9 roen /■wa in het harL, Jubileum R.K. Sint Jozefschool Lente °l> reis .n* WOENSDAG 27 APRIL 1955 69e JAARGANG No. 6934 T E X E LS E® COURANT Uitgave N.V. v.h. LangevcJd de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 -Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1,95 p. kwart, -f- 20 ct. incasso. Adv. 8 c. p.mm. Het is mij een buitengewoon aangename en blijde taak hier namens het Schoolbestuur dank te mogen brengen aan het gemeentebestuur voor de wijze, waarop het de schoolbouw heeft doen. geschieden. Wij hebben reden tot grote blijdschap, want thans hebben wij een goede school om de Roomse jeugd volgens Roomse beginselen op te leiden tot nuttige staatsburgers en staatsburgeressen, tot goede bewoners van Texel. Vijf-en-twintig ja^r geleden werden deze woorden gesproken door pastoor Van Ruijven en wel ter gelegenheid van de inwijding van de nieuwe R.K. Sint Jozef school aan de Hollewalsweg te Den Burg. Deze school jubileert dus en dit ge denkwaardige feit laat men dan ook niet onopgemerkt passeren: reeds Zondag werden de feestelijkheden geopend met een druk bezochte receptie in „Casino", gisterochtend, gistermiddag en gisteravond was het daar wederom feest en heden opnieuw. Deze foto werd gemaakt ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het R.K. onderwijs op Texel, alsmede bij het 40-jarig jubileum van de heer W. H. Wil- lemsen. Van links naar rechts: de heren W. Winter, J. Buijsman, W. H. Willem- sen, die in 1940 overleden is, H. C. A. Kievits, overleden in een concentratiekamp en mej. R. Graaf (thans mevr. R. Nauta-Graaf). Precies 20 jaar geleden werd deze foto voer liet eerst gepubliceerd en wel op 27 April 1935. Op 3 Februari 1945. ontving de familie bericht van het overlijden van meester Kievits, die 24 jaar onderwijzer aan de R.K. St. Jozefschool was geweest. Hij werd door de Duitsers om t t dusver onbekende reden gearresteerd en in een concentratiekamp opgesloten. Hij werd 45 jaar. Begonnen in 1S10. Vijf-en-veertig jaar geleden - op Woensdag 6 April 1910 - kreeg Texel zijn eerste R.K. School. Deze werd inge wijd door de Eerw. Heer Buijsman, De ken en pastoor te Schagen. „De leerlin gen - zo schreef de Texelse Courant - werden gul onthaald. Deze school werd gebouwd door wijlen de heer C. Smit voor de som van f7.127,-. Tot Hoofd was benoemd wijlen de heer W. H. Willemsen, die met een vier-loka- lige school, twee onderwijzeressen - de dames A. de Winter en Paula Wijs - en 109 leerlingen startte. Tot 1930 heeft de jeugd van R.K. Den Burg en omgeving school gegaan in de Molenstraat. Velen onzer kennen dat ge bouw nog wel: het was niet bepaald een voorbeeld van hypermoderne, gewaagde architectuur, trouwens het stond ook niet zo best ten opzichte van de zon en toen het leerlingenaantal alsmaar toe nam en besloten moest worden tot maat regelen, werd wijselijk gehandeld door dit gebouw niet uit te breiden, doch over te gaan tot de stichting van een nieuwe school op een plaats, waar licht en lucht en ruimte overvloedig beschikbaar zou den zijn. Op 22 Mei 1930 vond de aanbesteding plaats van de nieuwe school, die aan de Hollewalsweg gebouwd zou worden. Het werk werd voor f 35.950,opgedragen aan de laagste inschrijver, de heer J. Daalder, Kogerstraat, Den Burg. Op 2 Mei 1935 werd het 25-jarig be staan van het R.K. onderwijs op ons ei land herdacht. Tevens vond de viering plaats van het zilveren jubileum van de heer Willemsen. De Texelaar drukte toen bijgaande foto