Cjrocn r^mTtrJ^exels in het hart Kampeercentrum Loodsmansduin blijkt in ieder opzicht geslaagd Geslaagd optreden van het Engelse orkest HDD. „Ze zeggen allemaalHier komen wij terug" ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1955 TEXELSE^COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 -Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1,95 p. kwart, -f- 20 ct. incasso. Adv. 8 c. p.mm. Met het Kampeercentrum „Loods mansduin", dat geëxploiteerd wordt door de Stichting Sociaal Toerisme „Texel", zal het waarachtig wel gaan: de gasten zijn stuk voor stuk enthousiast over hetgeen dit centrum hun biedt. Het beste bewijs is ontegenzeggelijk het feit, dat ze allemaal al gepolst hebben of ze nu niet meteen ook voor het volgende jaar kunnen huren!! Dat is er echter niet bij: eerst begin 1955 zal men in de gele genheid zijn opnieuw mee te dingen naar een plaatsje op „Loodsmansduin". Dit is geen wonder voor wie gezien heeft hoe keurig en doelmatig de bunga- lowtjes - de voormalige bunkers - inge richt zijn. De toeristen huurden nl. „ge heel compleet". Alle „bunkerwoningen" zijn gemeubileerd. Er staan prima bed den met schuimrubber matrassen, er is een complete .keukeninventaris. Er is stromend water, gas, electrisch licht. De bekende gemeentelijke vuilnisemmers werden eveneens naar Loodsmansoduin getransporteerd en de hygiëne viert daar dan ook hoogtij. Een slag om de arm zit De cantine van „Loodsmansduin", eens 'n onooglijke barak, nu een ri ant restaurant. kleinste bungalow - één vertrek - ge huurd voor drie tientjes en zij noemden zich reuze boffers. Alles wat hun hart begeerde troffen zij in die bungalow aan en ze zeiden dan ook spontaan: „Wij zit ten hier prachtig en zo billijk, alles kant en klaar, geen gesjouw met water of brandstof en die bedden zijn ook ge weldig". De heer Van Ruitenbeek vertelde ons, dat hij nog wel honderd bunkers had kunnen verhuren, want het stroomde aanvragen. De bungalow-bezetting vari eert van 2-10 personen, gemiddeld wor den ze door acht toeristen bevolkt, zodat er, als Loodsmansduin compleet bezet is, 72 mensen bivakkeren. Het schijnt dan ook wel de bedoeling te zijn om het aan tal bungalows uit te breiden. Dit eerste jaar is echt een proefballonnetje. De eerste toerist streek hier begin Ju ni neer. Toen waren de timmerlieden nog druk in de weer, want eerst op 7 Juli jl. kon het centrum officieel wor den geopend. Twee dames zaten knus piepers te hierin: wie zijn spullen niet goed behar- tigt en de gestelde voorschriften niet na komt maakt uiteraard weinig kans om ook voor volgend seizoen huurder te worden. Het is dus een goede gedachte geweest om de voormalige bunkergroep ten Zui den van Den Hoorn niet te verpulveren en tot wegfundering te degraderen, maar de bunkers zodanig in te richten, dat de verwende toerist er zich zelf thuis zal gevoelen. De Stichting heeft de vak lieden aan het werk gezet en deze heb ben hier prachtig werk verricht ook. Het is allemaal af. Hoog op het duin gelegen weerkaatst het felle wit van de bunker muren in de zomerzon en dit centrum is zodoende van verre zichtbaar. Nu, men kan inderdaad met trots attenderen op hetgeen hier tot stand is gekomen. Er zijn negen bunkers, maar er is meer: een kampwinkel, waar van alles te koop is en een grote cantine, waar ook warme maaltijden kunnen worden gebruikt en wijzelf hebben er, gezeten op het terras, niet alleen genoten van de zon en het verrukkelijke panorama, maar óók en evenzeer van de koffie, die de familie C. van Ruitenbeek ons of freerde. De heer Van Ruitenbeek is op ons ei land geen onbekende meer; enige jaren geleden stichtte hij immers het Hoorn der kampeerterrein „De Siep", afgeleid van de Siebersnollen, ten Zuiden van dit dorp. „De Siep" trok talrijke kampeer ders naar Texel en stellig om het feit, dat de heer