De Kapmeeuwen van De Schorren zagen zich reecis meer dan tienduizend eieren ontfutseld De Oosterender Sportvereniging gaat jubileren Jaarvergadering onderstreepte de veel omvattende taak van Het Witte Kruis leder seizoen gaat de raper rond en nog wemelt het van deze roofridders Kluut deelt indringers behoorlijke klappen toe Terecht met eeu bont feestprogramma want S.V.O. groeit en bloeit Op de Vrijdagavond in Hotel Texel gehouden voorjaarsvergadering van de afdeling Texel van Het Witte Kruis werd medegedeeld, dat ten behoeve van de Rheuma-bestrijding een apparaat is aangekocht, waarmede de patiënten be handeld zullen worden. Deze behande ling berust op de warmte-therapie, het is een ultra-korte golf apparaat, 500 Watt sterk. De zusters zullen dit appa raat bedienen. Daartoe zullen zij te Am sterdam een cursus volgen. Naar men voorts mededeelde staan momenteel 160 Texelse lijders aan rheuma ingeschreven en dit aantal stijgt nog steeds. Wel een bewijs, dat de ziekte ook op Texel vele slachtoffers maakt. Zoals bekend houdt het bureau iedere maand zitting in het Consultatiebureau te Den Burg. De rheuma-patiënten moesten voorheen aan de Vastewal wor den behandeld. De kosten per bestraling bedragen f 1,Evenals zulks met de hoogtezon-behandeling geschiedt, wordt men op advies van de huisarts behan deld. Op deze vergadering werd tevens me degedeeld, dat het Bestuur aan de N.V. TESO een schrijven heeft gericht in overweging te willen nemen voor min- of onvermogende patiënten, die te Den Helder moeten worden doorgelicht op t.b.e., gratis vervoer in te stellen. Zoals bekend dienen soms complete gezinnen periodiek te worden onderzocht. De vergadering stond onder leiding van de voorzitter, de heer J. C. Rab, die terecht verwonderd was over de zeer ge ringe opkomst: buiten het bestuur wa ren er nl. geen leden aanwezig. (Door omstandigheden kon deze vergadering niet eerder plaats vinden). Het bestuur is uitgebreid tot 15 leden en wel met twee dames-leden, mevr. Bakker-Witte, „Sint Anna" en mevr. Bakker-Zuide- wind, „Lyda". Aan het Jaarverslag, uitgebracht door de heer H. C. Remmers, ontlenen we: 341 Baden per week De stichting van het Badhuis blijkt in het.behoefte te voorzien, want er wer den in 1954 13.376 douches door vol wassenen gemaakt, 3.512 door kinderen, 646 kuipbaden door volwassenen en 215 door kinderen. Totaal dus 17.749 baden of 341 per week. In 1953 gemiddeld 327. Toch blijft het bezoek beneden de ver wachtingen en daardoor blijft het bad huis een nadelig saldo tonen. De kwali teit van het badwater is alleszins be vredigend. Het ziet er naar uit, dat wij voor 1955 de verwachting mogen uitspreken, dat de militairen van De Mok van het bad huis gebruik zullen maken, onderhande lingen hierover hebben met de Kon. Ma rine plaats gehad. Het Bestuur betuigde zijn erkentelijk heid voor de wijze waarop de heer Beu- kema zich van zijn veelzijdige taak kwijt. De consultatiebureaux Zuigelingenzorg hield 26 zittingen en verstrekte 1500 consulten. Er werden 221 nieuw-ingeschrevenen geregistreerd. Kleuterzorg hield 19 zittingen met 803 consulten en 201 nieuw-ingeschrevenen. Rheuma-bestrijding 10 zittingen, 169 consulten en 46 nieuw-ingeschrevenen. De entingen tegen diphterie en kink hoest zullen worden verzorgd door de Commissie voor Kinderhygiëne in Nh. Nu de inentingen - te verrichten door mevr. dr E. Meerman-Schröder, Kinder arts te Alkmaar - alhier op de zittingen van de bureaux