Knap óp die kale schutting met c e t a - B E R Receptie van de R.K. Sint Jozefschool De zoon EMIGRATIE-HOEKJE (Uitknippen en bewaren) DE NIEUWE BIJSLAGREGELING Men heeft natuurlijk in de krant ge lezen, dat met ingang van 1 April een nieuwe regeling in werking treedt voor de subsidie bij emigratie. Misschien heeft men zich bij het lezen van wat de kran ten erover schreven afgevraagd waarom deze nieuwe regeling nodig zou zijn en welke gevolgen deze nieuwe regeling zou hebben. In de eerste plaats dan waarom vol deed de oude subsidieregeling niet meer? Deze oude regeling ging uit van het standpunt, dat de Staat nooit meer zou bijdragen dan hetgeen de emigrant te kort kwam om zijn emigratie met zo weinig mogelijk kosten te kunnen ver wezenlijken. Dit had tot gevolg dat meer dan 90°/o van de emigranten bij aan komst in het nieuwe land niet meer had den dan de allernoodzakelijkste goede ren en een erg klein bedrag aan geld. Dit was voor alle emigranten gelijk of zij zelf nu veel of weinig in de emigra- tiekosten hadden bijgedragen. Het ge volg hiervan was dat vooral voor grote gezinnen de eerste jaren nogal moeilijk waren in verband met het vinden van 'n redelijke huisvesting en de inrichting van het huis. Hierdoor kon de emigrant vaak moeilijk tot een normaal gezins leven komen. Verder moest onder de oude regeling alles wat men bezat worden ingezet om de aan de emigratie verbonden kosten te kunnen betalen. Als men dus precies zo veel geld had als de kosten voor de reis bedroegen, dan moest men dit gehele be drag daarvoor gebruiken. Het is begrij pelijk dat dit voor heel veel mensen wel een groot bezwaar was. Verder liepen de kosten van emigratie naar de verschillende landen van be stemming nogal sterk uiteen. Het gevolg hiervan was soms dat men niet emi greerde naar het land waar de beste mo gelijkheden voor betrokkenen waren, maar dat men eenvoudig het land koos, dat met de minste kosten te bereiken was. Het kwam dus hier op neer, dat de keuze van het emigratieland meer werd bepaald door de vraag: „Wat kost de reis" dan door de vraag: „Welk land biedt mij en mijn gezin de beste sla- gingskansen" Tenslotte was er nog het bezwaar dat een onderzoek moest worden ingesteld naar de bezittingen van de emigranten om te controleren of zij inderdaad wel zoveel mogelijk in de kosten bijdroegen. Dit had tot gevolg dat vrijwel iedere emigrant al zijn bezittingen te gelde moest maken. Dit waren dus een aantal redenen waarom een nieuwe subsidieregeling toch wel nodig was. In de nieuwe regeling is afgestapt van het beginsel, dat voor iedere emigrant precies wordt uitgerekend wat hij zelf zou kunnen bijdragen. Hiermede is dus al dat onderzoeken naar bezittingen af gelopen. Verder is er één tarief gekomen voor emigratie naar alle landen. Dit be tekent dus dat het wat de kosten betreft weinig meer uitmaakt of men naar Aus tralië, naar Canada of naar Zuid-Afrika emigreert. Tenslotte is door deze nieuwe regeling het mogelijk geworden dat men meer bagage meeneemt en ook wanneer men erover beschikt, meer geld. Dit be tekent natuurlijk een verhoging van de economische kracht in de beginperiode in het nieuwe land. Men zal het met mij eens zijn dat dit heel erg belangrijk is. In de praktijk komt de nieuwe rege ling in grote lijnen hier op neer: Iedereen komt voor subsidie bij emigra tie in aanmerking. Er zijn drie uitzon deringen die straks genoemd zullen wor den. -De eigen bijdrage die men in de kosten van emigratie moet betalen is gebaseerd op de loonbelasting of inkomstenbelas ting die men betaalt. Nu is deze nieuwe regeling op dit punt een klein beetje ingewikkeld, omdat er nogal wat berekeningen