TRAFFIC Groen Tjmrtsjexeh in het harL.. -0 Texel werd tien jaar geleden bevrijd i De heer E. Noor dijk, Koninklijk onderscheiden De Texelse Gemeenteraad kwam bijeen Op reis WOENSDAG 4 MEI 1955 69e JAARGANG No. 6936 TEXELSE^COU RANT Uitgave N.V. v.h. Langevold de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 -Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652.-Abonn. pr. f 1,95 p. kwart, -f- 20 ct. incasso. Adv. 8 c. p.mm. 5 Mei 1945. „Een juichtoon stijgt uit nog altoos vrij èn gewapend rond. De alle borst, in steden en in dorpen. Wij Russen doken weer in hun schuilplaat- zijn bevrijd, wij zijn verlost. Het juk is sen terug. afgeworpen!" Aldus meldt de bulletin Maar dan: 11 Mei. De Dokter Wage- van de Texelse Courant. 5 Mei, maar op maker voert de eerste geallieerde mili- die datum en verscheidene dagen daar- tair aan: onze vroegere eilandgenoot na marcheerden nog Duitse troepen door de straten van Den Burg, langs versier de gevels en. onder erepoorten door, opgericht als een hulde en welkom aan de bevrijders. 8 Mei. De Oudeschilders rennen naar de haven, want „Ze ko men!" was er geroepen en iedereen wilde natuurlijk graag de aankomst van de ge allieerde (in dit geval Canadese) solda ten meemaken. Echter, het bleek loos alarm. Nu en dan klampte een onderge doken Rus een Texelaar aan met de vraag of de strijd al beëindigd was. „Ja, het is voorbij, maar de Duitsers lopen HERDENKING OP RUSSENBEGRAAFPLAATS Zoals telkenjare zal ook nu weer op de 4de Mei een herdenking der gevallen Georgiërs plaats vinden. Zowel namens de Sovjet-Russische Ambassade, Den Haag, als namens het Gemeentebestuur van Texel en het Mo nument-comité, als namens de Vereni ging Nederland-USSR zullen kransen worden gelegd. De plechtigheid heeft plaats na aankomst van de boot, die om 11,40 uur uit Den Helder vertrekt. KINDER-MEIFEEST Het Kinder-Meifeest van Partij van de Arbeid en N.V.V. kan zich in een steeds groeiende belangstelling verheu gen. Het Eigen Gebouw was Zondagmid dag geheel gevuld - ook kinderen van buiten Ou.deschild. Ze hebben genoten van „De afgeknipte vlechten", „De wan delende divan" en „Sneeuwwitje". Mevr. J. Koning-Bruin vertelde over het ontstaan en de betekenis van het Meifeest. In de pauze werden de kinderen ge- tracteerd op limonade en snoep. GROND IN ERFPACHT Van de TEM wenst de gemeente 2080 m2 a f 72,80 per jaar in erfpacht over te nemen. Dit perceel is bestemd voor bouw werkplaats en garage. De TEM krijgt in erfpacht 8 m2 a f 1,— per jaar voor plaatsing transformator te De Koog, naast het te bouwen brandspuithuisje De oude transformator moet worden vervangen. WEG ER MEE! Er zijn in onze gemeente nogal wat weningen die in vervallen staat verke ren. De inventarisatie van een en ander is in het kader der uit te voeren „Krot- opruiming" in volle gang. B. en W. stelden de Raad gisteren voor de volgende percelen onbewoonbaar te verklaren: Warmoesstraat 25, Den Burg; De Cocksdorp 161; Kerkplein 1 en West- straat 6, Oosterend, allen eigendom van de gemeente, en Nieuwstraat 43, Den Burg, eigendom van de heer A. Eelman, Kogerstraat 49, Den Burg. Deze woningen dienen te zijn ont ruimd uiterlijk binnen zes maanden na de dag, waarop de tijd tot voorziening tegen dit besluit is verstreken of dit be sluit in beroep is gehandhaafd. Siem de Waal C. Hzn., „Transvaals- Texelaar, ingedeeld bij de Brigade Prin ses Irene, is zo vlug als hij reizen kon, naar Den Helder gekomen en zie, de boot brengt hem na negen jaar afwezig heid van zijn geboortegrond weer op Texel terug. In glorievolle optocht gaat het per jeep naar Den Burg, waar in minder dan .qeen tijd honderden mensen bij het Raadhuis verzameld zijn. Waar nemend