In Juli 1800 overnachtingen op Panorama Onder de Pomp De Coöp. Boerenleenbank opende 25 jaar geleden haar gebouw aan de Vismarkt a De Jeugdherberg „Panorama", gele gen op de Hogeberg nabij Den Burg, trekt ook dit seizoen weer een groot aan tal jongens en meisjes, zowel uit bin nen- als buitenland. In de maand Juli boekte het echtpaar Veldwisch niet min der dan 1800 overnachtingen, waarvan 530 aan buitenlandse gasten. Daarvan kwamen er 400 uit Zwitserland! Voorts logeerden er 98 Duitsers en verder zag men er Schotten, Engelsen, Belgen, Ame rikanen enz. Er kwamen meer buitenlanders dan vorig jaar. Voorts hebben vele scholen, met totaal 2000 leerlingen er gebivak keerd in het voorseizoen: lagere scholen, ulo-scholen en middelbare scholen. Ook In Juli 1800 overnachtingen heeft een Zweeds gymnasium er de stro zakken opgezocht. Gedurende de maand Juni had de Jeugdherberg eveneens veel aanloop, maar in Mei was de drukte iets minder groot dan in voorgaande jaren. ERNSTIG GEWONDE BIJ AUTOBOTSING IN POLDER WAALENBURG Zondagmiddag omstreeks tien over twaalf botste een personenauto, merk Simca, bestuurd door de heer dr E. Ver- wey, Eindhoven, logerend in „De Koger Hoop", op het kruispunt Middenweg- Hoofdweg tegen een personenauto, merk Renault, van een andere badgast, de heer R. de Butter, Amsterdam, waarin diens vrouw, 3 kinderen, een dienstbode en 'n chauffeur zaten. De gevolgen waren zeer ernstig: de heer Verwey en zijn 13-jarig dochtertje, (de enige inzittenden) werden uit de a\i- to geslingerd ten gevolge waarva^"" de heer V. ernstig gewond bleef liggen. Dokter Van Loon liet hem terstond naar een ziekenhuis te Den Helden' vervoeren. (De specialist was echter afwezig, waar op het slachtoffer naar e^?n ziekenhuis 'e ryergebraSit werd). Het dochtertje kwam er wonder boven won der met lichte verwondingen af. Enige van de inzittenden van de aangereden auto, die voorrang had op dit overzich telijke kruispunt, werden licht gewond, een zeven maanden oude baby, die voor in zat, maar op een stoeltje was vast gebonden, bleef ongedeerd. Beide auto's werden aan de voorzijde vernield en waren, voor zover wij het konden beoordelen, niet meer te her stellen. Het is nog niet duidelijk waarom de heer Verwey verzuimd heeft voorrang te verlenen aan de van rechts komende auto. Het uitzicht is ter plaatse nl. uit stekend. HET KWAM UIT DE LUCHT Ter gelegenheid van de verjaardag van Prinses Irene organiseerde de Ver eniging voor Volksfeesten niet alleen een vuurwerk, maar ook een wedstrijd: uit een vliegtuigje, opgestegen van vliegveld Eierland en behalve de piloot bemand met twee leden van de feestcommissie, de heren D. G. Toolens en M. A. Idema, werd een groot aantal letters geworpen, waaruit de naam Texel samengesteld moest worden. Voorts moest men een gekleurde letter X inleveren. De uitslag was: J. Commandeur, „Ma- rico", een horloge; W. D. Bakker, Witte Kruislaan, idem; Reina Smit, Oudeschild idem; J. Bakker, Waalderstraat, idem; Ria van Leeuwen, Amsterdam, een hor loge; Huisman, „De Lelie" f 2,50. P.S. Doordat de parachutes nog „in de beurtschipper" zaten, ging de grote sprong niet dooi*, de commissieleden zijn daarom uit het toestel gesprongen toen het reeds op de grasmat stond. - red. LANDINGSGESTEL WEIGERDE Een der toestellen van de Aero Ypen- burg, de roestbruine Spitfire, die regel matig is ingeschakeld bij de oefeningen van de luchtdoel te Den Helder, moest Zaterdagmiddag op het vliegveld een buiklanding maken, doordat het lan dingsgestel niet wilde functioneren. Deze landing verliep zonder verdere inciden ten en de bestuurder, de heer L. Huizin- ga, logerend in „De Lindeboom", bleef