van de droogte Symptoom „Avanti" voor de Bejaarden sociëteit Strandfeest in Den Hoorn Herinnering HET STRAND- EN AVONDFEEST te Den Hoorn is uitstekend geslaagd. Vroe ger hielden wij ons hart wel eens vast, als er een strandfeest werd aangekon digd, want dan kon je er gerust d.... op zeggen, dat het weer finaal van streek zou zijn. En dat is niet de bedoeling: een strandfeest dient te worden gevierd on der stralende zon. Die was er nu van vroeg tot laat en zelden heeft Den Hoorn dan ook zo'n goed geslaagd festijn voor badgasten en Texelaars mogen beleven. Op het brede strand de eb had het water tientallen meters meegezogen werden gelijktijdig zandfiguren gemaakt en spelletjes gehouden, zodat er variatie genoeg was: voor de kleuters waren er nl. spelletjes: vooral het stoofprikken lokte hevige strijd uit. Ook het hardlo pen met een lepel, waarop een kalkei lag, gaf aanleiding tot groot enthousiasme. De jury had het intussen maar moei lijk om uit die 54 zandfiguren de prijzen aan te wijzen. Na dit feest werd er een schatgraverij gehouden. Wat is er in de rulle grond gewroet. Geen wonder: de VVV Texel, die ook dit festijn weer organiseerde, had vijftig gulden aan prijzen in het zand verstopt, verdeeld over twaalf busjes. Toen de directeur der VW, de heer J. C. Quint, het startsein gaf, doken dan ook wel tweehonderd, met goudkoorts bevangen toeristen en Texelaars in het zand. Erik de Jong vond waardebon f 10 Wiebe Ooms f 5.Jannes Haveman f 2,50, Niek Bakker, Den Hoorn f 2,50, de heer Dol 2 x f 2,50, Henk Nugteren f 1. Arie Dol f 1.Toen de prijsuitreiking plaats vond waren nog maar 8 van de 12 prijzen gevonden, naderhand kwamen er nog drie boven water. Het avondfeest Toen de koeien gemolken waren hezen de leden van het ijverige fanfarecorps „Door Eigen Kracht" zich in het koper en stelden zij zich op aan het hoofd van een lange stoet, die naar het sportveld trok. Daar werd eerst een strijd om het. meisje gehouden. De jeugd liep zich het vuur uit de sloffen. Hierna zette de larn- pionoptocht zich in beweging. De anders zo rustige dorpsstraat geleek weldra een tweede Kalverstraat, want behalve de „eigen" gasten en dorpsgenoten war.n velen van elders naar Den Hoorn geko men om het schouwspel mee te maken. Besloten werd met de wekelijkse strijd om de man en de vrouw. Het bestuur van de afdeling Den Hoorn der WV Texel kan terugzien op een uitstekend geslaagd feest. Wel werd vooral op deze dag sterker dan ooit de behoefte gevoeld aan een weg tot aan de zee. Deze loopt nu tot de schuur van de heer C. P. Drijver en vandaar moet je als automobilist of motorrijder altijd nog een klein kwartiertje tippelen, want de weg is niet meer dan een rul zandpad. De fietsers vinden er evenwel sinds vo rig jaar een goed rijwielpad. Gelukkig kan Den Hoorn zich met de wetenschap koesteren, dat er aan het doortrekken van de weg tot aan het strand op papier reeds gewerkt wordt en wellicht bestaat er een kans, dat de toeristen volgend seizoen er reeds gebruik van kunnen ma ken. De gemeente Texel heeft al ver scheidene stoten in die richting gegeven. Moge de hogere instanties dus van het nut en de noodzaak ervan doordrongen zijn. Hier volgen alle uitslagen: Strijd om het meisje: 1 Axel Lap, 2 Piet Schuil, 3 Pietje Drijver. Om de vrouw: Gerard den Engelsman, Theo Dogger, Henk Bakker. Om de man: Jo Visser, Tonny Blom, Grietje Jap. Srandfiguren, 54 voorstellingen: 6-8 jaar individueel: Beatrijs Kinsbergen, Haas; Jan Bruin, Den Hoorn, Rob; Piet Dros, Zeilschip. 