Burgemeester W. N. Kelder spreekt hem hartelijk toe, het Wilhelmus wordt aangeheven. Een ontroerend ogen blik. Even later een run op de Engelse sigaretten, die Siem bij emmers vol tus sen het publiek, zijn eilandgenoten, in strooit. Korte tijd later''verschijnen de Cana dezen. Ook hun wacht een glorieuze ont vangst met bloemen en vreugdekreten. Texel en zijn bewoners herkregen hun vrijheid. Tien jaar geleden. Vandaag herdenken wij hen, die voor onze vrijheid vielen. Morgen vieren wij de bevrijding, ons ten deel gevallen dank zij de moed en vastberaden wil de vijand van de demo cratie op de knieën te dwingen. BADHUIS MORGEN GESLOTEN Men verzoekt ons belanghebbenden er op te wijzen, dat het Badhuis morgen, Nationale Bevrijdingsdag, gesloten is. VISAFSLAG OUDESCHILD Aangevoerd van 11 tot en met 16 April 49 kg tong; 141 kg schar; 241 kg bot; 7 kg griet; 130 kg kabeljauw; 144 kg vis- puf; 3082 kg exportgarnalen; 1480 kg kokhanen. Aangevoerd van 18 tot en met 23 April 168 kg tong; 216 kg schar; 378 kg bot; 1 kg griet; 144 kg kabeljauw; 918 kg vis- puf; 1613 kg handelsgarnalen; 13.216 kg exportgarnalen; 1000 kg pufgarnalen; 210 kg krukels; 3460 kg kokhanen. DAMCLUB TEXEL Het damseizoen is dus weer gesloten. We kunnen evenwel terugzien op een mooie competitie en een goede slotavond. C. Dijker deelde de eer n.l. met S. van Hecrwaarden, waardoor beiden 12 dam mers te bekampen hadden. Voor de ove rige leden steeg de simultaan-seance hierdoor in waarde, doordat het verloop sneller was en men zijn tijd wel nodig had. Ook nu moest S. van Heerwaarden zijn meerdere erkennen in de clubkampioen. De uitslagen waren: C. Dijker tegen: J. Koorn 20; F. van Sambeek 20; C. Vinke 20; P. Bakker 1—1; A. Vinke 2—0; S. Ros 0—2; N. de Graaf 11; G. Dros 20; C. van Heer- waarden 11; Jn Stam 20' W. Boon 20; S. van Heerwaarden 02. Totaal 17—7. S. van Heerwaarden tegen: H. Gomes 11; Joh. D. Bakker 20; A. v.d. Slikke 11; J. Hooijberg 02; S. Bakker 02; Jos Vinke 11; C. P. Bur ger 2—0; P. W. Kooi 02; Jb Koorn 20; J. A. van Enst 20; J. Hillen 20; Jac. van Heerwaarden 11. Totaal 14—10. INGEZONDEN JONGENS EN MEISJES Dit stukje wordt nu eens speciaal voor jullie geschreven. En waarom? Wel, dat ga ik jullie meteen vertellen. Deze week heeft nl. twee belangrijke dagen, nl. de 4de en de 5de Mei. Over die 5de Mei behoef ik jullie niets meer te vertellen. Daar heb je op en buiten school al genoeg over gehoord. Ik wil het echter wel even hebben over de 4de Mei. Jullie weten allemaal wel dat op de avond van de 4e Mei de doden herdenking plaats vindt. Dat is dus geen feest. Eén ogenblik in een heel jaar staan we dan stil met onze gedachten bij al die mensen, die in de jaren 1940-1945 Toen de familie Noordijk Vrijdagmid- van het gemeentebestuur. De diverse dag ten Raadhuize ontboden werd, was colleges van B en W hebben bijna steeds M'OflCOn Vnfira zij zich volstrekt niet van een huldiging I bewust. Men had de heer Noordijk zelf wel bijzonder goed om de tuin geleid', i zijn aanwezigheid was gewenst in ver- band met de Vétérinair-Hygiënische Dienst. „O, over de nieuwe regeling!" had de heer Noordijk geconcludeerd. Maar toen hij de Raadszaal binnen kwam en behalve de Raad ook echtge note en zoon aantrof, ging hem een merkwaardig licht op Enfin, U heeft kunnen lezen, dat deze eilandgenoot door H.M. de Koningin benoemd is tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Burgemeester De Koning hun leven hebben gegeven voor ons land j wees op de activiteit, welke de heer of die door oorlogsgeweld om het leven zijn gekomen. Dat moment is voor heel wat mensen een verdrietig ogenblik. En voor alle mensen is het een ernstig ogen blik. Het is dan ook de bedoeling, dat