopt. Als het ophoudt met regenen, gaan de beertjes naar buiten; de parapluie is helemaal vol en nu kunnen Bim en Bam met hun bootjes in de parapluie gaan zeilen. Is dat even leuk! mergenoeg is er een tekort aan kader. Tekort aan leiders. Van welk belang ook is de wijze waarop de leider zijn werk doet en beschouwt. Paedagogie en tech niek dienen hand in hand te gaan. Er dienen hoge eisen te worden gesteld aan de leiderscapaciteiten, want anders kan er ontzaglijk veel verknoeid worden. De lichamelijke opvoeding noemde spr. de basis voor iedere tak van sport, de gym de moeder der sporten, daar zij alle fa cetten tot hun recht laat komen. Zonder goede lichaamsconditie bereikt men geen succes, wat vooral ook bleek uit de films. Deze films toonden ook de evolutie van 't „ouderwetse" turnen: van straf en stram naar het spel der beweging, dat vooral de Japanners goed bleek te liggen Sport, zo besloot de heer Schotsman, bevordert het doorzettingsvermogen, eerlijkheid, wilskracht. Is het dus een wonder, dat ook bij de onderwijsver nieuwing meer aandacht aan de sport wordt geschonken? Men heeft het be lang van de persoonlijkheidsvorming er van begrepen. 's Middags was de zaal voor de jeugd gereserveerd: enige honderden jongens en meisjes hebben het gevariëerde film programma met onverdeelde aandacht gevolgd. Eerst sportfilms en daarna ko mische rolprenten toe. oAMMEN OP TEXEL C. Medendorp-J. Visman 11 C. v.d. Werf-A. Bakker 20 P. W. Kooi-J. Trap 02 C. P. Burger-H. Mulder 02 Jac. Rijk-C. Timmer 02 J. Hooijberg-K. Burger 20 Jo Schoo-P. S. Kuyper 20 A. Vinke-J. Mechielsen 20 Jac. v. Heerwaarden-J. Vlaming 20 S. v. Heerwaarden-J. Breman 20 Jb. Koorn-J. Blom 20 A. de Vries-R. Hooijberg 20 J. Hillen-L. Broekman 20 J. A. v. Enst-A. v. Hoorn 20 C. Vinke-J. v. Dorp 02 Jn. Barhorst-J. P. Stolk 20 grover en daarom verdient het aanbeve ling dit ras iets dikker te zaaien. De grondbedekking en de lengte van het stro laten evenals bij Kenia te wensen over. Het stro is behoorlijk stevig. Dit ras stelt wel behoorlijke eisen aan de grond. Frisia. De korrelkwaliteit is veel min der dan van Agio en ook ongunstig ten opzichte van Kenia. De opbrengst is over het algemeen zeer goed en dit ras is zowel geschikt voor klei- en zavel grond als voor goede zandgronden. Een bezwaar is de onvoldoende stevigheid van het stro, waardoor zeer vaak lege ring optreedt. Herta. Het stro is wat langer dan van Kenia en Agio. De stevigheid is zeer goed en de opbrengst eveneens. Wij achten het mogelijk dat de resultaten op de droogste zandgronden minder goed zullen zijn. Voor klei- en zavel grond en vochthoudende zandgrond is dit o.i. echter een zeer goed ras. Piroline. Een voordeel van dit ras is de goede brouwkwaliteit. Wij moeten hierbij echter opmerken dat de kans om brouwgerst af te zetten op Texel de laatste jaren zeer klein was. Dit ras lijkt vooral geschikt voor wat minder goede gronden. De lengte van het stro is goed, J maar de stevigheid laat te wensen over. i Op de betere gronden treedt daardoor j' vaak legering op. Balder. Wordt op Texel weinig ver- bouwd. Stelt hoge eisen aan de grond en wordt daardoor, mede door de goede j brouwkwaliteit, vooral op de betere gronden in Zeeland gewaardeerd. Saxonia. Dit ras wordt op ons eiland i naar verhouding nog vrij veel ver- bouwd. Dit zal vooral een gevolg zijn j van de matige kwaliteit van een groot gedeelte van ons Texelse bouwland. Saxonia stelt nl. geen hoge eisen aan de grond. Een ander voordeel is de goe- de afzetmogelijkheid voor zaaizaad. Toch zijn wij van mening dat op zeer veel bedrijven, waar tot nu toe Saxonia verbouwd wordt dit ras beter vervangen kan worden door één van de hiervoor genoemde rassen. Een groot bezwaar is de onvoldoende stevigheid van het stro, waardoor vaak ernstige legering op treedt. Op de meeste gronden zal men met een ander ras een hogere opbrengst krijgen. Haver Tot voor enkele jaren was de opper vlakte Zegehaver od Texel nog vrij be langrijk, terwijl dit ras toen in de mees te landbouwgebieden al volkomen