af. Tot 1937 bleef de heer Willemsen aan de school verbon den. Op 3 Augustus 1937 nam hij af scheid van het onderwijs om de leiding in handen te leggen van het huidige hoofd, de heer P. B. Riteco, die de be woners van Den Hoorn maar node zagen vertrekken: van 1924 af had de heer Ri teco immers het onderwijs aldaar op zulk een voorbeeldige, trouwe wijze ge diend. En hij was méér dan onderwijzer of schoolhoofd!! Enorme groei. Wij hadden de voorzitter van het Her denkingscomité, de heer C. H. F. Duin, om gegevens verzocht in verband met 't jubileum. „Welkom", had hij terstond gereflecteerd, maar te bestemder plaat se gearriveerd zei hij: „Het is nog véél handiger als wij naar meneer Riteco gaan, wütnt die weet alles". En zo zaten wij dan even later ten huize van het hoofd der school, in „Irene". Deze naam had 's morgens, tijdens de receptie, al enig misverstand gewekt, toen de heer C. P. Laan, hoofd van onze Landbouw school, - gesproken had over zijn regel matige ontmoeting van „meester" Riteco in „Irene". Er is echter behalve het te huis, waar vele oudere eilandgenoten werden verpleegd, ook nog een particu lier gebouw, dat naar die naam luistert! „In 1919 deed ik eindexamen en in 1920 kwam ik als onderwijzer op Texel. Aan de o.l. school te Den Burg, die in de Nieuwstraat stond en geleid werd v. 1 2 j;. De heer P. B. Riteco, Hoofd van de R.K. school. door de heer Groenewold. Op 1 April 1924 werd ik benoemd tot hoofd van de o.l. school te Den Hoorn, als opvolger van de heer Bouwman. Op 1 September 1937 volgde ik de heer Willemsen op als Hoofd van de R.K. school te Den Burg. Er waren toen 5 leerkrachten aan de school verbenden met 166 leerlingen. In 1950 telden wij 205 leerlingen, in 1954 was dit gestegen tot 305, een toename derhalve van bijna 50 procent en in Sep tember a.s. hoop ik 335 leerlingen te be zitten en dan tevens een negende leer kracht te kunnen aanvragen! Deze enorme toeloop wordt o.a. veroorzaakt door de sterke uitbreiding van Den Burg De school heeft momenteel zeven lo kalen met een achtste in aanbouw. Op de eerste verdieping is ook nog een ge legenheid geforceerd tot het geven van les, een nood-oplossing dus. Sinds ik Hoofd werd - 1937 - heb ik 26 vaste en tijdelijke krachten de revue zien passeren". Bijzondere herinneringen? „Och ja, in 1921 werden er turntoes- tellen aangekocht, maar een eigen gym lokaal zijn we nooit rijk geweest. Ge lukkig zit dit nu eindelijk te komen. (De beslissing is Vrijdag aan de Raad - red.). „En U blijft tot. Uw pensioengerech tigde leeftijd Uw functie voortzetten aan de Hollewalsweg?" „Ik hoop dit zeker en bij leven en welzijn". Dat leven en welzijn heeft wel eens aan een draadje gehangen: op 4 Decem ber 1944 (Sinterklaas was dus druk aan Een vogel die fluit, Een twijg die ontspruit, Een ribus die gloeit, Een narcis die bloeit, Dat is weer de Lente. Een wolk die zacht schuift, Een golfje dat kuift, Het windje dat speelt, De zon die ons streelt Dat is weer de Lente. Een lammetje dat springt, Een leeuwerik die zingt, Hoog boven de wei, Zo vrolijk en blij, O, heerlijke Lente. Een wuivend gordijn, Een wiegje zo kléin, Een kindje dat lacht, Als zag het de pracht, De pracht van de Lente. en jongen zwerft blij Ver over de hei, Een meisje dat ziet, "^en heel mooi verschiet, O, lieflijke Lente. Een zieke zegt: „Heer, Nu genees ik wel weer, Ik weet dit getij, ~af Gij ook voor mij, O, Gezegende Lente". 