Cjrom Twartsjexeh in het hartL. VVV Texel" zag terug opeen gunstig seizoen Vlieland beeft HIAMEA-GELEI Utrechts Studenten orkest trok veel belaugstelling ZATERDAG 26 FEBRUARI 1955 69e JAARGANG No. 6917 T E X E LS E® COU RANT Uitgave N.V. v.h. Langev^d de Rooij Eoekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 -Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1,95 p. kwart. -f- 20 ct. incasso. Adv. 8 c. p.mm. Wij zouden ten opzichte van de andere V.V.V.'s in het land uit de toon vallen, wanneer wij dit jaarverslag over 1954 niet begonnen met een verwijzing naar de buitengewoon slechte weersomstandigheden, die het seizoen hier zowel als elders beheerst hebben. Het was een zomer, die geen zomer was! Dat wij_ onder deze omstandigheden niettemin mogen spreken van een alleszins bevredigend seizoen kan alleen maar tot tevredenheid stemmen, aldus de Directeur der VVV „Texel" in zijn jaarverslag. Die vervolgt: Desondanks zou, volgens de voorlopige cijfers van de Economisch Technologi sche Dienst voor Noord-Holland, het bezoek aan ons eiland in 1954 minder groot zijn geweest dan het jaar daarvoor. Als wij de hier bedoelde cijfers als juist zouden aannemen, dan zou bij een kleine teruggang (2%) van het totaal aantal bezoekers, het totaal aantal over nachtingen zijn verminderd van 356.000 in 1953 tot 316.000 in 1954, ofwel een teruggang van ruim 11%. Hieruit zou af te leiden zijn, dat de gemiddelde ver blijfsduur van de vacantieganger in 1954 korter is geweest dan in 1953. Met name het voorseizoen zou volgens deze cijfers een belangrijke achteruit gang te zien hebben gegeven (met niet minder dan 30%) en, ook in het hoog seizoen zou het totaal aantal overnachtingen minder zijn geweest (9%). Daaren tegen was het naseizoen beduidend beter dan het jaar daarvoor (12%) Zonder twijfel verrassend in het rap port van de Economisch Technologische Dienst is de conclusie, dat het aantal dagbezoekers t.o.v. 1953 zou zijn toege nomen van 18.700 (1953) tot 19.500, m.a.w. de slechte weersgesteldheid zou geen enkele invloed hebben gehad op het dagbezoek. Naar onze bescheiden mening past hier een vraagteken. Ten aanzien van het kamperen waren alleen maar vergelijkbare gegevens be schikbaar van het kampeerterrein van het Staatsbosbeheer. Hier hebben in 1953 in totaal 3120 personen gekampeerd in 1954: 2728, een teruggang derhalve van 12,5%. Het aantal overnachtingen 33700 tot 33200 en daaraan moet weer aldaar zou slechts zijn gedaald van de conclusie verbonden worden, dat de gemiddelde verblijfsduur van de kam peerders merkwaardigerwijze zou zijn toegenomen. Ook hier veroorloven wij ons weer een vraagteken, gezien toch de omstandigheid, dat indien er één vorm van vacantiebesteding is, die in sterke mate de invloed van het weer ondergaat, dit toch wel het kamperen is-. Indien wij aannemen, dat de door de Economisch Technologische Dienst ver strekte cijfers in hun algemeenheid de situatie zoals die in het afgelopen sei zoen was, juist hebben weergegeven (on danks de vraagtekens, die er blijven) dan behoeft dit toch niet uit- te sluiten, dat in economisch opzicht - dus wat de op Texel bestede gelden betreft - 1954 gunstiger geweest kan zijn dan de voor afgaande jaren. Wij hebben althans wel die indruk al is het niet mogelijk in dit verband met cijfers te komen. Vele mid denstanders bijv. hebben het zeker niet slechter gemaakt dan andere jaren, me de o.a. door het feit, dat de vacantie- gangers weinig aan het strand konden zijn en daardoor meer in de dorpen ble ven. Personeelswisseling. Richten wij de blik op het interne verenigingsleven, dan