9 jg rocn /wa in het harL, De Eendrachtpolder krijgt een sterkere betrouwbare dijk T^ffl Texel verscheept voor ruim een millioen gulden aan bloembollen Bank Gesanck Betondek van gloednieuw systeem De crocussen zijn veel goedkoper dan vorig jaar, maar de narcissen handhaven zich in waarde °P reis jrU) WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1955 69e JAARGANG No. i TEXELSE® COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 -Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652.-Abonn. pr. f 1,95 p. kwart, -f 20 ct. incasso. Adv. 8 c. p.mm. Laat straks de waterwolf maar komen: hij zal zich lelijk vergissen als hij de be trouwbare dijkbekleding ziet: een kleed van betonblokken, ieder 113 pond zwaar, die wigvormig in elkaar sluiten en de zwaarste branding glansrijk door staan. „Dit is een van de noodzakelijkste din gen in de hele maatschappij!" Aldus con cludeerde een arbeider, werkzaam in de polder De Eendracht, welks dijk momen teel verzwaard wordt. Het kan inderdaad niet worden tegen gesproken, dat daar een der belangrijk ste werkzaamheden uitgevoerd wordt, welke wij kennen, want wat is een land zonder betrouwbare dijken?? Niet alleen het verre verleden, maar ook de tegen woordige tijd, de tijd, waarin wij nu le ven, heeft ons duidelijk gemaakt, dat 'n land als het onze afhankelijk is van de sterkte van zijn dijken. Het kan lang goed gaan, maar ineens kan het finaal verkeerd gaan, zoals in Februari 1953, waarvan December 1954 een bijna even ernstige herhaling scheen te zullen wor den. Wie kan rustig wonen en werken ach ter een dijk, die - als het er op aan komt - niet tegen het geweld van de zee is op gewassen? Wie kan in die omstandighe den met de dichter zeggen: „Hoe genoeg lijk rolt het leven des gerusten landmans heen", als diezelfde landman bij winter dag en storm de ene dag niet weet of hij de volgende dag nog een boerderij zal bezitten of niet? Daarom had die arbeider volkomen gelijk, toen hij de werkzaamheden aan de Eendrachtdijk een van de noodzake lijkste dingen in de maatschappij achtte. Want die dijk heeft tot tweemaal toe be wezen te zwak te zijn voor het geweld der golven. In Februari 1953 brak hij door, zodat deze polder onderliep en het vee maar nauwelijks gered kon worden, terwijl vier van een groep te hulp ge schoten eilandgenoten er het leven lie ten. In December van het vorige jaar dreigde het poldert je opnieuw het slachtoffer te worden van de elementen en wie na de storm de talloze gaten in de Waddenzeedijk heeft gezien, weet dat De Eendracht toen door het oog van een naald was gekropen. In zo'n polder te boeren is geen pretje en wij kunnen dan ook goed begrijpen, dat de ingelanden zich afgevraagd heb ben of het niet verstandiger was om er déar maar de brui aan te geven, edoch, waarheen?? Wij begrijpen óók de voldoening der ingelanden, toen zij vernamen, dat van hogerhand besloten werd de Eendracht ig dijk zodanig te versterken, dat geen nieuw onheil gevreesd behoefde te wor den. Dat het niet bij dat besluit is ge bleven kunt U heden ten dage constate ren als U de dijk van de polder Eierland of die van het Noorden beklommen hebt: dan ziet ge aan de rand van De Een dracht draglines in actie èn motorloco's met kipkarretjes erachter èn arbeiders, honderd man sterk. Het werk wordt uitgevoerd door de Amsterdamse Ballast Maatschappij in combinatie met de N.V. D. Blankevoort en Zoon, Bloemendaal. Een groot kar wei, waarvoor rond 7,5 ton uitgetrokken is. Op 9 Mei van dit jaar zijn de eerste werkzaamheden begonnen: die