Albert Heijn Het houden van geiten is ook uit economisch oogpunt ten volle verantwoord acantie Op reis Productie van gemiddeld 750 kg melk per jaar (300 dagen) is toch niet te versmaden What's in a name Zondag 4 September Ronde van Texel Zet er de schaar maar in as Gemengde Toffee's Grove Siamrijst maakt U het leven goedkoper! Maak er foto's van AGFA CLACK Langeveld De Rooij Die trouw-correspondent toch In het Dagblad „Trouw" stond Zaterdag een bericht volgens hetwelk Texel zodanig van de droogte te lijden heeft, dat men er tien cent voor een glas water vraagt. „En verfrissende dranken zijn ook slechts schaars te verkrijgen".- De Texelse abonne's heb ben weer eens even kunnen gnuiven om zoveel journalistieke overdrijving. Extra boot Vrijdagnacht heeft de N.V. TESO een extra boot moeten laten varen ten behoeve van een patiënt (de heer J. P. Bakker, Den Hoorn) die te Den Helder een spoed-operatie moest on dergaan. Voetballen op nood-veld Zondag 11 September gaat ook voor de Sportvereniging van Den Hoorn, S.V. „De Zwaluw", de bal weer rollen. Het veld is evenwel niet meer geschikt voor de beoefening van sport. In samenwerking met de ge meente zal getracht worden het ter rein in betere staat te brengen. Tot zolang zal op een ander veld ge speeld nloeten worden. De beer Joh. F. Zijm heeft een terrein beschikbaar gesteld als noodveld, het z.g. Hoek stuk, even voorbij boerderij Jn Com mandeur. Momenteel wordt met man en macht gewerkt om dit tijdig in orde te krijgen. Vrijwilligers kunnen echter nog volop werk vinden, want er moet nog heel wat verzet worden! Texel blijft tóch bestuurd Terwijl de leden van de Raad Don derdag en Vrijdag a.s. twee zorgeloze etmalen mogen vieren - een uitstapje naar Zeeland en België - zal Texel zich tóch niet aan anarchisme te buiten kun nen gaan, want bij loting werd beslist, dat mevr. G. Vrijdag-Keijser de teugels van het gemeentelijk bestuur (stevig) in handen zal houden. Wij wensen de loco burgemeester 'n zegenrijke ambtsperiode toe Advertenties voor de krant van Zater dag dienen a.s. Donderdag in ons bezit te zijn. TEXELSE MARKT Aangevoerd 24 Augustus 1955: 40 lammeren 65—80; 18 schapen 90 110; 2 koeien 750—800; 48 biggen 45 65; 3 nuchtere kalveren 50-60. Van vrachtauto gevallen Oudeschild. Zaterdag is chauffeur J. Jurrius, in het pakhuis van de L.T.B. van een geladen vrachtwagen gevallen toen hij een vallende zak graszaad wil de pakken. Hij kwam -op de betonnen vloer terecht en werd gewond aan beide armen en een been. Dokter Renout, die spoedig ter plaatse was, constateerde dat de verwondingen niet van ernstige aard waren. Haven-„problemerT De haven is voortdurend eivol met schepen, beurtschippers, kotters enz. Voor jachten blijft dan weinig of geen ruimte over. Een jaehtschipper die de hele dag naast een ladend stroschip had gelegen vond dit dan ook zeer onple zierig. Hij wenste in de jachthaven te liggen. Daar Oudeschild deze echter nog niet bezit vertrok hij in een boze buien deelde mede dat hij zijn beklag zou in dienen. Het zal stellig niet veel helpen, al is het een feit, dat een behoorlijke jacht haven ook voor Texel een dringende eis is. 2 x Motorpech Door motorpech van de „Voorwaarts' die 2 maal door de „Dokter Wagemaker' moest worden opgehaald, was de dienst van TESO Zaterdag geheel in de war. Dit