ongedeerd. DRUKTE OP TEXEL HOUDT AAN Vanaf 23 Juli is Texel als vacantie- oord meer dan bezet, wat voor alle cate gorieën geldt, behalve uiteraard voor t kamperen. En ondanks de minder gun stige weerperiode van de laatste dagen, blijft de drukte overstelpend. Nog steeds komen er mensen op goed geluk naar het eiland in de hoop logies te kunnen vin den, wat ook steeds weer gelukt via de WV en inschakeling van particulieren De topv/eken van 1955 overtreffen dan ook die van de voorgaande jaren. Gisteren werd het laatste strandfeest gehouden en vandaag treedt de Johan Willem Friso kapel in het Park te Den Burg op. Op Woensdag 17 Augustus zal het Noordhollands Philharmonisch Or kest een Weens programma brengen. BETER AMUSEMENT „AMUSEMENT", de onlangs opgerich te vereniging, die zich tot doel stelt goed cabaret naar Den Helder te brengen voor een lage prijs, groeit. Zo zelfs, dat het vereiste aantal leden bijna is bereikt. Het voorlopige bestuur is dan ook zeer verrast met deze grote toeloop; vele re acties komen ook uit de buitengemeen ten, uit Anna Paulowna en Texel. Aldus Het Vrije Volk. Zo sterk is de toeloop, ondanks de va- cantietijd, dat als over enkele dagen de vereiste 400 leden zijn ingeschreven pas dan kunnen contracten worden afge sloten met de gezelschappen waar schijnlijk een wachtlijst zal moeten wor den aangelegd. Aan een groot aantal inwoners van Den Helder heeft het voorlopig bestuur een circulaire toegestuurd, waarop ook de kosten van het lidmaatschap f 9,75 per persoon vöOr de drie programma's stonden vermeld. Korting voor huisge noten van f 1,werd gegeven als de inschrijving voor 25 Augustus geschied de. Voor het aanbrengen van vijf nieuwe leden kon 25 pet van het abonnements geld worden terugontvangen. Zeer velen hebben de kans aangegre pen en zijn lid geworden van de nieuwe vereniging; velen hebben ook mondeling verklaard volledig achter de plannen te staan. En nog dit seizoen is het voorlopig bestuur van plan te starten met drie top- programma's: Toon Hermans met „Tien jaar Toon"; Alex de Haas met „Au Sa lon des Variétés" en Wim lbo met „Ca baret Triangel". Nog zijn inschrijvingen mogelijk binnenkort zal er een wachtlijst moeten worden aangelegd bij de heer H. Bouthoorn, H. A. Lorentzstraat 64, Den Helder. JOOL-AVOND IN DE KOOG Vrijdagavond organiseert de WV „Texel" te De Koog op het sportterréin aan de Houtvester Boodtlaan een z.g. Jool-avond, waaraan medewerken de Starliners uit Den Burg. Bovendien zal op deze avond de strijd om de Man en de Vrouw gestreden worden. Men heeft sinds kort in De Koog de beschikking gekregen over een prachtig podium, waardoor nu de mogelijkheden aanwezig zijn diverse avonden ook in De Koog te geven. Hiermede wordt te gemoet gekomen aan een door vele in woners zowel als gasten gekoesterd ver langen. GALA-CONCERT IN HET PARK Hedenavond geeft de befaamde Johan Willem Friso Kapel uit Assen, een gala concert in het Park te Den Burg en wel op uitnodiging van de VVV „Texel". Reeds diverse malen heeft dit corps hier met groot succes en onder grote be langstelling geconcerteerd, maar thans verschijnt het in de gloednieuwe gala uniformen. Het concert zal bestaan uit een zeer populair programma in de stijl van het concert, dat enige weken geleden gegeven werd door de Marinierskapel en toen aan de talloze aanwezigen een groot enthousiasme ontlokte. Na afloop zal in „De Oranjeboom" 'n exclusief bal worden gegeven, waarbij de muziek zal worden verzorgd door het uitgebreide dansorkest van de Kapel. De aanvang daarvan is bepaald op ca. elf uur. Ja, goed, goed, Leen de Braven snoeide de bomen voor z'n eige huus. maar Aris van Boven had