De nieuwe boot Overzicht Landbouwgewassen „Texelaar!" Aldus het echtpaar J. Ger- naat-Koolstra, dat te Achterveld woont, een behoorlijk stukje van Arnhem, maar ze waren meteen op de fiets gestapt om van dit gebeuren getuige te kunnen zijn. En zo zagen wij meerdere Texelaars en oud-Texelaars het schip inspecteren. Een belangrijke mijlpaal in de geschie denis van TESO, maar uiteraard komt het grootste evenement nog als de „Dageraad" straks koers gaat zetten naar Texel, na eerst zijn proeftocht te hebben gehouden op de Noordzee en wel van Rotterdam uit. Dan zal het schip geheel gereed zijn. De salons ge meubileerd en van alle mogelijke com fort voorzien. De verwachtingen mogen hooggespannen zijn. Dat staat vast. Tijdens de lunch, aangeboden door de Directie van de Scheepswerf, werd allereerst het woord gevoerd door de heer O. E. Prins. Spreker wilde be ginnen met zijn hartelijke dank uit te spreken aan mevr. C. E. de Lugt-de Vries, echtgenote van de President- Commissaris der N.V. TESO, die be reid was gevonden als doopvrouwe de doopplechtigheid te verrichten. Uit er kentelijkheid bood de heer Prins mevr. De Lugt een gouden ketting met in scriptie aan. Deze ketting was gesmeed volgens het officiële model van een ankerketting. Bovendien werd mevr. De Lugt als souvenir het zilveren bijltje aangeboden, waarmee zij „de laatste" obstakels tussen boot en helling had verwijderd. De heer Prins wilde dat grote moment zien als de kroon op de prettige samenwerking tussen de N.V. TESO en de Directie van de A.S.M., welke gevormd wordt door de heren O. E. Prins en J. J. Prins. Spr. schetste de leiding van de TESO als een wakker bestuur, dat de moed getoond heeft om een schip te bestellen van een dergelijke waarde in een tijd, waarin de schepen nu eenmaal niet goedkoop zijn. Spr. verzocht het glas te willen heffen op het voortdurend succes der Texelse Stoomboot Maatschappij. De heer C. de Lugt. President- Commissaris der N.V. ,TESO, las ver volgens enige telegrammen voor, ver zonden door Texelaars en oud-Texe laars. De te waterlating was voor ons een roerend moment, aldus de heer De Lugt, want toen het Wilhelmus weer klonk kwam de hele historie mij voor de geest. Het heeft een zware strijd gekost, eer tot de bestelling van dit schip kon worden overgegaan. Na de kiellegging thans de doop en binnen kort de overdracht. Gedurende de af gelopen zes maanden zijn wij enige malen op de scheepswerf geweest en hebben zodoende de ontwikkeling van de bouw kunnen gadeslaan. Ik heb de grootste eerbied en respect voor de enorme arbeid en technisch kunnen, bij de bouw hiervan ten toon gespreid. En ik hoop dat de boot in alle opzichten een buitengewoon succes zal mogen betekenen. TESO is maar een kleine onderneming wat haar aandelenkapitaal betreft, maar groot ten opzichte van het aantal aandeelhouders. Nauw lettend wordt het bestuursbeleid ge volgd en waar men dit nodig oordeelt blijft critiek nooit uit. Dat is normaal: men heeft er recht op zijn standpunt, op- of aanmerkingen naar voren te brengen. De risico's, verbonden aan de exploitatie van zulk een schip zijn groot en daarom hopen wij, dat „De Dage raad" de N.V. TESO dezelfde vol doening zal schenken als het vroegere schip van dezelfde naam. De belang rijkheid van een maatschappij als de N.V. TESO valt moeilijk te overschat ten, waar zij d.e taak op zich nam het eiland Texel een goede verbinding met de Vastewal te bezorgen. In dat licht gezien was het besluit tot de bouw van dit schip niet alleen een belangrijke stap voor de vele aandeelhouders, maar tevens voor de gehele bevolking van Texel en de stroom van gasten, die nog ieder jaar toeneemt." De heer De Lugt stelde vervolgens vast, dat de N.V. TESO altijd gaarne bereid en er op uit is tot samenwerking met de gemeente Texel. Daarbij is TESO zich bewust van de zware plicht de schakel te vormen tussen Texel en het Vasteland. Dit brengt tevens een grote verantwoordelijkheid met zich. Wat de naamgeving betreft. Er zijn