Van Ruitenbeek zulk een voortreffelijk leider en organisator bleek te zijn, besloot de Stichting hem uit te nodigen het beheer te voeren van Loods mansduin, terwijl „De Siep" zelf auto matisch bij Loodsmansduin getrokken werd. De vele tenten, staande in en om hel dal, worden dan ook dikwijls door „c-ude bekenden" van „De Siep" be woond. Aanlokkelijke prijzen Dat dit centrum er inderdaad niet op uit is om woekerwinsten te maken is duidelijk als wij horen, dat de bunga lows al naar gelang de grootte verhuurd worden voor f 30,tot f 85,per week. Twee meisjes uit Utrecht hadden de Ergens aan de rand van het voor malige bunker- dorp. 'assen. In de zon, in de ruimte en rond hen de blauwe hemel. „Aardappelen schillen en bruin worden kan hier best samengaan" aldus hun opinie. Hoe het hun beviel? Uitstekend. Ze gewaagden van een zeer gerieflijke inrichting, stro mend water, heerlijke bedden, je hebt helemaal geen idee van een bunker. Alk inventaris is nieuw. - Deze mensen be hoorden tot twee Haarlemse families. Het stromende water wordt, zo vertelde ons de heer Van Ruitenbeek, door een eigen pompinstallatie, aangesloten op de TEM, naar de woningen gestuwd, men bezit zelfs een eigen watertoren. Een familie uit Coevorden deelde al ler mening, dat het allemaal uitstekend verzorgd was. „Het bevalt ons best, pri ma" en een kwiek meisje zei spontaan: „Ik ben hier nog liever dan thuis". ,,'s Avonds, als je van een avondwan deling wat kleumerig thuiskeert, vind je een bungalow met een heerlijke tem- Deratuur. 's Avonds heb je dan ook geen kachel nodig en overdag als buiten het zonnetje steekt is de bungalow koel en aangenaam. Hoe wij het met de leverao- iers hebben? Helemaal naar het dorp? Nee, dat is niet nodig: om vijf uur komt de groenteboer, die blijft in het centrum tot zes uur. En dan hebben wij de kamp winkel zelf, waar alles te koop is, brood kruidenierswaren, zuivelproducten enz." ..Ik denk, dat ze de bungalows volgend jaar zó kwijt zijn", ialdus de conclusie van weer een andere gast. Wij spraken er ook een toerist, die met de familie Lutterman, oud-Texelaar, naar ons eiland was overgestoken. Ook daarin ligt wel het bewijs, dat Loods mansduin goed aangeschreven staat, want de familie Lutterman is stellig geen onbekende hier! En zo dwaalden wij verder door dit miniatuurdrroje met zijn Oosters aspect: grappig kleine trapjes tussen huisjes, die de etikette ten opzichte van het af stand bewaren volkomen negeerden. Hier en daar contrasteerde een donker groene wilg tegen de blinkend witte mu ren. Iedere bungalow is genoemd naar een op Texel broedende vogel: de lepelaar, de reiger, de leeuwerik, de grutto, de OPBRENGST MEI-INZAMELING STICHTING 1940-1945 De inzameling voor de Stichting 1940- 1945, georganiseerd door Mevr. De Ko- ning-v. Ramshorst en waaraan alle vrou wen-organisaties op Texel hun mede werking hebben verleend, heeft in totaal opgebracht een bedrag van f 5146,74. Hiermee heeft Texel ruimschoots zijn aandeel geleverd in het bedrag dat in totaal in ons land moest worden opge bracht. Een verheugend teken, temeer omdat het bedrag dat door de vaste con tribuanten is betaald, niet noemenswaar dig is verminderd in vergelijking met 't vorig jaar. Hieruit blijkt dat ook de Texelaars de Stichting 1940-1945 nog altijd goed gezind zijn en het besef le vendig blijft dat wij allen gezamenlijk de belangen van hen die het slachtoffer werden van het verzet, willen blijven behartigen. Laten wij hopen dat dit symptoom nog gedurende de komende jaren zal worden bestendigd. Ons past een woord van dank aan alle medewerksters aan deze geslaagde actie in het algemeen, doch wel zeer in 't bij zonder aan Mevr. De Koning-v. Rams horst voor de energie en de organisatie om het geheel te doen slagen. Met on vermoeide ijver wist zij het élan in deze inzameling te brengen met het bovenge noemde resultaat. Dank ook namens die vele ongenoemden, die -het dierbaarste wat zij bezaten, moesten missen en die him leven hebben opgeofferd voor ons die de hel van de onderdrukking hebben overleefd. Namens het Afdelingsbestuur „Texel", J. Westdorp, Secr.