9 roen /wa in het harL, Pinksterblom op Texel Ook de tweede dag Muziekconcours uitstekend geslaagd Koninklijk Texels Fanfarecorps behaalde twee eerste prijzen 0\ De opstand der Georgiërs op Texel WOENSDAG 25 MEI 1955 69e JAARGANG No. «42 TEXELSE^COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeve^d de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 -Tel. 11 Verschijnt Woensdag» en Zaterdag». Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. -Abonn. pr. f 1,95 p. kwart. 4- 20 ct. incasso. Adv. 8 c, p.mm. „Wij komen op hoger niveau: ik heb alle punten, welke de Jury Donderdag heeft toegekend, bij elkaar opgeteld en vervolgens door het aantal deelnemende verenigingen van de Eerste Concoursdag gedeeld en kwam toen aan 286 punten, wat dus per vereniging precies een eer ste prijs betekent!" Aldus de heer J. Dammes, Voorzitter van de Westfriesche Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen tijdens de tweede officiële ontvangst, Zondagmiddag om twaalf uur ten Raad- huize. „Vorig jaar waren wij over alle verenigingen gerekend nog net niet aan een eerste prijs toe! Ik hoop dat de deel nemende corpsen vandaag eveneens zulk een prachtig resultaat zullen weten te bewerkstelligen. Maar daar zal dan ook voor gewerkt en gestudeerd moeten wor den tot en met. Anders komen wij ei niet, ja, dan zal er achteruitgang ont staan. Slechts door ijverig repeteren, zo wel thuis als in clubverband kan men zijn doel bereiken". Nu, geachte voorzitter, wij hebben de püntenlijst van Zondag ingezien en mo gen constateren, dat Uw hoop in vervul ling is gegaan: 286 punten, als wij naar boven mogen afronden. Ons Koninklijk Texels Fanfarecorps heeft een eerste prijs behaald met 297 punten. Van harte gefeliciteerd, man nen. Dit is dus voor het eerst een eerste prijs in de Ere-Afdeling geworden. Bo vendien verwierven jullie een eerste prijs in de Mars wedstrijd met 102 pun ten, aan 96 hadden jullie er genoeg ge had. Ook dat zat dus heel rustig. De officiële opening werd door vele genodigden bijgewoond. Burgemeester De Koning vertelde het een en ander van het bloeiende muziekleven, ook in de kleine plaatsen van ons eiland. Reeds lang is Texel trouwe beoefenaars van fanfaremuziek rijk. Wij herinneren b.v. maar aan de eveneens glorievolle tijd, waarin de heer Joh. Dol van 1935-1938 de scepter zwaaide. Hij bracht hen tot aan de Ere-Afdeling toe. Daarna kwam de mobilisatie: de oorlog volgde. En nu is het oude corps weer in zijn volle kracht. Burgemeester De Koning wees er op, dat Texel de muziek een goed hart toedraagt en steeds tot medewerking be reid is. Dat gaf ook de moed tot het in troduceren van het Philharmonisch Or kest, dat vorig jaar Juni zeer grote be langstelling trok en Donderdag 2 Juni, volgende week dus reeds, voor de twee de maal in de kerk aan de Binnenburg hoopt op te treden. En zo was de muzieknis ook Zondag wederom het brandpunt van dit grootse muziekfeest, dat wederom twaalf corp sen, zowel harmonie als fanfare, in" de arena bracht. De Jury werd wederom gevormd door de heren Henri Verhaar, L. Th. Jansen en A Bijlsma, allen uit Den Haag. Van half twee tot half acht en van negen tot elf hebben zij het ge- bodene beluisterd en beoordeeld. Zij hebben vele goede dingen mogen consta teren, wat uit de toebedeelde punten blijke. De uitslag: Hier volgt de uitslag van de tweede concoursdag: Derde afdeling Fanfare: „Nieuw Leven", Schellinkhout, 3de prijs, 21-9 punten; Eerste afdeling Harmonie: „Kunstzin", Julianadorp, 2de prijs, 257 punten; Eerste afdeling