TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT De activiteiten van de Culturele Raad Ook Spierpijn Herfstliulde ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1955 Sport en Jeugdwerk Een der eerste activiteiten van de jeugd- en sportcommissie was zich te beraden op de situatie in de Texelse sportwereld. De commissie concludeer de, dat het voor de sportbeoefening op Texel van veel belang zou zijn, indien de gezamenlijke sportverenigingen zou den kunnen komen tot de instelling van een overlegorgaan voor de sport op Texel. Zij stond op het punt een en quête in te stellen onder de sportvere nigingen omtrent de instelling van een overlegorgaan, toen uit de kringen van de sportorganisaties zelf een initiatief naar voren kwam om een overlegorgaan onder de naam „Texelse Sportraad" te stichten. Tot de oprichting van deze sportraad werd besloten op 21 Januari 1954. In het orgaan hebben geen ge meentelijke vertegenwoordigers zitting. Toevalligerwijze is een lid van de Cul turele Raad tevens lid van de Texelse Sportraad. Hoewel deze sportraad dus een andere vorm heeft dan die, welke men zich uiteindelijk denkt, werd de totstandko ming ervan toch door de Culturele Raad ten zeerste toegejuicht. De ontwikkeling van de sportraad in het jaar 1954 is naar de mening van de Culturele Raad een gezonde geweest. De sportdag te De Koog, de spelregel- testavond en de binnensportavond wa ren initiatieven, die het nut van het overkoepelende orgaan reeds duidelijk aantoonden. Voor deze activiteiten wa ren B. en W. bereid vrijstelling van de betaling van vermakelijkheidsbelasting toe te staan. Op 10 November 1954 vond een zeer prettig overleg plaats tussen de jeugd- en sportcommissie en de „Texelse Sport raad" over het rapport „Sportaccomo- daties op Texel". De commissie stelt er zeer veel prijs op dit contact ook in de toekomst te bestendigen. In de verslagperiode werd naar de mening van de commissie een duidelijke taakafbakening verkregen tussen de „Texelse Sportraad" enerzijds en de jeugd- en sportcommissie anderzijds. De commissie ziet als één der belang rijkste taken van de Culturele Raad voor de toekomst te bevorderen, dat de sportverenigingen kunnen beschikken over doelmatige sportaccomodaties en over de capaciteiten van een voldoende geschoolde leidinggevende kracht. De Sportaccomodaties op Texel Naar aanleiding van een verzoek van de Sportvereniging „Oosterend" om een verbetering van het plaatselijke sport veld te bevorderen, besloot de commis sie de beschikbare sportaccomodaties op het gehele eiland aan een algemeen on derzoek te onderwerpen. Deze inspectie leidde tot de opstelling van het rapport „Sportaccomodaties op Texel". Het rap port bepleit een toenemende overheids zorg voor de sportaccomodaties en bevat achtereenvolgens wensen en suggesties en rbeumatische pijnen 'flft U weg met ZONDAGSDIENST DEN BURG DOKTER ELIAS (ingaande Zaterdagavond 6 uur} ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 25 September op om 6.30 uur en gaat onder om 6.33 uur. Maan: 24 Sept. E.K.; 1 Oct. V.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: 24 Sept. 0,25 en 12,45; 25 Sept. 1,05 en 13,50; 26 Sept. 2,15 en 15,25; 27 Sept. 3,45 en 16,50; 28 Sept. 5,10 en 18,15; 29 Sept. 6,15 en 19,15; 30 Sept. 7,05 en 20.00; 1 Oct. 7,50 en 20,30. