MOEDER BOUWVERGUNNINGEN De heer J. P. Kikkert, verbouw hotel Texel. De heer J. Smit, 0127, bouw boer derij aan de Kaapsweg. De heer S. Keij- ser Jbzn, De Hal, uitbreiding woning. De heer P. C. Roeper, Kogerstraat 17, ver andering zijgevel. WERELDKAMPIOENSCHAPPEN Sportvrienden zullen hedenavond in Texels Bioscoop Theater hun hart kun nen ophalen bij de vertoning van een film over de wereldkampioenschappen 1954. O.a. zal de wedstrijd Duitsland Hongarije worden „verslagen". HOND BESCHADIGT AUTO Het komt vaker voor, dat een auto een hond beschadigt dan andersom. Dit laatste gebeurde echter Vrijdagmiddag op de Schilderweg, waar een hard hol lende hond ineens voor de wielen van een volkswagen belandde, tegen een der koplampen opvloog en deze grondig ver nielde. Het dier zelf scheen maar heel weinig nadeel van de botsing te hebben opgelopen. FIETS CONTRA MOTORFIETS Een jeugdige badgast had te De Koog een fiets gehuurd. Toen hij die een poos je later terugbracht, bleek er het een en ander aan te zijn gewijzigd. Dat kwam door een botsing met een motorfiets en wel op het gevaarlijke punt Brinkweg - Dorpsstraat. Gelukkig viel de peisoon- lijke schade nogal mee. GOUDEN ECHTVERENIGINGEN Het echtpaar W. Vlas en M. Vlas-Plat- voet, Kogerstraat 72, Den Burg, viert heden zijn gouden huwelijksfeest. Morgen is er een gouden huwelijks feest aan Oudeschild op nr 175, waar het echtpaar G. Weijdt en A. Weijdt-Tuin- der, vijftig jaar in de echt verbonden zijn. Nog vele jaren in goede gezondheid toegewenst. GROTE VIS BIJ DE SLUFTER Op het strand bij de Slufter spoelde een zeer grote vis aan. Het bleek een tuimelaar te zijn, behorende tot de fa milie der bruinvissen. Het exemplaar, waarvan er ieder jaar wel een of meer aanspoelen, was 3,12 meter lang en 80 cm in doorsnee. Het was een op hoge leeftijd gestorven ex emplaar van het mannelijk geslacht. Tuimelaars kunnen vijf meter lang worden. IN 30 GEMEENTEN GEEN BELASTING OP AMATEUR VOETBAL Dertig Noordhollandse gemeenten heb ben besloten de vermakelijkheidsbelas ting af te schaffen voor het amateur voetbal. Het verzoek hiertoe is uitgegaan van ue SRieling Noordholland van de KNVB. Haar bestuur is van oordeel, dat de zui ver amateuristische clubs door de invoe ring van het zgn. semiberoepsspel grote moeilijkheden kunnen ondervinden. Het publiek zal wellicht worden weggezo gen naar de plaatsen, waar het betaalde voetbal wordt gespeeld. De leiding van de afdeling Noordhol land meent, dit voor wedstrijden op amateuristische grondslag, die zuiver dienen tot ontspanning en lichamelijke en geestelijke vorming van de jeugd, geen vermakelijkheidsbelasting dient te worden geheven. Gezien het verre van rooskleurige beeld, dat de jongste gemeentebegroting van Texel toont, moet sportbeoefenend Texel er voorshands maar niet op reke nen, dat de Gemeente Texel eveneens tot afschaffing van deze belasting zal overgaan. SV Texel Woensdagavond, dus vandaag, is er geen trainen. In de bioscoopzaal wordt een film over de wereldkampioenschap pen 1954 vertoond. We menen dat onze spelers en tal van andere sportliefheb bers deze film niet gaarne zouden mis sen. Vraagt Uw leverancier: OLS DEN BURG VEROVERDE DE WISSELBEKER Tijdens de sportdag, waaraan nagenoeg alle Texelse lagere scholen aan deelna men bleef in de strijd om de slagbal- wisselbeker de uitslag onbeslist, daar ols Den Burg en ols Oudeschild, de beker houder, elkaar geen duimbreedte toega ven en in de stand 24.24 eindigden. Maandagochtend is de wedstrijd we derom gespeeld en toen bleken de jon ge Burgers de baas te zijn: Oudeschild werd met 46.30 