beston den :n het afsteken van de zoden, waar mee de z.g. onverdedigde dijk bedekt was. Daarna verschenen de machines. Nee, zonder die zou men het niet meer kun nen bolwerken. In ieder geval zou het karwei niet opgeleverd kunnen worden vóór de herfststormen kunnen losbreken zonder de inschakeling van de machines, die enorm veel in de melk te brokkelen hebben. Al spreken wij van het polder- tje De Eendracht, omdat het vergeleken bij grote broer Eierland een kleuter is., toch is de dijk, die men thans onder handen heeft altijd nog vierduizend me ter lang. Hij loopt immers vanaf de Noorderdijk tot aan de dijk ter hoogte hoogte van de boerderij „Dorpzicht", na bij De Cocksdorp. Deze dijk nu moet worden verhoogd en verzwaard. Tot 4,90 N.A.P. en 4.00 N.A.P. Het materiaal kan gedeeltelijk uit eigen middelen worden betrokken: in de buurt van de dijk heeft men twee plaatsen aangetroffen waar bruikbare grond voorradig is en uit die „putten" worden onnoemelijk grote hoeveelheden zand en klei gehaald. De draglines hap pen de ganse dag in de blauw-grijze sub stantie en de motorloco's rijden af en aan. Machinist-bestuurder-rangeerder R. de Grave uit De Cocksdorp kon ons op geen honderd na vertellen hoeveel kipkarre tjes hij al aan- en afgevoerd heeft en zijn karavaan is niet de enige: P. Kik kert uit Eierland heeft ook zo'n spulletje onder zijn beheer en verderop - er werd op twee plaatsen gewerkt - reden de Texelaar Hooiinga, Oosterend en de v N De motorloco's rijden af en aan. Met zand en klei, dat dicht bij de dijk van de Eendrachtpolder door draglines in de kipkarretjes wordt gestort en de dijk wordt dikker en al dikker. Texelaar Voorthuizen ook al ieder met een bespannen motorloco over het uit gestrekte werkterrein. In totaal waren er vijf in actie. Wij vroegen aan een op zichter of deze mannen voor dat vak wa ren opgeleid, maar hij antwoordde, dat dit meevalt: „Wie met een boerentrek- ker kan omgaan, kan met een motorloco ook gauw worden". Het is eigenlijk meer een kwestie van „heer in het verkeer" kunnen zijn, want steeds moeten de lo co's elkaar op het enkel spoor laten pas seren, de hele dag door de dijk op, de dijk af, vol naar het „bedreigde" punt, leeg naar de draglines terug. Dan moet U ook eens zien, hoe handig de dragline machinist met de enorme schep weet om te springen: keurig werkt hij successie velijk alle kipkarretjes vol. Acht wagen tjes met een inhoud van twee m3 ieder. Dat zet „zoden" aan de dijk en het werk ■vordert dan ook behoorlijk. Samen transporteren de loco's per dag zo'n klei ne duizend m3 zand en klei en de dijk zwelt dan ook „zienderogen". Als een stuk niemandsland ligt ze daar onder de stralende zon: tussen de in cultuur gebrachte percelen van de polder en de woeste gronden van de Schorren, waar allerlei plantensoorten met witte en paarse bloemen de talloze kreken en kolken omzoomden. Aan de ene kant van de dijk het gekwinkeleer der vogels, aan de andere kant de mono tone stem van de zelfbinder, die rap door het raapzaad sneed. Ver weg was de zee, een zilveren vlak. waarop hier en daar een vissersboot of schelpenzuiger vlekte. Een buitenstaan der zou zich afgevraagd hebben, waarom men, zover van de zee een dijk ver zwaart, maar een ingewijdeweet, dat diezelfde zee bij winterdag zulk een ex pansiedrift kan demonstreren, dat men nog vér achter die dijk zijn hart vast houdt. Althanshield, want, zoals gezegd, wij geven de 'zee straks weinig kans meer: de dijk wordt niet alleen ho ger en zwaarder, maar wordt ook veel sterker aan de oppervlakte: ze zal wor den afgedekt, althans op de meest be dreigde gedeelten, met een kleed van be tonblokken. Een gloednieuw systeem, dat uitstekend blijkt te voldoen. De bekende bazaltblokken hebben nl. plaats gemaakt voor betonblokken, zeshoekig van vorm en 113 pond zwaar. Alle blokken zijn van wiggen voorzien en sluiten muurvast in elkaar. Over een lengte van 1300 me ter zullen zij de dijk beschermen: vanaf een punt even ten Noorden van „Zee burg" tot aan de dijk bij „Dorpzicht". Verschillende andere gedeelten zullen worden bestraat, terwijl ook een gedeelte vroeger reeds bestraat werd. Al naar ge lang de omstandigheden wordt de dijk binnen- of buitenwaarts verzwaard. De dijksloot wordt gedempt en een nieuwe wordt meer landinwaarts gegra ven. Ja, als ge langs die dijk wandelt merkt ge, dat het „poldertje" groter is dan ge had verondersteld. Het is dan ook een verstandig besluit geweest, de verster king van de dijk, want hierdoor blijft de Eendracht definitief behouden. En Eierland kan zich nu weer een heel stuk veiliger voelen, niet waar! Honderd man vinden er een dankbaar object, want naast de manse grijper van de dragline, blijft bij ieder werk de kleine, klassieke schop in tel. Voor het fijnere werk, zoals het afwerken van het talud. De machines zijn uit alle richtin gen naar het hoge Noorden van ons ei land gedirigeerd en ook de arbeiders zelf komen uit alle richtingen: uit Fries land, Vlieland, Amsterdam enz. Mensen veelal, die Texel nog nooit eerder zagen, maar er intussen'wél veel van gelezen hebben: hoe die weerbarstige waterwolf tegen de dijken en duinen tekeer ging, welk een spannende uren de ingelanden beleefden. Eigenlijk konden zij zich dat niet zo goed voorstellen, toen zij, nu, bij zomerdag, die uitgestrekte Schorren vóór de dijk zagen liggen, als een vogel paradijs, waar je zelfs jongen kunt grootbrengen. Maarals stille getui gen van wat zich daar bij winterdag had afgespeeld lagen er langs de gehele dijk- glooiing de talloze resten van jute zand zakken en zeilen, waarmede de gaten waren gevuld en afgedekt. Stapels zak ken, althans flarden jute. Duizenden ki lo's langs de dijk en een der steenzetters vroeg zich, heel prozaïsch af, „Zeg, zou daar geen handel in zitten?" Het leven is een vreemde zaak, dach ten wij PUBLICATIE VAN DE CULTURELE RAAD Woensdag 17 Augustus Den Burg, Park, „Weense-avond" ver zorgd door het Noordhollands Philhar- monisch Orkest. Donderdag 18 Augustus Den Burg, De Oranjeboom, Rederijkers kamer U.D.I. voert oo het toneelstuk „In revisie". Vrijdag 19 Augustus Den Burg, De Oranjeboom, 8 en 9,45 uur Texelfilm. Donderdag 25 Augustus Den Burg, De Oranjeboom, Toneelvere niging St. Jan voert op het stuk: „Tele foon voor meneer, telegram voor me vrouw". Vrijdag 26 Augustus Den Burg, De Oranjeboom, 20 uur Texelfilm. De Texelse Bloembollenkwe kers hebben weer extra drukke dagen achter de rug: zij ver scheepten nl. 7-8000 kisten nar cissen en meer dan honderd ton crocussen naar de Vastewal. Vóór 15 Augustus moesten de crocus- sen geleverd zijn en dus was het alle hens aan dek! Hiernaast volgen nog enkele bijzonderheden, door ons ont leend aan een gesprek met de heer H. Bruijn, Voorzitter van de Afdeling Texel van de Vereni ging voor Bloembollencultuur. Als Texel de toeristen ontvangt moet het steeds verontschuldigend vertellen, dat zij haar schoonheid over een aantal maanden, ja een groot deel van het jaar pleegt uit te strooien. Komt men b.v. in Juli of Augustus naar dit gezegende stukje wereld, dan zal men er de vogel wereld al