voor kleuters en zuige lingen geschieden, behoeven de ouders geen extra reizen meer te maken. Voorts worden de kinderen over het algemeen veel jonger ingeënt. Per 1 Mei wordt voor nieuw-inge- schreven zuigelingen, kleuters en rheu ma-patiënten een inschrijfgeld van fl, per gezin geheven. De secretaris merkt op, dat de inhoud van de giftenbus in het consultatiebu reau teleurstelt De Wijkverpleging De verpleegsters legden de volgende bezoeken af: ziekenverpleging 5.018, kraamzorg 9, zuigelingenzorg 992, kleu terzorg 394, schoolartsendienst 22, t.b.c. 415, geestelijke volksgezondheid 6, ge- brekkigenzorg 9, rheuma 54, maatschap pelijke bezoeken 8. Voorts: aantal poli- DIENSTPL1CHT Uitspraken inzake vrijstelling De Burgemeester van Texel brengt ter algemene kennis, dat de Minister van Oorlog omtrent vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige de volgende uitspraken heeft gedaan: Cornelis Vinke, lichting 1955. Aanvraag om vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige wegens aan wezigheid van een bijzonder geval af gewezen, bij beschikking van 15 Juni 1955, no. 567316. Tegen elke omtrent vrijstelling gedane uitspraak kan iedere belang hebbende uiterlijk de tiende dag na de dag waarop de uitspraak ter algemene kennis is gebracht, in be roep komen. Indien de ingeschrevene, wie de uitspraak geldt, buiten Neder land verblijft, kan, voor zover het door deze in te stellen beroep betreft, met overschrijding van de termijn van tien dagen genoegen worden genomen. Zo lang omtrent zodanige overschrijding geen beslissing is genomen, wordt de uitspraak na het verloop van de termijn van tien dagen als onherroepelijk be schouwd. Het tot Hare Majesteit de Koningin te richten beroepschrift moet met redenei. omkleed zijn en worden ingeleverd op afri. militaire zaken van de secretarie de zer «emeente. Texel, 20 Juni 1955. C. DE KONING De Burgemeester voornoemd. klinische behandelingen 6, ziekentrans porten 13, E.H.B.O. 6. Bij bevallingen werd 4 maal geassisteerd. Laatste hulp 8 maal. De cursus in Huishoudelijke Zieken verzorging werd door 22 dames gevolgd. Er werden 533 hoogtezonbehandelin- gen verricht. 5 Kinderen werden uitge zonden naar gezondheidskolonies van het Centraal Genootschap en 2 kinderen naar het BIO-vacantieoord. Verplegingsartikelen Magazijn Den Burg leende aan 298 gezinnen 634 artikelen uit, Oosterend aan 115 gezinnen 348 en De Cocksdorp aan 43 gezinnen 81. Onder auspiciën van het Witte Kruis werd van 22 Maart tot 15 April en op 11 Mei een bevolkingsonderzoek naar long-t.b.c. ingesteld. Er werden toen 7.873 personen onderzocht. 30 Hunner, 17 mannelijke en 13 vrouwelijke, werden voor nader onderzoek naar het Consul tatiebureau te Den Helder verwezen. In 1954 stonden 74 gezinnen met 85 patiënten onder toezicht. 8 Patiënten werden uitgezonden naar een sanato rium. De personenauto legde 12.033 km af, in 1953 11.039. In het kader der ruilverkaveling wer den de landerijen tezamen 7.68 ha, ge schat op f 18.089, Op 31 December telde de vereniging 2,376 leden. In 1954 werden 101 Röntgenfoto's ge maakt. Het Kraamzorg-Centrum Den Helder en Omstreken houdt iedere maand zit ting in het Consultatiebureau alhier. De financiën Wijkgebouw Den Burg is geheel afge schreven, Wijkgebouw Oosterend staat voor f 12.600,op de balans, het Con sultatiebureau, annex badhuis en garage voor f 48.000,Er is een nadelig saldo van f 3.137,78. Het Badhuis gaf een na delig saldo van f 1.554,11, de t.b.c.