geklopt, zodat Den Burg de Wisselbeker (in triomph) kondjn meevoeren. Ze was op het laatst van haar leven een klein, verschrompeld vrouwtje, dat volkomen mismaakte voeten had en han den, waarvan de vingers krom stonden van de gewrichtsrheumatiek. Het was mijn moeder. En daarom heb ik zoveel jaren lang hartzeer gehad om haar die ik nooit heb kunnen helpen door haar latere levensdagen te verlichten. Ik heb haar eigenlijk nooit anders ge kend dan klagend over haar kwaal. Af en toe liet ze me haar handen zien. De vingers stonden gebogen, en recht zou den ze slechts geworden zijn, als men ze door geweld had gebroken. Het moet begonnen zijn, toen mijn jongste zus was geboren, maar dat her inner ik me nauwelijks. Op een morgen in December, toen het hartje winter was, gingen wij, mijn oudste zus en de jon gens, naar de overburen en toen we na een lange dag terugkwamen in het ou derlijk huis, lag er een rose baby in de wieg en we kregen beschuit met muisje. Ik was toen acht jaar en omdat het woonhuis boven de winkel te klein werd, gingen mijn oudste zus en ik naar kost school. De eerste keer was het een feest. Moeder zelf bracht me wg. Toen ze in de spreekkamer afscheid van me nam, huil de ze en ik deed het, omdat ik het zo verschrikkelijk vond, dat mijn moeder huilde. Ik bleef er lange jaren en vertaalde er de klassieke Romeinen en Grieken. Moeder was er trots op, omdat ze wist, dat ze me voor het leven iets kostbaars meegaf. Wanneer ik dan met vacantie thuis kwam en de trap was opgeklom men, die in de winkel begon en op de zolder eindigde, kreeg ik een zoen en 't leven was weer mooi, voor de jongen, die nu beseft dat hij reeds in zijn jeugd een bijzonder gevoelig hart had. Op zo'n eer ste middag van de vacantie, wennend aan de sfeer van het ouderlijk huis, bleef ik dicht bij moeder en dan vertel de ze over alles, wat er in de afgelopen maanden was gebeurd. Over Verheyen, waar ze een nieuw kindje hadden ge kregen en over van Gorkum, waar de oude oma zomaar ineens was uitgestapt. Wanneer ze dan voor mij een terug blik gaf over de dagen, dat ik niet bij haar was geweest, liet ze me haar han den zien. Handen, waarop knobbels zichtbaar werden. Maar als jongen be greep ik haar zuchten niet. Kinderen zijn hard, maar ze weten het niet. De vol gende dag al, zocht ik de vriendjes op, die nog gewoon op de stadsschool waren en die nogal opkeken tegen de jongen, die al zo lang alleen was geweest en an dere reuken van het leven had bespeurd dan zij. Ik moet een jaar of veertien geweest zijn, toen moeder op een dag in de va cantie niet kon opstaan. De huisdokter, een lange man in een zwarte cape, kwam onze huiskamer binnen en vader, achter hem aan naar boven gekomen, bracht hem in de slaapkamer van de ouders. Toen de dokter in de huiskamer terug was, pakte hij zijn receptenboekje en terwijl hij vader aankeek, zei hij: „Ei genlijk is er geen kruid voor gewassen. Maar ik kan haar misschien een middel tje geven, dat de pijn wat verzacht". Op die leeftijd doet het iemand eigenlijk erg weinig, maar ik weet nog, dat ik haar kamer binnenliep en alleen maar haar hand pakte en zo een paar minuten bleef zitten. Ik was haar oudste zoon en om een of andere reden toonde ze me soms haar voorkeur. Maar wanneer het weer omsloeg en de zon door de ramen scheen, was haar ziekte eensklaps verdwenen. Dan pakte ze de wandelwagen, zette de jongste erin, en we gingen met zijn allen naar het stadspark om de eendjes te voeren. De kwaal werd met de jaren erger. Toen ze op een keer weer nieuwe schoenen nodig had, moesten ze naar maat worden gemaakt. In een