'en moedertje oud, Heel de winter zo koud, Voelt zich als verjongd, Nu de zon naar haar lacht, O, verkwikkende Lente. Een kerkklok die luidt, Met nodend geluid, Want ook deze keer, Als ieder jaar weer, Gaf God ons de Lente. T. Kikkert-Bruin, Den Hoorn. „PAVILJOEN DEN HOORN" De heer G. paviljoen omg Den Hoorn", warrend. Hij de gemeente weer in orde berging van begint, Couvert heeft zijn strand- fedoopt in „Strandpaviljoen „De Geul'! werkte nl. ver deelde ons voorts mee, dat deze week het fietspad maakt en binnenkort de het Renate Leonardt-goud TEXELSE MARKT Aangevoerd 25 April 1955: 5 koeien 575800; 12 pinken 225300; 10 biggen 4255; 96 nuchtere kalveren 27,50—55. VOOR WAT HOORT WAT Voor wat hoort wat! Onze Texelse muziekcorpsen zijn druk bezig met de voorbereidingen voor het a.s. concours op Hemelvaartsdag en Zondag 22 Mei. Het belooft een evenement te worden. Om het feest èn om de eer. En onze mannen en vrouwen zullen dan ook niets onbeproefd laten om de hoogst mogelij ke prestaties te leeveren. En dan? Tja, dan hebben zij toch wel een medaille of misschien zelfs een lauwertak verdiend! Nu is er een speciale prijzencommissie gevormd om prijzen {of geldelijke bij dragen voor prijzen) bijeen te brengen. Waar vandaan? Natuurlijk, van U en ons, van de burgerij van heel Texel. Hier volgen de adressen waar U Uw blijk van sympathie in stof kunt om zetten: A. v.d. Meulen, Weverstraat 99, Den Burg, W. Vlas, Sigarenmagazijn Groe- neplaats; A. Slegh, Den Hoorn; A. Kalis, Oosterend; C. Daalder, Oosterend. WAT TEXEL KAN, KAN ZEELAND OOK! Iets dergelijks moet de heer G. W. Os kamp, onze vroegere V.V.V.-directeur hebben gedacht. Direct na het aanvaar den van zijn functie als provinciaal V.V.V.-directeur van Zeeland is hij aan het werk getogen om de uitgave van 'n propagandablad mogelijk te maken. Texel heeft de heer Oskamp als een groot geld-inzamelaar leren kennen. Wel, Zeeland weet daarvan nu mee te praten! Voor ons ligt een fris geïllu streerd blad met de trotse titel Zee- land-Vacantieland", le jaargang, no. 1. En daar zal het vast niet bij blijven. Wij wensen de heer Oskamp geluk met zijn succes. HEDEN REPETITIE Hedenavond, aanvang 8 uur, zal in de kerk aan de Binnenburg een repetitie plaats vinden door die zang- en muziek verenigingen, welke zullen deelnemen aan de manifestatie op het feest ter her denking van de bevrijding. KERK- EN SCHOOLBESTUUR Naar we vernemen heeft de heer M. Veeger, „Buitenkist", zijn functie neer gelegd als lid van het R.K. Kerk- en Schoolbestuur. Hij is opgevolgd door de heer Th. Graaf, Vismarkt. het pakjes maken) werd op Texel een aantal personen opgepakt, die als „poli tiek onbetrouwbaar" stonden geboekt. Ook de heer Riteco behoorde tot deze categorie. Zij werden naar Drente ge transporteerd en pas op 20 Mei 1945 kon de heer Riteco het eiland weer betreden. „De school is bijna een jaar lang ge sloten geweest: meester Kievits was in Augustus 1944 reeds weggevoerd en op 4 December liet men meester Buisman en mij van het toneel verdwijnen. Jam mer, want wij hadden in „De Wester- mient" juist een gezellig klussie onder handen: brandstof werd namelijk niet meer thuisbezorgd, zwarte steenkool was onbetaalbaar en er zat niet anders op dan zelf de bijl aan de boom te slaan. Meester Buisman en ik hebben de biceps toen op hun betrouwbaarheid be proefd. Maar goed, die tijd ligt weer achter ons. De bevrijding opende nieuwe moge lijkheden. Zeker, al onze wensen worden maar niet als bij toverslap vervuld. Het leven zal echter