i Groen JwarL-Jexels in het harL, R.K. St.. Jozefschool vierde zilveren jubileum De Nationale Herdenking op Woensdag 4 Mei a.s. Het feest te Den Hoorn Een half millioen gulden electrisch net met 67 voor uitbreiding reel en perc WRIGLEY ZATERDAG 30 APRIL 1955 69e JAARGANG No. 6935 TEXELSE^COURANT Uitgave N.V. v.h. Langevald de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 -Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1,95 p. kwart, -f- 20 ct. incasso. Adv. 8 c, p.mm. TAPTOE DOOR DEN HOORN Ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin zal het Fanfare corps D.E.K., hedenavond een taptoe houden door Den Hoorn. MACHTIG GELUID Op de avond van de 5de Mei zullen ruim 200 zangeressen en zangers, leden van verscheidene Texelse koren, ge steund door Texels Fanfare en D.E.K., in het Park liederen ten gehore brengen. Woensdagavond vond in de kerk aan de Binnenburg een repetitie plaats, die uit stekend slaagde. Zeker, op 2 Mei 1935 was er óók feest voor de R.K. Scho lieren, toen bestond het R.K. Onderwijs immers 25 jaar op Texel, maar toen heerste er 'n haast ongekend hevige cri sis. De lammeren - en vele R.K. scholieren waren en zijn kinderen van schapenboeren - brachten op de eerste markt van 1935 slechts f3,50 tot f6, op. Zo weinig hadden ze nog nooit voor hun wolvee gehad. De Texelse Courant schreef ,,Het was een zwarte dag voor de Texelse schapenhou der, die zijn arbeid zo slecht beloond zag en zich mismoe dig afvraagt, waar het op deze wijze met de teelt van het Texelse schaap heen moet" En toch feest, maar in be scheiden vorm, want - en dat geldt immers nog - voor feestvieren heb je geld nodig! De bloemetjes werden dit maal, in 1955, dan ook wat enthousiaster buiten gezet en alle kinderen konden nu wor den uitgenodigd tot het fees telijk ontbijt, dat Dinsdag ochtend in het „Casino" plaats vond. 314 Uitbundige kinde ren namen „er aan deel. Wij hebben de stapels, nee bérgen cadetjes en krentenbroodjes gezien, die in de keuken aan de lopende band voor de con sumptie gereed gemaakt wer den. Alsmede de enorme pot ten thee. Wij hebben tal van dames zien sjouwen of de ge zondheid van Texels Toe komst ervan afhang. Maar de dames niet alleen: Het Hoofd der school, de heer P. B. Ri- teco, kwam, geloven we, maar met een half gevulde maag van tafel, want ook hem za gen wij een enorme mand met broodjes torsen en tüürlijk hebben wij dat mo ment eventjes vereeuwigd! In 1935 was er óók een feestelijk ontbijt, maar toen enkel voor de kinde ren. van buiten Den Burg. Dat vond toen plaats in het Sint Janshuis. Onze camera richtten wij vervolgens op de grote, geheel gevulde zaal en ziet, dat de lens een bijenkorf van kleu ters observeerde. Ze zijn nauwelijks tellen. Na het eten bood een jeugd-deputatie namens alle kinderen aan het Schoolbf stuur een cadeau aan in de vorm van twee palmen, die het Sint Jozefbeeld, staande in de hal der school, zullen flan keren. Bij die aanbieding werd een aller aardigst gedicht voorgelezen en ook dat moment ziet U hierbij in beeld. BEJAARDEN-SOCIETEIT Naar wij vernemen zal de eerstvolgen de bijeenkomst, Woensdagmiddag a.s. - Dorpshuis, Nieuwstraat, Den Burg - een bijzonder feestelijk karakter dragen ter gelegenheid van de herdenking van de bevrijding. Het programma vermeldt o.a. filmvertoning en tractatie. Nu nog maar 'n scheut of 'n steek... Maar straks weet zich geen raad meer van de slopende Rhenmatische pijnen. Begin daarom vandaag de beproefde Kruschen kuur. De zes minerale zouten van Kruschen geven Uw bloedzuive rende organen nieuwe kracht en ener gie. Onzuiverheden in Uw bloed worden verdreven en daarmede de oorzaak van die ondragelijke rheumatiek- ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 1 Mei op om 5,12 uur en gaat onder om 8,04 uur. Maan: 6 Mei V.M.; 15 Mei L.