dient allereerst de directeurswisseling gememoreerd te worden. De heer G. W. Oskamp, sedert 1 Juni 1948 directeur der VW „Texel", werd per 1 Februari 1954 benoemd tot directeur der Provinciale V.V.V. Zee land. Plij kwam en ging zonder trouw boekje. Zijn huwelijk met de V.V.V. „Texel" was evenwel succesvol en ge lukkig en het afscheid voor beide par tijen moeilijk. Er kwamen nog méér wijzigingen in de personeelsbezetting: mej. Ria Witte, die als informatrice-administratrice ruim 4 jaar haar krachten aan onze V.V.V. had gegeven, vertrok naar Enge land. Nettie Eelman promoveerde tot mevr. Molenaar en was niet langer be schikbaar als informatrice voor De Koog. Mej. B. de Graaf tenslotte ver liet De Cocksdorp en daarmee eveneens haar plaats als informatrice aldaar. De heer J. C. Quint uit Nunspeet werd uit 214 sollicitanten benoemd in de plaats van de heer Oskamp en moest zich bij zijn nieuwe en zware taak der halve laten assisteren door gedeeltelijk nieuw personeel. Tot informatrice voor De Koog werd benoemd mej. F. Keijser (15 Maart tot 15 October), tot informatrice voor De Cocksdorp mevr. Buys-Waldes (eind Juni tot eind Augustus), tot hulp-in- formatrice voor het bureau Den ^urg mej. G. Keijser (Juli-Aug.). Voor het overige kon de directeur steunen op de vertrouwde krachten mej. J. Witte als informatrice - en door het vertrek van Ria Witte tevens admini stratrice - op het bureau in Den Burg; J v. Heerwaarden, administrateur (15 Mei tot 15 Sept.) en mej. Willy Duinker, informatrice voor het bureau Den Hoorn (eind Juni-eind Augustus). Het ledental bewoog zich in stijgende lijn en groeide van 559 tot 572. „Het verzwegen bed" Het aantal ingeschreven bedden nam toe van 2715 bij het begin van het ver slagjaar tot 2754 aan het einde daarvan. Dit betreft uitsluitend de bedden in de Huw®, schrei® huid Geneest snel hotels, pensions, gemeubileerde huizen, zomerhuisjes en kamphuizen. In vorige jaarverslagen is geen becijfering opge nomen van het aantal bedden in de zgn. kampeerhuisjes. Dit aantal bedroeg per 31 October j.l. 458. Het zal duidelijk zijn, dat er in wer kelijkheid méér bedden zijn, waarop vooral in 'de drukke maanden de vele vacantiegangers hun ledematen strek ken. Wij kunnen slechts hopen, dat ook de „verzwegen" bedden in de toekomst in onze registers een plaats zullen krij gen. Propaganda Ons propaganda-apparaat draaide op volle toeren. Duizenden folders vonden hun weg in het binnenland en over de grenzen, folders van onszelf en folders van de gezamenlijke Wadden-eilanden. Van ons blad „Voor Vrienden van Texel" werden 40.000 exemplaren ge drukt en verspreid; wij adverteerden in de grote dagbladen, gedeeltelijk ook in samenwerking met de andere eilanden en wij voerden tezamen met de andere Wadden-V. V.V.'s een bioscoopreclame, voornamelijk in de grotere theaters in het Zuiden en Oosten van het land. De heer W. H. Lap, onze vroegere voorzitter, trad om leeftijds- en gezond heidsredenen uit het bestuur der Fede ratie; de heer P. Beemsterboer werd be noemd tot adviserend lid van dit be stuur. Van het gemeentebestuur van Texel, van de TESO, van de Rijkswaterstaat, van het Staatsbosbeheer, van de pers en van tal van andere instellingen en personen, met wie wij door de aard van ons werk regelmatig te maken hebben, werd ook nu weer de grootst mogelijke medewerking ondervonden. Onze financiën. Wat de openluchtuitvoeringen aan gaat was Vrouwe Fortuna ons niet goed gezind. Dat daardoor op deze avonden inwoners en gasten er de voorkeur aan gaven om thuis én droog te blijven, mocht ons niet verwonderen. En even min zal