9 rocn wa in het hart. Maarniet iedere verande ring blijkt een vreugdedans waard De tijd staat niet stil Texel ging in vele opzichten met tijd mee Onze molens De gestrande auto reed weer Halve 8euw geleden 0P WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1955 JAARGANG No. I TEXELSE® COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveid de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 -Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1,95 p. kwart. 20 ct. incasso. Adv. 8 c. p.mm. „De Vrede" waaraan de Molenstraat haar naam ontleende zen: de stijl van de woningen komt nog steeds overeen met hetgeen wij thans nog op ons eiland aan bouwsels aantref fen. Het stolpvormige dak van de boer derij, links naast de molen zou er van daag de dag nog kunnen staan, de gevels der woningen doen ook nog echt en up to date aan, terwijl het trapgeveltje, he lemaal links best de tegenwoordig in bouwvallige staat verkerende „Vergulde Kikkert" zou kunnen zijn. In die tijd werd daar natuurlijk nog volop geac teerd, gedanst en gemusiceerd. „Onze Hollandse Molens". Onder dit opschrift bracht het Hollands Land bouwweekblad onlangs een aardig arti kel over die oer-oude krachtbron. (Zie vierde pagina). Wij dachten onwillekeurig aan de twee zeer oude cliché's naar zeer oude prenten, opgeborgen in ons archief.. De ene is een gravure van Pieter van Cuyck van wie U wel eens gehoord zult hebben: dat was een Haagse kunstschilder, die een paar eeuwen geleden geboren werd en nogal eens op ons eiland vertoefde. „Het Groentje" te Den Burg, anno 1750 En om er te schilderen èn om er te ja gen, vooral op gevogelte, want hij blijkt uit zijn beschrijvingen een smulpaap eerste klasse geweest te zijn. Naar deze brave meneer, een der eerste „Vrienden van Texel" is onlangs een straat in plan- Zuid, Den Burg, genoemd. Hij had er recht op! Van Cuyck als kunstschilder kón het. Bekijkt U maar eens bijgaand resultaat: een plaatje van Den Burg, zo als dat er een kleine twee eeuwen gele den uitzag. De molen stond op „Het Groentje", het kleine plantsoentje aan het Schilderend, dat (natuurlijk) nog al tijd die naam in ere houdt. Op de voor grond tonen twee jagers elkaar de buit: flinke hazen. Een meter of vijftig ver derop wandelen nog twee jagers, ook al met wild aan de stok. In die tijd be hoefde je blijkbaar niet om „je" haas te zoeken! Helemaal rechts rijdt een boe renwagen het beeld uit. Vader op de bok en zijn twee dochters op de achter bank. Misschien zijn ze op weg naar het 'hooiland? Rechts van de twee uitgespan nen paarden, die blijkbaar een vrachtje meel komen halen, duwt een man één of ander karretje voort, het heeft veel weg •van een slee. Wat ons bijzonder opvalt zijn de hui- Erg veel geboomte ontdekken wij niet. Texel schijnt nu eenmaal de eeu wen door geen land te zijn geweest, dat roemen kon op zijn bossen. Toen Pieter van Cuyck een eilandbewoner tenminste eens adviseerde een boomgaard aan te leggen, kreeg .hij ten antwoord: „Eer die vruchten draagt heb ik geen kans op hoofdpijn meer". De verhoging van het landschappelijk schoon speelde blijkbaar geen rol. Want wat zijn die kleine bosjes, verspreid in het Texelse land, mooi. Wij werden er dezer dagen weer door ge troffen, toen wij langs de oude Wadden zeedijk reden, tussen „Ceres" en „Skil" Ge houdt onwillekeurig de pas of de motor in. Denkt U eens één moment die bosjes uit het landschap. Wat zou dat kale boel geven. Denkt U zich eens d molen van Skil weg of die van het Noor den of die, welke „Natuurmonumenten' in het reservaat „Waalenburg" heeft laten plaatsen. Bossen en molens stoffe ren het landschap. Ze horen er bij, zo als het rieten dak bij een boerderij. (Tussen haakjes: de boerderij, welke voor de heer Jac. Roeoer Johzn. aan de Duinweg bij Den Burg wordt gebouwd en haar voltooiing nadert is ook met riet bedekt. Denkt U zich zo'n boerderij daar Dit artikel heeft voornamelijk de molens tot onderwerp. Mo menteel telt ons eiland nog maar twee grote molens: die van Oude- schild en die van Het Noorden. Oudere eilandgenoten weten er echter nog van, dat er ook aan de Molenstraat te Den Burg een molen stond, „De Vrede", die werd in 1923 gesloopt omdat de graanmalerij van de fa. A. Lan geveld Pzn toen modernere krachtbron voor het draaien van de molenstenen aanwendde. „De Vrede" heeft eeuwenlang aan het einde van de Molenstraat ge staan. In het kruis stond nl. het jaartal 1642 (of 1624). Aan de Waalderweg stond ook een grote molen. U vindt er nog een bewijs van in het kleine molenhuisje, dat een bord draagt met het jaar tal 1853. Dit was een houten mo len, die van de Molenstraat was van steen. Omstreeks 1923 is ook deze molen gesloopt. Voorts hadden we nog een mo len op Molenbuurt. Deze werd in 1837 gesloopt en overgebracht naar De Cocksdorp, waar de naam Molenbos nog aan dit bouwsel doet denken Hij stond op de plaats, waar thans Café Hooijberg is gevestigd. Deze mo len ging in vlammen op, werd herbouwd, maar viel naderhand opnieuw als slachtoffer van de Rode Haan. En toen gaven de Durpers het maar op.... Hierboven de 30 jaar oude auto van de Franse studenten, die door brand geteisterd werd, maar nu weer loopt, gefotografeerd na de lampionoptocht. Zie ook pagina twee. TEXELSE MARKT Den Burg. Aangevoerd 22 Augustus: ter plaatse eens in met harde, fantasie loze pannen. Het schreeuwt, zoals die boerderijen, die destijds in Gerritsland errezen detoneren met htm foei-lelijke daken. De boerderijen, die nog gebouwd wor den, kunnen weer erg mooi worden. Zo lang er geboerd wordt heeft men een gebouw nodig. Die blijven gelukkig dus in de tijd. Molens, nee, die worden niet meer herbouwd - behalve dan voor het bemalen van vogelpl.asjes, zoals in Waalenburg. Het is intussen jammer, dat de Texe laar niet eerder met of zonder Culturele Raad open oog is gaan krijgen voor het monumentale. U weet, dat diverse be langrijke restauraties in voorbereiding zijn. Echter, de molen, die op het Groen tje stond, de molen, die aan de Molen dwarsstraat troonde, de molen, die ou dere eilandgenoten nog aan de weg van Den Burg naar De Waal hebben zien draaien en de molen, die eens de Molen straat sierde - ze zijn allemaal door de tand des tijds weggeknaagd. Hier en daar vindt ge nog een afbeelding van enkele voormalige molens. „Hadden we ze nog maar" zeg je dan spijtig, als be trap je jezelf op medeplichtigheid aan zoveel liefdeloos slopen van wat Texels schoonheid verhoogde. Maar ja, de practische Texelaar van 20, 30, 40 jaar geleden zag door een andere bril. Het boek „Texel" bevat ook enkele foto's, waarop de molen(s) van Texel domineren. Nee, niet die van Het Noor den, die is nog piepjong, ook niet die van Oudeschild, want ook die is pas een hal ve eeuw oud. Het boek toont ze ons in het oer-oude Texelse landschap, zoals Van Cuyck c.s. ze gekend en getekend hebben. Op die tekeningen zien wij te vens de rijkdom aan tuunwallen, de wal len, die op Texel de landerijen omrin gen, althans in groten getale en voorna melijk in het oude Texel, het oudste deel van dit