9-11 jaar individueel: Gerda Lap, Den NIEUWE AANWINSTEN De inventaris van de Texelse Oud heidkamer, Kogerstraat 1, Den Burg, groeit gestaag. Donderdagavond werd weer een belangrijke collectie aangebo den door een Texelse familie: een kam- ferkist met fraai houtsnijwerk, een vi trinekastje met porselein, tien antieke wandborden, een koperen waterketeltje met bijbehorend comfoortje, een mangel- plank, waarmede de jongelieden in vroe ger jaren hun toekomstige vrouw ver rasten en een fraai bureau, dat dank zij zijn degelijkheid de tand des tijds tart. Ener is nog meer ruimte, Nieuwe aanwinsten blijven dus hartelijk welkom! PROTESTANTSE KERKDIENSTEN HERVORMDE GEMEENTE Den Burg 10 uur Ds Van Reijendam Collecte ACSIS De Cocksdorp 10 uur Ds Soesan Den Hoorn 11 uur Ds Van Rhijn Extra collecte voor het Restauratiefonds 19.30 uur Ds Buskes Jeugddienst Extra collecte voor het Restauratiefonds De Koog 9-30 uur Ds Janse 8 uur n.m. Ds Janse Jeugddienst De Waal 11 uur Ds Janse Oosterend 10 uur Ds Buskes Maandcollecte voor de kerkvoogdij Oudeschild 9,30 uur Ds Van Rhijn Maandcollecte voor de kerkvoogdij Inleveren van stembriefjes GEREF. KERK Den Burg 10 uur en 7,30 uur Ds H P. Rutgers, Anna Paulowna Extra collecte voor de kerk Oosterend 10 en 3 uur Ds C. Brilman van Ooster-Nijkerk GEREF. KERK (onderh. art. 31. K.O.) Oosterend 3 uur en 7.30 uur in de Doops gezinde kerk Student Veefkind van Oud- Loodsdrecht GEREF. GEMEENTE Oosterend 10 en 3 uur Dienst. in het Gebouw voor Chr. Belangen. DOOPSGEZ. GEMEENTE Den Burg 10 uur Ds J. J. J. van Sluijs Oosterend 10 uur Ds T. van der Zwaag Den Hoorn 10 uur Ds A. G. van Gilse van „Herewegen" bij Zeist Hoorn, Danseresje; Carla Kempenaar, Kerkje Den Hoorn; Monica Wolfensber- gen, Schildpad. 12-15 jaar individueel: Alida Cupido, Le pelaar; Kees Slegh, Den Hoorn, Tulo; Annie Bakker, Den Hoorn, Oud Tex. Costuum. 16 jaar en ouder: Froutje Cupido, Kop pige ezel. Groepsprijzen, 9-11 jaar: Nic. en Thea Bakker, Den Hoorn, Tex. Boerderij; Ne- ly Dekker en Anneke Slegh, Vlinder; Suze en Laura Lap, Den Hoorn, Eend met jongen. Strandfiguren, Groepsprijzen, 12-15 jaar: Jaap en Hein Runeman, Lepelaar; Adri en Fieke de Groot, Kerkje; Alex Lap en Jan le Noble, Den Hoorn, Kasteel. Groepsprijzen, 16 jaar en ouder: Dory Drijver en Maatje van Leeuwen, Den Hoorn, Lepelaar. Stoofprikken, 4-5 jaar: Carien Feune- ker, Marjanneke de Jong, Lia Schuil, Den Hoorn. Bal op een lepel, 6-8 jaar: Kees Koop man, De Waal; Henk Hin, Den Hoorn; Irene Roefstra. TE OOSTEREND BEROEPEN Ds L. Strijkers, predikant te Lichten voorde, Gelderland, is beroepen door de Gereformeerde Kerk te Oosterend. DE LAATSTE RHEUMA- VERRASSINGCOUVERTJES Over enige dagen wordt het geheim, dat aan de Rheuma-verrassingsactie ten grondslag is gelegd, bekend gemaakt. Niet minder dan een kwart millioen gulden aan prijzen, verdeeld in 5456 porties, waarvan 4 van f 15.000.-, 4 van f 10.000.-, 4 van f5.000-, 4 van f 1.000-, 240 van f 100.-, 400 van f50.-, 800 van f 25.- en 4000 van f 10.-, zullen tijdens een gezamenlijk radio-proframma wor den toebedeeld. Zoals bekend, zijn de Rheuma-verras- singscouvertjes verkrijgbaar in vier kleu ren, namelijk oranje, rood, wit en blauw. De couvertjes kosten f 0,50 per stuk, ter wijl de opbrengst geheel pestemd is voor de bestrijding van de rheuma, waaraan niet minder dan anderhalf millioen mensen in ons land lijden, waarvan er tienduizenden gebukt gaan onder een moeilijk te beschrijven geestelijk en lichamelijk leed. Deze wrede en vreselijke ziekte kan vernietigd worden, hetgeen mogelijk is, indien alle