Cjrotn ^wartsjexels in het harL, C Texelaars ontmoeten elkaar in donker Afrika De Zuicl-Eierianders gaven twee goed verzorgde uitvoeringen WOENSDAG 23 MAART 1955 JAARGANG No. 6924 Uitgave N.V. v.h. Langeva'd de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 -Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652.-Abonn. pr. f 1,95 p. kwart. -|- 20 ct. incasso. Adv. 8 c, p.ram. Pietermaritzburg, Zuid-Afrika Heel wat mijlen hebben wij zo in Noord-Rhodesia afgelegd. Het is wel aan te zien dat de economische ontwik keling van dit grote land afhankelijk is van de transportmogelijkheden en als je dan ziet dat er eigenlijk maar één spoor lijn is, die het land in het N.W. binnen komt, dan is het duidelijk waarom de ontwikkeling zo langzaam is. Want aan alles kun je ontdekken dat dit land nog maar korte tijd „open" is. De meeste mensen (en dieren) wonen in het Noord westelijke gedeelte en ook daar hebben ze nog meer dan de ruimte. Ik geloof niet dat een boer het zou ontdekken als er een stukje grond ter grootte van de Eendrachtpolder plotseling verdwenen zou zijn. Zo rond toerend komt dikwijls de ge dachte bij ons op, „Wat is er toch nog verschrikkelijk veel ruimte en wat valt er nog veel wat de wereldbevolking be door Siem de Waal treft te verdelen op het wereldje. Dit N.W. deel van Rhodesia is echt Afrika. Te droog voor bos, zoals het grootste deel van dit werelddeel. Maar gras, na de regen, des te meer. Ruiter en paard kunnen er in schuil gaan, terwijl het oli fantengras tot 5 meter hoog gaat. Staat er echter hier en daar een boom, dan is het een beste. Stam-doorsnede van me ters, met een belachelijk klein kruintje. In het avonduur doen ze een beetje grie zelig aan. Met een grote bocht rijden we door dit „wilde" land naar het Oosten, nade ren we Zuid-Rhodesia weer. Het land schap verandert absoluut plotseling. Ko per- en goudmijntjes verdwijnen, het landschap wordt ruiger en woester, de deining, gaat over in bergland. We ko men nu in een uitloper van het regen woud, dat zich in het z.o. van Afrika bevindt. En over deze heuvels en berg toppen ligt een ongeschonden tapijt van groen. Mijlen rijden we hier door, don ders wat een pracht stukje natuur. Na- tuhr alléén. Hier verwacht je niets anders; en dan? Dan beleven we weer een van die gekke dingen, een van de wonderen van Afrika. Na honderden mijlen door een ruige, onbeschaafde wereld en ongerepte natuur te hebben getuft, waar het al leen zijn met de natuur soms bijna be klemmend gaat werken, staan we plot seling weer voor de Sambesie, die hier weer honderden voeten breed is. En het wonder? Wel, uit deze groene wildernis rijst plotseling voor ons een brug om hoog, een hangbrug berekend voor een flink verkeer zoals ik ze alleen maar over de Rijn gezien heb. Een brug, reeds vele jaren geleden aangebracht, mees terstukje van bruggenbouw, hoog boven de rivier, de sleutel van dit enorme nog onontwikkelde land. Na de'brug is het weer hetzelfde Afrika, maar de vlakten zijn nu voor goed verdwenen, de heuvels bergen ge worden. EN ER WOONT GEEN KOP! De oorzaak is, dat de beruchte slaap ziekte dit deel van Afrika nog in zijn greep heeft. De tjetsje vlieg is hier nog lang niet uitgeroeid, alles om ons heen is angstig leeg. Na een paar honderd mijl worden we op de weg gestopt en rijden „hutje en mutje" in een enorme kooi binnen, waar de wagen van onder en boven en binnen .bespoten wordt om te voorkomen dat we slaapziekte-vliegen meenemen verder in het land. Na nog een dagje van Zwitsers natuurschoon bereiken we de hoofdstad van Zuid- Rhodesia Salisbury. Een ding moet ik nog van Noord-Rho desia vertellen. Dat zijn de geweldige mierenhopen, die zich hier in het land bevinden. In het betrekkelijk vlakke land liggen de heuvels op korte afstand van elkaar. In omvang en vorm lijken ze precies op de Terp, zoals oude Texelse prenten ons laten zien. De bewoners zijn echter allang verdwenen. Reeds groeien de bomen weer op hun vroegere wonin gen. Waar de weg zo'n hoop ontmoet, heeft men hem er gewoon doorgegraven, de rest blijft loodrecht staan. Nu rijden we Salisbury binnen. De hoofdstad van het land met 45.000 in woners en zeker de naam van city waard. Bruisend van leven en volop werk. Een stad die zich snel uitbreidt en alle comfort heeft die men in een mo derne stad aantreft. We hebben er een dagje van genomen en zakten toen weer naar het Zuiden af. Het weer was prach tig, de weg droog en daarom besloten we om maar een draait je langs Gwelo te maken, waar ook nog een paar Texe laars huisden. Gwelo is een dorp met ongeveer tweemaal zoveel inwoners als Den Burg, maar het is modern en ruim aangelegd en zeker tienmaal zo uitge strekt. Maar waar nu de Texelaars te vinden? Eerst even bij de spoorweg-ad ministratie vragen, want we vermoedden dat Tinus Langeveld M.S.zoon daar zat. Maar zeer tot onze spijt hoorden we dat hij in Bulawayo op een cementfabriek als machinist werkte. „Het spijt ons dat hij weg ging", zei zijn vroegere baas, „He was a vry fine fellow". Maar dat is het goeie emigrantenbloed. Trekken als je beter kunt worden. Maar Schot, Go- mes en Bakker waren hier ook geland, evenals Cupido, met wie we negen suc- cesloze maanden bij de oude heer Groe- newold op de ULO hadden gezeten. Buis, die hier aannemer moest zijn, konden we ook in het telefoonboek niet vinden. Er stond alleen maar een Buiss met dubbel s in. Toch maar proberen, maar we kregen geen gehoor. Wat bleef over? We zochten de pastoor op die on der zijn zielen Reier Gomes en Ria van Heerwaarden telde. Na een kopje thee bij de hoogst gezellige, uit Zwitserland afkomstige geestelijke, hadden we ze gauw te pakken. Bij dit- stukje Texel brachten we de oudejaarsavond door. Er is in Gwelo echter heel weinig te doen, de lonen gevolgelijk niet hoog, maar huizen volop, wat maar een slecht teken is. Bakker ging naar Salisbury, Cupido en Schot naar Fort Victoria, ge legen op onze terugweg naar de Unie. We namen afscheid. De kaart wees 'n kortere weg aan, dus dat probeerden we. Het „pakte skeef uut" zou buurman Zijm gezegd hebben: Na 80 km door een machtig berglandschap kwamen we voor een brug, waar het water 17 voet over de leuning stroomde. Daar viel niet op te wachten zodat we een andere route kozen en later op de dag in Fort Victoria aankwamen, een klein plaatsje met een groot hotel, waar we een plek vonden. De families Cupido en Schot waren gauw gevonden en met de hele „klis" bezochten we onder leiding van de vroegere Hoornder de Zimbabwe ruï nes. Deze Ruïnes, opgebouwd van keien :onder enig bindmiddel en metershoog, zijn al even mysterieus als de mieren