Op 10 Juli 1930 werd De Eendrachtofficieel in gebruik genomen De man uit Chicago Op reis Vrijdag 1 April is het 25 jaar geleden, dat de Coöp. Zuivelfabriek „Eendracht" G.A. in bedrijf genomen werd. Op 10 Juli 1930 vond de officiële opening plaats. Wie in 1953 langs de Scliilderweg ging zag daar de bouw van een nieuwe schoorsteen, welke ruim tweemaal zo hoog zou worden als de toen bestaande. Wij hebben, toen de grootste schoorsteen voltooid was, bovenstaande foto ge nomen en doet deze foto niet aan een grafiek denken? Een beeld van de gang van zaken? Excelsior zegt dit beeld en inderdaad neemt de betekenis van dit bedrijf nog steeds toe. Het gebouw is belangrijk groter dan het oorspronkelijke. Geen wonder overigens: de Texelse boeren sloegen de handen ineen en succes sievelijk verdwenen de in 1930 nog bestaande fabrieken en werden alle Texelse veehouders (op een enkele uitzondering na, die dus de regel bevestigt), lid van „De Eendracht". Daarom is er alle reden om het 25-jarig bestaan met vreugde te vieren. spreker - die zijn het, die de grootste offers zullen moeten brengen. Ik zou daarom willen eindigen met de woor den: „Help ons in ons streven naar een waterleiding voor heel Texel". De heer Stoepker gaf te kennen met deze woorden wel in te stemmen, maar liet erop volgen, dat hij niet gaarne zou zien, dat men de fabriek ging droog leggen. En daarop bestond z.i. kans, wanneer men voor heel Texel water ging onttrekken aan de Hogeberg, wat immmers het plan was. Wethouder Keijser meende de heer Stoepker evenwel gerust te kunnen stellen: de watervoorraad ter plaatse zou voor een lange reeks van jaren toe reikend zijn. Penibele aangelegenheid Wij hebben even genoten van de vol gende alinea, waaruit blijkt, dat een plaatselijk blad maar al te vaak aan cri- tiek bloot staat: „De verslaggever van de Texelse Courant - zo lezen wij - bracht dank voor de invitatie om deze officiële opening te willen bijwonen en zei „De Eendracht" alle medewerking toe, welke men redelijkerwijs van hem kan verlangen. Met nadruk wees hij er op, ook in deze penibele aangelegen heid steeds de grootst mogelijke objec tiviteit te hebben betracht. Ook de di- recties der andere zuivelfabrieken kun- j nen op zijn steun staat maken, voorkeur is hem vreemd. De Eendracht verbruikt enorme hoeveelheden heet en koud water. Nu, de enorme stoomketel in het machinehuis is daarop berekend. Hier zien wij de' ma chinist de heer D. den Braven het vuur controleren. Hier zetelt directie en administratie. 1 deelte, nog steeds het haakje waar de k; andere) haakjes, wij hebben ons er over slechts twee man kan worden gevoerd. I Bakker, links de heer C. Merkx. In ons blad van 12 Juli 1930 lezen wij over de officiële opening: „Omstreeks elf uur kwam men in de zaal van de tegenover de fabriek gele gen lunchroom (Café Houtwipper dus) bijeen. Onder de aanwezigen merkten we, behalve de leden van het bestuur en de directeur, de heer H. Boer, op dr Schey, rijkszuivelconsulent, burgemees ter W. B. Oort, wethouder R. P. Keijser, gemeente-secretaris C. Jonker, de voor zitter der Coöp. Boerenleenbank, de heer J. Kikkert Nzn., de architect, de heer Gros, de heer Schoenmaker, namens de aannemers, fa. gebr. Schoenmaker en de heer Van der Ploeg, installateur. De voorzitter van de „Eendracht", de heer C. Stoepker - zo lezen wij verder - memoreert de