gewone winkel kon ze niet meer slagen. Het waren hoge schoe nen van heel zacht leer, die met veters werden toegeregen. Op de uiterlijke vorm tekende zich de mismaaktheid van haar voeten af. Een wanstaltigheid, waarvoor ik me toen schaamde. Ze ging al niet zo veel meer uit. Wanner we des avonds langs de etalages liepen, pakte ze de arm van vader en ze dwong hem af en toe te blijven staan, omdat het lo pen zo moeilijk was. Na zoveel jaren be sef ik, wat het deze man, die zo graag wandelde en de schone omstreken van de stad verkende, moet hebben gekost zich bij de werkelijkheid neer te leggen. Hij was nogal impulsief van aard en wanneer ze, vooral tengevolge van het vochtige weer, niet kon, wat hij zich voorgesteld had, kostte het hem veel moeite daarin te berusten. Veel later had hij een punt bereikt, dat men hem om de tegenslag, die hem getroffen had in moeder, kon bewonde ren. Toen week hij nauwelijks nog van haar zijde en wanneer ze op een mooie dag in de lente of de zomer zin had de vrije natuur te bewonderen, liet hij een taxi komen en met haar en de kinderen reed hij door het landschap, waarvan noch hij noch moeder ooit afstand had den kunnen doen. Voor een uur toevend bij een café of een restaurant, wandel den wij, voetje voor voetje eigenlijk, het bos in en vader, die zijn jeugd op het platteland had doorgebracht, stak zijn vinger op en zei: „Hoor, een merel!" Of: „Luister, een wielewaal!" In het jaar 1936 zijn we naar een an dere plaats verhuisd. Al wat bekend was, werd opeens prijsgegeven en ik weet niet of dat moeder wel goed heeft gedaan. Toen kon ze nauwelijks nog vijfhonderd meter lopen en ze was zo blij als 'n kind, als een van ons haar naar haar stoel bracht, waar ze over haar hulpeloosheid zat te mijmeren, wellicht met een zekere weemoed, maar toch uiteindelijk in een berusting, die haar blij maakte en be reid om nog erger dingen te aanvaarden. En die erger dingen kwamen spoedig. De rheumatiek tastte haar lichaam meer en meer aan. Ze had altijd graag de han- dan uit de mouwen gestoken, maar {Wordt vervolgd) ONZE KOOPVAARDIJ: EEN KOSTELIJK NATIONAAL BEZIT Nederland neemt op de wereldkaart niet meer plaats in dan een héél klein vlekje. Maar van dat kleine vlekje uit kunnen over deze kaart tal van lijnen worden getrokken, dwars door het blauw van alle oceanen en om alle werelddelen heen: de vaarroutes van Nederlandse schepen, die regelmatig bezoekers zijn in honderden havens, over de gehele we reldbol verspreid. Gemiddeld lopen elke dag 100 Nederlandse schepen een vreem de haven binnen. Het rood-wit-blauw is in de internationale scheepvaartwereld een overbekende vlag. Ons kleine landje beschikt over scheepvaartlijnen, die de gehele aarde omspannen. Wij Nederlanders mogen daar trots op zijn, zélfs de meest verstokte landrotten onder ons, die misschien nog nooit een ander schip onder zich gevoeld hebben dan een veerpontje. Want de koopvaar dij is nu juist een van die dingen, waar in een klein land als het onze groot kan zijn, en het ook inderdaad is. Het is goed daaraan zo af en toe te worden herin nerd en een geschikte gelegenheid daar toe was het gouden jubileum van de Nederlandsche Reedersvereniging, dat een dezer dagen gevierd werd. In deze organisatie zijn alle 50 scheepvaart maatschappijen van de grote vaart ver enigd en haar historie is die van de Ne derlandse scheepvaart in de laatste hal ve eeuw. Grote veranderingen Er is in de afgelopen 50 jaren veel veranderd op het gebied van de koop vaardij. Indrukwekkend is het verschil tussen de betrekkelijk kleine mailboten van toen en de „Willem