Ifc: Schoolvoetbal Toekans kregen een nieuw tehuis ÜH Op reis O De man uit Chicago „Avifauna's" tientallen toekans hebben een nieuw, modern tehuis gekregen. Speciaal voor de vijf toekansoorten en de drie soorten aracaria's (kleine toekans) bouwde men in het vogelpark te Alphen a.d. Rijn 'n alleraardigst eigen verblijf. Dezer dagen verhuisden de toekans - die de naam „Avifauna" over de hele we reld brachten - naar hun nieuwe huis» waarin zij zich al heel spoedig wonder wel bleken thuis te voelen. Een oud-Texelaar vond in zijn archief het volgende gedicht: Op het Houwlijk van de Eersame PIETER HASSING, Jongman met de Eerbare CORNELIA WILKES, Jongedogter In den Egt vereenigt den 8 April 1781 op Texel. 't Was in de Lentetijd, dat Burgers ende Boeren, Door 't Engels oorlogsvuur de snaphaan moeste voeren, Ook ieder op sijn beurt te wagte moeste gaan, op duyn en ook op strand, als schildwagt aldaar staan, of eenige Oorlog Schip of Cotter wilde stranden. Ons Eijland onvoorsien en Burgers aan te Randen,. Maar nu hoord men van vree, og of de Heer dat gav. En nam door zijn gena, die Geesel van ons af; opdat gerustelijk een ieder mogte leven, En die is Trouwsgezind hem daar toe mogt begeven, Met Liefd en eenigheijd te worden saam een Paar, Als hier nu sal geschien, God zegene dan haar. In 't Jaar van tagtig een, en zeventien hondert samen, Dat Pietje en Cnelia dit Houlijk saam beramen, Te treden in den Egt, te woonen in 't groot Huijs, Des Polders Hoornenburg om daar te komen Tuijs. Van daar sij konnen zien al schepen op I de Rhee, Aan d'andre zij Bouwland, veel Beesten en Wolvee, Leeft daar in Vroolijkheijd te saam en zonder Zorgen, Dog voor al vergenoegd van 's avonds tot de morgen, Te nemen ook vermaak in haar soet eensaam Leven, En vlijtig in U doen, voorts is het mij om 't Even. Wij zijn dan nu vergaard, wijl dit Paar is vereerd, In haar vereende staat, ons vrindschap ook vermeerd, En vreugd heeft nu zijn plaats, de druk moet in de ban, Nu soo wat vroolijkheijd behoord ook ieder Man, Weldoen en vroolijk zijn heeft Salomon gepresen, En wel op sulk een Feest, soo moet men Lustig wesen, Weest droevig bij een Lijk en vreugdig bij De Wijn, Mij dunkt, dat ieder seyd 't behoord alzoo te zijn. De vrolijkheijd vermengd met eerbaar kuyse deugde, Bepereld geest en Feest en overguld de vreugde. 't Zijn Lovers aan de Krans van dees eerwaarde Bruyt. Geen Trom voegd bij 't gezang nog zei aan de Luyt, Te schreijen opeen feest, te dansen bij een Doode. Te spotten met de Ziekt, dat heeft Natuur verboden, Des Schickt u na de tijd, houd wyselijk de maat, De Cananeessche Feest heeft treurigheijd versmaad. Het Water wierd daar wijn om vreugde te vermeeren, Door toedoen van die geen, die was de Heer der Heeren. Sijn eerste Wondertoon, als hij nog was op aard, Die selve hoop ik us in dees Feest vergaard. Hij met zijn zegen wil dit lieve paar bekroone, Dat altijd vreugd en vreed mag in haar herte woonen. En nimmer nijd of strijd haar sinnen en verdele, Dit wensch ik Bruydegom u met u Bruijt Cornele, Genoode die dit leest of hebbet hoore lezen, Op zulk een wenschen moet een ommeganger wesen, Bezegeld metterhand, bevestigd met de mond, Het glaasje dat moet uyt, wel schoontjes tot de grond. Nu aldus 't Gebeurde dat een man die tuys was komen eten, En aan sijn schrale dis was moede neergezeten, Soo heeft sijn vrouw hem een Kop boone toegedoud. De man die at, maar, zeijd, de boone die zijn Koud. Men soude immer die ten minsten warm make, De Kost die soude dan te helvte beter smake. In sulken koude weer, zij sey wat seg jij daar, Jou luye leckertand, de boone die sijn gaar. De man, die wierd gewaar, hoe op dat pas de noot-lag, Want hij kreeg een gesigt, de drie bijna een