9 mI roen in het L, Zuiver water betekent een betere gezondheid Als men de zeegaten afsluit Verzamelaars T.E.S.O.'s nieuwe schip groeit met de dag Oud-Texelse Konin gin der WOENSDAG 13 APRIL 1955 69e JAARGANG No. 6930 TEXELSEWCOURANT Uitgave N.V. v.h. LangevfcVd de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 -Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1,95 p. kwart. 20 ct. incasso. Adv. 8 c, p.mm. Een dezer dagen heeft de Raad van Commissarissen der N.V. TESO een kijk je genomen op de Arnhemse Scheeps werf, waar een prachtig nieuw schip voor de verbinding Texel-Den Helder in aanbouw is. Het wordt 57 meter lang en zal ruim 10 meter breed zijn. Het zal 1000 passagiers kunnen vervoeren en. 23 tct 30 auto's. (De Dokter Wagemaker biedt plaats aan hoogstens 15 auto's). Sinds op de 27ste November van het vorige jaar de kiel van het nieuwe schip werd gelegd, een schip, dat alleen nog maar luistert naar zijn bouwnummer, is er al weer heel wat gebeurd: het schip groeit snel. Dit toont bovenstaande foto, welke dezer dagen gemaakt werd. Er wordt met man en macht gewerkt om op tijd - September a.s. - gereed te kunnen zijn. Men krijgt reeds enige in druk van het schip als men langs de romp kijkt: het wordt een min of meer gestroomlijnde boot, die met een behoor lijke vaart door de Waddenzee zal weten te stoten. Hieronder ziet U een teke ning van het schip. De beste indruk krijgt U echter als U even. het miniatuur bootje bekijkt, dat in de etalage van het Hoofdkantoor der VVV (Parkstraat Den Burg) te pronken staat. De Wereldgezondheidsdag was dit jaar gewijd aan het Water. De Wereld Gezondheids Organisatie te Genève vestigt in een reeks van pu blicaties, die alle de Wereldgezondheids dag tot onderwerp hadden, de aandacht op de grote betekenis van het water voor de gezondheid. Zuiver water betekent een betere ge zondheid, zegt de Directeur-Generaal, dr. M. G. Candau, in zijn oproep voor de Wereldgezondheidsdag. Een overvloe dige aanvoer van zuiver water is altijd een noodzakelijke waarde geweest voor de opkomst van de grote beschavingen in de geschiedenis. Deze beschavingen ontstonden in de vlakte van de grote stromen: de Nijl, de Euphraat, de Indus, de Ganges, de Yangtse. In de bloeiende tijd van deze beschavingen echter heb ben de groeiende bevolkingen maar al te vaak zelf de wateren vergiftigd, waarvan hun leven afhing. Het is nog maar goed honderd jaar geleden, dat gehele continenten geteis terd werden door cholera, typhus en an dere ziekten, waarvan de verspreiding altijd weer viel terug te brengen tot het gebruik van onzuiver water. De gron dige verbetering van de duinwatervoor zieningen en van de afvoer van vuil heeft hierin de grote verandering ge bracht. Toch is er geen aanleiding om de waakzaamheid te laten verslappen. Ook nu nog komen plaatselijk epidemieën voor. Dikwijls door een fout in de wa terzuivering, zoals b.v. het uitbreken van typhus te Croydon in 1937 en te Marseille in 1943. In Mexico werden in 1948 22 pet van alle sterfgevallen ver oorzaakt door ,,waterborne diseases", ziekten die door onzuiver water worden verbreid. Per dag: 4000 doden De regen, die op de aarde valt en als regenwater onze meren en stromen vult, In de reeks van publicaties door de Vereniging van Landaanwinning is on langs een interessant boekje verschenen getiteld:1 „Afsluiting der zeegaten". In het eerste gedeelte van deze publi catie geeft Ir. A. G. Bruggeman een be knopt en voor de leek begrijpelijk over zicht van de mogelijkheden en moeilijk heren bij de afsluiting der zeegaten, na de Februrairamp en de stormen van de afgelopen winter, als een actueel pro bleem aan de orde wordt gesteld, ligt hierin tevens de mogelijkheid om-de du re landaanwinning te ondersteunen. De drie belangrijkste gebieden van ons land waar landaanwinning mogelijk is, staan door zeegaten in verbinding met de Noordzee. Het zijn de Waddenzee, het Deltacomplex van de Benedenrivier en het conglomeraat van de Zeeuwse stro men. De Waddenzee sluit een gebied van rond 220.000 ha in (Wieringermeer 20.000 ha), het deltacomplex 30.000 ha en de Zeeuwse stromen rond 100.000 ha. Het op verschillende plaatsen zo diep binnendringen van de zee heeft ver schillende bezwaren. Allereerst bij stormvloed; de noodzakelijk geworden bescherming van ons