-be- strijding van f 3.013,18. Agent voor Texel: C. KOOIJMAN, Oen Burg, Te!. 3. VAN WAPEN TOT MUZIEKINSTRUMENT! In de benarde dagen van 1940, toen bij meerderen de twijfel aan de bevrij ding van ons land begon te ontstaan, zon men in Engeland op alle mogelijke middelen, waarmee ook de Nederlanders in den vreemde de oorlogsinspanning zouden kunnen vergroten. U herinnert zich nog wel de naam „Spitfirefonds". Nog kunnen wij met dankbaarheid op de bereikte resultaten terugzien. Na de bevrijding heeft men zich afge vraagd of aan het fonds een andere vreedzame bestemming kon worden ge geven; men heeft de oplossing gevonden in de culturele sfeer, in de richting van ontspanning en ontwikkeling. Zie hier het ontstaan van het Prins Bernhardfonds en de jaarlijkse Anjer actie. Nog even heb ik dit willen memo reren en ik behoef er wel niet aan toe U' voegen, wat een pracht werk het An jerfonds heeft verricht. Het is niet mogelijk al het subsidie- werk van de tien verstreken jaren te noemen: laat ik enkele voorbeelden van het laatste jaar mogen opsommen: Sub sidie aan het dorpshuis te Midwoud, de Stichting Openluchttheater Naarden, voor aankoop van oude schilderstukken voor het museum Amstelkring, voor in ternationaal volkshogeschoolwerk te Bergen, voor hulp aan enkele kunste naars uit het rampgebied, voor het uit zenden van een wetenschappelijke expe ditie naar Nieuw-Guinea, en meerdere muziekverenigingen. Ook Texelse vere nigingen deelden enkele jaren geleden in dit mooie werk. Meer behoef ik van het grote nut de zer actie wel niet te zeggen. Laat ik al leen een dringend beroep op alle Texe laars mogen doen om dit werk te blijven steunen, ook dit jaar, door een gave bij de inzameling, die een dezer dagen ge houden wordt. Koopt U een foto van het Koninklijk Gezin, of neemt een speldje, en helpt daarmee! Ik wil er nog op wijzen, dat er dit jaar een bijzondere aantrekkelijkheid aan de actie verbonden is. H.K.H. Prin ses Beatrix heeft een rebus ontworpen: deze is afgedrukt op een briefkaart, be vestigd aan de aangeboden foto. Bij het inzenden der briefkaart dingt men mee naar prachtige prijzen, o.a. een Ford New Anglia, televisietoestellen, een luchtreis, ijskast, enz. Ik hoop van harte, dat ook Texel een goed aandeel in een welgeslaagde actie zal leveren. Daartoe wek ik allen op! DE KONING, Burgemeester van Texel. TEXELAARS MET DE TEXEL-EXPRESSE Naar de directeur van de VVV Texel ons meedeelt hebben reeds zestig perso nen zich opgegeven voor en bezoek aan de E 55 te Rotterdam met de Texel- Expresse op 14 Juli. Men kan zich nog melden tot en met Zaterdag a.s. en wel aan de VW-bureaux. De Texel- Expresse kan rijden als er 200 deelne mers zijn. GESLAAGD Den Burg. Kees Moojen C. P.zn., Schoonoordweg, deed met gunstig ge volg examen voor het diploma HBS A. Hij volgde daartoe een opleiding aan het Gemeentelijke Lyceum te Den Helder. HET RIJWIEL VERVOER In verband met de werkzaamheden aan de haven te Oudeschild kan men zijn rijwiel, bestemd voor Texel, niet meer rechtstreeks tot aan Oudeschild verzen den. Het haventerrein biedt thans geen ruimte voor rijwielbergplaats. Het rij wiel gelieve men dus tot Den Helder te bevrachten en vandaar zelf als passa- giersgoed mee aan boord te nemen. BOUWVERGUNNINGEN De heer P. Dros Bzn., E 37, bouw ma chineberging aan de Hoofdweg, Eier- land; Coöp. Aankoop Vereniging Texel G.A. Waalderweg, bouw graanpakhuis aldaar; de heer P. de Wit, E 