9 rrrr rocn wa in het harL. Drie-Eilanden-Trip Ook Vlieland een goed Vacantieland 8fe' SSM aan boord ee lekker bakkie troost De Oudheidkamer heeft nog vele wensen Maar een bezoek is zeker de moeite waard ZATERDAG 2 JULI 1955 69e JAARGANG No. 6953 TEXELSE® COURANT Uitgave N.V. v.h. LangeveAd de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 -Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. -Abonn. pr. f 1,95 p. kwart. -f- 20 ct. incasso. Adv. 8 c, p.mm. met de jeep in volle l( Vervolg) TEXEL EN VLIELAND liggen, ge scheiden door het Eierlandse Gat, he melsbreed slecht weinig kilometers van elkander, verwijderd. Vanaf de steiger bij de Vuurtoren tot die aan de rand van de Vliehors bedraagt de afstand onge veer 11 kilometer, maar „De Zeemeeuw" moet minstens 20 kilometer afleggen om zijn doel te kunnen bereiken. Dit is te wijten aan de'vele zandbanken. Geen bezwaar, zeggen de toeristen, wat is voor wie van de zee en haar bewoners houdt, prettiger (vrije-) tijdspassering dan het dobberen tussen twee stukken land? 'Vooral op zo'n knus bootje als dat van de N.V. TESO, bestuurd door mensen, die weten wat een toerist toekomt en .gaarne de schroef een extra slag laten doen om U nog iets dichterbij de robben te brengen. Ook als is het geen officiële robbentocht. In 1947 is TESO deze dienst begonnen. Bij winterdag wordt hier geen officiële dienst onderhouden. Wellicht is een of andere Cocksdorper visser dan bereid je over te zetten. Er wordt meer dan eens de vraag gesteld of je zo'n tocht niet te voet kunt doen, dus door het Eierlandse Gat waden, maar dit zou een hele toer zijn. „Het is misschien te doen, maar toch zeker niet in één dag, want je moet dan profiteren van het lage water. Je zoudt helemaal over - de Vlakte van Kerken moeten tippelen. Misschien zou je een dikke dertig km moeten afleggen" "f-'::."- vaart «ver He hors de strandkiosk. De chauffeur is ziek. Tijdens het voorseizoen geven we vier maal per week balmuziek, tijdens het hoogseizoen iedere avond. De andere drie avonden amusementsmuziek". En verder, is hier verder „amusement" voor de gasten? „Zeker, iedere avond draait er in het (enige) dorp een film. Maandagavonds hebben we in het strandhotel tafelten niswedstrijden. De exploitant looft de prijzen uit. De deelname is gratis. De pianist is een Groninger, de saxo phonist komt ook uit Apeldoorn". Wij rekenden af en wandelden het strand op. Het zeldzame mooie weer had stellig alle strandgasten naar de Noord- zeerand gelokt, want er waren al betrek kelijk veel mensen. Ja, ook Vlieland is een vacantie-eiland bij uitstek geworden. Het behoort dan ook tot de z.g. „Vriendschapseilanden", de verzamelnaam van de gezamenlijke Waddenpr opaganda. In het „Duinkersoord", gesticht door onze vroegere eilandgenoot, wijlen de heer N. W. Duinker, staan over de hon derd zomerhuisjes. Fantastisch mooie gebouwtjes zijn er bij. Een Harlinger bezit er 20. Voorlopig is hij uitgevuurd. Er zijn er voorts, die drie huisjes bezit ten en velen één. De bouwkosten vari eerden van de f 10.000 tot de f 12.000, maar er staan er ook van over de f 35.000, De heer Duinker dacht aan de toekomst toen hij dit terrein, uniek ge legen, tussen strand en bos, van de Staat En zo stonden wij dan na een uurtje .op het eiland onzer Noorderburen. Die vreemden voor ons zijn, want wanneer gaat een Texelaar nu naar Vlie? En wanneer komt een Vlielander nou een buurpraatje maken op Texel? Een heel enkele keer komt de