Ruys", de „Nieuw Amsterdam" en de „Oranje" van nu. In 1905 had, om een voorbeeld te noemen, het stoomschip „Goentoer" 36 dagen nodig om 147 passagiers van Rotterdam naar Tandjong Priok te bren gen. De mailboot had electrische ver lichting aan boord, maar dat was dan ook wel het voornaamste comfort, dat de opvarenden kon worden geboden. Nu vervoert een varend luxe-hotel als de „Willem Ruys" 950 passagiers in 21 da gen naar Indonesië. Er zijn prachtige salons in dit schip en een bioscoopzaal en een zwembad, terwijl airconditioning zorgt voor een behagelijke temperatuur in de comfortabele hutten. Radio en ra dar zijn onmisbare hulpmiddelen gewor den. Indrukwekkende groei Indrukwekkender nog dan alle tech nische vooruitgang is de groei van de Nederlandse vloot sedert het begin van deze eeuw. In 1905 bedroeg de totale tonnage ruim 500.000 bruto-registerton, nu meet de gezamenlijke Nederlandse koopvaardijvloot 3.373.000 B.R.G. En in die cijfers komt de groei nog niet eens voldoende tot uitdrukking, omdat door grotere snelheden, minder dood gewicht en snellere laad- en loscapaciteit het nuttig rendement aanmerkelijk is opge voerd. Toch heeft de Nederlandse koopvaar- DE LANDARBEIDERS IN NEDERLAND De vrees, welke in landbouwkringen veelal bestond, dat de landarbeiders- stand gaandeweg in aantal vermindert en wel in een zodanig tempo, dat in tal van agrarische gebieden een tekort aan arbeidskrachten zal optreden, is de di recte aanleiding geweest tot het instel len van een onderzoek naar de landar beiders in Nederland. Het zal duidelijk zijn, dat het aantal landarbeiders - nu en het verloop hier van in de toekomst - nauw verband houdt met de ontwikkeling van de werkgelegenheid in de landbouw ener zijds en de animo om landarbeider te worden anderzijds. Het onderzoek heeft zich dan ook op de volgende drie punten geconcentreerd: 1. de ontwikkeling van het aantal land arbeiders; 2. de sociale positie van de landarbeiders; 3. de werkgelegenheid in de landbouw in het algemeen en de sei zoenwerkloosheid in het bijzonder. Ongeveer 1/3 van de agrarische be roepsbevolking in Nederland moet tot de landarbeiders worden gerekend. Voor de arbeidsvoorziening in de landbouw is deze bevolkingsgroep dus van grote be tekenis. Benaderen wij het verloop van het aantal landarbeiders van de aanbodzijde dan moet rekening worden gehouden met de leeftijdsopbouw van de landar beiders, het kindertal en de afvloeiing van landarbeiderszoons, direct na de la gere school en later, terwijl tenslotte nog in aanmerking moet worden geno men de toevloeiing van arbeiders, die niet afkomstig zijn uit de landarbei- dersgroep, tot deze groep. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de afvloeiing van landarbeiderszoons di rect na de lagere school en op latere leeftijd in de loop der jaren is toegeno men, ondanks de geringe voorlichting die hierbij wordt gegeven. Op zichzelf is de afvloeiing van de natuurlijke aan was uit de landarbeidersgroep gezond; de werkgelegenheid in de landbouw is immers beperkt en zal zeer waarschijn lijk in de toekomst nog kleiner worden. Er moet echter worden gevreesd - vooral als men in de toekomst de wijze van afvloeiing gaat verbeteren, een ver betering, welke op zichzelf zeer gewenst is - dat met name in de weidegebieden en in enkele zeekleigebieden een ernstig tekort aan landarbeiders zal ontstaan. Deze trek uit de landarbeidersstand, welke voor de arbeidsvoorziening in de landbouw ernstige consequenties mee kan brengen, houdt nauw verband met de lage sociale positie, welke het beroep landarbeider in de beroepshiërarchie