58, aan brenging lichtkozijn in zijgevel; de heer N. Eelman, „Nieuw Leven", bouw land- bouwschuur; de heer H. Leber, Wever straat 24, uitbreiding bestaande bollen schuur aan de Postweg. PUBLICATIE VAN DE CULTURELE RAAD Donderdag 23 Juni Den Burg, De Oranjeboom", eniging U.D.I. voert op het revisie". Vrijdag 24 Juni Den Burg, Oranjeboom, Texel-film Zaterdag 25 Juni Den Burg, Park, Concert door het Ko ninklijk Texels Fanfarecorps. Toneelver- stuk: „In „Hij is niet bang!" zegt vogelwachter M. Dijker. Nee, de kluut, wiens eieren wij zo graag wil len bekijken, is net niet bang: de vogel vliegt regelrecht op ons af en deelt behoorlijke klap pen uit. Hij kan dat met een gerust hart doen, want hij staat volkomen in zijn recht. Als er dan ook één zou zijn, die de Politierechter zou kun nen vonnissen, moest dat de bezoeker wezen, want die pleegt huisvrede breuk. Immers, de kluut heeft volgens aloud recht zijn privé-terrein- tje afgebakend en mens noch kraai heb ben daar iets te maken. Als wij even later weer vertrekken - niet te lang bij 't nest getalmd, want dat zou de eieren en hun inhoud geen goed doen, doet de broeddriftige vogel ons uitgeleide. Hij is merkbaar opgelucht. Wij troffen hem aan op de onafzien baar uitgestrekte gronden ten Oosten van de bekende polder De Eendracht, die wegens waternood tweemaal in het wereldnieuws heeft gestaan. Dat was in de wintermaanden. Nu, bij zomerdag, doet de zee het wat rustiger aan en bij zonder hoge waterstanden blijven nu dus wel uit. Wat intussen niet wil zeggen, dat die vogels, die hun nest aan de ui terste rand van het broedterrein plegen te bouwen nu en dan niet voor onaan gename verrassingen kunnen komen te Zaterdag hoopt de Sportvereniging van Oosterend haar 20-jarig bestaan te vieren. In „Het Wapen van Amsterdam" zullen de Oosterenders met eigen krach- I ten een bonte revue voor het voetlicht brengen. Het programma ziet er aan- trekkelijk uit en wij mogen dan ook grote belangstelling voor dit festijn ver wachten. 20 Jaar S.V.O. Een hele ruk. Toch was het niet in 1935, dat de Oosteren ders voor het eerst de voetbal zagen rol len: in 1918 was daar reeds een voetbal club in het leven geroepen. Zij speelden op het land bij het Koppens Bosje. Het publiek zal de verrichtingen der strij ders wel met bijzonder voorbehoud heb ben gadegeslagen. „Och, och, wat een gekken, achter zo'n bal an te vliegen! Weer dient het voor? Je wordt er maar zweterig van en biene breke over de klute!" Intussen vermaakten de spelers zich best en het was dan ook voor hen een teleurstelling, dat de vereniging niet langer dan een jaar in stand gehouden kon worden. Drie jaar later probeerden ze het opnieuw. Tot 1925 voetbalden ze op het land aan de Oosterweg. Tien jaar lang zou Oosterend zijn elftal moeten missen. Het moest 1935 worden eer daar een nieuwe vereniging werd opgericht. Het initiatief daartoe is uitgegaan van de heer J. Visman, die zijn dorpsgenoten C. P. Burger, S .Zuidema, P. Burger Gzn en P. Burger Kzn. voor zijn streven wist te winnen. Op 24 Juni 1935 besloten zij de vereniging op te richten. Sportver eniging Oosterend verscheen in de kleu ren Geel-Zwart in het strijdperk. Het tien-jarig bestand bleek de schotvaar digheid niet te hebben bevorderd. Ook hier geldt immers: oefening kweekt kunst! En het was niet de gewoonte in die dagen om behalve tijdens de wed strijd de voetbalschoenen aan te trekken teneinde zich door training verder te bekwamen. Dat