Cjroen 2rwarL-Jexels in het harL, stoop STERLING! JViemeijctf shag Paardensportdag trok 1600 bezoekers Restauratie Oudeschild's oudste kerk urgent Onder de Pomp Erkend de beste WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1955 70e JAARGANG No. 6978 TEXELSE® COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooi] Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbu9 11 -Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652.-Abonn. pr. f 1,95 p. kwart, -f- 20 ct. incasso. Adv. 8 c. p mm 1IOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 28 Sept. 5,10 en 18,15; 29 Sept. 6,15 en i 19,15; 30 Sept. 7,05 en 20,00; 1 Oct. 7,50 en 20,30. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. VERENIGING VAN OUD-LEERLINGEN Door de vereniging van Oud-leerlin gen van de Landbouwschool is in studie genomen „Stenen voor brood", toneel spel in vier bedrijven naar een radio hoorspel van G. A. Homburg door F. J. Rostink. De uitvoeringen zijn vastgesteld op Vrijdag 20 en Zaterdag 28 Januari 1956. AANVANG CURSUSSEN IN DE LANDBOUWSCHOOL De algemene tuinbouwcursus met als I practisch vak bloembollenteelt begint op Maandag 3 October des avonds half acht. De cursus telt thans 19 deelnemers, j De cursus schapenteelt begint op j Woensdag 5 October des avonds 8 uur. Hiervoor zijn 14 gegadigden. Aangifte kan nog geschieden bij de heer C. P. Laan, Kogerstraat 21, Den Burg, tel. 126. De andere cursussen behaalden niet het vereiste aantal cursisten. „Wou je 'm nog vereeuwigen voor-ie gesloopt wordt?" Zo vroeg ons dezer da gen een Oudeschilder, die rustig een pijpje stond te roken in zijn zon-overgo- ten tuintje, eelegen aan de voet van de meer dan driehonderd jaar oude Her vormde Kerk van Texels vissersdorp. Nee, daarom, geachte Oudeschilder, maakten wij die foto niet: hij moet straks als illustratie dienen bij een ar tikel - en zo mogelijk bij meerdere - waarin gewezen zal worden op het zeer ernstige feit, dat deze monumentale kerk met ondergang wordt bedreigd. Dit laatste is beslist geen overdreven voor stelling van zaken: op korte termijn die nen de nodige herstellingswerkzaamhe den te worden aangepakt, wil men het gebouw nog redden en dat wil dus zeg- aterling shag is beslist lekkerder en geuriger! Alleen Sterling heeft die volle Virginiasmaak. Onlangs schreven wij: welk een contrasty die lawaaimakende brommers en dat rustige paard. Maar Zaterdagmiddag werd aan de Hollewalsweg weer be wezen, dat „de uitersten elkaar raken": hier het klassieke voorbeeld: een der gezusters Liewes rijdt op haar brommer over het paard Marianne- Zestienhonderd Texelaars - jong en oud - hebben Zaterdagmiddag op een terrein aan de Hollewalsweg te Den Burg het Paardensportfeest meegevierd, dat door de 30-jarige vereniging „De Paardensport" werd aangeboden. Het hoogtepunt was het optreden van de drie gezusters Liewes, Groningen, die met drie paarden, wij mogen wel schrijven wonderpaarden, een programma wegga ven, dat aller bewondering en respect afdwong. Zij Wisten om zo te zeggen alle drie paarden naar hun hand te stellen. Hun medewerking aan een paardensport- feest op ons eiland was hier een primeur en mede daaraan is stellig de grote be langstelling voor deze sportdag met het paard als middelpunt te danken. Trouwens, alle nummers mochten er zijn, want de heren (en dames niet ver geten) kwamen met hun spullen goed voor de dag en wij hebben genoten van het veelal prachtig in het tuig gaan van een flink aantal paarden. Er waren wel iswaar nummers, waarvoor de deelname wat groter had kunnen zijn, maar daar naast zagen wij ook weer wedstrijden, waarbij vele landbouwers elkaar fel be- kampten. De jury had niet altijd een eenvoudige taak! Bij de twee-span LTP voor luxe wagen (tussen haakjes: wat hebben wij een serie magnifieke karretjes gezien), was de 1ste prijs voor H. Witte. Zuidhaffel, 2. D. Witte, 3. P. C. Hin, 4. N. J. Kikkert. Wederom was het de beurt aan de da mes Liewes: nu gold Marianne, 6 jaar oud, de belangstelling. Het hoogtepunt van dit optreden was het rijden met 'n 'bromfiets onder het paard door (het paard