Nederlanders deelneming be tuigen. Op een originele en sympathieke manier is dit mogelijk gemaakt en wan neer we de winkeliers van hun laatste couvertjes afhelpen, belopen wij de kans zelf wellicht een fortuin te beërven, ter wijl we de zekerheid hebben dat we on ze medemensen door middel van deze j verrassingsactie levensgeluk zullen toe bedelen. SPORT ALS VORMINGSMIDDEL Van de velen, die sport beoefenen, doet bijna 100 dit, omdat men in die sportbeoefening een bepaalde mate van behagen en bevrediging vindt. Men vindt het prettig en het verschaft de mens een zekere voldoening en vreugde. Hoe belangrijk dat op zichzelf ook moge zijn, de waarde en de betekenis van deze sportbeoefening is niet tot op de bodem toe gepeild, wanneer men in deze sportbeoefening niet meer kan zien dan een gepaste vorm van vrijetijdsbe steding. Haar grootste en meest-ideële waar den ontleent de sport aan de omstandig heid, dat zij van betekenis kan zijn voor de lichamelijke en geestelijke vorming van de mens, speciaal van de jonge mens. Kan zijn, schreven, we. En waarlijk niet zonder opzet. Immers, het is zo, dat overal, waarheen wij de blik ook rich ten, de kansen op misvorming weinig minder in aantal zijn, dan die op vor ming. Hoe zou, waar dit het geval is op alle terreinen van ons maatschappelijk bestel, de sport hierop een uitzondering kunnen maken?? Al gaat de sportbeoefe naar in het algemeen dus niet zijn sport of sporten bedrijven, omdat hij weet, dat dit scholing en training meebrengt voor lichaam en geest, maar alleen, om dat het hem een zekere vreugd bereidt en voldoet aan zijn behoeften, toch is dit vormende element in de sport het nader bekijken meer dan waard. De vormende waarde van de sport Als sport inderdaad vormende waarde kan hebben voor de mens, moet die sport hem behulpzaam zijn bij zijn totale vor ming, bij zijn mens-ontplooiing, bij het stalen van lichaam en geest. In welke opzichten is dit het geval? Wij geven een puntsgewijze opsomming: a. de sport sluit kansen in zich, die haar kunnen maken tot een correctief op de onvolkomenheden, die de maatschap pij van vandaag kenmerken; b. sport, mits met inzicht bedreven, kan dienstbaar worden gemaakt aan de li chamelijke vorming; c. de sport kan ook dienstbaar worden gemaakt aan de geestelijke vorming. Het gevoelsleven, het wilsleven, het incasse ringsvermogen, de aandachtsconcentra tie kunnen er door worden versterkt; d. een verstandige sportbeoefening kan bijdragen tot de opbouw van de per soonlijkheid; e. het opgenomen zijn in een bepaald verband kan ontwikkeling van ons soci aal bewustzijn bevorderen; f. voor de jonge sportbeoefenaar vormen goedgeleide en zich van haar taak oe- wuste jeugdafdelingen het voor hem on misbare en zegenrijke derde milieu met alle opvoedende en vormende kracht en invloed, die daarvan kan uitgaan. Wij mogen misschien over elk der ge noemde zes punten een paar korte op merkingen maken. Hiervoor ziet men in het volgend nr. GESLAAGD De heer A. Vlas, onderwijzer aan de o.l. school te De Cocksdorp, deed met gunstig gevolg examen voor het eerste gedeelte (A) der Hoofdacte. Onze vroegere eilandgenoot, de heef G. Visser, Kerkeplaats, thans onderwij zer te Rotterdam, oogstte eender succes. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer P. C. Neijens, thans Hoofd der School te Egmond a.d. Hoef, behaalde dezer dagen de acte Engels. Mej. M. R. A. Faber, Pijpersdijk, De Koog, deed met gunstig gevolg examen aan de Middelbare Tuinbouwschool te Frederiksoord. Reeds geruime tijd speurt het bestuur van de Bejaardensociëteit te Den Burg naar mogelijkheden om de leden feeste lijke, enigszins culturele avonden aan te bieden. De volijverige penningmeeste- resse, mevr. J. Wassenaar-Wilmink slaagde erin de accordeonver. „Avanti" bereid te vinden jl. Dinsdagavond voor de Bejaarden op te treden. Met geest drift werd gespeeld en met veel enthou siasme werd er geluisterd; veel succes GESLAAGD De heer Wim Koopman, motorhande laar te Oosterend, deed te Scheveningen met gunstig gevolg examen voor een door de BOVAG toe te kennen diploma. BAZAR IN DE KOOG Op Donderdag 11 en Vrijdag 12 Au gustus a.s. zal in de Hervormde Kerk te De Koog door de Vrouwenvereniging 'n Bazar met theeschenkerij worden gehou den. Op deze Bazar zullen de goederen worden verkocht, welke door deze ver eniging gedurende het winterseizoen, vervaardigd zijn. De opbrengst zal ten goede komen aan de Kerkeraadskas. TOEN JO VINCENT OP TEXEL KAMPEERDE Jo Vincent schreef onder motto: „Zin gend door het leven" een serie artikelen in Elseviers Weekblad. „Ook een zange res wil met vacantie" aldus het opschrift welnu, eens heeft zij op ons eiland ge kampeerd en daaruit haalt zij de vol gende herinneringen op: „Eens, vlak na de -oorlog, toen de de viezen voor een buitenlandse reis nog zo karig waren, dat een reis buiten de gren zen meer zorgen bracht dan genoegen, bedacht in een vacantie, die m;j heugen zou. Elk mens kent dat verlangen bui ten te leven in Gods vrije natuur, vrij van conventies; 'eens een heel ander le ven, als Robinson Crusoë, primitief le ven. En dan gaat men kamperen. Het was altijd een hartewens van mij ge weest Maar een tent durfde ik niet aan: en dus huurden wij een kampeerwagen en lieten die neerzetten op een verscholen, idyllisch plekje op Texel, het nu zo veel bezochte eiland Maar het was Juni, en onze wagen stond werkelijk op een ideale plek, tegen de duinenrand, geheel vrij. De eerste ochtend, bij het ontwaken, heel vroeg, want kampeerbedden zijn on gemakkelijk, was het inderdaad een vreugde, al de vogels gade te slaan, die in het weitje voor onze wagen naar voed sel zochten. Dat beloofde watmaar toen begon het te regenen: een week lang zaten wij opgesloten in het kleine kamertje, in de kou, met plensbuien en storm tegen de ramen, als op een schip, eerst heel gezellig, maar op de duur wat eentonig. En de ongemakken van dit primitieve leven kondigden zich spoedig aan: stijve spieren, een pijnlijke rug, en nog meer. Niet prettig. Toen de zo merdagen kwamen, scheen de idylle wer kelijkheid te worden, maar er bleef werk in overvloed, werk dat ik niet gewend was. Het ongeluk was, dat allerlei men sen ons overlaadden met jonge hanen. en dus maar hanen braden, altijd maar braden, ik werd er akelig vanen dan de „vaat doen na zo'n, overigens heerlijke, hanen-maaltijd, is niet zó een voudig Op een mooie avond besloten wij, als verzetje, een bezoek te brengen aan de Kermis in Den Burg. Niet dat ik zo verrukt ben van draaimolens en schiet tenten, maar een avondwandeling op zo'n Hollands kermisterrein is altijd wel amu sant alleen die avond niet, want nauwelijks waren wij de eerste tenten gepasseerd, of er klonken verschrikke lijke knallen uit het Hoofd van Jut, zó oorverdovend, dat ik even de kluts kwijt was, en tevens mijn honden. De stakkers hadden de benen genomen, tussen de ten ten en kramen door en raakten ver dwaald. Flip, de straathond, vonden we spoedig terug, maar de Teckel was toch geheel spoorloos. Alles kwam er aan te pas: politie en dienstwillige padvinders, zochten het hele stadje