volk eist een zeer kostbare en op vele .plaatsen vrijwel on mogelijke verhoging van alle dijken. Dan is er nog het probleem van de bo- 'demverzilting. Zo is de steeds verder ilandwaartsgaande verzilting van de Rot terdamse Waterweg een zeer ernstige .bedreiging voor de tuinbouw in het Westland. Nederland heeft een lange verdedi gingslijn. De lengte van dijken en dui nen direct aan de zee grenzend is ca 400 km., maar benedenwaarts langs Wad denzee en zeearmen bedraagt de dijk- lengte nog steeds rond 800 km., terwijl in het gebied van de benedenrivieren, voor zover stormvloeden maatgevend zijn voor het profiel van de dijken, de lengte daarvan ruim 500 km bedraagt. Bij volledige afsluiting van zeegaten is het totaal van deze lengten te verkorten tot rond 450 km; indien de belangrijke scheepvaartwegen openblijven tot rond 650 km. Voor ons bewoners der noorde lijke provincies is vooral interessant het hoofdstuk dat handelt over de afsluiting der Wadden. De problemen zijn hier zeer groot. Men krijgt hiervan een in druk bij een vergelijking van de vermo gens van het Marsdiep en Vlie met dat van de Nieuwe Waterweg. Onder het vermogen van een zeegat verstaat men de totale hoeveelheid water die per nor maal getij in- en uitstroomt. Het ver mogen van de Nieuwe Waterweg wordt algemeen gesteld op 150 millioen m3; dat van het Marsdiep is rond 8 maal zo groot en dat van het Vlie eveneens. Ook de aanvoer en plaatsing van materiaal zal hier grote moeilijkheden opleveren. Een groot deel van het Waddengebied zal na afsluiting van de zeegaten als land gewonnen kunnen worden, de grond is echter over het algemeen vrij zandig. De stormvloed van 1 Febr. heeft echter bewezen, dat ook hier de afslui ting der zeegaten noodzakelijk is. In het tweede gedeelte beschrijft Dr. Ira F. P. Mesu het belang van de land bouw bij de afsluiting der zeegaten. Al lereerst is er het belang van de zoetwa- tervoorziening. Door de uitvoering van het Deltaplan zou de landbouw en vee teelt op de eilanden de beschikking heb ben over een groot zoet water reservoir, hetwelk vooral voor de ontwikkeling van de tuinbouw en de ooftteelt van grote betekenis zou zijn. Een dergelijk spaarbekken heeft een grote economi sche waarde. De regenval in ons land, hoewel vrij gunstig verdeeld, is in de zomer niet voldoende. De verdamping, rechtstreeks uit de grond plus de ver damping door de plant, is tijdens de ve getatieperiode ongeveer 200 mm. groter dan de gemiddelde regenval in deze pe riode. Vooral onze zandgronden zouden tot veel hogere productiviteit kunnen worden gebracht en geschikt zijn voor 'n veel ruimere keuze van gewassen, indien men tijdens de vegetatieperiode verze kerd zou zijn van onvoldoende water. In het Deltaplan kan het benodigde wa ter niet door pompen aan de grond wor den onttrokken, omdat het grondwater vrijwel overal zout is, of bij intensief pompen spoedig zout zou worden. Een van deze spaarbekkens is het IJsselmeer, ter grootte van rond 120.000 ha., wan neer alle inpolderingen tot stand zijn ge komen. Hieraan dankt het IJsselmeer zijn geweldige betekenis voor de land bouw in ons land. Daarnaast is door. de afsluiting der zeegaten een belangrijke verbetering van het wegennet mogelijk. Tenslotte de visserij: het kind van de rekening. Zou het niet mogelijk zijn buiten de afsluit- dammen de oester- en mosselcultuur voort te zetten, dan zullen, aldus Ir. Mesu, evenals bij de Zuiderzeevisserij door de Regering maatregelen moeten worden getroffen voor herscholing en voor schadeloosstelling der waardeloos geworden investeringen. Het boekje is uitgegeven door Ceres, Meppel. Prijs f 2,40. „Mevrouw Barends is de Koningin der Alkmaarse verzamelaars", aldus schrijft de Alkmaarse Courant. Mevr. Barends heeft vele jaren op Texel gewoond en wel te De Cocksdorp en daarom nemen wij het artikel uit ge noemd blad gaarne over: Wat mevrouw Barends verzamelt? Wij zouden bijna zeggen: „Om dat op te sommen is ondoenlijk". Wij. hebben echter bijna twee uur in de woning van mvrouw Barends die in de Rembrandtstraat woont, doorgebracht en wij zien ons dus tegenover onze le zers verplicht uit onze beduusdheid te ontwaken en een zakelijke beschrijving te geven van wat wij daar in dat zonni ge huis gezien hebben. Allereerst dan verzamelt mevrouw Barends