ver dwenen was. Ook hier speelde de wat mindere kwaliteit van veel van ons Texelse bouwland een rol. Dit haverras stelt nl. geen hoge eisen aan de grond en bovendien was de korrel-kwaliteit steeds goed. Een groot bezwaar was de onvoldoende stevigheid van het stro en ook de opbrengst was practisch altijd lager dan van de nieuwere rassen. Hiervan willen we er een paar bespre ken. Marne. In 1954 nam dit ras 66% van het gehele haverareaal in ons land in. Wel een bewijs dat dit ras zeer gewaar deerd wordt. Met uitzondering van de allerschraalste- zandgrond is dit ras voor alle grondsoorten geschikt. Voor de meest vruchtbare gronden is de stevig heid van het stro mogelijk niet geheel voldoende. O.i. een zeer goed haverras, dat ook op Texel goed voldoet. Abed Minor. Dit is wel zeer speciaal een ras voor de betere gronden. De op brengst is daar zeer goed en een voor deel boven Marne is de stevigheid van het stro. Vooral wanneer de haver als dekvrucht. voor een in te zaaien gras- en klaverzaadmengsel moet dienen, heeft het voordelen boven het ras Marne. Voor onze Texelse zandgronden menen wij in het algemeen Marne te moeten prefereren. Pendek. Een nieuw ras, dat ook vooral op de betere gronden thuis hoort. Een bezwaar is dat de korrel iets eerder rijpt dan het stro, waardoor nog al eens kor- reluitval optreedt. Men zal dit ras dus moeten oogsten op een moment, waarop het stro nog niet geheel rijp is en dit heeft ook bezwaren. Civena. Eveneens een nieuw ras. Het stelt echter minder eisen aan de grond dan Pendek en heeft de laatste jaren goede opbrengsten gegeven. Lijkt veel op Marne, maar heeft iets steviger stro. C. v. Gr. FEUILLETON: De zcon Door Tom Lode wijk van de Burgemeester 13. En juist gisteren zei Koster, de chef toen hij me mijn eerst-verdiende geld, zélf verdiende geld gaf: „Jij leert het wel". Ik stond bijna te grienen, Veer. Hij merkte het geloof ik, al snapte hij er niks van. Laat je maar niet kisten, jö zei hij. Nou Veer, of je het gelooft of niet, maar ik was zo gelukkig Ze hoorde zijn stem bewogen. O Rob, fluisterde ze, wat vind ik dat heerlijk. Dat jij dat zegt. Mag ik het aan vader en moeder vertellen, als het zo eens goed uitkomt? Vertel ze niet te veel, zei hij plots mannelijk-wijs, ze zouden het niet be grijpen. Maar ja, vertel ze maar, dat ik hier, in m'n werk, net zo gelukkig ben als vroeger bij Joep Marsman in de ga rage. Misschien word ik het ook wel weer, zuchtte ze. O zéker, zei hij stellig, natuurlijk word je dat. Waarom zou ik? weifelde ze. Omdat je het verdient, zei hij en sloeg met een beschermend gebaar zijn arm om de schouder van de zuster die hem altijd beschermd had. En Rob van Liempden voelde, dat hij op weg was een Man te worden. HOOFDSTUK V. Op visite. Zeg, waarom ga jij niet op de avondschool? vroeg Koster, de chef van de werkplaats, plotseling. Ze hadden allebei gebukt gestaan over een motor met kuren. Rob had aandach tig de handige bewegingen van Koster gevolgd en al gauw gesnapt waar 't om ging. Ze waren lekker opgeschoten zo samen, en aan Kosters tevreden gebrom was te horen dat het werk naar zijn zin ging. Nu stond hij even recht, rekte Zijn rug en keek zijn helper aan. Je bent handig genoeg en je hebt er wel kijk op ook, ging de oudere man verder op die goedmoedige moppertoon die hij altijd tegenover Rob aansloeg. Maar wil je een beetje verder komen jongeman, dan zul je toch ook in theorie wat moeten weten. Je kunt hier toch niet eeuwig garageknecht blijven? Als ik tenminste een jonge kerel was, rustte ik niet vóór ik voor mezelf beginnen kon. Rob stond met zijn mond vol tanden. Hoe kon hij aan deze man vertellen dat een avondschool voor hem de deur ge sloten hield, aangezien hij zelfs het toe latingsexamen waarschijnlijk niet zou halen? En als dat al het geval was, dan zou hij moeilijk mee kunnen met al dat gecijfer. Hij zag er tegen op als 'n berg. Weer een ongeduldige leraar, weer grin nikende jongens. Op de H.B.S. was het nog te dragen geweest. Daar zat hij tus sen zijn soortgenoten. Daarenboven