niet meer op haar drukst en mooist aantreffen en de meeste lamme ren lopen dan al weer als opgeschoten woldragers in de weiden aan de Over kant. Voorts zal men in Juli hier en daar tussen het wuivend en gelend graan ak kers aantreffen, waarop het begrip Rim boe van toepassing geacht mag worden en dat zijn dan doorgaans de.... eens zo schone, bloeiende bollenvelden. Ja, de bloem valt af en het blad ver dort, maar onder de oppervlakte ont wikkelt zich dan het plant-fragment, waar het op aan komt en waar het om gaat: de bol. Die mag de zon zien als de zomer op haar volle toeren draait. Dan worden de bollen gerooid om.groten deels naar de Overkant te worden ge transporteerd. Want de bloembollenvel- den mogen in het voorjaar een lust voor het oog zijn, het is in feite niet meer dan een handelsartikel, dat óf een goed ge meubileerde boterham garandeert of aanleiding geeft tot een diepe zucht. Ja, het bollenvak heeft zo z'n ups en downs. Gelukkig gaat het de laatste jaren goed met de bollenkwekerij. Konden wij vo rig jaar ook een optimistisch geluid la ten horen, momenteel is er zeker weder om alle reden tot tevredenheid, want de prijzen zijn goed, althans voor het me rendeel der bollen en met name voor de narcissen: de hier nog steeds zeer popu lair zijnde Von Sion doet dit jaar ruim honderd gulden per kist, wat niet slecht is. De andere soorten narcissen brengen rond f 45,per kist op, waarvoor ze ook nog best gekweekt kunnen worden. Voorts hebben wij hier een flinke op pervlakte met crocussen, voornamelijk gele crocussen. Gedurende de laatste veertien dagen is er van Texel meer dan honderd ton crocussen naar de Vastewal verscheept. Een groot percentage hier van (plm. 80 pet) was voorverkocht Oosterend heeft, zo wij weten, Sedert lang een mooi plantsoen, Feit'lijk is het een plantsoenTJE, Maar, men kan het er mee doen. 't Geeft tenslotte aan ons dorpje, Fleur en geur en vrolijkheid, En het is er goed vertoeven, Na gedane arbeidstijd. Eén ding is alleen maar jammer, Dat men dit zo mooi plantsoen, Als men het wil gaan bekijken, Altijd lópende moet doen. Want wie denkt daar te gaan zitten, Slaat de plank wel lelijk mis, Omdat daar tot veler droefheid, Sedert lang geen bank meer is. Vorig jaar in de nazomer, Heeft men deze weggehaald, Doch waarschijnlijk is dit zitsel, Ergens aan Den Burg verdwaald. Hoe het zij, de hele zomer, Grijpt de Oosterender mis, Naar het bankje, dat er zijn moest, Maar nog altijd er niet is. Moedertjes met kinderwagens, En het „beursend" Oosterend, Moeten maar in 't gras gaan zitten, Er dat is nog niet het end, Want een minnekozend paartje, Kan ook niet in het plantsoen, Rustig op het bankje zitten, Keuvelend met zoen en zoen. Heren van gemeentewerken, Kijkt U alstublieft eens goed, Of ge ergens in een schuurtje, Soms de Strender bank ontmoet. Geeft U hem dan weer een plaatsje, In 't plantsoen in Oosterend, Liefst nog met een bankje extra, Daarmee is vast elk content. Huib de Rijmelaar. (reeds vorig jaar Juni) voor de prijs f 6,50 per kg en later (in November van het vorige jaar) voor f 5,per kg. Dat de exporteurs wel enige rimpels in het voorhoofd gingen trekken naarmate het voorjaar naderde is o.i. voor de hand lig gend, want de prijzen zakten beduidend en thans ligt die om de rijksdaalder per kg.Daaruit is dus verklaarbaar, dat de Texelse bloembollenkwekers en hun staf de laatste dagen (en het werden lange dagen!) met man en macht in de weer zijn geweest om de bollen tijdig op de beurtschipper of de vrachtauto te krijgen, want bij contract