9 roen in het Texels Gemeenteraad kwam bijeen De dag van het paard ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1955 70e JAARGANG No. 6977 T E X E LS E® COURANT Uitgave N.V. v.h. LangeveAd de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 -Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdag». Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1,95 p. kwart, -f- 20 ct. incasso. Adv. 8 c, p.mm. De ronde van De Waal werd geslaagd ivielersport- feest 'émmm Hier nog een flits uit de Ronde van De Waal: Jan Bakker, De Waal - die twee honderd meter verder kramp kreeg heeft de kop. Verder van rechts naar links: Leo Garritsen, Jan Beerlinq eri Henk van Sijp. (Hoek Larger weg) De Texelse Gemeenteraad, Dinsdag middag ten Raadhuize bijeen onder voorzitterschap van burgemeester C. de Koning, - afwezig waren de heren A. Dros Bzn. en C. H. Roeper - heeft in De heer Daalder bleek nog niet over- tuigd. „Op die wijze wordt het geweten geweld aangedaan". De heer P. Smit i i(KVP) achtte de regeling evenwel ook I voor het Bijz. Onderwijs van belang om vlot tempo de betrekkelijk lange agenda, i dat ook aan die zijde doorgaans een te met o.a. de begrotingen van gemeente- kort aan krachten heerst. De heer Daal- werken, sociale dienst en de gemeente, der: „Ik ben niet tegen de subsidie, wel afgewerkt. j tegen de voorwaarden. Mevr. G. Vrijdag- Keijser (WD): „Zitten de principes dan 1 zó los, dat die na twee jaar onderwijs aan een o.l. school al bedorven zouden zijn?" Ingekomen was een verzoek van Afd. N.H. van de Kon. Ned. Voetbal Bond tot afschaffing van de gemeente lijke vermakelijkheidsbelasting (wat in diverse gemeenten gelukt is) voor wed strijden door amateurs. De voorz. vond steun in die vorm niet zo geslaagd en meende dan ook zulks niet te moeten doen. „Ze hebben wellicht steun nodig, maar dan toch niet op die wijze". De gemeente ontving f 518,aan belasting, maar stelde daar f900,— aan subsidies tegenover. Volgde vaste aanstelling van mej. R. Dijkstra als maatschappelijk werkster bij de Sociale Dienst; eervol ontslag aan de heer T. A. van der Laan, h.d.s. Mid- den-Eierland, die te Smilde (Drente) werd benoemd. D? leden van de „woningcommissie" werden herbenoemd. Mevr. J. Koning- Bruin (PvdA) meende - na de stemming! - dat men ook eens aandacht moest schenken aan de plaats van een vrouw in deze commissie. „Een vrouw zal in deze commissie goed op haar plaats zijn. De heer W. Wassenaar was het met spreekster roerend eens. Voorz. meende mevr. Koning in principe geen ongelijk te kunnen geven; hij sprak waarderen de woorden tot het adres van de com missie. Vervolgens werden de leden van de commissie ook tot die van de Huur- commissie benoemd. Hierop werd beslist op het beroep van de heer P. Dros Bzn., Eierland, tegen 'n hem verleende voorwaardelijke bouw vergunning. Uit de gepubliceerde toe lichting en rapport kent U dit verhaal. De Raad stemde met het rapport in. Voorz. gewaagde nog van een onregel matige zaak en hoopte dat daarin niet een gevaar voor de toekomst zou schui len en dat niet te veel zal worden afge weken van de redelijke „welstandseisen wat tot een onaangename ontwikkeling zou kunnen leiden. Weth. De Waard (PvdA): „Maar er staat, dat „voorzichtigheid blijft gebo den". Voorz. B. en W. zullen conform 't advies de vergunning verlenen. Diverse leden informeerden belangstellend naar de draagwijdte van de-visie der commis sie. Weth. De Waard zei, dat de commis sie is gesticht t.b.v. ethische, economi sche en sociale