Cjroen r^warL-J~exelin het n 1 iH n Eens bezat De Cocksdorp een haven met grote bedrijvigheid Thans is „durp het eenzaamste plekje van Texel De toeristen is dit echter best naar de zin Het waterleidingnet groeit gestaag Zeer geslaagde politie-wedstrijden De 48-jarige wachtmeester G.P .v.d.Berg volbracht veldloop met glans WOENSDAG 1 JUNI 1955 69e JAARGANG No. 6944 TEXELSE® COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld <S de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 -Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boeren], Bank. Postgiro 652.-Abonn. pr. f 1,95 p kwart. 20 ct. incasso. Adv. 8 c. p.mm. Onze eilandgenoten moesten Zondags minder rondjes lopen en méér profiteren van de vrije tijd. Zij zouden dan - slechts bij voorbeeld - eens op de (brom-) fiets kunnen stappen en dwars door de groenende akkers van polder Eijerland naar Texels eenzaamst gelegen dorp kunnen gaan. Maar niet naar „durp" - De Cocksdorp - alleen: óók zouden zij de dijk moeten beklimmen om te genieten van het machtige schouwspel ten Noorden van het punt, waar Texel ophoudt. Op een heldere dag kan men altijd de rode boerderij van boer Cupido op Vlieland zien liggen, alsmede de trillende duinen en het donkere koepeltje, waarop Vlieland's vuurtoren is gebouwd. Ook kan men vandaar het vogelleven goed volgen, want de gevederde vrienden hebben het veel te druk met voedselen om zich de vraag te stellen of die wandelaar daar geen snode dingen in zijn schild voert. U kunt U bovendien een slag om draaien en de Rogsloot in het vizier nemen. Dit water wordt ook door vele vogels verkoren. Twee smalle stenen trapjes leiden naar de kruin van de dijk, waar op madeliefjes tussen 't weelderig opgeschoten gras pronken. Scholek sters gaan hevig te keer. Misschien ruzie om een bijzonder vette pier? Rustiger nemen de vier vletjes het leven op: ze liggen als het ware te dromen. Maar.in-" tussen tóch stevig aan het anker, want dit lief lijke water kan ook an dere vorm aannemen. Momenteel is de water stand 48 cm. beneden N.A.P.; de schaal reikt tot 2,30 boven N.A.P., maar de zee heeft al enige malen kans gezien nog hoger te komen. Dan dreigt er gevaar. Voorlopig behoeven wij geen kwaad te duchten, nu er nog vier zo mermaanden voor de boeg liggen. Het haventje van De Cocksdorp is feitc-lijk niet meer dan een grote fuik, waarin je een of ander zeemonster zou ■kunnen vangen. De afvoerbuis van net nlectrische gemaal, aan de voet van de dijk, aan de kant van de polder, heeft wel. wat weg van de griezelig grove romp van een zeeslang uit de oertijd. Intussen heeft het er alle schijn van, dat wij ook op dit punt weer een oertijd gaan beleven, ach, hoe lang is het al weer geleden, dat hier tientallen sche pen aan en af voeren? Straks zal er enigermate bedrijvigheid te constateren zijn, als de passagiers- pleziervaartuigjes over de Waddenzee naar en van Vlieland gaan stevenen. Dat zit te komen: op een der fuikarmen lag een stapel dennenpalen, alsmede een partijtje takkenbossen. Die worden van daag of morgen in de zee geplant - niet dat De Cocksdorpers op die manier aan meer bos willen komen, maar enkel om een weg door de doolhof van stromen ■en zandbuiten te banen. Het eenzaamste Als ge er even de moeite voor neemt, zit ge binnen een kwartiertje op hoeve „Zeeburg". „De eenzaamste boerderij van ons eiland, ,Jan!" „Tegenwoordig anders niet!" zegt de heer Van -Striem op het ogenblik wer ken er een kleine zestig Texelaars en overkanters aan de verzwaring van de dijk. Kijk, daar in de hoek, waar de hijs kraan staat". Heel ver - want de Eendrachtpolder is uitgestrekter dan U denkt - zien wij inderdaad, enige groepjes werklieden in actie. U weet, dat deze dijk zowel in 1953 als vorig jaar er gedücht van langs .gekregen heeft. Het aantal gaten was kaast niet te tellen. De Ballast Maat schappij uit Amsterdam zal de dijk nu "verhogen èn verbreden. Vóór de herfst stormen kunnen