Cjrocn 'warts-Jexels in het hart. De ruilverkavelings-werkzaamheden vorderen naar wens ZATERDAG 1 OCTOBER 1955 70e JAARGANG No. 6979 TEXELSE® COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbua 11 -Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1,95 p. kwart, -f 20 ct. incasso. Adv. 8 c. p mm ONVOORZICHTIG GEREDEN Een Texelaar reed van de zomer zo roekeloos door de Cocksdorper Dorps straat, dat hij een andere weggebruiker aanreed. Te Alkmaar werd f 75,boete of 25 dagen gevangenisstraf tegen hern geëist. PLANTENTENTOONSTELLING In de aula van de o.l. Dr. Jac. P. Thijsseschool vindt Zaterdag 1 October, (heden) de tentoonstelling plaats van de plantjes, die de kinderen gedurende de zomermaanden hebben opgekweekt. Tevens zullen de leerlingen elkaar be kampen in het maken van een „padden stoelen-stukje". 's Morgens vanaf 10 uur inleveren en ouders en belangstellenden kunnen middags vanaf 3 uur komen kijken. OUDEN VAN DAGEN Geachte Redacteur Texelse Courant Hoe komt het eigenlijk, dat er over d' zo goed geslaagde rit van Ouden van dagen van De Cocksdorp en Eierland geen woord is geschreven in uw blad? De inlanders van deze streek zijn maar eenvoudige mensen en verlangen niet naar ruchtbaarheid, maar de orga nisatoren hebben heel veel werk besteed aan deze rit en het lijkt mij daarom niet juist, dat met geen enkel woord is ge rept over deze zo prima geslaagde mid dag met stralend weer. En ik mag ge rust zeggen, dat allen zeer tevreden wa ren en plekjes op Texel hebben gezien, waar zij nog nooit eerder waren ge weest. Volgend jaar gaan allen weer mee, dat durf ik gerust te garanderen en alle chauffeurs en autobezitters zullen weer graag hun medewerking verlenen. R De secretaris van Comité Ouden van dagen van Oosterend zond ons een ver slag van hun tocht. Gaarne hadden wij ook plaatsruimte verleend aan een ver slag over de trip, die U noemt, maar „waar geen copy is, verliest de krant zijn recht". - Red. FILMAVOND TE DEN HOORN Donderdag 6 October organiseert de N.C.L.B., afd. Den Hoorn, een filmavond in „Loodsmanswelvaren". Vertoont wordt o.a. de film „De Ramp". Voor de kinderen is er 's middags half vier een speciaal kinderprogramma. De toegang tot deze voorstellingen is gratis! S.V.O.-nieuws Zaterdag (dus heden) krijgen we de adspiranten van ZDH op bezoek, oppas sen, jongens. Het 1ste moet de strijd aanbinden te gen Wiron uit Den Oever. Dit kan onze eerste nederlaag wel eens worden, daar we deze club nog nooit een nederlaag konden toebrengen. Maar nu alles op alles, hoor! We spelen thuis om 1,30 uur; kom s.v.p. op tijd. Het tweede is vrij. S.V. De Koog Zondag werden alle wedstrijden ver loren. De uitslagen waren: De Koog 1 WSW 14; Tex. Boys 2-De Koog 2 81; De Koog a-Oosterend a 17. Zondag speelt De Koog 1 om half twee thuis tegen Twisk. De Koog 2 vrij. De adsp. spelen uit tegen Tex. Boys, vertrek De Koog 3,15 uur. Willen de Welpen van 8 tot 12 jaar zich even bij Stam melden, daar wij bin- "nenkort vriendschappelijke wedstrijden gaan spelen. Op Woensdag 12 October is er in Ho tel „Het Witte Huis" vergadering voor leden en donateurs, aanvang 8,30 uur. Aller opkomst is dringend gewenst, we gens zeer bijzondere mededelingen. DIENSTPLICHT Uitspraken inzake vrijstelling De Burgemeester van Texel brengt ter algemene kennis, dat de Minister van Oorlog omtrent vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige de volgende uitspraken heeft gedaan: Willem Jacob Kikkert, lichting 1955. Met ingang van 29 September 1955 voor een jaar vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige wegens persoon lijke onmisbaarheid. Bij beschikking van 23 September 1955, no. 612967. Tegen elke omtrent vrijstelling gedane uitspraak kan iedere belang hebbende uiterlijk de tiende dag na de dag waarop de uitspraak ter algemene kennis is gebracht, in be roep komen. Indien de ingeschrevene, wie de uitspraak geldt, buiten Neder land verblijft, kan, voor zover het door deze in te stellen beroep betreft, mei overschrijding van de termijn van tien dagen genoegen worden genomen. Zo lang omtrent zodanige overschrijding geen beslissing is genomen, wordt de uitspraak na het verloop van de termijn van tien dagen als onherroepelijk be schouwd. Het tot Hare Majesteit de Koningin te richten beroepschrift moet met redenen omkleed zijn en worden ingeleverd op afH militaire zaken van de secretarie de zer eemeente. Texel, 27 September 1955. De Burgemeester voornoemd C. DE KONING BEKENDMAKING In verband met het feit, dat geduren de het tijdvak van 2 t.m. 4 October 1955 in deze gemeente een militaire oefening zal worden gehouden, maak ik, op ver zoek van de Nederlandse territoriale be velhebber, het volgende bekend. Indien tengevolge van deze oefening schade wordt aangericht, dient hiervan onmiddellijk schriftelijk aangifte te worden gedaan bij de Rijkspolitie. Na beëindiging van de oefening zul len deze schademeldingen - door de zorg van de Schadecommissaris van het Ministerie van Oorlog in het resort van de Nederlandse territoriale bevelhebber - van de Rijkspolitie worden overgeno men en afgewerkt. Schademeldingen, welke door bijzon dere omstandigheden niet onmiddellijk kunnen worden ingediend, moeten zo spoedig mogelijk, doch uiterlijk voor 8 October 1955, worden ingezonden aan de Schadecommissaris, p.a. Staf Neder landse Territoriale Bevelhebber, van Speykstraat 75, 's-Gravenhage, Tel. 399840/52. Texel, 27 September 1955. De burgemeester van Texel, C. DE KONING PUBLICATIE VAN DE CULTURELE RAAD Zaterdag 1 October Oosterend, Gymlokaal, 15 uur Aan vang grote verkoopdag met bazar-at- tracties ten bate van de Gymn. Ver. Oosterend. Den Burg, Ned. Herv. Kerk, 20 uur, Concert door dameskoor o.l.v. de heer J. Visser, met medewerking van de zan geres Mevr. G. Piepenbroek-Langeveld (alt), C. Spruyt, fluit, en de heer Krayma, orgel. Donderdag 6 October Den Burg, „Casino", filmavond verzorgd door de R.K. gezinsverzorging. Den Burg, „Dorpshuis", huishoudelijke ledenvergadering Partij v.d. Arbeid. Vrijdag 7 October Zuid-Eierland, „Bethel", Fancy-fair, t.b.v. het wijkgebouw. Zaterdag 8 October Zuid-Eierland, „Bethel", Fancy-fair, t.b.v. het wijkgebouw. Den Burg, „Dorpshuis", filmprogramma verzorgd door de jongerenver. „Nieuwe Koers". vu UiSUlUB - kwaal steeds erger. De helder Ultfctafl rloeibare D.DJ5. dringt diep ln 1L3K1U de poriën door, deodt de alek- iekiemen en reneest de huid. GESLAAGD Bij het op 24 September jl. te IJmui- den gehouden examen slaagden de heren G. P. Plaatsman en A. Vonk Jzn van Oost en H. A. Dijt van Oosterend voor het diploma „Bekendheid met de Bepa lingen ter voorkoming van Aanvaringen op Zee". Ze werden opgeleid door de heer D. M. Vlas te Oudeschild. TEXELSE BESTUURDERSBOND Dinsdag 25 October zal het Volks toneel in „De Oranjeboom" optreden. Houdt deze avond dus vrij. Nadere bij zonderheden volgen. Het Ballet der Lage Landen zal dit jaar voor de T.B.B. geen voorstelling geven. S.V. Texel Een uitermate belangrijk besluit nam het bestuur in haar vergadering van Maandagavond. De training zal aan de heer V.d. Veen