was voor velen een strop en vooral voor mensen die met de laatste boot wilden vertrekken en verder dan Am sterdam moesten, want die kwamen 's avonds niet meer thuis. Ook het vervoer van auto's ondervond nog meer stagnatie, waardoor nogal wat boze woorden vielen. De „Voorwaarts" is Maandag door „De Twee Gebroeders" naar Har'ingen gesleept. Bouwvergunningen De heer J. C Dros, Eierland C 42, bouw van een garage. dan Uw spoorkaartje ge- tTY haald bij de V.V.V. „Texel" De schapen- en lammerenprijzen zijn weer best en er bestaat geen aanleiding daling van de prijzen te vrezen. Dit wil intussen niet zeggen, dat Texel zuiver het land van het wolvee moet zijn of blijven: er mag best hier en daar ter afwisseling eens een geit ronddwalen. En dat behoeft niet eens louter uit etische overwegingen te geschieden: een goeie melkgeit is zijn schillen, zijn gras en zijn verzorging ten volle waard. Op Vlieland was eens het aantal geiten niet te tellen. De dieren werden 's morgens uit de stal in het dorp de vrije loop naar de uitgestrekte duinen gelaten en daar scharrelden ze altijd wel hun- kostje op. Bovendien bleken het zeer betrouwbare weervoorspelsters te zijn: als er werking in de lucht kwam en regen op komst spoedden de geiten zich met kalme tred huiswaarts. Wat de Bilt fout deed, corrigeerden om zo te zeggen de geiten voor de Vlielanders. Maar de Texelaars hielden het meer op het fokken van wolvee aan. Toch moet vroeger het eiland meer geiten PUBLICATIE VAN DE CULTURELE RAAD Woensdag 31 Aug. Den Burg, Taptoe Kon. Texels Fan farecorps Vrijdag 2 September Den Burg, Oranjeboom Texelfilm Zondag 4 September Ronde van Texel. Wielerwedstrijd Vraagt Uw leverancier: geherbergd hebben dan tegenwoordig. Dat kan hersteld worden en is ook uit economisch oogpunt verantwoord. De geitenhouder ij in Nederland. In de practijk blijkt, dat de meesten maar weinig van de geitenhoudenj af weten. Juist door deze onwetendheid komt men al gauw tot de opvatting de fokkerij te bestempelen als een soort liefhebberij, een nuttige vrije tijdsbeste ding. Al mag dit in zeker opzicht waar zijn, typerend voor de fokkerij is het stellig niet. De geitenfokkerij heeft nl. in het bijzonder haar bestaansbasis te danken aan de voordelen, die zij heeft in verband met de melkproductie en. wat nog belangrijker is, de export mogelijkheden, die de laatste tijd zonder meer gunstig kunnen worden genoemd. Zich in de eerste plaats bepalende tot de melkproductie wees een deskun dige er dezer dagen in een radiocauserie op, dat als gemiddelde melkproductie van de geit wordt aangehouden 700- 800 kg per melkperiode van plm. 300 dagen, hetgeen niet wil zeggen, dat er geen hogere producties kunnen worden gehaald. Er zijn zelfs gevallen bekend, waarbij van één geit in 1 jaar een melk productie van meer dan 2000 kg werd bereikt. Voorwaar een buitengewone prestatie, want dit betekent, dat een volwassen geit met een gewicht van 50-60 kg bij een dergelijke melkpro ductie in één jaar 40 maal haar eigen gewicht produceert. Het is dus geen wonder, dat de grote meerderheid van het aantal geiten in ons land uit econo mische overwegingen wordt gehouden. Daarbij kan dan ook worden uitgegaan van het feit, dat geitenmelk een uit stekend en licht verteerbaar voedsel is. Geitenmelk bevat meer organisch ge bonden fosforzuur