diende het product vóór 15 Augustus geleverd te zijn. Partijen, welke na die datum arriveerden, behoefden niet meer geac cepteerd te worden. Gelukkig dus, dat ons eiland nimmer met stakingsgolven te maken heeft! Overigens: de crocus is nog steeds een bolletje, dat, uiteindelijk bij de „verbrui ker" beland, een prijzig artikel vertegen woordigt: in het buitenland betaalt men er 10 cent per stuk voor. Zo gezien kan dus moeilijk van „een slechte tijd voor de bollenkwekerij" gerept worden. Intussen zullen vele speculanten, die de laatste jaren de crocusteelt zo'n gouden tijd zagen beleven, zich wel even bedacht hebben, nadat zij het plan waren gaan koesteren zich óók op de crocusteelt te gaan werpen! De enorme prijsdaling zal hun te denken hebben gegeven en het is dan ook te hopen, dat de teelt van dit product beperkt blijft, tot heil van de kwekers zelf. Zoals bekend mag de cro cus door iedereen zonder vergunning ge teeld worden. Verscheidenen gingen ,,'.n de bollen" en de belangrijke prijsdaling, welke wij heden meemaken, wordt dan ook veroorzaakt door de grote uitbrei ding gedurende de laatste jaren, zowel door de (bestaande) kwekers als door de nieuwelingen in het vak, terwijl boven dien de beste oogst een belangrijk woordje meespreekt! Daar de buitenlandse minimumprijzen (ingesteld om dumping op de buiten landse markt te voorkomen) in Septem ber van het vorige jaar werden vastge steld, liggen deze zeer hoog en kan het aanbod, ondanks het feit, dat de expor teurs ze thans goedkoop kunnen kopen, niet verwerkt worden.Voor het vol gende jaar zullen deze minimumprijzen flink worden verlaagd, waardoor er in het buitenland veel meer zal kunnen worden geplaatst dan nu het geval is. Hierdoor bestaat de mogelijkheid der halve, dat de crocussen het volgende jaar een behoorlijk lonende prijs zullen opbrengen. Texel Narcisseneiland Dat Texel nog steeds het narcissen- eiland bij uitstek is, kon men de laatste dagen vooral aan de haven van Oude- schild constateren, want daar vond de verscheping plaats van talloze kisten met dit kostbare product. Torenhoog geladen vrachtauto's zwenkten het havenplein op of om rechtstreeks met de „Dokter Wa- gem'aker" of de „Marsdiep" het Vaste land op te zoeken of via de beurtschepen van de lading ontdaan te worden. In to taal zijn de afgelopen dagen 7-8 duizend kisten narcissen verzonden. In hoofdzaak vijf soorten. Het narcissenareaal is dus op peil gebleven, wat ook in de lijn der verwachtingen lag en de prijs heeft zich kunnen handhaven in vergelijking met vorig jaar. Welk een belangrijke bron van in komsten de bloembollen voor het kleine Texel betekenen, bewijst het feit, dat deze intensieve teelt, welke een betrek kelijk geringe oppervlakte land opeist, een hoeveelheid bollen aan de man bracht, welke een waarde van ruim één millioen gulden oplevert. „Dan in de narcissen!" Zeker, maar hiervoor heeft men wel degelijk een ver gunning nodig. „Dan uitbreiding!" Ze ker, maar de gevestigde kweker zal dan waarschijnlijk nog wel enige aarzeling betrachten, want de prijs van de narcis- senvergunning bedraagt f 18,per R.R., oftewel f 18,x 700 per ha, oftewel f 12.600,per bunder. Voor tulpen zelfs f 21.000,per bunder. Uitbreiding kan dus alleen maar ontstaan door transac ties tussen bestaande kwekers. Voorts is er de mogelijkheid tot onderling verhu ren. Dit kost enige guldens per R.R. en gaat over een tijdsbestek van slechts één jaar. dan Uw spoorkaartje ge- haaldbijde V.V.V.„Texel" 4*

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 1