hopen. Men heeft geen idee hoe oud ze zijn en welke beschaving ze hier ge bracht heeft. Het is een burcht uit verre jaren, maar zoals gezegd van losse ste nen opgestapeld, keurig netjes. Onder zoekers hebben er al menig uurtje door gebracht en alles een keurige naam ge geven. Dit v/as de tempel, hier hield men de slaven gevangen en dat is de schatkamer. De ouderdom die de heren er aan geven varieert echter tussen een paar honderd en een paar duizend jaar! Na een hartelijke dag met de Texe laars (Hoe kan het anders) verdwenen we weer in de richting Zuid-Afrika, over de grote weg die N en Z met elkaar verbindt. De rivieren stonden echter nog steeds boven de bruggen en de inboor lingen maakten goede zaken met het doordrukken van auto's, want als het water boven de knalpot staat of de ver- koelervin door het water slaat," stopt de motor. Alles wat handen aan het lijf had, hielp duwen. De betaling geschiedt nl. per hoofd en als je alleen maar zegt „Duwen"wel ik heb auto's gezien, die te klein waren om het aantal handen te kunnen bevatten- van de negers die hielpen duwen, struikelend over eikaars benen om de auto toch maar even te kunnen aanrakenhele volksstam men huppelden er achter! Zonder pech kwamen we aan de grens en even later reden we over prachtige asphaltwegen Zuid-Afrika weer binnen. Na zo'n reis valt het je weer dubbel op hoe Europees (Amerikaans??) Zuid- Afrika reeds geworden is. Na nog 700 kilometertjes bereikten we weer het dal, waar Pietermaritzburg in ligt, evenals ons thuis „Texel", Flat no. 39. Agent voor Texel: 0. KOOIJMAN, Den Burg, Tel. 3. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 23 Maart 8,20 en 20,10; 24 Maart 9,00 en 20,50; 25 Maart 9,35 en 21,35; 26 Maart 10,10 en 22,15. CULTURELE RAAD Woensdag 23 Maart Oudeschild, Eigen Gebouw, Openbare vergadering P. v.d. A., afd. Oudeschild, sDreker Evert Vermeer. Zaterdag 26 Maart De Koog, Schooltoiïeeluitvoering ten bate van het schoolreisje. KRIJGT DE KOOG T.Z.T. EEN HERVORMDE PASTORIE? Op de onlangs gehouden gemeente avond van de Hervormde Gemeente van De Koog kwamen twee zeer be langrijke kwesties voor Hervormd De Koog aan de orde. De eerste was die van de kerkelijke belasting. Het is nl. een uitzondering in Nederland, dat we in De Waal en De Koog geen kerkbelasting hadden, maar een sympathieker manier van vrijwillige bijdrage. Jammer genoeg was het resultaat van dit systeem slecht en zo zal De Waal en misschien binnenkort ook De Koog over gaan tot de meer gangbare manier van zaken en 1 pet gaan heffen van het zui vere inkomen. Reeds sedert 1810 hebben De Waal en De Koog één predikant, waardoor er tussen beide dorpen een fi nanciële samenhang is. Om een combina tie te vormen zullen de zaken in De Koog en De Waal gelijk getrokken moe ten worden en als het belang dit eist zal de 1 pet regeling doorgang moeten vin den in De Waal. Over De Kóog moet nog beslist worden in deze kwestie, daar de financiële toestand in De Koog wel iets gezonder is. Op korte termijn zal de kerkvoogdij in De Koog een beslissing hierover moeten nemen. Pas als de za ken „rond" zijn, kan worden overgegaan tot het beroepen van een nieuwe pre dikant. Met de meeste nadruk zal hier op gewezen worden en elk gemeentelid zal bij een eventuele aanslag een ver helderend schrijven vinden