toch gien op dracht van de beweuners van de Emma- laan!!?? BOUWVERGUNNINGEN De heer P. M. Koorn, De Koog 69, bouw van een boerderij aan de nieuw geprojecteerde weg nabij 't Oude Dijkje. GEEN CONSULTATIEBUREAU RHEUMATIEKBESTRIJDING Wegens vacantie van dokter Van der Berg is er geen consultatiebureau voor Rheumatiekbestrijding. SOUVENIRJAGER IN ACTIE?? Toen een Duitse badgast Zondagoch tend zijn auto inspecteerde, bleek, dat baldadige lieden het bordje „D" verwij derd hadden. Ook aan het nummerbord had men geprutst. De politie werd hier van in kennis gesteld. GEPARKEERDE AUTO GERAMD Toen een chauffeur van een vracht auto de garage van de Verenigde Texel se Beurtdiensten, Schilderend, Den Burg, uitreed, ramde hij een op het terrein voor de garage staande auto. Er ont stonden enige deuken PATER WITTE OP DE KANSEL Zondag 14 Augustus a.s. hoopt Pater Witte een predikatie te verzorgen in de R-K. Kerk te De Cocksdorp en de Zón dag daarop, 21 Augustus dus, in de R.K. Kerk te Oudeschild. Tevens Jieeft men dan gelegenheid een gift te schenken voor zijn missiewerk in Donker Afrika. WATERLEIDING - Texel, omspoeld door de zee, heeft dikwijls te kampen met gebrek aan wa ter. Niet alleen bij zomerdag, maar ook als het voorjaars de regen moet missen en de broeddriftige kieviten vergeefs uitzien naar een mals-getrokken regen wormpje. Dan zie je boeren en burgers op weg naar de bron van de Coöp. Zui velfabriek „De Eendracht" om er een tank met water te vullen, water voor mens én dier. Wie de kraan maar voor het opendraaien heeft kan zich eigenlijk moeilijk de situatie indenken van een gebied, dat volkomen afhankelijk is L het hemelwater. Blijft dat te lang uit, dan betekent dit voor,menig gezin een extra uitgave: er zijn Texelse gezinnen, die per jaar voor f 200,water moeten inslaan! Gelukkig voor deze eilandbe woners dus, dat er druk gewerkt wordt aan de aanleg van een drinkwaterleiding over het gehele eiland. Het aantal voor aansluiting in aanmerking komende per celen bedraagt thans 2000, waarvan plm. 14C0 in de dorpskernen en plm. 600 boerderijen en andere vrijstaande ge bouwen. Er wordt voorlopig gerekend op een watergebruik van 250.000 m3 per jaar. De capaciteit van de duinwater- loronnen zal 1000 m3 per dag bedragen, zodat daarin reservé voor een toekom stig groter verbruik aanwezig is. Voor 't watertransport zal totaal 82.600 m. hoofdleiding, variërend van 200 mm tot 80 mm doorsnede, moeten worden ge legd. De totale kosten zullen rond drie millioen gulden bedragen of 1200-1300 per perceel. Als U weet hoe lang er op Texel al niet gesproken is over de plannen tot aanleg van een drinkwatervoorziening, zult U stellig aannemen, dat velen aan de verwezenlijking ervan niet meer durfden geloven. Het drinkwater vraag stuk op Texel heeft nl. reeds van 1911 af de aandacht van het gemeentebestuur gehad. Op verzoek van de gemeenteraad is met financiële medewerking van het rijk. en de provincie reeds ver voor de oorlog door het rijksbureau voor dé Drinkwatervoorziening een serieus oo- dem- en grondwateronderzoek ingesteld, waartoe ö.m. verschillende diepboringen behoorden ter opsporing van een ge schikte waterwinplaats. In 1922 achtte men de totstandkoming van de begeerde drinkwatervoorziening technisch wel mogelijk, maar de financiële vooruit zichten noemde men in de gegeven om standigheden weinig gunstig. B. en W. trachtten in 1934 vergeefs steun te ontvangen van de zijde van het z.g. Werkfonds. En sindsdien bleef het bij de reeds zo lang gekoesterde wens droom. Toen de Texelaars dan ook ten Zuiden van De Koog de voorbereidingen tot het proefboren gadesloegen, haalden ze de schouders op: ze