Cjrocn Twa in het harL. CZ„Eendracht" herdenkt 25-jarig bestaan ZATERDAG 12 MAART 1955 69e JAARGANG No. 6921 TEXELSE^COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 -Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1,95 p. kwart, -f- 20 ct. incasso. Adv. 8 c. p.nun. 11 millioen kg melk over laatste boekjaar voor 3 millioen gulden mm aan zuivelproducten afgezet Nadat de bussen melk van hun inhoud zijn ontdaan, verdwijnen ze automa tisch in de nieuwe bussenspoelmachine» die een capaciteit heeft van 400 bussen per uur. Eerst in koud water, dan warm water en vervolgens een hete douche. Tenslotte krijgen ze een bad van hete lucht. De deksel loopt naast de bus mee en wordt aan het einde van de behandeling weer netjes op de bus geplaatst. Rechts een der melkontvangers, de heer J. Slikker. Op 1 April bestaat de coöperatieve zuivelfabriek „Eendracht" G.A. 25 jaar. Het in 1928, door een klein groepje vee houders genomen initiatief heeft voor Texel een, enorme betekenis gekregen: dit boekjaar zal door de fabriek nl meer dan elf millioen kg melk zijn verwerkt en een afzet aan zuivelproducten van rond drie millioen gulden. Nagenoeg iedere Texelse veehouder is lid van de Eendracht, dat een bloeiend bedrijf is dank zij de kundige leiding. „De Eendracht" jubileert, maar zij niet alleen: ook is het 25 jaar geleden, dat de heer C. Roeper Mzn., voorzitter» tot bestuurslid werd benoemd en na eni ge tijd de functie van secretaris te heb ben bekleed, berust nu bij hem sinds enige tijd het voorzitterschap, overgeno men uit handen van de heer C. Stoep ker, die destijds tot Ere-voorzitter be noemd werd. Op de Dinsdagavond in Hotel Texel gehouden jaarvergadering, welke een zeer druk bezoek ten deel viel, heeft de voorzitter een uitvoerig historisch over- was het bestuur niet gelukt de melk van de leden op Texel zelf te doen verwer ken en besloten werd de melk elders te verkopen. Dit geschiedde aan de N.V. Hollandia te Vlaardingen; de melk moest te 't Zand geleverd worden. *De bedoeling was om de eigen fabriek in of nabij de Ruigedijk te bouwen, maar op 18 Juli 1929 stelde het bestuur voor de fabriek aan de nieuwe weg Den Burg-Oudeschild te laten verrijzen. Daar zou goed bedrijfswater te vinden zijn entevens koesterde men de stille hoop, dat -daar,- op het centrale punt van Texel eens een zuivelfabriek zou worden ge ëxploiteerd, waarvan alle Texelse boe ren lid zouden zijn. Op 30 September 1929 werd ten over staan van notaris Mulder de akte van oprichtingverleden met 33 leden. Van deze oprichters zijn thans nog tien per sonen lid. In Augustus 1929 vond de aanbeste ding plaats. De laagste inschrijvers wa ren de heren gebr. Schoenmaker voor f 42.850,terwijl de installatie voor Noem mij de kwaliteit van de melk en ik zal zeggen, hoe het product zal zijn. Van goede melk hangt alles af. Daarom vormt het laboratorium, waarvan bo venstaande foto een beeld geeft, een belangrijk onderdeel van iedere melkfa briek. Van links naar rechts de heren Th. Hoogenbosch en D. Bootsma. zicht gegeven, terwijl ook de „Medede lingen" door de directeur, de heer M. Wieringa, in „jubileum-formaat" het licht zagen. De voorzitter werd namens de vereni ging door de vice-voorzitter, de heer M. C. Bakker, „Spyk", hartelijk toegespro ken. In een op rijm gestelde toespraak gewaagde spreker van de verdiensten van de voorzitter, die hij huldigde om diens trouw, standvastigheid en plichts besef. Als stoffelijke blijk van waarde ring werd de heer Roeper een fraaie klok aangeboden. De voorzitter, de heer C. Roeper Mzn., begon zijn zeer uitvoerig overzicht van de geschiedenis der C.Z. „Eendracht" met een herinnering aan de diverse ver gaderingen, welke in Café Westdorp, Zuid-Eierland, werden gehouden. Op 29 Januari 