en meestal ook meer vitamine C en B, dan koemelk. Andere belangrijke voordelen zijn, dat de geiten houder de melk van zijn geiten vers kan gebruiken en dat er bij de dieren weinig t.b.c. voorkomt. Soberheid: kenmerk van de geit. Opmerkelijk is de soberheid van de geit. Het winterrantsoen kan in hoofd zaak bestaan uit hooi en in de zomer uit vers gras, aangevuld met aardappel schillen, voerbieten, mergkool of andere stoppelgewassen en voorts uit keuken afval. zoals oud brood. Voor dieren met een hoge productie moet uiteraard wat krachtvoeder worden bijgevoerd. Deze Nachten heb ik liggen peinzen, Hoe of toch de nieuwe boot, Van de TESO wel zou heten Maar al slaat u mij nou dood, Nimmer had ik kunnen dromen, Dat een „Dageraad" zou komen. Eerder had ik nog gedacht: „Avondrood" of „Nooit Verwacht". Ongetwijfeld, beste lezer, Brengt ons de naam „Dageraad" Het verleden weer voor ogen Toen de TESO was paraat Tegen invloeden van buiten, Die haar groei trachtten te stuiten. En van deze kant bezien Koos men wéér die naam misschien. Maar er zijn toch and're namen Synoniem aan Dageraad. Voor een dienst die zóveel jaar vaart Komt de dageraad wat laat. „Doorzetter" of „Golvenvreter" Leek mij wel een beetje beter. Maar ik ben als rijmelaar Daarin maar een leek, nietwaar Maar wat is een naam tenslotte, Hoofdzaak isde nieuwe boot Is van stapel reeds gelopen, Wonder mooi en extra groot. 'k Hoop, dat TESO vele jaren Met De Dageraad mag varen Zonder pech of averij In een steeds voorspoedig tij Huib de Rijmelaar. Bestrijdt dat leed Geachte Redacteur, Verzoeke beleefd het volgende op te willen nemen Het Kon. Wilh. Fonds vraagt weer Uw belangstelling. In de Nationale Landbouw loterij is de prijs van de Allgaier Tractor ge vallen op no 02101 Verder wordt deze week begonnen met de postzegelactie, U kunt post zegels kopen van 2 en 10 ct, met resp. een toeslag van 3 en 5 ct. Ook de jaarlijkse collecte vraagt binnenkort weer Uw aandacht. Vandaag, 31 Aug., is in het Radio programma een uitzending gewijd aan Haar, door wier toedoen dit Fonds zijn gezegende arbeid kan verrichten. Daarom Bestrijdt het leed, dat Kanker heet De contactpersoon voor Texel, P. Kleve. Paard sloeg op hol Het paard, dat dagelijks zo gemoe delijk voor de wagen van Zuivelhandel „De Koog" draaft, is dezer dagen op hol geslagen. Het liep nog goed af, behalve dan voor de flessen, die van de wagen rolden. Start Maandag 5 September In afwijking van ons eerder gepu bliceerd bericht verzoekt het bestuur van de Christelijke Kleuterschool, Julianastraat, Den Burg, ons mede te delen, dat de school Maandag 5 Sept. a.s. heropend wordt. Premies, geachte winkeliers en an dere ondernemers of particulieren worden nog gaarne in dank aanvaard. De secr. de heer M. A. Tdema, Schoon- oordweg, tel 393, komt ze gaarne even halen. Tot Vrijdagavond kunnen de deelnemers zich nog melden, start- geld 50 ct. De sport- en tourfietsen moeten uitgerust zijn met een gewoon stuur dus geen race-stuur, anders worden deze fietsen ook onder de racefietsen geplaatst. Zaterdag vermelden wij de route, die in drie etappes verreden wordt. Voor de jeugd worden op de Wil- helminalaan sprintwedstrijden gehou den, ook om prijzen. dieren vragen overigens niet alleen extra zorg voor de voeding, doch ook aan de verpleging moet de nodige aan