aangaande deze belangrijke zaak. Een ander punt vormde .de pastorie van de eventuele nieuwe predikant. De oude pastorie is zonder enige overdrijving een aan fluiting voor het beroep! We waanden ons in de catacomben van de eerste Christenen toen we er laatst een kijkje mochten nemen! De nieuwe pastorie dan zal haar plaats .krijgen' in De Koog en de kerkeraad zal zo actief- mogelijk zijn in deze. CHR. BOUWVAKARBEIDERS BIJEEN Vrijdag hielden.de afdelingen Ooster- e'nd en Den Burg van de Chr. Bouwvak- arbeidersbond haar jaarvergadering in café J. Dijt. De voorzitter, de heer J. Trap Dzn verwelkomde in het bijzonder de districtsbestuurders, de heren De Kleuver en Kas. Nadat de secretaris en de penning meester hun plicht hadden gedaan (Het kassaldo bedroeg f 91,36"* konden de he ren W. Trap en S. Bremer verklaren, dat de boeken enz. in orde waren be vonden. Bestuur. De heren C. A. Beijert en B. Kooger werden herkozen. De heer Kleuver sprak vervolgens over de fusie met de houtbewerkers. De uitleg was zeer duidelijk en de verga dering ging gaarne met de fusie ac- ooord. De Bouwvakbond telt ruim 27.000 leden, de houtbewerkersbond 3.800. In verband met de aanhoudende win ter werd uitvoerig gesproken over het risicofonds en het wachtgeldfonds; het eerste is nu finaal leeggeput. Als, zo werd opgemerkt, in de zomermaanden eens 52 inplaats van 48 uur werd ge werkt, waarvan de 4 overuren te be stemmen voor het risicofonds? Dit bleek echter nog niet in kannen en kruiken. Deze bijeenkomst, die geopend was met het lezen van een gedeelte uit Jaco bus 3, werd door de heer Kleuver met gebed gesloten. EN DE WERELD Twee „mesjogge" Canadezen, - Als ge voelt wat wordt bedoeld - Hebben drie-en-zeventig uren, Aan één stuk geschommelstoeld. Nu zijn 't wereldkampioenen. Een prestatie om te zoenen! Doet U dat maar even na. Eén hoera voor Canada! I c i I." - Ruim drie etmalen aan 't deinen, In een oude schommelstoel. Daarvan zou het je gaan malen, 'k Krijg nü reeds een raar gevoel. Maar je moet toch IETS presteren, Om te willen promoveren, Want als je geen held kan zijn, Voel je je zo heel erg klein. 'k Heb mij zelf af zitten vragen, Wat de mensheid toch bezielt, Dat zij voor zulk een prestatie, In vervoering nederknielt. Want het zijn toch twee malloten, Of volslagen idioten, En wie zich daaraan vergaapt, Is zélf óók niet goed beraapt. Nu zijn het twee stoelenwippers, Straks haalt iemand 't in zijn bol, 'n V/eek lang over bed te wippen. "Want niets is thans meer te dol. Het zal mij benieuwen, vrinden, Welk record ze straks uitvinden, Want ze zijn reeds bezig, hoor! En de wereld draait maar door Huib de Rijmelaar. STICHTING 1940-'45 Ter gelegenheid van de herdenking van Nederlands bevrijding zet de „Stich ting 1940-'45" een grote landelijke actie op touw. Het plaatselijk bestuur heeft bereids de eerste stappen gedaan en t.z.t. hopen wij U door middel van enkele publicaties nauwkeurig in te lichten over onze ac ties. Wij kunnen nu reeds mededelen, dat er een collecte georganiseerd wordt, voor welke de diverse vrouwenvereni gingen haar medewerking hebben toe- Door bemiddeling van mevr. De Ko ning krijgen wij de beschikking over een collectie poppen uit het particuliere be zit van H.M. de Koningin. Deze poppen worden op alle dorpen tentoongesteld en zijn tegen