losbreken hopen ze ge- Bij de dijk, die polder Eijerland tegen het water van het Eierlandse Gat beschermt. reed te zijn. Texelaars, eigen mensen en een ploeg van 25 man uit Drachten, die bij particulieren te Oosterend en omge ving zijn ondergebracht zullen hier vele wekenlang in de weer zijn. Er moet dan ook heel wat gebeuren. Waarvoor trou wens rond zes ton is uitgetrokken! „De gaten sloegen op plaatsen, waar de glooiing onverdedigd was. De be schoeiing loopt vanaf „Zeeburg" tot waar de Grote Schorren beginnen. Dat deel had tijdens de December-stormen nagenoeg geen last. In 1953 werd echter wèl schade aangericht op plekken, waar de beschoeiing lager was. De dijk zal twee meter breder worden en de polder tussen „Zeeburg" en de Grote Schorren twee meter smaller, want de verbreding geschiedt daar aan de binnenkant, op andere punten zal de dijk nl. aan de buitenkant verzwaard worden. Het dijk- gedeelte, -gelegen tegenover De Cocks dorp is reeds zwaarder en zal slechtts 40 kalme tred aan de binnenkant van de zeedijk huistoe: bij mooi, warm weer zouden zij ongetwijfeld over de dijk- kruin getippeld hebben. Enfin, het is pas. eind Mei. De gastvrijheid der Cocksdorpers groot. Je wordt daar altijd spontaan aan de nodige gegevens geholpen en dat niet alleen: je behoeft werkelijk niet naar De Hoop of de Nieuwe Aanleg om een geurig kop koffie-met-koek te kun nen nuttigen!! „De steiger van Oost was er nog niet in de dagen, waarnaar U informeert" Zo werd ons verzekerd door een bejaar de Durper, die evenals wij ook meer malen gehoord heeft van die tijd, waar in tachtig tot honderd schepen regelma tig het haventje van de Cocksdorp aan deden. Wel honderd schelpenvissers, mitsgaders andere schepen, die graan, bieten, grint e.d. vervoerden, vonden eens ligging voor de Cocksdorp. Toen tertijd kende het haventje nog geen be tonnen wallen: oudere Cocksdorpers hebben de takkenbos-afscheiding nog best gekend. Met stenen verzwaard. De beschoeiing kwam veel later. „De paling wilde nogal graag in die takken wegkruipen en je had ze dan ook nooit zo erg gemakkelijk boven gepoerd" Later gingen die kleine schelpenvis sers zich toeleggen op de vangst van kokkels. De schelpen zelf haalden zij van de Schelpenbank, achter de toren. De schelpenvissers werd door de komst van de schelpenzuigers de das om gedaan. „De Bornrif", „De Volharding", „De Neptunus", bekende namen voor oudere dorpsgenoten. Die schelpen zaten dicht onder de kust van de Vliehors. „Dertig jaar geleden" - zo zegt ons een Cocksdorper van middelbare leeftijd - „had je hier nog een mastenbos: er lagen kleine klippers en tjalken. Scheepjes van 100-200 ton, die de schelpen ver voerden, welke door de zuigers naar bo ven waren gehaald. De goeie tijd van „Hannes" In die dagen was er dus heel wat meer bedrijvigheid aan de Cocksdorp dan te genwoordig. Want de schelpenzuigers en de bemanning van de schelpenver voerders, plachten gedurende het week end in het dorp zelt te vertoeven. De bemanning kwam er provianderen enz. Hannes Zuidema - nog altijd actief - ging in die dagen met zijn bootje de schepen langs. „Uw kruidenier aan boord". Het waren meestal zeilschepen, die te rekenen hadden met het feit, dat zij wel eens langer buitengaats moesten blijven liggen dan hun lief was. In 1835 werd polder Eierland inge dijkt. Boerderijen verrezen. Er werd ge oogst. Alle producten werden via het ha ventje van De Cocksdorp vervoerd. Daar konden drie schepen tegelijk aanleggen. Er waren er wel elf. Door de aanleg van de steiger van Oost nam de drukte na tuurlijk af, vooral toen naderhand de wegen verbeterd werden. Later ging het snelvervoer een woordje meespreken, OCkSDORP „IJs en weder dienende" zal Texel dit najaar op het plaatselijke net van het waterleidingbedrijf worden aangesloten. Het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noordholland stelde ons in het be zit van bijgaande illustraties: boven een schets