doodslag. Dies Gosen Ganse bloed verbaasd en seer verschrikt, Heeft teugen heug en meug, de boonen ingeslikt, En keiskaud lang van tand en gaat ver noegd sig toonen, En seyde Lieve Wijf, ik mag wel Koude boone. Dat denk ik ook sey sy, met handen in de zij, Dus eet de boone Koud, dan heb je vreed met Fij. Mij dunkt, het hoort zoo niet, moet niet de man de man sijn? De vrouw moet sijn de Vrouw, en Keetje moet geen Piet sijn. De een moet des anders Last, getrouwlijk onder schrage. En alle ramp en leed geduldig helpen dragen. Men hoopt zulks niet van uw, d'een neemt sijn post vanwaar. En d'ander doet alsoo, gewenst dan zij het Paar, Neemt samen Uw vermaak, vernoegt u soo te leven, Met vlijt in al U doen; voorts is 't mij om 't even. (Vervolg op pagina 2) WANNEER IS HET POSTKANTOOR TE OEN BURG OPEN? Dagelijks van 8.30-12.30, van 2-4 en van 5-7 uur. Zaterdags van 8.30-1. Voor telegraaf en telefoon Zaterdags bovendien van 2-4 en van 5-7 uur. Zondags. Alleen voor te1 «graaf en tele foon van 8-9 uur. BIM EN BAM De beertjes hebben 'n prach tige wip gemaakt, een plank over een grote steen. Op en neer gaan ze, het lijkt wel 'n echte speeltuin. Pietje Schild pad vindt het reusachtig om er naar te kijken, al kan hij zelf natuurlijk niet mee doen. Als Bim en Bam zo een poos je prettig hebben gespeeld, wie komen daar aan? Jumbo en Betsy Nijlpaard, want die zijn tegenwoordig dikke vrienden. Ze willen natuurlijk meedoen. Ze duwen Bim en Bam van de wip af, wat na tuurlijk erg stout is, want het is de wip van de beertjes, en dan gaat Betsy aan het ene eind en Jumbo aan de andere kant, terwijl Piet Schildpad angstig toekijkt. Dat gaat na tuurlijk nooit goed. En ja hoor, ze staan nog geen secon de op de wip, of: krak, krak, daar breekt de plank. Bim en Bam gieren van het lachen. a charge. Wellicht ongewild valt dan een helder licht op de uiterste consequentie van 't priesterschap: de biechtvader beladen met de schuld van de biechteling. De auteur heeft - het had ook anders kun nen lopen - gewild, dat pater Logan werd vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs en dat de moordenaar toch aan zijn trekken komt. Zodoende krijgt de film een bevredigend slot, dat de men sen met de gewenste opluchting naar huis laat gaan. Nederlands nieuws O.a. Nieuwe brug over de Maas bij Gennep; Roode Kruis-boottochten voor invaliden; Valggetjesdag in de haring havens; Internationale motor- en zij- spanraces op het circuit van Zandvoort; Het Europese Tweelingen-congres in Wereldnieuws Oirschot; Nieuws uit Nieuw-Guinea. O.a. De Belgische Congo begroet zijn Koning; Amusementspark in Londen geopend; Proefvaart van de „Nautilus"; Europees concours-hip pique te Windsor; De Grand Prix d'Automobile te Monte- Carlo. dan Uw spoorkaartje ge- haald bij de V.V.V. „Texel" U De eerste ronde is achter de rug en alle jongens hebben als paarden ge zwoegd om voor hun school de beste resultaten te behalen. Hier volgen de uitslagen: Groep A, terrein S.V. Texel: OLS Den Burg 1-De Waal 40 OLS Den Burg 2-De Cocksdorp 05 De Waal-De Cocksdorp 04 OLS Den Burg 1-OLS Den Burg 2 90 Aangezien De Cocksdorp en Den Burg 1 beide vier winstpunten hebben, zijn ze zeker van een plaats in de finale. Groep B, terrein Tex. Boys: R.K. Den Burg-Den Hoorn 11 De Koog-Oosterend 10 Oudeschild-Den Hoorn 04 RK Den Burg-Oosterend 40 De Koog-Oudeschild 02 In deze afdeling is nog geen enkele beslissing gevallen. Wel hebben Den Hoorn en RK Den Burg de beste papie ren. Jongens, tot a.s. Zaterdag! B. Programma voor a.s. Zaterdag: Terrein S.V. Texel: 3.00-3.30 OLS Den Burg 2-De Waal scheidsrechter de heer Zwart 3.30-4.00 OLS Den Burg 1-De Cocksdorp scheidsrechter de heer Snoeij Terrein Texelse Boys: 2.30-3.00 RKS Den Burg-De Koog