bijkomen, die een gevolg zijn van het feit, dat niet alle immigratielanden in de kosten van emi gratie bijdragen. Daarom zal ik aan de hand van een paar voorbeelden trachten dit duidelijk te maken en dan zal men zien dat er toch nog enig verschil is in de kosten van emigratie naar de ver schillende landen. Laten wij aannemen dat een gezin be staat uit man, vrouw en twee kinderen boven de 12 jaar. De maximale kosten die dan zouden moeten worden betaald, bedragen dan 4 x f 900,is f 3600,Dit is het maximumbedrag. Maar wanneer het bedrag dat men aan inkomstenbelasting over 1954 heeft be taald b.v. f 300,is, kost de emigratie, indien men naar Australië gaat onder de tussen de Australische en Nederlandse regering gesloten overeenkomst, IV2 maal f 300,is f 450,voor het gehele gezin. Men mag daarbij vrij van kosten 4 m3 bagage meenemen, terwijl men het geen men meer bezit dan f 450,aan deviezen kan meenemen. Voor meene men van deviezen gelden natuurlijk wel de bedragen, zoals die door de Neder- landsche Bank met betrekking tot de aankoop van vreemd geld en de uitvoer daarvan zijn aangegeven. Maar wat de subsidieregeling betreft is men daar dus vrij in. Wanneer ditzelfde gezin naar Zuid- Afrika zou vertrekken of naar Canada, dan zou het niet moeten betalen l1/^ maal het bedrag van de inkomsten- of loonbelasting maar drie maal dit bedrag. Dit zou dus neerkomen op f 900,Voor emigranten van 12 jaar en ouder is de maximumbijdrage f 900,voor kinde ren van 3 tot 11 jaar f450,en voor kinderen van 1 en 2 jaar f 225,Kinde ren onder het jaar zijn vrij. Het minimum is voor gezinnen f 100, en voor zelfstandig emigrerende onge- huwden f 150,Verder is bepaald dat men, wanneer men in de vermogensbe lasting is aangeslagen, altijd het maxi mum moet betalen. Misschien is het goed dat ik tot besluit nog even in een paar punten herhaal wat ik zoëven heb gezegd: In de eerste plaats dan: deze nieuwe regeling is per 1 April ingegaan. Iedere emigrant komt voor subsidie in aanmerking, met uitzondering van dege nen, die een gesloten arbeidsovereen komst niet op regelmatige wijze beëin digt, personen, die al eerder met subsi die zijn geëmigreerd en niet-Nederlan- ders. De minimum eigen bijdrage is voor 'n gezin f 100,voor zelfstandig emigre rende ongehuwden f 150,De maxi mum eigen bijdrage is in beide gevallen f 900,per persoon van 12 jaar en ouder en voor jonge kinderen volgens de schaal die ik zoëven heb genoemd. Wanneer men in de vermogensbelas ting is aangeslagen betaalt men altijd het maximum dus f 900, Men kan als men daarover beschikt meer geld en goederen meenemen, omdat men over hetgeen men meer bezit dan de op basis van de inkomstenbelasting vastgestelde bijdrage, vrij kan be schikken. VAN STAL NAAR WEIDE Onze boeren hebben al maanden naar deze tijd uitgezien en laten maar al te graag het vee zo gauw mogelijk in de weide. Zij kunnen dan de grote kracht- voeraankopen achterwege laten en be hoeven niet de gehele dag meer tegen de schrale dieren aan te kijken. Maar deze zeer grote overgang is moeilijk voor de melkkoe. Er is een groot ver schil tussen, hooi, kuil, bieten aan de ene kant en jong '(geil) gras aan de andere kant. Daling van het vetgehalte, kop- ziekte, diarrhee en vooral in nat-be- dauwd gras ook trommelzucht komen vaak voor door een te plotselinge over gang. Langzaam wennen aan het gras en nü reeds keukenzout of magnesium hou dende koekjes bijvoeren, zijn de goed kope middelen om de genoemde verlies posten te voorkomen. C. V. AANVANG KARTERING AARDAPPELPERCELEN De land- en tuinbouwers in Noord holland wordt erop gewezen dat na 15 Mei a.s. een aanvang gemaakt zal wor den met de