vraagstukken, dus niet alleen t.b.v. de ethiek, zoals de secr. der Welstandscommissie betoogde. Het verzoek van de heer P. Boersen, inzake tegemoetkoming als bedoeld in art. 12 lager onderwijswet 1920 werd afgewezen. Voorts was er een verzoek van de heer M. van der Wetering tot bijdrage in de kosten van de opleiding van zijn dochter tot on derwijzeres. De heer Jn. Daalder (A.R.) wilde de voorwaarden weten. Voorz.: Wil men de bijdrage (f300,—) genieten, dan dient men te solliciteren naar een vacature bij het onderwijs op Texel en zich drie maandenlang beschikbaar houden. (Dit is dus een stimulans om de Kweekschool aldaar te bezoeken). De heer Daalder kon zich daar niet mee verenigen. „Het is onjuist en onredelijk". Voorz.: „Dan moet men die f 300,niet aanvaarden". De Waard: „Dat zijn de consequenties". Voorz.: „De Kweek school te Den Helder is gebaseerd op sa menwerking van verschillende mensen uit andere gemeenten. Om dit gaande te kunnen houden hebben andere gemeen ten gezegd: „Wij doen mee en subsidië ren. De betrokken gemeenten moeten er dus belang bij hebben. Het is toch te dwaas om een toelage te verlenen als dit niet in hun belang ligt. Overigens is 't wel gebeurd, dat men zich aan de ver plichting onttrok. Daarom dienen de ei sen strenger te worden toegepast Zowel de heer Daalder als de heer Jn Vlaming (A.R.) wensten geacht te wor den te hebben tegengestemd. De panden Zwaanstraat 2 en 4, Den Burg, konden voor f 21.000,worden aangekocht van de heer Joh. Witte, Den Haag. De lezer begrijpt, dat de gemeen te gaarne eigenaar wordt van panden in het centrum van Den Burg, waar straks de bouw van een nieuw Raadhuis en verkeerstechnische verbeteringen de sloop van verschillende gebouwen met zich zal brengen. De prijs voor onder havig object vond de heer S. Keijser (WD) „geen koopje". Weth. De Waard: „Met U eens, maar aanvankelijk lag de vraagprijs nog hoger. Ik meende deze gelegenheid niét voorbij te mogen laten gaan met het oog op de toekomstige bouw van het nieuwe raadhuis. Als wij dan niets hebben kost een en ander ons nog veel meer, trouwens, er was een particulier, die ook gegadigde was voor die som". De heer Keijser: „Jammer, dat het belendende perceel i(A. Beers) niet meer te koop is." Weth. De Waard: „Als wij deze kans laten glippen, kost het morgen nog veel meer. Het is dat geld waard, al zou je er bij wijze van spreken alleen maar patates frites gaan verkopen". Voorz.: „De prijs is uiteraard uitvoerig in ons college besproken. Een opmerking van „hadden wij dat maar eerder gedaan" kan op dit moment wor den voorkomen en daarom adviseer ik U te besluiten, opdat wij niet later hoe ven te zeggen „Hadden wij het maar gedaan". Het voorstel werd aanvaard met de stemmen van mevr. G. Vrijdag en S. Keijser tegen. Wij meldden reeds de mogelijkheid drie woningen te bouwen voor politie personeel. B. en W. zouden deze willen bouwen te Den Burg, Den Hoorn en Ou deschild en 10 woningen voor werkkrach ten van de ruilverkaveling (die er de eerste 8-10 jaar gebruik van zullen ma ken) te Den Burg. De heer Daalder is erkentelijk, dat dit extra volume is toe gewezen. In eerste instantie heeft Den Burg gebrek aan woningen, maar on middellijk daarop volgt volgens hem Oosterend. Daarom speet het hem, dat men in dit geval niet aan Oosterend ge dacht heeft. „Wij hebben er de eerste tien jaar niets aan, maar regeren :s vooruitzien. In de omgeving van Oos terend wordt veel 'ruilverkavelingswerk j verricht". Voorz.: „Ik geloof,dat Uw ar- gument enigszins