9 roen in het harL, Zomer Schoolvoetbal WÜ1GLEY ZATERDAG 25 JUNI 1955 69e JAARGANG No. 6951 TEXELSE^COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 -Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1,95 p. kwart. 20 ct. incasso. Adv. 8 c, p.mm, KLEDING, DIE NIET VOLDOET In verband met de a.s. werkzaamhe den in het landbouwbedrijf ten behoeve van de bestrijding van aardappelziekte, wordt er op gewezen, dat nog niet alle landbouwers voldoende voorzorgmaatre gelen hebben getroffen inzake de ge bruikmaking van het zo uitzonderlijk zware vergif, waarmede de aardappelen worden besproeid. Ingevolge het Landbouwveiligheids- besluit dient het besproeiingsmateriaal zodanig te zijn opgeborgen, dat onbe voegden daar niet bij kunnen komen. Het vervoer van de boerderij naar 't land dient zodanig te geschieden dat het materiaal, waarin dit vergif vervoerd wordt, behoorlijk is aangeduid met een etiket. .(Aanduiding doodskop). Voorts blijkt, dat de kleding van de bediener(s) der sproeiers niet voldoet aan de voorschriften van het Landbouw- veiligheidsbesluit. In verband met de talrijk voorgeko men ongevallen tijdens het seizoen 1954, zal een scherpe controle worden uitge oefend op de naleving van het Land- bouwveiligheidsbesluit, zowel door de politie als door speciale ambtenaren. S.V. Texel Programma heden Zaterdagmiddag: Jeugdto urnooi .Oosterend voor adspiran- ten met deelnemers: Tex. Boys, De Koog, De Cocksdorp, Oosterend a en Texel b. Afd. Welpen: Oosterend a, ZDH a en Texel a. Neemt goede nota van de bekendma kingen in het kastje. Zorgt er voor dat je een goed figuur slaat. Onze Handbal-afdeling hield Dinsdag haar jaarvergadering in Hotel De Graaf. We hadden stellig méér belangstelling der leden verwacht, niet alleen belang stelling voor het spel, maar ook voor alle belevenissen in de vereniging is nood zakelijk. De voorzitster, mej. Van der Slikke wist de agenda in een vlot tempo af te werken. De keurige verslagen werden met aandacht gehoord. De indeling voor het a.s. seizoen in de le klasse werd besproken. Het Bestuur werd aangevuld met mej. I. Geus als 2e secretaresse. Ook de elftalcommissie werd op 5 leden gebracht. Op 10 Juli wordt een Handbaltournooi gehouden met deelnemers: Vlug en Vaardig (Wieringermeer), Dosko (Oude- sluis), JHC 2 (Julianadorp), allen tegen standers voor de a.s. competitie. Op 3 Juli a.s. komt een off. trainer naar Texel om te demonstreren. Dat moeten alle handbalsters van klein tot groot meemaken. Op 17 Juli wordt deel genomen aan een tournooi van Dosko. In Augustus aan een tournooi van Zwa luwen, Kolhorn. Aan de speelsters van Texel 1 werd een foto van het elftal, als herinnering, aangeboden. Ter gelegenheid eveneens van dit kampioenschap, reikte de heer Ten Gate een mooie vlag uit. De voorzitster dankte voor dit prach tige cadeau. Aan trainer Kiewiet werd wel bijzonder en met nadruk dank ge bracht voor z'n onvermoeide trainings- arbeid, door ziekte was hij niet aan wezig. Met dank aan vertegenwoordigers SVT en de aanwezigen sloot de voorzit ster met de beste wensen voor de afd. Handbal. BRIDGECLUB„GROOT SLEM" - Uitslag laatste zomercompetitie. 1. Echtpaar Jouwersma 64. 2. Bakker- Brücher 62. 3. Mej. van -Heerwaarden- van Lenten 60%. 4. Mantje-Veenema 59%. 5. Wessels-Nieuwenhuis 59. 6. Echtp. Beemsterboer 53. 7. Bos-Dob 51. 8. Mw. Kooijman-Boeder 48. 9. Echtp. Boersma 46. 