af, een koek- koopman schreeuwde, tussen het luid ruchtige verkopen van zijn waren door, voortdurend iets over een weggelopen hondje. Niets hielp, ik zat treurend ach ter de koekkraam, tot de laatste kermis klanten naar huis waren gegaan. Het veiTiaal wordt wat lang.om kort te gaan: de volgende morgen, nog wel een Zondag, hing er een groot bord tegen de draaimolen: „Verloren, een lief bruin hondje.etc." En werkelijk, laat in de middag kwam de politie mij en thousiast berichten, dat het lieve bruine hondie gevonden was, op een boerderij 4 km van Den Burg. Het weerzien is niet te beschrijven. Daarna heb ik gezworen: nooit meer kamperen en nooit meer naar de kar mis. Momenteel - wij schrijven dit Donder dagmiddag - kunt U de uitgestrekte Sluftervlakte dwarsdoor wandelen zon der water te ontmoeten. Een bewijs van de aanhoudende droogte, want het feit, dat de Slufter nagenoeg leeggedampt is, komt hoogst zelden voor. De lamsoor bloeit intussen reeds, maar zal uitbundi ger tieren als een flinke bui ook de Slufter gedenkt. Slechts op een enkel plekje troffen wij Donderdagmiddag een klein plasje aan als restanten der an ders in behoorlijke afmetingen zijnde kreek. Een toerist stelde ons de vraag of ze oogstten de Sóhaatsenrijderswals, circus Renz, Schlafe mein Prinzchen, dit werd ten gehore gebracht door de vier jong- sten, die tezamen nog nauwelijks 50 ja ren telden, tot slot de liederenpotpourri, waarbij lustig werd meegezongen. In de pauze en tot slot werd de koffie niet koek, door toegewijde assistenten bereid, allé eer aangedaan De heer M. Kikkert sprak een dank woord namens de leden van de Sociëteit, waarbij de hoop werd uitgesproken, dat deze eerste succesvolle avond nog door meerdere gevolgd zou mogen worden. De heer Vlas van „Avanti" meende, dat er zeker meer Verenigingen zouden zijn, die belangstelling konden opbrengen voor deze Sociëteit en ook metterdaad hun medewerking zouden willen verlenen. In haar slotwoord, waarbij de presi dente, de dirigent, de heer Brouwer, na mens bestuur en leden, een rokertje aanbood, beloofde mevr. Van Sluijs-Bijl attent te blijven inzake het verlangen van de leden naar soortgelijke avonden in het a.s. winterseizoen. Gaarne zou ik, aldus mevr. Van Sluijs, via de Texelaar, de besturen van de verschillende amu sementsverenigingen verzoeken bij de samenstelling van hun- winterprogram- ma hierin één avond op te nemen voor de Bejaardensociëteit. Zulks heeft een twee ledig doel: U treft er enthousiaste luis teraars en U doet er goed werk mee Stelt U zich eens in verbinding met de bestuursleden. SV Texel Zondag vertrekken een 14-tal deelne mers aan het KNVB-Jeugdsportkamp te Heelsum. We verwachten dat ook deze keer de jongens zullen genieten van het kamoleven met jongens uit alle delen van het land, vriendschap sluiten en alle voordelen van een goede sportge- meenschap zullen ondergaan. Een vereiste is een goed humeur, een vaste wil om het elkaar naar de zin te maken. Kameraden dus in de ware zin des woords. Bedenk dat jullie Texel vertegenwoor digen èn S.V. Texel. Onvoorwaardelijke gehoorzaamheid aan de leider, de heer Van Zeijlen, :s vanzelfsprekend. Zijn je spullen klaar? Ja! Dan veel plezier, goede reis en behouden aan komst. D. D. aan vervlogen tijden Eens beiat Den Hoorn een eigen red dingboot. Op het Klif vindt U nog een schuur, waarin destijds deze redding boot gestationneerd was. Toen Den Hel der een mctorreddingboot kreeg werd 't station Den Hoorn opgeheven, want van uit Nieuwediep was men per motorred dingboot veel vlugger