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: 30 April 2,25 en 14,35; 1 Mei 3,55 en 15,55; 2 Mei 5,10 en 17.05; 3 Mei 6,10 en 18 15- 4 Mei 7,05 en 19,05; 5 Mei 7,45 en 19,45; 6 Mei 8,20 en 20,20; 7 Mei 8,50 en 20,55. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. CORRESPONDENTIE De inzender van „Tien jaar bevrijd' gelieve omgaand zijn naam en adres aan de redactie bekend te maken. S.V.O-nieuws De welpen en adspiranten verlor; beiden: welpen met 30 van Texel wel pen en adsp. met 20 van Texel b. Oosterend 2 verloor ook weer en wel met 41 van De Koog 2. De reden van al deze nederlagen wel hoofdzakelijk, dat er van elk elftal 2 a 3 spelers zonder afbericht wegblij ven. Als je geen zin hebt, zeg het dan. Jullie begrijpen, dat we nog liever jon gens opstellen, ook al zijn ze dan niet goed, v/aar we tenminste op rekenen kunnen. Morgen speelt het eerste tegen M.O.C. aanvang 1,30 uur. Het tweede en adsp. zijn vrij. Wie heeft lot no. 257 letter P (poppen- kamer)? Af te halen Peperstraat 29. In verband met het 20-jarig bestaan van -S.V. Oosterend wordt er op Zater dag 25 Juni een Adspirantendag gehou den. De deelnemende verenigingen krij gen hierover bericht. Tweede Pinksterdag vindt er op het terrein van S.V. Oosterend een Sportdag plaats. Deze wordt georganiseerd door de Texelse Sportraad. Nader bericht volgt. Leden van S.V.O., die met hun contri butie niet bij zijn, wordt de komende week een rekening aangeboden. In heel Nederland, en daarbuiten, waar Nederlanders wonen, zal men op Woensdag 4 Mei a.s. op de avond van de Nationale herdenking in gedachten stil staan bij de oorlogsjaren, die ons land volk zo veel ellende, zo veel moeilijk te vergeten leed hebben gebracht. Op Donderdag 5 Mei zal de 10-jarige bevrijding worden gevierd en daarvoor maken we ons op; de belangstelling hiervoor is gelukkig groot. Is het echter mogelijk aan de bevrijdingsfeesten deel nemen zonder eerst een stijlvolle her denking te hebben meegemaakt? Aan de bevrijding ging vooraf de strijd, de el lende, de ontbering en het door zo velen gebrachte offer. Zo zal ook nu aan de feestdag van 5 Mei een waardige her denking moeten voorafgaan, die ons al len, juist door de eenvoud, aanspreekt. Eén waren wij in de moeilijke jaren, één willen wij zijn in ons gedenken aan alles, wat aan de bevrijding voorafging. In de gang der plechtigheden op ons eiland zullen in vergelijking met andere jaren enkele wijzigingen worden ge bracht. Het beroep om deel te nemen aan de stille tochten of andere plechtigheden geldt ook nu weer ieder, die hiertoe in staat is. Laten toch zij, die daaraan niet kunnen deelnemen, zich niet opstellen op straat of voor de woningen. Mogen velen zich gedrongen gevoelen een bloemenhulde te brengen. A.an particulieren en instellingen wordt verzocht om 18 uur de vlag half stok uit te steken. Ook on Texel kan dit rrden een algemeen eren van de vele gevallenen. Laat men verder op het ge hele eiland de twee minuten stilte be trachten. De