worden toevertrouwd. Hij werd aan de school voor sportleiders CIOS te Overveen opgeleid. Het moet voor onze spelers een vreugde zijn op de juiste wijze getraind te worden en wij verwachten dan ook dat iedere spe ler, zowel senior als adspirant geregeld present zal zijn. U zult allen een circu laire ontvangen; neemt goede nota van de inhoud. Het geregelde contact zal ook de clubgeest een vriendschap in de sport versterken. Tot Woensdagavond dus allemaal. Programma voor Zondag: Texel 1 gaat naar BKC, lang niet ge makkelijk, in je beste vorm dus. Texel 2 zal wel op revanche belust zijn tegen HRC 6; Texel a gaat op bezoek bij HRC a, dan zal er anders angepakt moeten worden, aanvang 10,45 uur. Zal Texel b nu eens compleet naar De Cocksdorp gaan? Het zal nu heus niet zo gemakke lijk gaan. Texel c geven we een goede kans tegen Helder d. De competitie voor handbal Dames begint met de thuiswedstrijd Texel 1- DOSCO, aanvang half 4. Onze dames spelen nu in de le klas, en we mogen spannende wedstrijden verwachten. We zijn benieuwd hoe het afloopt. Allen veel succes toegewenst! Neemt goede nota van vertrekuren. We beginnen met een nieuwe TESO- dienstregeling. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 23 tot en met 29 September 1955 Geboren: Theodorus Josephus, zv Dirk J. Witte en Johanna A. Bakker; Cornelia Anna, dv Anne Hooijenga en Tannetje J. Ekkebus; Nicolaas Comelis Johannes, zv Cornelis M. Witte en Aga- I tha Dirkson; Margaretha Henderica, dv Kornelis Flokstra en Johanna H. Keij- zer; Kunje, dv Koop Knobbe en Frouw- ke Herwich. Ondertrouwd: Christiaan F. Verhoef f en Johanna J. Schade; Cornelis H. Mantje en Neeltje C. Wuis. Getrouwd: Thijs Witte en Tietje IJ. Rintjema. Overleden: Frans W. Hüttermann, oud 57 jaren; Greetje Dros, oud 2 jaren. Gevonden voorwerpen: Regenbroek, pop, gehaakte kindermuts INGEKOMEN PERSONEN David A. Bakker, van Sneek, Fred. Hendrikstraat 16 naar Oudeschild 251, met echtgen.; Johannes H. van der Veen, van Apeldoorn, Zwaluwweg 9 naar Julianastraat 8, Den Burg. VERTROKKEN PERSONEN Aafje H. C. C. M. Feikema, van De Cocksdorp 16 naar Amsterdam, Sar- phatistraat 114; Jannetje Bonne ev van Eerde, van K 25 naar Zaandam, Katte- gatterdwarsstraat 114; Elisabeth de Ridder, van E 60b naar Hoorn, Comm. Ravenstraat 22b; Jacobus F. Halsema, van B 77 naar Sneek, Ubbo Emmius- straat 23; Arien M. Bakker, van Oude schild 5 naar Eindhoven, Akkerstraat 27. Tex. Boys-nieuws Het eerste speelt Zondag thuis tegen Winkel 1. Dit is een nieuw elftal in onze gelederen, gepromoveerd uit de 3de klas. Voor ons is het dus een vreemd elftal, en is oppassen noodzakelijk. Laten we trachten hetzelfde spel als Zondag jl. te ontplooien, dan zit er 'n kans in om te winnen. De wedstrijd begint om 1,30 u. Boys 2 is vrij. De adsp. spelen Zater dagmiddag om 4.00 uur thuis tegen De Koog-adsp. Terreindienst: J. Riteco en W. Onck GEEN PRINCIPIËLE WIJZIGING IN HET VISSERIJBELEID In de Memorie van Toelichting op de Landbouwbegroting 1956, lezen wij: „De afzet van vis en visserijproducten verliep in het afgelopen jaar gunstig. Bij een steeds stijgende productie, zal het noodzakelijk zijn onze afzetmogelijkhe den te vergroten door stimulering van het binnenlands gebruik van vis en vis serijproducten en het zoeken van nieuwe markten.' In verband met de voorgeno men sanering van de visserijvloot en de verbetering van het distributieapparaat mag de hoop worden uitgesproken, dat de kostprijs van vis en visserijproducten zal dalen, waardoor het mogelijk zal zijn onze