9 I roen /wa in het harL.- De ronde van Texel Leo Gar ritsen, door valpartij uitge schakeld, moest wisselbeker afstaan aan Wim de Boer - WRIGLEY Uitstekend geslaagde schapenfokdag MEDEDELING WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1955 69e JAARGANG No. 6972 TEXELSE^COURANT Uitgave N.V. v.h. Langevród de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 -Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652.-Abonn. pr. f 1,95 p. kwart. 20 ct. incasso. Adv. 8 c, p mm De finish: Voorop Wim de Boer, onmiddellijk gevolgd door mr H. Jochems. Derde Arie Dijker, op tourficts, qevolqd door Adri de Wolf. DE WISSELBEKER, de trofee voor de overwinnaar in de Ronde van Texel, prijkt thans in de woning van Wim de Boer, die zijn 34 jaren en vijfmaal zoveel pond ten spijt, de jongere generatie achter zich wist te houden, tenminste op de 43-jarige mr H. Jochems na, want al viel die niet in de prijzen, toch was hij in feite de man van de dag en zou hij misschien in 't bezit van de beker ge komen zijn als 'n valpartij hem geen parten had gespeeld en geen, verkeerde weg was ingeslagen. Leo Garritsen, titelhouder, zat 't ook niet mee: ter hoogte van de boerderij „Sint Donatus", nabij Den Hoorn, kwam hij samen met Jan Zoide- wind te vallen en dat betekende het in rook opgaan van een sterk gekoesterde hoop. Wellicht voor beiden, want Jan Zuidewind had de eerste etappe gewon nen, terwijl Garritsen aan zijn wiel kleefde! De belangstelling van de zijde der renners had groter gekund: er versche nen twee en twintig man aan de start lijn op de Wilhelminalaan, maar de be langstelling van de zijde van het publiek was over het gehele eiland overweldi gend, vooral op de Wilhelminalaan, waar de spanning met de seconde steeg, toen bekend werd, dat een kleine pleeg met razende snelheid Den Burg binnen rende, op de finishlijn af. Je kon toen over de hoofden lopen. Het traject van deze ronde was 72 kilometer, verdeeld over drie etappes, welke de renners telkens weer op het uitgangspunt terugbrachten. Eerst trok ken ze op De Waal of om vandaar over de prachtige, vlakke, nieuwe weg naar Oudeschild te stevenen. Wat een ver schil, die weg, met de toestand vóór de verbetering! Toch zou hier verscheidene renners de pech van de dag worden be reid: een der deelnemers, sterk gebogen over het stuur, reed tegen een automo bilist, die naast zijn wagentje stond. Het gevolg daarvan was, dat verscheidenen kwamen te vallen, w.o. mr. H. Jochems. Het bezorgde hun minstens driehonderd meter achterstand, plus diverse pijnlij ke plekken en ontvellingen. Bakker van De Waal b.v. moest de strijd staken, ter wijl Dick Drijver met beschadigde fiets verder ging HINDERWET Burgemeester en wethouders van Texel brengen ter openbare kennis, dat zij bij hun beschikking van 24 Augustus 1955, ingevolge de hinderwet vergunning hebben verleend aan N.V. Betonindustrie J. C. Rab, Binnenburg 11, te Den Burg, tot het oprichten van een inrichting voor het vervaardigen van betonwaren, waar bij gebezigd zullen worden 6 electromo- toren met een gezamenlijk vermogen van 12 P.K., in het perceel, plaatselijk ge merkt Schilderweg, kadastraal bekend, gemeente Texel, sectie D nr. 3609. Tevens verleend aan J. J. Geus, Schil derend 20, te Den Burg, tot het oprichten van een timmerwerkplaats, waarbij ge bezigd zullen worden electromotoren met een gezamenlijk vermogen van 2Va P.K., in het perceel, plaatselijk gemerkt Den Burg, Schilderend nr. 27, kadastraal be kend, gemeente Texel, sectie D nr. 3885. Texel, 25 Augustus 1955. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, C. DE KONING De Secretaris, P. BEEMSTERBOER De voorsten van het gelid, dat aan vankelijk een prachtige eenheid vormde, zagen hun kans schoon te ontsnappen en Wim de Boer verwierf zodoende de pre mie te Oudeschild. Erg veel gang ont plooiden ze trouwens niet, totdat.... Jan Beerling ter hoogte van de Schans de stal scheen te ruiken: hij kromde de rug nog een paar graden dieper en on dernam kennelijk een onverwachte uit looppoging. Hij had aanvankelijk volop succes: men liet hem gaan, blijkbaar in de veronderstelling, dat tegenwind en de grote afstand nog tot de finish hem wal tot herroeping van zijn besluit zou den manen. Maar Jan zette door en bleet de pedalen razend snel ronddraaien. Wachtmeester Schuurman, gezeten op zijn machtige motor met zijspan, bege leidde hem vorstelijk. De Hogeberg kwam in zicht. De renners schoten soms met een snelheid van vijftig kilometer vooruit. Beerling vergrootte allengs zijn voorsprong tot honderd, tweehonderd meter. De Hogeberg namen ze met een vaart van 40 km en de daling met 60 km. Aan de voet zorgde Wachtmeester Schuurman weer voor een veilige over tocht naar de Schilderweg. Aan de rand van Den Burg wist het peloton Beerling in te halen, Beerling, die een etappe-overwinning had ver diend, maar deze te elfder ure ontfut seld zag door tegenstanders, die blijkbaar méér aan reserve hadden behouden. Met 55 km vaart stoven ze hem voorbij en Jan Zuidewind kreeg de gele trui. Als Beerling niet zo vaak achterom had ge keken, zou hij wellicht de overwinning behaald hebben. De tweede etappe werd feitelijk de rit van mr H. Jochems: nauwelijks wa ren ze Den Burg uit en de Hoornderweg op of hij probeerde te ontvluchten. Drie maal werd zijn demarrage te niet ge daan door het peloton, maar de 4de keer had hij geluk en hij raakte toen steeds verder voor. Zijn voorsprong groeide al lengs tot honderden meters uit. De le den van het peloton vertikten het voor elkaar het spit af te bijten en daarvan kon. de vluchteling dus dankbaar profi teren! Overigens was het niet allen gegeven de achtervolging in te zetten: even voor bij de brug van „Halfweg1' raakten twee renners over de kop de grasberm in en bijna in de verbrede dijksloot. De val partij verderop was echter van ernstiger aard, althans wat het materiële gedeelte KAyW heerlijk - verfrissend zuivert mond en keel verhoogt uw werklust betreft: Jan Zuidewind en Leo Garrit sen moesten er de strijd door staken. Eenzaam gleed mr Jochems door Den Hoorn, de Westerweg op. Veel later pas i passeerde daar het peloton. Op de Wes- I terweg kwam er meer gang in, maar toen had mr Jochems reeds een kilome- ter voorsprong te pakken. Doordat hij de route niet goed kende, reed hij bij j Bosch en Duin evenwel verkeerd, nl. I richting Westerslag - de politie, die steeds „de kop" had gehouden, was te voren de wegsplitsing gaan „zuiveren" en daardoor was mr Jochems zijn „gids" kwijt. Dit kostte hem kostbare tijd en heeft hem misschien wel de zege gekost. Trouwens, reeds bij de haven had de onbekendheid met de weg hem parten gespeeld: ook daar had hij een verkeer de v/eg ingeslagen. Op de Kogerweg joeg hij echter nog steeds eenzaam en alleen voort. De politie verzocht ons de vluchteling de weg te 'wijzen. Mienter- glop, Houtvester Boodtlaan, Pijpersdijk, Waalenburg. De achterstand van de „rest" slonk merkbaar en toen zij de kruising in Waalenburg bereikte, lag mr Jochems ter hoogte van pension „Mooy-Middelaar". Pas ter hoogte van „De Boomgaard", Kogerstraat, haalden ze hem in. Met ra zende snelheid stoven ze door de laatste bochten, maar mr Jochems liet zich de overwinning niet meer ontfutselen, zij het, dat Wim de Boer hem letterlijk op de huid zat. De derde ronde zou dus de beslissing moeten brengen. De motorrijder H. de Ridder was zo vriendelijk als gids te fungeren. Bij het Gemaal van Waalen burg moest Wim de Boer even afstappen wegens een onwillige ketting, maar hij