Vlielandse Toneel club hier een uitvoering geven en er is ook al een tegenbezoek afgelegd, maar frequent is dat toch niet! „Over het steigertje maar!" Aldus het advies van een der gebr. Boon, „dan houdt U droge benen!" Het steigertje is zeer smal, maar betrouwbaar. Een chauffeur van Hofstra's Transportbedrijf heeft een grote jeep tegen de steiger ge reden. De steiger, stellig het enige bouw sel in deze „Sahara van het Noor den". Nee, niet 't enige: in de verte rijst een soort paalwoning op: het schipbreu kelingenhuisje. Mooi is de dag begonnen en groot is 't aantal reizigers. Hetautootje raakt propvol. Twee passagiers staan aan een denkbeeldige lus. Mul is het zand en ver de eerste duinenrij, maar de jeep levert 't 'm knap. Recht door zee achtte de chauffeur de kortste weg en zo liepen wij met gang op een bevloeide zandplaat toe. Het water spatte weldra hoog rond het vehikel, dat toen nóg stoutmoediger scheen te snorren. Natuurlijk moesten wij dit unieke feit even vereeuwigen en wij niet alleen: nog nooit hebben we een Zwitser zó hard zien rennen om de auto te kieken. Glunderend als had hij een gemzen vijf ling op de plaat vastgelegd, besteeg hij het voertuig even later weer. „Dit is het mooiste eiland!" zei de chauffeur tegen zijn publiek. „Ik ben eigenlijk geen chauffeur van beroep, ik ben de zanger van de band, die iedere avond in het Strandhotel op treedt", zo verklaarde de chauffeur ons later, tijdens een (meer) vertrouwelijk gesprek, waarbij wij ons doel van de drie eilanden-trip uiteengezet hadden. Mijn ntfam is Bob Scholte. Ik woon in Apeldoorn. Mijn maat werkt overdag in pachtte. De eerste jaren viel er geen winst te bespeuren, maar.wij spre ken nu ook al van een grijs verleden: plm. .35 jaar terug was dat. Opeens ech ter nam het bouwen van zomerhuisjes een hoge vlucht. De heer Duinker bouwde er ook een strandpaviljoen. De heer Beekman, de tegenwoordige exploitant, breidde het uit met een hotel. Prachtig gelegen, nl. op de duinrand. Zijn hotel trok dan ook als geen ander. Helaas trok het niet al leen toeristen: het oefende ook onweer staanbare aantrekkingskracht uit op de golven, door storm en geweld opge zweept. Het werd finaal weggeslagen, maar de eigenaar zat niet bij de i(zware) pakken neer: tegenwoordig ziet U er al weer- een ander gebouw, zij het van hout. En weer is hij voor vele weken compleet bezet en moet hij vele aanvragen zelfs afschrijven. „Nee, niet afbellen, liever niet: het telefoneren pp Vlieland is geen attractie. Dat gaat over Leeuwarden" Wij hebben getracht om 's avonds Texel te bellen. Het duurde bijzonder lang. In die tijd konden wij rustig op ons gemak de tekening bekijken welke de heer Beekman van de toekomstige vleugel van zijn hotel heeft laten maken. Ze willen de situatie eerst even bekijken aan de hand van de plannen, welke de zee met Vlieland's Noordzeekust heeft. Vanaf de Pinksterdagen bleek dit Strandhotel tjokvol te zitten. „Wij sla- CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 6 Juli Consultatiebureau De taxi's en moeders van buiten Den Burg worden verwacht van 34 uur. Moeders van Den Burg van 45 uur. ZONDAGSDIENST DEN BURG DOKTER ELLAS fJngaande Zaterdagavond 6 uur) Vlieland's Dorpsstraat pen zelf in de huiskamer". Het hotel biedt plaats aan 50 gasten. Het is hijig, maar toch kunnen wij het Vlie overzien en Terschelling duidelijk waarnemen. De heer Beekman loopt even weg om de weerberichten op te vangen. Hij is gewoon niet