terugslaat: de belan gen van Oosterend worden meer gediend met de bouw van woningen door de Wo- ningbouwver. Bij de verdere bouw daar voor zou men meer de aandacht op de buitendorpen kunnen vestigen". Weth. De Waard: „Het is de bedoeling op de duur deze woningen te bestemmen voor gemeente- of rijkspersoneel". De heer Wassenaar: „Het hangt er dan uiteraard vanaf of er dan ook nog zo'n enorme behoefte aan woningen bestaat. Onder normale omstandigheden vind ik het niet juist, dat de gemeente er dienstwonin gen op nahoudt. (En tot de heer Daal der): Als de door U bedoelde woningen of een deel ervan aan Oosterend ge plaatst werden, zou Oosterend zelf er pas over tien jaar mee gebaat zijn en wij weten niet hoe de situatie er dan zal uitzien. En als wij ze thans aan Ooster end wilden plaatsen, waar moeten jullie dan straks zelf bouwen? Er is daar haast geen bouwgrond los te krijgen. Na ver loop van tijd zal ook dat wellicht beter worden, maar thans zit de zaak daar vast". De heer Daalder: „Meende U, dat. daar in die tien jaar geen bouwgrond te krijgen is? Dan zal er toch gevorderd (onteigend - voorz.) moeten worden". De heer Wassenaar: „Wij zitten nü met dit geval, het is geen aangelegenheid van de toekomst". De heer F. L. de Gra ve i(KVP): „Het h"angt er bovendien van af of de Heidemij. met bouwen te Oos terend accoord zou gaan". Weth. De Waard merkte nog op, dat er alleen ge bouwd kan worden als hij er gelegen heid krijgt tot het maken van een weg; maar daarover onderhandelt hij nu al vijf jaar met de betrokken landeigenaar. Mevr. Koning achtte de post f 3000, voor de schoolmelkvoorziening aan de lage kant. De voorz. hoopte, dat dit be drag nu nog voldoende is, maar binnen afzienbare tijd zou het wel eens tot f 15.000,kunnen oplopen. Punt aankoop van een destructor voor de „noodslachtplaats" passeerde vlot de revue, waarop men vroegtijdig de diver se begrotingen 1956 kon aansnijden. De heer Wassenaar opende de discus sies met op te merken, dat je beter kunt spreken van een oude begroting met een nieuw geluid dan andersom, want bui tenstaanders zien alleen maar de nieu we begroting met opnieuw een aanmer kelijk tekort. Het is in feite een oude begroting met een nieuw geluid. Er staan immers tal van posten op, die wij als oude bekenden van ons verlanglijst je tegenkomen en hopelijk eindelijk eens gerealiseerd kunnen worden. Een nieuw geluid is wel de verhoogde uitkering uit het gemeentefonds. Op alle begrotingen heeft niets anders gestaan dan wat strikt noodzakelijk was en wel die posten, die in andere gemeenten reeds lang gerea liseerd konden worden. Ik denk b.v. aan de fietspaden, scholenbouw, water leiding enz. Texel ligt bij andere ge meenten een stuk achter. Texel moet nog steeds een zwembad ontberen, het 'kleu teronderwijs heeft een enorme achter stand, evenals de sportaccomodatie, ter wijl de subsidies aan de diverse vereni gingen ook nog zeer schaars zijn. Neem dan het vreemdelingenverkeer, dat zich nog steeds (snel) ontwikkelt. Het zal zich blijven uitbreiden, vooral als gevolg van de langere vacanties. Men moet dus goe de gelegenheid scheppen tot het kunnen doorbrengen van de vacanties. Dit alles vergt extra geld van een gemeente, die zelf tienduizend inwoners telt, maar tijdens het vacantie-seizoen dient te zor gen voor de huisvesting van 20.000 zie len. En in de naaste toekomst zal dat ge tal tot 30.000 of meer zijn opgelopen ge durende een aantal weken. De heer Jn Vlaming constateerde, dat er geen reden is ingenomen te zijn met