allerlei suggesties gedaan. Het meren deel van het Bestuur bleek gedachtig aan de voormalige „Dageraad", welk schip een voortreffelijke staat van dienst had en waaraan de gehele Texel se bevolking aangename herinneringen heeft. De tijd, welke aan de bestelling Stramheid is een waarschuwing Rheumatiek ligt op de loer. Wees er tijdig bijNeem Kruschen! Stramheid is een eerste aanwijzing dat Rheumatiek U bedreigt. Met het stijgen der jaren verslappen de bloedzuiverende organen. Onzuiverheden in het bloed worden niet meer regelmatig afgevoerd; ze hopen zich op; zetten zich geleidelijk vast in de gewrichten. En op 'n kwade dag kunt U niet meer op of neer van de pijn. Met Kruschen smoort U het kwaad in de kiem. De zes minerale zouten bren gen Uw bloedzuiverende organen weer op „volle toeren". Met verjongde kracht zuiveren zij dan Uw bloed en stimuleren de bloedsomloop. ANTWOORD OP VELE GEHOORDE VRAGEN WIE KUNNEN NT' EIGENLIJK NAAR AUSTRALIË EMIGREREN? wie kan er op het ogenblik naar Au stralië emigreren? Kort en bondig luidt het antwoord op deze vraag: nagenoeg iedereen, dat wil zeggen iedereen, die voldoet aan de algemene eisen van ge schiktheid tot emigratie naar Australië. Wat zeggen die eisen ten aanzien van de leeftijd? Voor een ongehuwde man is de maximum leeftijd om te kunnen emi greren gesteld op 45 jaar; voor een on gehuwde vrouw op 35 jaar. Ook in het geval van een echtpaar zonder kinderen mag de man niet ouder zijn dan 45 jaar. Zijn er wel kinderen, dan is de maxi mumleeftijd iets hoger, nml. 50 jaar. Voor wie dus binnen deze leeftijd valt kan de emigratie naar Australië van Ne derland uit worden geregeld. Maar er is nog meer. Want zoals dat bij de emi gratie naar Canada al op grote schaal gebeurt, begint zich nu ook naar Au stralië meer en meer een emigratie te ontwikkelen van bloedverwanten en vrienden van reeds eerder geëmigreerde Nederlanders. En dan liggen de kansen nog weer anders. Want als men beschikt over familie, vrienden of kennissen, die in Australië de zaak willen aanvragen en regelen, dan speelt leeftijd geen en kele rol meer. Ook wie ouder is dan 45 of 50 jaar, kan in zo'n geval toch vertrekken! Het beroep. En hoe staat het met de beroepen? Is het beslist noodzakelijk, dat men in een of ander vak geschoold is om voor emi gratie naar Australië in aanmerking te komen. Voorop gesteld moet worden, dat dit in het algemeen niet zo is. Waar de nadruk ligt en vooral in Nederland gelegd wordt is, dat de emigrant uit het goede hout gesneden moet zijn. Voor hen die de kwaliteiten van goede emi granten hebben, speelt in feite het be roep geen enkele rol om geaccepteerd te worden. Als puntje bij paaltje komt, ■heeft men bij emigratie, waarin het be roep geen rol speelt, een huisvestigings- verklaring nodig, die men alleen kan krijgen, wanneer familie of vrienden in Australië de zaak regelen. Wordt de emigratie van Nederland uit geregeld, dan moet het beroep eigenlijk voorkomen op de lijst, die bij de aan meldingskantoren aanwezig is. Maar.... meteen moet hierbij dan verteld worden, dat op die lijst niet min der dan 1000 vacatures voor ongeschool de arbeiders voorkomen. Voldoet men dus aan de algemene eisen van geschikt heid en heeft men geen relatie in Au stralië en bovendien een beroep dat niet op de lijst voorkomt, dan kan men toch van dit schip voorafging was moeilijk en dikwijls somber - de heer Mulder, onze oud-president-commissaris, weet daar alles van af. De critiek inzake de verbinding van de zijde der aandeel houders en van hen, die van de TESO- boten gebruik maken, was groot. Alles werd dan ook door ons beproefd om tot de bouw van een nieuw schip te kunnen geraken. In dat licht gezien is de dageraad opnieuw aangebroken. De N.V. TESO heeft de dag wederom met heldere zonneschijn voor de boeg. Spr. zei verheugd te zijn over de pret tige samenwerking met de heren ge broeders Prins. Hij stelde daarbij vast, dat wederzijds vertrouwen hoofdzaak is. Wanneer wij U, geachte heren Prins, lof toezwaaien dan ben ik ervan overtuigd, dat zulks geen holle phrase is, maar een hulde mag zijn voor de wijze waarop U dit schip gebouwd hebt. Gaarne eindig ik met de uitnodi ging een dronk uit te brengen op de behouden vaart van de nieuwe boot. „De Dageraad". Burgemeester C. de Koning wenste de N.V. TESO en de A.S.M. van harte geluk met de voorspoedige tewater lating en de N.V. TESO succes met „De Dageraad". De heer G. J. B. Mulder, oud-pres.