en in de plattelandssamenleving, inneemt. In het dreigende gevaar van een tekort aan arbeidskrachten in de agrarische bedrijfstak, kan een argument worden gevonden om de sociale positie van de landarbeiders te verbeteren. Ook op dij in de laatste halve eeuw grote tegen spoed ondervonden. De eerste wereld oorlog 1914-1918 kostte ons 169 schepen. In 1921 volgde een ernstige crisis en ook dë malaise in de jaren 1931-1936 bracht de rederijen zware verliezen toe. In de laatste oorlog werd de koopvaardijvloot bijkans gehalveerd: 439 schepen gingen verloren en 3300 opvarenden kwamen om. Vrachtvaarders van de gehele wereld Na elk van die tegenslagen herstelde de Nederlandse koopvaardij zich echter zeer snel en op het ogenblik heeft zij de wind in de zeilen en levert zij een be langrijke bijdrage aan onze nationale welvaart. De koopvaardij zorgt voor de in- en uitvoer naar en van Nederland; zij vervult een belangrijke rol bij de doorvoer via ons land en een derde functie bezorgt haar een vooraanstaande plaats in het wereldzee verkeer: de z.g. cross-trades, het vervoer tussen vreemde landen. Van de ongeveer 100 geregelde Nederlandse lijndiensten doen er meer dan 40 geen Nederlandse havens aan. Zij verlenen dus uitsluitend dienstenverkeer aan „derde landen" en dat levert Neder land elk jaar een aanzienlijke deviezen- winst, op. En vooral door deze cross- trades handhaven de Nederlandse reders de al oude reputatie als „de vracht vaarders van de gehele wereld". Onze zeevaart is krachtig en houdt stand. Maar dat betekent niet, dat er niets aan hapert. Op het gebied van vernieuwing van passagiersschepen is ons land ten achter. Met de enorme aanwas van de tankervloot zijn wij niet meegegroeid. In de naaste toekomst rijzen problemen in verband met de 'tijdige vervanging van oude schepen. En de steeds ernstiger wordende gevallen van z.g. vlagdiscri- minatie - maatregelen van regeringen om het zeeverkeer voor de eigen rede rijen te reserveren - vormen een bedrei ging. Er moet dus gewerkt en gewaakt wor den om onze scheepvaart, die een koste lijk nationaal bezit is, in stand te hou den en te verdedigen. Niet alleen de re ders zelf en de jubilerende Reedersver- eeniging, die de stem van de Neder landse koopvaardij al zo vaak en met succes heeft doen horen op nationaal en internationaal scheepvaartgebied, heb ben hier een taak. Van ons gehele volk mag worden gevraagd, dat het de koop vaardij steunt door het levende besef, dat scheepvaart welvaart betekent. Oók voor de landrot op zijn veerpontje! STOEIEN OP DE BOOT Leo Schelfhout kwam bij een stoeipar tij op de Texelse(school)boot zo ernstig in de knel, dat zijn rechterarm uit de kom gewipt werd. Dan zit je in de stu diebox toch maar veiliger, vind je ook niet, Leo? HOGERE UITKIJKTOREN Op de Fonteinsnol is begonnen met de bouw van een veel hogere uitkijktoren naar een ontwerp van de heer C. Alke- ma. Deze toren verrijst pal naast de ou de, die, zodra de nieuwe gereed is, ge sloopt zal worden. zichzelf moet echter een verbetering van de sociale positie zeer gewenst worden geacht. Om dit te bewerkstelligen zal men de aandacht moeten richten op een verbetering van de arbeidsvoorwaarden, de werkomstandigheden, de promotie kansen, de ontwikkeling en geschoold heid, de huisvesting en de zekerheid van werk. Het is gebleken, dat deze fac toren voor de sociale positie van het be roep landarbeider van doorslaggevende betekenis zijn en dat in vrijwel alle on derzochte gebieden nog aanzienlijke verbeteringen mogelijk zijn. De seizoenwerkloosheid is één der fac toren, die bijdraagt tot de