Fanfare: Fanfarecorps „Zijpe", 't Zand, 2de prijs, 264 punten; Afdeling Uitmuntendheid Fanfare „Oefe ning Kweekt Kennis", Oostwoud, 1ste prijs, 309 pnt., ere-wedstrijd 140 pnt; „De Verwachting", Avenhorn, 1ste prijs 312 pnt., ere-wedstrijd 126 pnt; „Excel sior", Andijk, 1ste prijs, 302 pnt., ere- wedstrijd 138 pnt; „Ons Genoegen", Wij- denes, 1ste prijs, 298 pnt, ere-wedstrijd 126 pnt; „Door Wilskracht Saamge- bracht", Venhuizen, 2de prijs, 258 pnt; Ere-afdeling Fanfare: „Willen is Kun nen-', Lutjebroek, 2de prijs, 280 pnt; „Koninklijke Harmonie", Hippolythus- hoef, 1ste prijs, 318 pnt, ere-wedstrijd 144 pnt; „Koninklijk Texels Fanfare corps, Den Burg, 1ste prijs, 297 pnt, ere- wedstrijd 100 pnt; Vaandel-afdeling Fanfare: „De Herle ving", Zwaag, 1ste prijs met lof, 338 pnt., ere-wedstrijd 154 pnt. De eerste prijs van de Ere-wedstrijd was dus voor „De Herleving", uit Zwaag, 2de werd „West-Frisia", uit Twisk, dat Donderdag 146 punten ver wierf, en derde de „Koninklijke Harmo nie" uit Hippolythushoef. De dagprijs was Donderdag voor West-Frisia, nu voor Herleving. Het Koninklijk Texels Fanfarecorps bracht het in de ere-wed strijd minder ver dan enkele uren tevo ren tijdens de concert-wedstrijd. Dat laat zich verklaren!! Texels Fanfarecorps een eerste prijs. Na de drukte, welke de viering der Be vrijding met zich bracht hadden ze daar niet zo erg vast op durven rekenen. Mis schien hebben VIOS en DEK dat even min gedaan. Gelukkig kunnen wij het volledig eens zijn met de heer Elsenaar, die in „Musica" onder de titel „Concert of Concours?" betoogde: het muzikale peil van een corps wordt niet bepaald door de op een concours behaalde prijs, maar- door de programma's, die het laat ste jaar op de concerten werden ge speeld. De taak van een muziekcorps ligt niet op het concoursterrein, maar be staat uit het geven van goede concerten voor de burgerij. Dat daarnaast zo nu en dan eens aan een concours wordt deelge nomen is uitstekend. Men schiet dan in zijn taak ten aanzien van de burgerij niet te kort en het is een prachtige con trole-middel om te zien of men in die jaren wel vooruit is gegaan. Bovendien stimuleert het tot extra studie". En dan adviseert hij nog: „Neem het ook niet te zwaar als de begeerde eerste prijs niet behaald is, en wees niet jaloers op een corps, dat wel zo gelukkig was, maar bedenk, dat er voor Uw corps belangrij ker dingen zijn dan dat. Ga U toeleggen op het geven van mooie concerten, dat geeft op den duur meer voldoening. In het concours zelf ligt het kwaad niet, dat is integendeel van tijd tot tijd heel nut tig, maar het kwaad zit in wat van het concours gemaakt wordt. De fout zit ook niet in het behalen van een eerste prijs, maar in de te absolute waarde die daaraan wordt toegekend. Die waarde is niet zo hoog, als men vaak denkt, de waarde van het geven van goede con certen ligt hoger. Met dit alles wil ik na tuurlijk niets ten nadele van de concour sen zeggen, maar ze moeten nimmer doel worden en mogen slechts middel tot het doel zijn. Er wordt zo vaak voorbijge zien dat het corps er in de eerste plaats is voor het bevredigen van de behoefte aan muziek van de burgerij die het corps in stand houdt en het stimuleren van die behoefte. In een kleinere plaats kan het zelfs zó zijn, dat het muziekcorps daarvoor van even grote betekenis is als een beroepscorps voor de grote. Daarom meet op de concerten het beste gegeven worden waartoe het corps in staat is". Agent voor Texel: G. KOOIJMAN, Oen Burg, TeS. 3. REISCLUB ZUID-EIERLAND Naar wij vernemen