- comm., merkte op: „Toen de „Dokter Wagemaker" Oudeschild voor het eerst binnenvoer, werd bewonderend gezegd: „Wat een boot!" Nee, die zou nooit ruimte tekort komen. Maar alles nam toe. ook al doordat Texel meer en meer in de aandacht van het toerisme kwam. Het toenmalige vlaggeschip werd al lengs te klein, het moest worden ver groot. Maar daarmee was men er niet: een nieuw schip zou noodzakelijk wor den en dit zal straks grote diensten bewijzen. Het doet mij dan ook een plezier, dat het tegenwoordige bestuur de moed heeft gehad tot de bouw van dit schip te besluiten. Ik hoop, dat ook de proefvaart aan de gestelde verwach tingen zal mogen voldoen en dat er straks opnieuw één roep zal zijn: „Deze boot is af!". De heer O. E. Prins memoreerde, dat de N.V. TESO verscheidene projecten had besproken en ontwikkeld. Hij meende, dat met dit project de dienst Texel—Den Helder in de buurt van het ideaal komt voor een dergelijke moei lijke lijn. Misschien zal in de toekomst nog weer verdere technische vervol making mogelijk zijn, de techniek schrijdt nu eenmaal voort, maar momen teel is dit het meest moderne wat men had kunnen bestellen. Tot zover ons verslag naar aanleiding van deze historische dag. Nog enkele weken en alle Texelaars zullen in de gelegenheid zijn hun nieuwe boot te bezichtigen. Wij twijfelen niet of men zal algemeen verrast zijn. Er is (wordt) gemaakt wat TESO nodig had voor een betere uitvoering van de dienst Texel—Den Helder, een boot, waarop menige veerdienst jaloers zal zijn. emigreren met een goede kans op wel slagen. Dit laatste geldt dan alleen nog voor gezinnen met kinderen want onge- huwden en echtparen zonder kinderen kunnen te allen tijde zonder huisvesti- gingsvenklaring naar Australië vertrek ken en zij zijn daarginds geheel vrij om te gaan en te staan waar zij willen. Bij deze groep speelt het beroep oök geen rol. Kort en goed het komt er dus op neer dat iedereen, die werkelijk geschikt is, naar Australië kan emigreren. Nu kan in bepaalde gevallen de grootte van het ge zin, d.w.z. als er veel kinderen onder de 16 jaar zijn, een belemmering vormen. Toch kan een gezin dat alles op alles zet o zijn doel te bereiken er in slagen zijn emigratie te verwezenlijken. Zo is op 1 October een gezin met zes kinderen de familie Schrijver uit Nijmegen naar Australië vertrokken: het beste bewijs dat het heus wel kan! Doordat de 2 oudste zoons uit dit gezin al vooruit vertrokken, is thans de emigratie van 't gehele gezin mogelijk geworden. Dit vooruit sturen van een paar leden van het gezin is bij emigratie in de landbouw meestal niet noodzakelijk. Voor grote boerengezinnen is nl. op de boerderij altijd wel huisvesting aan wezig. In de praktijk vertrekken van zulke gezinnen dan ook alle leden tege lijk. Aan leeftijdsgrenzen wordt bij deze categorie evenmin sterk de hand ge houden. Geen gezinsscheiding. Voor het overige staan de Australiërs zelf op het standpunt, dat als emigratie in gezinsverband maar enigszins moge lijk is, een tijdelijke scheiding niet in de hand gewerkt mag worden. Men ziet dan ook niet graag, dat het gezinshoofd alleen vooruit gaat en verleent in zo'n geval liever geen medewerking. De Australiërs slaan hiermee de spij ker op de kop. Want de ervaring leert, dat de voordelen van het samen bele ven van lief-en-leed, ook in de eerste harde tijd in het nieuwe land, verre op wegen tegen de nadelen er van. Hoe licht loopt de man, indien hij alleen vooruit is gegaan, niet de kans om van zijn vrouw en kinderen te vervreemden En ook