geschiedenis van de fa briek, aanvangende in het najaar van 1928. Toen heeft spreker zich met de heren Meindertsma en C. Roeper om advies gewend tot dr Schey, die aan raadde een nieuwe coöperatieve fa briek te stichten. Dr Schey zeide o.a.: „Ik heb vertrou- Iier wordt dus o.a. het financiële ge- n aan hangt, behandeld. Tussen (weer verbaasd, dat de administratie door len prestatie op zichzelf. Rechts mej. T. wen in de zaak, ten eerste om de~gun- stige plaats van de fabriek, zowel wat haar ligging boven de grond betreft als wat aangaat de aanwezigheid van goed water. Verder is, wat de leider aangaat, een goede keus gedaan. De directeur gewaagde van de mo derne inrichting, waardoor de fabriek aan de hoogste eisen zal kunnen vol doen eii deed een beroep op alle vee houders, welke nog niet als lid zijn toe getreden, opdat de inrichting nog voor deliger kan worden geëxploiteerd, dan heden het geval is. De heer R. P. Keijser, wethouder, zei aan het welslagen niet te twijfelen, ge zien de steun van dr Schey en de onder nemingsgeest, welke bestuur en leden bezielt. Uitvoerig stond spreker stil bij het water, een levensbelang voor de fa briek niet alleen, maar voor heel Texel - en voor de veehouders niet in de laatste plaats. Een waterleiding mag op Texel niet lang meer op zich laten wachten. De polders echter staan de rentabiliteit van zo'n bedrijf in de weg en - betoogde FEUILLETON: Een verhaal vol verwikkelingen door T. LODEWIJK 9. Dat lijkt me volkomen fair stemde het meisje toe. Neem een siga ret, Will en maak je niet nerveus. We kennen elkaar veel te lang en waren veel te goede vrienden, dan dat we nu niet volkomen op ons gemak met el kaar zouden kunnen praten. Ik ben zelf eigenlijk blij, dat ik je weer eens zie. Ik dacht eigenlijk niet, dat ik er zó blij mee zou zijn Will zag haar aan en zij zag hem aan. Ze kleurden allebei. Vooruit er mee zei ze toen geen sentimentaliteiten. Vertel me je verhaal. Maar geen leugentjes om best wil. Wat ik je vertel zei Will plech tig is de waarheid van A tot Z En toen deed hij het verhaal van zijn ontmoeting met De Gooyer, van diens wanhoop, van de situatie in Meeldam, van de rar. Clarenbough, die maar niet kwam opdagen, en hoe hij, om zijn vriend uit de penarie te helpen, voor mr Clarenbough had gespeeld. - Had je werkelijk geen enkel ander motief? vroeg ze. Ja gaf hij toe ik heb er sinds dien nog enkele bijgekregen. Ik ben te gast bij de burgemeester en die mensen zijn zo allerhartelijkst. Als ik bedenk, wat die man voor narigheid zou hebben gehad, wanneer dat hele feest in het wa ter zou zijn gevallen, dan ben ik blij, dat ik de knoop maar doorgehakt heb. En al die mensen, die daar voor me heb ben staan muziekmaken en zingen en juichen.... ik zou ze het plezier voor geen duizend gulden hebben ontnomen. Begrijp je dat? Het meisje zweeg en staarde recht voor zich uit. Toen glimlachte ze. Je bent nog helemaal niets veran derd zei ze toen nog altijd dezelfde impulsieve man, die zich hals over kop ergens instort, zonder te kunnen nagaan wat de gevolgen zullen zijn. Jij kunt niet loslopen, ventje, vandaag of morgen ge beurt je een ongeluk en dan is er geen herstellen meer aan. Denk je eens in, dat de échte mr Clarenbough kwam op dagen. Dat denk ik me maar niet in lachte hij nerveus hoewel, toen ik gisteren je briefje kreeg, zag ik wel éven wat een gevaarlijke