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 28 Sept. Consultatiebureau ALLEEN voor de zuigelingen van Den Burg. De moeders worden verwacht van 34.30 uur. De moeders van de Buitendorpen wor den op 5 October verwacht. REEDS NIEUWE AANVRAGEN Op het kantoor van de VW Texel komen dagelijks al weer nieuwe aanvra gen voor seizoen 1956 binnen. Men is vooral verzot op de goedkope duinhuis jes van het Sociale Toerisme Texel. DRAGLINE WAS TE STERK Een. in de weg liggende kabel van hes. electrische net zou bij het gemaal De Schans even door een dragline ver plaatst worden, maar men onderschatte de kracht van de machine en over schatte daarbij tevens de kracht van de kabel, die brak zodat Oudeschild en om geving tegelijkertijd van electrisch licht verstoken waren. Dit euvel gebeurde Vrijdagochtend even voor half- acht. IN DE LANDBOUWSCHOOL De algemene tuinbouwcursus telt thans 12 deelnemers en gaat dus defini tief door. Voor Engels beginners heeft zich 1 cursist gemeld en voor Engels gevorderden 7. De schapenteelt heeft nu 5 gegadigden, de motorkennis 1 en de andere cursussen geen enkele deelnemer. Voor boekhouden en economie, een cursus die niet eens georganiseerd was, hebben zich 2 deelnemers gemeld. Ko men hiervoor 12 aangiften, dan zal een dergelijke cursus gehouden worden. Voor alle cursussen kan men zich opgeven bij C. P. Laan, Koogerstraat 21, Den Burg, tel. 126. t.a.v. de speelweiden en speelplaatsen bij de scholen; de sportvelden en gym nastieklokalen en de stichting van een sportcomplex te Den Burg. Het was de commissie een vreugde, dat B. en W. dit rapport als richtlijn voor het in de toekomst te volgen be leid wilden aanvaarden. Reeds aanstonds besloten B. en W. aan de gemeenteraad voor te stellen om ten behoeve van de gymnastiekbeoefe- ning op de scholen in de buitendorpen een crediet beschikbaar te stellen ad f 1550,te specificeren als volgt: aanschaffing van palen en netten voor de beoefening van volleybal op 6 scho len f 600,aanschaffing van spring- standaards op 6 scholen f 300,aanleg van springbakken f 300,verbetering speelplaats Midden-Eierland f 350, De gemeenteraad besloot het gevraag de crediet beschikbaar te stellen. De be treffende begrotingswijziging werd op 4 Mei 1955 door Gedeputeerde Staten goedgekeurd. Teneinde aan de grote behoefte aan goede sportaccomodatie tegemoet te ko men, besloot de gemeenteraad voorts in de begroting voor het jaar 1955 de na volgende posten te ramen, die gezien mogen worden als een directe uitwer king van het rapport „Sportaccomoda ties op Texel": a. Aanleg 2e sportveld te Den Burg f 16.000,b. Kosten'verbetering sport accomodaties f 10.000,c. Kosten ver betering sportveld Den Hoorn f 2.500, d. Bouwen tweede gymnastieklokaal ie Den Burg fill.000,e. Aankoop in ventaris gymnastieklokaal f 11.000,f. Kosten beplanting voetbalvelden f 1.500,g. Kosten bouwen kleedruim te en tribune op het gemeentelijk sport veld f 10.500,—. De Culturele Raad is er ten zeerste erkentelijk voor, dat de gemeenteraad er door zijn ramingen blijk van heeft gegeven, dat het hem ernst is in zijn pogingen de bestaande achterstand ten opzichte van de gemeentelijke voor zieningen aan de sportaccomodaties in te lopen. De Culturele Raad betreurt het dan ook, dat verschillende ramin gen - bij de naderhand plaats gehad hebbende herziening van de begroting - t.w. de ramingen vermeld onder de let ters a, f en g, moesten worden afge voerd van de begroting, terwijl de ra ming, vermeld onder b moest worden gehalveerd. De