Cjroen fwarL-Jexel s het Seizoen- Opruiming Agfa-Clack 6x9 De Texelse Gemeenteraad behandelde zeer gevarieerde agenda Besloten tot invoering straatverlichtings- belasting Het levensonderhoud op Texel is duurder dan elders, hogere classificatie inzake de Noodwet Ouderdomsvoorziening is dus redelijk, moar de minister wees het verzoek af Stapels overhemden Stapels Fablo hemden Stapels wollen sokken Stapels Fablo overhemden TROOST Herenmodes f25.— Fotohandel De Rooy Langeveld ZATERDAG 16 JULI 1955 69e JAARGANG No. 6957 TEXELSEWCOURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1,95 p. kwart. -)- 20 ct. incasso. Adv. 8 c. p.mm. smWÊ Met ingang van 1 Januari 1956 zal Texel een nieuwe belasting bezitten: 'n z.g. straatverlichtingsbelasting. Zoals ge meld staat de minister erop, dat de ge meente Texel tot de invoering van een dergelijke belasting overgaat, wil zij in aanmerking komen voor een hogere uit kering uit het gemeentefonds en dat laatste is dringend noodzakelijk om de begroting sluitend te krijgen. De Vroed schap heeft zich er gewillig bij neer gelegd, inziende, dat er toch geen andere mogelijkheid aanwezig was. In de dorps kommen zal de belasting f4,per wo ning bedragen, daarbuiten f 2, Onder de ingekomen stukken bevond zich een ministeriëel schrijven, waarin moest worden medegedeeld, dat het verzoek van de zijde der gemeenteraad om Texel hoger te classificeren ten be hoeve van de Noodwet Ouderdomsvoor ziening, moest worden afgewezen. Onze Vroedschap had dit verzoek gedaan in verband met de hoge aanvoerprijzen van levensmiddelen etc. De minister had in deze o.a. het advies van het college van Rijksbemiddelaars ingewonnen. „Gezien de consequenties voor andere gemeenten, welke eveneens met deze argumentatie naar voren kunnen komen, moet op dit verzoek afwijzend worden beschikt". De heer Wassenaar, PvdA., zei het met de motivering niet eens te zijn: het levensonderhoud is op Texel en de an dere Waddeneilanden, duurder dan in andere gemeenten van gelijke klasse. Uiteraard schept iedere verhoging con sequenties. ('Het verzoek was vorig jaar ook reeds gedaan, maar werd afgewezen omdat de andere waddeneilanden in de zelfde sfeer lagen; naderhand werd een gezamenlijk verzoek in zee gestuurd, doch wederom zonder succes!). Voorts was ingekomen een verzoek van de heer Ir Kipperman, Directeur Gemeentewerken en Directeur TEM, om voor de duur van één jaar op non-ac tief te worden gesteld. Krachtens het ambtenarenreglement kan zulks evenwel voor niet langer dan een half jaar wor den verleend. Naar wij vernemen zou de heer Kipperman om gezondheidsredenen elders een functie wensen te aanvaarden. Verder was er een (aan B en W ge richt) schrijven van de heer M. S. Lan- geveld en mede-ondertekend door leden van de Horeca, waarin verzocht werd de Zondagmiddagopening te De Koog te wijzigen in een openstelling der winkels gedurende de morgenuren. De voorzit ter deelde mee, dat B en W hierop af wijzend hebben beschikt. |(Dit onder wérp is al eens eerder ter sprake ge komen en eveneens afgewezen - red.). Hierna kwam de stembustrommel ter tafel. Op mej. H. M. D. Veen, Den Hel der, werden 12 stemmen uitgebracht, zodat zij benoemd werd tot onderwijze res aan de o.l. school te De Koog. De vaststelling van een nieuwe sala risverordening in verband met incorpo ratie, ontlokte de heer Merkx de op