wist zich weer bij het team te voegen, waarin ook mr Jochems weer trouw van de partij was. Soms trachtte een der renners uit te lopen, maar men bleef hem geducht bewaken. En zo bleef het koppel, acht man sterk, trouw bijeen. In deze kop groep merkten wij nota bene de tengere Arie Dijker uit Den Hoorn op: hij reed op een doodgewone tourfiets! Ook bij de finish van de tweede etappe had hij reeds tot de kopgroep behoord! Henk van Sijp, op sportfiets, had hevig pech, toen hij door kramp in de kuiten moest staken. Welk een prachtige kans had hij anders niet gehad in zijn klasse!! I De kopgroep bleef nog lang bijeen, totdat vier renners zich losmaakten: mr Jochems, Wim de Boer, Arie Dijker en Leo Brons. De laatste honderd meter, het rechte stuk op de Wilhelminalaan bracht de beslissing. Toen maakten wij ook de foto, welke U hierbij afgedrukt ziet. Duidelijk is het verschil tussen 1 en 2. De Boer wist mr Jochems te slaan, waarna Arie Dijker als derde zegevierde. Om vijf uur werd in „Casino" de uit slag bekend gemaakt. De secretaris - de voorzitter, de heer De Wilt „zit" met een been door een.bromfietsongeluk - de heer Idema, bedankte allereerst alle me dewerkers w.o. de ia. Kooiman en de leden van de Roode Kruis Colonne. Ook gewaagde hij met dankbaarheid van dq beschikbaar gestelde prijzen: De premies waren beschikbaar gesteld door de firma's Kooiman (ETA), M. S. Langeveld, Casino, Smulpot, 't IJsbeer- tje, J. C. Rab, Siersma (Koorn's Wijn handel), Dernison,.. Boekhandel Brüge- mann, Oranjeboom, M. A. J. Vonk, Slagerij Visser, C. Zegel, J. de Wit, L. Sok, A. Bakelaar, Bakkerij Dros en B. Dros, Eierland. Deze premies werden gewonnen door W. de Boer, Mr Jochems, Leo Brons, 1 Adri de Wolf, Cees Tollenaar, A. Dijker, H. van Sijp, Giel de Graaf. W. de Boer verliet het podium met de fraaie wisselbeker, de Pontiac-beker, plus een medaille. De verenigingsbeker ging naar Arie Dijker. Volgend jaar moeten zij deze trofeeën wederom ver- dedigen, willen zij definitief bezitter worden. En zo eindigde deze grote wielerdag, welke wederom een groot succes is ge worden. Het heeft onze Feestcommissie weer handen vol werk gekost, maar de wetenschap, dat zij daar tallozen een zeer prettigg dag door bezorgd hebben, is hun stellig een beloning op zichzelf. De uitslagen waren als volgt: Racefietsen en fietsen met versnelling: I. W. de Boer, Oudeschild, 2.5.30 uur; 2. Leo Brons, De Waal, 2.5.37 en 3. J. Beer ling, De Cocksdorp, 2.5.41. Sport- en tourfietsen: 1. A. Dijker, Den Hoorn, 2.8.3 uur; 2. Theo Reij, Den Burg, 2.9.26 en 3. Giel de Graaf, Eierland, 2.11.13. Tijdens de ronde werden op de Laan sprintwedstrijden gehouden voor jon gens van 14 tot 16 jaar. De uitslag was: 1. Joop Quint, 2. Hans Geus, 3. Piet Buis en Teun Koorn. OP 39-JARIGE LEEFTIJD BEGONNEN „Mr Jochems rijdt ook mee". Zo wist ons een enthousiaste sport jongen te ver tellen. Nooit hadden wij gehoord van een „mr Jochems, de wielrenner", wel van een mr Jochems,' die bij de Vuurto ren een magnefiek landhuis liet bouwen. Maar dat zat zo: „Vier jaar geleden beklom ik voor het eerst een racefiets, ik kwam toen nl. in contact met een vriend, die lid van de Haagse wielren nersvereniging „De Spartaan" is. Als athleet had ik mijn spieren steeds goed „DEZE RAM is bijna niet te overtreffen". Aldus de conclusie van de betrok ken juryleden. Het gold de oudere ram van de heer C. Koorn Hzn., Den Hoorn, fokker, de heer Jb Eelman Gzn en Zn., Oosterend. Dit prachtig gebouwde dier verwierf als nummer één het kampioenschap van de grote Texelse Fokveedag, die Maandag te Den Burg door het Texelsch Schapenstamboek in Nh. werd ge organiseerd en in ieder opzicht geslaagd mag heten. Reservekampioen werd de 2-j. ram van de heer Jn C. Hin, De Nes. De Zilve