stond toen op een podium, en ver volgens het bromfietsen over de rustig liggende Marianne heen, waarvan wij hierbij een foto tonen. Toen weer concours hippique: één- span voor de best in het tuig gaande fokmerrie: 1. P. C. Hin, 2. H. Witte, Zuidhaffel, 3. P. Keijser Dzn., berijder Jo Roeper, 4. K. Zoetelief. Onze „Waddenruiters" gaven vervol gens staaltjes van dressuur weg, waarbij vooral het „turnen te paard" aller be wondering afdwong. Daarop verschenen de oogstwagens met twee-span LTP: 1. P. C. Hin, 2. De voorzitter, de heer H. W. Keesom, verwelkomde in het bijzonder de Jury, de heren Parlevliet, Haarlemmermeer, H. de Boer, veearts en M. C. Bakker en de dames Liewes uit Groningen, die intussen al vele successen in ver scheidene provincies geoogst hebben. De belangstelling voor hun prestaties groei de soms tot een enorm aantal bezoekers, o.w. men ook Prins Bernhard, die de paardensport ook een warm hart toe draagt heeft kunnen aantreffen. De voorzitter vond intussen wel, dat de jongelui het nogal lieten zitten; het moest echt van de zijde der ouderen ko men. Daar hadden wij dan weer Nanning Kikkert van „Vredestein", en Dirk Wit te, Molenstraat, om de trouwste en ac tiefste eens te noemen. Inmiddels stroomde het publiek nog steeds toe en toen het feest goed op gang was, waren de „Parkbanken" allen bezet en moesten velen genoegen nemen met een staanplaats. Geopend werd met het nummer Eén- span Landbouwtuigpaard (LTP), die nog nimmer een prijs gewonnen hadden. Het werd een gemakkelijke overwinning voor de heer D. Witte Tzn., want hij was hierin de enige deelnemer. De open klasse gaf de volgende uitslag: 1. H. Witte, Zuidhaffel, 2. P. C. Hin, 3. P. Dros Nzn., 4. Jo Roeper. Tweespan koudbloed voor oogstwagen: 1. C. H. Roeper, berijder De Vries, die de wisselbeker van „De Lindeboom" fz „Texel" nu definitief veroverde, 2. J. C. Rab, berijder Maas, 3. S. van Leeuwen Koopman. Daarop verschenen de dames Liewes met de 2-jarige Wylanda. Dit paard leek wel zó uit een circus te zijn gestapt: alle bevelen volgde het stipt op: het reikte j pootjes uit, toonde zich al naar gelang i het verlangde nukkig of willig, vlijde zich ter ruste (met een der dames, wie het beminnelijk in de armen sloot), ging er dan weer netjes bij zitten en besloot haar repertoire met een diepe 'buiging. Het kwartet mocht een spontaan applaus horen. Nr. 5 was het „schoonst geheel". 1. Mej. Nel Agter, 2. mej. Matty Keijser, De Waal, 3. mej. A. Sweere, De Waal. PUBLICATIE VAN DE CULTURELE RAAD Woensdag 28 September De Cocksdorp, Ned. Herv. Kerk, Film voorstelling verzorgd door de Afd. Texel van het Ned. Bijbelgenootschap. Zaterdag 1 October Den Burg, Ned. Herv. Kerk, 20 uur, Concert door dameskoor o.l.v. de heer J. Visser, met medewerking van de zan geres Mevr. G. Piepenbroek-Langeveld (alt), C. Spruyt, fluit, en de heer Krayma, orgel. GIFTEN WITTE KRUIS N. J. Kikkert, 3. J. Roeper, 4. W. Zijm. De dames Liewes besloten daarop hun zo zeer geslaagde optreden met een de monstratie door Histara, een 9-jarige halfbloed Arabier. Histara deed voor de prestaties van haar voorgangsters niet onder: ze ging gemoedelijk aan tafel zit ten dineren, trippelde over stropakken heen, sprong over Marianne en werkte mee aan de finale, waarbij Marianne netjes ging traplopen. Nu kregen wij het tandem, langspan, dat altijd een der mociste nummers, is. D. Witte werd 1. W. Zijm bezette de eer volle tweede plaats. Bij het damesnummer (een-span voor luxe rijtuig) werd 1. Mevr. Keesom- Karsten, 2. Trudie Kikkert, 3. Mevr. Roeper-Keijser, 4. N. Agter. Het springconcours tenslotte gaf de volgende uitslag: 1. mej. N. Agter, 2. KL du Porto. Zo kan het worden: Een tekening volj van Oudeschild wil restaureren. De ton sieringen terug. gen, dat op korte termijn geld beschik baar dient te zijn om de restauratie te bekostigen. Monumentenzorg heeft reeds toege zegd financiële medewerking te willen verlenen, indien de kerkelijke gemeente of beter de gemeenschap van Oudeschild zelf óók tot een offer bereid is. De res tauratie is begroot op f 100.000,waar van rijk en