Culturele Raad hoopt ten zeerste, dat de overgebleven ramingen de in stemming van Gedeputeerde Staten zullen kunnen verwerven, waar de ur gentie van deze voorzieningen zo duide lijk aanwijsbaar is. Uitvoering gevende aan het rapport poogden B. en W. voorts tot aankoop te komen van het sportterrein te Ooster end. Deze pogingen werden in de ver slagperiode echter helaas niet met suc ces bekroond. Evenmin mocht het dit College gelukken het terrein, bestemd tot speelweide - tevens ijsbaan - te Den Burg, in de verslagperiode aan te ko pen. Gehoopt wordt, dat de pogingen om tot deze aankopen te geraken zullen worden voortgezet. S.V. Texel Uitslagen van Zondag: Schagen-Succes 12; Egmondia-DTS 3—1; Watervogels-WGW 2—1; BKC- VZV 1—1. Texel 2-Helder 4 32; Texel a-Hel der a 50; Oosterend a-Texel b 71; Texel c-Helder c 31. Texel 1 had een vrije dag. Texel 2 behaalde op Helder 4 de overwinning, buiten verwachting, ge zien de verhouding in het veld. Texel speelde eerst met de wind mee. Het ging vrijwel gelijk op, hoewel H. tech nisch beter was, tenminstetot aan het strafschopgebied, want daarna wis ten ze niet tot doelpunten te komen. Reeds voor de rust nam T. de leiding met een goed doelpunt van Leen. Na de rust werd T. veelal op eigen helft teruggedrongen en moesten onze verdedigers op volle toeren draaien, ter wijl Ben, die zijn plaats onder de lat nog best waard was, nog menig lastige bal wist te verwerken. Wel ontsnapte ons doel op wonderbaarlijke wijze aan een doorboring, maar de weinige T. aanval len waren niet zonder gevaar, het ont brak dan aan een zuiver aangeven en elkaar aanvoelen. H. wist kort achter elkaar 2 maal te scoren. Niemand dacht dat T. de achterstand nog zou inlopen. Er kwam meer leven in de bouwerij, Guus kopte een voorzet juist naast. Maar in- het laatst kwam het: na goed door zetten maakte Guus gelijk en even later Leen no. 3. Texel a. Door Peter, die via Hans de bal in vrije positie kreeg werd het 10. Uit een voorzet van Jo kopte Hans no. 2 in, terwijl Jo nog voor de rust via de staanpaal inschoot. Na de rust 2 doel punten van Siem Dros, die een heel goede wedstrijd speelde. Texel b speelde in Oosterend en ver loor met 71. Met 9 man spelen mag niet meer voorkomen. Texel c speelde een leuke wedstrijd tegen Helder c. T. nam de leiding voor de rust, maar H. maakte gelijk. Tegen wind in werd het spannend, maar door Abe en collega's werd het 32. Onze kleedkamers en tribune zijn ge heel onderhanden geweest. Laten we er zuinig op zijn! SVO-nieuws Zaterdag wisten onze adspiranten met liefst 71 te winnen van Texel b. Dat was goed werk. Zaterdag uit tegen De Koog. Het 1ste trok naar St. Maarten om rft. Boys te bekampen. St. Boys scheen in het begin een stevige ploeg te bezitten: I ze trokken zeer snel van start, doch wij sloegen terug, gesteund door de zwakke wind, maar de achterhoede van Sl. Boys was onze aanval steeds de baas. Na plm. tien minuten wist St. B. uit 'n bal te doelpunten. Wij antwoordden hierop met snelle aanvallen en Boet wist een schot van Cor in het net Ie werken. Even later ging de back voor keeper spelen. Wim maakte 21 voor ons. Rust. Na de rust probeerde St. Boys het weer, nu met de wind mee, maar toen was het O, dat de doelpunten ging ma ken. Martien nog 2, Boet nog 2 en Wim en Arie ieder 1. Einde dus 82 voor O (St. B. wist nog één maal te doelpunten) SVC-Nieuws SVC a-De Koog a 3—3; SVC 2-Tex. Boys 