altoos wel zijn proble men houden. Misschien wel goed: in ieder geval blijf je strijdvaardig!" FEESTMIDDAG EN -AVOND In „Casino" hebben ze gistermiddag en gisteravond de bloemetjes buiten ge zet. Eigenlijk waren de feestelijkheden al veel eerder begonnen die dag: om 8 uur was er een gezongen H. Mis uit dankbaarheid, gevolgd door een Feest- entbijt in „Casino", waaraan alle leer lingen enthousiast deelnamen (zie ook volgend nummer!), „Ton Cup" trad 's middags in allerlei gedaanten en kwali teiten op en bezorgde de jeugd dan ook de ene extase na de andere en 's avonds was er een programma, dat de leerlin gen en oudleerlingen zelfs verzorgd had den. De Ouders en andere genodigden werden op een bont programma ont haald: „Hoera, feest" was de titel van een alleraardigst spelletje, dat de eerste klasse onder leiding van mej. Kievits opvoerde; „Dokter Wonderwijs" nam de Tweede klas voor haar rekening met mej. Leidekkers als regie-leidster en meester Riteco had de leiding van „De Wondersteen", een drie-bedrijfs kinder- tcneel, de hoofdschotel van de avond, Meester Zegers had de leiding van de Sint Jozefhulde, een niet minder ge slaagd tableau, terwijl onder leiding van mej. Marry Kuip, „Rozenburg", een ac tief clubje voor de muzikale afwisseling zorgdroeg. (Verslag Receptie 4de pagina) Agent voor Texel: C. K00IJMAN, Den Burg, Tel. 3. FILMNIEUWS: „QUO VADIS" De film „Quo Vadis" biedt drie uur lang een verbijsterend schouwspel, waarin de wrede Nero het middelpunt vormt. Deze Romeinse keizer, die als een god werd vei'eerd, wist zich op een gruwelijke wijze te amuseren. Hij vermoordde zijn vrouw en zijn moeder, liet Rome in brand steken en liet de haat van het volk neerkomen op de Christenen. Feiten en verdichtsels zijn in „Quo Vadis" verwerkt tot een beklemmend filmverhaal, waarin sterk spel wordt geleverd door Peter Ustinov, die zich meesterlijk kweet van de opdracht Nero te typeren als een psychopaat met genia le trekken. Uit de massa der millioenen van het Romeinse volk komen twee fi guren naar voren, een krijgsman (Robert Taylor) en een christenmeisje (Deborah Kerr) die tevens de ontmoeting tussen de keizer-vergoding en het christelijke ge loof verpersoonlijken. De keizer wordt omringd door een greep trawanten, die hem staven in zijn eigen-waan, tot het despotisme na een reeks van schokkende gebeurtenissen ten val komt. Nederlands nieuws O.a. Koninklijke Alpentocht, Prins Bernhard en de oudste 2 Prinsessen op weg van Galtür naar Klosters; Rugby wedstrijd A.A.C.-Bank of England in Amsterdam. Wereldnieuws O.a. Churchill gaat met vacantie; Atoomprojectiel ontploft op 10.000 m. hoogte; Aardbeving op de Philippijnen; Studenten demonstreren te Athene; De wegwedstrijd Parijs-Roubaix; De grote Prijs voor automobielen te Pau. HANDELSREGISTER Onder „wijzigingen" treffen wij in het Handelsregister van deze week aan: Lunchroom „Selecta", Texel, De Koog, Dorpsstraat 34. Lunchroombedrijf met verlof A. Uittredende vennoten J. Moo- lenbeek en N. Kikkert. Bedrijf wordt voortgezet door de vennoten C. D. Bre mer en Mevr. J. van Tatenhove, onder dezelfde naam. ARBEIDSTIJD KONINGINNEDAG EN NATIONALE FEESTDAG Het Landbouwschap bericht ons: Naar aanleiding van een desbetreffend voorstel van de .Stichting van de Arbeid heeft het College van Rijksbemiddelaars aan alle werkgevers dit jaar toegestaan zowel op koninginnedag (30 April) als op de nationale feestdag (5 Mei), voor zover het werk zulks toelaat, aan de in hun