ren TESO-wisselbeker kwam nu definitief in het bezit van de heer P. C. Hin, Spang, met een 1-j. ram, gefokt door de heer C. J. Veeger, Den Burg. De kaïn- pioensgreep ooien was voor de heer Joh. J. Roeper, Oosterend, met vier oudere fokschapen, het reserve kampioenschap voor de heer P. C. Hin, Spang, met 4 één-jarige ooien. De heer P. Zijm, Den Hoorn, verwierf de zilveren wisselbeker van het Texelsch Schapenstamboek met een schaap en twee ramlammeren. tot dit wolvee-feest te mogen worden uitgenodigd, temeer omdat het in alle sectoren van het maatschappelijk leven prettig aandoet als de organisatie in handen ligt van uitsluitend deskundigen, bekwaam tot opvoering van het econo misch bestel. Ik kom steeds meer onder de indruk van de deskundigheid van Uw bestuur. Texel is door zijn natuurlijke gesteld heid voor een groot deel aangewezen op de schapenhouderij. De vermindering van het aantal schapen in ons land ge durende het laatste jaar, is m.i. onbe grijpelijk. Men onderschat blijkbaar de i permanente waarde van het schaap! Op j dit terrein ben ik weliswaar nog steeds j een leek en heb nog steeds geen „kijk" op de fokriehting, maar wél durf ik zo ijdel te zijn, te veronderstellen enig in- J zicht te hebben in de economische bete- kenis van het schaap. Door te veel fok- dieren te verkopen toont men te weinig rekening te houden met de toekomst. Al j ben ik in sommige opzichten dan ook 'n leek, wel wil ik in deze gaarne een waarschuwend woord laten horen. I Vervolgens stond spreker een ogen- blik stil bij het nieuwe element op ie Schapenfokdag: de kalveropfokwed- strijd, waarvan de deelnemende dieren min of meer ter opluistering aanwezig waren. Dit nieuwe initiatief wordt door het gemeentebestuur eveneens ten zeer- i ste gewaardeerd. Hierna werd het woord gevoerd door de heer C. P. Laan, hoofd van de Land bouwschool, die gaarne even recht wil de zetten, het gerucht, volgens hetwelk De opening vond plaats in Hotel De Lindeboom, waar de voorzitter van het Texelsch Schapenstamboek in Noord- holland, de heer A. Koopmans, Barsin- gerhorn, een speciaal woord van welkom richtte tot burgemeester C. de Koning en de wethouders S. de Waard en Th. R. Hin, de bestuursleden van de diverse landbouworganisaties, het Bestuur van de Vereniging van Oud-Leerlingen, het Hoofd van de Landbouwschool, de heer C. P. Laan, de heer H. de Boer, dieren arts, de heer P. G. Spigt, Marktmeester, de vertegenwoordigers van het Vee teelt-consulentschap, de heren jury-le den en adspirant-jury leden (oud-leer lingen). Het schaap, zo mocht spreker vast stellen, staat in het middelpunt van de belangstelling der Nederlandse veehou derij. Geen wonder, waar de uitkomsten van de wolveehouderij de laatste jaren buitengewoon goed zijn geweest en met name het laatste jaar voor de voorgaan de niet onderdoet! Toch is het aantal schapen in Nederland verminderd en wel met 30.000 sinds 1954, want nu telt ons land nog 377.865 schapen (per Mei jl.) en vorig jaar 406.601. Wat hiervan de oorzaak is, is mij niet duidelijk, mis schien te wijten aan ziekten of. aan de hoge prijzen, waardoor de fokooien te vlug van de hand worden gedaan'! Dat laatste zou dan erg jammer zijn, want de schapenhouderij is lonend en vergt weinig arbeidsloon met de daar aan verbonden sociale lasten. Ik hoop, dat de fokkers dit inzien en de schapen teelt gaan uitbreiden inplaats van in- Na de verbouwing vau „Hotel Texel" is het mogelijk geworden de zaak het gehele jaar te exploiteren. Gezien de betere aecomodatie in „Hotel Texel" wordt iu het vervolg „Hotel De Lindeboom" tijdens de wintermaanden, DE MARKTDAGEN UITGEZONDERD, gesloten. .Hotel Texelwordt verder geëxploiteerd onder de gecombineerde naam „Hotel De Lindeboom - Texel telefoon no. 9 - Den