vonden het maar te mooi om waar te zijn. Echter, de aanbesteding van het eerste bestek volg de en de firma Algera uit Wolvega stak met mannen en materiaal naar het ei land over om te beginnen met de aanleg van het buizennet. Gerrit Bokma uit Idskenhuizen bij Joure vertelde ons, dat zijn firma een flink karwei achter de rug heeft, nl. in de Noordoostpolder, waar een 27 km lang net door haar is aangelegd. „Maar dan gaat het heel wat harder dan hier!" zegt Gerrit, die met een zucht „Al weer zo'n r.ding!" de leiding van een af an der net aan de schop voelt. Nee, niet overal kunnen ze met die prachtige graafmachine opereren. Wel buiten de dorpen. Onder gunstige omstandigheden vorderen ze daar op 1,20 meter diepte 160 meter per dag. Anderzijds heb je hier weer meer publieke belangstelling!! De buizen worden vanuit België per schip aangevoerd. Ze worden in Oude schild op vrachtauto's overgeladen en die distribueren ze of langs de diverse wegen of op opslagplaatsen. Over een paar maanden waterleiding! Wie zal de vlag niet uitsteken? Het zal niet alleen een uitkomst zijn voor de burger maar ook voor de boer, die al zo dikwijls heeft gehoord en gelezen, dat de melkproductie voor een goed deel afhan kelijk is van de kwaliteit van het drink water. Ook de badgasten zullen de drinkwa terleiding weten te waarderen. Velen hunner kijken altijd een beetje verrast op, als ze vernemen, dat Texel, dat als- vreemdelingenoord zijn taak toch zo goed verstaat, op het gebied van de drinkwatervoorziening nog met beide benen in de oertijd staat. En inderdaad, hier schijnen wij een toonbeeld van anachronisme te moeten waarnemen, want Texel is reeds tien tallen jaren een eigen electriciteits- maatschappij rijk. „De dag van 6 Augustus 1930 zal wel met gulden letteren in de analen der Coöp. Boerenleenbank worden geboek staafd, wijl die dag de officiële opening plaats had van het nieuwe gebouw, dat een sieraad is van Den Burg en een symbool van Texels welvaart tevens". Aldus schreef de Texelse Courant op 9 Augustus 1930. Het is nl. al weer 25 jaar geleden, dat de Coöp. Boerenleenbank op de Vismarkt zijn nieuw gebouw opende en van de Molenstraat naar het centrum van Texels Hoofddorp verhuisde. De opening werd bijgewoond o.a. door de heren wethouders Keijser en Vlaming, eerstgenoemde, tevens als loco-burge meester, de heren W. N. Kelder, waar nemend gemeente-secretaris, Visser, hoofdinspecteur van. de Centrale Bank, Van Essen, architect, Engelen, dagelijkse opzichter en J. Drijver Czn., aannemer. (Burgemeester Oort verbleef elders). De heer R. P. Keijser zei o.a.: „Het credietwezen is een onmisbaar element in de tegenwoordige samenleving. Voor de leden der maatschappij en dus voor de maatschappij zelf, is het van het hoogste belang, dat het credietwezen goed en daarbij zo eenvoudig mogelijk ZATERDAGAVOND LAMPIONOPTOCHT Zaterdagavond zal door het Konink lijk Texels Fanfarecorps te Den Burg 'n lampionoptocht worden georganiseerd. De route, startplaats en uur van vertrek zullen wij in ons volgend nummer ver melden. Aanvankelijk wilde men op de zelfde avond eerst nog een kort concert in het Park aanbieden, maar daar moest men door omstandigheden van afzien. GEEN WERKLOOSHEID OP TEXEL Uit de stand van het aanbod van man nen in het Gewest Noordholland-Noord blijkt, dat op ons eiland geen werkloos heid heerst. Het Arbeidsbureau merkt op, dat de ruilverkaveling, het herstel der zeeweringen, de nieuwbouw en de landbouw een zo grote vraag hebben doen ontstaan, dat hier geen enkele ar beider meer werkloos is. ER DAALDE EEN BALLONNETJE NEER De 9-jarige Wim Hin Czn., Witte En gel, nabij Den Burg, is sinds Maandag