alles open gestaan voor mijn wensen. Vooral het laatste en tegenwoordige college hebben mij steeds bij de uitvoering van mijn plannen willen steunen. Ook dank ik de gemeente-secretaris, de heer P. Beemsterboer, die mij steeds ter wille is geweest. Ik heb ook zeer veel steun on dervonden van de zijde der agrariërs. Steeds bestond er nauw contact met de diverse besturen op het gebied van land bouw en veeteelt. Zonder medewerking kan niets goeds tot stand komen. Het is misschien een hobby van mij geweest, maar bij de behartiging van de diverse zaken werd ik toch altijd gedreven in de wil tot het dienen van Texels belang. Het is 'n voorrecht hier als dierenarts te mogen werken op dit besloten gebied, maar tóch zou het bereikte succes ach terwege gebleven zijn, als ik de steun van de autoriteiten had moeten missen". AANGIFTE LEERLINGEN Noordijk heeft ontplooid op het gebied van de georganiseerde dierziektenbe- strijding en alles wat in verband staat met de vleeskeuring. In 1950 kreeg Texel een vrije markt en in 1951 werd het eiland vrij van de run- heel rustig toegaat en dat het eigenlijk der-t.b.c. verklaard. Voorts noemde zoveel mogelijk stil is. En nu gebeurt spreker de verdiensten van de heer Burgemeester en wethouders van Texel het iedere keer weer, dat er jongens en Noordijk als Hoofd van de Vétérinair- maken bekend, dat op 1 September a.s. meisjes zijn, die dit vergeten. Die roepen Hygiënische Dienst Texel, voorzitter van nieuwe leerlingen kunnen worden toe- en schreeuwen, of die naast de stoet de Ver. tot bestrijding van de Runder- gelaten tot de openbare lagere scholen gaan meelopen en soms lolletjes probe- t.b.c. en andere veeziekten, adviserend en de openbare school voor uitgebreid lid van de Ver. voor Noodslachting, Ver. voor K.I., adviserend bestuurslid van de Hollandsche Maatschappij van Land bouw, bestuurslid der Landbouw- en Landbouwhuishoudschool, bestuurslid van het Texels Museum én commissaris der N.V. TESO. „Het landbouwend deel ren te maken. Zullen we afspreken, dat we allemaal er aan meewerken, dat dit niet meer gebeurt? En dan nog iets. Ik zei het al Donderdag wordt het feest en groot feest ook. Jullie mogen dan de hele dag net zoveel plezier maken als je zelf wilt. En voor zover ik het weet zal er ook veel plezier zijn. In deze courant staat het hele programma. Bekijk het maar goed. Die 5de Mei wordt besloten met een taptoe. En over die taptoe wil ik jullie ock nog iets zeggen, want ik heb Zaterdag tot mijn grote schrik be merkt, dat er heel veel meisjes en jon gens waren, die rondhosten op de Groe- neplaats. Ze waren echt in een feest stemming. Dat laatste is natuurlijk hele maal niet erg. En als Donderdagavond na het concert in het Park, Texels Fanfare door Den Burg gaat, hos dan maar zo veel je wilt. Alleen bij de taptoe niet. D-^ar hoort het nu juist niet. De taptoe eindigt met het Wilhelmus, het is dus een eerbewijs aan Hare Majesteit. Dit Wilhelmus mag je v. spontaan mee- ;ingen. Zullen we dat ook afspreken. Tijdens de taptoe stilte en bij het Wil helmus zingt ieder mee. Meester V.d. Boomgaard. lager onderwijs in deze gemeente. Om te kunnen worden toegelaten tot een openbare lagere school moeten de kinderen vóór 1 October a.s. de leeftijd van zes jaren hebben bereikt; voor de. toelating tot de openbare school voor U.L.O. meet de zesde klasse der lagere der bevolking heeft in de eerste plaats school zijn doorlopen, van Uw bemoeiingen geprofiteerd en de De aangifte behoort te geschieden bij gehele bevolking kent de waarde van het betrokken hoofd der school in het Uw adviezen en activiteiten. In het Tijd- tijdvak van 9 tot en met 16 Mei 1955. schrift voor Diergeneeskunde las ik