eiland, welks ontstaan het grijs verleden gehuld ligt. Ook zien wij de typische schapen- boetjes, waarin ook dit jaar weer zoveel adspirant-woldragers het levenslicht aanschouwden. Over die schanenboetjes zou ook nog wel een en ander te schrij ven zijn: ieder jaar vermindert hun aan tal, want ieder jaar weer valt er een of meer door stormgeweld of anderzins. Ergens op de Noordelijke helling van Noodhaf fel staat het geraamte van een schapenboet, die wijd en zijd zichtbaar is. Vreemd, dat er nooit een vereniging is opgericht „Tot behoud van Texelse Schapenboetjes". Die had dan aller eerst de hand moeten uitsteken ten be hoeve van genoemd bouwsel, dat mo menteel niet meer te redden is. Alle begin is moeilijk, eens stond ook 40 Lammeren het toeristenverkeer op Texel nog in de j nn o kinderschoenen. Hier het bewijs, dat de Texelaar van Donderdag 17 Augustus 1905 ons levert: „Ofschoon ons eiland dezen zomer zeker in ruime mate bezoek krijgt van reemdelingen, wordt, naar men ons erzekert, het dorp De Koog met zijn uiterst schoon zeestrand niet zoo druk bezocht als zulks in vroegere jaren wel het geval was. Men schrijft dit toe, en zeker wel niet geheel ten onrechte, aan het gemis van een badhotel of flink bad paviljoen aldaar, en de betrekkelijk groote kosten, verbonden aan het ver voer per rijtuig daarheen. Is dit de oorzaak, dan mag zeker wor den verwacht, dat een volgend jaar daar in een verandering ten goede zal worden gebracht. Uit goede bron vernemen wij nl., dat begin 1906 daar op de duinen weder een badpaviljoen zal worden on gericht, terwijl bovendien de onderne mer daarvan, de heer J. Flens, geduren de het badseizoen de nette diligence voor eenigen tijd door ZEd. aangekocht, in dienst zal stellen voor het vervoer van badgasten van en naar Den Burg naar het Paviljoen. dan Uw spoorkaartje ge haaldbij de V. V. V.Texel" DIENSTREGELING N.V. TESO Ingaande 22 Mei t.m. 1 October 1955 Op Werkdagen: Van Texel: 5,30 7,45 8,55§ 10,25 11,45§ 12,55 15,30 16,25§ 18,05 Van Den Helder: 6,30 9,20 10,25§ 11,40 13,00§ 14,10 16,45 18,05§ 19,30 Op Zon- en Alg. erk. Chr. feestdagen: Van Texel: 7,55 10,25 13,55§ 16,00 18,25 20,30| Van Den Helder: 9,20 11,30 14,55§ 17,20 19,30 21,30f Verklaring der tekens: is van 15 Juli t.m. 20 Augustus 1955 t is van 3 Juli t.m. 28 Augustus 1955 78. 23 Schapen 90- 110. 2 Koeien 700—800. 45 Biggen 47 —60. 5 N. Kalveren 45—65. Aanvang Landbouwschool Op 24 Augustus beginnen ook weer de lessen van de landbouwschool. In de eerste klas zitten 26 leerlingen, in de tweede klas 22, in de derde klas 15 en in de vierde klas 22, in totaal dus 85 leerlingen. Een aantal dat nog nooit in de geschiedenis van de Texelse landbouwschool is voorgekomen. In alle klassen kunnen nog nieuwe leerlingen geplaatst worden. Aanmeldingen en inlichtingen bij de heer C. P. Laan, Koogerstraat 21, Den Burg, telefoon 126. Voor beroep bedankt Ds P. C. Klijnsma, predikant bij de Hervormde Gemeente Oosterend, heeft bedankt voor het beroep naar Medem- blik. In 1876-1877 is polder Het Noorden aangelegd. De Tweede Dwarsweg be staat een halve eeuw, want op 17 Augus tus 1905 bracht de Texelaar de volgende advertentie: „Aanbesteding. Dijkgraaf en Heemraden van „de dertig gemeenschap pelijke Polders op Texel" zullen op Maandag 21 Augustus a.s. des morgens 11 uur in het Café „Den Burg" aan Den Burg, bij enkele inschrijving aanbeste den „Het aanleggen van den tweeden dwarsweg in „Het Noorden", door „Het Molenzwin". Aanwijzing van dit werk geschiedt op Zaterdag 19 