Kg sta op SÏW Knap óp die kale schnur met CETA-BE^ER (grüïïdis Je staat er goed bij.. ïRANGï Eierverf STOPPEN REISBONNEN *Óe vets/tapeióuy. van cfemsfe ta/uj. alle kleuren A. v.d. Slikke - Parkstraat Bijna elke vrouw Houdt ervan zich goed te kleden Setter-Set Nylons P. S. Kuyper, Oosterend - Den Burg zware drachtige koeien en vaarzen fietsen en bromfietsen Grundïg VERLAAGT de prijzen Dit is een verlaging van 12 tot 15pct MARTIEN BAKKER assisa ZIEKENFONDS „TEXEL" (Slot) De heer W. van Heerwaarden, vice- voorzitter uit de verzekerden, is van de oprichting af bestuurslid. Bij de samen voeging met Oudeschild werd de heer T. Dogger, vice-voorzitter en de heer P. Boom secretaris. De heer P. Sluisman, welke een zeer werkzaam aandeel heeft gehad bij de opbouw van ons fonds, trad enkele jaren na de oprichting af. De heren K. C. Geus, T. Dogger en F. Kik kert verloren wij door overlijden. Zon der overdrijving of een ander tekort te doen, mogen wij de heer T. Dogger wel als de grootste man van het ziekenfonds wezen op Texel beschouwen. Na zijn overlijden werd de heer W. van Heer waarden weer vice-voorzitter uit de ver zekerden. Het penningmeesterschap van de heer G. Michels werd in 1938 omge zet in de functie van administrateur. Bij de reorganisatie door de Kon. Ned. Mij. tot Bevordering der Geneeskunst in 1938, werden op alle dorpen verzeker den-vertegenwoordigers benoemd, welke een of meer keren per jaar bijeenkomen. In 1930 bestonden de verstrekkingen uit geneeskundige hulp, geneesmiddelen, ziekenhuisverpleging, specialistische hulp, brillen, breukbanden, elastieke kousen en steunzolen. Dit werd in 1936 uitgebreid met tand heelkundige hulp, al was het dan alleen maar pijnloos trekken van tanden en kiezen. Bij de inwerkingtreding van het zie- kenfondsenbesluit 1 November 1941 werden er voor verplicht-verzekerden aan toegevoegd: verloskundige hulp, sa natoriumverzekering, ziekenvervoer, uit kering bij overlijden (later weer verval len), uitgebreider tandheelkundige hulp, uitwendige geneeswijzen. 1 Januari 1947 werden de verstrekkin gen voor verplicht en vrijwillig verze kerden gelijk gesteld. In 1948 werd de noodzaak gevoeld om door middel van een aanvullingsfonds 't aantal ligdagen dat 42 bedroeg, uit te breiden. Zij, die in het aanvullingsfonds zijn, hebben recht op 183 extra verpleeg- dagen in een ziekenhuis. (Geesteszieken worden hiervan uitgesloten). In 1954 werd de premie van het aanvullings fonds verhoogd om de meerdere kosten in een sanatorium te verzekeren. Thans is het zo, dat sanatorium-patiënten recht hebben op 75 °/o van de hoofd verzeke ring en 25°/o van het aanvullingsfonds. In 1952 en 1953 trad de heer P. Schoorl, arts te Den Helder op als con trolerend geneesheer voor de zieken huisverpleging in de ziekenhuizen te Den Helder. In 1954 was de heer A .Hazevoet, arts controlerend geneesheer van het Alge meen Ziekenfonds ^.lkmaar, voor alle verstrekkingen controlerend geneesheer voor ons fonds. De heer J. Witvliet Gzn werd in 1930 tot bode benoemd, in 1944 werd hij op gevolgd door zijn zoon, de heer G. Wit vliet. De heer P. Zoetelief werd in 1931 te De Cocksdorp benoemd en in 1946 op gevolgd door de heer M. M. de Graaf. Te Oosterend hebben als bode dienst ge daan de heren J. Lok, M. Vlaming en S. Timmer. Vooral de heer J. Lok mogen wij nog wel een pluim geven voor het vele en belangrijke werk voor ons fonds gedaan. Voor de administratie heeft vanaf het begin tot heden de heer G. Michels ge zorgd, later geassisteerd door achtereen volgens de dames: K. Vermeulen, P. van Gemert, C. Bakker en N. Wuis, die allen door huwelijk het kantoor weer verlie ten. Sinds vier jaar is de heer S. Hemel rijk op het kantoor werkzaam. Tot het inwerkingtreden van het