o.a.: Texel, 2 Mei 1955. onze collega Noordijk, die zich de Burgemeester en Wethouders van Texel meest all-round vétérinair ambtenaar in Nederland mag noemen...." Vervolgens maakte de burgemeester het Koninklijk Besluit bekend en spelde daarna de zil veren Draagmedaille, aangeboden door de gemeente Texel, op de borst. De heer Noordijk dankte H.M. de Ko ningin voor de hem verleende onder scheiding en de autoriteiten, die deze be noeming mogelijk gemaakt hebben. Spreker bedankte de burgemeester voor de woorde van hulde. „Maar, wanneer er iets tot stand is ge bracht is dat niet uitsluitend mijn werk geweest, maar dan wil ik in de eerste plaats wijzen op de grote medewerking DRIE-EN-DERTIG punten telde de agenda, welke onze Texelse Vroedschap Vrijdagmiddag ter behandeling werd aangeboden, maar zij had geen drie uur nodig om er zich doorheen te worstelen. Trouwens, van worstelen is helemaal geen sprake geweest en zelfs de belangrijke onderwerpen als uitbreiding elec- trificatie tot nagenoeg alle nog niet aangesloten percelen - ook wethouder Hin kan straks de petroleum-stallantaarn met Piet van Kasse meegeven - alsmede de verhoging van de jaarwedden der wethouders van f I75C,tot f 2400,werden als gesneden koek weggehapt. Diverse gemeenten in onze provincie zagen hun gemeenteraden over die jaarweddenverh ging juist nogal in heftig dispuut ge wikkeld Uit een en ander blijkt, dat onze vroedschap de wethouders deze verhoging gaarne gunt en redelijk acht, terwijl uit het stilzwijgend accoord gaan met het voorstel tot verdere electrificatie van ons eiland de vooruitstre vendheid van ons Gemeentebestuur geconcludeerd mag worden. Toen de voorzitter, burgemeester C. ding van het aantal vergunningen moge- de Koning, de vergadering opende, ble ken drie raadsleden afwezig: mevr. G. Vrijdag-Keijser en de heren J. Daalder en F. L. de Grave. De feilloos gestopte sigaret met de volle Virginia smaak De voorzitter deelde mede, dat de ge meente in 't gelijk is gesteld, inzake het Proces Bults, voormalig Dir. van Hui ze „Irene". „Van een beroeps-procedure hebben wij niets gehoord". Onder de ingekomen stukken bevond dch een verzoek van de heer Vermeulen. 'Jroentenhandelaar te Oudeschild, om venters van de Overkant te weren. H:j motiveerde dit ender andere door op te merken, dat hij een prijzige vergunning moest kopen om zich te kunnen vestigen. De voorzitter zei, dat de gemeente geen verordening rijk is, welke inwilliging van het verzoek zou rechtvaardigen. Vervolgens werd door de bode de r.embüs te voorschijn gehaald, waarop do Raad de heer M. C. de Gorter tot lid van de Cnmmisie tot wering van school verzuim koos als opvolger van de heer M. L. Kempenaar. De heer W. J. Zijm, Directeur van .Casino", gunt zijn klantenkring gaarne het beste van het beste maar hoe slaag je daarin zonder het plaatje „Vol ledige Vergunning" aan de gevel? De naam van de heer Zijm is sinds 1948 ge plaatst op de lijst van candidaat-ver- gunninghouders. Op die lijst staan voorts nog de heren C. van der Werf, De Slufter, 1950, P. Swarthof, Den Burg, 1951, Alb. Backer, Oudeschild, 1951 en S. Nota, Dé Cocksdorp, 1955. „Het toegeno men alcoholverbruik in ons land geeft mijn ambtsgenoot, de minister van So ciale Zaken, de vrijheid Uw aandacht te vragen voor de mogelijkheid van verla ging van de maxima als middel tot het tegengaan van misbruik. Het zal U dui delijk zijn, dat eventuele voorstellen tot verhoging op zeer gewichtige gronden gebaseerd moeten zijn om voor inwilli ging in aanmerking te kunnen komen". Aldus de minister van binnenlandse za ken. B. en W. merkten op, dat ook met het oog op de uitbreiding van het vreem delingenverkeer geen kans op uitbrei- C. DE