de huidige situatie: Men kan immers niet werken volgens het oorspronkelijke plan! De rioleringswerkzaamheden b.v. dienen -mede in verband met de water leiding versneld te worden uitgevoerd. De rijwielpaden behoeven dringend ver betering. Voorts wees hij op de hogere uitgaven t.b.v. de sociale dienst, ook een post, die tot de meest urgente moet wor den gerekend. (In het door ons gepubli ceerde prae-advies bleek dit overduide lijk - red.). De heer C. Merkx (KVP) sloot zich aan bij de woorden van de heer Vlaming. Hij attendeerde eveneens op de noodzaak tot bevordering van de aanleg van goe de, aan de eisen des tijds beantwoorden de rijwielpaden en wees daarbij o.a. op de noodzaak tot. verbetering van het pad langs de Schilderweg. „Daarvan kan ik in de begroting echter niets vinden' Voorzitter constateerde, tot zijn vol doening, dat er overeenstemming blijkt te bestaan tussen de mening van de Raad en B. en W. De begroting beperkt gehouden als blijk van loyale medewerking t.o.v. het rijk. Bij het sa menstellen van de begroting hebben wij in arren moede alsmaar geschrapt. De riolering dient inderdaad met spoed te worden uitgevoerd. „Na de officiële zitting", zo zei de voorzitter, „zal ik nog even terug komen op het punt fietspad Schilderweg. Het is nl. de bedoeling van B. en W. ge weest om dat suppl. op de begroting 1955 te plaatsen". Wat de Sociale Dienst betreft: wij liggen nog altijd beneden het gemiddel de per verpleegde van de andere ge meenten. Daarnaast bestaat er nog een normale progressie zoals de kolenver- j strekking. De prijs der brandstoffen is de laatste 3-4 jaar met meer dan 50 pet opgelopen! Tenslotte verklaarde de voorz., dat B. en W. hun uiterste best hebben gedaan te streven naar een sluitende begroting, wat ondanks dat niet gelukt is. De heer Wassenaar: „T.a.v. de ver traagde uitvoering van diverse werk zaamheden wil ik er op wijzen, dat wij na de oorlog een achterstand hadden, die groter was dan in vele andere gemeen ten. Ons werd waterleiding aangeboden en ruilverkaveling, waardoor gebrek aan arbeidskrachten ontstond. Als wij die objecten afgewezen hadden, zou het de vraag zijn wanneer wij de uitvoèring ervan dan wél verwezenlijkt zouden zien. De minder arbeidsintensieve wer ken zijn nu naar voren gehaald. De heer Daalder meende, dat B. en W. in hun antwoord inzake de riolering tamelijk negatief bleven. Hij wenst uit voering op kortere termijn. Dat de post van f 22.000,voor verbetering bestra ting Groeneplaats noodzakelijk was, gaf hij terstond toe, maar eist de riole ring geen voorrang ten koste desnoods van andere objecten? Voorz.: „Heel Nederland kampt met het rioleringsprobleem. Het laten schie ten van een urgenter zaak ten gunste van de riolering is niet aanbevelens waard, omdat wij het vrij komende geld toch niet voor uitbreiding riolering zou den kunnen loskrijgen. Bovendien staan de kosten voor de riolering in geen ver houding tot andere zaken". De heer Keijser voegde hieraan toe, dat destijds bij de verhoging der markt- gelden al beloofd was de verbetering van de Groeneplaats ter hand te nemen! De heer Daalder zei, zich van de nood zaak daarvan volkomen bewust te zijn, maar hij zou goodwill willen kweken bij de betrokken instanties. Weth. De Waard: „Je moet een ton uitgeven voor een klein stukje riolering. Daarom kun je andere zaken daarvoor niet laten lopen. Mevr. Vrijdag bracht de parkeerter reinen ter sprake. H.i. werkte de nood oplossing aan de Krim prachtig, waarom zou je er dan zoveel geld aan