10 Gieze-Michels 37. Bij voldoende aangifte zal de bridge club deelnemen aan de sportuitwisse- ling Den HelderTexel op Zaterdag 9 Juli a.s. Bridgers, ook niet-leden van de club, die aan deze wedstrijd willen deel nemen kunnen zich tot Donderdag 7 Ju li aanmelden bij de heer KL Mantje, Ho- gerstraat, Telefoon 102. S.V. Oosterend In verband met het 20-jarig bestaan van S.V. Oosterend, wordt er hedenmid dag een adspiranten- en welpendag ge houden. Al de verenigingen hebben een uitnodiging en een- lijst van het wed strijd-schema gehad. Om 2 uur: Texelse Boys welpen - Oosterend welpen. Oos terend A speelt om 3 uur tegen De Koog A. Allen op tijd aanwezig, anders loopt het program in de war. Hedenavond, Feestavond, alleen voor leden en donateurs. Ook zij die lid of donateur willen worden zijn welkom. HAMEA Zsnnefiltes* aan 't strand, veilig tegen zonnebrand. ZON, MAAN EN IIOOG WATER De zon komt 26 Juni op om 4.20 uur en gaat onder om 9.05 uur. Maan: 27 Juni E.K.; 5 Juli V.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: 25 Juni 0,10 en 12.00; 26 Juni 0,50 en 12,35; 27 Juni 1,35 en 13,25; 28 Juni 2,25 en 14,20; 29 Juni 3,20 en 15,25; 30 Juni 4,25 en 16,35; 1 Juli 5,25 en 17,40; 2 Juli 6,25 en 18,40. Aan het strand is het ongeveer één uur eerder hoog water. De langste dag diende zich aan Dus.... dat wil zeggen Zomer! De tijd van duinen, zee en strand, Het hoogtij voor de dromer. Hij droomt van huidjes bruin gebrand, Van dwalen door de dalen. Van fleurig, kleurig wegverkeer En alle dagen stralend weer. We kregen weer de langste dag En naar de weerprofeten Zal dit dan het begin toch zijn Van vele weken zonneschijn, En zij kunnen het weten. Welaan dan, lezer, moet gevat, De zomer is begonnen, De ijstijd is weer ingeluid, We liggen weer met blote huid Zacht sudderend te zonnen. Ik gun vriend Pluvius oprecht Een maand of wat vacantie, Want als hij blijft, die vreemde heer, Dan is er voor goed zomerweer Geen enkele garantie. Huib de Rijmelaar INVOER VAN VARKENS Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat met ingang van 27 Juni 1955 de invoer van varkens weder is toegestaan. Texel, 23 Juni 1955 Burgemeester en Wethouders voornoemd C. DE KONING, Burgemeester. P. BEEMSTERBOER, Secretaris. RONDGANG DOOR DEN BURG Door omstandigheden moet het aan gekondigde concert worden uitgesteld. Inplaats daarvan hoopt het Koninklijk Texels Fanfarecorps hedenavond een rondgang door Den Burg te maken. Te vens zal hedenavond worden gecollec teerd ten bate van het Prins Bernhard Anjerfonds, dat, zoals bekend, culturele belangen steunt. INGEZONDEN Geachte Redactie, Naar aanleiding van het ingezonden stukje in uw blad van Zaterdag 18 Juni zou ik gaarne het volgende als antwoord hierop zien opgenomen. Mw Ellen neemt het hier op voor wat zij noemt de Neutrale Kleuterschool. Al direct wil ik hierbij opmerken dat in bedoelde raadsvergadering werd gespro ken over de bestaande kleuterschool en de actie om te komen tot het stichten van nog een andere kleuterschool. Daar om maak ik aanmerking op de naam Neutraal mw Ellen, want hierin kunt u niet neutraal zijn en bent u ook in werkelijkheid niet. Evenwel wil ik u echter wel zeggen dat ik niemand het recht ontzeg om te komen en actie te voeren tot stichting van de school zijner keuze, ook u niet. Maar wel zeg ik, doe dit op waardige en eerlijke wijze. En op de wijze waar op de handtekeningen zijn verzameld heb ik een enkele aanmerking gemaakt. Als u nu daartegen in verzet komt moet u niet aan inlegkunde gaan doen. Want u schrijft dat door mij aanmerking werd gemaakt op de door de Commissie gege