het omgekeerde is dan mogelijk. Tenslotte nog een waarschuwing voor admirant-emigranten, die in Nederland hel beroep van kantoorbediende uitoefe nen )f die op andere wijze tot de zgn. groep der „witte boordjes" behoren, "er- wachtende dat zij in Australië wel op 'n gemakkelijke manier met hun handen aan de kost zullen weten te komen. Deze „white colar men" moeten voor al gewaarschuwd worden tegen een al te lichtvaardige opvatting van de moei lijkheden, die hen ongetwijfeld te wach ten staan. Men kan immers gemakkelijk zeggen, bereid te zijn in Australië alles aan te pakken, maar eenmaal daarginds blijkt dikwijls dat zwaar werk als onge schoold arbeider niet méévait! Juist deze groep mensen, die alleen gewend zijn met pen en papier om te gaan en die daarbuiten geen enkel vak kennen of zelfs maar einge notie hebben van de werkwijze in een of ander beroep, moe- Na het algemeen overzicht van vo rige week thans iets over de verschil lende gewassen. Wintertarwe. Door de zeer natte herfst van 1954 was er weinig gelegen heid voor het uitzaaien van wintergra nen en de oppervlakte wintertarwe is dan ook zeer klein. Mogelijk is dit voor een gedeelte ook nog te wijten aan het feit van de uitwintering van het groot ste deel der wintertarwe 1953/54, waar door de animo voor de verbouw van wintertarwe ook wel wat is afgenomen. Verder is de verbouw van zomertarwe de laatste jaren toegenomen door het beschikbaar zijn van betere rassen. Wij zijn van oordeel dat de op brengst van de wintertarwe dit jaar te gen zal vallen. Het meest verbouwde wras Heine's 7 is dit jaar nl zeer sterk aangetast door roest en als gevolg hier van is de korrel van zeer matige kwali teit. De andere rassen beloven een be tere opbrengst, maar het is wel zeker dat we dit jaar geen top-opbrengsten zullen krijgen. Winterrogge. Ook de oppervlakte van dit gewas is zeer klein. Het komt ons voor dat de opbrengst van dit gewas normaal zal zijn. Winterkoolzaad. We zagen dit jaar slechts weinig percelen van dit gewas op Texel. Het is wel zeker dat de op brengsten beneden het normale zullen liggen. Het zaad is over het algemeen veel te fijn. Zomertarwe. Op de betere gronden belooft dit gewas een goede opbrengst en wij zijn dan ook van oordeel dat steeds meer landbouwers van de win tertarwe zullen overstappen op de zo mertarwe. De risico's zijn bij het laatst genoemde gewas veel kleiner. Op de lichte, droogtegevoelige gronden be hoort dit gewas niet thuis en dat is ook dit jaar weer overtuigend gebleken. In polder Eierland zagen wij percelen zo mertarwe, die uitgesproken slecht zijn. De zomer gerst. Dit is nog altijd het meest verbouwde graangewas op Texel. Dit jaar was de oppervlakte als gevolg van het kleine areaal wintergranen bui tengewoon groot. Einde Juni beloofde dit gewas een zeer goede opbrengst. Als gevolg van de droogte is de korrel op veel percelen te klein gebleven en top- opbrengsten zullen we ook van dit ge was niet veel krijgen. Het feit, dat het gewas een volle stand had, waarborgt Reis van Oudleerlingen Voor de reis naar Sauerland van 26 tot en met 30 September hebben zich tot heden 11 deelnemers gemeld. Van daag is de laatste dag van aanmelding Geeft U dus ogenblikkelijk op als U meewilt bij de heer C. P. Laan, Koo gerstraat 21, Den Burg, telefoon 126. Als er 20 deelnemers zijn gaat de reis definitief door. Iedereen, die hier be langstelling voor heeft, kan zich op geven. De S.V.C. vergadering S.V.C. houdt Zaterdag haar herfst- vergadering bij de heer Nota. De agen da vermeldt enkele punten die zeker aller aandacht verdieneno.a. bespre king competitie, benoeming trainer voor eerste en tweede elftal alsmede de bestuursverkiezing. De secretaris de heer W. Verseput, heeft zich genood zaakt gezien om zijn functie aan een ander over te dragen. Ook zal het winterprogramma worden besproken Wij verwachten dat deze vergadering ook de belangstelling zal hebben van donateurs. Het is in belang van Cocks- dorp en van de jeugd in het bijzonder