scheidsrechter de heer Gottschal 3.00-3.30 Den Hoorn-Oosterend scheidsrechter de heer Riteco 3.30-4.00 Oudeschild-RKS Den Burg scheidsrechter de heer Onstenk 4.00-4.30 Den Hoorn-De Koog scheidsrechter de heer Kleve 4.30-5.00 Oosterend-Oudeschild scheidsrechter de heer Riteco Zaterdag 18 Juni vindt de finale plaats op het Texel-veld. De vier best- geplaatste ploegen bekampen dan elkaar om de prijzen. Tex. Boys De laatste wedstrijd van Boys 1 in deze competitie is in een nederlaag ge ëindigd. Geel Zwart was op bezoek en wist deze wedstrijd met 32 te winnen. De aftrap werd door Geel Zwart ge- nomen en reeds spoedig bleek, dat beide partijen tegen elkaar opwogen. Het spel van Geel Zwart was iets beter, doch het enthousiasme van de Boys bracht het spel in evenwicht. Bij een van de Boys- aanvallen wist rechtsbuiten Boogaard zich mooi vrij te spelen en de bal keurig voor te zetten, waarna 1. binnen P. Hop man onhoudbaar inkopte 10. De vreug- de bij de Boys was echter van korte duur, want spoedig hierna scoorde de j midvoor van Geel Zwart de gelijkmaker 11. Vlak voor het verstrijken van de i eerste helft, was het de R. binnen van Geel Zwart, die een voorzet van links j inkopte, buiten bereik van de Boys- keeper 12. Over het algemeen waren de Boys in I de 2de helft het meest in de aanval, maar het beslissende schot bleef uit. De j Geel Zwart-aanvallen waren echter ook niet zonder gevaar, hetgeen na 35 min. spelen wel bleek, want de spil schoot in de uiterste hoek: 13. De Boys lieten het er echter niet bij zitten. Rechtstreeks van de aftrap kwam dé bal bij de B. rechtsbuiten, die meteen voorzette en de toesnellende midvoor J. van Heerwaar den gelegenheid gaf tot scoren: 23. De laatste 10 min. probeerden de Boys de gelijkmaker te scoren, doch deze bleef jammer genoeg uit, hetgeen de verhou ding wel beter weergegeven zou hebben. Boys 2 speelt Zondag a.s. om 1.30 uur op het Boys-veld tegen JVC 2. Dit is de eerste wedstrijd voor het Zilveren Kruis. Succes Boys! Handbalnieuws GDS Vanavond, Woensdag 8 Juni, de span nende wedstrijd, nl. GDS 1-Z.M. 1, aan vang 7.45 uur en Maandagavond 13 Juni GDS 2-Texel 2, aanvang 7.45 uur. En kijken we allemaal in het kastje?! De adspiranten spelen deze week ook 's avonds, daar het veld wegens school- voetballen bezet is. Woensdag (heden) GDS b-Z.M. b, om 7 uur, Boys veld, en Vrijdag 10 Juni Texel a-GDS a, om 7.45 uur, Texel-veld. S.V. Texel Uitslagen: VZV-Texel 0—2; VZV 2- Texel 2 3—6. Adspirantendag: Texel a-Zilvermeeu wen a 10; Texel a-QSC a 01; Texel b-Schoorl b 01; Texel b-KFC c 21. Texel 1 behaalde een mooie overwin ning èn verdiend. C. Boot en Ruut Bak ker zorgden voor de doelpunten. Texel 2 maakte er een verrassing van en won maar even "met 63. Knap ge daan. Als we nu deze zomer eens alle maal gingen trainen, zouden we toch tot een behoorlijk 2e elftal kunnen komen. Ook nu weer kwamen er ongewenste afberichten en natuurlijk Zaterdagavond Dat klopt niet, dan moet de elftalcom missie met kunst en vliegwerk de ploe gen compleet zien te maken. G. Kuiper werd opgenomen in het Zie kenhuis. Vanaf deze kant spoedig een al geheel herstel toegewenst. De adspirantendag is weer verleden tijd. Over een groot aantal sportterrei nen werden honderden wedstrijden ge speeld en zagen we adspiranten van alle leeftijden elkander bestrijden. Ook nu weer moeten we onze be wondering uitspreken voor een zo mach tig stuk organisatiewerk. Het klopt tot in de puntjes. Het was prachtig, maar nog al warm en dorstig weer. Onze B-adspiranten begonnen tegen Schoorl b. Ze waren veel sterker, maar vergaten doelpunten te maken. Daarom probeerde S. het maar eens en het lukte, zodat S met 10 won. Daarna kwam a aan de beurt en speel de een spannende