de training momenteel ook nog maar weinig populair is, be wijzen trouwens de herhaalde opwek kingen der volijverige secretarissen der diverse sportverenigingen.... Het jeugdige S.V.O. had het gedurende het eerste voetbalseizoen verre van ge makkelijk. In de vierde klasse werden toen namelijk alle wedstrijden verloren. Maar ze wanhoopten niet en telden het doel - hopelijk: het fithouden van het lichaam en de ontspanning, welke ook deze tak van sport uitermate sterk biedt alleen. Hun doorzetten werd beloond, want seizoen 1938-1939 deed S.V. Ooster end geducht van zich spreken. Ze ver sloegen eventjes elf tegenpartijen en moesten zelf slechts éénmaal het hoofd buigen. Op 23 Juli 1939 werd de voorzitter, de heer J. Visman, tot ere-lid benoemd. Na wisselend succes werd het eerste elftal tijdens de competitie van 1938 op 1939 kampioen in de derde klasse. Op eigen verzoek bleef Oosterend echter in deze klasse uitkomen. De competitie '50- '51 bezorgde haar wederom het kam pioenschap en de promotie naar de 2de klasse. De nieuwe tegenstanders stelden Oosterend zwaar op de proef en het was al spoedig te voorzien, dat seizoen '52- '53 tot degradatie zou moeten leiden. Het laatste seizoen heeft SVO jammer- genoeg weinig roem geoogst. De Groen wit Shirters (Geel-Zwart wordt al se dert jaren niet meer gevoerd), zullen dus een nieuwe methode moeten gaan toepassen. De eerste eis is, zoals ieder een weet, het trouw bezoeken van de trainingsavonden. En.het tijdig af- bericht doen als men, natuurlijk wegens geldige redenen, verhinderd is zijn ploeg te vergezellen. Dat SVO een bloeiende vereniging ge noemd mag worden bewijst het feit, dat het momenteel met drie elftallen uit komt. En dat de naaste toekomst met vertrouwen tegemoet gezien mag worden is eveneens zonneklaar voor wie de tal rijke adspiranten en welpen gesigna leerd heeft. Als straks dat jonge bloed de kans krijgt zal de vlag van SVO nog vaak aan de hoogste stok komen te wapperen! De adspiranten wisten tijdens seizoen 1953-1954 het kampioenschap in de wacht te slepen. Zoals bekend werd enige tijd geleden door Oosterend ook een handbalafdeling opgericht, maar deze moest onlangs we gens gebrek aan speelsters voorlopig weer van de baan geschoven worden. Maar de schadeloosstelling is er in de vorm van de prachtige afdeling gymna stiek, die ook op de Sportdag zulk een uitstekende indruk maakte. Dat voetballen de mens jong kan houden bewijzen de heren M. Mosk en P. Rosendaal, die van de oprichting af deel van de eerste ploeg uitmaken! Het bestuur bestaat thans uit de he ren B. van Keulen, voorzitter, S. Keij- zer, secretaris. M. Mosk, penningmeester, K. Burger en W. J. van der Slikke, com missarissen. S.V.O., wij wensen U een geslaagde herdenkings-feestavond toe en nog vele successen op het groene veld. de kluut deelde rake klappen uit! staan. Dat ondervonden ze vorige week nog. Tal van nesten werden finaal weg gespoeld. Grote en kleine sterns (vis- diefjes) konden weer van voren af be ginnen. Dat was trouwens niet de eerste keer, dit voorjaar: vorige maand toch gingen talloze nesten verloren, want dt grote stern pleegt reeds vroeg de gezins uitbreiding ter hand te nemen. Begin Mei lagen er reeds een drieduizend nes- Len, de meesten met eieren. Velen zaten toen al veertien dagen te broeden! Na die hevige storm hebben ze zich ever het gehele gebied verspreid. Ver moedelijk zijn er toen ook nesten van eidereenden verloren gegaan: deze zeld zame vogel, die destijds alleen op Vlie land broedde en later ook in de duinen b.j De Krim werd waargenomen - en daar eveneens jongen groot bracht - de eidereend probeerde het dit jaar ook op de Schorren, in welks centrum hij zijn nest bouwde. De vogelwachter vond na de storm één weggespoeld en verloren ei, dat hij thans als bewijsstuk in zijn keetje onder aan de hoge zeedijk be waart. Ads hij het niet had meegenomen zouden de kapmeeuwen het wel soldaat gemaakt hebben, want evenals de zilver meeuwen doet deze soort de familie naam ook al geen eer aan. Als welke vogel van de schorren ook zijn nest even cnbewaakt laat schiet er wel een kap- meeuw op af om een ei of (wellicht nog liever) een jong weg te kapen. Wij hebben geen poging gedaan het aantal kapmeeuwen te tellen. Bij dui zenden hebben zij De Schorren veroverd en bij duizenden ook worden hun eieren geraapt. Op 6 Mei gingen de eerste twee manden kapmeeuweieren van Texel naai de Vastewal en die zending werd en wordt door vele anderen gevolgd. Reeds leverden de meeuwen meer dan tien duizend eieren. Dit seizoen, wel te ver staan. Het eerste elftal S.V. Oosterend. Wie thans langs of onder geleide van de vogelwachters over De Schorren zwerft ziet wolken vogels. Van verschil lende pluimage. Want niet alleen is de lucht vervuld van het felle krijsen der duizenden kapmeeuwen, ook de visdief- jes mengen zich geducht in het vogel koor, tureluurtjes jubelen ook een woordje mee, strandpleviertjes flitsen ook in grote zwermen rond, scholeksters plegen in drommen te dromen op de slik- gronden, duizenden bonte strandloper tjes, die in Noord-Europa broeden, de kanoetstrandlopers, een broedvogel van het hoge noorden van Europa en Siberië, ja, zelfs op Groenland. Wie de Schorren niet kent, verzuimde tot dusver veel. Wie er heen gaat advi seren wij nadrukkelijk de lange panta lon of jurk voor een khaki of short te verwisselen, want het is een doolhof van kreken en onbetrouwbare bodems Daarom ook is het voor de vogelwach ter een klein kunstje om hen, die zon der vergunning de kolonie willen bekij ken aan te houden: men komt in „het moeras" niet hard vooruit! Twee vogelliefhebsters uit Rotterdam, die het zonder de vogelwachter probeer den, liepen dan ook heel gemakkelijk „vast". Maar dit was werkelijk voor de eerste keer en wij nemen daarom aan, dat de dames er nü met een waarschu wing zijn afgekomen! VISAFSLAG OUDESCHILD Aangevoerd van 13 tot en met 18 Juni: 47 kg tong; 347 kg schar; 71 kg bot; 79 kg griet; 5 kg poon; 6705 kg vispuf; 223 kg handelsgarnalen; 1095 kg exportgar- nalenj^ 557 kg krukels; 5900 kg kokhanen. Sportnieuws SVC Zaterdag zullen adsp. a deelnemen aan de adsp. dag in Oosterend. Deze wordt gehouden ter gelegenheid van het 20- jarig bestaan van de Sportver. Ooster end. SVC a speelt om 3,30 uur precies tegen Texel b. Nu de competitie voorbij is wordt geen auto beschikbaar gesteld en gaat ieder dus op eigen gelegenheid naar Oosterend. Wordt vanavond op de training met de heer L. van Tongelen even afgesproken wanneer vertrokken wordt, Zaterdag? Opstelling in het kast je. Ook de reserves dienen aanwezig te zijn. Het zomerprogramma is behoudens tussentijdse wijziging: 23 Juli Beker wedstrijden eerste elftal; 24 Juli 's avonds Veteranenwedstrijd De Cocks- dorp-Eierland; 30 Juli Bekerwedstrijden eerste elftal; 31 Juli Gymafd. demonstre ren op het SVC-veld.

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 2