ven toelichting, welke ik nooit zou heb ben gelezen, bedoeld is dus de schrifte lijke toelichting. Daar gaat het echter niet om en dit heeft u ook nergens in het betreffende raadsverslag kunnen lezen. Waar het echter wel om gaat is, dat de voorlichting bij deze actie kant noch wal raakte en zo is het ook door mij gezegd. Niet fraai zegt u, het kan zijn, maar niettemin is het de waarheid. Hoe b.v. te denken dat door de uwen bij deze actie werd gesuggereerd dat men in de bestaande kleuterschool de regle menten zou hebben gewijzigd en deze in een meer christelijke omgezet, dan zeg ik „Nee mw Ellen, dit is 'n grote on waarheid en verkeerde voorlichting. De ze kleuterschool heeft nog dezelfde re glementen naar aard en doel als 20 jaar geleden, toen deze onder leiding van Ds Kok werd opgericht. Verder is mij een geval bekend het welk mij één dezer da gen werd meegedeeld, welke hun hand tekening wenste terug te nemen. U kunt daarvan het bericht tegemoet zien of heeft u het al ontvangen? Het moge u daaruit blijken dat deze handtekeningen toch niet zo serieus geacht moeten wor den als u wilde doen voorkomen. Wat nu betreft de bij u opkomende vraag of Daalder de belangen van Oosterend wel objectief ziet zou ik nogmaals willen verwijzen naar het raadsverslag en 'het geen daar in verband met het omstre den agendapunt door mij werd gezegd, le Ten opzichte van de uitbreiding van de o.l. school met een derde leslokaal en ten 2e over wat verder in dit ontwerp besluit aan de orde kwam. Ongetwijfeld zult u zeggen dat het le wel en het 2e niet objectief werd gezien. Het gaat er echter maar om door welke bril je deze dingen bekijkt. En tenslotte uw min of meer stekelige verondersteldsgewijze vraag over de inwoners van Oosterend, deze neem ik voor kennisgeving aan als zijnde niet ter zake dienende. Het lijkt me het beste Mw Ellen dat u daar voor u zelf het antwoord op tracht te vinden. U mijnheer de Redacteur hartelijk dankend voor de verleende plaatsruimte J. Daalder BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL Van 17 tot en met 23 Juni 1955 Geboren: Marretje, dv Willem Trap en Grietje Eelman. Saskia, dv Wilhel mus C. van 't Noordende en Johanna van den Berg. Elisabeth Johanna Maria dv Gerardus B. J. Snik en Josephina A. M. Egging. Marjan dv Gerrit J. Witte en Jantje Blom. Henk zv Jan Schrama en Johanna C. Zijm. Maria Geertruida dv Johannes van der Star en Marretje Koopman. Ondertrouwd: Gene. Getrouwd: Pie ter Brouwer en Antje C. Hooimeijer. Overleden: Gene. Gevonden voorwerpen: Kinderwantje, vulpen, hoofddoek. INGEKOMEN PERSONEN Frouwtje Kuiper, wv Vellema, van Oegstgeest, Regentesselaan 13 naar Ko- gers'raat 49. Johannes A. Hofstetter van Lichtenvoorde F 24 naar De Cocksdorp 24. Franz J. Backus van Heerlen, Anje lierstraat 68 naar Binnenburg 15. Jacob de Vries en gezin van Brouwershaven, Zuidwal naar Schilderend l(salonwagen). Teunis van Son van Rotterdam, Waal haven OZ 50 naar H 131. Roelofke M. A. Faber van Vledder, Frederiksoord 162 naar K 61a. Frens Timmer van Assen, Molenstraat 169 naar C 8, en gezin. Eli sabeth Dijker van Wieringermeer, Zui derdijkweg 3 naar B 153. VERTROKKEN PERSONEN Paula Kossen van K 99c naar Haarlem, Previnairestraat 5. Olga Hooijberg van De Cocksdorp 51 naar Haarlem, Dreef 1. Adriaan C. Bakker van H 8 naar Win kel, Limmerschouw 57. Feikje Alkema van Oudeschild 210 naar Harlingen. Martha van de Biezenbos wv Lodder, v. Parkstraat 10 naar Amsterdam, Jac. Ma- risstraat 114. Johan Lubbers