is Reisclub Zuid- Eierland voornemens op 31 Mei en 1 Juni een tocht door ons land te maken. Te Wageningen zal worden overnacht. BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel vestigen er nogmaals na drukkelijk de aandacht op, dat het ver boden is te bouwen zonder schriftelijke bouwvergunning, in afwijking van de bij de bouwvergunning behorende tekenin gen of in strijd met de in de bouwver gunning gestelde voorwaarden. Bij enkele overtredingen, welke de laatste tijd werden geconstateerd, wer den de overtreders alsnog in de gelegen heid gesteld een vergunning aan te vra gen of het bouwwerk in overeenstem ming met de goedgekeurde plannen te brengen, alvorens verdere maatregelen genomen werden. In het vervolg zal bij het constateren van een overtreding echter direct proces verbaal worden opgemaakt, zowel tegen de eigenaar van het bouwwerk als tegen de aannemers(s) en de architect, indien deze laatste -met het dagelijks toezicht op het bouwwerk belast is. Texel, 20 Mei 1955. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, C. DE KONING De Secretaris, P. BEEMSTERBOER VERTROKKEN PERSONEN Willem C. Ruijs, van Groeneplaats 11 naar Amsterdam, van Baerlestraat 61; Jan Visser, van Weverstr. 100 naar Am sterdam, Jan de Louterstraat 83 met gez. Arie van Bruggen, van Schilderend 65 naar Den Helder, Javastraat 44 met gez, Achile L. Fruijtier, van C 8 naar Urk, wijk 4 no. 39 met gez.; Petrus H. van de Wetering, van O 151 naar Canada; Wil lem Wilschut, van H 111 naar Brits Oost Afrika; Jan Trap, van O 3 naar Austra lië; Maria van der Beek, van C 58 naar Petten; Geertje Ellen, van Peperstraat 31 naar Drachten, Leeuwerikstraat 86 Jelle de Jong, van De Koog 3 naar Dan- tumadeel, Zwaagwesteinde, Verl. Sta- tionsstr., en echtgen; Frouwtje G. Keijser van Waalderstr. 1 naar Haarlem, Uit den Boscbstraat 12; Martje Bremer, van Weststraat 29, Oosterend naar Heemste de, Achterweg 5.. INGEKOMEN PERSONEN Dirk Broer, van Rotterdam, Noordsingel 66b naar Den Burg, Westerweg 1 en echtgen.; Roel van der Heide, van West- dongeradeel, Holwerd 495 naar C 119 met gezin; Geertje J. F. H. Krijt, van Diepenveen, Borgele 70 naar Koger- straat 17. KIPKAR OVER TENEN De heer J. Molenaar, Huize „Netty", De Koog, werd bij ruilverkavelingswerk zaamheden door een kipkar aangereden en aan de voet verwond. WAPEN VAN TEXEL De heer D. Dros, Den Burg, heeft de muzieknis van het Park verrijkt met 'n zeer oud wapenbord. Dit ornament heeft jarenlang geprijkt aan de pui van het sigarenmagazijn aan de Stenenplaats - waar thans Dros' Magazijn is gevestigd. De tand des tijds had het nogal te pak ken gehad, maar de heer A. Smidt, lid van het Kon. Texels Fanfare, heeft het in oude luister hersteld. reis <Un Cw spoorkaartje ge- h aal d bij de VVV..Texel HERIJK VAN MATEN EN GEWICHTEN Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel maken bekend, dat voor deze gemeente de herijk der maten en gewichten zal plaats hebben: Te Oudeschild in het Eigen Gebouw: voor Oudeschild op 6 Juni 1955 van 13.00 - 17.00 uur en op 7 Juni 1955 van 9.00 12.00 uur en van 13.00 - 14.00 uur. Te De Cocksdorp in de o.l. school: voor De Cocksdorp op 8 Juni 1955 van 9,30 - 10,30 uur. Te Oosterend in de voormalige o.l. school: Voor Oosterend op 8 Juni 1955 van 13,30 - 14,30 uur. Voor Oost en De Waal op 8 Juni 1955 van 14,30 - 15,30 uur. Te Den Burg in de voormalige lagere landbouwschool in de Nieuwstraat: Voor Den Burg op 9 Juni 1955 van 9,00 - 12,00 uur en van 13,00 - 17,00 uur; op 10 Juni van 9.00 - 10,30 uur. Voor Den