kartering van de aardappel percelen ten behoeve van het Besluit Bestrijding Aardappelmoeheid. Na deze datum kan het derhalve voor komen dat de karteerders ter uitvoering van bovengenoemde werkzaamheden de verschillende landerijen zullen betreden. De betrokkenen wordt verzocht aan de uitvoering van deze regeling hun medewerking te verlenen. Tal van personen hebben Zondag een bezoek aan „Casino" gebracht om er de hand te drukken van de leden van het Jubileum-comité der R.K. Sint Jozef school. En dat niet alleen: verscheidens personen hebben in hartelijke woorden gewaagd van de goede verstandhouding, welke er bestaat tussen deze school en de vele relaties. De receptie werd geopend door de heer C. H. F. Duin als voorzitter van het Jubileum Comité, die de aanwezigen hartelijk welkom heette. In het bijzonder richtte hij zich tot het college van B. en W., waarbij hij de goede samenwerking met het Gemeentebestuur releveerde. De school is nog steeds modern, ter wijl de andere na 25 jaar lang niet meer aan de eisen voldeed. „25 Jaren zijn in de evolutie der scholenbouw een enorm tijdsbestek". Pastoor Persoon sprak als voorzitter van het Schoolbestuur. Hij bedankte de heer Cl. Barhorst voor de wijze, waarop hij zich al die jaren als schoolschoon- maker van zijn taak heeft gekweten. Spr. hoopte, dat de prettige samenwer king tussen school- en gemeentebestuur tot in lengte van dagen zou mogen voort duren. Vervolgens werd het woord gevoerd door de heer R. J. Timmer als voorzitter van de Oudercömmissie. De gestage groei der school moet het Bestuur tot grote voldoening zijn. Hij hoopte, dat de goede geest, waardoor zulk een succes kon worden bereikt, bewaard zou blij ven. Hierbij dacht hij ook aan de diverse toekomstplannen. De heer Timmer be sloot met de wens, dat de volgende 25 jaar eveneens zegenrijk zouden zijn. Mcge het U onder Gods zegen gegeven zijn Uw werk op deze wijze te kunnen voortzetten. De heer C. P. Laan sprak als Hoofd van de Landbouwschool. „Dit is de school, die de meeste leerlingen aan mijn school aflevert: het is dan ook de groot ste school van ons eiland. Spr. gewaagde van de buitengewoon plezierige samen werking met de heer Buisman, die Za terdags aan de landbouwschool les geeft. Spreker hoopte, dat de toekomst nog meer banden zou leggen. „Ik hoop, dat wii binnenkort de gymlessen in het lo kaal van de buren kunnen geven", zei hij met gerechtvaardigd optimisme. Dit ontlokte de aanwezigen een spontaan applaus. Spr. besloot met de wens, dat de school mag blijven groeien en bloeien. De heer M. Bakker sprak namens de Oudleerlingen. „Wij grijpen terug naar de afgelopen 25 jaar, maar ik kijk nóg weer liever naar de voormalige Sint Jo zefschool a'ah^Me Molenstraat, waar wij onderwijs ontvingen. Ik beschouw het als een voorrecht dit onderwijs te heb ben mogen ontvangen. Ik denk aan de spontaneïteit tot de stichting, die zich o.a. manifesteerde in een bijdrage van f 500,aangeboden door mej. Verberne. Ik denk aan onze vroegere leraren en wil speciaal nog een woord van hulde richten aan „Meester Buisman", die wij op de Avondschool hebben leren waar deren". De heer W. J. Jouwersma, Hoofd van de ULO, vertelde, dat het aantal R.K. leerlingen dat voorheen de ULO bezocht maar zeer gering was. Toen hij zijn tweede Texelse periode begon, bleek dit aantal meer dan verdubbeld. „Vele R.K. landbouwers begrijpen blijkbaar, dat het voortgezet onderwijs van groot belang is. Spr. herdacht meester Kievits, die hij dikwijls ontmoette als bestuurslid van de Jeugdherberg en dankte voor de prettige verstandhouding, welke met het hoofd van de R.K. school, de heer P. B. Riteco, bereikt is. „Ik hoop