Burg krimpen, want zolang de export van lamsvlees op een dergelijk peil staat, gaat het de wolveehouderij goed. De heer Koopmans verheugde zich over de goede conditie van vele dieren, waarvan hij zich dadelijk had kunnen overtuigen, want de inzenders hadden de bloem van hun bedrijven reeds tijdig op het marktplein bijeengebracht. Spre ker verklaarde inzake de conditie scep tisch gestaan te hebben, want droogte gaf belemmering van de grasgroei en met name op Texel, dat nogal gevoelig is voor het uitblijven van regen. Hierna werd het woord gevoerd door burgemeester C. de Koning, die zei, dat het Gemeentebestuur het'als een jaar lijks weerkerend genoegen beschouwde getraind en toen ze zeiden, „Man, rij eens mee", dacht ik, waarom ook niet. i(Hij was toen „pas" 39, nu 43). De eerste, officiële rit liep het hem goed mee, door een valpartij van de geroutineerde ren ners wist hij weer „bij" te komen en vast te houden en zo bleef de wieler^ sport hem lokken. Trouw traint hij twee maal per week. Toen hij Vrijdagavond van de Texelse wedstrijd hoorde, nam hij meteen het besluit-mee te doen. Hij startte op een racefiets, zonder versnel- I ling. Wij beschreven reeds zijn pech, welke zich diverse malen herhaalde. Hij begon na de valpartij op de Langewaal- derweg weer in te lopen, maar reed O ij de haven een verkeerde weg in. „Ik had me juist zo verheugd over de strijd op de Hogeberg, want het klimmen is m'n lust en m'n leven. Jammer, dat ik de weg niet kende, telkens moest ik aan de politie vragen, hoe ik verder moest. (Mr Jochems verwierf ook de premie van De Koog. Maar die had hij dubbel en dwars verdiend, want inplaats van „de" premiestreep passeerde hij ettelijke strepen. „Ik raakte de tel kwijt", zo be kende hij zijn vrouw). Ik hoop volgend jaar weer mee te kunnen doen, ik vind het mooi werk". En toen stapte mr Jochems weer in zijn slee, op weg naar Eierland. het schaap op de landbouwschool stief moederlijk bedeeld zou worden. Vorig jaar b.v. werd zelfs het gloednieuwe standaardwerk van de expert Baths aan geschaft. „Bij ons wordt wel degelijk voldoende aandacht aan het schaap be steed", zo betoogde hij. Maar van de zijde van de wolveehouders wordt niet steeds de nodige aandacht aan de gele genheid tot verrijking der kennis ge schonken: de jongste cursus kreeg maar drie inschrijvingen. Thans is men voornemens zes lessen plus een aansluitende filmavond te or ganiseren. De eerste les over de historie van het schaap door C. P. Laan, 2de over de huisvesting door de heer S. Keijser Jbzn, 3de voeding en stam boekwezen door Ir L. de Vries, 4de ziekte en ziektebestrijding door de heer E. Noordijk, 5de wolhandel en export door de heer Haverhals en 6de export van slachtschapen door de heer Volkers. „Ik hoop, dat u dan allen aanwezig zult zijn en verdere belanghebbenden opwekt mee te komen". De voorzitter dankte de heer Laan voor deze mededeling en stelde gaarne vast, dat men bij de geleverde „critiek" aan het landelijke landbouwonderwijs had gedacht. Elders geniet het schaap nl. nog niet de belangstelling op de scholen, welke het verdient. Spreker hoopte, dat de op Texel te houden cur sus ten volle zou slagen. (Zie verder volgend nummer). VERTROKKEN PERSONEN Ilona Koopman, van De Waal 55 naar Haarlem, Spruitenboschstraat 17; Corne lia N. Kikkert van K 35 naar Haarlem, Spruitenboschstraat 17; Klazina A. van der Struijs, van Weth. R. P. Keijserweg 12 naar Amsterdam, G. Metsustraat 8; Christinus Weijman, van H 122 naar Wadenoijen D 232; Jacob M. Witte, van S 12 naar Oudenbosch, Pagnevaartweg 5; Hendrik Smit, van De Cocksdorp 51 naar Den Helder, J. Roggeveenstraat 27; Pieter Keijser van Nieuwstraat 11 naar Roermond, Haarn, Wal 7.

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 1