een geringe prijs te be zichtigen. Verder is besloten de verkoop ter hand te nemen van speciaal voor de her denking vervaardigde bekers. De op brengst komt geheel ten goede aan de stichting. NARCISSEN OP TEXEL Hier volgt ter kennisname de met narcissen beplante oppervlakte (in R.R.) met daarachter die van 1954: Gele Trompetten: Covent-Garden 23, Dawson-City 10; Emperor 11, 7; Flower-Carpet 113, 202; Golden Harvest 1697, 1320; Golden Spur 1301, 1647; King Alfred 5697, 5626; Magnificence 28, 35; Rembrandt 3585, 2623; The First 53, 20; Un surpassable 246, 251; Andere variëteiten 15, 47; Totaal 12.769, 11.788. Bicolop Trompetten: 's Wereld's Favorite 7,Magnet 150, 140; Music-Hail 58, 70; Oliver Cromwell 29, 22; Spring Glory 59, 53; Queen of Bicolors 7, 20; Victoria 74, 52; Andere variëteiten 4; Totaal 384, 361. Witte Trompetten: Imperator 18, 13; Mrs E. H. Krelage 760, 1127; Mount Hood 42, 35; Totaal 820, 1175. Gr. Kronige: R.O. Backhouse 33, 19; Carlton 2907, 2508; Clamor 100, 176; Daisy-Schaffer 3, 9; Flower-Record 10, 63; Fortune 879, 1293; Helios 936, 1216; John-Evelijn 57, 135; Deane Durbin 28; Marion Cran 8, 11; Scarlet Elegance 255, 259; Sempre Avanti 4, Mercato 15, Queen of the North 28; Andere variëteiten 27, 27; Totaal 5234, 5772. KL Kronige: Firetail 36, 9; Lady Moore 19; Verger 23, 45; Andere variëteiten 20; Totaal 59, 93. Dubbele variëteiten: Aibus plenus odoratus 28, 18; Daphne 14, 5; Pride of Texel 165, 155; Von Sion 17.010, 17.233; Texas 441, 323; Twink 51, 52; Marv Copeland 2, 26; Andere varië teiten 7,' 14; Totaal 17.718, 17826. Campernellen diversen: 3. Triandus-variëteiten: 11, 8. Poëtaz-variëteiten St. Agnes 6, 5; Cheerfulness 257, 201; Cragford 57, 71; Early-Perfection 204, 317; Geranium 111, 497; Halvose 5, Laurens Koster 67, 118; L'Innocence 127, 84; Andere variëteiten 2, 4; Totaal 836, 1297. Poëticus: Actea 77, 97; Ornatus maximus 32, 68; Recurvus 11, 11; Andere variëteiten 10, 41; Totaal 130, 217. Totaal met narcissen beplante opper vlakte 37.950 R. R.; in 1954 38.529. Handbalnieuws G.D.S. Dames, komt vooral Vrijdagavond a.s. allemaal naar het trainen, daar we na afloop nog een belangrijke bespreking hebben te voeren. RANG op het beschermend Let op de n BRIDGECLUB „GROOT SLEM" A-lijn, max. 84 punten Mantje-Veenema 59 Vz pt Dam-Briicher 45 pt L Echtpaar Bakker 44 pt Bruin-Wessels 43 pt Van Lenten-Van Santen 36% pt Echtpaar Beemsterboer 36 pt i%. Echtpaar Jouwersma 36 pt Kramer-Vennik 35% pt B-lijn, max. 63 punten Gebr. Van Sambeek 43 pt Roeper-Van der Werf 38 pt Backer-Broekman 35 pt Mevr. Kooiman-Boeder 33 pt i. Dob-Bos 32 pt i. Keijser-Michels 26 pt Echtpaar Boersma 24 pt l. Van Dam-Hin 21 pt Volgende drive 30 Maart. De toneelgroep Zuid-Eierland heeft: zich een nieuw toneel plus kleedkamers, verlichting, décors enz. enz. aangeschaft, alles onder de deskundige leiding van meester Boersma. Wat is er door deze groep getimmerd en wat was de ver gunning er vlug van de gemeente (in twee dagen). De Eierlanders verzorgden een waarlijk grandiose entrée. De prach tige, verlichte gordijnen ontlokten de bezoekers menige uitroep van bewonde ring. In deze verzorgde omgeving werd j.l. Donderdag 17 Maart het toneelstuk „Morgenrood" van A. Boere ten tonele gebracht en met succes. Er werd behoor lijk gespeeld en de