situatie er ontstaan was Je dacht zeker, dat ik daar op dat bordes zou zijn geklommen en ten aan- hore van het hele volk geroepen zou hebben: Hier staat een bedrieger! Ont- maskering in grote stijl! Nee, jongetje, we hebben ruzie gehad, maar zó vijan dig ben ik je toch niet gezind. Clare zei Will opstaande ook jij bent niet veranderd. Je bent nog net zo sportief en ronduit als vroeger. Zeg.. Ja, wat moet ik zeggen Kunnen we niet weer. Ik weet het niet, Will. Straks krij gen we weer ruzie. Clare, ik zweer je. Zweer niet, Will, dat klinkt zo Belangrijke data Behalve de Jste April en de 10de Juli van het jaar 1930 zijn voor de „Een dracht" belangrijke data: 10 November 1931: Lezing door de heer PI. K. Koster inzake samensmelting in zuivelbereiding op Texel; 16 November 1931: „Eendracht" in principe tot samenwerking met „De Hoop" (De Waal) bereid - algemene stemmen; 1/ November 1931: „De Hoop" in prin cipe tot samenwerking met „De Een dracht" bereid (48 tegen 14 stemmen). 23 November 1931: ,De Onderneming" (Den Hoorn) besluit met 23—15 stemmen (en drie blanco) niet over te gaan tot samenwerking met de „Eendracht". November. De commissie ter voorbe reiding van de samenwerking „De Hoop"-„De Eendracht" vangt haar ar beid aan en brengt op 7 December rao- port uit. De fusie komt tot stand. 5 Januari 1932: Met algemene stem men door de aandeelhouders besloten tot liquidatie van zuivelfabriek „De Hoop". 19 Januari 1932: De aandeelhouders van „De Onderneming" besluiten met 33 10 stemmen (en drie blanco) niet tot samenvoeging met de „Eendracht" over te gaan. 1 Februrai. T)e leden van de „Een dracht'^ besluiten tot uitbreiding van de fabriek in verband met de toetreding van leden van „De PIoop". Y 18 December 1936: „De Onderneming" Den Hoorn, besluit met 26—16 stemmen de heer Dokter, directeur van de Zui- velbank, niet uit te nodigen om de fi nanciële toestand van de „Eendracht" (in verband met eventuele samenvoe ging) uiteen te zetten. 1 Februari 1937: „De Eendracht" koopt woon- en winkelhuis van D. G. Toolens, Wat is er vandaag toch met Bim en Bam aan de hand? Bim sjouwt met de eettafel op zijn rug en Bam loopt met meters en meters touw over zijn arm. De dieren zijn vre selijk benieuwd. Zouden ze gaan picknicken? Ze kunnen er gewoon niet achter komen en vol nieuwsgierigheid hol len ze achter Bim en Bam aan, Pietje Schildpad en Hansje Stekelvarken voorop. Bij het strand aangekomen, zien ze daar de walvis op z'n gemak liggen. Als Bam hem roept, komt hij naar hen toezwemmen en dan vraagt Bam of hij niet hun „paard" wil zijn. Dan kunnen ze fijn water-skieën, net als het meisje op het plaatje in de krant. Dat wil hij wel hoor en daar gaan ze dan op de om gekeerde tafel met een touw aan de staart van de walvis en alle dieren staan op het strand bewonderend toe te kijken. Deze prachtige karn heeft een inhoud met 2200 liter room, waaruit 600 kg bot< Kogerstraat voor vestiging filiaal; voor f 5.500,— 24 Februari 1945: „De Eendracht" kan - wegens de geringe aanvoer - geen melk meer aan slijters leveren. Februari 1946: „De Onderneming" gaat fusie aan met „De Eendracht". CULTURELE RAAD PUBLICATIE VAN DE Donderdag 7 Juli Den Burg, De Oranjeboom, Toneelver. „Klein Toneel" voert op het stuk „Op een mooie dag in Mei". Den Hoorn, 2,30 uur. Officiële opening kampeercentrum. Vrijdag 8 Juli Den Burg, De