het. verwondering wekken, dat als gevolg daarvan het financieel resul taat van de uitvoeringen een aanzien lijke verliespost was. Wij zijn als alle jaren voorzichtig te werk gegaan bij het contracteren van de gezelschappen en hebben niet hoger gegrepen dan ons fi nancieel verantwoord leek, maar de weergoden naar onze hand te zetten is iets, dat buiten ons vermogen ligt. Het verlies op de uitvoeringen ad f 1500,drukte tevens zijn stempel op het algeheel financieel resultaat van de vereniging in het boekjaar 1954. Dit laat een nadelig saldo zien van bijna f 1700,Niettemin gaven verschillende inkomstenbronnen, zoals de lidmaat schapsgelden en de advertenties (onze krant had wederom een klein batig sal do) een hogere opbrengst. Maar er ston den ook hogere uitgavenposten tegen over. Ons kapitaal bedraagt door diverse mutaties thans f 2473,93. Samenvatting. Samenvattend kunnen wij zeggen, dat wij in dit verslag melding hebben kun nen maken van feiten, die aanleiding geven tot voldoening. Anderzijds waren er ook de gebruikelijke tegenslagen. Deze laatste zijn te overwinnen en met het vaste voornemen daartoe zijn wij het nieuwe boekjaar ingegaan, in de hoop, dat dit ons vooral veel goeds zal brengen. Op het moment, dat wij dit verslag schrijven, zijn er alle aanwijzingen dat wij voor wat het komende vacantiebe- zoek betreft, alleen maar optimistisch kunnen zijn. En dat geeft vertrouwen! ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 27 Febr. op om 7,32 uur en gaat onder om 6,15 uur. Maan: 1 Mrt. E.K.; 8 Mrt. V.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: 26 Febr. 11,05 en 23,05; 27 Febr. 11,35 en 23,45; 28 Febr. 12,15 en 1 Maart 0,30 en 12,55; 2 Maart 1,20 en 13,50; 3 Maart 2,40 en 15,15; 4 Maart 4,15 en 16,50; 5 Maart 5,55 en 18,15. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water- „Vlieland beeft en hoopt, al is dat laatste nog maar 'n sprankje", aldus de Harlinger Courant, naar aanleiding van de plannen der Overheid om op Vlieland een tankbaan aan te leggen. Men maakt zich ernstige zorgen over Vlielands toekomst, zo vervolgt dit blad. Hoewel deze geruchten al veel vaker op doemden, doch daarna weer geheel of gedeeltelijk werden tegengesproken, waarbij soms werd gefluisterd dat er toch van werd afgezien om een derge lijk project op het eiland aan te leggen, omdat de gesteldheid van de grond het niet toelaat, thans schijnt het te zijn, of de aanleg al zeker is. In VW-kringen is men tenminste van oordeel, dat de baan er komt. Over het voortbestaan van het eiland als badplaats maakt men zich daarom zeer ernstige zorgen. Als er werkelijk 's zomers geoefend zal worden, is alles verkeken en vervalt de bevolking hoogstwaarschijnlijk in een staat van ar moede, want het vreemdelingenverkeer is de grote bron van inkomsten voor het eiland. In de loop der jaren zijn er een tien tal hotels en pensions gekomen, die steeds mei hun tijd zijn meegegaan en zeker een vergelijking met andere bad plaatsen kunnen doorstaan. Meer dan honderd zomerwoningen zijn er ge bouwd, terwijl practisch iedere burger zijn huis zodanig heeft ingericht, dat hij gasten kan houden. Het werk van jaren, een bestaansmo gelijkheid of een verruiming van het matige weekgeld of pensioentje staat te verdwijnen als de gasten wegblijven doordat er 's zomers geoefend wordt en naast dit lawaai tientallen militaire voertuigen de rust in de smalle buiten wegen verstoren; om nog maar niet te spreken van een mogelijke dodenbaan. SPIERPIJN, SPIT... 