Hoorn op 10 Juni 1955 van 10,30 - 11,30 uur. Voor De Koog op 10 Juni 1955 van 11,30 - 12,30 uur. Voorts brengen zij ter algemene kennis: 1. dat de maten en gewichten schoon, droog en roestvrij moeten worden aan geboden om onderzocht te kunnen wor den; dat ijzeren maten van binnen en van buiten geverfd dienen te zijn, koperen gewichten afgewassen en ook de gaten gereinigd; dat ijzeren gewichten niet gepotlood mogen zijn, doch roestvrij moeten zijn gemaakt en daarna ingewre ven met gekookte lijnolie; 2. dat de maten en gewichten vóór 1 October 1956 gestempeld moeten zijn met de letter W en dat er, bij verzuim of verhindering om van de zitting gebruik te maken, nog gelegenheid bestaat ma ten en gewichten te laten herijken aan het IJkkantoor te Amsterdam, Brou wersgracht 276 A (geopend iedere Maan dag, Dinsdag en Woensdag, uitgezonderd Christelijke en nationale feestdagen, van 9-12 en 13—16 uur); 3. dat de maten en gewichten, welke zijn gestempeld met het afkeuringsmerk, j niet in winkels enz. mogen worden te ruggebracht; 4. dat ten bate van 's Rijks schatkist betaald moet worden voor het onderzoek der maten en gewichten {keurloon) en voor het justeren der gewichten (justeer- loon) 5. dat de milligramgewichten niet op de herijkzitting, maar alleen aan het ijk- kantoor herijkt kunnen worden. (De ge zegelde enveloppe, afgegeven bij de vo rige verificatie, moet met de gewichten franco per post worden opgezonden, daar de gewichten anders aan de eisen, gesteld voor de nieuwe, moeten voldoen, terwijl een postbewijs tot een bedrag, overeenkomende met de som van 20 cent, voor elk gewicht moet zijn ingesloten. Dit bedrag kan ook op postrekening no. 507438 van IJkkantoor Amsterdam, Brouwersgracht 276 worden gestort). Texel, 20 Mei 1955. Burgemeester en Wethouders van Texel De Burgemeester, C. DE KONING De Secretaris, P. BEEMSTERBOER Willem, de jongste zoon van den ou den Thomas, naauwelijks twaalf jaren oud, was beschuldigd een voorwerp van zilver, door eene „pinksterblom" verlo ren, gevonden en zich toegeëigend te hebben, en was op deze beschuldiging eerst door „Koen Kalf" naar -den Burg en daarna naar Alkmaar vervoerd, waar heden deze zaak gediend had. Tot regt verstand van deze beschuldiging is het noodig, dat we een oogenblik bij een Texelsch volksgebruik stilstaan. 't Is Zaturdag voor pinkster, in de Texelsche volkstaal en ook op andere plaatsen in Noordholland „luilak" ge- heeten. Dat is voor de jeugd aldaar een heerlijk feest, waarop men zich reeds dagen heeft voorbereid. Een wed strijd heeft er aan den morgen van dien dag plaats, om vroeg, zeer vroeg op te staan en ongelukkig hij, die niet op een bepaald uur, zich op straat, bij zijne „kornuiten" bevindt, hij is, later ko mende, den geheele dag, het voorwerp van kwinkslagen en spotternij. De gewoonte bij de jeugd van het allerminst beschaafde deel der bevolking, om aller hande afzigtelijke voorwerpen, waarvan men zich dagen te voren van de plaats der aanwezigheid heeft vergewist, aan de deuren te hangen van die bewoners, welke naar het oordeel dier lieve jeugd, zich te lang door den slaap laten boeijen, is, dank zij eenige meerdere oplettend heid van de zijde des bestuurs, langza merhand verdrongen, ofschoon menig knaap, nog daartoe de lust bekruipt en zijne kans waarneemt, dit ongestraft te deen. Maar we spraken van voorbe reiding tot dit feest. Dit heeft vooral plaats bij de meisjes. Een aantal, veelal niet minder dan tien of twaalf, meestal leerende op den zelfden naai winkel, doen reeds Donderdag of