nog vele leerlingen van Uw school te mogen ont vangen". Aldus de heer Jouwersma. Mevr. R. Nauta-Graaf, oud-onderwij zeres, zei, dat ze 12 jaar in de nieuwe school had mogen werken. Mogen de leerkrachten met hulp van de grote pa troon, de Heilige Jozef, in staat blijven hun gehele persoonlijkheid aan de school te geven. Pastoor Persoon zei o.a. „Wij kunnen het schoolgebouw niet losmaken van wat er met het R.K. Onderwijs beoogd wordt: de kinderen in hun eigen atmos feer te brengen. Zeker, rekenen, lezen en schrijven zijn op alle scholen eender, maar ieders levensbeschouwing is nu eenmaal niet gelijk". Spr. verheugde zich over de goede samenwerking tussen ouders en school. Ook kan gewaagd wor den van goede samenwerking met de andere scholen, een niet te onderschat ten noodzakelijkheid. Behalve deze vele en vriendelijke woorden waren er ook diverse andere^ blijken van waardering en sympathie: Uit Noordwijk een schriftelijke felicita tie van Deken Brinkman, vroeger pas toor te Den Burg, een brief van de heer H. M. Bos, Rijksinspecteur bij het Lager Onderwijs, District Den Helder; een schrijven van de heer W. J. Slort, Am sterdam, Oud-hoofd van de School voor Chr. Volksonderwijs, Den Burg; idem van de heer A. de Vries, oud-onderwij zer. Deze receptie zagen wij door zeer ve len bezocht. O.a. merkten wij behalve genoemde personen op: de heer S. Bak ker, Hoofd van de o.l. school van Den Burg, de heer H. Veldhuis, Hoofd van de School voor Chr. Volksonderwijs, mej. J. Groot, Directrice van de Huis houdschool en natuurlijk het onderwij zend personeel: de heer P. B. Riteco, mej. J. N. Ch. G. Kievits, mej. M. C. Leidekkers, mej. D. de Jager, mej. A. M. Bakker en de heren J. Buisman, P. Ze- gers en A. M. H. van der Hulst. En last, but not least het volledig Feestcomité: de heren C. H. F. Duin, voorzitter, M. Veeger, pastoor Persoon, C. H. Merkx, C. Kuip, P. B. Riteco, en de dames Beers en Leijdekkers. HANDELSREGISTER In het handelsregister treffen wij on der „Wijzigingen" aan: P. Kaan, Texel, Oudeschild, Havenstraat. Vishandel, Exped. bedrijf, taxibedr. Uit tredend eigenaar P. Kaan. Bedrijf wordt voortgezet door een venn. onder firma, onder de naam P. Kaan Zn. Vennoten P. en J. Kaan. Pension „Zeerust", Texel. De Koog 179. Pension-, Logement-, Café- en Restau rantbedrijf. Uittredend eigenaar T. v.d. Lei. Bedrijf wordt voortgezet door J. Bruin onder dezelfde naam. SV De Koog. De Koog 1 is Zondag bij Winkel op bezoek geweest. De opkomst was weer geweldig, met negen man werd de strijd aangebonden. Wat ons een 80 neder laag bezorgde. Ook De Koog 2 kwam niet volledig uit tegen Oosterend 2. Maar dat leverde toch nog een 41 overwinning op. Dit weekend speelt De Koog 1 haar laatste uitwedstrijd en wel tegen DWOW De Koog 2 gaat met de boot van 11,45 uur naar Watervogels 4. De adsp. zijn wederom vrij. SVC-Nieuws Uitslagen Zondag jl.: AGSV 1-SVC 1 15; SVC a-Te"x. Boys a 81. Zowel het eerste als de adsp. wisten een stevige overwinning te boeken. Het eerste was op bezoek in Aarts woud bij AGSV. Het veld was zeer hard en een stevige wind stond dwars over het veld, zodat van goed voetbal geen sprake kon zijn. S. neemt direct het spel in handen, doch door onberekenbaarheid weten ze in de voorhoede niet tot doelpunten te kemen. Steeds draait de bal op het laat ste moment door het harde veld en de wind, zodat A. het doel schoon kon hou den. Een hard schot van Jan wordt prachtig corner gestompt. Rust 00. Na de thee weer hetzelfde spelbeeld, een stevig aanvallend SVC tegen de hardnekkige verdediging van A. Na tien minuten geeft Wim ons de leiding met 'n goed schot 10. En even later is het Dirk die er 20 van maakt. Nu het ijs gebroken is, weet Wim (2 maal) en Jan (1 maal) de stand op te voeren tot 50. Uit een corner op het S. doel raakt Ale de bal verkeerd en deze belandt' in eigen doel 51. Programma Zondag: Wiron 1-SVC 1; WGW 6-SVC 2. Adsp. vrij. BLOEMBOLLENCULTUUR AFD. TEXEL VERGADERDE OP DONDERDAG 14 APRIL J.L. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter, de heer H. Bruijn, het 25- jarig bestaan van onze afdeling met een kort woord en vervolgde: „Nu dit de laatste vergadering is vóór de zomerlevering, wil ik aangaande de levering een paar punten naar voren brengen, en wel in de eerste plaats, dat het daarmee verleden jaar over het al gemeen niet best gesteld was. Bij ont vangst door de exporteur waren de nar cissen vaak niet droog en was bij de cro- cussen het gewicht dikwijls niet aanwe zig. Nu weet ik wel dat de weersomstan digheden verleden jaar van dien aard waren, dat prima levering bijna onmo gelijk was, maar betere levering was toch wel mogelijk geweest. Bij enkele exporteurs staan wij nu als leveranciers niet best aangeschreven. Laat ons er voor waken dat dit weer wordt zoals voorheen, nl. best, zeker nu de prijzen van de crocussen zijn gezakt. En dan bedoel ik in de eerste plaats „gezond". Vooral vrij van de zozeer ge vreesde kopziekte. Van geen andere ziekte zijn de exporteurs zo bang als juist deze, omdat het zo moeilijk te con stateren is. En ik geef U de verzekering, dat als een overigens nog zo bonafide exporteur, deze ziekte in Uw zending constateert, hij de gehele partij onher roepelijk aan U terugzendt. Wat kunnen we hiertegen doen? In de schuur uitzoeken is ten enenmale onvol doende, want de laatste vindt U nooit. Daarom zou ik U willen adviseren om de partij, waarvan U wenst af te leveren, op het veld te zuiveren, al is het alleen maar het af te leveren gedeelte. Lever verder normaal aflopend, dus met vol doende zift 7 en zift 8 er in, in ieder ge val zoals het veld ze oplevert. Verkoop uit dat gedeelte dus niet nog wat kleine maten extra, hoe verleidelijk dat soms ook is. Wat de narcissen betreft, lever geslo ten dubbelneuzen; gooi de rommel er uit en zorg vooral dat ze droog en schoon zijn. Wanneer wij op deze manier onze bol len straks afleveren, zal er, ondanks de zakkende marktprijs van terugzending geen sprake zijn en alleen op die manier kunnen we de naam van Texel als bol- lenieverancier hooghouden". Hierna verklaarde hij de vergadering voor geopend. Als candidaat voor het bestuur van de vereniging „Het bijgoed", werd door de afdeling Texel voorgedragen de heer H. Bruijn. Het voorstel, inzake wijziging va'n het Handelsreglement (betaaldata van 1 Nov. verschuiven naar 10 Nov.) werd verworpen. Als afgevaardigden naar de Algemene Vergadering gaan de heren I. Bruijn en P. van Tatenhove. Besloten werd een jubileumreis te or ganiseren op 29 April naar Keukenhof, Corso en Schiphol. Bij de rondvraag kwam nogmaals de kopziekte van de crocussen ter sprake. Gevraagd werd „wanneer 100 kopzieke bollen in één ton gevonden worden, is dit dan reden voor retourzending?" Ja zeker, zei de voorzitter, dit is reden tot retourzending. Als voorbeeld werden de gladiolen genoemd, wanneer men er 100 in vindt, zitten er vast nog veel meer in! De heer Lagerveld deelde nog mee, dat volgend jaar,ook de crocussen onder de keuringsdienst vallen en gaf de raad cm nu reeds een begin met opzuiveren te maken. Vooral in de blauwe soorten is nog heel wat te doen. Hierna sloot de voorzitter met een woord van dank deze goed bezochte vergadering. DIENSTREGELING N.V. TESO Werkdagen: Van Texel: 5,30; 7,45, 10,25; 12,55; 15,30; 18,00. Van Den Helder: 6,30; 9,20; 11,40; 