't Loert overal. De weldadige warmte van de pijnstillende Thermogène ver drijft de snerpende pijn. TEXELAARS OP HET MATJE Toen één schaap van de veehouder G. P. K. heimelijk doorgedrongen was tot het gebied van een buurman volgden er nog acht. Dit nam de buur echter niet: hij dreef ze naar een verzamel plaats en sloot ze op. Hij stelde de eige naar op de hoogte en vroeg f 54,voor kostgeld, arbeid en geleden schade. Om dat K. dit aan de hoge kant achtte, nam hij de politie in de arm en het slot was, dat beide buren nu voor- de Helderse kantonrechter de zaak haarfijn uit de doeken kwamen doen. De ambtenaar eiste voor het loslopen der schapen f 15,of 5 dagen en stelde de civiele vordering op f 25,Daar ging de reohter mee accoord. Op de hoek Doolhofweg-Schilderweg ontstond ter hoogte van Selectiebedrijf C. J. de Lugt, destijds een botsing tussen wielrijder G. en motorrijder V. De wiel rijder zou zonder licht hebben gereden en bovendien had hij geen voorrang ver leend. De eis werd tweemaal 10 gld. of 5 dagen voor het rijden zonder licht en 30 gld. of 10 dagen omdat hij geen voor rang had verleend. De rechter drukte dit tot 2 maal 3 gld. of één dag en 30 gld. of 6 dagen. VOOR DfJKWACHTERS, BROMFIETSERS ENZ. Enige laboranten van de perlon-fa- brieken te Lobberich (bij Krefeld) zijn er in geslaagd een bijzonder sterk weef sel te maken, dat volkomen bestand is tegen ruwe weersomstandigheden. Proefnemingen hebben uitgewezen, dat zelfs olie jassen er door overtroffen worden. Het is heel licht materiaal, dat aan beide kanten gedragen kan worden en weldra in modieuze kleuren zal wor den verwerkt tot sportkleding (brom- fietsjassen e.d.), maar het zal nog wel even duren voordat het in Nederland overal verkrijgbaar is. maakt ruwe handen in één nacht gaaf en zacht ZONDAGSDIENST DEN BURG DOKTER VAN LOON (Ingaande Zaterdagavond 6 uur) ALS DE ZOMER IN HET LAND IS Wie van lekker luieren in een hang mat houdt, mag er wel vast aan denken, dat er van de zomer hangmatten van perlon te koop zullen zijn, die men één- twee-drie kan opvouwen en in z'n broekzak steken. Dit in navolging van het idee der Amerikaanse militaire lei ders, die aan de uitrusting van elke ma troos en soldaat, die naar een tropisch gebied vertrekt, een hangmat van nylon hebben toegevoegd. (Van een speciale verslaggever) Wie had verwacht Dinsdagavond in De Oranjeboom" te worden vergast op een concert, dat niet minder 'groots en indrukwekkend zou zijn als hetwelk ons destijds in de grote kerk aan de Binnen- burg gegeven werd, moet wel eniger mate teleurgesteld zijn, want wat Dins dag jl. geboden werd, was niet de pres tatie van een beroepsorkest, doch* van 'n orkest, samengesteld uit studenten, die maar zelden in het openbaar optreden, terwijl steeds wisseling van krachten in dit corps plaats vindt. Men zal het dan ock met ons eens zijn, dat hetgeen ons via het contact-orgaan voor zang en muziekverenigingen op Texel, bijge staan door de Culturele Raad onzer ge meente, ten deel viel niet voortdurend een toonbeeld van kunst genoemd kon worden. Wij begrijpen heel goed, dat dit orkest, welks leden hier vorige „zomer" hebben gewerkt in de landbouw, gaarne ook eens in andere gedaante naar het eiland wilden komen. Uit het oogpunt van de WV zou dit verklaarbaar-zijn, maar daar is bovengenoemde contact commissie toch niet voor in het leven geroepen? O.i. moet zij zich meer hou den aan haar werkelijke taak, waarvoor zij ook door de Culturele Raad is inge steld. Gelet op de voorafgaande publi caties in ons blad - ons verstrekt van wege de C.R. - krijgt men de indruk, dat men niet helemaal juist was inge licht over de prestaties van dit orkest. Ongetwijfeld, uit amateursoogpunt be zien