van Den Hoorn 89a naar Zwolle, Vechtstraat 16. Hendrik Prins van Parkstraat 38 naar Groningen, Vindicatstraat 13a. Hinke Bouma van Groeneplaats 11 naar Am sterdam, Alb. Thijmstraat 36. Jacob Zwart van De Koog 34 naar Egmond aan Zee, Wilhelminastraat 69. PUBLICATIE VAN DE CULTURELE RAAD Zaterdag 25 Juni Den Burg, Park, Rondgang door het Ko ninklijk Texels Fanfarecorps. Oosterend, Wapen van Amsterdam, 20- jarig bestaan SVO. Zondag 26 Juni Den Burg, 2 uur start fietstocht Her vormde Jeugdcommissie voor Jongeren van 16 jaar en ouder. Woensdag 29 Juni Den Burg, Park, Amateursavond ver zorgd door de Vereniging van Volks feesten en Texelse Folklore. Donderdag 30 Juni Den Burg, Casino, St Jan voert op „Te lefoon voor meneer, telegram voor me vrouw". Vrijdag 1 Juli Den Burg, Oranjeboom, Texelfilm. FILMNIEUWS „HET BLINDE MEISJE" In deze film zien wij de macht der ware liefde. Een blind .meisje voelt zich aangetrokken tot een zanger, die zijn stem kwijt raakt. Het meisje wordt ge opereerd, wat mogelijk werd door het geld, dat de zanger, die zij nooit had kunnen zien, verdiend had. De operatie slaagt en haar geluk is groot. Nog groter wordt het, wanneer zij de man ziet, voor wie zij steeds grote liefde heeft gevoeld. „HAPPY LANDING" Dean Martin en Jerry Lewis hebben langzamerhand een duo gevormd, dat voor bekender komieken-tweetallen niet behoeft onder te doen. In „Happy lan ding", waarin zij vele dolle avonturen beleven als parachutisten. Jerry Lewis, de dwaas van het twee tal, wordt als Hap in een militaire show gehaald, als vervanger van een komiek, die niet voldoet. Men heeft succes, zo veel zelfs, dat de generaal een tournée langs andere militaire kampen beveelt. Hap doet, als plotseling van burger tot militair gebombardeerde, nogal domme dingen, zodat er voldoende te lachen is. Aan het einde van de rolprent, als het bedrog uitkomt, zuivert Hap heel de ge schiedenis door actief bij de parachutis ten dienst te nemen. De lachlustigen zullen zich met „Hap py landing" best vermaken. Nederlands nieuws O.a. Kamp voor jeugdige oorlogsinva liden in BIO-vacantieoord; Jubileum van de bond van militaire oorlogsslachtof fers; Opening van het Nederlands Insti tuut voor Zuivel onderzoek in Ede; In tocht van het olifantje „Murugan" in Amsterdam; De eerste heidebrand van het jaar; De filmcamera wint het van de schuwheid der reigers, Een dag in het leven van een reiger familie in de Beemster; Openlucht-tentoonstelling van beefdhouwwerken „Sonsbeek '55". Wereldnieuws O.a. Een tornado trekt over de Ver enigde Staten; De Natie zonder treinen: Dodelijk ongeluk bij de auto-race van Indianapolis; Habib Bourguiba keert naar Tunis terug; De vrijgelaten vliegers landen op Honolulu; Miss Engeland ge kozen; Vliegboot voor de Britse kust neergestort. MINIMUM LEEFTIJD 16 JAAR Om een bromfiets te mogen berijden, dient men de min. leeftijd van zestien jaar te bezitten. Gaan jeugdiger perso nen er toch op weg, dan dienen zij met de gevolgen rekening te houden: de po litie is opgedragen de gebruikte brom fiets tijdelijk uit de circulatie te nemen. In verband met het onveiliger worden van het verkeer langs de weg zullen de bedrijvers van genoemde, in veler ogen wellicht onschuldig lijkende tijdspasse ring, maar in feite ernstig aan te reke nen overtredingen, streng worden aan gepakt. Een langdurige rijksstalling van de betrokken bromfiets kan in ieder ge val hiervan het gevolg zijn. DAT IS GEEN RACE-PAD Van Den Hoorn tot De Cocksdorp ligt langs de