was hij een prima voetballer en een goeie kameraad. De jongens namen het van hem, dat hij stom was. Maar hier in de garage merkte hij, dat ze het verschil voelden, al droeg hij evenals zij een overall met vetvlekken en waren zijn handen zwart als roet. „Uw spraak maakt u openbaar" had Vera eens geglimlacht. Zijn manieren waren ook anders dan die van de andere jongens, ze gebruikten woorden die hij niet kende, waar hij de betekenis niet van snapte. Hun vermaken waren an ders. Hij voelde zich tamelijk alleen, en zocht en vond zijn troost in het werk. Dat bevredigde hem. De baas liet hem geen prutskarweitjes doen. En omdat hij handig en netjes werkte, zijn rommel niet liet slingeren en geen tijd verbeu zelde met kletspraatjes, kon hij bij Kos ter een potje breken. Dat was natuurlijk helemaal niet naar de zin van de Lange en zijn rooie maat, maar Gijs, de reus, nam hem duidelijk in bescherming en Tinus had hem laatst kameraadschappe lijk een sjekkie laten rollen. Koster keek de jongen opmerkzaam aan. Er was wat. Luister jong, zei hij ruw-hartelijk, je hoeft me alles niet aan de neus te hangen, maar als je ergens mee zit en ik kan je helpenwat doe je zo 's avonds? Ik lees wat en schrijf wat en ga altijd vroeg naar bed, antwoordde Rob verlegen. Het klonk zo braaf Dus je hebt niks te doen. Weet je wat? Loop vanavond eens bij me thuis aan. Dan drink je een bakkie koffie en dan praten we eens wat. Goed. Lange Molenstraat 17bis, de naam staat op de deur. Rob aarzelde even. 't Hoeft niet hoor. zei Kost,er en het leek of hij even geraakt was. O nee, haastte zich Rob, nee, dat is 't niet, chef.maar ik wist niet of ik op uw tijd beslag behoorde te leggen. Koster krabde zich achter de oren. Er was wat met dat jong. Een gewone jon gen gebruikte zo'n argument niet. En toch mocht hij deze knaap. Koster was zelf langs de harde weg omhoog geklau terd tot deze verantwoordelijke betrek king, hij had zelf tot laat gebogen ge zeten over boeken en tekeningen, hij had de neiging van de self-made man om anderen vooruit te helpen. Ik kom graag, zei Rob eerlijk en Koster knorde bevredigend. Om acht uur is alles aan kant en dan zie ik je wel, zei hij. Nou, we zullen eens zien of die cylinder nog uitgeslepen moet worden, jong. Ze praten er niet meer over. Maar toen Rob die avond op weg ging naar de Langemolenstraat aan 't andere eind van de stad, was hij toch wel wat zenuwachtig. Veronderstel dat Koster ging zitten vissen naar zijn familie en zo? Hoe kon hij, zonder onbeleefd te worden, de man in zijn eigen huis nul op 't rekest geven? Deze avond kon iets goeds geven, maar kon ook de chef tégen hem innemen, en dan zou hij het voortaan niet best hebben. Onder die gepeinzen kwam hij in de Langemolenstraat met de nieuwe arbei derswoningen. Hij keek door de ruiten Op reis dan Uw spoorkaartje ge- haaldbij de V.V.V. „Texel" naar binnen bij de mensen die nu thuis zaten, in nette salonnetjes met oldfinish crapauds een glimmend harmonium hier een boekenkast daar, schilderijen aan de wanden, soms een heidelandschap net van Van Gogh, zag je ook overal tegen woordig. Hij dacht aan thuis, de huiska mer met de prachtige antieke meubels, de oude Engelse jachtprenten langs de wand, de koperbeslagen scheepskist, de grote vleugel. 17bis. Met een schok stond hij stil en bekeek het emaille naamplaatje. H. Kos ter Pzn. Hier moest hij zijn. Hij drukte zijn vinger op de belknop. Het werd licht achter 't kleine spion netje, waarvoor weldra een schaduw- hoofd verscheen. De deur ging open en Rob staarde in de verwonderde ogen van een meisje. Dag juffrouw, zei hij beleefd, ik ben Rob van Liempden. Ik had met eh meneer Koster afgesproken Kom d'r in, zei het meisje resoluut en hield de deur open. Ze stak een hand uit. Ik ben Rie Koster. Sjonge, ze gaf 'n stevige poot. Leek wel een jongen. Een beetje opgewonden volgde hij haar de gang in. Geen jas? vroeg ze, dan zullen we maar meteen naar binnen gaan. Ze opende de kamerdeur. Wordt vervolgd.

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 4