dacht worden geschonken. De stalletjes, waarin de geiten worden gehouden, moeten aan redelijke eisen o.a. met be trekking tot de ventilatie cn de voeder gelegenheid voldoen. Exportkansen gunstig. Een goede verpleging en verzorging is ook belangrijk in verband met de ex port. In dit opzicht bestaan er voor de geitenfokkerij in ons land hoopvolle perspectieven. Een mogelijkheid is on langs reeds naar voren gekomen door de export van geiten naar Israël, die in totaal 1700 a 1800 geiten omvat. Slagen deze dieren in hun nieuwe vaderland, dan zijn de kansen gunstig om een vol gend jaar een belangrijk groter aantal te leveren. Behalve Israël hebben ook andere landen, zoals bijvoorbeeld Grie kenland, belangstelling voor geiten. Met een goede propaganda kan er op dit punt stellig nog wel iets worden bereikt. Alles bij elkaar genomen kan dus wor den gezegd, dat de geitenhouderij in ons land voldoende mogelijkheden biedt, mogelijkheden, die, wanneer zij op de juiste wijze worden aangegrepen, een steentje kunnen bijdragen tot onze na tionale welvaart. Aan de (grote) Minister van Financiën, namen9 de (kleine) minister van financiën, die elke huisvrouw in haar gezin is: dank! voor de royale wijze, waarop de schaar in de belasting op vele levensmiddelen gezet is. Albert Heijn doet er nog een schepje bovenop en komt nu met een prijsverlaging van je welste. EEN GREEP UiT ONZE GROTE PRIJSVERLAGING: Slaolie Sperciebonen Doperwten fijn Doperwten Middel II Tomaten-puree cirio Augurken zoetzuur Mandarijntjes Calif. Fruiicocktail Kersen op sap zondsr pit Aardbeien op sap Sunmaid Rozijnen Gele Rozijnen Perzische Abrikozen Gedroogde Pruimen Gemalen Cocos Pepermunt Vruchtenhagel grote fles van 129 voor 119 groot blik van 98 voor 77 groot blik van 125 voor 110 groot blik van 74 voor 69 2 blikjes van 50 voor 39 literpot van 110 voor 72 per blik van 95 voor 39 per blik van 85 voor 82 t per blik van 95 voor 90 per blik van 75 voor 72 pak 14 oz. van S9 voor 63 100 gram van 29 voor 13 100 gram van 27 voor 2S 250 gram van 3S voor 35 250 gra<m van 50 voor 45 2 grote rollen van 30 voor 2d 200 gram van 29 voor 250 gram van Ou van 4ö voor pak 500 gram Uw obligatie waarvoor U f 49.- zegels spaart is nu reeds f 73.50 waard De allerbeste kwaliteit nu voor nóg lager prijzen... En wilt U nóg meer goede redenen om AH-klant te worden? Dan zün daar bovendien nog de klinkende voordelen van het verrassend Albert Heijn obligatie-spaarsysteem. Steeds kleiner wordt het aantal mensen dat zonder foto-toestel op reis gaat. /Terecht! Met de moderne toestellen is de mogelijkheid tot het maken van fouten tot een minimum beperkt. Wij wijzen nog eens op twee toestellen van het prachtige Agfa-fabrikaat Heldere doorzicht zoeker, stevige constructie. Ingebouwde portretlens. 8 Opnamen 6x9 c.m. Flitscontact. Prijs f25.-- Mooie plastic paraattas in rood, groen of lichtbruin f9,50 Flitsapparaat f 13.— Handig etui hiervoor f5.— Geelfilter f 5,45 Klapcamera met lichtsterke drie-delige lens (1:4,5) 12 Opname 6x6 c.m. Sluitertijden 1-25 1-75 1-200 sec. met flitscontact Prijs f 88.- Glad Ieren bruine paraattas f 15,80 Verkrijgbaar zijn verschillende op de Isolette passende flits- apparaten. Parkstraat Keuze uit talrijke andere camera's bij Den Burg

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 2