-Penningmeester ZONDAGSDIENST DEN BURG DOKTER VAN LOON (ingaande Zaterdagavond 6 uur) HANDELSREGISTER In „Handelsregister" vonden wij on der „wijzigingen": Garage Botax, Texel, Oudeschild 56. Transportbedrijf en luxe verhuur. Venn, ontbonden. Bedrijf w.v. door Mevr. Wed. G. van Boven-Wuis onder dez. naam. VLIEGTUIG VERVOERDE PATIËNTEN VAN VLIELAND NAAR DE VASTEWAL Vrijdag is tweemaal een patiënt per vliegtuig van Vlieland naar de vaste wal vervoerd. Een ongeveer 21-jarig meisje, dat een zware astma-aanval had gekregen, werd naar 't vliegveld Twen te gebracht om in een ziekenhuis te Hen gelo te worden opgenomen. Later is een badgast, bij wie zich een inwendige bloe ding had voorgedaan, vervoerd naar het vliegveld Deelen om te Arnhem in een ziekenhuis te worden opgenomen. De LSK gebruikt voor deze vluchten een Iiavilland Domini-vliegtuig, dat landde op de air-strip in de Kroonspolders. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 7 Augustus op om 5.09 uur en gaat onder om 8,22 uur. Maan: 11 Aug. L.K.; 17 Aug. N.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: 6 Aug. 9,40 en 22,25; 7 Aug. 10,20 en 22,55; 8 Aug. 10,55 en 23,30; 9 Aug. 11,30 en 10 Aug. 0,10 en 12,10; 11 Aug. 0,55 en 13,05; 12 Aug. 1,45 en 14,15; 13 Aug. 3,00 en 15,35. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. ZuItw mi wtimit uw bold met de beider vloeibare D.DJJ. De jeuk bedaart. i de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. The King's Own Hussars" - de Huza ren van de Koning, van de Engelse Ko ning - hebben wederom een glorievolle dag i(en nacht) op Texel mogen beleven: het concert, dat een groot aantal Bad gasten en Texelaars trok was weer een groots cultureel gebeuren en groot, over weldigend groot zelfs, was ook de be langstelling voor het „exclusieve bal", dat na de Parkuitvoering in „De Oran jeboom" gehouden werd met medewer king van een twaalfkoppig dansorkest, gerecruteerd uit het orkest van „The King's Own Hussars". Temidden van de Texelse autoriteiten - van het overige publiek keurig ge- cleand door een degelijk hekwerk - ook tijdens de uitvoering kon je daar blijk baar rustig met een „Pardon" heen be nen - merkten wij de Engelse ambassa deur in ons land op. Na het concert hield Zijne Excellentie een zeer sympathieke toespraak, die hij besloot met de hol- landse zin: „Het was heel goed!" Z.E. had tevoren in het Engels gesproken, doch om zoveel mogelijk luisteraars te kunnen gerieven sprak hij zeer, zeer langzaam, zodat zelfs de trouwste volgelingen van James Brotherhood en de pas-geslaagde ULO-jongelui er met succes van konden profiteren. Deze avond stond niet alleen in het teken van de muziek met een program ma, dat weer elck wat wils bood, maar ook in het teken van de stevige vriend schap tussen de Engelse gasten, de „Ei gen" gasten en de Texelaars zelf. De sfeer was uitstekend en wellicht was de directeur van de VVV Texel, de heer J. C. Quint, de enige, die in de vooravond een rimpel op zijn voorhoofd getoverd voelde, toen hij met zorgvol gelaat de lucht controleerde: die was niet meer smetteloos blauw, weet U, en zo'n con cert dient om er financieel uit te kun nen springen, niet alleen gasten van Den Burg te trekken, maar ook toeristen van de Krim en Loodmansduin. Het bezoek bleef nu enigermate beneden de ver wachtingen, wat niet v/il zeggen, dat het aantal luisteraars gering was!! Iedere Texelse vereniging zou er beslist opslag voor willen tekenen!! Dit was de eerste buitenlandse noot in het Texelse zomerprogramma en ve len zullen het