kon deze avond bevredigen, maar gedachtig aan de tevoren geplaatste be richten, die een avond van waar kunst genot beloofden, kunnen wij ons niet onttrekken aan een gevoel van teleur stelling. Dat neemt niet weg, dat het Utrechtsch Studenten Concert ongetwij feld goede kwaliteiten bezit en geleid wordt door een bekwaam dirigent: de heer D. J. van Otterloo, medisch student. Dit 25 man tellende strijkorkest - het Philharmonisch Orkest uit Haarlem was 55 man sterk! - bood ons vier nummers INENTING TEGEN KINKHOEST EN DIFTERIE Op verzoek van het Gemeentebestuur van Texel wordt U door het Witte Kruis in de gelegenheid gesteld Uw zuigeling en kleuters GRATIS in te laten enten tegen kinkhoest en difterie. Dit GRATIS inenten gebeurt uitsluitend en alleen tijdens het zuigelingen-bureau in het Consultatie-bureau van het Witte Kruis te Den Burg. Voorlopig op Woensdag 2 Maart, 30 Maart en 27 April. Verdere data zullen nader bekend gemaakt wor den. De inenting bestaat uit een serie van 3 injecties met vier weken tussen poos. Heeft het kind mogelijk al kink hoest gehad, dan kan het alleen tegen difterie ingeënt worden door middel van TWEE injecties. Mocht de afstand tot het Consultatie bureau een bezwaar zijn, dan kunt U zich wenden tot Uw huisarts. Jonge zuigelingen zijn zeer vatbaar voor kinkhoest. Hoe jonger de inenting gebeurt, hoe minder last zij ondervin den. Het ideale is de zuigeling van vier maanden tegen kinkhoest en difterie in te spuiten en dan weer drie maanden later tegen Pokken in te enten. Voor dit laatste bestaat tevens gelegenheid in het Consultatiebureau op dezelfde uren. Het Bestuur van de afdeling Texel van het Witte Kruis. Onrustig, gejaagd? Mijuhardt's Zenuw tab letten sterken en kalmeren Uw zenuwen. DIENSTPLICHT Uitspraken inzake vrijstelling De Burgemeester van Texel brengt ter algemene kennis, dat de Minister van Oorlog omtrent vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige de volgende uitspraken heeft gedaan: Maarten van Heerwaarden, Lichting 1955, met ingang van 28 Fe bruari 1955 voorgoed vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige wegens broederdienst, bij beschikking van 17 Februari 1955, no. 519682. Tegen elke omtrent vrijstelling gedane uitspraak kan iedere belang hebbende uiterlijk de tiende dag na de dag waarop de uitspraak ter algemene kennis is gebracht, in be roep komen. Indien de ingeschrevene, wie de uitspraak geldt, buiten Neder land verblijft, kan, voor zover het door deze in te stellen beroep betreft, mei overschrijding van de termijn van tien dagen genoegen worden genomen. Zo lang omtrent zodanige overschrijding geen beslissing is genomen, wordt de uitspraak na het verloop van de termijn van tien dagen als onherroepelijk be schouwd. Het tot Hare Majesteit de Koningin te -ichten beroepschrift moet met redenen omkleed zijn en worden ingeleverd op afd militaire zaken van de secretarie de zer semeente. Texel, 22 Februari 1955. De Burgemeester voornoemd. C. DE KONING en wel Divertimento in es en het fluit concert in D grote terts van Joseph Haydn, het Pianoconcert in A grote terts nr. 12 van Wolfgang Amadeus Mozart, en de Serenade for strings (snaarinstru menten) in e kleine terts van E. Elgar. Het hoogtepunt vormde wel het op treden van de pianist M. van Steenwijk, die. dan ook een open doekje als loon zag, terwijl ook de heer H. de Waard als fluitist de grote bijval ten zeerste ver diende. Over het algemeen liet de zui verheid echter te wensen over, terwijl ook de aanhef en het slot niet volkomen gelijkmatig genoemd konden worden. Maar, laat ons mild zijn in de