prentbriefkaarten. Zij doet dit al vijftig jaar, dus is het niet verwon derlijk, dat zij nu een stapel albums heeft waar de aardigste en de interes santste exemplaren zijn ingeplakt. Een „macht" voorstellingen op deze kaarten betreft de liefde. Maar dan de liefde met knevel en bolhoed en waar het de vrouw betreft met sleeprol en. huiletje. Wij zien 'n kaart met het onderschrift: Liefde .heelt alles. De afbeelding laat een huzaar (in „groot tenue") zien die met een (gebroken) arm, in dik verband en een wasbleek gezicht, (hij komt waar schijnlijk net uit de strijd) op een balcon zit. Achter hem staat de geliefde, met een gezicht, smeltend van overgave: Liefde heelt alles, zelfs gebroken armen. Het is een kostelijk plaatje, druipend van sentimentaliteit. Ock de felle kleurtjes en het uiterst fijne raster, dat je zelfs met een ver grootglas nauwelijks „uit elkaar haalt" dragen het hunne er toe bij om een ju weeltje van slechte negentiende eeuwse romantiek op zijn best te doen uitkomen. Beschaafd ondeugend is de prent waarop een dame en een heer. (Waag het niet om te zeggen: „Jongen en meisje", want de figuurtjes op de 'kaart, zouden zich diep in hun waardigheid gekrenkt voelen) langs een deur wandelen waar boven het woordje „Hotel" staat ge schreven. Uit de deur komt een moeder naakt Cupido'tje hollen, dat de ver loofden bij het licht van de avondlijke schemer uitnodigt binnen te treden. Ko miekerig maakt hij een kleine reverence de heer steekt zijn arm eveneens uit en zegt tot zijn geliefde: „Zullen wij bin nentreden Magdalena en ons deze nacht met enige flessen wijn vermeien?" Het is een heerlijk stukje onschuldige 19de eeuwse pornografie. Geen pin-up girl heeft de kans ge- kregen in de collectie van dit album te verschijnen. Het blijft volkomen in de ietwat schijnheilige maar toch nog de cente sfeer die de vorige eeuw en het begin van onze eeuw nog kenmerkte. Wij ontmoeten in het album ook nog een liefdesgeschiedenis, compleet in 6 kaarten, alle afkomstig van een kennis van mevrouw Barends, die de prenten in de juiste volgorde verstuurd heeft. Het is als een feuilleton, deze schone geschiedenis van een echtgenoot die zijn nicht op bezoek krijgt. Welke intenties deze heer met knevel heeft? Luister maar naar het gedichtje dat onder de kaart afgedrukt staat: Op je gezondheid lieveling, Je bent een hupsch en vrolijk ding, Je bent mijn hoop, mijn lust en leeven Wil je mij je wederliefde geven? De wrekende gerechtigheid in de per soon van de echtgenote die op de eerste kaart al door het keukenraampje loert, laat. zich echter niet onbetuigd en blust de vlammen van de verboden liefde met water uit een gietertje. Werkelijk een knap staaltje van druktechniek is dat de gelaatsexpressie van de verraste echtge noot op een oppervlakte van slechts en kele vierkante milimeters buitengewoon duidelijk en „subtiel" is weergegeven. De uitvoering der kaarten uit vroege re decenna blijkt trouwens toch zeer verzorgd te zijn. Vaak betreft het ge kleurde foto's, naar onze smaak uitge sproken lelijk, maar de precisie waar mee alles wordt weergegeven soms op de prachtigste soorten papier die na het bedrukken wel met vernis bespoten schijnen te zijn, (zó spiegelt de voor stelling ons tegen) is adembenemend. Naast deze „klassieke" kaarten ver zamelt mevrouw Barends met evenveel ijver de moderne ansichtkaarten. Men schrijft en stuurt haar veel, daar men weet dat er bij haar geen kaart ver loren gaat en ieder exemplaar, iedere groet uit den vreemde, een uniek en on vergetelijk plaatsje in haar hart in neemt. Want mevrouw Barends kan eenvoudig niets wegdoen. Ieder dingetje, ieder prulletje heeft voor haar waarde. Nee, vergis U niet lezer, dit is géén obsessie voor deze vrouw, zoals de reconstructie van een schaakspel voor een schaakspeler een obsessie kan zijn. Deze dame is er in geslaagd zelfs in het kleinste dingetje iets moois om in teressants te ontdekken. Zelfs in sinaas- appelmerken met het verzamelen waar van zijn enige maanden geleden is be gonnen, heeft zij wat „gezien". In die korte tijd is zij, alleen al door bemidde ling van Alkmaarse en Bergense groen- is zuiver en bevat geen ziektekiemen. De mens echter maakt misbruik van de ga ven des hemels en vervuilt het water, dat zijn eerste levensbehoefte is. Hij maakt er vergif van, dat