alleen de Bildt, maar ook Radio-Hamburg te be luisteren, „Aan de weerberichten van Hamburg hebben wij meer dan aan die van de Bildt", zegt hij. De strandweg, die het eiland in de breedte snijdt, begint bij het enige dorp, dat wel wat op De Cockdorp lijkt, maar aan twee kanten van de straat bebouwd is. Het is behoorlijk lang, zoiets als Ou- deschild, vermoedelijk. Het is een zeer rustig dorp. Een auto is er nog altijd een opvallende verschijning. Bromfietsen zijn er talrijker en wij zagen zelfs een scooter. „Dat is de dokter!" Talloos zijn de huizen, welke de be woners gaarne als gemeubileerd aan bieden. „Het toerisme is momenteel ver reweg de belangrijkste bron van bestaan voor de eilanders". Zo verklaarde de burgemeester van Vlieland ons toe. Deze bron kon Vlieland best gebruiken nadat in 1920 of daaromtrent de Zeevaart school werd opgeheven en het loodswe zen zich op Terschelling concentreerde. Alles en allen die daarbij betrokken wa ren, verhuisden naar elders. Het aantal Vlielanders daalde daardoor tot beneden de 500. Het toerisme was reeds voor de oorlog van betekenis. De bevolking be staat uit middenstanders en werklieden, in dienst van de diverse aannemers, welke de kustverdediging onderhouden. Het aantal veehouders is zeer gering en er moet dan ook melk worden ingevoerd. Buiten het seizoen vsouit Terschelling, tijdens het seizoen komt Terschelling ook melk tekort en dan springt de Vas- tewal (Friese) bij. Vlieland is maar en kele tientallen runderen rijk, meest jongvee, dat door boer Cupido wordt opgefokt. Het aantal geiten is nog steeds dalende. Ten tijde van gebrekkiger ver binding waren die de voornaamste melk- leveranciers. Alleen voor patiënten Voor f 40,word je als patiënt per vliegtuig naar de Vastewal gebracht. D.w.z. tot aan Leeuwarden. Verderop kost het f 1,per vliegminuut. Diverse malen is daar al gebruik van gemaakt. De gemeente heeft een regeling met de vliegdienst te Leeuwarden en wel in samenwerking met enige andere Wad deneilanden. Het vliegtuig hebben wij die dag gelukkig niet in actie gezien. Evenmin hebben wij die dag geünifor meerde burgers ontdekt. Nu, de politie mannen zijn er dun gezaaid. Twee man rijkspolitie, bij zomerdag versterkt. De Burgemeester zeide al 1V2 jaar op Vlieland te wonen. Wij vinden hem nog al geïsoleerd zitten, stellig slechter dan onze (eigen) burgemeester: „Voor ver schillende dienstzaken kan ik nooit op één en dezelfde dag heen en weer. Sinds 1942 is Vlieland voorlopig en sinds 1951 definitief bij Friesland getrokken. Dat geldt ook voor Terschelling. Dat deze eilanden meer op Friesland dan op Noordholland zijn afgestemd merk je dadelijk aan de taal, ook aan de taal der toeristen, 's Zomers kunnen zij tweemaal de Waddenzee naar Vlieland oversteken en bovendien kan men thans recht streeks naar Terschelling oversteken. In het hoogseizoen gaat de boot driemaal daags naar Harlingen, 's winters slechts éénmaal. De reis naar Harlingen duurt rond twee uur. Dit deed ons uiteraard de vraag stellen, hoe het met de studiege legenheid bestaat. Nu, de jongens, die na de lagere school willen verder leren zijn niet te benijden of. de ouders niet, want zij moeten aan de overkant in de kost. Vlieland bezit nl. enkel 'n lagere school. Gelukkig krijgen de ouders, tot een be paald inkomen kostgeldvergoeding. Dit is een gemeentelijke en provinciale sub sidie. Er studeren plm. 25 leerlingen aan de Vastewal. Zij, die in Harlingen stu deren komen ieder