besteden? Voorz.: „Wij staan aan de vooravond van de ontwikkeling van het toerisme in het Noordelijk deel van ons eiland' Mevr. Vrijdag: „Toch ging alles bij de Krim veel vlotter dan aan het Wester- weet U hoeveel auto's daar wel kwamen?" De heer Wassenaar: „Maar voorheen liepen de auto's aan het Wes terslag geregeld vast". Voorz.: „Hier ligt een urgentie, dat bewijst ook de situatie te De Koog. Het betreffen uitgaven het kader van het toeristenverkeer". De heer Merkx vond het bedrag, dat de leden van het Stembureau uitgekeerd krijgen»(een tientje) te laag. De voorz. gaf dat toe als de bestaande wedde wordt ingehouden. Voorts achtte de heer Merkx het niet juist dat de namen der verpleegden in krankzinnigengestichten in de begroting worden genoemd; het is tenslotte een begroting, waarvan ieder een inzage kan nemen. De voorz. kon niet inzien, dat zulks kwetsend is. Rondvraag De heer P. Smit vroeg of er geen be tere oplossing gevonden kan worden voor het huisvuil, dat nu bij De Waal gestort wordt. Weth. Hin: „Het is een tijdelijke oplossing". De heer Daalder bracht het haven probleem ter sprake. „Een hopeloze si tuatie, vooral voor de kottervloot. De haven is dikwijls stampvol. Zonder de bestaande commissie tekort te willen doen, vraag ik mij af of hier ook niet n taak ligt voor het gemeentebestuur. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat verschil lende kottervissers zioh elders gaan ves tigen. Ik zou dat ten zeerste betreuren. Ik breng U onze reis naar Zeeland het eens zo glorierijke havenstadje Vere in herinnering. Ik vrees bij bestendi ging van de huidige toestand ook de terugslag voor Oudeschild". Voorz.: „Er zijn diverse onderdelen van dit grote vraagstuk, welke voortdu rend de aandacht van het gemeentebe stuur hebben". De heer Wassenaar: „De haven is in derdaad te klein, maar de instanties willen cijfers: je moet kunnen aantonen hoeveel de haven te klein is. Als je kans van slagen wilt hebben, moet je met cij fers kunnen aankomen". Mevr. Vrijdag: „Bestaat er tussen de diverse instanties dan zo'n animositeit, dat het een kunst is om aan die cijfers te komen? Dat vind ik dan maar misselijk". De heer Wasse naar: „De Rijkswaterstaat redeneert misschien: Laten wij eerst eens kijken hoe de situatie wordt als de boten van TESO in de havenmond aanleggen. Daardoor zou de kaderuimte nl. met 20 pet. vergroot worden". Mevr. Koning: „Is het niet beter, dat het gemeentebe stuur de actie van de havencommissie overneemt? Het gemeentebestuur zal stellig meer invloed hebben!" Mevr. Vrij dag: „Ach, het is zo als je wilt kan alles en als je niet wilt kan niets!!" De heer Daalder wees ook nog op de ligplaats, welke de mosselenvissers een deel van het jaar opeisen. Misschien kan ook uit het Deltaplan nog profijt worden getrokken? Verschillende kot ters zitten een deel van het jaar ii Heden Vandaag staat Texel in het teken van de paardensport: de 30 jaar bestaande vereniging „De Paardensport" organi seert immers een groots feest, waarbij het paard in het middelpunt der belang stelling staat. Het programma is gevariëerder dan ooit, het biedt elck wat wils en de orga nisatie heeft dan ook het recht op grote belangstelling. Alleen reeds het optreden van de Groningse -dames Liewes is het bezoek meer dan waard. 