afzonderlijke plechtigheden zullen ongeveer zijn als volgt: Den Burg. Van 19,35 uur af luiden de klokken. De stoet stelt zich tegen 19,30 uur op de Groeneplaats op en vertrekt om 19,35 uur naar het voorlopig monu ment. Na de rondgang over het oorlogs kerkhof en de algemene begraafplaats cudt het klokgelui op en zullen twee minuten stilte worden betracht. Hierna speelt het Koninklijk Texels Fanfare corps een lied, waarna krans- en bloeni- legging volgt. Texels Fanfare besluit met een lied. Deelnemers aan de tocht en anderen worden verzocht opnieuw 'n stoet te vormen en hierin te gaan naar het kerkgebouw der Ned. Hervormde Gemeente aan de Binnenburg, alwaar een korte bijeenkomst zal worden ge houden. Door vertegenwoordigers van verschillende richtingen zal een kort herdenkingswoord worden gesproken; een of meerdere koren zullen voorts hierbij zingen. De Coeksdorp. Klokgelui van 19,45 uur af. Om 19,50 uur een gezamenlijke bij eenkomst in de Ned. Hervormde Kerk. Na afloop hiervan in de R.K. Kerk een dienst met gebeden voor de gevallenen. Den Hoorn. 19,40 uur klokgelui. Van beide einden vertrekt de stille stoet naar de begraafplaats, waar na het zwijgen an de klok twee minuten stilte worden betracht. De Fanfare zal met een lied besluiten. Oudeschild. Klokgelui van 19,45-20 u. In de R.K. Kerk wordt om 19,30 uur een kerkdienst gehouden met gebeden voor de gevallenen. Na het zwijgen van de klok twee minuten stilte. In de N.H. kerk komt men onder het klokgelui binnen; na het luiden twee minuten stilte, waarna zang van de. koren. De Koog. Om 19,45 uur een korte dienst in de Ned. Herv. Kerk, waarna zang van het koor. Oosterend. Klokgelui op 19,45 uur. Op stelling om 19,45 uur in de Julianastraat. Met „Excelsior" begeeft men zich naar het Plantsoen, waar door Ds Van der Zwaag een herdenkingswoord wordt ge sproken. Na declamatie wordt door Excelsior" gesloten. SYMPATHIEK GEBAAR VAN „G. S." Het college van B. en W. ont ving vorige maand van de zijde van Gedeputeerde Staten onzer Provincie een wel zeer aange naam schrijven: namelijk „de mededeling van het voornemen om, ingaande 1 Januari jl. het bedrag der jaarwedde van elk der wethouders onzer gemeente nader vast te stellen op f 2400, Hierbij werd overwogen, dat is uitgegaan van het standpunt, dat Texel op grond van bijzondere omstandigheden is ingedeeld in de groep van gemeenten met een inwonertal van 12.001 tot en met 14.000. Het verheugende is, dat B. en W. in deze salariskwestie, die al meer ter sprake was gekomen in de Raad, Gedeputeerde Staten geen enkele suggestie hadden Ge daan. Trouwens, wie had dit sympathieke gebaar nog ver wacht, nadat niet lang geleden G.S. afwijzend hadden beschikt op een verzoek van de Raad tot verhoging der genoemde jaar wedden. De verhoging is belang rijk, nl. van f 1750,— tot f 2400,— ——pii«mm i— ZE ZULLEN VERDWIJNEN Naar wij vernemen ligt het is de maken" van de bunkers, gelegen op het strand tussen paal 9 en 17. DE VOORMALIGE KOGER SCHOOL B. en W. stelden de Raad voor aan de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente van Ook Den Hoorn zal de Bevrijding met een groots feest vieren. Er zal o.a. een vliegtuig boven het dorp verschijnen, dat wimpels en sigaretten zal strooien. Hier volgt het volledige programma: Half negert gezamenlijke dankdienst. Half tien Jeugdappèl, vlaghijsen, sa menzang door schooljeugd. Hierna spe len voor de jeugd