ziekenfondsen- besluit kon één man gemakkelijk de ad ministratie voeren, maar daarna was as sistentie noodzakelijk. De controle op het beheer werd voor de oorlog verricht door een kascommis- sie, welke benoemd werd op een alge mene vergadering; dit was, gezien de ge ringe omzet, voldoende. Na het inwer kingtreden van het ziekenfondsenbesluit kwamen alle ziekenfondsen onder con trole van de Ziekenfondsraad. Door het bestuur van ons fonds werd verzocht om regelmatige controle door de accountantsdienst van de Zieken fondsraad. Met deze regelmatige en strenge controle zijn wij zeer gebaat en van een hoop verantwoordelijkheid af. Wij kunnen niet anders zeggen dan dat deze controle ons zeer goed bevalt. Een Proef Sterling en u geeft Stuurman Steven gelijk: met Sterling aan boord. Waar je ook komi, met een Sterling- sigaret ben je de man in elke haven Dat kan ook niet anders, want je rookt het beste uit de Virginia-oogst. Je draait je eigen originele Virginia-sigaretten. Beter kan het niet. Kijk maar naar de goudgele kleur, let maar op die zuivere Virginia-smaak. woord van dank aan de heer J. Regeer en zijn chef de heer L. Nijenhuis is hier wel op zijn plaats, voor het vele dat zij voor ons fonds hebben gedaan. Ook de overige diensten van de Ziekenfonds raad tonen steeds hun belangstelling voor ons fonds. Was de naam van het fonds aanvanke lijk Gezinsziekenfonds Den Burg-De Waal, dit ging spoedig over in de naam Maatschappij Ziekenfonds „Texel", sinds de losmaking van de Maatschappij on geveer drie jaar geleden, is de naam Algemeen Ziekenfonds „Texel". Ons fonds is aangesloten bij de Federatie van door Verzekerden en Medewerkers be stuurde ziekenfondsen V.M.Z. te Utrecht. Het is thans een goed gefundeerd, goed werkend en zelfstandig fonds. Overzicht van de omzet in geld en het ledenverloop: 1931 f 22.766,24 2668 1935 f 36.014,26 3218 1937 f 39.358,84 4218 1944 f 65.687,81 5863 1948 f 168.010.41 6322 1953 f268.946,58 6878 Aanvullende fonds: 1948 f 5.190,63 3940 1953 f 10.529,10 5907 In 1937 kwam Oudeschild ons ver sterken met 894 verzekerden. Tot 1940 is de verzekerdenstand per 31 December, van 1941 af is de verzeker denstand het gemiddelde van het gehele jaar. MOTORRIJDERS ZAGEN FILMS De Nationale Levensverzekerings Maatschappij heeft Zaterdagavond een filmavond aangeboden aan leden van de Motorclub „Texel" en andere belangstel lenden. De voorzitter, de heer C. P. Moojen, mocht in zijn openingswoord een flink aantal bezoekers welkom he ten. Hij wenste allen een prettige avond en gaf vervolgens het woord aan de heer Jansen, inspecteur van genoemde Maat schappij, die de films met een korte uit eenzetting inleidde. De eerste rolprent beschreef de reis van Prins Bernhard met een smaldeel naar de Antillen. Vervolgens maakten we een uitstapje naar Zwitserland. Na de pauze, waarin de aanwezigen op een gratis consumptie werden getrac- teerd, volgde de film „Sterk in de Storm", een bedrijfsfilm van de Verze kering. De film toonde, wat er alzo ge schiedt en geschieden kan, nadat de candidaat het aanvraagformulier heeft getekend tot het tijdstip, waarop hij de polis in ontvangst neemt. Een andere boeiende film betrof de motorraces op het eiland Man. Al met al een kostelijke avond, waar van door allen zeer genoten is. SVC-Nieuws Programma a.s. weekend: Zaterdag Oosterend a-SVC a. Tweede Paasdag SVC 1-Vesdo 1; Helder 5-SVC 2 Let op de naam RANG op het beschermende omhulsel PUBLICATIE VAN DE CULTURELE RAAD Zaterdag 9 April Midden-Eierland, o.l. school, toneeluit voering „De rauwe grond". TEXELSE MARKT Aangevoerd 4 April 1955. 