merking, dat z.i. niet juist gehandeld werd ten aanzien van het jeugdig ad ministratief personeel. Het verschil m de periodieke salarisverhogingen van deze categorie t.o.v. de gemeentewerk lieden achtte hij te groot. Geantwoord werd, dat de werklieden vlugger uitge studeerd zijn en vlugger ook de door hen bereikbare top behalen. In 15 minuten werden deze en de vol gende 15 agendapunten afgehandeld. Wij hoorden feitelijk alleen maar de stem van de voorzitter! Blijkbaar was het de Vroedschap te warm om ook- ten behoeve van minder belangrijke aange legenheden in debat te gaan De invoering van de straatverlich tingsbelasting. bracht weer de békende, geanimeerde stemming terug. Mevr. G. Vrijdag-Keijser (VVD), vroeg zich af waarom niet van een straatbelasting zonder meer was gesproken, daar zou niemand bezwaar tegen gemaakt hebben, maar wethouder De Waard wees er op, dat het gemeentebestuur er juist op uit is, geen hogere bedragen aan de ge meentenaren te onttrekken dan beslist noodzakelijk is. Overigens was wethou der Hin (KVP) het met mevr. Vrijdag eens, dat de straatverlichting nog niet overal aan de hoogste eisen voldoet. „Maar wij gaan met de uitbreiding der "verbetering ervan gestadig door". De heer Beumkes: „Wij moeten niet zo gemakkelijk heen stappen over het geen ons van bovenaf opgelegd wordt. Wat hebben wij hier als Vroedschap an ders te maken? Voorzitter: „Het is precies andersom, meneer Beumkes: Wij hebben van be neden naar boven iets opgelegd, en wel een bedrag van f 192.000,en dat be drag krijgen wij, als wij die f8500,aan straatverlichtingsbelasting aanbieden. De heer Daalder (A.R.): „Wij geven 'n spierinkje weg om een kabeljauw te vangen, als ik het goed begrijp. De heer Beumkes: „Zullen wij er niet neg maar een 25 jaar mee wachten voor de categorie buitenmensen? Als er be taald moet worden, moeten de buiten mensen (die nog maar kort aan de TEM aangesloten zijn - red.) er dadelijk aan te pas kernen. Voorzitter: „Zoudt U de kosten eens willen zien, welke een onrendabel ge bied als de Prins Hendrik Polder het electriciteitsbedrijf berokkent? Hierna wenste de Raad nog even stil te staan bij de request van de heer P. Dros Albzn., Eierland, die een machine bergplaats met eternietdakbedekking wil bouwen, maar het leggen van pan nen is voorgeschreven. Het merendeel van het college van B en W deelt in deze het standpunt van de Welstandscommis sie. De voorzitter deelde mee, dat de verleende vergunning enigszins moeilijk tot stand was gekomen, doordat in B en W daaromtrent geen algehele overeen stemming heerste. De heer Dros' vorige verzoek was niet ontvankelijk verklaard omdat hij toen geen vergunning bezat, wij hebben hem, aldus de voorzitter, toen de kans gegeven het verzoek op nieuw te doen. Thans klopt hij bij de Raad aan, waar hij bezwaar maakt te gen het niet verlenen van de mogelijke vrijstelling der bouwverordening. De Ver. van Ned. Gemeenten zegt evenwel, dat dit verzoek niet ontvankelijk is en hoger beroep bij de Raad uitgesloten. Maar diUzou noch de heer Dros noch B en W bevredigen. De vraag rijst dan ook of het niet verstandig is deze gehele zaak met alle bescheiden aan een Raadscom missie, samen te stellen uit de diverse fractie-voorzitters, voor te leggen. Voor de strikte toepassing der wet voelen wij nl. ook weer niet. De Raad ging met dit voorstel