exportmogelijkheden te ver groten. Een essentiële voorwaarde voor het in vervulling gaan van deze ver wachtingen en voor het verkrijgen van een gunstig resultaat is hierbij het par ticuliere initiatief. Visstand Noordzee Het behoud van de visstand in de Noordzee is een bron van gemeenschap pelijke en voortdurende zorg voor de wetenschappelijke werkers in de be trokken landen. De maatregelen, die ter bescherming van de rond- en platvis stand zijn neergelegd in de Overbevis- sings-Conventie hebben nog niet de al gemene instemming van de practijk. Hoewel hij dit verklaarbaar acht, is Mi nister Mansholt niettemin van oordeel, dat naleving van de maatregelen in het belang van het bedrijf is. Dit standpunt vormt evenwel geen beletsel om rede lijke verlangens te bestemder plaatse naar voren te brengen. Door het gereedkomen van het Cen trale Laboratorium te IJmuiden en de indienststelling van het onderzoekings vaartuig „Willem Beukelsz" wordt een verdere uitbouw van het wetenschappe lijk en het technisch visserij onderzoek mogelijk. Zonder het wetenschappelijk werk te verwaarlozen, zal in ruime mate aandacht worden besteed aan vraagstuk ken, waarvan de oplossing van onmid dellijk belang kan zijn voor de practijk. Binnenkort zullen leerboeken en een film ten dienste van het specifieke vis serij-onderwijs verschijnen. In verband met de verhoogde exploi tatie-kosten van het nieuwe Hospitaal- Kerkschip „De Hoop" acht de Minister het verantwoord van Overheidswege hierin met een hogere jaarlijkse subsidie bij te dragen. Een bedrag ad f 100.000, is hiervoor uitgetrokken. Binnen het kader van de Technical Assistance worden regelmatig vertegen woordigers van minder ver ontwikkel de gebieden ontvangen en min of meer vertrouwd gemaakt met de Nederlandse visserij. Nu de nota over de sanering van de vloot voor de zeevisserij in de vergade ring van de Tweede Kamer voor ken nisgeving is aangenomen, zal een begin worden gemaakt met de uitvoering van de in de nota neergelegde regelingen. De Herstelbank is bereid gevonden als centraal financieringsinstituut voor deze regeling op te treden. Dat de Plaatselijke Commissie voor de Ruilverkaveling het enorme werk, dat momenteel op ons eiland wordt uit gevoerd, met grote voortvarendheid ter hand neemt, kan elkeen constateren. Het werk vordert om zo te zeggen met de dag en kan, dank zij het onvolpre zen zomerweer geheel volgens plan worden uitgevoerd. Het stadium, waar in dit object zich momenteel bevindt betreft de verbetering of aanleg van wegen en idem van waterlopen. Is dit karwei achter de rug, dan komt de land meter met zijn staf om de toebedeling ter hand te nemen. Circa tweehonderd man, minstens dertig draglines, een leger auto's zijn zijn bij dit voor Texel gigantische werk ingeschakeld. Op verscheidene punten, nu eens vlak aan de openbare weg, dan weer dieper het land in zien wij de toonbeel den van activiteit, opgewekt ten behoe ve van de uit te voeren ruilverkaveling van gronden, gelegen in het blok ..Texel", dat rond 8.000 ha omvat. 