jammer gevonden hebben, want dit smaakte naar meer. Edoch, de kalenderblaadjes vallen gestaag, de tijd tikt verder en straks, voor wij het mer ken ziin we weer „onder ons", zonder de gasten en zonder de mogelijkheid blijk baar om hier ook buiten het seizoen om concerten te beleven zoals de VW Texel die bij zomerdag biedt. Wij troosten ons dan maar weer met de gedachte, dat onze Vereniging voor Folklore er óók nog is en onze eigen verenigingen, op welk terrein dan ook, juist bij winterdag in de gelegenheid komen hun gaven te demonstreren. Uiteraard is het niet interessant om het gehele programma door een verslag gever-algemeen besproken te zien. De muziek was bijzonder goed. Het programma vermeldde 15 num mers en op enkele uitzondering na werd volgens het programma gemusiceerd. Onder de voortreffelijke leiding van di rigent Wade, die zijn mannen op mees terlijke wijze inspireerde. Dat dit een bekwaam musicus is en mede een groot toenmeester, bewees de „Piet Hein Mars", door- hem gecomponeerd. „Piet Hein, your very famous admiral", Uw zeer beroemde admiraal. Ook de reeks Hollandse liederen - 't Zonnetje gaat van ons scheiden, Zie de lelie en Wij leven vrij", vielen zeer in de smaak en het pu bliek, daartoe uitgenodigd, zong spon taan mee. Een der mooiste nummers was wel de Solonelle 1812, waarin de onder gang van Napoleon's leger in Rusland beschreven wordt. Al bleef het kanon vuur uit, de uitvoering door het koper zonder meer was er zeker niet minder indrukwekkend en subliem om. Dit concert werd ingeleid door een mars door Den Burg, waarbij het Ko ninklijk Texels Fanfarecorps onder lei ding van de heer A. J. Vonk de stoet opende en om beurten klonk de pittige marsmuziek in de smalle, met vele toe schouwers gestoffeerde dorpsstraten. Alvorens het programma werd uitge voerd speelde het Texelse corps* het En gelse Volkslied, gevolgd door het Wil helmus, gespeeld door het Engelse corp3. Een plechtig moment en wij koesterden daar ineens de stille hoop, nog eens te mogen beleven, dat alle volksliederen of één groot volkslied, daar gespeeld zou den worden. Ja, eerst dan zal óók de VVV Texel haar doel bereikt mogen weten: Voor Vrienden van Texel, Texels mooie natuur, voor de hele wereld, van Noord tot Zuid, van Oost tot West. En geen internationale problemen meer. Enkel het probleem'misschien: hóe krij gen wij al die Amerikanen, al die Duit sers en al die Russen over de plas en bissen de lakens? wulp en zo voorts. Zelfs „Het Kasteel tje" met zijn kantelen, had zijn naam prijs moeten geven, maar.het werd dan ook naar Texels beroemdste vogel soort genoemd! De bewoners van „De Wulp" vertelden ons, dat zij al voor de zevende maal in successie op Texel hun vacantie vierden. Ze waren in pension geweest, hadden in kampschuren gebivakkeerd, maar, zo zeiden ze, voor wie van de natuur houdt zit hier het beste. Ook deze toeristen - uit Dordrecht - hoopten de kennisma king met Loodsmansduin nog dikwijls te kunnen hernieuwen. Ook in September Dit centrum zal ook volgende maand nog draaien, want voor September zijn ook al weer vier bungalows verhuurd. „Als dat zo doorgaat komen wij in Sep tember ook vol te zitten". Noemen wij tenslotte nog het gebouw, waarin de jeugdgroepen vertoeven. Het biedt plaats aan 24 jongens of meisjes en ook dat -onderdeel van het centrum ge niet de gewenste belangstelling. Moge dit centrum dan zeer velen de ware vacantievreugde schenken en een toonbeeld blijven van hetgeen op dit terrein te bieden valt. Moge het ook in spirerend werken ten opzichte van alle eilandgenoten, die op soortgelijk terrein een boterham trachten te verdienen. Dat „Loodsmansduin" gesticht werd en aldus ingericht, is verheugend, want goed voorbeeld doet goed volgen, niet waar! 69e JAARGANG No. 6963

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 1