in het bezit van 'n keur van 16 verschil lende modellen speelgoedautootjes. Die heeft hij niet van Sunderklaas gekregen, doch gewonnen als vinder van een in Engeland opgelaten ballonnetje. De heer D. Edelman van de Neder landse Ambassade te Londen, kwam hem Maandag de prijs zelf even brengen. U begrijpt, dat Wim in z'n knollentuin was! DE RUILVERKAVELING EN DE WERKVERSCHAFFING Iemand stelde ons de vraag of de ruil verkavelingswerkzaamheden niet al te snel van stapel gaan. „Zal er", zo. vroeg hij ons, „straks bij winterdag nog wel werk over blijven voor de Texelse ar beiders?" Wij mochten uit goede bron vernemen, dat dit laatste inderdaad het geval zal zijn. Uiteraard wordt er bij zomerdag veel met de grote machines gewerkt, wat economisch gezien de enig juiste methode is. DE PRINS HENDRIK NAAR DE ODER (Herinneringen aan de Februari-storm) (Vervólg) Het is te begrijpen, dat de dienstdoen de Kustwachters in de uitkijkpost van de vuurtoren Eierland met Argusogen hebben gespeurd naar het wrak van de Oder. De vorige avond omstreeks 7 uur hadden de opvarenden van de gestrande lichter voor het laatst noodseinen gege ven. Sindsdien werd taal noch teken meer vernomen. Men kan zich dus voor stellen welk een verrassing het is ge weest toen omstreeks half vijf in de och tend van Maandag 2 Februari opnieuw licht aan boord van het wrak werd ge zien. De kustwacht gaf met morsesein antwoord. Eerst met daglicht zou net mogelijk zijn voor een reddingboot om langszij te komen. Het hoofd van de Kustwacht vond het dan ook te vroeg om de reddingstations te alarmeren. Dit geschiedde een uur later. Het was aan gewezen om de Prins Hendrik naar de Oder te zenden. Wel zou de msrb Joan Hodshon een poging kunnen wagen, maar gezien de wilde en hoge branding op de buitenrichel van de Eierlandse gronden zou aan het langszij komen met de strandreddingboot (5 ton w.v.) zeer groot risico zijn verbonden. Dus ging de Prins Hendrik (50 ton w.v.) er op uit. De bemanning, uitgerust na de vermoeienis sen van de vorige dagen, verkeerde in grote spanning of zij er in zouden slagen de opvarenden van de Oder, waar zij zo lang naar hadden gezocht, te redden. Te 7.01 uur toonde de Oder weer een stakellicht; de Kustwacht seinde daarop in het Engels, dat een reddingboot on derweg was. Toen het goed licht was ge worden, omstreeks half negen, had de Prins Hendrik de Eierlandse gronden bereikt. Nu moest de geul worden ge zocht tussen de banken. De lichter Oder bleek doormidden te zijn gebroken. Het achterschip lag dichtbij de Vliehors, maar het voorschip met brug en stuur huis, waarin zich de schipbreukelingen bevonden, zat in de felle branding van de Eierlandse gronden. Dank zij bekwaam zeemanschap slaag de Schipper P. W. Bot er in veilig de branding-zóne te passeren en door de nauwe geul de achterzijde van de bui tenste bank te bereiken. Er stond maar nét voldoende water voor de redding boot en de geweldige zuiging wierp de Prins Hendrik telkens 180 gr. uit de koers. De pogingen om langszij te kun- geregeld is. Crediet sluit in zich véfr trouwen: zonder vertrouwen is het cre dietwezen onbestaanbaar. Als ik goed zie, zijn dit de voornaamste grondslagen, waarvan men bij de oprichting der, Boe renleenbanken is uitgegaan, de instdlin- gen, welke in ons land in zo hogemate hebben bijgedragen tot verheffing van de kleine boerenstand. Op Texe Werd de bank reeds opgericht toen in ois land de beweging betrekkelijk nog pasin: op komst was". 