8.000 ha land, goed land, best land, minder goed land en zeer slecht land, althans een groot gedeelte van het jaar, waarmede wij maar even terug denken aan de moerasachtige indruk, welke een gebied als b.v. de Hemmer bij winterdag teweeg kan brengen Het is de taak nu om orde te schep pen. Om land, dat een groot deel van het jaar te lijden heeft van overtollig water, gedurende het gehele jaar bouw rijp te houden. Daarvoor is in de eerste plaats een goed stelsel van waterwegen nodig en aan die waterloop op ons eiland heeft het over het algemeen nog al gemangeld. Trouwens ook de wegen waren de laatste jaren niet alle maal zo best meer, terwijl er eveneens verbindingen bestonden, die in feite al leen maar op de kaart waarneembaar bleken te zijn. Aan de verbetering hiervan nu wordt met man en macht gewerkt. Er valt zo'n honderd kilometer weg te vernieuwen of te verbeteren, wat dikwijls in feite ook op een radicale vernieuwing aan komt. Vorig jaar is begonnen met de ver betering van de Langwaalderweg. het Mienterglop, de Middenweg door Wa lenburg, het Oude Dijkje, waaraan ..Vredestein" ligt en de Kaapsweg, die van Oosterend naar de Waddenzeedijk voert. Wij hebben laatstgenoemde weg even bereden en waanden ons in een gloed nieuw stukje Texel, want wie kreeg het voordien in z'n hoofd om langs dié weg de dijk op te zoeken? Ook hebben wij het Mienterglop al on der de wielen gehad en dachten onwille keurig aan hetgeen daar de banden voorheen te verteren kregen. Ook be proefden wij de verbindingsweg Mien terglopMiddenweg door Waalenburg en al met al resulteerde dit in de in druk: „Prachtig werk, waarmee de Texelse boer zeer gebaat zal zijn. En hij niet alleen. Want de uitvoering van dit grote werk gaat niet alleen de boe ren aan: heel Texel is bij een goed we genstelsel gebaat. Van de Langewaalderweg is vanaf de VER. VAN OUDLEERLINGEN L.L.S. De Algemene Najaarsvergadering /.al worden gehouden op Dinsdag 4 October a.s., n.m. 8 uur, in de Landbouwschool. Vele belangrijke punten staan op de agenda, zodat U deze vergadering be slist niet missen mag. Komt allen, ook de jonge leden. PROTESTANTSE KERKDIENSTEN HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur Ds Van Reijendam Doopdienst Maandcollecte voor de kerkvoogdij De Cocksdorp 10 uur Ds Soesan Extra collecte kerkvoogdij Den Hoorn 19,30 uur Ds Van Rhijn Extra coll. voor Kerk en Israël De Koog 11 uur Ds Van Rhijn Extra coll. voor Kerk en Israël De Waal 19,30 uur Ds Van Reijendam Oosterend 10 uur Ds Klijnsma Maandcollecte voor de kerkeraadskas Oudeschild 9,30 uur Ds Van Rhijn GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10 uur Ds M. Hamming 3 uur Ds M. Hamming Extra collecte Artikel 11 Oosterend 10 en 3 uur Ds J. Scholten van De Lemmer GEREF. KERK (onderh. art. 31, K.O.) Oosterend, Hoekstraat 38 10 en 3 uur Dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10 uur Ds J. J. J. van Sluijs Oosterend 10 uur Ds T. van der Zwaag De Koog 19,30 uur Ds J. J. J. van Sluijs De catechisaties zijn weer begonnen. Zie advertentie. opening, nu enkele weken geleden, met een een druk gebruik gemaakt. Auto's vanuit Eierland, Het Noorden, Ooste rend, Oost, enz. vinden hierover name lijk een uitstekende, kortere verbinding naar Oudeschild, waar de landbouw producten verscheept worden. Een mooie, vlakke weg van 5600 meter leng te, terecht de Lange waalderweg ge noemd. Maar voorheen een weg in het kader van „Hoe lang lijkt een weg, die slecht onderhouden is". Nog zien wij er de deelnemers aan de „Tour de Texel" met troosteloze blik starend naar de lekke bandjes De Langewaalderweg werd over een flinke afstand naar het einde van het dorp De Waal geleid. Daar werd een nieuwe weg achter het dorp aangelegd, doorgetrokken tot aan de Zaandammer- dijk, waar zoveel verkeer vanuit Eier land pleegt te passeren. Inplaats van recht door te rijden, slaat men nu links af door een flauwe bocht, die in de richting van Oudeschild nijgt. (Slot volgt) HUISHOUDDEMONSTRATIE „Zien is kopen" wordt er wel eens beweerd. Wij zullen het