partij tegen Zilver meeuwen. Uit een pas van links zorgde Hans voor ons enige doelpunt en dat was genoeg. Maarten gaf ze in zijn doel geen kans en redde een paar maal op fraaie wijze. Texel b won met 21 van KFC c. Hier kwam K een kwartier te laat, zodat de halve tijd werd gespeeld. Texel a was sterker dan QSC en kwam meer tot de aanval, maar het lukte niet. Maarten was weer goed op dreef, maar kon niet verhinderen, dat een bal buiten zijn bereik in het doel 'kwam. Speldjes dus voor Q. Van het zwembad werd druk gebruik gemaakt gedurende de pauze. Ze hebben fijn genoten en dat is het belangrijkste. (Juist! - red.) FEUILLETON: Een verhaal vol verwikkelingen door T. LODEWIJK 2. Maar de heren vonden haar toch al een extreem schepsel en in de commissie was zij alleen gekomen terwille van het contact met de scholen en omdat ze met de Gooyer de enige was, die ooit iets van organiseren en versieren in de praktijk had gebracht. Zwijgend liepen ze voort, maar de op zichter onderging toch de invloed van die kameraadschappelijke collegialiteit, die het meisje had betoond. Z'n gezicht verloor de sombere plooi. „Ik ga naar Rotterdam", zei hij bruusk. „Ik wil er zelf bij zijn, als de boot aankomt. Ik geef me niet over, voordat ik zéker ben van de nederlaag". Riek de Ruiter had hem op het doel loze en nutteloze van zulk een expeditie willen wijzen en Kruiderink zou het ze ker niet nagelaten hebben. Maar ze wist, dat alles beter is dan bij de pakken neerzitten. „Doe dat", zei ze „en succes!" Met 'n hartelijke handdruk ging ze haar weg. Bij de wachtenden in de grote passa- giersloods van de H.A.L. stond de heer de Gooyer, gemeente-opzichter te Me el- dam. Rusteloos zochten zijn ogen onder de passagiers. Waarnaar? Dat wist hij eigenlijk zelf niet. Want hij kende Cla- renbough zelfs niet van een foto. Hij had met hem gecorrespondeerd, dat was alles. Maar hij stelde zichzelf gerust. Veronderstel dat Clarenbough tenslotte tóch met de boot meegekomen was, dan was het toch in alle opzichten beter, dat er iemand uit Meeldam was. Hij zou een reuzen-figuur maken, wanneer hij de le den van het comité kon bewijzen, dat hij tenslotte toch verstandiger was ge weest om zelf naar Rotterdam te gaan en dat .ze het aan hem te danken had den, dat meneer Clarenbough daar niet vergeefs naar zijn ontvangstcomité had staan uitkijken. Steeds meer passagiers gingen langs hem heen. Maar ieder hunner vertoonde dezelfde doelbewustheid. Niemand stond hulpeloos en vragend rond te kijken alhoewel, dit moest hij zichzelf toegeven, mr Clarenbough waarschijnlijk nog wel iets anders-in Holland had te doen dan zich in Meeldam te laten befuiVen en dus hier of daar wel een afspraak zou hebben. De Gooyer vocht tegen de twijfel, die al sterker omhoog kwam in zijn hart, toen hij plotseling op de schouder werd getikt. Hoopvol draaide hij zich om en keek in het gezicht van zijn oude school vriend Wim Jongejans. „Kerel, waar sta jij zo branderig naar te staren?" vroeg Wim. „Verwacht je 'n Amerikaanse dollarprinses?" De Gooyer keek zijn oude vriend eerst eens goed aan. De kerel zag er patent uit, keurig in de kleren. Een grote lede ren reiskoffer bewees, dat ook hij zo juist de boot verlaten moest hebben. Jan de Gooyer wierp nog een laatste blik op de loods, waar nu alleen nog een groep Amerikaanse toeristen luidruchtig stond te gesticuleren. Clarenbough was niet gekomen zijn zending was mislukt. „Nou heb je me nog niet begroet en nog geen stom woord tegen me gezegd", ging Jongemans voort. „Kerel, je lijkt wel ziek. Weet je wat? We nemen een taxi en we gaan in Atlanta samen er eentje pakken. En stort dan je hart maar uit over je dollarprinses!" Voor de Gooyer er zich van bewust was, snorde het vehikel reeds