weekend thuis. Dat is dan het merendeel. Na ons afscheid van de burgemeester wandelden wij nog even door het dorp. Een prachtig beschilderde Jan Plezier kwam juist afgeladen vol binnen. Ergens hing een affiche, waarop de toneelver eniging haar uitvoering-voor-gasten an nonceerde. Voor f 1,inclusief belasting kon je op Donderdag 23 Juni de opvoe ring van „Het verliefde trio" bijwonen. In Bruin's Bios. Voorts lazen wij aan een particulier raam, dat het kantoor van de gemeente-ontvanger met ingang van 26 Maart 1955 naar het Raadhuis wordt verplaatst. Dat Raadhuis is ir 1598 gebouwd, maar op 1855 ver nieuwd. l(Wordt vervolgd), U kent het toch ook, het prachtig gerestau reerde huis aan Koger- straat nummer 1 in Den Burg? Volgens een me dedeling in de deurkalf stamt het uit het jaar 1599, een muuranker draagt het jaartal 1591. Het juiste jaar willen wij in het midden laten, maar dat het oud, zeer oud, is, daarover bestaat niet de geringste twij fel. De meesten van onze lezers kennen het fraaie huisje alleen van buiten. Maar opent U eens de onderdeur en stap bin nen. De heer Stechwey, sinds dit voorjaar mede conservator, zal U vrien delijk ontvangen en uitnodigen Uw naam te zetten in een pas aange legd gastenboek, dat ligt op een zware koperen (en natuurlijk oude) le zenaar. Het begin is er Er is al heel wat te zien in onze Oudheids kamer. Maar vanzelf is het er niet gekomen! Lang niet. In September 1954 maakte de heer G. de Haan, directeur van ons Texels Museum, 'n begin met de inrichting. Veel geld kon helaas niet beschikbaar worden gesteld, hoe graag de Gemeente het ook zou hebben gewild.. Maar veel enthousiasme was er wel! Oproepen in de Texelse Courant brach ten voorlopig niet het verwachte resultaat. En dus ging de heer De Haan de boer op, later bijgestaan door de niet minder enthousiaste heer Stechwey. En de inboedel begon te komen. Beddekwasten: Moeilijk artikel Al gauw was er een petroleumlamp voor de „mooie kamér". Maar met de beddekwasten wilde het eerst niet vlot ten. Zeker, een oude dame had er wel een. Maar die wilde ze voor geen geld missen, want ze zou er echt niet buiten kunnen. En waarachtig, bij een textiel handelaar in Den Burg kwamen een paar prachtige exemplaren tevoorschijn: ze hangen nu te pronk. Vervolgens kre gen de „oudheidsjagers" een juweel van een staartklok in bruikleen. Gaat U zit ten in een van de (alweer: oude!) stoelen en luister. Waardig tikt de klok, en de conservator heeft intussen de „luister rijke" speeldoos in werking gesteld. U waant zich in vroeger tijden, waarin haast een onbekend begrip was. Wensen, vele wensen Wij willen het nu eens met U hebben over de dingen die er nog NIET te be wonderen zijn. Want daar gaat het hier eigenlijk om. Misschien staat er bij U op zolder in een stoffige hoek een oud stuk je, dat de oudheidskamer verder zou kunnen opluisteren. Er ontbreekt, om een voorbeeld te Ook achter deze gevel is veel moois te bewonderen. In bijgaand artikel vertellen wij U daar iets over. LERAAR HELMVLECHTEN De conservator van het Texels Museum is van vele markten thuis. Maar vraag hem niet van helm een mooi matje te vlechten. Hij kan het niet. Maar hij zou er erg graag het fijne van weten. Is er onder onze lezers iemand, die de kunst van het helmvlech- ten nog verstaat? De heer De Haan wil graag met hem in con tact komen. kleed dus. De 16-eeuwse baby vraagt nog meer, nl. een luiermandje. Jeugd toont belangstelling De heer Stechwey, die