alleen in India iedere dag 4000 mensen doodt. Wanneer ieder mens afzonderlijk leefde en het verse regenwater dronk, dan zou er veel minder verbreiding van ziekten zijn. Maar de mens leeft in ge meenschappen. Dit is goed en noodzake lijk, maar hij stelt zich daardoor bloot aan besmetting door de ziektekiemen, die zijn huisgenoten en vrienden in zijn drink- en huishoudwater hebben gede poneerd. Zo gaat de ziektekiem van de ene mens via het water, dat gedronken, of voor voedselbereiding wordt gebruikt op een ander mens over en van deze via hetzelfde water weer op een derde. Wanneer het mogelijk is, deze noodlot tige keten te verbreken, kunnen millioe- nen mensenlevens worden gered. De mens, die gemeenschap zoekt, is in werkelijkheid een a-sociaal wezen. Want hij vergiftigt het water, dat hem als een gave Gods toestroomt, met de afval van zijn levensverrichtingen en zijn bedrijf. En naarmate de bevolkingsdichtheid toeneemt, het bedrijf zich uitbreidt en de welvaart groter wordt, neemt deze vergiftiging ernstiger vormen aan. Is het nu nog nodig, dit alles onder de aandacht te brengen en er zelfs een speciale dag aan te wijden? Is de water- beschaving in de beschaafde landen niet zover gevorderd, dat men dit alles wel weet? Ja, men weet dit wel, maar tooh drei gen er voortdurend gevaren. In de ge bieden. waar de landbouw wordt gemo derniseerd, waar industrieën worden ge vestigd of uitgebreid, waar de bevol kingsdichtheid steeds toeneemt, overal dreigen gevaren. Hier moeten nauwkeurig plannen worden gemaakt om te zorgen, dat de waterwingebieden ontzien worden en dat woningen en bedrijven voldoende water ontvangen en het afvalwater grondig wordt gereinigd. Zij die slechts een kraan behoeven open te draaien om over goed drinkwa ter te kunnen beschikken, dienen op de Wereldgezondheidsdag even stil te staan bij het leger van mensen, dat in water leidingsbedrijven, laboratoria en re searchinstituten bezig is om een vol doende toevoer van zuiver water te ver zekeren. En zij moeten ook eens denken aan die anderen, die nog de grote meer derheid van de mensheid vormen, die niet over zuiver water, beschikken en die elke dag met moeite en zorg zich het hoog nodige water moeten verschaffen. En aan die velen, die lijden aan verra derlijke ziekten, waarvan de kiemen door onzuiver water worden verspreid. Bij een onderzoek van de Wereld Ge zondheids Organisatie in de gebieden ten zuiden van de Sahara vond men een streek met ongeveer 200.000 inwoners, die voor hun watervoorziening afhan kelijk zijn van één rivier, waarvan men tot 50 kilometer verwijderd woont. In het natte seizoen haalt men water in voorraad, dat in potten van 15 tot 20 liter inhoud wordt bewaard. De meer welgestelden bezitten soms 300 van deze potten, die onder de grond worden be waard om het water koel te houden. Bij het onderzoek werden anderhalf mil lioen van dergelijke potten geteld. De Wereldgezondheidsdag bedoelt, onze aandacht te richten op deze dingen, die wij ons gewoonlijk niet realiseren. In een land, waar 80% van alle wo ningen op de drinkwaterleiding is aan gesloten in de dichtstbevolkte provin ciën Noord- en Zuid-Holland zelfs 98% vergeet men spoedig de landen, waar men nog geen waterleidingen kent. Hieraan wil de Wereldgezondheidsdag ons doen denken. te handelaars er in geslaagd een 60-tal ragdunne merken te verzamelen, die nu alle in een schoolschrift zijn ingeplakt: Fera, Variété, Cocodrillo, Yakkin, Solex, Black Boy. (Afbeelding'' van een schoor steenveger, allemaal merken die ook wij in het afgelopen seizoen gekocht hebben. Ook mevrouw Barends houdt van si naasappelen. Maar alleen zij koopt niet „zo maar" -een pond sinaasappelen, maar altijd een pond sinaasappelen van (En dan zegt ze: Gunst moet je eens kijken, weer een nieuwe soort.een bepaald merk. Wat mevrouw Barends nog meer ver zamelt? Sigarenbandjes en merken. Haar collectie merken is werkelijk uniek. Zij strekt zich uit over tientallen jaren en over evenzoveel producten. Koffiemerken, schoenpoetsmerken, bo- termerken, chocolademerken, enz. Boter, kaas, vlees, vis, eieren, fietsbanden en denk nu niet: „Wat een allegaartje. wat is daar nu aan", want het is mis schien juist naar deze verzameling dat i(Vervolg 2de pagina)

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 1