KONING, Burgemeester P. BEEMSTERBOER. Secretaris VERTROKKEN PERSONEN Pieter C. N. Keijzer, van Gravenstraat 5 naar Ubbergen, Hengstdal 3; Goukje T. Witte, van Gravenstraat 24 naar Hoorn, Merensstraat 6; Christoph A. Dekker, van Oudeschild 117 naar. Koog a.d. Zaan, Bosjesstraat 9; Jan Brienesse van B 192 naar Nieuw Zeeland, met gez. Maria L. Haarsma, van E 101 naar Am sterdam, Rooseveltlaan 107; Josephina M. Lodders van Molenstraat 48 naar Rotterdam, Bern Gewinstraat 28b; Hein- rich Westerdijk, van Schoolstraat 19, Oosterend, naar Winterswijk, Ratum E 84, met gezin; Hans E. Wempe, van H 131 naar Noordwijk, Q. v. Uffordstraat 69; Huibert van Eerden, van Wever straat 49 naar Voorburg, van Lughten- burgstraat 43. INGEKOMEN PERSONEN Anthonius A. Ganzevles, van Hilver sum, Soestdijkerstraatweg 149 naar De Koog 18 en echtgen.; Douwe S. Bakker, van Rotterdam, Jul. van Stolberglaan 53b naar Kogerweg 26; Achile L. Fruij- tier, van Zoetermeer. J. L. van Rijweg 3 naar C 8, met gezin; Francina M. van der Heijden, van Asten, Peel 7 naar B 187. AANSLUITING OP DE WATERLEIDING De Nutsbouwstichting heeft de ge meente verzocht om een aanvullend voorschct van f4800,voor aansluiting van de zes woningen aan de Singel te Oudeschild op de waterleiding; f 8100, voor achterstallig onderhoud plus aan sluiting op de waterleiding voor zes wo ningen aan het Schilderend en f 6800, voor het blok van vijf aldaar, voor de- lijk is. Trouwens, sinds 1946 werden hier 10 hctelvergunningen verleend, d.w.z. voor de verkoop van sterke drank aan ingeschreven logeergasten. Door de Raad werd in 1925 voor Den Burg een wijk- maximum van 5 volledige vergunningen vastgesteld, aanwezig zijn echter 7 ver gunningen. B en W meenden daarom tot afwijzing van het verzoek te moeten ad- j zelfde voorzieningen. Alle woningen wil viseren. De Raad ging daarmee accoord, men van wastafels en closetpotten voor- waarbij de heer Merkx echter wilde aan- zien. getekend zien te hebben tegengestemd. Vaststelling van een zomerwoningen- verordening. {Zie straks in dit blad uit- j voerig artikel). De heer Beumkes, PvdA.: i „Deze verordening brengt m.i. ontzetten- de financiële kosten met zich mee voor j veie mensen, die proberen er wat bij te verdienen door het verhuren van hun wening. Immers, een stenen gebouwtje laten zetten kost gauw een paar duizend gulden. Kunt U die datum van 1 Jan. niet verschuiven naar 1 Mei? De heer S. Keijser, WD, vroeg zich af of de verordening niet tot gevolg zou kunnen hebben, dat óók de bijgebouw tjes straks verhuurd worden De heer J. Vlaming, A.R., was het in hoofdzaak met de heer Beumkes eens. Hij zag nl. jaarlijks terugkerende lasten ten bedrage van f 250,„In het goed koper genre iets bereiken". Goed, maar gaat dit juist niet de andere kant op? Wij moeten velen tegen zichzelf be schermen, maar ik zie er een probleem mee opkomen. De heer Wassenaar, PvdA.: „Wij moe ten dit in de eerste plaats zien als een soepel hanteren van onze bouwverorde ning. Men kan nu een zomerhuisje krij gen met minimale afmetingen. Voorheen was men aan officiële maten gebonden. Nu wordt het mogelijk van een bijkeu ken met enige kosten een geschikte zo merwoning te maken. Iets anders wordt het voor de bestaande zomerwoningen. Als die opgeruimd zouden worden en daarvoor stenen gebouwtjes in de plaats zouden komen, zou dat hoge kosten met s v_/ zich brengen, maar ik geloof, dat B. en haalcl hij de V. VI exel (Vervolg pagina 4) Agent voor Texel: C. K0QIJMAN, Den Burg, Tel. 3. TEXELSE MARKT Aangevoerd 2 Mei 1955 7 koeien 575725; 11 pinken 200—300; 32 biggen 4250; 77 nuchtere kalveren 27—55. dan Uw spoorkaartje ge-

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 1