critiek: wij waren immers geconfronteerd met dilettanten, die uiteraard meer aan hun hoofd hebben dan het actief deelnemen aan een concert! Dat het publiek - 260 bezoekers - het gebodene wist te waarderen, bleek ook uit het applaus na het laatste program ma-nummer, wat de dirigent aanleiding gaf tot een extra gift en wel de Kinder- symphonie van Joseph Haydn, welke uitvoering wel enige vrolijkheid ver wekte door de inschakeling van de een voudigste muziekmakers zoals een toe ter, een koekoek-fluitje etc. Er kwamen, toen het applaus nog lang niet verstorven was, bloemen voor de directeur en de praeses, de heer N. van Oosterzee, die op zijn beurt de bloemen hulde overdroeg aan de medewerkende dames -~ vertegenwoordigsters van de Utrechtse Vrouwenstudenten Vereniging „Canto". Burgemeester C. de Koning bracht allereerst hulde aan de initiatiefnemers voor dit concert en sprak de hoop uit, dat het contact zou blijven bestaan. De heer Van Oosterzee zei getroffen te zijn door de bijzondere gastvrijheid en de prettige ontvangst: toen de Dokter Wagemaker Oudeschild binnenliep stond er een file van auto's gereed om de gasten naar Den Burg te vervoeren, waar de diverse gasthuizen reeds tot de ontvangst gereed waren. „Texel is ons een goede vriend geworden". Vervolgens werd nog het woord ge voerd door de heer Mac Gillavry, con rector. Het concert, dat 's middags de jeugd werd geboden, werd bijgewoond door 230 personen. MOEDERS OPGELET! CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag" 2 Maart Consultatiebureau In verband met de veranderde dienst regeling van de boot worden de taxi's en moeders van buiten Den Burg verwacht van 34 uur. Moeders van Den Burg van 45 uur. PUBLICATIE CULTURELE RAAD Zaterdag 26 Februari Den Burg, Oranjeboom, N.V.V.-Cabaret- uitvoering „We nemen een snipperdag" met Adri van Oorschot en De Spelbre kers. De Waal, „Dorpshuis", feestelijke ope ning m.m.v. Gebrs Keijser, toneel: „De Emigrant". Oosterend, Wapen van Amsterdam, To neeluitvoering SVC met „Stormeiland". Midden-Eierland, O.L. School, bonte avond leerlingen OLS ten bate van het schoolreisje. Maandag 28 Februari Den Burg, Landbouwhui9houdschool, 7,45 uur Ouderavond. Dinsdag 1 Maart Oudeschild, Eigen Gebouw, P. v.d. A., Vertoning filmprogramma o.m. „Schot te boord". Donderdag 3 Maart Den Burg, De Zwaan, R.K. Ontwikke lingsclub. De heer Renout spreekt over Spanje. Vrijdag 4 Maart Den Burg, Landbouwschool, Ver. van Oudleerl. Landbouwschool, Praatavond. Zaterdag 5 Maart Den Burg, Oranjeboom, Toneeluitvoe ring U.D.I. met „Blijf ziiten, waar je zit" Den Burg, Eben Haëzer, 4 uur aanvang weekend voor volwassenen o.l.v. Ds en Mevr. Plug, verzorgd door de gezamen lijke Ned. Herv. Gemeenten. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL Geboren: Margaret, dv Jan L. Koop man en Naantje de Ridder; Antonia Cornelia Maria, dv Petrus J. J. Rutten en Antonia L. M. Huberts; Johanna En geltje, dv Alle Dootjes en Geertruida van Liere; Alie Maria, dv Harm Mulder en Feitje Drijver; Johanna Adriana Maria, dv Nicolaas P. Hin en Geertruida M. T. Koedooder; Henderika, dv Dirk Maas en Maria V. Hin. Getrouwd: Ludwig M. A. Kellner en Gerberdina C. Zijm. Gevonden voorwerpen: herenshawl, zakmes, ringetje, portemon- naies, pantoffels. TNGEKOMEN PERSONEN Anna C. Bonne van Schagen, Dorpen 11 naar De Koog K 45; Catharina G. Jero- nimus, van Wieringermeer, Schelpen- bolweg 9 naar K 37; Pieter A. Bijl, van Oploo, Gemertseweg 36 naar De Koog 2, VERTROKKEN PERSONEN Poulina Terpstra, van B 78 naar Leiden, Rapenburg 59.

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 1