2 0—7; Watervogels 3-SVC 1 03. Zaterdag speelden onze adsp. tegen De Koog a. Na met 31 voorgestaan 1e hebben, werd het nog 33. Volgende keer beter oppassen, jongens. SVC 2 moest Tex. Boys de eer laten met liefst 70. Trainen is hier het de vies om tot betere resultaten te komen. SVC 1 maakte de reis naar Watervo gels 3 niet tevergeefs: in een pittig ge speelde wedstrijd werd gewonnen met 30. Na 10 min. benutte Jan een goed door Wim aangegeven bal. Even later werd het 20 door Arend. Na de rust kwam Waterv. stevig in de aanval, maar de SVC-achterhoede doorstond het prima. 15 min. voor het einde kogelde Wim no. 3 achter de doel man. Het begin van SVC 1 is beter dan wij gewend waren. Trainen om dit vol te houden, heren! TEX. BOYS-KOEDIJK Zo zijn ook de Boys voor de competi tie gestart. De Boys begonnen met at wind mee. Direct gingen zij tot het of fensief over, doch over het algemeen moesten de spelers nog aan de competi tie-sfeer wennen. Ook Koedijk toog en kele malen ten aanval, maar ook zij was nog niet in de juiste vorm. Na een kwar tier werd het eerste doelpunt gescoord door de Boys: bij een schermutselinj voor het doel der gasten schoot een ver dediger een vuurpijl af, en de inmiddels toestormende r.binnen A. Boogaard bracht de stand op 10. Deze voor sprong was echter van korte duur, want spoedig hierna schoot de l.buiten van Koedijk hard tegen de bal en de door glijdende bal stoot via de arm van de Boys-keeper in het net 1—1. De Bo/s trachtten weer door te breken, maar de aardige combinaties kregen niet de be kroning, die zij verdiend hadden. De paal bracht ook enkele malen redding voor Koedijk. Een ver en ogenschijnlijk ongevaarlijk schot van de Boys-midvoor J. van Heerwaarden, trof doel: boven het hoofd van keeper Bloothoofd stuitte de bal via onderkant lat in het net 21 Rust. Tijdens de 2de helft een Koe dijk-offensief en de Boys-verdediging moest alle zeilen bijzetten. Toch konden zij niet verhinderen, dat na 25 min. een van de lat terugspringende bal door de midvoor van Koedijk werd ingeschjien 22.. In het laatste kwartier zetten de Boys alles op alles om de overwinning te behalen. Diverse gevaarlijke momenten ontstonden voor de Koedijk veste, doch het beslissende schot bleef uit. Enkele seconden voor tijd was het voor net Boys-doel zeer critiek, want de midvoor van Koedijk kwam op enkele meters van het doel alleen voor de keeper te staan, doch zijn schot ging hoog over. Meteen hierop floot de scheidsrechter voor de laatste maal. Boys 2 was op bezoek bij Cocksdorp 2, en kwam met een 70 overwinning naar huis, nadat de rust met 'n 3 voorsprong was ingegaan. Zaterdag speelden de adsp. thuis te gen ZDH. Al spoedig namen zij een 1 voorsprong, doch eer het rust was, stonden zij met 2—1 achter. In de 2de helft ging het beter en wisten onze jon gens de stand tot 52 op te voeren. Vlak voor het einde bracht ZDH ue stand op 53. Zie je wel, jongens, dat het kan! Zo proberen vol te houden. ZDH-nieuws Het afgelopen weekend gaf ons druk programma. De laatste paar jaar hadden we geen adsp. elftal meer, maar Zaterdag jl. zijn we dan weer met een adsp. elftal in de comp. gestart en wel tegen Tex. Boys uit. Alle begin is moei lijk, dat ondervonden onze jongens ook: met de rust stonden ze met 21 voor, maar moesten toch mét 53 de eer aan de Boys laten. En nu allemaal ter training. Ons eerste slaagde er in Wiron in Den Oever met 31 te