duinen een „toeristisch fiets pad". Dat wordt door sommige brom fietsracers echter als een circuit be schouwd en ze racen er over met snel heden van 40 km en hoger. Het gebeurt dat bejaarde wielrijders zich genood zaakt zien het rijwielpad te verlaten en de zandweg ie gaan berijden. Dezer da gen werden gasten-scholieren, met hun xeraar een dagje uit, gedwongen ver schillende malen het fietspad te verlaten ter wille van onbekookte bromfiets voe rende „roofridders". Het ligt voor de hand, dat de politie tegen overtreders streng optreedt, ook ai zou dit de ontstemming van sommige, niet verder denkende, pensionhouders kunnen opwekken. Deze dienen hun gas ten er op te wijzen, dat het berijden van dit fietspad met aangekoppelde motor verboden is. ZONDAGSDIENST DEN BURG DOKTER VAN LOON (ingaande Zaterdagavond 6 uur) VERWACHTE FILMS Zaterdag 2 en Zondag 3 Juli: „Salto .^des Doods". Zondag 3 en Maandag 4 Juli: „Mysterie van het Leven". INGEZONDEN Mijnheer de Redacteur, Toen ik enkele weken geleden, terug kerende van vacantie, onze fietsen op station Driebergen ter verzending naar Oudeschild aanbood, zei men mij daar dat men de fietsen slechts tot Den Hel der transporteerde. Zeif moest ik voor vervoer naar Texel zorgen. De reden voor deze maatregel lag in de haven werkzaamheden te Oudeschild. U zult mij toegeven dat deze gang van zaken wel hoogst ongelukkig is en dat zeer vele zomergasten hierdoor ern stig gedupeerd worden. Ik denk aan al degenen die met koffers en kleine kin deren reizen en dus onmogelijk ook hun fiets nog kunnen meenemen vanuit Den Helder. Zo verging het althans ons. Het betekende eenvoudig: een extra reis van Texel naar de vastewal terwille van de fiets. En dat betekent: verlies van kost bare tijd en extra kosten van f 1,25 of f 1,80. Het wil mij voorkomen dat de TESO deze zaak niet helemaal doorgedacht heeft. Een van de commissarissen van de N.V. die ik hierover sprak, was van mening dat dit inderdaad te dwaas was en dat, koste wat het wil, een andere oplossing gevonden zou worden. Maar nu lees ik in de Texelse Courant van vandaag de laconieke mededeling dat men zijn rijwiel zelf als passagiersgoed mee aan boord gelieve te nemen. Er zijn velen voor wie dit geen bezwaar zal zijn, maar er zijn er ook die dit beslist niet kunnen. Men kan hier moeilijk spreken van service, mijnheer de Redacteur! Het kost me niet veel moeite, mij de boze gezich ten van talloze vremmdelingen voor te stellen. „Het haventerrein biedt thans geen ruimte voor rijwielbergplaats", schrijft U. Accoord, maar zou er met een he leboel goede wil in de buurt van de ha ven niet iets te vinden zijn geweest? En als werkelijk in deze richting geen op lossing kan worden gevonden, laat de TESO dan toch in elk geval aan de ge dupeerden op vertoon van hun rijwiel- kaart een vrij retourtje Oudeschild Den Helder aanbieden. Dat is toch al het minste dat men doen kan. Ik heb verder bij deze zaak "geen be lang meer. Honderden vreemdelingen echter wél. Texel leeft grotendeels van hen. Laten zij zich niet „genomen" voelen voordat ze voet aan wal hebben gezet. Mijnheer de Redacteur, bedankt voor uw gastvrijheid. De Waal, 22 Juni 1955 C. J. J. Janse DIT JAAR HOGER WOLPRODUCTIE VERWACHT Het Amerikaanse ministerie van Landbouw heeft medegedeeld, dat de wereldwolproductie dit jaar naar raming groter zal zijn dan verleden jaar. Het ministerie raamde, dat dit jaar 4.475 millioen lbs wol geproduceerd zou wor den, vergeleken met een herziene raming van 