van het aan de Hollewalsweg bij Den Burg in aanbouw zijnde Pompsta tion en rechts de plattegrond van het leidingnet, zoals zich dat over nagenoeg geheel ons eiland zal uitstrekken. DIENSTREGELING N.V. TESO o Ingaande 22 Mei t.m. 1 October 1955 Op Werkdagen: Van Texel: 5,30 7,45 8,55§ 10,25 11,45§ 12,55 15,30 16,25§ 18,05 Van Den Helder: 6,30 9,20 10,25§ 11,40 13,00§ 14,10 16,45 18,05§ 19,30 Op Zon- en Alg. erk. Chr. feestdagen: Van Texel: 7,55 10,25 13,55§ 16,00 18,25 20,30f Van Den Helder: 9,20 11,30 14,55§ 17,20 19,30 21,30f Verklaring der tekens-: is van 15 Juli t.m. 20 Augustus 1955 t is van 3 Juli t.m. 28 Augustus 1955 De Cocksdorp heeft 'n bijzonder vriendelijke entree! cm breder worden. De dijk van de Een drachtpolder zal men zestig cm hoger maken, wat als afdoende wordt be schouwd. Het zand zal uit twee putten, gelegen in de polder, gewonnen worden. Wijlen de heer Loman, die van 1888-1897 dijkgraaf van Polder Eijerland was. Heeft men de Eierlandse Dijk beklom men, dan valt de aanwezigheid van tas sen stenen op. Er staan hier ook zo wei nig gebouwen! Hier zal een woning her rijzen, het woonhuis, waaruit de familie J. Schaatsenberg in Februari 1953 hals over kop moest vluchten en dat daarna door de golven verpulverd werd. In December zouden ze juist met de herbouw beginnen. De natuur gaat voort Intussen wordt het laat in de middag. Weer komen wij langs het gemaal en nog steeds staat het op non-actief. Blijkbaar is er in de polder geen overtollig water. Er is trouwens ook al geen overtollige warmte te bespeuren en het verwondert me dan ook, dat tóch overal het graan en andere gewassen in zulke frissen tint te voorschijn kunnen komen. De slanke iepen van Durp durven hun bladeren ook nog niet ver te ontvouwen en twee vissers, die een mooi zootje dikke bot gevangen hebben, wandelen in zodat toen alle producten via Oudeschild afgezet werden. Het haventje van De Cocksdorp is er nimmer een van groot se allure geweest: de schepen werden gehandicapt door een tekort aan water, zodat ze maar gedeeltelijk geladen kon den worden: In Oudeschild werd de rest van de vracht toegevoegd. De klei nere scheepjes van De Cocksdorp vulden ze daar nl. aan. De schepen voerden stenen en keislag voor de verharding der polderwegen te Oudeschild aan, waar ze door kleinere vaartuigen gelost werden, die de vracht naar De Cocksdorp brachten. Het grint werd op de z.g. Steile Bank gewonnen. Die ligt achter de Waaldersluis. In De Cocksdorp is tegenwoordig niet zoveel meer te koop, maar uit één oog punt is dat wel prettig: de mensen die het van het vreemdelingenverkeer moe ten hebben, verlangen helemaal niet naar drukte en bedrijvigheid. Zij hopen, dat de status maar blijft zoals hij nu is en dan nemen ze de winterstormen, die toch nog kwaad genoeg doen, best op de koop toe, want zij vertrouwen erop, dat al het land, dat in de loop der jaren door de stromen van het Eierlandse Gat werd verzwolgen, successievelijk teruggegeven zal worden. In ieder geval zouden zij dat hoogst sportief, ja, niet meer dan billijk vinden! Lang ligt de tijd al weer achter ons, dat de dorpsveldwachter aan twee eisen moest voldoen: het bezit van een forse snor en het meevoeren van een indruk wekkend sabel. In de Dennen hebben wij Vrijdagmiddag aan de voet van de Fonteinsnol wel vijftig tot zestig leden van de rijkspolitie waargenomen, maar niet één snor èn niet één sabel. Wij heb ben zelfs geen revolver kunnen bespeu ren. Die hadden ze daar trouwens ook helemaal niet nodig. Ze hadden voldoen de aan een gezonde, getrainde body, want de samenkomst geschiedde naar aanleiding van de jaarlijkse politie- sportdag, georganiseerd door het district Alkmaar. De veldlopen resp. in klasse A, B en C hielden een parcours in van 3200 meter, nogmaals 3200 meter en 2000 meter. Door bos en duin en na afloop zou er volop gelegenheid zijn van de vermoeiienissen uit te rusten in hotel Bosch en Duin, waar