dienst zijnde arbeiders vrijaf te geven met behoud van loon. Indien van deze toestemming gebruik wordt gemaakt, zullen deze vrije dagen niet in mindering worden gébracht op de vacantie van de arbeider. De hoofdafdeling Sociale Zaken van hei. Landbouwschap moge hiérbij zowel alle individuele werkgevers als alle combinaties van werkgevers in de agra rische sector aanbevelen van de hier geboden mogelijkheid op 30 April en 5 Mei gebruik te maken, tenzij dit, voor zover het arbeiders-veeverzorgers be treft, niet geheel doenlijk zou zijn. In hot laatste geval verwacht de hoofdafdeling, dat in onderling overleg tussen de desbetreffende arbeiders een regeling wordt getroffen om het nood zakelijke werk te verrichten. Wat de doorbetaling van het loon be treft, adviseert de hoofdafdeling niet al leen aan de vaste en los-vaste arbeiders, doch ook aan losse arbeiders, die reeds de 4 voorafgaande weken bij de betrok ken werkgever in dienst waren of van wie kan worden verwacht, dat zij nog 4 weken of langer aldaar in dienst zul len blijven, het loon over de beide feest dagen door te betalen, zodat deze losse arbeiders geen vacantiebonnen behoeven te verzilveren. MOEDERS OPGELET! C ONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Heden, Woensdag Consultatieureau In verband met de veranderde dienst regeling van de boot worden de taxi's en moeders van buiten Den Burg verwacht van 34 uur. Moeders van Den Burg van 45 uur. Tevens is er deze keer inenting tegen pokken, kinkhoest, diphtherie en teta nus. De inentingen beginnen reeds om 1 uur. Degenen, die het Consultatiebureau niet zullen bezoeken, worden verzocht zo vroeg mogelijk te komen. Tot de leeftijd van 6 jaar kan men de kinderen laten inenten tegen kinkhoest, diphtherie en tetanus. PUBLICATIE VAN DE CULTURELE RAAD Woensdag 27 April Den Burg, „Casino", 2 uur feestmiddag i.v.m. jubileum R.K. School; 8 uur feestavond i.v.m. jubileum R.K. School. De Cocksdorp, Sportver. SVC en toneel ver. ODIT, uitvoering t.b.v ouden van dagen. Donderdag 28 April Den Burg, „Texel", Plattelandsvrouwen, lezing Mevr. De Vries-Steutel. Den Burg, „De Zwaan", Jaarvergadering „Texelse Boys". Vrijdag 29 April Eierland, SVC en ODIT, uitvoering ten bate van de ouden van dagen. Zaterdag 30 April Den Burg, taptoe Koninklijk Texels Fanfarecorps. dan Uw spoorkaartje ge- haald bij de V.V.V. „Texel" INDUSTRIALISATIE-ACTIE HOLLANDS NOORDERKWARTIER? In het vervolg van de op initiatief der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier op 20 April 1955 gehouden vergadering met de gemeentebesturen in haar district is be sloten tot samenstelling van een voorlo pige studiecommissie, welke tot taak zal hebben na te gaan de wenselijkheid en mogelijkheid tot het aantrekken van in dustrieën in dit Gewest. Deze commissie zal op korte termijn aan de gemeenten advies uitbrengen ten aanzien van de vraag of en zo ja in welke vorm een eventuele actie zal kunnen en moeten worden opgezet. In deze commissie werden benoemd de heren: Ir. P. K. V: Meurs, directeur van de Prov. Planologische Dienst van Noordholland, Ir. W. Fuhri Snethlage, directeur van het Economisch Techn. Instituut voor Noordholland, Mr. G. D. Rehorst, burgemeester van Den Helder, W. J. Wognum, burgemeester van Scha gen, H. Schelhaas, burgemeester van Langedijk, Mr. D. Breebaart, burge meester van Zijpe en H. W. Holsmuller, wethouder der gemeente Alkmaar (se cretaris).

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 1