provincie 90 pet voor hun rekening willen nemen. De kerkelijke gemeente van Oudeschild moet er dus voor zorgen, dat de ontbrekende som van f 10.000,op tafel komt. Op 9 September jl. is het restauratie probleem besproken op een vergadering van de Kerkeraad met de burgemeester, Monumentenzorg en technische deskun digen. Uitstel kan alleen maar funest zijn. Wie gezien heeft hoe zeer het gebouw door de tand des tijds is aangegrepen moet concluderen, dat uitstel der res tauratiewerkzaamheden welhaast niet mogelijk is. De Kerkeraad achtte het in tussen niet meer verantwoord de kerk diensten in het gebouw te houden: deze zullen daarom voorlopig plaats vinden in de pastorie. Wij noemden een bedrag van f 100.000,maar als men ook de toren flink onder handen wil nemen, zal het bedrag oplopen tot f 135.000, Wie „de bouwval" - zoals Ds P. C. Klijnsma het met een beetje overdrij ving uitdrukte - betreden heeft, zal het met ons eens zijn, dat ook het interieur vernieuwing behoeft. Dit zal f 5000, vergen. Wij kunnen ons voorstellen, dat er zullen zijn, die schrikken van genoemde bedragen, maar restaureren is nu een maal een kostbare geschiedenis. Men zal intussen misschien wel erger schrik ken als vandaag of morgen het bericht de ronde zou doen, dat de kerk onder POLS GEBROKEN De 11-jarige P. Douma, De Koog, speelde Indiaantje maar gleed uit over een hoop grint, waardoor hij een pols brak. ir welke men de Hervormde Kerk kr.'gt dan haar oorspronkelijke ver- slopershanden zal vallen, want daarme de zou Oudeschild van een zijner weini ge monumentale gebouwen worden be roofd, een der gebouwen ook, die de her innering levendig houden aan een groots verleden, waaraan Oudeschild zijn ont staan te danken heeft: de eerste gebou wen, die er verrezen behoorden toe aan de admiraliteit van onze roemruchte vloot, welke omstreeks de tweede helft van de zestiende eeuw zulk een indruk wekkende verschijning was op de rede van Texel. Aan weerszijden van de ad miraalshuizen moet het dorp langs de dijk zijn gegroeid. Tromp en De Ruyter schonken het in 1650 gebouwde zee manskerkje twee koperen kaarsenkro nen; de bouw ervan was door de West- friese steden bekostigd. Zo gezien is het Hervormde kerkje van Oudeschild geen kerkgebouw zonder meer, maar een mo numentaal gebouw, waaraan een stuk historie onlosmakelijk verbonden zit. Het zou zeer te betreuren zijn, als Ou deschild niet in staat (of niet genegen?) zou zijn de benodigde gelden bijeen te brengen, maar dit laatste gelieve U louter te beschouwen als een „Mensen, lét op Uw saeck". Rheumatische pijnen slopen Dw gestel, maar óók Uw humeur en onercle. Wanhopen baat niet! Kruschen wèll Tienduizenden Rheumatieklijders, die ei genlijk al niet meer in genezing geloof den, probeerden ten einde raad Kru schen Salts en.... vonden er baat bij. Ook u kan een Kruschen-kuur bevrijden van die slopende rheumatische onge makken. De kleine, dagelijkse dosis Kruschen brengt enhoudt uw bloed zuiverende organen in topconditie. Met verjongde energie vervullen zij dan him heilzame, zuiverende functie, omdat de bloedsomloop krachtig wordt gestimu leerd. Onzuiverheden krijgen geen kans meer zich vast te zetten en uw gestel te ruïneren. Bij regelmatig gebruik van Kruschen gaat rheumatiek uw lichaam voorbij. TEXELSE MARKT Aangeveerd 26 September 1955 22 graskalveren 200300; 4 pinken 375 450; 40 lammeren 6590; 47 schapen 100115; 11 rammen 100175; 43 big gen 4060. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Heden, Woensdag Consultatieureau ALLEEN voor de zuigelingen van Den Burg. De moeders worden verwacht van 34.30 uur. De moeders van de Buitendorpen wor den op 5 October verwacht. Is de wilster jacht alweer ope? Hoe dat zo buur? Nou, ze ware lest toch an het wil- steren in Waalenburg. Ach, wel ninnet man, deer waren ze an het makke eende vange van de bure! Den Burg: J. H. 2,50; H. R. 2,50; N. W. 2,50; H. S. 1,25; W. D. 1,—; D. P. H. 2,50. De Waal: H. B. 2,50; G. C. K. 15,—. Den Hoorn: S. H. 2,50. Oudeschild: A. H. 5, Oosterend: fam. B. 20,

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 1