4.390 millioen lbs voor 1954, basis vet. Het ministerie verklaarde, dat de voorlopige ramingen voor 1955 wijzen op productiestijging in Australië, Nieuw- Zeeiand, Zuid-Afrika, de Sowjet-Unie en enige landen in het midden-Oosten. De productie van Argentinië en Uruguay zal niet noemenswaard veranderen. In het eerste kwartaal van 1955 is het verbruik in de voornaamste wolverbrui- kende landen gestegen met ongeveer 2 procent boven het verbruik in de ver gelijkbare periode van 1954. In het rapport wordt opgemerkt, dat de producenten in Argentinië en Uru guay als gevolg van de daling van de wereldwolprijzen wederom grote hoe veelheden wol niet hebben kunnen ver kopen, maar de totale voorraden zijn in deze landen niet veel gewijzigd ten op zichte van het vorige jaar. Het ministe rie voegde er echter aan toe, dat de mo gelijkheid om de Zuid-Amerikaanse voorraden tegen voor de producenten aannemelijke prijzen te verkopen, klei ner is. De grootste productiedalingen kwa men in 1954 voor in Argentinië en de Sowjet-Unie. Naar verwachting zal de Argentijnse productie dit jaar ongeveer hetzelfde zijn. De productie van de Sow jet-Unie zal dit jaar groter zijn. Als ge volg van de daling van de Argentijnse productie is de Sowjet-Unie thans op twee na de grootste wolproducent. Aagst voor pijnlijk branden van overtollig maagzunr? Niet nodig. Neem één of twee Rennies - bij voorbaat... Doe gerust Uw maaltijden alle eer aan, zonder die nare vrees voor zuurbrand achteraf. Met Rennies hèbt U niets te vrezen. Eén of twee Rennies die U ongemerkt water komt er niet aan te pas laat smelten op de tong, blus sen direct. Nog vóór de brand kan uit breken is ze reeds gedoofd! Want Ren nies falen nooit! Zaterdag jl. vond de finale plaats van de schoolvoetbalwedstrijden 1955. Jong en oud stonden langs het lijntje ge schaard en zij zullen stellig geen spijt hebben over hun gang naar het Texel- veld. Er scheen een heerlijk zonnetje en er werd af en toe aardig gespeeld. De uitslagen van de voorronde luiden: RKS Den Burg-De Cocksdorp 02 OLS Den Burg-Den Hoorn 20 Hierna kampten de beide verliezers om de derde en de vierde prijs. Den Hoorn had kennelijk de vorige wedstrijd nog wat in de benen; zij waren althans in de minderheid en verloren met 40 van de blauwbroeken. Dit betekende voor de R.K. school van Den Burg de derde prijs, een medaille, aangeboden door de Texelse Boys. De aanvoerder van Den Hoorn kreeg als vierde prijs ook een medaille, aan geboden door de Texelse onderwijzers. De met grote spanning tegemoet ge ziene finale tussen de twee beste ploegen was het aankijken ten volle waard. Met 100 animo en energie werd er ge speeld. Nam voor de rust Den Burg met een fraaie kopbal van Niek de leiding, na de rust zorgden de Dorpers door een prachtig genomen vrije trap voor de gelijkmaker. Keeper Zoetelief van Den Burg ver dedigde zijn doel als een leeuw en de stand bleef 11. De noodzakelijke ver lenging bracht geen beslissing, zodat er strafschoppen genomen moesten worden. De pittige voorhoedespelertjes van De Cocksdorp bleken ware scherpschutters en onder luid gejuich1*behaalden zij de zege. Meester Zwart mag dus een jaar zijn school versieren met de nieuwe beker, aangeboden door het gemeentebestuur en de jongens van de OLS Den Burg kregen een voetbalspeldje, aangeboden door S.V. Texel. Allen hartelijk dank en tot volgend jaar. KAuW heerlijk - verfrissend zuivert uw adem goed voor de tanden

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 1