14,10; 16,45; 19,30. Op Zon- en Alg. erk. Chr. Feestdagen Van Texel: 7,55; 11,45; 16,00; 18,15. Van Den Helder: 10,30; 13,10; 17 10; 19,30. IN 11 FLEURIGE TINTEN. MAT EN GLANZEND FEUILLETON: Door Tom Lodewijk van de Burgemeester 29. Hij keek naar de bruid, klein en ten ger, die met een kleur van opgewonden heid zich onderhield met moeder Koster, Rob drukte heel wat handen en hoorde veel namen. Hij maakte ook kennis met Rie's andere broer, de wasbaas uit Den Haag. Wat rustiger, een beetje zorge lijker ook dan Jaap. Hij zit stevig onder de plak, fluis terde Rie lachend en dat kon Rob ook v/el geloven, toen hij de wederhelft zag. Mevrouw Koster uit Den Haag vond het gezelschap maar zo zo, ze brouwde een beetje en zei telkens „aangenaam" en men kon goed merken dat zij gewend was in betere (te weten Haagse) krin gen te vertoeven. Eén dame werd Rob aangeduid als „een echte gangmaakster". Ze was vrij corpulent, gekleed in 'n jurk met vlam mende bloemenpatronen, waaruit zeer volle, rode armen staken. Ze droeg schoenen met heel hoge hakken en een vuurrode roos op haar weelderige boe zem. Ze was bijzonder kameraadschap pelijk met al de heren, die haar soms met een schertsende klap op haar om vangrijk heupwerk van hun goedkeuring en bewondering deden blijken. Rob keek er naar met grote ogen. Rie beet op haar lip. Ja, dat kon je verwachten, Jaap was niet zo kieskeurig op z'n gezelschap, een veel te goeie lobbes van een vent. Als je maar lol hebt, zei Jaap altijd. Vader Koster keek eens naar zijn doch ter en knipoogde moedgevend. De vrolijke dame, die Lien heette en de vrouw van de voorzitter van de Hen- gelclub bleek te zijn, stevende op het paar af. Zo meissie, zei ze tegen Rie, wat heb jij 'n knap knulletje opgescharreld? 't Is dat ik al vergeven ben, maar anders zetten wij samen vanavond de bloe metjes deres buiten, niet jong? Rob zag haar schitterende bruine ogen en haar hoge kleur, en constateerde dat de levenslustige Lien het feest al eerder begonnen was. Ik houd me maar bij mijn eigen af deling, glimlachte hij. Even gloeide er iets in de ogen van de andere, toen zei ze: Blijf jij maar zoet bij je meissie, hoor, de een traag, de ander graag! Ik heb haar toch niet beledigd? vroeg Rob. Je zoudt mij beledigd hebben als je anders had gedaan, antwoordde Rie. Ach jö, je moet zo denken, ieder heeft zo zijn eigen manier van feestvieren. Het is jouw manier niet en de mijne ook niet. Maar wanneer nou m'n eigen broer es. Sssst! suste hij haar, jij bent hier en dan is mij alles goed, en hij omklem de haar hand. Kijk ie lekker vrijen! kraaide Lien een eind verder op. Nou, dat belooft wat voor vanavond, hoor! Aller ogen waren nu op Rob en Rie gericht en hij voelde dat hij kleurde. Hij hoopte niet, dat de vrolijke Lien hem nog veel langer in het middelpunt van de aandacht zou plaatsen. Er kwam een heer binnen in een zwart pak met lang haar en een harmonica. Hij boog voor de bruigom, boog voor de bruid, boog voor de andere gasten en werd begret met 'n storm van applaus. Ha, die Kees! Meteen maar een moppie, Kees! Zorg voor de stemming! Eerst wat te drinken voor onze accordeonist! ordonneerde Lien, die de kunstenaar familiaar op de schouder klopte. Ik zal wel zorgen, dat je niet te kort komt, Keesie! Maar het kwam nog niet zo ver. Want eerst stond vader Koster op en sprak het bruidspaar toe, sober, bewogen, har telijk. Rob luisterde en was trots op zijn aanstaande schoonvader. Hij brengt het er keurig af, dacht hij, mijn eigen vader moest hem zo eens horenDe buurman zei een woordje, hartelijk met een grap er tussen door. De voorzitter van de Duivenspcrtvereniging „De Snelvlieger" prees Jaap