1929 riep een voorlopige com missie een vergadering bijeen, die door 31 personen werd bijgewoond. Tot be stuursleden werden gekozen de heren C. Stoepker, voorzitter, P. Meindertsma, secretaris, G. Leber, C. Kuip en C. Roe per Mzn. Tot leden van de financiële commissie de heren J. Roeper Jaczn., J. G. Flens en P. J. Koorn. Deze ver gadering, om tien uur begonnen, werd eerst om vier uur beëindigd. In een op 1 Maart 1929 gehouden vergadering werd de naam „Eendracht" gekozen. Het f 19.320,'werd opgedragen aan de N-V. J. en H. W. van der Ploeg, Apeldoorn. Op 13 Februari 1930 werd de heer H. Boer tot directeur benoemd. Het was 'n grote verlichting voor het bestuur, en vooral voor de voorzitter, de heer C. Stoepker, toen de directeur zijn werk zaamheden aanvaardde. Tot die datum was het vooral de heer Stoepker die in alles de leiding had. Op 24 Maart 1930 werd het melkrij- den aanbesteed en gegund aan de heren A. M. van Liere, P. Kuijper en R. Kooi man. Op de avond van de 31ste Maart werd bij het flauwe schijnsel van een wal mende lantaarn de eerste melk ontvan gen en de volgende dag, 1 April 1930, verwerkt. Aan het einde van het eerste boek jaar bleek de oprichting totaal f88.117, te hebben gekost. Op 10 Juli 1930 vond de officiële ope ning plaats. In het eerste jaar werd 2.221.071 kg melk verwerkt, geleverd door 93 per sonen. Op 1 Febr. 1932 werden 45 aandeel houders van „De Hoop", De Waal, als lid toegelaten (Inmiddels was met De Hoop nl. een fusie tot stand gebracht). Op die datum werd besloten tot uit breiding. De vereniging telde toen 83 leden. De heren C. H. Roeper en M. Zuidewind werden tot bestuurslid geko zen. Spoedig vond ook de verwerking van schapenmelk plaats. Op 24 Sept. 1934 werd de heer A. H. L, Ens tot opvolger van de heer H. Boer benoemd. De crisis duurde onverminderd voort, de melkaanvoer kon in het zesde boek jaar de 3 millioen kg niet meer halen. Op 2 Mei 1938 nam de heer P. Mein dertsma afscheid als secretaris, welke functie hij acht jaar lang had vervuld. Hij was de persoon, die de allereerste stoot tot de oprichting heeft gegeven! Op 25 April 1938 werd de heer C. Roeper Mzn. tot secretaris benoemd. Op 29 October 1940 verliet de heer Ens ons eiland en nadat de heer De Boer, Alkmaar, drie weken als waar nemend directeur had gefungeerd, werd onze tegenwoordige directeur, de heer M. Wieringa, op 18 November 1940 met de leiding belast. De heer Ens heeft hier geen gemakkelijke tijd meegemaakt, maar toch kon op onze bezittingen flink worden afgeschreven. Kort na de oorlog is de heer Ens op betrekkelijk jonge leeftijd overleden. De voorzitter memo reerde eveneens het heengaan van de heer M. Zuidewind op 25 Maart 1941. De heer C. Stoepker nam op 21 Fe bruari 1944 afscheid als voorzitter. On noemlijk veel hebben wij. aan hem te danken en de leden uitten hun waarde ring door hem tot Ere-voorzitter te be noemen. In de plaats van de heer Stoep ker werd de heer Jac. Roeper Johzn. tot bestuurslid gekozen. Op 13 April 1944 werd de heer C. Roeper Mzn. tot voorzitter benoemd en de heer G. H. Roeper tot secretaris. Op 27 Juni 1944 verloor de vereniging wederom een bestuurslid: wij betreur den teen het heengaan van de heer G. Leber, een der oprichters. De melkaanvoer was in de oorlog ge daald tot 1,5 millioen kg per jaar, of schoon de melk van Den Hoorn ook nog in de „Eendracht" verwerkt werd. Op 1 October 1945 werd de heer M. C. Bakker tot bestuurslid benoemd als opvolger van wijlen de heer G. Leber. Door de fusie met „De Onderneming - 1946 - ging een lang gekoesterde wens in vervulling en hiermede brak de tijd aan, dat de „Eendracht" zich ten volle kon ontplooien. Op 12 Maart 1946 werden de heren W. A. Bakker en N. J. Kikkert tot lid van het bestuur benoemd. Wij