inmiddels een aan tal vroege gasten acte de présence gaven. Burgemeester C. de Koning was ook ditmaal aanwezig en voorts merkten wij majoor C. S. van Kuik, districtscomman dant op en niet te vergeten adjudant Waterdrinker, voorzitter van de Alk- maarse Politiesportvereniging. In een lange trainingsbroek ontdekten wij sportinstructeur Teunius, die naar Doe- tinchem gaat verhuizen en door instruc teur B. J. Kuiper zal worden opgevolgd. Of eigenlijk reeds is opgevolgd, want er schort nog het een en ander wegens het landelijk merkbare woningprobleem. Er is uitstekend gelopen, ofschoon er deze middag geen records gekraakt wer den. Een faire, sportieve strijd, die veel van de deelnemers vergde, want de paadjes zijn rul en langs de hardere ber men lagen talloze hoopjes ruigte ver spreid Jong en oud nam deel. De oudste lo per was onze vroegere eilandgenoot de heer G. P. van der Berg, oud-postcom- mandant te De Koog, thans te Pettén, die er reeds 48 lentes op heeft zitten, maar de zware route toch glansrijk vol bracht. De uitslag werd: A: Tot de leeftijd van 33 jaar: 1. J. L. Dingier 13.53.9 (oud- eilandgenoot), 2. W. B. van Luit 14.8.3, 3. M. J. Schuffelen 14.16. en 4 onze ei- landgenoot W. J. van der Meer 14.44 (en nu training, wachtmeester!!). Klasse B: tot 40 jaar: 1. J. Koopman 13.32.1; 2. W. Mellema 13.48, 3. B. J. Kuiper 14.11.1. Klasse C. boven de 40: 1. P. Plas 8.5.0, 2. A. Bloemsma 8.5.28, 3. J. Bakker 9.49. Vervolgens werd aan de weg naar het Westerslag een volleyball-wedstrijd ge speeld. Een alleraardigste match, die de nodige verrassingen bracht. In Bosch en Duin werden door majoor Van Kuik de prijzen uitgereikt, nadat eerst het woord gevoerd was door ad judant Waterdrinker, die terecht van 'n traditie - voor de zesde maal in de Wes- termient - en een hoogtijdag gewaagde. De dag is tot in de puntjes geslaagd en kenmerkte zich weer door een faire strijd. Ook wij, als .toeschouwers, hebben ten volle genoten. Het goede verloop is in de eerste plaats te danken aan de volle medewerking van majoor Van Kuik. Daarnaast is het ons een grote eer, dat U, burgemeester, steeds door uw aanwezigheid Uw belangstelling voor dit gebeuren aan de dag legt. Dat werkt stimulerend. De adjudant dankte voorts de diverse schenkers van prijzen. Wat is, zo zei hij, een wedstrijd, waaraan geen prijzen ver bonden zijn! Jammer, dat onze sport instructeur naar elders vertrekt, want hij gaf zich steeds met zijn gehele per soonlijkheid aan deze mooie taak. Te vens richtte spreker een woord van wel kom tot de nieuwe instructeur, de heer Kuiper. Last but not least bedankte hij opperwachtmeester J. Gulmans voor de keurige regeling. Voordat majoor Van Kuik de prijzen uitreikte gaf hij zijn voldoening te ken nen over het zo prachtig slagen van deze sportdag. De grote deelname - en alle maal leden, behorend tot district Alk maar, had hem gefrappeerd. Meer dan veertig deelnemers, terwijl toch velen vooruit weten, dat zij niet als triompha- tor de finish zullen passeren!! Spreker de bewonderde vooral het doorzettingsver- mogen van de oude garde. Er was geen enkele uitvaller. Majoor Van Kuik be sloot met de wens, dat hij deze sportdag nog vele jaren zou mogen kunnen bij wonen. De wisselbeker ging dit jaar naar wachtmeester J. L. Dingier. Burgemeester C. de Koning besloot met een „Tot ziens, weet, dat U hier altijd welkom zijt!" over rulle zandpaadjes WANNEER IS HET POSTKANTOOR TE DEN BURG OPEN? Dagelijks van 8.30-12.30, van 2-4 en van 5-7 uur. Zaterdags van 8.30-1. Voor telegraaf en telefoon Zaterdags bovendien van 2-4 en van 5-7 uur. Zondags. Alleen voor te^graaf en tele foon van 8-9 uur. POSTKANTOOR DE KOOG Het Postkantoor is geopend: 's Morgens van 9,30 tot 10,30 uur, 's mid dags van 14 tot 15 uur en 's avonds van 19 tot 20 uur. Hotel- en Pensionhouder doen goed dit even uit te knippen ten behoeve van hun gasten.

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 1