tot 16 jaar. Half twee Ringsteken voor iedereen b-ven de 16 jaar op de fiets. Daarna hin derniswedstrijd voor paren. Om kwart voor acht zal een vliegtuig van de AERO-Ypenburg 'n vijftal wim pels en pakjes sigaretten uitwerpen bo- en ons dorp. Het is de bedoeling de wimpels zo gauw mogelijk in te leveren in „Loodsmans Welvaren", waar de prij- :en bekend gemaakt worden. Na dit evenement volgt de ronde van Den Hoorn voer dames en vervolgens voor de heren met hardlopen. Om de spanning er in te houden zijn buiten de drie eerste prijzen nog een aantal prij zen beschikbaar, die op willekeurige nummers gegeven worden, b.v. op no. 7, I 12, 20 en 25. Dus ook de deelnemers die anders niet voor een prijs in aanmerking i komen, hebben toch een kans. Het feest wordt besloten met samen zang. S.V. Texel De volgende prijzen (fancy fair) kun nen worden afgehaald in Hotel De (rood), 55 groen en 608. Het aantal erwten in de fles bedroeg 387, dit aantal werd geraden door Gerda Kooy- man. De naam van de pop was Rob, ge raden door Bob Bakker, Jan van der Sterre en Mej. H. Berkenbosch, na lo- tin" was Jan v. d. Sterre de gelukkige. De prijzen bij het sjoelbakken werden mar wij vernemen ngnei ue - Graaf. drie gevallen oo de num- doelrng eind dezer maand of begin vol-mer_. 4 rQen 0n 608 He: gende maand te beginnen met het „klem -- jjiacome aer i\ea. nerv. uemeeiite van - -- - De Koog voor f 20.000 - te verkopen de Jjoor ^vanS.jp, "esker voormalige o.l. school aldaar met wo- i vaas, Mej. A. Daalder, - iv -f_tna1 cqc m9 cognac, F. v.d. Veen, fles limonadesiroop m^etSUgt in de bedoeling er een verenï- I J. S. Dijt, vaas. Verzoeke de prijzen gingsgebouw van te maken. j per omgaande af te halen. De electrificatie van practisch de laatste onrendabele gebieden van ons eiland ligt in het verschiet, nu men kan profiteren van de ruilverkavelings-faci- liteiten. De mogelijkheid bestaat in sa menwerking met de ruilverkavelings- autcriteiten een regeling tot stand te brengen, op grond waarvan de nog niet geélectrificeerde gebieden op Texel, voor zover gelegen in het ruilverkavelings- blok - in het algemeen dus de gehele ge meente, uitgezonderd E^erland op enkele percelen na - tegelijkertijd voor aan sluiting in aanmerking zouden kunnen komen. Er bestaat nl. een regeling vol gens welke de bedragen berekend wor den, welke door middel van de ruilver kavelingsrente ten laste van de betrok ken bedrijven komen. De resterende te korten kunnen niet onwaarschijnlijk voor het grootste deel worden gevonden uit voor rekening van het rijk komende subsidiebedragen. Op grond van zeer globale schattin gen moet worden aangenomen, dat met de uit te voeren werken een bedrag van re nd f 500.000,gemoeid zal zijn. On geveer 67 percelen zullen aan het net gekoppeld kunnen worden. De Raad van Commissarissen der N.V. Texels Electri- citeits Mij. heeft gemeend te kunnen in stemmen met een voorstel om uiterlijk 20 pet van genoemde kosten voor reke ning van het bedrijf der N.V. T.E.M. te nemen. B. en W. verklaarden van oor deel te zijn, dat het verantwoord is de T.E.M. een bedrag van rond f 100.000, te laten bijdragen. RESTAURATIE BEGONNEN Zondagavond heeft de Hervormde gemeente van Den Hoorn de laatste dienst gehouden in de kerk, welks res tauratie gaat beginnen. Het orgel en andere delen van de inventaris zijn reeds naar elders overgebracht: het or- gel zelf kreeg een plaats op de