hebben de moed van de Hoornders bewonderd door hun fabriek „De Onderneming" op te heffen en de hoop uitgesproken, dat zij zich spoedig geheel bij de „Een dracht" thuis zouden voelen. De melk aanvoer nam van die tijd af hard toe. Op 10 Juni 1949 werd de fa. E. Zon, Julianadorp, uitbreiding van de fabriek opgedragen voor f 141.850, Op 15 Febr. 1950 legde de heer C. Kuip, De Koog, een der oprichters, zijn bestuursfunctie neer. Hij werd tot Ere lid benoemd. De heer J. Hin volgde hem op. Nadien werd de melkaanvoer steeds groter en werd meerdere malen een be roep op de leden gedaan verschillende verbouwingen en uitbreidingen goed te keuren. Het verheugt ons, dat de leden zoveel vertrouwen in hun bestuur heb ben. getoond. En zo werd de „Eendracht" tot wat zij nu is en nu presteren kan: het afge lopen boekjaar werd ruim 11 millioen kg melk verwerkt, aangevoerd door 420 leden en enkele losse leveranciers. Met de overtuiging, dat de vereniging de toekomst vol vertrouwen tegemoet kan gaan, besloot de voorzitter zijn over zicht. De directeur, de heer M. Wieringa, kon in zijn uitvoerige mededelingen be ginnen met op te merken, dat op de dag van de vergadering juist de elf millioen- ste kg melk, aangevoerd over het afge lopen boekjaar, was gepasseerd. Een feit dat nog niet eerder aan de fabriek was voorgekomen. In het laatste boekjaar - dat 20 Maart eindigt - zal ruim 165.000 kg boter gemaakt zijn, 400.000 kg vol vette kaas, 580.000 kg 40 plus. Daarnaast door de verwerking van rond 4 millioen liter wei 240.000 kg weibrokken. Voor Texel ongekende hoeveelheden en 1954- 1955 zal voor de zuivelfabriek wel eens een topjaar kunnen zijn. De producten waren in doorsnee goed tot best. Een paar maal kuil- en voeder- smaak hebben belet, dat wij een Bonds- diploma verwierven. Juist de allerlaat ste keuring bracht de teleurstelling. Bij de kaas mocht het ons als no. 3 in 1954 gelukken op de keuringen voor jonge Edammers een medaille in brons te behalen. Bij de keuringen voor oude briegen Edammers 40 plus mochten wij het genoegen smaken over 1954 als nr. 1 uit de bus .te komen: een zilveren me daille. Dat voor belegen Goudse volvet geen prijs behaald werd, lag stellig niet aan de kaasmakerij: het kwaad werd ver oorzaakt door de boterzuurbacteriën. Vrijwel zeker komt de besmetting uit het kuilvoer. Voer dit product aldus ad viseerde de directeur, zo doelmatig mo gelijk en als het dit jaar nog niet zo is, zorgt er dan in de komende jaren voor, dat het op 1 Maart verbruikt is. Want juist in het voorjaar, als alles weer op 25-JARIG BESTAAN AFDELING TEXEL BLOEMBOLLENCULTUUR Heden bestaat de afdeling Texel van de Algemene Vereniging voor Bloembol lencultuur 25 jaar. Naar aanleiding van dit jubileum hebben wij de heer H. Bruyn, voorzitter, om een historisch overzicht verzocht (Eerste publicatie vindt U in ons volgend nummer). De leden zullen het jubileum vieren met 'n trip naar de Bollenstreek. hogere temperatuur komt, beginnen ook de boterzuurbacteriën zich te roeren en stichten zij hun kwaad in ons kostelijke product. Ten aanzien van de afzetmogelijkhe den liet de directeur een optimistisch geluid horen: De Ned. zuivelindustrie staat internationaal in het voorste ge lid. Haar productie-mogelijkheden zijn gevariëerd en daarom kunnen de pro ducenten vertrouwen in de toekomst hebben: wij zullen niet zomaar met onze productie blijven zitten. „De Eendracht" zette in het afgelopen boekjaar voor rond drie millioen gulden aan producten af. Door steeds te trach ten hogere opbrengsten in kg uit de melk te halen "zijn wij in staat geweest een goed saldo te vormen. Aan het einde van ons 25ste boekjaar zal er een flink bedrag beschikbaar zijn in de vorm van nabetaling en ledenkapitaal. Het werk in de