dat het Bestuur van SVC de volledige instemming heeft van alle leden en donateurs. Mooie reclame In tal van bladen adverteert de N.V. Koninklijke Nederlandse Zoutindustrie Hengelo met haar minerale likstenen en de advertentie illustreert zij met een fraaie foto van Texel. Moeders opgelet! ZUIGELINGEN CONSULTATIEBUREAU VOOR Woensdag 31 Aug. Consultatiebureau ALLEEN voor de zuigelingen van Den Burg. De moeders worde i verwacht van 3—4 30 uur. De Moeders van de Buitendorpen wor den op 7 September verwacht. ten in Australië met de allerzwaarste li chamelijke arbeid beginnen, bv. als on geschoold sjouwerman, wat natuurlijk tegelijkertijd betekent dat zij het laagst betaalde loon krijgen. Ook moet men niet denken met Ne wel aan de slag te kunnen komen. Na tuurlijk doet men er wel goed aan even tuele stukken mee te nemen en dan liefst met een copie in de Engelse taal, maar daarmee kan men geen aanspraak maken op een betrekking, die met de derlandse diploma's alléén in Australië studie in overeenstemming is. Om een voorbeeld te noemen: een Nederlandse M.T.S.'er zal soms gewoon als - monteur moeten beginnen en misschien pas na maanden of na jaren opvallen door zijn capaciteiten en daardoor een betere baan veroveren. S.V. Texel Het heeft ons niet mee gezeten met het spelen der oefenwedstrijden die aan de competitie plachten vooraf te gaan. Ook nu weer bleef onze tegenstan der HRC Den Helder weg met de laconieke mededeling dat het bestuur geen kans zag een elftal te formeren dat naar Texel zou willen. Daar lieten de leden dus hun be stuur in hun hemd staan. Zo zal T dus zonder ingespeeld te zijn de competitie ingaan. Waar het niet onmogelijk is dat T2 ook gaat beginnen verdient het aan beveling dat alle senioren hedenavond komen trainen. De elftalcomm. zal toch dienen te weten hoe de spelers moeten worden opgesteld. Een heel prettig bericht bereikte ons van onze vriend Henk Bakker uit Zd-AfrikaRhodesia. Hij schrijft dat hij het goed maakt en behoorlijk ver dient. Het klimaat bevalt hem best. Ze werken 5 dagen per week. Hij volgt met de grootste belang stelling alles wat onze S.V. Texel betreft. Hij deed een toezegging voor onze penningmeester en stelde een stevige donatie in het vooruitzicht. Deze blijk van medeleven doet ons extra goed. Belangstelling en mede werking is nodig. We kunnen dit ge baar aan velen ten voorbeeld stellen. Van hieruit hartelijk dank Henk. Aan alle leden doen we namens hem de groeten. 0e Stem des Volks Hedenavond vangen de repetities weer aan in de voormalige Landbouw school, Nieuwstraat, Den Burg. We verwachten alle leden. Met ambitie flink aanpakken en door re gelmatig te blijven komen bereiken wij verbetering van de zang. Ook voor nieuwe leden is er weer plaats, U kunt U melden op de repe titie. Laten we gezamenlijk zorgen voor een succesvol seizoen. Sportnieuws S.V.C. Zondag 11 Sept. vangt de nieuwe competitie aan. Ons eerste speelt in de 3de klasse C tegen Wit Rood, WSW, Moe, Twisk, A.L.C., Schellinkhout, Vada en De Koog. Dit worden verre reizen en verschil lende keren zal met de laatste boot gereisd moeten worden. Het 2de heeft een dubbele competitie met Oosterend 2, De Koog 2, Tex. Boys 2 en W.G.W. 4. De gymafd. gaat op Dindag 6 Sept. weer aan de slag. Dames, allen weer present op de bekende uren. o.i. echter wel een normale opbrengst. De stro-opbrengsten van dit gewas zul len dit jaar hoger dan normaal zijn. Haver. De stand van dit gewas geeft geen aanleiding tot bijzondere opmer kingen. Het vorige jaar gaf voor haver buitengewoon hoge opbrengsten en het is o.i. wel zeker dat we dit jaar met de opbrengsten van dit gewas beneden 1954 zullen blijven. Stoppelknollenzaad. De laatste jaren wordt dit voor ons eiland een gewas dat in verhouding tot andere landbouwstre ken een behoorlijke oppervlakte in neemt. Na aanvankelijk alleen in de P.H.