verslaan. Het eerste kwartier was voor Wiron, maar ons elf tal kwam er steeds beter in en slaagde er in de leiding te nemen; rust 10. Na de rust slaagde we erin de stand op te voeren tot 3—0. Paal en lat brach ten nog een keer redding voor Wiron. Tien min. voor het einde redde Wiron de eer. Ons tweede speelde thuis vriendschap pelijk tegen Oosterend 2 en won met 21. Dit elftal is nu ook ingeschreven bij de bond. FILMNIEUWS „HET LIED VAN DE WOESTIJN" Diep in de woestijn doen de moedige ril Khobar en zijn mannen een overval op een transport, dat begeleid wordt door Franse soldaten en voedsel naar de Sheik moet brengen. Maar die Sheik is een schurk: hij heeft graan en vee van de dorpelingen gestolen. El Khobar, on ze held, brengt het voedsel naar een dorp, waar hij het onder de inwoners verdeelt. De fles van de Sheik gaat zo lang te water tot hij breekt. Er wordt 'n onderzoek ingesteld naar de onregelma tigheden. maar de verdenking valt op Khobar. Door louter toeval moet hij op zijn vlucht de schone Margot, dochter van een generaal, meenemen en dan zijn de rapen behoorlijk gaar. Nu is hij he! doelwit van de reactie en dat het er heet toegaat bewijst ons deze van A tot Z spannende film, die - natuurlijk, want waarom niet - met een gelukkig slot eindigt. DE MAN MET DE WASSEN BEELDEN Deze man was oorspronkelijk een ge lukkig mens, die als bekwaam, succes vol beeldhouwer met een compagnon een wassenbeelden-museum exploiteer de. Maar die compagnon steekt zijn schepping in brand om een verzekering te kunnen oplichten. De beeldhouwer wordt zwaar aan gelaat en handen ver minkt, terwijl zijn gestoorde geest op wraak uit gaat. Niets en niemand wor- I den door hem ontzien: hij terroriseert de - stad, wurgt zijn slachtoffers, steelt hun j lichamen uit de lijkenhuisjes, overgiet ze I met was om ze daarna in zijn wassen- beeldenmuseum te plaatsen; alleen om- dat hijzelf met zijn verminkte handen deze kunst niet meer kan beoefenen. 1 Een sensationeel verhaal dus, „angst wekkend in zijn griezelige echtheid" zeggen de affiches. Nu de herfst dan is begonnen, En de zomertijd voorbij. Gaat een mens zo onwilkeurig. Even aan de peinzerij. En dan denk je aan de weken. Die wij lagen aan het strand, Met een ijsco of een lolly. Lekker likkend in de hand- Maar dan denk je ook natuurlijk, Aan het vreemdenlegioen, Dat als in voorgaande jaren, 't Gouden Boltje aankwam doen. Duizendtallen Texelminnaars, Kwamen hier weer op bezoek. Van nabij en ook van verre. Uit des werelds vreemdste hoek. Doch die stroom van vreemdelingen, Was hier nimmer aangeland. Als niet onze goeie TESO, Trouw voer naar de overkant. Daarom is een woord van hulde, Hier toch zeker op zijn plaats, Voor het personeel van TESO, Op de bus en buitengaats. Want men mocht dan wel eens kank'ren, Dat de boot voer over tijd. En het WAS vaak een ellende, En een bron van narigheid. Doch dat neemt niet weg, m'n lezer, Dat het ganse personeel. Daardoor extra druk in touw was, En steeds kreeg het leeuwendeel. Kapiteins en bootbemanning, Personeel van bus en wal. Hart'lijk dank voor al uw arbeid, Die gij deed en nog doen zal- Mede door uw stugge arbeid. Kwam het toch steeds voor elkaar. Zonder pech of ongevallen. Nogmaals dank, de Rijmelaar- HET EINDE VAN EEN PASTORIE Nadat de pastorie der Ned. Herv. Ge meente te De Waal van oudsher be woond geweest is door de predikanten van Waal en Koog is hieraan een einde gekomen met het vertrek van ds C. J. J. Janse, want zijn opvolger zal zich te De Koog vestigen. De pastorie te De Waal werd verkocht aan de heer J. de Wolf, die met zijn ge zin het huis inmiddels heeft betrokken. 