Oranjeboom, Texel-film Zaterdag 9 Juli Den Burg, Sportuitwisseling met Den Helder, georganiseerd door de Texelse Sportraad. Zondag 10 Juli Den Burg, Texel-veld, Handbaltournooi Donderdag 14 Juli Den Burg,, De Oranjeboom, Toneelver. „Klein Toneel" voert op het stuk „Op een mooie dag in Mei". Vrijdag 15 Juli Den Burg, De Oranjeboom, Texel-film Zaterdag 16 Juli Den Burg, Park, „Texels jeugd musi ceert" o.l.v. de heer Jn. Visser. Oudeschild, taptoe door het Koninklijk Texels Fanfarecorps. dan Uw spoorkaartje ge- (ff haald bij de V. V. V. „Texel" INGEKOMEN PERSONEN Anna G. M. Nollen, ev Schuttenbeld, van Tubbergen, D 564 naar C 84; Geertruida Arp, van Deventer, Keizerstraat 22 naar K 84b. PECH VOOR P.T.T.ers Bij graafwerk voor de waterleiding stortte het zand in op een kabel, die be schadigde. De PTT moest zijn vrije Za terdagmiddag besteden om een nieuw stuk kabel in te lassen. an 5000 liter. In de practijk draait hij r gefabriceerd wordt. 10 Juli 1949: „De Eendracht" besluit tot uitbreiding van de fabriek. Bestuur wordt gemachtigd tot aangaan van geld- lening, groot f 150.000,—. Melkaanvoer steeg met ruim twee millioen kg. 1950: Er werd ruirn 10 millioen kg melk aangevoerd. JUBILEUM-S. V.O. De viering van het 20-jarig jubileum van S.V.O. begon Zaterdagmiddag met een welpen-tournooi tussen ZDH-Texel- Tex. Boys en Oosterend in de welpen- afd. en Texel-De Koog-SVC-Tex. Boys en Oosterend in de adsp. afd. Deze prachtig geslaagde jeugdmiddag was 'n waardige herdenking van ons jubileum. Na veel spanning en sensatie kwamen onze welpen en adsp. beiden in de finale. De welpen moesten tegen Texel het on derspit delven, maar onze adsp. verover- I den de medaille en de speldjes. De organisatie was prima; het wed- strijdschema verliep precies volgens plan De feestavond in het Wapen van Am sterdam begon met een woord van wel kom en herdenking van de afgelopen 20 jaar, door onze ere-voorzitter de heer J. Visman. Verschillende sprekers Voerden daar na het woord, o.a. vertegenwoordigers van ZDH, Gym-afd., Sportraad en onze Burgemeester. Daarna begon de revue, welke onder leiding stond van onze voorz., de heer B. van Keulen, met zang en muziek van de dames. Enige geslaagde stukjes werden opgevoerd. In de pauze werd de traditionele ver loting gehouden. Vervolgens werden de heren M. Mosk ca P. Rzendaal gehuldigd voor het feit dat ze 20 jaar in het le elftal uitkomen. De heer Visman stelde deze heren en hun dames énkele vragen over deze 20 voetbaljaren en daaruit bleek dat deze spelers, weliswaar in jaren ouder ge worden, hun enthousiasme voor de voet balsport geheel behouden hadden. De beide spelers kregen als aandenken een verzilverde voetbal-figuur met inscrip tie; de dames ontvingen bloemen. Tenslotte viel ook het laatste gedeelte van de revue in de smaak. Al met al een prima geslaagde avond, die met een gezellig bal besloten werd. grappig. Ik wil er over denken. We zien elkaar nog wel weer. En nuik heb werk te doen. Ga je gang, maar weet één ding: wanneer ik merk, dat je me iets hebt wijsgemaakt, zal ik er voor zorgen, dat ze zowel in Meeldam als in New York aan de weet komen, dat je een schurk bent. Dat zal niet nodig zijn, Clare. Dus zie ik je nog wéér? Hoogstwaarschijnlijk. Will, adieu! Enkele ogenblikken later stapte mr Clarenbough weer in zijn Cadillac. Ern stig stond zijn gezicht. Wat een stommeling ben