accoord. Rondvraag De heer Daalder: „Ik heb een urgent praatje voor onder de pomp. De pomp van de Noorderdijk verkeerde in zulk een slechte staat, dat een aantal boeren op eigen kosten een motor geplaatst hebben; particulieren dienen evenwel van de handpomp gebruik te maken, maar die is defect." Wethouder Hin: „Als men even een met vast boord van 12,90 v. 7,90 van 15,90 voor 10,90 van 2,95 voor 1,89 van 12,90 nu twee stuks voor 19,50 Kort gezegd er zijn stapels koopjes op alle artikelen gedurende 1 week 10 pet KORTING Ziet de speciaal opruimings-etalage de zaak voor de man van smaak. Spoorstraat 40 - telefoon 2606 Den Helder FIETSPAD Dinsdag is een verpleegster, die met een groepje vriendinnen op het fietspad naast de Schilderweg fietste van het fietspad naast de Schilderweg afgeraakt en over de kop geslagen. Ze kreeg daar bij het stuur tegen de maag en klaagde over inwendige pijnen. Nadat dokter Elias medische hulp had verleend is het slachtoffer per ziekenauto naar Den Helder vervoerd. ZONDAGSDIENST DEN BURG DOKTER VAN LOON (Ingaande Zaterdagavond 6 uur) TOEZEGGING BEROEP AANGENOMEN De Candidaat tot de Heilige Dienst, de Weleerwaarde Heer A. W. F. Waarden burg, vicaris te Den Haag, heeft de toe zegging van beroep door de Hervormde gemeente De Waal en De Koog aangeno men. De tegenwoordige predikant, Ds C. J. J. Janse, die het beroep naar Doetinchem aannam, zal op Zondag 11 September af scheid nemen. Ontloop die pijn van brandend maagzuur. Neem Rennies! Alsof de maag uit Uw lichaam brandt, zo'n pijn veroorzaakt overtollig maag zuur. De remedie is eenvoudig en af doende: Rennies. Die helpen dadelijk. Gewoon, zonder water of wat ook, op de tong laten smelten, 't Kan niet missen, de brand is gedoofd! Eet onbevreesd waar U trek in hebt, maarsteeds Rennies bij de hand! telefoontje zendt aan Gemeentewerken, wordt dit euvel verholpen, dat weet ik uit ervaring". De heer Daalder: „Maar het is mij eerst gisterochtend verteld". De heer Daalder kwam voorts met de suggestie Texel nog rijker aan zoetwa tervis te maken. Hij meende, dat hier een mooie taak ligt voor de Heidemij, die ook reeds elders in het land op ver schillende plaatsen vis heeft uitgezet. Ook uit het oogpunt van het toerisme wilde hij dit gaarne bepleiten. De heer P. Smit !(KVP) herinnerde aan een vrij ernstig fietsongeluk op het pad langs de Schilderweg. Een wielrijdster van elders sloeg over de kop toen zij, voor een tegenligger uitwijkend, in de lager gelegen berm belandde. Er zit daar een gevaarlijke kant, die door het gras verborgen is. De heer Hin: „Het fietspad is overbe last, er moet hoognodig een éénrichtings verkeer komen. De heer De Waard: „Afgezien van de overbelasting, wat ik met U eens ben, is het pad ook nu reeds gevaarlijk; wij zullen gemeentewerken de gewenste verbetering laten aanbrengen. Voorzitter: „Onze Texelse fietspaden zijn ten ene male onvoldoende. Ik hoop, dat wij op een volgende begroting de nodige bedragen voor verbetering kun nen plaatsen. De heer Wassenaar: „Zou regelmatige inspectie niet gewenst zijn? Voorzitter: Rigoureus aanpakken is de enige oplossing. De heer Beumkes wilde weten of de gemeente te Den Hoorn grond voor de verkoop bezit. Hij meende, dat zulks niet het geval is. „Parlevliet kon ook al niet geholpen worden". De heer De Waard: „Dit geval is inmiddels opgelost". De heer Beumkes: „Van