Vrij dag eenen rondgang, langs al de huizen van het dorp. „Blief je wat te geve voor de pinksterblom?" wordt niet zel den in koor, somtijds door de daartoe be noemde woordvoerster alleen aan iedere huisdeur, die familiaar geopend wordt, geroepen. Zelden wordt dit verzoete geweigerd; want goud of zilver moet het zijn.. Voorwerpen, behoorende tot de „Kap", als: gouden en zilveren „oor- iezers, heerneelde, kapspelde" of grana ten en bloedkoralen kettingen, „gouwen bagge", hetwelk overgezet zijnde is: oorbellen of hangers, gouden broches, zilveren vorken, lepels en lepeltjes, knipbeursjes, theezeefjes, suiker strooiers, in één woord, al wat maar goud of zilver is, is gading. Al deze voorwerpen worden zorgvuldig in eene mand gepakt en de oudste of meestver- trouwde wordt belast om dezen schat te dragen, terwijl door ieder der leensters wordt aanbevolen, om er toch voorzigtig mede om te gaan. Wordt bij exceptie, door iemand geweigerd eenig voorwerp ter leen af te staan, dan is zij in 't oog der jeugd eene Kniert", ja sommigen ontzien zich niet de weigerende, dit toe te voegen. Na den rondgang worden deze voor werpen ter bewaring toevertrouwd aan ,Trienkje Gerolof" of eenige andere naaivrouw, die zich belast heeft de In 1867 verscheen bij L. E. Bosch Zoon, Utrecht, het boekj» „Texelsche Vertellingen" door D. Dekker. Ter gelegenheid van het komen de Pinksterfeest, dat voorheen werd ingeleid met de viering van de Pinksterblom, ontlenen wij het volgende aan Dekker's Ver tellingen, welke ongeveer een eeuw geleden uit zijn pen kwa men: „pinksterblom" te kleeden. In blijde verwachting op de dingen die komen zullen, begeeft zich de jeugd ter ruste, en 't is geen wonder, dat zij met die gedachte inslapende, op den morgen van „luilak" vroeg bij de hand is. Bij keuze der meerderheid wordt be paald wie eigenlijk de „pinksterblom" zal zijn en dit uitgemaakt zijnde, wordt zoodanig kind, na in 't feestelijk gewaad gestoken te zijn, zoo smakeloos begoud en bezilverd, dat ge u bezwaarlijk iets bespottelijkers kunt voorstellen. Verbeeldt U, een meisje, een kind met een gouden oorijzer van een volwassen mensch, en zulk een aantal gouden haar naalden, als er maar met mogelijkheid geplaatst kunnen, worden, zoodat het kinderhoofd er totaal door bedekt is; zoo vele bloedkoralen en granaten ket tingen met sloten als hals en armen slechts kunnen bevatten; op rug, borst, aan de zijden, zoovele gouden en zilveren voorwerpen, als men slechts kan aanbrengen en de „pinksterblom" is gereed, wanneer nog eene groote tasch, welke dient, om de giften te bergen, is aangebragt. De trein zet zich in beweging; al de andere meisjes begeleiden de „pinkster- blom", vooral ook „om te, kieke dat ze nies verliest." Van huis tot huis klinkt het nu weder; „Blief je ders te kieke na de pinkster blom?" en ieder bewondert den smake- loozen opschik waarmeê 't kind getooid is en geeft ten slotte eene gift, in de daartoe bestemde tasch of grooten knip- beugel. Die giften worden vlijtig ver zameld en moeten dienen om de kosten te bestrijden van den op den tweeden pinksterdag te houden „pinksterkriek", dat is: „pret met sukelaad .en krente- böljes". De jongens mogen er aan deel nemen, tegen eene bijdrage, gelijkstaande met het aandeel der meisjes in de ontvangene giften. MOEDERS OPGELET! CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Heden, Woensdag Consultatieureau De taxi's en moeders van buiten Den Burg worden verwacht van 34 uur. Moeders van Den Burg van 45 uur. Tevens inenten, aanvang 1 uur. Aan al