als een trouw lid en grote duivenliefhebber en gaf hem een mooie postduif cadeau, een geschenk, dat Jaap blijkbaar buitengewoon verraste, want hij pompte aan de voorzitterlijke hand als een zwengel. En de secretaris van de Hengelsport zei, dat de voorzitter had gezegd, dat hij het maar moest doen want z'n keel was nog te droog, en bracht met dit opmerking meteen de aanwezigen in vrolijke stemming, want dat de voorzitter de blauwe knoop niet minde, was blijkbaar algemeen bekend. Jaap kreeg een mooie telescoophengel en de accordeonist vatte de algemene vreugde samen in een „Lang zal die le ven", dat uit volle borst werd meege zongen. Teen moest de bruidegom bedanken en dat deed hij nu niet bepaald met mooie woorden, maar recht uit het hart. Hij stotterde een beetje, onder de in vloed van al die emoties, en besloot uit eindelijk met zijn kleine vrouwtje voor 't front van het publiek eens een stevige pakkert te geven. Weer dreunde de har monica' en luid klonk het schone lied „Over vijf en twintig jaar, zal ik jou nog steeds beminnen!" Rob neuriede zo'n beetje mee en lachte eens tegen Rie. Het werd een groot feest. De stem ming kwam er steeds meer in. Er werd druk gedanst en de dikke Lien was niet van de dansvloer weg te slaan. Haar man bleef maar liever aan z'n tafeltje cm z'n droge keel te smeren, en keek vaag glimlachend naar z'n vrouw, die zichzelf en het gezelschap zo vermaakte. Er was een polonaise met de trek- piano voorop en Rob en Rie moesten naast en tegen elkaar in, onder uitge strekte armen door en zelf een erepoort vormend. Voorop liep de bruidegom, rood, glimmend en stralend en aan zijn arm het kleine bruidje. De stemming rees met het uur. Stoelendans! ordonneerde de dikke voorzittersvrouw en rappe handen zet ten de stoelen in het midden. De heren moesten er op gaan zitten en de dames zouden er om heen lopen. Telkens als de harmonica op hield schoten de dames gillend op de rij mannenknieën af en hielden zich krampachtig aan het sterke geslacht vast, als vreesden ze wreed van de stoelen te worden gerukt. Sommige dames waren daar heel sterk in en sloe gen haar armen om al wat man was. Rie was er al.heel gauw uit en Rob hoopte, dat hij ook al gauw verlost zou werden, want het was hem een beetje vreemd, om de paar minuten een ander vrouwmens op de knie te hebben. Er waren aardige meisjes bij maar ook dik ke moekes. Maar de schone Lien had het opperbevel en wist het zo uit te kienen, dat hij ten slotte helemaal alleen over bleef, en twee verhitte, hijgende vrou wen elk aan een kant van zijn stoel wachtten op het sein. Er zat een doos bonbons aan vast! Rob keek tersluiks naar zijn belaagsters. De ene was een struise bootwerkersvrouw, met lange benen en pientere ogen, die totnogtoe al len te glad af was geweest. De andere was Lien. De accordeonist haalde uit en langs de wanden gierden de toeschouwers, teen ze de beide vrouwen als katten om de brei, met voorzichtige stapjes zagen sluipen om de stoel, waarop Rob, een beetje ongelukkig nu hij weer zo in 't zoeklicht zat, zijn lot wachtte. Kees, de virtuoos, had er schik in en liet de da mes lopen' voor hun geld. Hij veinsde er 'n eind aan te maken, speelde toch weer door, en genoot zichtbaar van het komi sche schouwspel. Opeens, met een ge weldig accoord, haalde hij uit en het kla vier zweeg. Met een forse bons stortte Lien zich bovenop Rob, sloeg haar dikke armen om hem heen! Hoera! riep ze en in de wolken met haar succes, gaf ze hem een zoen op z'n mond. Hij trok z'n hoofd terug, haar adem rook naar bier. Ze stond op en keek hem met een paar hatende ogen aan. (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 4