de week trok de heer B .van Wijngaarden me ook al aan de mouw inzake bouwgrond te Den Hoorn. De heer De Waard: „Er zou wel licht alleen door rigoureuze onteigening grond verkregen kunnen worden. De heer Beumkes: „Daar zou dan toe moe ten worden overgegaan". De heer Beumkes vroeg voorts of het niet mogelijk was om de examens ter verkrijging van het rijvaardigheidsbe wijs voor motorvoertuigen evenals voor heen weer op Texel te doen afnemen. Het moet sinds enige jaren aan Den Hel der gebeuren en dat brengt extra kosten met zich mee. De heer De Waard: „B en W hebben dat destijds inderdaad voor elkaar ge kregen, maar later werd dit ingetrokken omdat de betrokken instanties het ver keer op Texel niet intensief genoeg acht ten. Wij hebben toen gesuggereerd: neemt U de proeven dan af tijdens het toeristenseizoen, maar men bleef bij het standpunt: de candidaat zou op Texel zelf niet alle nodige kwaliteiten kunnen tonen". De heer P. Smit: „Als men om streeks vijf uur met zijn auto de Groe- neplaats passeert zonder brokken te hebben gemaakt, is men werkelijk een vakman op de weg! Voorzitter vindt het zaak om toch nog eens een balletje over deze aangelegen heid op te gooien. De heer Wassenaar: „Vroeger zou ook nog een ander argu ment hebben gegolden: hier zouden on voldoende verkeersborden aanwezig zijn. De laatste jaren heeft Texel echter ook wat dit betreft de achterstand ingehaald. Hierna volgde sluiting. GESLAAGD H. Berkenbosch en J. A. van der Struys, Den Burg, deden als leerlingen van onze Texelse ULO met gunstig ge volg examen voor het ULO-diploma B. De heren K. van der Bout en A. Scha- gen slaagden voor het diploma Binnen scheepvaart. Zij werden opgeleid door de heer D. M. Vlas, Oudeschild. LIEP GOED AF Een clubje jongens, spelend bij een bunker aan het Westerslag miste plots hun speelkameraad. Na enkele ogenblik ken kwam deze weer boven water, maar verdween daarop weer in de diepte. Men wist hem te redden. Het gebeurde aan de rand van een bunker, waar de zee een naar schatting drie meter diepe geul had geschuurd. De autoriteiten zijn op de hoogte gesteld. NUTSSPAARBANK MAAND JUNI Er werd ingelegd f 30.649,84. Terugbe taald f 30.720,81. Te goed spaarders f 603.151,86. Inlegposten 49. Terugposten' 40. Aantal boekjes in omloop 494. Dinsdag 12 Juli werd het 500e boekje uitgegeven met f 15.- gratis inleg. PUBLICATIE VAN DE CULTURELE RAAD Zaterdag 16 'Juli Den Burg, Park, „Texels jeugd musi ceert" o.l.v. de heer Jn. Visser. Oudeschild, taptoe door het Koninklijk Texels Fanfarecorps. VISSEN MET VISITE-KAARTJES In opdracht van het visserij-biologisch instituut te Hamburg, zijn onlangs een groot aantal vissen uitgepoot in meren, rivieren en kanalen, die een „visite kaartje" op hun rug hebben. Het bestaat uit een perlon-draadje, dat aan de voet van een rugvin vastgemaakt is en aan het uiteinde waarvan een minuscuul loodje zit, waarop bizonderheden staan vermeld over afmetingen en datum. Men hoopt, met de noodzakelijke medewer king van de heren vissers, hierdoor weer eens wat meer te weten te komen over het wel en wee van baarzen, voorntjes en kabeljauwen. NUTSKLEUTERSCHOOL OP STAP De leerlingen van de Nutskleuterschool hebben Dinsdag per Teso-bussen een uitstapje naar de Dennenbossen gemaakt waar zij zich opperbest geamuseerd hebben. Het feest werd nog uitbundiger, toen er een „onuitputtelijke" voorraad ranja en versnaperingen verscheen. Om half tien vertrokken ze naar de Dennen en om vier uur keerden ze weer heel huids in de beste stemming huiswaarts. „OM DE HAVERKLAP" Elders vindt U een berichtje over een ongeluk op het fietspad langs de Schil derweg. Een der omwonenden verklaarde dat er meer dan eens een wielrijder (ster) in de langs het fietspad liggende sloot belandt en daar dan onherkenbaar vermomd uit te voorschijn komt. „Ik weet niet hoeveel wielrijders we al van droge kleren hebben voorzien" vertelde ze. „Een badgast heeft eens de gehele dag met de kleren van mijn man over het eiland gepeddeld". BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 8 tot en met 14 Juli 1955 Geboren: Willem Marinus, zv Cornells de Kort en Wilhelmina Stokdijk; Ja'co- mina Ina, dv Cornells A. Witsiers en Dijtje Nieuwenhuizen; Antje Catharina Elisabeth, dv Gerrit Kuijper en Ninie Lieuwen; Rudy, zv Haitze P. Pieterse en Mechelina Kieboom. Ondertrouwd: Willem J, van Sijp en Elisabeth J. Verhage; Jan van Laar en Albertine Kooijman. Gevonden voorwerpen: 1 groene ceintuur, blauwgrijs vest, muurboor, strandhoedje, geknoopte boodschappentas. INGEKOMEN PERSONEN Rienk Gaasbeek, van Lemmer, Willem Barendzstr. 16 naar Wilhelminalaan 25; Roelof Jansonius en gezin, van Appinge- dam, Dijkstraat 22 naar De Koog 44. REISFILMS IN „CASINO" De Texelaars en de gasten wacht Dinsdag a.s. een interessante filmavond in „Casino". De bekende Rotterdamse cineast Simon de Waard zal dan kleu renfilms vertonen over zijn zwerftochten door Portugal en Joegoslavië; landen die in de laatste jaren steeds meer toeristen trekken. Dichter bij huis heeft de heer De Waard ook heel wat gezworven en ge-, filmd, o.a. op.... Texel. In onze con treien vervaardigde hij de fraaie kleu renfilm, getiteld „Strand en Wad". Ook' deze film zal Dinsdagavond gedraaid worden. Wij twijfelen er niet aan of in het bijzonder voor „Strand en Wad" zal veel belangstelling getoond worden. GESLAAGD Oosterend. Bij de op 6, 7 en 8 Juli jl. te 's Gravenhage gehouden examens, slaagde de heer Jac. van der Vis Pzn voor het diploma Stuurman voor de Zeevisvaart. Hij werd opgeleid door de heer D. M. Vlas van Oudeschild. Iiandbalnieuws GDS De competitie is tot September afge lopen. GDS 2 heeft nog twee inhaalwed strijden, nl. ZDH en Texel 2. Beide wed strijden zullen a.s. week gespeeld wor den. Voor data en tijd kijken jullie maar even in het kastje, want ze zijn momen teel nog niet vastgesteld. De adspiranten spelen Zaterdagmid dag 16 Juli als volgt: GDS a-ZDH om 3 uur op het Boys-veld. C-DS b is deze week vrij. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 17 Juli op om 4,38 uur en gaat onder om 8,53 uur. Maan: 19 Juli N.M.; 26 Juli E.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: 16 Juli 4.50 en 17,25; 17 Juli 6.10 en 18.45; 18 Juli 7.20 en 19.55; 19 Juli 8.20 en 20.55; 20 Juli 9.05 en 21.50; 21 Juli 9.50 en 22.35; 22 Juli 10.30 en 23.15; 23 Juli 11.05 en 23.50. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. EEN PRACHT EXAMEN-CADEAU met heldere doorzichtzoeker 2 diafragma's ingebouwde portretlens voor opname tussen 1 - 3 meter flitslicht synchronisatie Plastic paraattas f7,75 Clack geelfilter f 5,45 Laat U de Agfa-Clack demonstreren door Parkstraat Den Burg

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 1