's Avonds zal in Hotel Texel een spe ciaal Paardensport-bal met attracties worden gehouden. TEXELS MUSEUM EN OUDHEIDSKAMER Texels Museum trok 16.428 bezoekers, vorig jaar 15.426; de Oudheidskamer, dit jaar voor het eerst geopend, 2006. Jam mer, dat twee van de drie zeehonden gestorven zijn. HEEMRAAD POLDER EIJERLAND Als Heemraad van de polder Eijer- land op Texel is herbenoemd de heer K. Kalis, met ingang van 1 October 1955. CONCERT TE DEN BURG Naar wij vernemen zal op Zaterdag 1 October in de Hervormde Kerk te Den Burg een concert worden gegeven, waar aan medewerken het Hervormde Dames koor o.l.v. de heer Jn. Visser, mevr. G. Piepenbroek-Langeveld, alt, Alkmaar, van Texelse afkomst, de heer Spruyt, fluitist, Den Helder, eveneens van Texel se afkomst en de heer P. Krayma, Den Burg, orgel. Mevr. Piepenbroek heeft ook in 1951 gezongen en wel te Den Burg, Den Hoorn en De Koog. Zij Oogstte groot succes, terwijl ook het werk van de fluitist, die hier ook al eerder is opgetreden, en dat van de organist algemeen bekend ge acht mag worden. De heer Visser zal de zangeres en de fluitist op het orgel be geleiden. GESLAAGD De heer H. de Ridder, Weverstraat, Den Burg, deed met gunstig gevolg exa men voor diploma machinist A. Hij had daartoe een schriftelijke cursus gevolgd van het instituut P.B.N.A. PADVINDERS HOUDEN TAPTOE Zaterdagavond omstreeks negen uur zal de drumband van de Padvinders leiding in Noord-Holland-Noord op de Groeneplaats een taptoe geven. De lei ders komen om kwart voor vijf naar Texel en zullen vanaf de Groeneplaats met de drumband aan het hoofd naar het conferentie-oord aan de Kogerweg (Boerderij P. Bakker) marcheren. TOCHT OUDEN VAN DAGEN DEN BURG Ook de Ouden van Dagen van Den Burg zullen nog lang met genoegen te rugdenken aan de tocht, die zij Zondag maakten. Het was weer een schier ein deloze stoet van auto's en de stemming was weer prima; geen wonder: gratis over Texel toeren en onthaald worden op rokerij, snoep, koffie, thee en aan het slot een goed verzorgde broodmaaltijd. De stoet bracht een bezoek aan de vuurtoren, De Koog, De Cocksdorp, Lodsmansduin, Den Hoorn, De Waal en Oosterend. In hotel „De Hoop" draaide de directie vrolijke plaatjes, die door iedereen uit volle borst werden meege zongen. Gepauzeerd werd in De Hoop, Café Nota, Bos en Duin, Badhotel en Loodsmanswelvaren. De Voorz., de heer A. de Wilt, be dankte alle medewerkers en vooral de ijverige secretaris, de heer M. A. Idema, en de politie. Deelgenomen werd ook door de be woners van het Rusthuis Gollardsstich- ting, Huize „Irene" en Sint Janstichting. Bevrijd tl van die snerpende pijn! Doof dat zuurbrandon op do maag- Biet Bennies Overtollig maagzuur veroorzaakt die snerpende zuurbrand. De een wordt er onpasselijk van, de ander heeft het ge voel van maag tot keel in brand te staan. Rennies helpen altijd ieder een. In geval van „nood" laat U één of twee Rennies op de tong smolten. Direct is ieder spoor van brand of pijn verdwenen. Zo bent U met Rennies afdoende tegen zuurbrand beveiligd. Breskens, maar een ander deel van het jaar vissen zij bij de Deense kust en Texel betekent voor hen dan een be langrijke aanloophaven: immers is men van hieruit spoe'dig ter visserij en Texel is ook belangrijk als invalshaven. De Katwijkers b.v. willen bij slecht weer ook van Oudeschild profiteren". Weth. De Waard merkte op, dat men in het bezit moet zien te komen van een rap port, samengesteld door de Planologi sche Dienst. Daarmee kun je wat doen. Nadat de heer S. van der Vis (CHU) de hoop had uitgesproken, dat het in aanbouw zijnde brandspuithuisje voor De Koger brandweer spoedig voltooid zou worden, werd de zitting omstreeks vijf uur gesloten.

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 1