1 De heer Visser zei toen o.a.: „OpTëxél heeft de bank zich wel zeer kracht, ont wikkeld. Met haar grote omzet is e zo waar millionnair. Dat kon, doordatze op hechte beginselen gegrondvest is rt ge schraagd wordt door de activitéitvan't bestuur en raad van toezicht. Ok! de kassier is een man van accuratöë én activiteit". VOOB DE OUDEN VAN l>AO|iRIT De Ouden van Dagen krij gentle, dit jaar weer door de Verenigiv; voor Volksfeesten en Texelse Folkloi een rit aangeboden. Daar komt heel vf -- kijken, o.a. een financieel ged"e; Maar een probleem behoeft d n*et te ziin als wij volgende week d«c0^ecte flink steunen. Weet daarbij, d °°k U eens zo'n prettige dag hoopt m°gen beleven! „ROZïNA" BOEKTE Wl* SUCCESSEN „Rozina", de thans drie-jari^'ebi'ie van mej. Emma Witte, Wilhel^kan, Den Burg, heeft weer nieuwe wfrón geoogst: te Midden-Beemster vëfWerae Rozina nl. de wisselbeker, wdlké.-vaan geboden werd door de Hengsten ASsöóta- tie Schagen en Omstreken als de 'beste merrie in de rubriek 1-3-jarige, Gelders Type. Bovendien verwierf zij een me daille, uitgeloofd door het Gemèentëbe- stuur van Midden-Beemster voor de al lerbeste fokmerrie van de locale keuring aldaar. 2i&; Donderdag jl. verwierf Rozina op;, de Officiële Keuring in het Sportpark te Alkmaar de eerste premie plus het prae- dicaat „ster" als nummer één van .de drie uitverkorenen. Dit prachtig gebouwde paard lokt o.i. nog een lange glorievolle carriêiteO "De eerstvolgende triomfen zullen stellig weer geboekt worden tijdens de grote Paardensportdag, welke volgende maand te Den Burg door de Paardensport ge organiseerd zal worden. nen komen van het wrak, dat in het geheel geen lij bood, moesten vele malen worden herhaald. Drie kwartier had schipper Bot nodig om de zes Duitsers van het. wrak te halen. Zij konden- zich aan boord van de reddingboot direct verkleden; onze grote motorreddingbo- tcn hebben nl. kleren voor schipbreuke lingen aan boord. Met de Maatschappij vlag in .^opn ^ls teken dat alle hens waren gered, liep-de Prins Hendrik met zes dankbare .schip breukelingen en een gelukkige beman ning de haven van Den Helder binnen. Hier werd gemeerd aan de steiger van de Texelse boot, waar de geneeskundige dienst van de Koninklijke Marine gereed stond met personeel en ambulanciewa- gen. Dank zij deze goede zorgen lagen de uitgeputte geredden binnen 'n kwar tier tijds onder de wol. De directeur van ESSO te Hamburg zond als bewijs van erkentelijkheid voor de redding een gift van f 500,Bij de behandeling van deze scheepsramp door het Seeamt t$ Bre merhaven werd hulde betuigd aari'de be manning van de Prins Hendrik, terwijl ook de Seeberufsgenossenschaft te Ham burg zijn erkentelijkheid toonde voor het prachtige en kundige werk van de Prins Hendrik. Wij zonden een rapport van de ver richtingen van de Prins Hendrik aan H.K.H. Prinses Wilhelmina, die op 13 Juni 1951 deze boot te water heeft ge laten en aan de Kon. N.Z.H.R.M. heeft overgedragen. In opdracht van H$re Ko ninklijke Hoogheid schreef Haar particu lier secretaresse aan schipper P. W. Bot: „Het deed Hare Koninklijke Hoogheid goed te horen, dat de reddingbo.pt naar Haar Echtgenoot genoemd, die zoyieel ge daan heeft voor het reddingwerk; en de bemanningen der reddingboten^ zulk kranig werk verrichtte. Opnieuw bleek dat de grote Waarde ring, die H.K.H. steeds voor de. arbeid der reddingboten van onze kust had, ten volle verdiend blijft". Ook de Erevoorzitter onzer Maat schappij Z.K.H. Prins Bernhard aan wie een rapport werd gezonden van de dien sten der reddingboten van de Kon. N.Z. H.R.M. gedurende de periode 31 Januari- 2 Februari heeft zijn particuliere secre taris opgedragen ons zijn grote waarde ring uit te spreken jegens al diegenen, die in de kritieke periode meer dan hun plicht hebben gedaan.

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 2