5 °!o HUURVERHOGING NIET VOOR KROTTEN EN VERWAARLOOSDE WONINGEN De huurverhoging van 5°/o per 1 Sep tember - de derde na de oorlog - is kleiner dan de beide vorige, maar in gewikkelder wat allerlei bijkomende bepalingen betreft. De nieuwe verhoging geldt n.l. niet zonder meer voor alle vooroorlogse huizen en voor een deel van de na 1940 gebouwde. Er zijn enke le uitzonderingsbepalingen in de Huur wet opgenomen, die verband houden met de bewoonbaarheid van een huis en met de staat van onderhoud. Een huis kan „ongeschikt voor bewoning" wor den verklaard en dan geldt een lagere huurprijs. En er is ook een mogelijk heid om vrijgesteld te worden van de 5"/o huurverhoging, als een huis ernstig verwaarloosd is. Het spreekt vanzelf, dat iemand niet zelf kan gaan uitmaken, of hij meer huur moet gaan betalen of niet. Het „ongeschikt" verklaren van 'n huis moet door de Minister van Weder opbouw gebeuren en een „vrijstelling" kan gegeven worden door het gemeen tebestuur of, in gemeenten met meer dan 10.000 inwoners door „huurcommis- sies" die daarvoor speciaal in het leven zullen worden geroepen. Zolang een dergelijke officiële beslissing nog niet is genomen, moet de verhoogde huur prijs worden betaald, tenzij de huisei genaar zelf van een verhoging afziet. Welke huren gaan omhoog? Om te beginnen worden dus per 1 September de huren verhoogd van alle vooroorlogse woningen, behalve wan neer dat onbewoonbaar verklaarde krotwoningen zijn, van een gedeelte van de in de oorlogsjaren gebouwde wonin gen en van een gedeelte der na 1945 ge bouwde huizen. De verhoging mag alleen berekend worden van de zuivere huur. Als in een huurprijs een bedrag is inbegrepen, bijv. voor waterlevering moet dit laat ste bedrag eerst van het totaal worden afgetrokken, voordat de 5% erbij ge teld kan worden. Voor bedrijfsruimten geldt de auto matische huurverhoging niet. In het al gemeen blijven de geldende huurprij zen van kracht, tenzij verhuurder en huurder anders overeen komen. Samenwoning, stoffering en meubilering Het spreekt vanzelf, dat in geval van „samenwoning" van bijv. 2 gezinnen, elk van die twee een evenredig deel van de huurverhoging voor zijn rekening neemt. Wat het berekenen van de huur prijs bij samenwoning betreft, zijn de vroegere bepalingen van kracht geble- De hoofdbewoner mag, zoals be kend, de zuivere huurprijs van het on derverhuurde gedeelte met 20° u verho gen, als tegemoetkoming voor het onge rief, dat inwoning met zich meebrengt. Voor het gebruik van stoffering en van meubilair mag per jaar berekend wor den 1/5 van de waarde, die de stoffering en het meubilair op dat ogenblik verte genwoordigen. Ook dat is een reeds lan ger geldende bepaling, die ongewijzigd is gebleven. Bekend is ook, dat de huur-advies- commissies (niet te verwarren met de nieuw in te stellen huurcommissies) in geval van moeilijkheden advies uitbren gen over de huurprijs, die iemand ver schuldigd is. Een nieuwe bepaling in de Huurwet is, dat een eigenaar, die een nieuwe centrale verwarmingsinstallatie in een huis laat aanbrengen, de huur prijs daardoor iets méér mag verhogen dan sinds 1951 het geval was. (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 3