9 koeien 700—900; 35 biggen 40—65; 83 nuchtere kalveren 3050. ZESLING OP „DE WEZENPLAATS" Een schaap van de heer D .Slot, „De Wezenplaats", wierp zes lammeren. Jammergenoeg bleven slechts drie exemplaren in leven. PALMPASEN De Oudeschilder jeugd heeft Zondag weer Palmpasen gevierd. Een grote stoet kinderen, de jongeren vergezeld door hun ouders, trok door het dorp met de met kleurige linten versierde Palmpasen waar bovenop de broodhaantjes. Het was een alleraardigst gezicht. Een groot aantal was gemaakt door mej. T. Karsman, leidster van de kleuterschool. Na afloop was er nog een filmpro gramma in de o.l. school. Door een tech nische storing moest dit worden afge broken. Maandagmiddag hebben de kin deren echter de rest van het programma te zien gekregen. OPENBARE KENNISGEVING Aanmelding en aangifte voor de bevolkingsregisters. Burgemeester en Wethouders van Texel; gelet op het bepaalde in artikel 112 van het besluit bevolkings boekhouding, Staatsblad 1936, nr. 342; herinneren de bevolking aan haar ver plichtingen, omschreven in de artikelen 3 tot en met 16 van genoemd besluit; brengen als voornaamste ter open bare kennis: le. dat, behoudens afwijkingen, ieder, die in Nederland nachtrust of de daar voor in de plaats tredende rust geniet, onverwijld moet worden opgenomen in één der bevolkingsregisters; 2e. dat ieder moet worden opgenomen in het bevolkingsregister der gemeente, waar hij voornemens is duurzaam of voor onbepaalde tijd als regel zijn nacht rust of de daarvoor in de plaats treden de rust te genieten; 3e. dat in geval van onzekerheid om trent het onder 2e vermelde, bijzondere voorschriften gelden; 4e. dat, behoudens afwijkingen, ieder die Nederland verlaat onverwijld van de bevolkingsregisters moet worden afge voerd; 5e. dat bij adresverandering binnen de gemeente de nodige wijzigingen in het bevolkingsregister moeten worden aan gebracht; Voorts, in verband met het boven staande: a. dat aangifte van vertrek uit of van verhuizing binnen de gemeente, monde ling of schriftelijk moet geschieden op de dag van, of uiterlijk vijf dagen na het vertrek (bij het verlaten van Neder land, ten hoogste vijf dagen tevoren) of na de adresverandering, met opgave van het laatste adres en van de naam der gemeente, of van het land en de plaats waarheen vertrokken en het nieuwe adres (zo nodig met opgave van de naam van het hoofd van het gezin); b. dat aan de aangever van een vertrek, behoudens bijzondere gevallen, onmid dellijk een verhuiskaart wordt uitge- 1 reikt of toegezonden, welke hem dient als bewijs van afmelding en welke bin- j nen vijf dagen moet worden ingeleverd bij het bestuur der Nederlandse gemeen te in welker bevolkingsregister de per soon moet worden opgenomen; c. dat ieder, die in de gemeente nacht rust of de daarvoor in de plaats treden de rust geniet en die nog niet in een be volkingsregister is opgenomen of die ten onrechte nog in het bevolkingsregister ener andere gemeente is opgenomen, zich binnen vijf dagen na zijn aankomst in persoon moet aanmelden bij het ge meentebestuur onder overlegging van een paspoort of ander identiteitsbewijs, indien hij uit een plaats buiten Neder land en van een verhuiskaart of legiti matiebewijzen, indien hij uit een andere gemeente van Nederland is gekomen, tenzij hij overeenkomstig de desbetref fende bepalingen is vrijgesteld van aan melding; cl. dat bestuurders van instellingen, ge stichten of schepen, waarin personen on der enig bestuur inwonen, alsmede ho telhouders, pensionhouders en kamer verhuurders uiterlijk vijf dagen na de opneming of huisvesting of na het ver trek, mededeling moeten doen van de geslachtsnaam en de voornamen van ieder persoon die langer dan veertien dagen in de instelling, het gesticht, schip, hotel, pension of huis wordt of is opgenomen of gehuisvest, alsmede van ieder zodanig persoon, die daaruit ver trekt; e. dat overtreding van de voorschriften wordt gestraft volgens de wet; f. dat voor persoonlijke aanmelding en voor mondelinge aangifte voor het be volkingsregister gelegenheid zal worden gegeven op werkdagen van 8,30 tot en met 12,30 uur bij de afdeling bevolking der gemeentesecretarie te Den Burg. Texel, 2 April 1955. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. DE KONING, Burgemeester P. BEEMSTERBOER, Secretaris UITBREIDING SPLAN MIDDEN-EIERLAND Het gehucht Midden-Eierland heeft behoefte aan uitbreiding, een behoefte» die deels voorkomt uit „plaatselijke" groei, deels omdat het de bedoeling is de verspreid in de polder gevestigde landarbeiders van lieverlede in de ker nen Midden- en Zuid-Eierland onder te brengen. Gezien de vele landarbeiders woningen, waar binnen afzienbare tijd iets aan moet worden gedaan i.e. slopen en overbrengen van de gezinnen naar Midden- of Zuid-Eierland, kan men re kenen op een snelle ontwikkeling van deze kern. Aldus de stedebouwkundige Prof. Wieger Bruin, die verder toe lichtte: 'De bestaande bebouwing ten Noorden van de kruising Iioofdweg-3e Dwarsweg is geheel in het plan opgenomen en heeft een passende bestemming gekre gen. De bestaande bedrijfjes (o.a. een landbouwwerktuigen-herstelplaats en een garage) kunnen nog redelijk uit breiden. De op het plan van toepassing verklaarde bebouwingsvoorschriften la ten hiertoe de ruimte. Vanaf de Hoofdweg is een straat ge projecteerd, die uitkomt op een „groen plein", waarop een o.l. school en een kleuterschool is geprojecteerd. Deze o.l. school zal t.z.t. de bestaande school langs de Hoofdweg vervangen. Langs de Zuidzijden van het plein is een straat geprojecteerd, langs de Noordzijden een eenvoudig woonstraatje. Vanaf de Zuidwestelijke hoek van h^t plein leidt een straat naar de 3e Dwars weg. Verder is er vanaf deze weg een voetpad, dat naar het plein leidt. Aansluitend .aan de dorpsbebouwing werden enkele bebouwingsstroken ge projecteerd, waarin landarbeiderswonin gen gebouwd kunnen worden t.b.v. landarbeiders, die wat meer grond bij hun huis willen hebben. Iiet plan biedt plaats aan plm. 65 nieuw te bouwen woningen. B. en W. deelden naar aanleiding van dit plan o.a. nog mede: Bij ons prae-advies van 7 September, stelden wij de Raad voor de vaststelling van het ontwerp uitbreidingsplan-in- onderdelen voor Midden-Eierland voors hands aan te houden, aangezien wij het noodzakelijk achtten het advies van prof. W. Bruin in te winnen over de tegen dit ontwerp-plan ingekomen bezwaarschrif ten. Nadat de stedebouwkundige kennis had genomen van voornoemde bezwaar schriften, deelde hij ons mede een nieuw plan te zullen ontwerpen, waarin aan enige aangevoerde bezwaren zou worden tegemoet gekomen. Tijdens de hierboven vermelde ter mijn van ter-visie-legging zijn geen be zwaren tegen meergenoemd plan inge diend. IN 11 FLEURIGE TINTEN- MAT EN GLANZEND Daarbij horen ook onze Neeinrdeel a .n onze Grote Setter-Set prijsvraag en win een Televisie-toestel of een der 500 andere prijzen. Uw Setter-Set winkelier B. DROS Cz. Rijwielen, Eierland C 49 Tel 30 De onderstaande zaken te Den Burg met ingang van vandaag met de afgifte van Fa. Jan Agter Bakker's Ijzerhandel Fa. Martien Bakker Boekhandel „Parkstraat" Fa. Gebr. Mantje Fa. K. Wetsteen /MEUBELEN VAN Complete Woninginrichting P. MOERBEEK Te koop gevraagd Kalftijd April-Mei J. Wie sma. Menaldum Opgave aan G J Veeger; Tel. 131 Te koop enige gtbruikte B. DROS Cz. Rijwielen en Motoren Eierland C 49 Tel. 3o apparaat 2030 W/30 2043 W/30 3043 W/3D 3045 W/30 4035 W/3D 4040 W/3D f428 nu f365 f478 nu f418 f538 nu f488 f578 nu f510 f 678 nu f580 f 778 nu f 672 Luister nü luisterrijk'. De Aristocraat onder de radiotoestellen

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 4