fabriek Het is uiterst moeilijk om voldoend personeel aan te trekken. Daarom is een arbeidseconoom in de arm genomen en nu kan met het gelijke aantal arbeids krachten meer werk worden verricht en deze zomer misschien zelfs met minder manuren het werk worden uitgevoerd. Daarvoor is echter een vijfde kaasbak nodig. Ook de bewerking der kaasbak ken zal daardoor meer uniform worden en uiteindelijk de opbrengst per 100 1. kaasmelk iets hoger. Over één jaar zou die verhoging 9000 kg kaas kunnen zijn. Uitvoerig stond de directeur ook stil bij de garantieprijs voor de melk, die te laag is, vooral voor de kleine bedrij ven, ook al krijgen die er een toeslag boven. Wij weten natuurlijk niet, wat. er in laatste instantie in de Raad van Mi nisters is verhandeld over dit onder werp, maar het lijkt er wel op, dat zich hier een stroming heeft baan gebroken, die voor de naaste toekomst geen goeds belooft. De anti-agrarische tendenzen in ons volk zijn altijd sterk geweest. Bedrijf aangepast. Het eigen bedrijf onder de loupe ne mend merkte de directeur op, dat dit aan de melkstroom is aangepast. Dit heeft veel geld voor investeringen ge vergd, maar daarnaast is ook steeds weer afgeschreven. Het bedrijf zal nu en dan 'nog wel eens een voorziening nodig hebben, maar alleen na grondige voor bereiding en voorberekening. Weest U daarvan overtuigd. Intussen zijn wij technisch behoorlijk op peil en kunnen wij meedoen met de rest. Ook de afzet loopt goed. Natuurlijk is het niet vanzelf gegaan, om de steeds groter wordende stroom boter en kaas hun weg te doen vinden, maar wij heb- .ben toch in de loop der laatste jaren vaste relaties gekregen,, die grote kwan- tums afnemen. Zo maar, op goed ver trouwen, zonder monster of wat ook. Maar dat sluit in, dat ons product goed moet zijn. Zorgt U voor goede melk en wij zul len met al ons kunnen daaruit goede producten maken. Ingekomen was een schrijven van de Ere-voorzitter, de heer C. Stoepker, die verhinderd was de vergadering bij te wonen (Op dezelfde dag werd nl. een andere vergadering gehouden, waar de heer Stoepker als administrateur - hij is 84 jaar! - aanwezig moest zijn. Het bestuursvoorstel tot aankoop van een vijfde kaasbak genoot aller instem ming. Bestuur. De heer C. Roeper Mzn. werd met 153 stemmen herkozen, de heer N. J. Kikkert met 148 stemmen en de heer W. H. Bakker eveneens met 148 stem men. Als lid van de fin. commissie werd de heer F. Roeper met 97 stemmen tot op volger van de heer A. Wuis Azn. be noemd. De vergadering ging accoord met het voorstel de V-t ct korting aan niet-leden leveranciers te laten vervallen. Het ver schil in prijs komt nu dus alleen nog uit in het niet verkrijgen van leden kapitaal. De Rondvraag, die doorgaans de ton gen goed los maakt, was wel bijzonder kort: niemand vroeg namelijk het woord! Dat het tóch nog een late vergadering werd lag voor de hand, want het bestuur wilde het zilveren jubileum niet onop gemerkt voorbij laten gaan! In zijn slotwoord dankte de voorzitter voor de prettige sfeer op de vergadering. Wij gaan een nieuwe periode van 25 jaar tegemoet en uit de mededelingen heeft U kunnen opmaken, dat het be stuur en directeur geladen zijn met acti viteiten en als ook de leden er de schou ders onder zetten, zal dit ontegenzegge lijk leiden tot succes voor de Texelse boerenstand. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 4 tot eh met 10 Maart 1955 Geboren: Bertha Maria, dv Emiel M. de Jaeger en Janna C. van Sijp; Jan Marinus, zv Meindert. Hoep en Geér- truida van Boven; Johannes Jan, zv Jacob Dros en Elisabeth N. Schuiten maker; Carla, dv Hubrecht Verijzer en Marchje Biigel; Johanna Hendrika, dv Enne Tuinema en Helena van Kooten. Ondertrouwd: Dirk Wuis en Grietje de Wit. Overleden: Lucas Schagen, oud 71 jr. Gevonden voorwerpen: handschoen, bruine leren wanten, glacé handschoen, waterpomptang, kinder wantjes, motorhandschoenen, wieldop van auto. DE ARBEIDSVOORZIENING VOOR HET A.S. SEIZOEN IN DE TEXELSE LANDBOUW Bovengenoemde vooi-ziening dreigt steeds moeilijker te worden. Wij willen dan ook niet nalaten om de diverse Texelse landbouwers in overweging te geven zich goed te beraden, alvorens 't areaal intensieve gewassen in hun zaai- plan vast te stellen. Dit areaal zal nl. o.i. zeker niet groter mogen zijn dan in 1954 het geval was. Daarom zal ieder 'n steentje moeten bijdragen om dit op be scheiden schaal te houden. Diverse werken, zoals ruilverkaveling, waterleiding, dijkwerken etc. zullen.nl. verscheidene arbeidskrachten van Texel aantrekken voor het a.s. seizoen. Vorig jaar is het met behulp van de betrokken instanties nog gelukt om bui ten ons eiland bronnen aan te boren, waar nog tijdig mensen waren te ver krijgen. Vele van deze bronnen zijn nu echter, door diverse omstandigheden, reeds gedeeltelijk of zelfs geheel opge droogd. De enige mogelijkheid ligt nu nog hierin, dat alle belanghebbende land bouwers zo spoedig mogelijk opgeven hoeveel vreemde arbeiders zij denken nodig te hebben om hun bedrijf voor 1955 te kunnen voeren. Hiervoor bestaat nu reeds a.s. Maan dagochtend 14 Maart in de serre van Hotel „Texel" de gelegenheid, terwijl de laatste gelegenheid hiertoe zal bestaan op Maandagmorgen 21 Maart d.a.v. Wij hopen weer op vlotte medewer king van de Texelse Landbouwers, daar hier toch wel grote belangen op het spel staan. Wij hopen ook dat een ieder er van doordrongen is, dat te late meldin gen, absoluut niet meer in behandeling kunnen worden genomen. De Soc. Commissie van de Stichting voor de Landbouw op Texel. SPROETEN^Sr* ;omen vroeg in 't voorjaar <ooP tijdig SPRUTOL GYM J IT VOERING IN EIERLAND Zaterdag 19 Maart zal door de gym- afdeling van SVC een uitvoering worden gegeven in de tot een feestzaal omgeto verde garage van de heer B. Dros, plaats biedend aan plm. 200 man. Dit wordt de eerste keer dat de gym van Durp voor het voetlicht treedt. Maan denlang is er door de dames onder de kundige leiding van de heer A. Keizer geoefend voor een programma, dat door 30 personen zal worden uitgevoerd. Vrije oefeningen, brug, paard, rekstok, schetsen, zang, muziek enz. Totaal 23 nummers. De uitvoering vindt in de polder plaats doordat in De Cocksdorp zelf geen zaal met voldoende hoogte be schikbaar is. Dank zij de medewerking van B en W en de heer Van Dienst zal 3VC koffie, limonade enz. mogen schen ken, alsmede warme worstjes mogen verkopen. De zaal zal, zoals vanzelf spreekt, verwarmd zijn. Wie iets voor de te houden verloting willen afstaan, gelieven dit aan de heer Jb. van der Kooi af te geven. Er zullen bussen vanaf De Cocksdorp rijden a 25 ct. per persoon. Verplichte opgave tot Zaterdagmiddag 1 uur aan de heer W. Verseput. De Cocksdorp en Eierland wacht een avond, zoals nog nimmer op dit gebied geboden werd. P.S. Er wordt reeds om half acht begonnen. (Zie ook adv.) Brandend zuur op Uw maag dooft prompt met een of twee Rennies. Geen wonder» dat iedereen Rennies kent en. roemt. Niet zonder reden hebben acht van de tien mensen Rennies stee vast bij de hand. Voor eigen gebruik of om bij te springen als 't lot van zuur- branden anderen treft. Water of wat ook komt er niet aan te pas. Gewoon, als was 't een snoepje, laten smelten op de tong- En Rennies zijn nog smakelijk ook. NIEUWE TELEFOONAANSLUITINGEN Den Burg: nr. 482, J. H. Brügemann, ,,'t Boekhuis", Boekhandel, Kantoor boekhandel, Leesbibliotheek, Binnen- burg 3. De Cocksdorp: nr. 57, C. A. Hapke, veehouder, Duinweg C 102a.

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 1