over de beruchte Rotterdamse keien. In de taxi was zijn vriend voortdurend aan het woord en pas toen ze behaaglijk wegge doken zaten in grote clubfauteuils en de Gooyer zijn levensgeesten weer had voe len terugkeren, kon er van een geregeld gesprek sprake zijn. Eerst liet hij Wim maar vertellen. Die was na de oorlog via de illegaliteit bij een of andere officiële instantie geko men. Zijn talenkennis had hem de weg gebaand naar New York, waar hij bij de Verenigde Naties een ambtenaarsbaantje had gekregen en met het schrijven van artikelen voor verschillende bladen een aardig centje opzij had gelegd. Nu was hij met verlof in Holland en van plan de bloemetjes eens lekker buiten te zetten. En toen moest Jan vertellen. En hij stortte z'n hart uit voor zijn vriend, die belangstellend luisterde, die af en toe z'n gezicht in de wonderlijkste plooien trok om het niet uit te proesten, maar die z'n oude schoolkameraad niet nog die per in de put wilde helpen door hem te laten voelen hoe belachelijk zijn positie was. Nee, verdraaid nog toe! die Jan had daar even de boel op poten gezet, die vent had inderdaad zin voor publiciteit, die had een frisse kijk op de dingen en nu stortte het hele zaakje in elkaar en al die Meelwormen of hoe ze mochten heten, zouden zich eveneens op Jan storten en hem voor zondebok gebruiken. Het bleef stil, toen Jan uitverteld was en de laatste teug uit z'n glas nam. De onhoorbaar naderende kellner had maar één wenk nodig om te begrijpen, dat er méér nodig was, om de Meeldamse ge meente-opzichter weer enigszins plezier in 't leven te doen krijgen. „Dus die Clarenbough was pertinent niet op de boot!" viste Jongemans. „Daar heb ik nu wel zekerheid van", zuchtte de Gooyer. „Ik ben zelf nog eens •naar de Lijn gegaan, waar ze me al knapjes vervelend begonnen te vinden en ik heb alle passagiers aangekeken, maar.... nee, dat staat wel vast. Ik moet naar Meeldam terug". Hij kwam met een grimas tot de werkelijkheid terug. „En ik moet daar morgen de ere poorten gaan afbreken, daar moet ik jandoppie als opzichter zelf bij zijn! 't Is zoveel als mijn eigen begrafenis „Jij gaat naar Meeldam terug. Morgenochtend. Niet eerder". Jan keek zijn vriend verwonderd aan. „En je belt je comité, dat ze zorgen dat morgenochtend om tien uur die blin kende Cadillac hier vóór Atlanta staat. Met niemand anders dan de chauffeur Agent voor Texel: C. KQ0IJMAN, Den Burg, Tei. 3. er in. Meneer Clarenbough wenst het comité van ontvangst eerst in Meeldam zelf te ontmoeten". „Nee maar", hakkelde Jan, „ben je nou.ben je nou helemaal gek gewor den. Waar is die meneer. „Hier", zei Wim doodleuk en klopte met de hand op de leuning van zijn zetel. „Hier.ik!" Hij grijnsde met onver holen vreugd om de zichtbare conster natie van zijn vriend. Jan de Gooyer was een volle minuut sprakeloos. Maar voor hij van zijn ver bazing bekwam, begon Wim te praten. Hij praatte lang. De Gooyer antwoordde eerst met tegenwerpingen, toen met hoofdschudden en schouderophalen, maar na twintig minuten kwam de oude genoegelijke grijns weer om z'n lippen. Hij grinnikte, telkens weer, na iedere woordenstroom van zijn vriend. Ze dronken er nog één op. Ze aten samen. En toen gingen ze naar de bios. En toen gingen ze nog even uit. En ze waren allebei een weinig soezerig, toen de lift jongen hen naar hun kamers bracht. „Vader, telefoon!" meldde Corrie Dikkenburg. Grommend hief de edelachtbare bur gemeester van Meeldam zich op uit zijn zetel, waarin hij het laatste half uur had doorgebracht, met nietsziende ogen sta rend over zijn krant. Hij had z'n gezins leden afgesnauwd, een barrière van ijzig stilzwijgen rond zich gebouwd. (Wordt vervolgd).

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 4