ik geweest mompelde hij. Met zo'n meisje ru zie te maken. Clare.de enige vrouw die ooit wat voor me betekend heeft. Maar ik zalde rest van zijn ge mompel ging over in afgetrokken ge peins. Dat is toch ook wel verbazend toe vallig, dat U juist hier in Holland was zong mevrouw Boom op haar liefste toontje. Nauwelijks had zij vernomen (en mevrouw Boom beschikte over een voor treffelijke inlichtingendienst), dat er 'n Amerikaanse journalist in het Rode Hert zat, of ze vond gemakkelijk een voor wendsel om daar even binnen te lopen, kwasi om te telefoneren. Met klaarblij kelijke verbazing vernam ze het nieuws van de kellner en stond er toen op met die meneer kennis te maken. Ze stelde zich voor als lid van het comité dat mr Clarenbough ontvangen had en bemerk te tot haar vreugde, dat ook deze Ame rikaan zich in het Hollands vrij aardig, zij het niet zo goed als zijn landsman wist uit te drukken. Weldra was zij met hem in een druk gesprek, want me vrouw Boom kon zich alleraardigst voor doen, wanneer ze dat wilde. Nu ik met U kennis gemaakt heb, zal- ik mijn mening over Amerikanen moeten herzien glimlachte ze. Daar hebt U toch al eerder gele genheid voor gehad bij de ontmoeting met mr Clarenbough? informeerde de journalist. Mevrouw Boom werd geheimzinnig. Tja.wat zal ik U daarvan zeg gen. Die mr Clarenbough is maar een uitzonderlijk mens. Colverton zou geen persman zijn in dien deze mysterieuze uitspraak hem niet dwong tot het vragen van nadere explicatie, die mevrouw Boom niet zon der schroom en met kennelijke terug houdendheid, maar desondanks zeer volledig gaf. Achvooral op moreel gebied, begrijpt U? Zeg mij wie Uw vrienden zijn en ik zal U zeggen wie gij zijt. En als ik dan meteen zie hoe die meneer Clarenbough aanpapt met meisjes.... of vrouwen, kan ik wel zeggen, die eh Niet bepaald onbesproken zijn? Och.dat wil ik niet zeggen. de mensen zeggen al zo veel Dus U vindt dat die meneer Cla renbough hier nu niet bepaald de naam van Amerika hooghoudt? Och, misschien heb ik wel een over dreven voorstelling van het gehalte van Uw landslieden. Zeer zeker niet, mevrouw, haastte Colverton te verklaren. Er is overal kaf onder het koren, maar wij zijn niet allemaal kaf, weet U. Ik ben blij, dat u het zegt, meneer Colverton, nietwaar? Ik ben misschien wat strikt in ach.mr Clarenbough is natuurlijk uit en hij wil een paar leuke dagen hebben, ik snap het wel, maar Mr Colverton snapte het ook en zijn gezicht stond nadenkend, toen hij weer> in zijn wagen stapte. En hij uitte zijn sombere gedachten tegenover zijn secre taresse, toen hij samen met haar di neerde in het Doelen Hotel van Kwar- dam. Die mr. Clarenbough maakt het een beetje te bont verklaarde hij kortaf. Clare keek verwonderd op. Dat die vent een rol speelt en de echte Clarenbough niet is, weten wij al lebei. Maar wanneer hij die rol nu een beetje behoorlijk speelde, zou ik er nog de sportieve kant van kunnen zien. Wat ik echter hoor Wie heb je gesproken? wou Clare weten. Een van de dames van het comité, en die vertelde me niet zo heel veel moois over die mr Clarenbough over de manier waarop hij zich met het zwakke geslacht bemoeit. Wat vertelde ze je? Ja, feiten heeft ze niet genoemd. Daarvoor geneerde ze zich geloof ik een beetje. Maar ze gaf me genoeg te ver staan. (Wordt vervolgd).

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 4