geringe waar dering voor het landarbeidersberoep. Belangrijk echter- zijn ook de econo misch ongunstige gevolgen van de sei zoenwerkloosheid. Er dient immers een arbeidsreserve in stand te worden ge houden, voor welke in de wintermaan den geen voldoende emplooi is te vin den. In aansluiting op de oorzaken van de seizoenwerkloosheid, welke in het rap port zijn blootgelegd, komen voor de op lossing van het vraagstuk onder meer de volgende punten in aanmerking: aan passing van het bouwplan binnen de ge geven natuurlijke en economische om standigheden, verlenging van de ar beidstijd in de periode van topdrukte, stimulering van de mechanisatie der seizoentoppen, het inschakelen van ar- beidsoverschotten uit andere gebieden tijdens de seizoentoppen, stimulering van het vaste dienstverband, door een relatieve verbetering van de positie der vaste arbeiders. Tenslotte moet nog wor den genoemd het opheffen van structu rele arbeidsoverschotten; deze over schotten blijken namelijk een sterke sti mulans te zijn voor het losse dienstver band. Met het geven van dit summiere over zicht moet hier worden volstaan. Op al le genoemde punten wordt in het rap port dieper ingegaan. Kort samengevat kan worden gesteld, dat het onderzoek tot doel heeft gehad de vraagstukken, welke verband hielden met de aantal ontwikkeling van de landarbeiders, de seizoenwerkloosheid en de sociale posi tie te doorlichten en zoveel mogelijk te kwantificeren,om op deze wijze aankno pingspunten te -geven voor de straks door de Overheid en het bedrijfsleven eventueel te treffen maatregelen. Maatregelen, die wellicht door reeds bestaande of nog op te richten commis sies kunnen worden voorbereid. Voor het onderzoek, dat op verzoek van de Stichting voor de Landbouw werd ingesteld, werd een enquête inge steld onder bijna 15.000 landarbeiders in 59 gemeenten in de zeeklei- en weide gebieden en de Veenkoloniën, dit is on- veer 15 pet van het totaal aantal arbei ders in deze gebieden. Ook op Texel werd een enquête gehouden. NIEUWE MUSEUMBEWONERS In het gloednieuwe zwembassin van het Texelse Museum, gelegen in de bos sen ten Zuiden van De Koog, spartelen momenteel twee jonge zeehonden naar hartelust rond. Beide exemplaren wer den moederziel alleen op de Vliehors aangetroffen; een hunner lag aan de route, welke de auto-amphibie-b os pleegt te nemen en 's avonds lag het door de moeder verlaten diertje er nog. Een badgast heeft er zich toen over on - fermd. Een Texelaar vond het andere jonge zeehondje. Dat was er niet zo best aan toe, maar de familie De Haan hoopt beide te kunnen opfokken, zoals ze dat ook met Phoca gered hebben. Dit jaar blijken er opvallend veel- jonge zeehon den door hun moeder te zijn verlaten. De conservator van het Museum ver telde voorts enthousiast over het nieu we grote aquarium, waarin haaien, krabben en andere zeebewoners vertoe ven. Er zijn krabben met op hun rug gehechte anemonen, die zo groot zijn als een boterhambordje. Een geschenk van de TX 8. De TX 36 verraste hem met een bijzonder grote kreeft. De TX 88 en de TX 15 arriveerden in Oudeschild met 'n complete collectie zeebewoners, w.o. een hondshaai van ruim een halve meter lang. TWEE JAAR NOORDHOLLANDS PHILHARMONISCH ORKEST Het is inmiddels bijna twee jaar gele den, dat de Haarlemse Orkest Vereni ging werd omgezet tot Noordhollands Philharmoniseh Orkest. Betreffende de ze omschakeling, welke naast de sociale, ook belangrijke artistieke en culturele doeleinden beoogde, kan reeds thans ge constateerd worden, dat een grote ver- schuiving en uitbreiding van de werk zaamheden heeft plaats