tekstkennis was goed, hoewel de zenuwen de medewer kers nog weleens parten speelden. Er waren maar liefst drie debutanten. Goed zo! De club heeft behoefte aan jonge leden. Ds Soesan opende de avond met een hartelijk woord. En nu het spel. De oude, nijdige boer Christiaan Verstegen werd door B. La- gerveld heel overtuigend gespeeld. Hulde! Zijn kinderen Stien i(Mevrouw Van Lenten), en Pleun (J. van Benne- kom), Antje (Hanny de Ridder), Gijsbert (H. Flens), Clara (Annie de Jong) en Aart i(Piet Druif) waren werkelijk een kakelend, ruziemakende troep, waarin vooral Antje uitblonk. Alleen niet lachen Antje! Dan was er nog 'n vriend, die de vrede in het gezin deed terug keren. Goed gespeeld door K. Mechiel- sen en een dienstbode, die door Alie Barhorst prima gebracht werd. Souf fleur Paul Kikkert. Het publiek leefde intens mee. Er werd gelachen en gehuild, ook wel eens op het onjuiste rrtoment, hetgeen nadelig is voor de sfeer in de zaal en daardoor hinderlijk voor de spelers. Het kapwerk werd verzorgd door de heer en mevrouw Boersma. Wat is er ge noten van de prima koppen! De regis seuse, mevrouw Boersma, kan tevreden zijn met deze verantwoorde opvoering. Tot slot een welgemeende raad: Eier landers, laat de uiteindelijke keuze van het- te spelen stuk over aan Uw regis seuse, dan is het in vertrouwde handen en U dient er het amateurtoneel mee. Ds Soesan dankte de medewerkers voor de goede avond en liet de aanwe zigen Gezang 280 zingen. GOUDEN ECHTPAAR IN DE MOLENSTRAAT Niet in het Gerritsland zullen op 31 Maart de vlaggen wapperen, maar in de Molenstraat, want het echtpaar P. Kok en B. Kok-Stark is aan Den Burg komen wonen, waarmede wij dus een rectifica tie aan ons vorige bericht geven. TEXELSE MARKT Aangevoerd 21 Maart 1955 5 pinken 225350; 32 biggen 4055; 71 nuchtere kalveren 27,5045. FEEST MET „EXCELSIOR" De Chr. muziekver. „Excelsior", Oos terend, hoopt op Vrijdag en Zaterdag in het Gebouw voor Chr. Belangen een uitvoering te geven, afgewisseld door 'n klucht, getiteld „Lucy". VISSERIJFILMS De Visserij-voorlichtingsavond, Zater dag in „Het Wapen van Amsterdam" te Oosterend, viel een zeer druk bezoek ten deel. De heer Drost, verzocht bij de ope ning een minuut stilte ter nagedachtenis van hen, die op zee het leven lieten. „Maar de tijd schrijdt voort en de ont wikkeling gaat eveneens steeds verder", hetgeen spreker ter illustratie toelichtte. Vervolgens werd het. woord gevoerd door de heer ii Balham, die de functie van het echo-lood en de Scotchlite uit eenzette. De heer Roessing vertelde bijzonder heden in verband met de te vertonen film. O.a. is men in staat de slijtage van de schroef te beoordelen. De onderdruk, die bij de werking van de schroef ont staat veroorzaakt de grote slijtage: het water voor de schroef wordt warmer, ja, gaat zelfs koken, waardoor de gaatjes in het schroefblad ontstaan. Nadat de aanwezigen tot een excursie naar Delft en Wageningen waren uitge nodigd, een film gaf reeds een voor proefje, sprak de heer Reuter namens het Ned. Visserij Proefstation en Labo ratorium voor Materiaal Onderzoek, waarna nog enige andere interessante films werden gedraaid. Aan het slot dankte de heer A. Ellen de sprekers en medewerkers voor het leerzame, dat geboden was.

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 1