-polder te zijn verbouwd vindt men het thans over het hele eiland. De op brengst van dit gewas zal beslist lager liggen dan wij op Texel gewend zijn. De voornaamste oorzaak hiervan is o.i. de late zaaidatum. De zaaitijd van dit gewas moet niet na 15 Maart liggen en aan deze voorwaarde kon dit jaar als gevolg van de ongunstige weersomstan digheden in Februari niet worden vol daan. Verschillende planten zijn niet „geschoten" en hebben dus geen zaad stengel gevormd en het zaad is over het algemeen fijn. De Peulvruchten. De oppervlakte erwten, die in 1954 al groot was is dit jaar waarschijnlijk nog wel iets groter. Wij hebben de indruk dat dit gewas op de droogtegevoelige gronden iets te vlug is afgestorven. Dit zal de opbrengst ze ker benadelen. De stand was overigens goed en de kwaliteit heeft niet veel ge leden van insecten of ongunstige weers omstandigheden. De oppervlakte veldbonen is dit jaar van geen betekenis en o.i. terecht. De financiële uitkomsten van dit gewas wa ren de laatste jaren zeer slecht. Wel zien wij dit jaar weer verschil lende percelen slabonen, die op contract voor zaadwinning worden verbouwd. Dit gewas belooft een veel betere op brengst dan vorig jaar, toen als gevolg van de slechte weersomstandigheden verschillende percelen mislukten. Suikerbieten. Evenals in practisch alle landbouwstreken is de oppervlakte sui kerbieten ook op Texel afgenomen. De moeilijkheden met de arbeidsvoorziening zijn daar niet vreemd aan. Wij zijn van mening dat het voor onze landbouwers geen nadeel is dat de oppervlakte van dit gewas niet groot is. De eerste ont wikkeling van dit gewas is zeer moeilijk geweest. De bietenvlieg heeft tot twee maal toe ernstige schade in het gewas aangericht en vooral in polder Eierland heeft dit gewas zeer geleden van de droogte. De algemene gedachte is dat de opbrengst van de suikerbieten dit jaar in ieder geval lager dan normaal zal zijn. Voor de voederbieten geldt hetzelfde. Aardappelen. Ook van dit gewas is dè oppervlakte ingekrompen. De on gunstige prijzen van dit voorjaar heb ben hun invloed doen gelden. De in krimping van de oppervlakte ligt geheel bij de consumptieaardappelen, want de pootgoedteelt is naar wij menen op ons eiland nog iets uitgebreid. De ontwik keling van de aardappelen was dit jaar vrij ver achter bij normale jaren. Mede als gevolg van de droogte is de op brengst van het vroeg gerooide poot- goed dan ook lager dan normaal en wij menen dat hetzelfde zal gelden voor de vroege en middenvroege consumptie aardappelen. De laatste weken is een voor Texel buitengewoon ernstige phy- tophthora-aanta.sting van het loof opge treden en dit had tot gevolg dat ver schillende percelen aardappelen in één week tijd van volkomen groen veran derden in zwart. Afgewacht moet wor den of deze ziekte van het loof gevolgd zal worden door het „ziek" in de knol len. Vlas. Ondanks de minder goede prij zen van vorig jaar werd dit voorjaar toch een flinke oppervlakte van dit ge was uitgezaaid. De opkomst was over het algemeen goed, maar daarna volgde een periode van slechte groei. Na het stijgen van de temperatuur heeft het vlas zich buitengewoon goed hersteld en de opbrengst zal naar wij menen veel beter zijn dan vorig jaar, terwijl ook de kwaliteit stukken beter is. Op vallend was vooral ook dat er dit jaar veel minder onkruid in het vlas voor kwam dan in 1954. Dit is te danken aaft de veel betere opkomst en aan de gun stige resultaten van de chemische on- kruidbestrijding. De prijzen zijn matig, maar toch zullen de uiteindelijke resul taten o.i. toch wel zodanig zijn dat voor een volgend seizoen gerekend mag wor den op handhaving van de oppervlakte van dit jaar. De aandachtige lezer zal bemerkt hebben dat 1955 wat de opbrengsten be treft zeker geen buitengewoon goed jaar zal worden. Het is dan ook zeer te ho pen dat de prijzen voor de producten zo zullen zijn dat ze goed maken wat de hoeveelheid tekort schiet. Bij de steeds stijgende kosten mag de totale gelde lijke opbrengst op onze landbouwbedrij ven in ieder geval niet lager worden. C. v. Gr.

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 4