Aug. des mor gens te tien uur. Dijkgraaf en Heemra den voornoemd, J. S. Dijt, Dijkgraaf, Joh. S. Keijser, loco-secr." En C. Troost, Cocksdorp, adverteerde een halve eeuw geleden: Gespand koevee kan a 35 ct per week, per stuk, in de kost worden genomen" Eens vonden vele Texelaars een goede boterham met het maaien van wier, dat langs de Waddenzeedijk in grote hoe veelheden voorhanden was. Dat wier of zeegras werd in pakhuizen opgeslagen. Nadat de Zuiderzeedijk was gelegd, verdween het wier spoorloos. Aan die, voor de zeegrasvissers goede tijd herin nerde ons een adv. uit 1905: „Te koop bij inschrijving op 21 Augustus om vier uur n.m. in het Loodsmanswelvaren, een Wierpakhuis met pers enz. aan den Hoorn. Inlichtingen zijn te bekomen bij P. Duinker Fzn, P. H. Polder, Texel. Oudeschild, 18 Augustus 1905: In de laatste dagen heeft men hier weer veel te tobben met de ophooping van drijf- wier in de haven. Meermalen is men met netten bezig het dicht opeengedron gen wier uit den havenkom te verwijde ren en naar buiten te boegseeren. Enkele uren later zit alles opnieuw vol. Toch moet het wier er uit, alvorens te kunnen zinken naar den bodem; want dan wordt de tobberij nog grooter. Aan den last die het wier veroorzaakt is gelukkig ook een lichtzijde verbonden en wel deze, dat de wierdrogers reusach tige voorraden kunnen inzamelen, om later te verkoopen. 50 Jaar geleden werd de eerste po- BOUWVERGUNNINGEN De heer B. F. Jansonius, De Koog, verandering voorgevel pension „De Branding". De heer H. de Boer „Texla" uitbreiding garage. ging gedaan tot de aanleg van de straat, thans bekend als Julianastraat. In het verslag van de gemeenteraadsvergade ring van 26 Augustus 1905 lezen wij nl.: „een verzoek van den heer Dikkers, de notaris, eveneens voor deze vergadering te laat ingekomen, om toestemming voor den aanleg van een straat van den Schil- derweg naar den Hallerweg, wordt aan gehouden tot de volgende vergadering". De geschiedenis herhaalt zich, dachten wij, toen wij in de krant van 30 Augus tus 1905 over „de havenkwestie" lazen. In het verslag van de gemeenteraad la zen wij nl.: „Door den heer Mets wordt gewezen op de dringende behoefte aan verbetering en vergrooting der haven. Reeds twee jaar geleden werd door „Schuttevaer" en de „Schippers- en Vis- schersbond" erom verzocht. Eene ruime buitenhaven was toen in het zicht ge steld en opmetingen enz. waren gedaan. Sedert dien tijd werd er niet meer van gehoord, terwijl de behoefte om verbetering zich meer en meer doet ge voelen. Als bewijs van het drukke ver voer geeft spreker op dat de vorige maand niet minder dan 130 beladen tjal ken de haven bezochten, dat er de vori ge week een vaartuig was van zulke af meting, dat het niet kon draaien en dat ook thans nog geregeld iedere weLk twee maal een paar vee- en goederen booten er een bezoek brengen. Spreker acht het noodig, dat krachtig bij Z. E. den Minister van Waterstaat op verbetering zal worden aangedrongen. Ook de heer F. Keijser acht dit ge- wenscht en voegt er aan toe, dat 'n paar jaar geleden die verbetering reeds was toegezegd, doch sedert dien tijd de toen malige Minister is afgetreden. OPENSTELLINGSUREN POSTKANTOOR DE KOOG van 1 Juni tot 15 September Maandag tot en met Vrijdag open van 9.30 - 11.30 uur; van 13.30 - 15 uur en van 19 - 20 uur. Zaterdags: voor Postzaken van 9.30 - 13 uur. telegraaf en telefoon 9.30 - 13 uur; 13.30 Voor afhalen dagbladen van 19 - 19.15 u. - 15 uur; 19 - 20 uur.

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 1