bij de plaats van de stranding. Immers, moest de boot vanaf Den Hoorn door paarden naar zee worden getrokken en de duinen waren ock toen zeer breed Intussen is het voor de toeristen jam mer, dat zij niet meer op de redding bootoefening vergast kunnen worden. En vroeger, nee.... toen had je nog geen toeristen op Texel. Op het strand, tijdens de strandfeesten, spraken wij twee be jaarde Hoornders, die nog best van het oefenen met de reddingboot wisten. Het toerisme was pas later opgekomen, maar nee, het strandfeest kon hun niet imponeren: ik heb liever 's winters een goeie strandwind, sprak de een, dan kun je tenminste gaan jutten en hij lachte schalks naar zijn „collega", die ook al menig plankje van de vloedlijn naar het veilige Hoornder erfje gesmokkeld moet hebben. Hij nam ons evenwel plots in vertrouwen en vroeg nieuwsgierig: „Zeg heb je dat vat nog in veiligheid kunnen brengen?" Ja, de romantiek leeft nog voort, maar dat die reddingboot van de baan is, moet beslist als een gemis worden aange merkt, anders zouden wij nu en dan nog eens een gezellig berichtje kunnen ver melden, zoals wij in het nummer van Zondag 22 Juli 1888 van de Texelaar aantroffen en hier laten volgen: „De aangekondigde proefvaart met de reddingbootvan Den Hoorn, had Vrij dagmorgen plaats, begunstigd door heer lijk weder, wat nu eigenlijk niet zeer geschikt was, om het voortreffelijke en doelmatige van het reddingmiddel te doen uitkomen. Laat ons wensen, dat in de practijk de deugdzaamheid der reddingboot voor eerst niet behoeft te worden bewezen, doch komt die dag, zij dan de naam „reddingboot" geen ijdele klank. Een ongenode gast, in de vorm van een kogel uit de richting van het Nieuwe diep, op enige afstand nederkomende, bracht bij die gelegenheid bij de aanwe zigen geen prettige indruk: teweeg". Toch lijkt ons een kogel „op enige af stand" minder gevaarlijk, dan 'n grond- zee, die de boot verrast „die mooie vlakte" dan niet gemakkelijk zouden kunnen inpolderen! Wij vertelden hem, dat er tot een halve eeuw geleden een zanddijk bestond, maar dat een hevi ge vloed die dijk doorbrak, waarop men de natuur vrij spel heeft gelaten. Niet tot ergernis van alle Texelaars overigens en zeker niet van hen, die bij een bloeiend toerisme gebaat zijn: het is een uniek plekje geworden. Deze zomer krij gen de toeristen evenwel niet de juiste indruk, althans tot dusverre niet van deze vlakte, want ze behoort te zijn af gewisseld door talloze met water gevul de kreken en kommen. Eerst dan is het bovendien een puzzle, hoe de grote oversteek tot aan het strand te volbren- gSn' P.S. Wij hopen, dat de Slufter dit on gerepte brok natuur mag blijven, of schoon er een behoorlijk boerenbedrijf gesticht zou kunnen worden, indien de inpolderingskosten verantwoord zouden zijn. De minnaars van de natuur zul len er zich over verblijden, dat dit laat ste zéér sterk in twijfel moet worden getrokken! MIDDENSTANDSEXAMEN Voor het te Alkmaar gehouden mid denstandsexamen slaagden: mevr. M. H. Kuip te De Koog, mej. J. C. Bakker te De Koog en J. Boogaard te Oosterend. NEE, HOFSTRA, NEE! Toen Donderdagmiddag een echtpaar, logerend op Texel, na een uitstapje op Vlieland weer met de jeep-dienst van Hofstra naar de Vliehors zou terugkeren, bleek de chauffeur tien minuten vóór de officiële vertrektijd te zijn gestart. Ge volg: het missen van de aansluiting op „de Zeemeeuw" en extra kosten voor lo gies. De ondernemer wilde vam geen minnelijke schikking weten en verweet het echtpaar zelfs nalatig te zijn ge weest! Vorige maand