degenen, die zo vriendelijk zijn geweest mij foto's, kaarten, docomenten enz. ter beschikking te stellen - zulks naar aanleiding van mijn oproep in dit blad - ben ik zeker dank verschuldigd. Want deze documenten hebben mij toch een ander beeld over de opstand gege ven, dan ik mij daarvan aanvankelijk gevormd had en dat men in hoofdzaak zal kennen uit mijn verslag, dat onder de titel „Tragedie op Texel" reeds kort na de capitulatie is verschenen. Zoals ik eerder heb medegedeeld heb ik mij geruime tijd beziggehouden met de vertaling uit het Georgisch van het verslag dat door een Russisch beroeps- historicus over het onderwerp is versche nen. Bij deze vertaling is het mij allengs duidelijk geworden, dat vele Georgiërs, die de opstand overleefden, in hun va derland zijn teruggekeerd. Maar even zeer werd het mij duidelijk, dat sommige overlevenden niet werd toegestaan naar hun geboortegrond terug te gaan. Degenen onder de lezers, die aanwezig zijn geweest bij het vertrek van de over levenden van de haven in Oudeschild, zullen zich herinneren, dat o.m. de offi cier Melikia daar het laatste appèl af nam. Het Georgische boekje noemt zelfs de naam van deze officier niet. Evenmin wordt er de naam in vermeld van de Ge orgiër Basilius Indscha, Oberleutnant en voor de Duitsers chef van het Georgische bataljon. Juist uit de hierboven vermel de documenten is mij duidelijk gewor den, dat Indscha reeds in 1937 in Parijs vertoefde. Hij zal daar behoord hebben tot de kring van Russische uitgeweke nen, die trachtten samen te zweren tegen de Unie van Socialistische Sowjet-Repu- blieken. Het ligt in de rede, dat de Duit sers hem het commando van het batal jon opdroegen. Het is echter alleszins verklaarbaar, dat in het bijzonder vele overtuigd-communistische Georgiërs het met de politieke strevingen van Indscha niet eens waren. Indscha is op Texel aan zijn einde gekomen. Een aantal papieren en documenten, die hij in zijn bezit had, deed een lezer mij toekomen. Het inte resseert mij in hoge mate om van Texel se ooggetuigen te mogen vernemen of deze Indscha met hen heeft gesproken ea of zij mij omtrent de mens Indscha na- der zouden kunnen inlichten. Hetzelfde I geldt voor de officier Melikia. Kan een I lezer mij inlichten op welk deel van l Texel Melikia zijn mannen heeft aange voerd? Tenslotte ben ik geïnteresseerd in de Georgiër Giwi Antidze, die geduren- j de de opstand tot taak had een ver- sterkt punt bij De Waal in te nemen. Ook met inlichtingen - welke dan ook - omtrent deze opstandige zou ik mij verplicht gevoelen. Het zal de lezers wellicht interesseren, dat het Georgische boekje over de op stand in het algemeen met grote lof over de Texelse bevolking spreekt. De schrij- ver is echter meer ingenomen met de j hulp, die in de persoonlijke sfeer werd verleend dan met de militaire bijstand. Hij achtte het een grote fout, dat niet de gehele bevolking in de strijd tegen de Duitsers ingezet werd. Uiteraard geef j ik slechts weer wat ik heb gelezen! i Naarmate mijn onderzoek vordert, i kom ik voor meer raadsels te staan. Van harte hoop ik daarom dat men nog eens zal willen nagaan of men mij met foto's, getypte of geschreven brieven, kaarten e.d. van dienst zou kunnen zijn. De heer i Van Wijk, p.a. Boekhandel „Parkstraat" i zal alles gaarne in ontvangst nemen en ik garandeer teruggave na gebruik, j Voor het ontvangen van mondelinge ge- gevens zal ik de Zaterdag vóór Pinkste- 1 ren op Texel vertoeven. J. A. VAN DER VLIS

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 1