zolder van de voormalige kaasfabriek. De ge meente zal tijdens de restauratie, die minstens anderhalf jaar zal duren, bij eenkomen in de Doopsgezinde kerk te Den Hoorn. KAuW heerlijk - verfrissend zuivert mond en keel verhoogt uw werklust gewoonte ONDERWIJSNIEUWS Vandaag keren de twee 2de klassen van onze Landbouwhuishoudschool van een prachtige excursie naar het eiland terug: van Woensdag af zijn de leerlin gen nl. als gasten aanwezig geweest op het vormingscentrum „De Haaf", te Bergen. Zij hebben daar eni"e lezingen bijgewoond, handenarbeid verricht, volksdansen beoefend en volop genoten van het natuurschoon waaraan de om geving daar zo rijk is. De trip is zowel heen als terug per rijwiel gemaakt. Z-D.II.-nieuws ZDH-ALC, Abbekerk, is een matige ver toning geworden. Het verschil van spel van ons elftal bij vorige week was groot. Voor de rust ging het nog en wisten we met 20 voor te komen, maar nog voor de thee werd het 2—1. Daarna was A. sterker. Bij ons wilde het helemaal niet meer. A. maakte gelijk. In de laatste mi nuut kregen we een penalty: 32. Zondag uit een ander vaatje tappen, mannen, want dan gaat de strijd tegen Strandvogels. Fit aangetreden, hoor! Een overwinning houdt de spanning erin. Strandvogels 15 11 3 1 25 WSW 14 8 3 3 19 ZDH 14 8 2 4 18 Aanvang van de wedstrijd ZDH- Strandvogels is 13,30 uur. ZONDAGSDIENST DEN BURG DOKTER ELIAS (Ingaande Zaterdagavond 6 uur) BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 22 tot en met 28 April Geboren: Douwe Anne, zv Wiebe Steenstra en Akke Adema; Elisabeth Anna Maria, dv Albert W. Bakker en Pieternella Verberne. Ondertrouwd: Henricus P. de Porto en Marretje Witte; Willem Gieles en Hetty de Ruiter. Getrouwd: Pieter H. Kingma en Hen- drika J. Luchies. Overleden: Pieter Vlaming, oud 56 jr.; Grietje Vlaming, ev Vlaming, oud 81 jr.; Tetje Brouwer, wv Hermes, oud 69 jaar. Gevonden voorwerpen: want, damesglacé's, alpino, zakmes, bou gie, haarstrik, muts, portemonnaie met inhoud. EEN FRAAIE COLLECTIE Bezocht U reeds de Poppententoon- stelling, de fraaie collecte van H.M. de Koningin? Heden te Oosterend; Maan dag te Midden-EierlandDinsdag te De Coeksdorp; Woensdag te Zuid-Eierland en Zaterdag te Oudeschild. Geopend: 3,30-5 uur en 8-10 uur. De entree is bepaald op 50 ct, kinde ren in schoolverband 10 ct. De opbrengst is bestemd voor de Stichting 1940-1945. PUBLICATIE VAN DE CULTURELE RAAD Zaterdag 30 April Den Burg, taptoe Koninklijk Texels I Fanfarecorps. Oosterend, poppententoonstelling verza- j meling H.M. de Koningin ten bate van de Stichting 1940-1945. Maandag 2 Mei Den Burg, Casino, Mei-bijeenkomst Be- stuurdersbond N.V.V. en P. v.d. A. Midden-Eierland, poppententoonstelling, t.b.v. Stichting 1940-1945. Dinsdag 3 Mei De Coeksdorp, poppententoonstelling t.b.v. Stichting 1940-1945. Woensdag 4 Mei Zuid-Eierland, poppententoonstelling t.b.v. Stichting 1940-1945. Den Burg, Oudeschild, De Koog, Ooster end, De Coeksdorp, Den Hoorn, herden kingsbij eenkomsten. Donderdag 5 Mei Alle dorpen Viering bevrijdingsdag, (een samenvatting van de verschillende pro- gramma's zal in de courant van Woens dag worden opgenomen). Zaterdag 7 Mei Oudeschild, poppententoonstelling t.b.v. de Stichting 1940-1945. Den Burg, Dorpshuis, 8 uur. Bijeenkomst Jongerenver. „Nieuwe Koers". Spreker Engel Prins over zijn werkzaamheden in Amerika.

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 1