d.eed zich een soortgelijk incident voor. Het is jammer, dat deze onderneming het monopolie be zit. WIERINGERS HIELDEN VISWEDSTRIJD PER BOTTER De leden van de hengelsportvereni ging Wieringermeer hielden Zondag een viswedstrijd op de Waddenzee. Men ver trok der morgens vroeg per botter van uit Den Oever. De vangst was niet bijs ter groot. De grootste bot werd gevan gen door de heer Zuidema. BURGEMEESTER VAN DEN BENT GAAT VLIELAND VERLATEN Burgemeester J. van den Bent heeft per 1 September a.s. eervol ontslag ge kregen als burgemeester van Vlieland ^n is met ingang van dezelfde dat.um_- be noemd tot burgemeester van Rauwerder- hem (gemeentehuis te Rauwerd.) Deze gemeente heeft een inwonertal van plm. 3000 en omvat de dorpen Deer- sum, Irnsum, Poppingawier, Rauwerd, Sybrandaburen en Terzoo]Van de 7 raadsleden zijn er 4 lid van de p.v.d.a., 1 c.h.u., 1 a.r., en 1 r.k. De heer van den Bent was sinds 1947 burgemeester van Vlieland als opvolger van burgemeester Rab. Voor de heer en mevrouw Van den Bent betekent deze benoeming naast promotie ook gezins hereniging, doordat hun oudste zoons van resp. bijna zeventien en vijftien jaar, die aan de wal studeren, nu weer in het ge zinsverband opgenomen kunnen worden. Voorts is er nog een dochtertje van ze ven en een zoontje van anderhalf jaar. Aanvankelijk ging het hart van Vlie lands burgemeester uit naar de zee. Hij studeerde aan de De Ruyter-zeevaart- school te Vlissingen en voer daarna als stuurman bii de stoomvaartmaatschappij Nederland. Voor de vervulling van de dienstplicht werd de heer Van den Bent bij de Kon. Marine ingedeeld, welke hij per 1 April 1932 als reserve-luitenant ter-zee derde klasse verliet. De crisisja ren waren oorzaak, dat hij bij het be drijfsleven terecht kwam. in April 1936 kwam hij bij de gasfabriek te Ede en werd per 1 Januari secretarieambtenaar in deze gemeente. Burgemeester Van den Bent, die op 16 November te Leiden werd geboren, heeft bijzonder veel voor Vlieland gedaan. De totstandkoming van de waterleiding de overdracht van het gemeentelijk electri- citeitsbedrijf aan het PEB, huizenbouw voor het gemeentelijke woningbedrijf op vöor Vlielandse begrippen zeer grote schaal, aanleg van twee nieuwe straten en de verbetering van de dorpsstraat be hóren tot de grootste objecten. Voorts had de burgemeester een groot aandeel in het tot standkomen van de regeling voor financiële tegemoetkoming voor hen die aan de wal studeren en de overdracht van de kampeerterreinen aan de stichting Jeugdkampen. Voor de nieuwe veerdam, welke waar schijnlijk het volgend jaar gebouwd zal worden, heeft de heer Van den Bent heel wat werk verzet, terwijl de bouwplannen voor een nieuwe o.l.-school in een zeer vergevorderd stadium verkeren, zodat de aanbesteding ervan binnen korte tijd te gemoet gezien kan worden. Ook plannen voor de bouw van een bejaardencentrum met Groene Kruis-gebouw enz. verkeren in een gevorderd stadium. Veel belang stelling legde het echtpaar Van den Bent aan de dag voor het dorpsleven. Zo was de burgemeester vele jaren voorzitter van de VW „Vlielands Belang" en is voorts nog voorzitter van de culturele vereniging „Nut en Genoegen", terwijl zijn echtgenote, mevrouw J. A. van den Bent-Hendriks voorzitster van de zang vereniging „Harmonie" is. Ook was zij vele jaren presidente van de Ned. Herv. vrouwenvereniging. De burgemeester is bovendien presi dent-kerkvoogd van de Ned. Herv. ge meente. Hij behoort tot de Partij van de Arbeid. (Harl. Crt.)

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 2