gevonden. Het aantal orkestconcerten dat in het seizoen 1952-1953 64 bedroeg, liep in het seizoen 1953-1954 op tot een aantal van 73. Gedurende dit seizoen zal het totaal aantal concerten 86 bedragen, terwijl voor het komend seizoen een aantal van 90 concerten is geprojecteerd. Hiertegenover staat, dat het aantal be geleidingen, dat aan de zeer hoge kant was en bovendien voor een groot deel buiten Noordholland plaats vond, be langrijk moest worden beperkt. De spreiding van de concerten in Noordholland komt tot uiting in het aan tal gemeenten, waar het orkest thans re gelmatig optreedt. Bedroeg dit aantal de twee vorige seizoenen respectievelijk 10 en 13, dit jaar bedraagt het aantal reeds 22, terwijl voor het komend seizoen in 25 gemeenten concerten zijn geprojec teerd. Een verheugend verschijnsel is, dat in vrijwel alle gemeenten, speciaal ook in de kleinere en zelfs in zeer kleine ge meenten, waar het orkest komt concer teren, de belangstelling verheugend groot is, terwijl na de première steeds om een herhaling in het volgend seizoen wordt gevraagd. In verschillende gemeenten, waar het eerste jaar één concert plaats vond, vindt thans een gehele serie plaats. In Heiloo b.v. zal het orkest, na verleden jaar een eerste concert te hebben gege ven, het komende seizoen een abonne mentsserie van vier concerten komen verzorgen. De grote belangstelling voor het N.P'n. O., dat in de Provincie in zeer korte tijd een uitstekende naam en een bekende klank heeft verworven, komt tevens tot uitdrukking in het steeds groeiend aan tal gemeenten, dat toetreedt als lid van de Stichtingsraad, ook al bestaat voor verschillende gemeenten nog geen gele genheid bij gebrek aan zaalaccomodatie om het orkest te laten optreden. Bedroeg het aantal gemeenten bij de oprichting van de Stichting 23, thans is dit aantal reeds aangegroeid tot bijna 40. De grote belangstelling in de Provin cie voor het orkst heeft duidelijk aange toond, dat er overal een groeiende be hoefte bestaat aan belangrijke, op hoog peil staande, culturele uitvoeringen. Met deze ervaring is de onmisbare taak van het Noordhollands Philharmoniseh Or kest duidelijk bewezen. Het streven van de artistieke leiding is er op gericht, de keuze van de programma's in de toe komst zo hoog mogelijk op te voeren, op dat sommige werken, welke in Haarlem worden uitgevoerd, ook in de Provincie kunnen worden gespeeld. Als in de toe komst de zalennood in Noordholland zal verminderen, zal het aantal orkestcon certen in de Provincie zeker nog groter worden, terwijl dan ook meerdere ge meenten het orkest voor een concert ter plaatse kunnen uitnodigen. TEXELAARTJES Bij vooruitbetaling tot 3 regels f0,60; elke regel méér f 0,20. Onder adres te bevr. (niet eerder dan 11 u. in Boekh.) en onder nr. f 0,20 meer. Radio herstellen? VONK opbellen! Telefoon 78 en 273 Horloges vanaf 13.50, schoor steen- en koekoekldokken. Vraagt geïll. prijscourant no 6. ROTINA. wettelijk erkend horloger, Lombardkade 42, Rotterdam. Duurdere horloges op gemakk. bet. vanaf f2,— per week. De hoogste waarde geef ik voor zolderopruimingen, lompen, ijzer en papier. A. v.d. Vis, Wilh.laan 17, tel 256 Tck. kippenhok en maai- machientje J. de Jong, De Koog 3 Te k. prima nieu we aardappelen C. van Liere Oost Van kosthuis voor zien A. Dijkstra, Azaliastr. 59 Herenveen Te k. i.pr.st.z. accordeon 120 bassen 4 reg. en basreg. te bevr. K. du Porto, De Waal 72 Dage lijks verkrijgbaar op bestel ling verse zeepier Zuidéma, De Cocksdorp tel 256 Te k. gevr. een meisjesfiets C. J,

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 2