permanent zijn spulletjes nóg glanzender oppoetst, ver telt ons intussen dat er veel meer jeug digen in de oudheidskamer komen kij ken dan men had verwacht. Over het algemeen zijn de jonge bezoekers opge togen over wat ze te zien krijgen, hoe wel ze zich nog al eens afvragen of de mensen vroeger nu wérkelijk wel zo woonden. Een pasgetrouwd stelletje zou er dolgraag intrekken. Zij: paardestaart en spijkerbroek. Hij: Amerikaanse „bor- stelkop", nauwe broekspijpen en crêpe noemen, nog veel wandversiering. Oude zolen van een halve decimeter dik. Of tinnen en blauwe borden: ze zouden zeer welkom zijn! De keukenschouw wacht nog op een „schaar", d.i. de haak met beugel, waar in de ketel kan worden gehangen. De Ketel? Neen, ook die is er nog niet. En dan is er allerlei „beddenboel", of beter deze jonge mensen zouden passen in een „oudheidskamer" is een kwestie van smaak. Het is nu eenmaal zo dat de ui tersten elkaar zoeken. „Wenslijst", vervolg en slot Gevraagd: oude houten emmers en gezegd, het is er niet. Daar gaan we: 2 I "tobben, een houten kuip, koperen «to rtel bedsteegordijnen, een sprei, enkele een driehoekskastje en een groflinnen handgeweven lakens, een schudbed, en dan nog een „verwar mingselement": de beddepan. Het zijn zaken, waarnaar tot nu toe vergeefs ge-» speurd werd. Onze verre voorouders pleegden het onderin liggende losse stro op te schudden met een beddevorkje: is er ook nog niet. Dan, jawel, een nacht spiegel. De mensen van vroeger kenden deze elegante uitdrukking niet, men had voor dit gebruiksartikel een beduidend steviger benaming, niet voor tweeërlei klaptafel, emmers met koperen randen. Zeevarenden gebruikten in vroeger da gen een „Jacobsstaf" of graadboog. Heeft U er een? Aan de visserij-collectie mankeert een „schaarelliger", terwijl de de bijna niet te verzadigen museum- heren nog op zoek zijn naar een „2-per- soons-wierzeis" en een houten school tas. Hoe deftiger het huis, hoe deftiger de geur. Hoe komt er nu een typische „ou de geur" in een huis? Dat hangt, zegt de uitleg vatbaar. Heeft U zo'n oud geval? heer Stechwey, onder andere af van het Gevraagd: 20 roeispanen aantal gordijnen dat m een huis opge- Zag U ooit zo'n advertentie? Deze hangen werd U voelt het alweer: het zonderlinge wens uitte de heer De Haan. om gordijnen, en dan speciaal om Die spanen mogen zijn van roei- en red- ..valgordijnen dingsboten, heel of kapot. Waarvoor? De heer De Haan hult zich in geheimzinnig zwijgen. Maar hij weet wel zeker dat er verscheidene jutters zijn, die hem zou den kunnen helpen. Opdat zij zich mel den. O, neen, wij zijn er nog lang niet. Heeft U wel eens zo'n oeroude ijzeren vuurmand gezien? Die is er nu eens wél. Maar er mankeert toch wat aan: het kleed. Dit diende om de warmte in de examen voor de 1ste klasse: Harry Eel- mand te houden; een spleet in het kleed man, Nico van Heeringen, Reinoud Kool- zorgde voor „gerichte warmte" voor ba- haas, Wiebe Laan en Frits Plantinga, by, die dan zonder gevaar voor kouvat- allen te Den Burg, Adriana de Wolf te ten geholpen kon worden. Welaan, een De Waal en Koos Zoete te Oudeschild. U heeft misschien niets? U bent er stellig niet minder welkom om! Wij ver zekeren het U: het is écht de moeite waard te zien hoe onze voorouders zich het leven binnenskamers gezellig tracht ten te maken! GESLAAGD Aan het Gemeentelijke Lyceum te Den Helder zijn geslaagd voor het toelatings-

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 1