niet betwisten, maar „demonstreren is niet alleen ver kopen, maar tevens de band met de Koning-Klant versterken". Dit werd ons duidelijk op de Woensdag en Donderdag gehouden demonstratiemiddagen en -avonden door Bakker's Ijzerhandel. Stellig werd de firma aangemoedigd door het succes, dat htoar vorig maal ten deel viel, maar nu mocht zeker van een record-bezoek gesproken worden. Ongetwijfeld was de clou van de avond de voorlichting van het artikel oliestookkachel of -haard, maar dat was niet het enige wat de aandacht vroeg! De demonstratrice, mevr. Van der Gaag-Meijer, opende met een bespre king van een mixer, die uit één stuk bestond en waarbij men niet gebonden is aan een bepaald mengglas. Zij toonde met een vlot proefje hoe een en ander in z'n werk gaat: zij kookte tomaten soep, plaatste vervolgens de mixer in de pan met soep en liet dit prachtige ap paraat daarna doen, waarvoor hij ont worpen is: het fijnmaken van het ge recht. Het smaakte naar meer. Evenals trouwens de majonnaise, die in een weckfles gemaakt werd, natuurlijk al weer met het wonderapparaat mixer. Daarna zagen de dames (en heren, want ook het sterke geslacht was flink ver tegenwoordigd!), het maken van een beslag voor een cake. Dit gebeurde in een doodgewone beslag-kom. Deze Acec- mixer verwierf een open doekje. Met genoegen werd ook geluisterd naar het speechje over de gedekte tafel met alle mogelijke plastic-artikelen, zoals borden, mosterd-automaat, tafel- comfoorschoteldrager, en vooral niet te vergeten het beroemde zoutvaatje, dat altijd strooit. „Geen ruzie meer aan ta fel en opgeruimde gezichten". Belangrijk ook is de functie van het „Désirée-broodmes", waarmede alles gesneden kan worden, nooit krijgt U het vlees zó ragfijn op tafel!! Ook dit is een uitkomst voor de vrouw. Vervolgens mocht de heer Marquart het woord voeren. Hij besprak het oliestooksysteem. „Een revolutie op het gebied van de stooktechniek". En toch: het ei van Columbus. Sommigen denken daarbij evenwel aan een ingewikkelde machine, die bovendien een korte le vensduur beschoren is, maar de demon- strateur verzekerde het tegendeel: Ook de mening van buitenstaanders als zou- ie „ploffen", een onaangename geur ver spreiden en „van alles doen", is zo maar uit de lucht gegrepen. Oorzaak - zoals veelal: het is nieuw, althans.... voor Nederland! Waarom verre te verkiezen - zo betoogde spreker - boven de kolen- kachel? Omdat hij geen stof veroorza ken kan, omdat het zulk een practiscne installatie is en omdat men er zo eco nomisch mee „werken" kan. Even een voudig als b.v. een gascomfoor. Is van zodanig materiaal gebouwd, dat de warmte snel wordt afgestaan. Het is zelfs de moeite om deze oliestookkdfchel of -haard voor een half uurtje aan te maken: als men dus nog even thuis wil nakaarten over het spel van de toneel club, discussies op de Dameskrans etc., is men in een wip weer in die prettige sfeer, die wij als „thuis" omschrijven. Al weer door de techniek, die dit appa raat zo gemakkelijk en nauwkeurig weet te regelen. „Als wij dit honderden jaren eerder hadden gekend, hadden wij er honder den jaren eerder plezier van gehad". Na de pauze werd door mevr. Van der Gaag koffie gezet. In een (hoe zou het ook anders) moderne koffiefilter. Op het beroemde Vapa-Buta comfoor-appa- raat werd de Osires-fluit-melkköker gedemonstreerd. Voorts werd deze demonstratie omlijst met een keur van moderne huishoude lijke gebruiksvoorwerpen, die aller be langstelling genoten.

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 1